I Shoppen op de onderwijsmarkt H Groeiende groep zorgleerlingen in particuliere circuit ZATERDAG 12 FEBRUARI 2005 rijf? irect nb« Illustratie: Marco Jeurissen Ouders van kinderen met leerproblemen storten zich massaal op de particuliere onderwijsmarkt. Voor duizenden euro's kopen ze onderwijs in bij huiswerkinstituten, pedagogische adviesbureaus en particuliere scholen om zo het beste uit hun kind te halen. Toch blijkt niet alles te koop. „Uw zoon is geen vwo-leerling. Hij hoort thuis op het vmbo." Het particuliere opleidingsinstituut Maupertuus is gevestigd in een oude villa in Bosch en Duin. Foto: GPD/Phil Nijhuis door Carine Neefjes un hele vermogen besteden ze aan het schoolgeld van de kin deren. Een erfenis, het spaar geld voor het eigen huis en dan is er ge lukkig nog een rijke schoonfamilie. „De school van mijn zoon betalen we zelf, die van mijn dochter wordt betaald door mijn schoonmoeder", vertelt Barbara Rijnders (42), moeder van drie kinderen. De familie Rijnders uit Amsterdam-Zuid is al jaren een trouwe klant op de particu liere onderwijsmarkt. De zoektocht naar de best mogelijke opleiding begon toen bleek dat Freek, de oudste, op zijn negen de een taalachterstand had van tweeën- halfjaar. „Freek is slechthorend en dyslectisch. Hij zat op een montessorischool en kreeg ex tra begeleiding. Toch heeft hij daar een enorme taalachterstand opgelopen", ver telt Barbara Rijnders. Haar zoon moest naar een andere school, maar welke in hemelsnaam? Een speciale school voor slechthorenden vond Rijnders te weinig stimulerend. Via een moeder op de sportschool kwam zij óp het spoor van Maupertuus, een parti culiere school in Bosch en Duin (Utrecht) voor kinderen met leerproblemen. Voor 15.000 euro per jaar - de huidige school- Voor 15.000 euro per jaar krijgen leerlingen les in kleine klassen en staan er voort durend hulpverleners paraat die de kinderen persoonlijk begeleiden. Foto: GPD/Phil Nijhuis kosten - krijgen leerlingen les in kleine klassen en staan er voortdurend hulpver leners paraat die de kinderen persoonlijk begeleiden. Binnen twee jaar had Freek zijn achter stand ingehaald en ging hij terug naar het reguliere onderwijs. Na verloop van tijd ging het toch weer mis. „Die leerkrachten halen er niet uit wat er in zit", aldus Rijn ders, die haar zoon zag terugvallen van havo naar vmbo. Freek zit nu weer op een particuliere school in Amsterdam: hij doet groep 3 en 4 van vmbo-theoretische leerweg in één jaar. Schoolgeld: 16.000 euro. Verzuipen Duizenden ouders zoeken hun toevlucht tot de particuliere onderwijsmarkt, omdat hun kinderen vastlopen in het reguliere onderwijs. Basis- en middelbare scholen worden overspoeld met moeilijk lerende kinderen, maar zijn niet in staat deze leerlingen goed te begeleiden. Geen tijd, geen geld, geen deskundigheid. Dat scholen bijna in deze problematiek verzuipen, heeft alles te maken met de wet Weer samen naar school, die halver wege de jaren negentig is ingevoerd. Kin deren die voorheen naar het speciaal on derwijs gingen, gaan nu naar een gewone school. Die krijgt extra geld voor begelei ding en dan moet het wel lukken, was de hoopvolle gedachte. Niet dus. Veel scholen hebben wel nieu we hulptroepen in huis, maar in de prak tijk staan zij vaak als leerkracht voor de klas. De zogeheten intern begeleider - ie mand die in kaart brengt welke specifieke hulp een leerling nodig heeft - houdt zich hier slechts een paar uur per week mee bezig. Dat geldt ook voor de remedial tea cher - een leerkracht die het kind per soonlijk helpt met speciale lees-, schrijf-, of rekenoefeningen. Dit handjevol extra begeleiders weegt niet op tegen het groeiende aantal zorgleerlin gen. liefst twintig procent van alle leer lingen op de basisschool heeft extra zorg nodig, alarmeerde de Rekenkamer on langs in een rapport. Voor wanhopige ouders met een beetje geld is de beslissing snel gemaakt. Op de particuliere onderwijsmarkt is van alles te koop voor kinderen met leerproblemen. Wie gaat winkelen op internet, moet niet alleen geld hebben, maar ook behoorlijk zelfrecLzaam zijn om een gedegen keuze te maken uit het gigantische aanbod. Huiswerkinstituten, orthopedagogische adviesbureaus, particuliere scholen of - gogen en -peuten met een eigen praktijk, allemaal beloven ze veel goeds voor het moeilijk lerende kind. Opvallend is dat de meeste aan de weg timmeren met een eigen leermeester of methode. Instituut Agora - opgericht in 1984 met vestigingen in Kampen, Gene- muiden, Harderwijk en Nunspeet - zweert bij het gedachtegoed van prof. Wilhemina Bladergroen, hoogleraar or thopedagogiek aan de Rijksuniversiteit Groningen (RUG). Haar theorie luidt dat bij twaalf procent van de kinderen die uitvallen op school, het niet ontbreekt aan intelligentie. Hun