LEIDEN REGIO Voorhout groeit het har< Warmond krimpt het m< Niet aflatende strijd tegen gemeentelijke belasting Celstraf na verkrachting vrienu Gerda Schukking gaat bij DZB yhanden verkopen 'Aantijgingen tegen One to One zijn vals' Gaming Works derde finalist LEF rABNAMRO <3* lulxi g deCLERCQ HART Iraanse prijs voor Leidse hoojs KORT EN ZAKELI. Amnesty houdt collecte in Leiden leiden - Mensenrechtenorgani satie Amnesty International collecteert tussen zondag 20 en zaterdag 26 februari in Leiden. Onder de slogan 'Geef om vrij heid' wil Amnesty uitleggen dat er geld nodig is om de vrijheid van mensen te waai borgen. De organisatie gebruikt het geld voor de vrijlating van gewetens gevangenen, eerlijke processen voor politieke gevangenen en verdwijningen. In Leiden gaan ongeveer vijftig vrijwilligers van Amnesty Werk groep Leiden Centrum op pad voor de collecte. E-mail: amnestyleiden@hotmail.com leiden - In One to One werkt geen 17-jarig meisje en de gas ten worden ook niet door poe delnaakte dames verwelkomd. Integendeel, de werkneemsters zijn in de receptie stijlvol ge kleed. Dat zegt de bedrijfsleid ster van de massagesalon aan de Rooseveltstraat. „En we zijn ook geen bordeel." Hiermee reageert zij op aantij gingen van een boze klant van het bedrijf die zegt voor 1000 euro te zijn opgelicht door een van de meisjes die in de massa gesalon werkte. De klant uitte vorige week allerlei beschuldi gingen aan het adres van One to One. „De meisjes die hier werken be talen aan mij huur voor de ka mer die zij gebruiken en de rest van het geld is voor hun zelf. De klant heeft mij inderdaad om het adres van het betreffende meisje gevraagd, maar zij werkt hier niet meer en is inmiddels ook verhuisd. Daarnaast geef ik nooit privé-adressen van mede werksters aan klanten. Die man was verliefd op een meisje en dat meisje is weg. Daar baalt hij van en dat begrijp ik. Maar dan moet hij niet met allerlei valse aantijgingen mijn bedrijf in een kwaad daglicht stellen. Dat is namelijk slecht voor de busi ness." woensdag 16 februari* leiden - Jan Schilt van Gaming Works BV uit Bodegraven won gisteravond de derde voor ronde van LEF, de wedstrijd voor startende bedrijven in de regio. Bovendien sleepte hij de publieksprijs in de wacht. Hij mag het op 14 juni van dit jaar in de finale opnemen te gen de winnaars van de eerste twee voor rondes: Nicole van Rooij van Colours Beau ty Store uit Leiden en Sjaak Lindenberg van he-cc duikcentrum voor gehandicapten uit Noordwijk. Volgens de jury heeft Schilt (op de foto in het midden, met cheque) een uit stekend concept en een leuk product en pre senteerde hij zijn bedrijf bovendien met 'een (advertentie) Kamstee AUTO LEASE mW»MFiv*NKOQrH*NDif Leidsch iÊh Dagblad Arenthals Grant Thornton accountants cn adviseurs Leiden VOORDE Huishouden in Holland Rijnland telt 2,5 personen aanstekelijk enthousiasme'. „Zijn product kan wereldwijd slagen", aldus het juryrap port. Gaming Works ontwerpt spelsimulaties voor groepen mensen. Aan de hand van deze spellen leren de deelnemers samenwerken, leiding geven en organiseren. Foto: Mark Lamers leiden/regio - Voorhout is de snelst groeiende gemeente in Holland-Rijnland. In Warmond is het inwonersaantal het meest gedaald. Dat blijkt uit een over zicht van de regio Holland Rijnland, die bestaat uit zestien gemeenten. Leiden is verreweg het dichtst bevolkt. In de stad wonen 5397 mensen per vierkante kilome ter. In Zoeterwoude is de be volkingsdichtheid het laagst: 401. Daarmee ligt Zoeterwoude niet heel ver onder het landelij ke gemiddelde van 480 mensen per kilometer. Het gemiddelde van de regio (1767) ligt hoger dan het gemiddelde van Zuid- Holland (1220). De afgelopen vijf jaar nam het aantal Voorhouters toe met 16 procent, terwijl er 6 procent minder Warmonders zijn. In het hele gebied groeide de be volking met 1,6 procent. Er wo nen bijna 390.000 mensen in de zestien gemeenten (Leiden, Alkemade, Hillegom, Lisse, Noordwijkerhout, Noordwijk, Sassenheim, Voorhout, War mond, Zoeterwoude, Leider