REGIO 't Heerlijk Recht proeftuin vol met snufjes Gemeente en projectontwikkelaar akkoord over nieuw centrum Zoeterwoude-Dorp 'Iedereen is enorm enthousiast' R3 bllolaan levert gstgeest =joen op Onderzoek naar gemeentehuis Teylingen 'Een kleine zwarte markt met een kap erover Motor van Koudekerkse Trekkertrek fietslichtjes derdorp Rp - Het aantal fietsers fietsers dat geen juiste ig voert in en rond Lei- daalt. De politie heeft termaanden streng ge- erd op verlichting bij ltsbare groep wegge- Vanaf oktober is er 67 )ntroleerd in het dorp ude Rijn. De politie ert dat er steeds min us zonder licht rijden, et beleid aanslaat, blijft [controleren. e houdt zes elers aan pude-rijndijk - De po izes mannen uit Ha- je-Rijndijk in de leef- bventien en achttien Lakt in verband met tngen in hun woon- y de jaarwisseling. De ydenaren zijn inmid- laten, maar moeten inkort verantwoorden ïlitierechter. woensdag 16 februari 2005 [(st - Oegstgeest heeft cht een fikse mee- het project Apollo- binkzij een subsidie cödzakelijke bodem- ren en doordat de pie bestemd is voor nn meer opbrengt 'oorzien, houdt de ineens 1 miljoen aan het project, kan het geld goed om een deel van ajjenentekort op de [eest af te lossen, aan de Apollo- iat een grote Het Rijnlands Partycentrum La tn verzorgingshuis wch breiden uit en trein van de Maria- poeten woningen pok komt er een jorthal. klier van 1 miljoen es te opmerkelijker igstgeest de afgelo- bij de bouw van de [geest alleen maar ivallers werd ge- d. Zoals de zaken r staan, gaat er 6 ro gemeenschaps- de nieuwbouw- zoETERwouDE - Zoeterwoude en pro jectontwikkelaar Schuitema hebben gistermiddag hun handtekening ge zet onder de intentieverklaring over de nieuwe dorpskern. Het papier, waarin de voornemens van de twee partijen voor het centrum van Zoe terwoude-Dorp zijn vastgelegd, is een mijlpaal. Projectontwikkelaar Schui tema kan nu een ontwerp voor de Dorpsstraat maken. Voor de zomer moet er een overeen komst liggen waarin gedetailleerd staat omschreven wat er in de dorps kern van Zoeterwoude gaat gebeuren. Al duidelijk is dat er op de plaats van de woningen Dorpsstraat 38 tot en met 44 een grote nieuwe supermarkt komt, de Cl000. Tegenover deze win kel verrijst een aanbal verswinkels, in een 'versstraat'. De rest van de ruimte in de straat wordt beschikbaar ge steld voor winkels van de Kerklaan en het Watertje, die naar de dorpskern willen verhuizen. Over de plannen voor de dorpskern is veel te doen geweest. Dorpsstraatbe woners maakten vooral bezwaar te gen een nieuwe supermarkt, waar voor huizen aan de Veldzichtstraat en de Dorpsstraat moeten wijken. De gemeente hoopt met de onderte kening van de intentieverklaring op een nieuwe vruchtbare samenwer king met de bewoners. „Uiteindelijk moet er een centrum ontstaan waarin de inwoners van Zoeterwoude nog lang en met plezier boodschappen doen. De aanzet daartoe is in ieder geval gegeven met de ondertekening van deze verklaringschrijven zij in een persbericht. Koreaanse elektronicagigant kiest nieuwe Leiderdorpse wijk voor 'huis van de toekomst' door Loman Leefmans vervolg van voorpagina leiderdorp - De Koreaanse elek tronicagigant Samsung heeft Leiderdorp uitgekozen als vesti gingsplaats voor een 'huis van de toekomst'. Eerst één en daar na veertig woningen worden voorzien van de modernste snuf jes, zoals gordijnen die automa tisch sluiten, op afstand