Ongeluk naasten is grootste angst BINNENLAND Meer rollators, meer ongelukken Treinen botsen bij station Rotterdam CS Personen in tunnels verstoren treinverkeer Politie pakt overvallers Aldi Breda bij klopjacht oiiTorm van tilWEïHIfi TT *77 M Meer mensen in Zeist met tbc besmet 3'Nederland griept beetje Weer stenen gegooid vanaf viaduct 'Celstraf voor bedreiging van Wilders en Hirsi Ali' Nederlander even bang voor toespraak als aanslag bij Van Til WÊ/tom Levenslang voor verdachte moord Konings lig verliest =aatwerk jen vliegtuig van eft gisteren tussen ®n Tenerife een irk van de romp sJdat het toestel op ^as geland, bleek itwerk van een hal- jjmeter te zijn ver- 180 passagiers van 7 zijn niet in ge il, aldus Transavia. >ntkomt ^stitutie Een 20-jarige .1 voormalig Oost- ft door een hotel d uit te vluchten, rkomen dat zij on- prosututie zou be- olitie hield in het Bannen van 22 jaar ^i. Volgens de poli- ouw gereageerd op advertentie om als n de Nederlandse jebrken. De mannen I enpaspoort af en igair duidelijk dat ze heclub seksuele dien- akaerlenen. De man- spist wegens vrou- liebn verduistering voaoort. enj "Bmds "al op 18 eva ebliet aantal Neder- legjm het leven is ge en de tsunami is op- ?1 ai8. Het Rampen enTeam (RIT) stelde van het achttiende Kt. Een woord- iet ministerie van ^iken wilde giste- (entiteit bekend- jederlander was op van de vloedgol- pd. gewond val Bij een poging een rant te overvallen l een serveerster ikt. De overvaller, de man met bivak- ip de fiets naar het inen bedreigde ïwen die daar za- t personeel van ;enheid probeer- ivermeesteren. et wapen af en ïrster geraakt. De een ziekenhuis »n is niet levens wond. De over- louden. it Tiel rmoord v die woensdag igetroffen in een door een misdrijf [ekomen. Dat itie gisteren. Het J-jarige vrouw woon of verblijf- !e Gelderse plaats vervoer t veilig handicapten in irden vaak op nanier in een p. Zij gebruiken hun rolstoel .Et vastgezet. Ook leid spullen in het fessagiers in ge- Irengen. Dat heeft Iprkeer en Water peren gemeld. aas mag p straat iterklaas en hulp- eeifin Deventer vuèr over straat. Dat HÖvan een langdu- ranisen een hulpsin- ,pent gemeentebe- iendad was het.voor- -lekeh dat Sinterklaas Gropember in het n stiOonde. De ge zeild bang dat eind dit tklazen massaal tan. „Echt open- s van Sinterklaas december verbo- erklaasverbod is 'enter ingesteld hen dat meerdere igelijk in de stad /oor die maatre- i teld, was een he- staan tussen riva- frklaasverenigin- f i n eigen intocht I u Als meerdere I Ikaar tegen kwa- it geregeld tot nerlid overleden DA-Kamerlid Is woensdag op pd aan de gevol- rtaanval overle- |een CDA-woord- m gezegd. Wol- 11981 en 1998 lid i Kamer voor het y389 en 1995 als flirzitter. Tot zijn 7 Wolters wethou- esting en loco- in Venlo. zaterdag 12 februari 2005 zeist/gpd-anp - Het voorlopige eindresultaat van het tbc-on- derzoek in Zeist toont aan dat 408 mensen met de bacterie zijn besmet. Bij niemand heb ben onderzoekers open tbc ge constateerd. Dat maakte ge meente Zeist gisteren bekend. Het grootste deel van de 15.426 'mensen die zich vorige week met een huidtest hebben laten controleren op de ziekte, heeft de resultaten inmiddels opge haald. Slechts 9 procent 'heeft dat nog niet gedaan. De 408 met tbc besmette men sen staan nu onder controle bij de GG&GD in Utrecht, waar ze verder worden onderzocht. In totaal namen 21.326 personen deel aan het grootschalige on derzoek. Bij 5900 van hen werd een röntgenfoto gemaakt. Die resultaten laten nog enkele we ken op zich wachten. Volgens Ben Koster, tuberculo- searts bij de GGD, kiest 60 tot 70 procent van de besmette mensen voor een behandeling met het medicijn isoniazide. Daarvan is bekend dat het de leverfunctie kan aantasten. Daarom moeten de mensen die dit gebruiken extra vitamine B6 slikken om de lever te bescher men. Ze mogen