dorp, Rijnsburg, Valkenburg, Katwijk, Voorschoten en Oegst- geest). Voorhout heeft met een gemiddelde van 35 jaar ook de jongste bevolking, en War mond de oudste: gemiddeld 42 jaar. Gemiddeld telt een huishouden in Holland Rijnland 2,5 perso nen. In Leiden ligt het gemid delde het laagst, in de stad zijn ook de meeste eenpersoons huishoudens. In Voorhout en Rijnsburg wonen relatief veel gezinnen met kinderen, daar bestaat een huishouden uit ge middeld 2,8 personen. Het aantal woningen in het ge bied steeg de afgelopen vijf jaar met 2,8 procent. Sinds 1991 kwamen er bijna 20.000 nieuw bouwwoningen bij, vooral een gezinswoningen en koophui zen. Noordwijk is de groenste gemeente. Veel mensen uit het gebied werken in Den Haag: ruim 16.000 mensen. In Rotterdam werken er 3300. Valkenburg, Leiderdorp en Zoeterwoude tet be. zijn 'echte pendelgiconi Relatief veel Katwijtf naars en mensen uit) werken in hun ei;jg |j plaats. Er reizen veel mensjglfi trein tussen Leideo Haag, op dit trajectb1 dagelijks 60.000 reifzesj het traject tussen )e-Ri; Schiphol ligt dat iet» sen 40.000 en 60.00a>akt tal treinreizigers t en Alphen ligt ondid de per werkdag. Judei De verschillen in oflatei veau zijn groot. In penkc Bollenstreek is een* de beroepsbevolking geleid. In Katwijk ei ligt dat percentagtj procent). Veertig de beroepsbevolk geleid. Bijna de I mensen uit Leiden," Oegstgeest en Voc hoger opgeleid. AtlP^ cent heeft een lagen In Katwijk, Rijnsbii kenburg is het gertO^ komen het li den haag/leiden - Een 34-jarige Joegoslaaf is door de rechtbank in Den Haag veroordeeld we gens verkrachting en mishan deling van zijn 34-jarige vrien din uit Leiden. Hij kreeg twee ënhalf jaar cel opgelegd. De man die illegaal in Neder land woont, trok in 2003 bij de alleenstaande vrouw en haar dochtertje in. Maar de prille liefde sloeg een jaar later gaan deweg om in een sfeer van ti rannie en terreur. Bij de Haagse rechtbank legde de vrouw tij dens de behandeling van de strafzaak twee weken geleden in tranen uit hoe de man haar stelselmatig mishandelde en verkrachtte in hun woning aan de Lage Rijndijk. Zo moest zij altijd al voor vijven binnen zijn en het eten voor hem klaar heb ben. Later mocht ze helemaal nergens meer naar toe zonder hem, zelfs niet naar de dokter of de tandarts. Ook zou hij haar telkens om niks hebben gesla cht hei gen. Op 9 novembinlc? barstte de bom vocbdz; belde ze met het i£n haar dochter de pje t de man met een nn i ben staan zwaaien rekende de Joegoslè De officier van justji enhalf jaar cel tef die in Duitsland eerder voor verkrajien oordeeld, geëist. De verdachte heef kend. |erj door Paul de Tombe leiden - Vanuit een bepaald oogpunt ge zien is het een logische stap in haar carri ère. In de reiswereld waarin ze tot nu toe rondliep bracht Gerda Schukking mensen in contact met andere culturen en dat is precies wat ze ook bij DZB gaat doen. Per maart wordt het bij de sociale werkvoor ziening van Leiden haar taak medewer kers die er binnen zitten buiten onder te brengen. 'Ze gaat handen verkopen'. Gerda Schukking wordt straks senior ac countmanager commerciële zaken, valt de eerste paar jaar direct onder direc teur Klok en krijgt twee collega's om het doel te bereiken. Haar opdracht: zoveel mogelijk medewerkers die nu in de ves tigingen van De Zijl Bedrijven op indu strieterrein Roomburg werken 'gedeelte lijk' of 'geheel' onderbrengen bij andere bedrijven of instellingen. De 36-jarige Friezin van origine, eerder werkzaam in het relatiesegment bij NBBS, Air Transat en Golden Tours, moet daartoe contac ten leggen met koepelorganisaties en stageplaatsen, werkervaringsplaatsen en detacheringsplaatsen zoeken en vooral ook vinden. „Voorlopig mikken we er op dat eender de van de medewerkers binnen blijft en dat straks tweederde buiten werkt", zegt directeur Klok die omschrijft wat van Schukking wordt verwacht. „Nu hebben 540 mensen beschermde plaatsen bij ons in huis, terwijl er 300 elders bezig zijn onder verantwoording van DZB en er 360 gedetacheerd zijn die