bedien- baar keukengerei en draadloos internet in elke kamer. „Jaha, in Leiderdorp gebeurt het", zegt een blij verraste wet houder Molkenboer een tikkel tje gekscherend. De eerste paal gaat in april de grond in. Stan Roestenberg van de bouw onderneming Bohemen legt uit waar Leiderdorp de bijzondere woningen aan te danken heeft. ,,In Korea heeft Samsung een compleet complex van 2500 woningen die via breedband helemaal computergestuurd zijn. Het bedrijf zocht in Euro pa naar een plaats waar ze kon den laten zien hoever de tech niek was gevorderd en aange zien Samsung in Delft zijn Eu ropees hoofdkwartier heeft, zijn ze via ons op Leiderdorp geko men. In Dordrecht en Ensche de komen soortgelijke projec ten, maar die zijn kleiner en la ter klaar." En dus gaat de verlichting in het aquarium precies op tijd uit, lukt het bakken van een ap peltaart via de gestuurde oven altijd en geeft de sproeier in de tuin de exacte hoeveelheid wa ter. Bohemen bouwt in 't Heer lijk Recht - tot voor kort Mau- ritskwartier genaamd, naast de A4 en de jachthaven - in totaal 180 woningen variërend van vrijstaande villa's tot 45 appar tementen verdeeld over twee woontorens. Het eerste huis wordt al in het najaar opgele verd en dat doet dienst als showmodelwoning, een soort expositieruimte voor het zoge heten Home Vitaconcept van Samsung. Latere bewoners kunnen alle apparaten en toestellen zowel binnen- als buitenhuis pro grammeren en bedienen. Alle elektronica wordt met een net werk aan elkaar verbonden zo als de koffiezetter, wasmachine, koelkast, televisie, computer, telefoons en verlichting. Ook het plaatselijke ziekenhuis of de thuiszorginstelling kunnen bij het project worden betrokken. Ouderen kunnen zo bijvoor beeld simpele medische hande lingen, zoals het meten van bloeddruk met behulp van in ternet, thuis uitvoeren. „Daar over gaan we nog met een Lei derdorpse zorginstelling over leggen", aldus Roestenberg. Nadat het eerste 'showmodel' klaar is, worden nog veertig wo ningen met vrijwel dezelfde mogelijkheden uitgerust. „Die krijgen een soort basispakket dat door de bewoners op aan vraag uit te breiden is", aldus Roestenberg die daarbij denkt aan wat meer ingewikkelde toe passingen zoals het op voor raad houden van de koelkast en automatiseren van het bood schappenlijstje. Alles via draad loos internet. De Leidschendamse project ontwikkelaar Bohemen schermt met nog een bijzonder aspect aan de nieuwbouwwijk 't Heer lijk Recht. Alle huizen zijn na Na de zomer ook in Leiderdorp: met één schermpje het hele huis bedienen. Foto: ANP het heien van de eerste paal in vijf maanden af. De goedkoop ste woningen moeten 450.000 euro opbrengen. De luxe vrij staande villa's zijn een stuk duurder, maar dat heeft vol gens Roestenberg ook een bij komstig voordeel. „Bewoners die dat kunnen betalen zijn ook vaak mensen die vernieuwin gen omarmen, want je moet er wel voor openstaan. teylingen - Er komt snel een onderzoek naar de huisvesting van de ambtenaren van de fu siegemeente Teylingen. Daarbij wordt gekeken naar de bouw van een compleet nieuw ge meentehuis, de uitbreiding van één van de bestaande gemeen tehuizen of een verdeling van de medewerkers over twee of drie bestaande gemeentehui zen. Warmond, Sassenheim en Voorhout gaan naar verwach ting op 1 januari op in de nieu we gemeente Teylingen. Bij de keuze van de nieuwe huisvesting wordt gekeken naar de