probleem is dat ze niet goed kunnen onthouden, aldus wij len hoogleraar Bladergroen. Instituut Agora (Grieks voor marktplein) biedt kinderen onder meer een speciale geheugentraining aan. Succes verzekerd, beweert directeur Jack Bossink, zelf leraar en psycholoog. Ruim 92 procent van de kinderen die na schooltijd huiswerkbege leiding krijgt, gaat over. Kosten: 245 euro voor vijf Uur per dag. Beelddenkers Wie verder winkelt op internet, komt on vermijdelijk terecht bij Stichting Davis Dyslexia Association Nederland, een me thode van de Amerikaan Ron Davis. Op de website prijkt een foto van de goeroe die zegt: „Ik kon nauwelijks lezen en schrijven tot ik 38 was en toch werd ik een succesvol zakenman en ingenieur." Davis gaat ervan uit dat dyslectici specia le gaven hebben en verwijst naar groot heden als Einstein, Churchill, Leonardo Da Vinci en Walt Disney. Volgens de Amerikaan zijn dyslectici beelddenkers en daarom hebben ze moeite met lezen. Hoewel nooit wetenschappelijk bewezen is dat mensen in beeld denken, en sommige ouders de methode af schilderen als geldklopperij, zijn er in Nederland meer dan ze ventig speciaal opgeleide Da- vis-councelors met een ei gen praktijk. Kosten: minimaal 1300 eu ro voor vijf schooldagen. Councelor Karin Meij: „Woor den waarbij een plaatje be staat, zoals bijvoorbeeld poes, zijn voor dyslectische kinde ren goed leesbaar. Bij abstrac te woorden, zoals minstens of wellicht, hebben ze geen beeld en wordt het als het ware zwart voor hun ogen. Bij deze woorden moeten kinderen hun eigen beeld maken. Dat doen we met klei. Als ze tij dens het lezen weer zo'n ab stracte term tegenkomen, moet hun eigen beeld naar voren komen. Succes verzekerd? „Nee. In totaal zijn er zo'n 180 vage woorden waar een plaatje bij moet komen. Ouders moeten dus een paar keer per week met hun kinderen kleien. Lang niet iedereen doet dat." Hectisch Druk, druk, druk. Dat er nu veel meer kinderen zijn met leerproblemen dan vroeger, heeft ook te maken met de hecti sche tijdgeest, zeggen deskundigen. Van MSN naar internet en vervolgens met de mobiele telefoon voor de televisie: de hui dige jeugd krijgt gigantisch veel prikkels en impulsen binnen. Kinderen kunnen daar onrustig van worden, last krijgen van concentratiestoomissen. „Door al die drukte creër je geen zitvlees om eens een goed boek te pakken. Daar zijn rust en geduld voor nodig", zegt pe dagoog Rob Broeren. Hij is mede-oprich ter van Maupertuus, een particuliere school voor kinderen met leerproblemen in Bosch en Duin. Als de leerlingen weer teruggaan naar het reguliere onderwijs, zullen ze altijd extra begeleiding nodig hebben, vertelt reme dial teacher Nicole van den Hemel: „Hier leren ze met hun problemen omgaan en dat ze de rest van hun leven altijd harder moeten knokken dan leeftijdgenoten. Dat is niet erg, maar dat moeten ze wel accep teren. Dat geldt ook voor hun vaders en moeders." Dat ouders uitgebreid inkopen doen op de particuliere onderwijsmarkt, leidt op school tot scheve gezichten. De enthousi aste verhalen van pa en ma over dat fan tastische huiswerkinstituut worden met een half oor aangehoord. Of een leer kracht zegt: „Wij doen precies hetzelfde, alleen is het bij ons gratis." Natuurlijk beseffen ook scholen dat ze met hun groeiende groep zorgleerlingen het particuliere circuit nodig hebben. Ze hebben die kennis alleen liever zelf in huis. Zolang de nood hoog is, zal de markt flo reren. De praktijk van Ofkje Teekens in Den Haag, die tien jaar geleden bij haar thuis begon, is inmiddels uitgegroeid.tot een gerenommeerd huiswerkinstituut. Ze heeft achttien deskundigen in huis die wekelijks 150 kinderen bijstaan. Persoon lijke begeleiding door een remedial tea cher kost hier 175 euro per maand. De studeerkamer, waar leerlingen in een groep huiswerkbegeleiding krijgen, kost 115 euro per maand. Volgens Teekens, van huis uit docente Nederlands, stellen ouders steeds hogere eisen. „Kinderen stikken soms van de druk die op hen wordt uitgeoefend. Alles draait om presteren, presteren, presteren; terwijl het kind dat juist niet kan! Ik zeg wel eens tegen ouders: Ga eens een ijsje eten met je kipd of een dagje de stad 1." De meeste ouders willen graag dat hun kinderen naar het vwo gaan. Als wij dan bijvoor beeld een vmbo-advies geven, zie je ze schrikken. Sommige vragen dan: Wat? Ver sta ik u verkeerd? U bedoelt ze ker vwo." Op haar instituut moet er binnen een maand be weging zijn in de ontwikkeling van het kind. Zo niet, dan is het beter dat de leerling het instituut verlaat. „Wat er niet in zit bij een kind, halen wij er ook hier niet uit. Al geef ik honderd bijlessen. Ik zeg altijd maar: aan een dood paard moet je niet trekken."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1