bovendien een half jaar geen alcohol drinken. De overige 30 tot 40 procent zal volgens Koster voor een regel matige controle door de GGD kiezen gedurende een periode van twee jaar. Ze hoeven dan geen medicijnen te slikken, maar moeten wel elk half jaar een röntgenfoto van de longen laten maken. Het onderzoek werd ingesteld omdat een me dewerker van een veelbezochte supermarkt in Zeist open tbc bleek te hebben. rotterdam/anp - In de buurt van station Rotterdam Centraal zijn gisterochtend rond kwart over zeven twee treinen op el kaar gebotst. Bij het ongeval raakten geen passagiers ge wond. Volgens de NS zijn beide trei nen volledig ontspoord. In de voertuigen zaten in totaal onge veer 200 reizigers. Die zijn te ruggelopen naar het station en zijn daar opgevangen door de NS. Volgens het vervoersbedrijf zetten veel passagiers bij aan komst op het station hun reis meteen weer voort. De sneltrein van Rotterdam naar Utrecht botste op een wis sel ongeveer 300 meter van het station op de stoptrein die on derweg was van Rotterdam naar Gouda Goverwelle. Beide treinen reden op dat moment langzaam. Op de plek van het ongeval mogen treinen maxi maal 40 kilometer per uur rij den. Wat de daadwerkelijke snelheid was, is nog niet be kend. Na onderzoek van het ongeval konden gisteravond de herstel werkzaamheden aan het zwaar beschadigde spoor beginnen. Eerst moesten de treinen om hoog worden getakeld en weer op de sporen geplaatst. Daarna kon een begin worden gemaakt met herstel van onder meer de rails. Door de aanrijding rijden er minder treinen tussen Rotter dam Centraal Station en Rotter dam Alexander. utrecht/anp - Het aantal griepgevallen in Nederland is de afgelopen week sterk toe genomen. Vooral kinderen tussen de 0 en 5 jaar en ou deren zijn getroffen door het influenzavirus. Het Neder lands Instituut voor Onder zoek voor de Gezondheids zorg (Nivel) maakte gisteren bekend dat een op de dui zend Nederlanders zich met griepachtige klachten bij de huisarts hebben gemeld. Van een epidemie is nog geen sprake. Het Nivel constateert een verdubbeling van het aantal gevallen in de eerste week van februari ten opzichte van de laatste week in januari. Het hoge aantal griepgeval len is niet meer dan ver wacht. „Een verhoogde grie- pactiviteit hoort bij het win terseizoen", aldus viroloog A. Osterhaus van het Nationaal Influenza Centrum (NIC). Zowel het Nivel als Oster haus noemen liever geen aantallen om aan te geven of sprake is van epidemie. „Het gaat om de verspreiding van een virus en niet om getal len", aldus Osterhaus. In de regel is sprake v an een griep epidemie bij 15 patiënten per 10.000 inwoners. De instan ties die de griepactiviteiten meten, kunnen geen inschat ting maken of de verhoogde griepactiviteit doorzet. Er vielen geen gewonden bij de botsing tussen twee treinen, maar de schade aan het spoor was aanzienlijk. Foto: GPD stein/anp - Voor de vierde keer in korte tijd hebben onbekenden woensdagavond stenen gegooid vanaf een viaduct over de A76 in Stein in Limburg. Daarbij werd een vrachtwagen geraakt uit het Duitse Duimen. De 36-jarige chauffeur bleef ongedeerd, de vracht wagen raakte op verscheidene plaatsen beschadigd, meldde de politie gisteren. „Die gasten gaan onverdroten verder", zei een woordvoerder van de politie. „Om hen te kunnen oppalcken zijn we afhankelijk van getuigen, die iets direct melden. Deze chauffeur reed eerst door naar de Duitse grens, waar hij het toen pas aan de marechaussee meldde. Toen waren de vogels gevlogen." rotterdam/anp - De officier van justitie heeft bij de recht bank in Rotterdam gisteren een gevangenisstraf geëist tegen de 20-jarige Amsterdammer die vorig jaar het Tweede-Kamerlid Wilders bedreigde via internet. Ook verdenkt Justitie hem van opruiing tegen Wilders, Twee de-Kamerlid Hirsi Ali en de Ne derlandse regering. Het open