dienstverlening aan de in woners van de drie dorpen, maar ook naar de uitstraling van de nieuwe gemeente en na tuurlijk naar de eventuele de kosten van verbouw of nieuw bouw. Ook kijken deskundigen naar wat de extra personeels kosten zijn bij het gebruik van meerdere gebouwen. Het onderzoek wordt gehouden omdat de ambtenaren van Sas senheim, Voorhout en War mond ergens moeten worden ondergebracht vanaf 1 januari. Dat kan nog een tijdelijke op lossing zijn, maar om te voor komen dat twee keer geld wordt uitgegeven, moet er nu al zicht zijn op een definitieve oplos sing van het huisvestingspro bleem. De fusiegemeente Tey lingen kampt voor het jaar 2006 al met een tekort van 6,5 ton. Dat is weliswaar een jaar later op papier al verdwenen. Maar er wordt wel gewaarschuwd dat er zo weer een tekort kan ont staan door de fusie. Nieuwe, dure huisvesting kan daarbij een rol spelen. Vanavond wordt in het gemeentehuis van War mond beslist of het onderzoek naar de huisvesting van de ambtenaren doorgaat. tvoudse ren krijgen aad vef>E - Alle kinderen ïven van vier basis- toeterwoude vereni- inaf volgende week =Tgemeenteraad. Dit Ie stedenband met KJlsieczna centraal en |gen de scholieren ïceielf jaar les over Po- eriiuropese Unie. Ook euluwe burgemeester, >rzf>emen, een gastles Iriurgemeesterschap. ;urfiuurt tot eind april heilet een vergadering enlntehuis. it de burgemeester obardeerd met vra- jvoor de klas gaat Myriam van Dijk, welzijn bij de ge- ^irerwoude. „De kin- jïjraad leeft elk jaar s .|ij de kinderen. We zl(bok deze keer veel )roie en denken dat jnn stedenband aan- net i^jg van de kinderge- .is dat de tien- en aer te weten komen ovlocratische besluit- erjr-en gemeente. Ook /pude de kinderen 1C ft de politiek door tU1 meebeslissen over onderwerpen. Zo ^prlingen eind april 'Vjproject ter waarde ro in Polen wordt .emeenten is het 1% kinderen uit kindergemeente- maar Zoeterwou- zen voor een klas ïrlingen uit groep iet al zo druk, met en zo", zegt Van P,nlkmateriaal is oor- 1 *el voor de hoogste ornasisonderwijs be- rS met wat geduld kunnen kinderen Sn het ook." *ar ik, 24 februari, be llet kindergemeen- 't Uv*er basisscholen 1 e %e met een gastles toep Osieczna. vervolg van de voorpagina noordwijkerhout - De meta morfose van het Noordwijker- houtse restaurant heeft haar uitwerking niet gemist. De gas ten die zondag voor het eerst in Zegers nieuwe stijl aan tafel gingen, waren stuk voor stuk te spreken over de gedaantever wisseling. „Iedereen was enorm enthousiast", zegt eigenaar Ver ver. „Zelf zijn we er ook blij mee." Direct bij binnenkomst lijkt de make-over van Ververs zaak niet zo ingrijpend; de grote zaal is bijvoorbeeld nog niet veran derd. Dat de tv-chef niet alleen voor de gezelligheid is langsge komen, blijkt echter in de klei nere rotondezaal. Lichte crème- tinten hebben plaatsgemaakt voor warmere, donkerder kleu ren: kastanjebruin, ebbenhout. De nieuwe sfeer is er een van intimiteit en geborgenheid. „Gezelligheid is natuurlijk on gelofelijk belangrijk in een res taurant. Alle lichte tinten zijn daarom verdwenen en de ver lichting is aangepast", zegt Ver ver. „Wat Den Blijker verder opviel is dat in de zaak nooit iets is ge daan met het bekendste pro duct van Noordwijkerhout: bloembollen." Ook dat is nu wel anders. Verver: „Het restau rant staat nu stampvol bolbloe- men; tulpen, hyacinten. Het is een prachtige bloemenzee