rechtstreeks vallen onder functionarissen van de des betreffende bedrijven en instellingen. We moeten het meedraaien in het 'nor male' bedrijfsleven meer stimuleren." Het past binnen de ontwikkelingen op het werkterrein van DZB en andere werkvoorzieningen. In de sector 'waar iedereen wel een vlekje heeft' wordt de emancipatiegedachte sterker en uiter aard spelen ook financiële factoren mee. De kosten moeten worden teruggedron gen nu stad en rijk gaandeweg minder willen toeleggen en subsidiëren. Daar naast is sprake van een Europese har monisatie, waarbij een gemiddelde moet onstaan tussen het 'alles of niets' dat wordt aangeboden op dit gebied. „Dan kun je zeggen, laat die mensen maar thuisblijven met een uitkering en dat kost inderdaad zo'n vijfduizend euro minder per persoon. Maar denk eens aan de sociale onrust die het kan veroor zaken onder de 90.000 mensen om wie het landelijk gezien gaat. En aan alles wat dan niet meer zou worden gedaan aan groenvoorziening en beveiliging. Om nog maar te zwijgen over de giganti sche grote omzet van om en nabij het miljard die dan verdwijnt", somt Klok op. „Nee, dan kunnen we beter aanha ken bij de aantrekkende economie en bij de vraag op de arbeidsmarkt", stelt hij. „We verkochten ons altijd wat meer so ciaal maatschappelijk in de non-profit- sector, nu gaan we ons meer op de com mercie richten." DZB, 'dat alles in huis heeft om een hele stad te verbouwen' wil er daarbij voor waken als concurrent van het bedrijfsle ven te worden beschouwd. Het verleng de van de taken voor de nieuwe com- merciële afdeling ligt wel 'het binnenha len van opdrachten'. „Het is nadrukke lijk de tweede taak", aldus Klok, „maar het zou natuurlijk heel mooi zijn als dat lukt. Handel is handel en die afdeling moet zichzelf terugverdienen. Een orga nisatie als DZB zal geen winst maken, maar moet secuur met het geld omgaan. Als de gemeente daar wat bij moet leg gen, is dat de prijs voor het zorgvuldig omgaan met zulke burgers. Dan moet het wel om zo klein mogelijke bedragen gaan. Daarom is heel belangrijk dat ze handen verkoopt." Gerda Schukking (rechts) krijgt bij de sociale werkvoorziening van binnen zitten buiten onder te brengen. Foto.- Mark Lamers Leiden tot taak medeweW wi Uil le De gemeentelijke aanslag voor de ozb-heffing valt binnenkort op de deurmat bij huiseigena ren. Dat zal ongetwijfeld weer tot veel protesten en tijdroven de procedures leiden. Eén klacht over de taxatie uit 1999 is pas vorige week definitief af gehandeld. Leidenaar G. E. Leidelmeijer (74) heeft zijn strijd tegen de belastingaan slag verloren. De Hoge Raad verwierp zijn beroep en daar mee is een (voorlopig) einde gekomen aan een rechtsgang die jaren heeft geduurd. Voor lopig, want Leidelmeijer is vast van plan om de volgende aan slag weer aan te vechten. „Ik kan slecht tegen mijn verlies." Leidelmeijer kocht in 1963 een huis op de hoek van de De Ba- zelstraat en de Churchilllaan in Zuidwest. De Churchilllaan was toen lang niet zo druk als nu. De trotse eigenaar liet het huis in 1973 uitbouwen met een keuken. Onderheien van de lichte aanbouw was niet nodig, oordeelde Bouw- en Woningtoezicht. Maar de Churchilllaan werd drukker en drukker en nu dendert er dag en nacht verkeer langs het huis van Leidelmeijer. De keuken uitbouw begon te verzakken. Zowel in de vloer als in het plafond zitten diepe scheuren. De Blauwe Steen, die al 700 jaar ïn de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timotcus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 -124 Hij kan die wel laten repareren maar veel zin heeft dat niet. Zolang het zware verkeer langs blijft denderen, keren de scheuren terug. In 2001 was voor Leidelmeijer de maat vol. In dat jaar taxeer de de gemeente zijn huis voor de Wet waardering onroeren de zaken op ruim 192.000 eu ro. Zelf vindt hij zijn huis on verkoopbaar en dus waarde loos. „Zou u een huis kopen met een afbrokkelende uit bouw en zo veel lawaai?", is zijn retorische vraag. „Ik niet." Daarnaast was hij het niet eens met de gemeente die