ge worden." Bij de metamorfose is de mees terkok niet over één nacht ijs gegaan. Vóór de radicale herin richting is hij met zijn televisie ploeg de straat opgegaan en vroeg hij Noordwijkerhouters naar wat zij belangrijk vinden als ze buiten de deur eten. Den Blijkers conclusie: Noordwij- IN MEMORIAM kerhouters gaan met name in het weekend uit eten. En als het eten lekker is en de sfeer gezel lig, dan mag het hun bovendien best wat kosten. Of de gedaanteverwisseling blij vende gevolgen heeft voor de klandizie van Verver, komt tv- kok Den Blijker over een maand bekijken. „Het is de bedoeling dat we over een maand verbe teringen zien en liefst dat het aantal gasten groter is dan nu. Het is aan de eigenaar of hij de veranderingen zoals we die hebben doorgevoerd, vast houdt. Het is geen verplichting, maar ik hoop het natuurlijk wel", zegt Den Blijker. Vanaf dinsdag 10 mei is de serie 'Herrie in de Keuken' te zien bij Yorin, zeven weken lang om 20.30 uur. Het is nog niet be kend in welke uitzending het Noordwijkerhoutse restaurant aan de beurt komt. Bap Galis: „Sommige mensen vinden hier iets waarnaar ze jaren hebben gezocht." Foto: Henk Bouwman Partijenloods is eldorado voor koopjesjagers door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Malle Pietje met zijn zaak is er niets bij. De winkel van Sinkel doet er ook flink voor onder. Een legerdump dan? Nee, dat is weer heel wat anders. „Zie het als een kleine zwarte markt met een kap er over", oppert eigenaar Bap Galis. Hoe dan ook: zijn Partijenloods in Alphen aan den Rijn is een sensatie voor koopjesjagers. Voor zover Galis weet, bestaat in de wijde omtrek niet zoiets als zijn onderneming. Bap Galis verkoopt artikelen die hij binnen krijgt via zijn contacten met verzekerings maatschappijen of curatoren. De spullen kunnen dus afkomstig zijn uit een faillisse mentsverkoop van een groothandel of win kel, maar ook koopt hij wel eens een inboe del op van een bedrijf dat niet lang heeft bestaan. „Daardoor betaal je bij mij nooit meer dan de helft van de normale winkel waarde." Zelfs als er brandschade in het spel was, met de meeste spullen in de Partijenloods is niets mis. „Morgen komt er een partij fietsen binnen. Afkomstigvan een failliete groothandel. Ik zou zeggen: kijk eens rond, dan ontdek je vanzelf wat hier allemaal is te vinden." Doosjes met pantykousjes. Vijftig cent per stuk. Chique kasjmiershawls, 5 euro per exemplaar. Schappen vol speelgoed, rek ken vol winterjassen, planken vol hebbe dingetjes. De dochter van Galis, die af en toe haar vader bijstaat in de zaak, wijst op de telefoon die op de toonbank staat; een Mickey Mouse van zo'n 30 centimeter groot. Wanneer er iemand belt, begint Mic key te bewegen, te praten en te roepen. „In de gewone winkel 100 euro. Hier de helft. Ik vind 'm zelf zo ontzettend leuk." Er zijn nog meer aardige, onalledaagse of gekke hebbedingen te vinden. Een GPS na vigatiesysteem voor op de boot. Een desig nlamp in de vorm van een tulp. Zelf vullen Bap Galis en zijn familieleden hun huizen ook met de spullen die bij de Partijenloods binnenkomen. „Wat het meest bijzondere is dat we ooit hebben verkocht? Ik denk dat dat van de klant afhangt. Sommige mensen vinden hier iets waarnaar ze jaren hebben gezocht. Persoonlijk vind ik de badlijn van de Belgische voetballer Pfaff wel mooi. Van de Pfaffs hebben we badjassen, handdoe ken, washandjes en noem maar op." Hockeyschaatsen, regenjassen, waterko kers, roestvrijstalen pannen, serviezen, bre de broekriemen, schriften, tassen, schilde rijen, computermeubels, parfums. „Maar ook make-up van een toonaangevend merk", wijst de ondernemer op twee man den vol lippenstift, nagellak en oogscha duw. „Drie stuks voor 5 euro. Bij de drogis terijen heb je voor dat geld niet eens één tubetje." Adverteren doet Galis nauwelijks. .Aanvan kelijk zaten we wat verstopt aan de Ener gielaan. Nu we aan de Prinses Margrietlaan zijn te vinden, op een goed zichtbare loca tie, gaat het nog beter. Nu je er toch over schrijft; zet even in de krant dat we van maandag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 zijn geopend. Anders rijden mensen misschien voor niets deze kant op." Hij vindt het best leuk dat zijn onderne ming in de krant wordt belicht. „Ik begrijp dat je erover schrijft, omdat dit uniek in de regio is." Maar de reclame heeft hij eigen lijk niet nodig, vertelt hij. „Mensen vertel len het elkaar. Zeg nu zelf. De prijzen rijzen de pan uit sinds de euro is geïntroduceerd. Hier kun je nog een leuk verjaardagsca deautje kopen voor een schappelijke prijs." Bijvoorbeeld een replica van een Fabergé- ei of een flesje vol imitatie van een merk- parfum. Een bijzonder mens is 14 febru ari van ons heengegaan. Het staat te lezen op www.trekker- trek.nl. Jack van der Salm uit Koudekerk aan den Rijn, de drijvende kracht achter de Trekkertrek, is toch nog plotse ling overleden. Hij werd 41 jaar. Medio vorig jaar werd Van der Salm ziek als gevolg van een hersentumor. Maar tot het laat ste moment bleef hij positief. „Zelfs vorige week nog is hij be zig geweest met de voorberei dingen voor de aanstaande Trekkertrek", zegt voorzitter Hans van Leeuwen. De Trekkertrek met de daaraan voorafgaande kampioenschap pen Touwtrekken was voor Van der Salm zijn lust en zijn leven. Met zijn organisatietalent, zijn wilskracht, energie en enthou siasme kreeg hij het elk jaar weer voor elkaar met tweehon derd vrijwilligers een attractie park voor één dag neer te zet ten. Hoe gekker hoe mooier, was zijn motto. Niet alleen trek kers, maar zelfs vliegtuigen, oli fanten, kamelen, een circus en allerlei stuntmannen liet hij aantreden op stukken weiland ter grootte van 25 voetbalvel den. Steevast zag het tijdens de afge lopen dertien Trekkertreks op die eerste zaterdag van augus tus zwart van de mensen. Met maar liefst 12.000 bezoekers zette Van der Salm Koudekerk Jack van der Salm op de kaart. Hij was de motor, bevestigt Van Leeuwen, al zou Van der Salm dat zelf ontkennen. „We doen het met zijn allen, zet dat er maar duizend keer in", zei hij eens in een interview met deze krant. Jack van der Salm, in het dage lijks leven werkzaam in een lei dinggevende positie op Han delskwekerij Nieuwkoop in De Kwakel, laat zijn vrouw Jacque line en zoontje Jari achter. De afscheidsdienst is zaterdag om 10.30 uur in de Bernardus- kerk in Hazerswoude-Rijndijk. Vrijdag om 19.00 uur is er in de zelfde kerk een avondwake. Jack van der Salm. De motor bleef maar gaan. Nu heeft hij het begeven. Maar de wielen rol len voort en zullen nooit stil gaan staan. Het zijn de woorden op de website van zijn collega's en vrienden van de Trekkertrek. „We gaan door met de Trekker trek". zegt Van Leeuwen. „Jack wil niets liever."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15