meende dat hij zijn schuur had uitge bouwd en hem daar ook op had aangeslagen. „Maar op die plek stond vroeger een afdakje voor twee honden. Dat afdakje is weggehaald toen ik stopte met het fokken van honden. Er is nooit serieus door de taxa teur naar gekeken, ik ben er nooit serieus over geïnfor meerd maar de zogenaamde uitbouw was wel meegenomen op de belastingaanslag." Lei delmeijer tekende bezwaar aan tegen de gemeentelijke be schikking. De afdeling Belastingen van de gemeente Leiden kon niet veel met Leidelmeijers uitroep dat zijn huis 'waardeloos' is. Hij stelde daarom zelf een in zijn ogen redelijke waarde vast van 135.000 euro. Dat verschil was de gemeente te groot en daar mee was een rechtszaak on vermijdelijk. In 2003 en twee betaalde, aanslagen later, leiden - De Leidse hoogleraar geschiedenis van de wiskunde Jan Hogendijk heeft de 'World Prize for the Book of the Year' ontvangen van de Iraanse rege ring. Hij kreeg de prijs uit han: den van de Iraanse president' Khatami voor zijn boek The En terprise of Science jel Perspectives. Hierilu' zijn mede-auteuAi Sabra een overzöe dekkingen die Ir3>t digen, sterrenkuid1 tuurkundigen hele tussen de 8ste en jt G. Leidelmeijer blijft vechten tegen de in zijn ogen veel te hoge gemeentelijke belastingaanslag op zijn woonhuis. „Ik kan slecht tegen mijn verlies." Archieffoto: Hielco Kuipers stond de strijdbare oudere, die zelf zijn verdediging voert, voor het Gerechtshof in Den Haag. In september 2003 oordeelde de rechter in Den Haag dat Leidelmeijer wel degelijk ozb moet betalen, ook al is zijn keuken door het drukke ver keer voor de deur verzakt, is er geen sprake van een grotere schuur en komt de uitrit van zijn garage op een zebrapad uit. Leidelmeijer ging tegen die uitspraak in beroep en die zaak verloor hij eind vorige week bij de Hoge Raad. Maar denk nu niet dat Leidel meijer zijn strijd tegen de ge meente heeft opgegeven. Bin nenkort komt er een nieuwe aanslag van de gemeente in huize Leidelmeijer.„Als dat bedrag mij niet bevalt, en dat zit er natuurlijk dik in, dan ga ik het weer aanvechten bij de rechter en begint alles weer van voren af aan." Eric-Jan Berendsen Thuiszorgorganisaties AZGR, Flexibel in Zorg in Leiden en Florein in Voorburg fuseren. Zij gaan verder ónder de naam Florein Zorg. Het fusiebedrijf telt 300 werknemers en levert thuiszorg in Leiden, Alphen aan den Rijn, Haaglanden en de ge meenten daaromheen. De or ganisaties besloten samen te gaan omdat zij het verzorgings gebied willen uitbreiden, vooral in Den Haag. Bovendien ver wachten zij dat een grotere or ganisatie beter in staat is om de thuiszorg flexibeler te laten ver lopen. In de nieuwe organisatie hebben Stichting Thuiszorg Groot Rijnland, Florence en Ve- bego belangen. De nieuwe organisatie Florein Zorg BV levert in 2005 naar ver wachting 200.000 uur zorg aan zorginstellingen en particulie ren met een persoonsgebonden budget. Florein Zorg levert ver pleging, verzorging, ondersteu ning en begeleiding. De organi satie werkt vooral met flexper- soneel. Leiden is een biotechnologie bedrijf rijker. Leidenaars Jaap Koopman en Susan Lord begin nen ProFibrix, een bedrijf dat menselijk fibrinogeen gebruikt als 'grondstof. Fibrinogeen is een eiwit dat bloedstolling be werkstelligt na bijvoorbeeld een verwonding. Jaarli mondiaal 100.000,r gevolg van ernstig ProFibrix richt zic0 wikkelen van proc bloedverlies kunn len en voorkomer selijke kunsthuid,L schikt voor de beR ernstige brandwo;{ helpen bij het ovtj( van dierproeven ceutische industit Pharming-oprichï Boer (maker van jf man') is adviseur Het huidige Phart ook aan de ontwif brinogeen, onder[ menwerking met' kaanse leger. Het Competent Science (CCLS) h bestuur. De inste ginnende biotecl helpt met adviez subsidies, heeft I als directeur geki zij de overstap m CCLS, was zij dir Partner Network opgeheven orgai voor moest zorgt land meer biotec kreeg. Buitelaar steund door Leol rend Jonkers. Tel of e-mail: buitelt

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14