baar ministerie vorderde tegen B.L. een celstraf van vijftien maanden, waarvan vijf maan den voorwaardelijk. De Amster dammer werd in november aangehouden. Gisteren deelde Wilders mee bij de politie aangifte te hebben gedaan wegens een filmpje met bedreigingen dat op internet heeft gestaan. Het televisiepro gramma Zembla zond delen van het bewuste filmpje don derdag uit. Daarin zijn steunbe tuigingen te zien aan het adres van de vermoedelijke moorde naar van Theo van Gogh, Mo hammed B. en uitlatingen van een sjeik die het doderi goed praat. Tot slot komt een tekst in beeld waarin 'een cadeautje' wordt aangekondigd voor Geert Wilders. „We hebben onze zwaarden al geslepen, hond." door Wessel Mekking schiphol - Een monteur heeft gistermiddag voor grote paniek gezorgd in een van de buizen van de spoortunnel bij Schip hol. Een machinist dacht even na twee uur een man in een ca mouflagepak te hebben gezien in de tunnel en zette zijn trein stil. De marechaussee besloot de tunnel af te sluiten, waar door al het treinverkeer van en naar Schiphol stil te kwam te liggen. Een politieagent trof even later een persoon aan die aan het signalement voldeed: een nietsvermoedende mon teur, die aan het werk was in de tunnel. „Het was even schrik ken", aldus politiewoordvoer der A. EUwanger. „Maar al snel bleek dat er niks aan de hand was. Maar je kunt bij dit soort zaken niet voorzichtig genoeg zijn." Of spoorwegbeheerder ProRail dan wel de monteur in de fout is gegaan of dat de ma chinist op de hoogte had moe ten zijn van de werkzaamhe den, is onduidelijk. „Zoiets moet aangemeld zijn", aldus woordvoerder R. Stenacker van de marechaussee. Tegen half vier gistermiddag kwam het treinverkeer weer op gang. Door de afsluiting van de tunnel moesten intercity's tus sen Amsterdam en Leiden om rijden. Ook na het vrijgeven van de tunnel kampten reizigers nog enige tijd met treinuitval en vertragingen. Aan het eind van de middag stagneerde ook het treinverkeer tussen Haarlem en Beverwijk toen in een spoortunnel op dat traject iemand rondliep. Het ging volgens de verkeersinfor matie van ProRail om een ver warde man. Hij is overgedragen aan de politie. Het treinverkeer tussen Haarlem en Beverwijk lag korte tijd stil. door Ed Blaauw bloemendaal - Nederlanders zijn net zo bang voor het spre ken in het openbaar als voor een terroristische aanslag. Maar de grootste angst is het ongeluk van naasten, op de voet gevolgd door de dood. Dat blijkt uit een onderzoek onder bijna vierdui zend mensen. Het Bloemendaalse onderzoek bureau De Presentatie Groep stelt vast dat de uitkomsten af wijken van eerdere onderzoe ken in de Verenigde Staten waar de angst voor het spreken in het openbaar steevast op nummer één stond. Op de nieuwe 'angstlijst' prijkt verla ten worden op de derde plaats, net voor speechangst en terro risme, die gedeeld vierde staan. Volgens Ted Baartmans van De Presentatie Groep kun je aan de nummers één tot en met drie niets doen. „En ook een terro ristische aanslag overkomt je. Het feit dat men ergens geen controle over heeft, is een veel voorkomende oorzaak van ang sten. Denk aan spinnen, oorlog of ziekte. Maar spreken in het openbaar is een angst die je kunt overwinnen. Al dan niet onder professionele begelei ding. De uitkomsten van die Amerikaanse onderzoeken wer den ook altijd voor Nederland gebruikt. Opvallend is dat het in ons land toch anders ligt." Het onderzoek is in de laatste maanden van 2004 gehouden. Mensen konden kiezen uit 56 veel voorkomende angsten waar zij het meest bang voor waren. De uitkomsten van het onderzoek zijn volgens De Groep voor eigen gebruik. Aan de hand van die uitkomsten zullen we ondermeer weten schappelijke artikelen schrij ven", aldus Baartmans. breda/gpd - Bij een klopjacht op de overvallers van een Aldi- supermarkt in de Bredase wijk Brabantpark zijn gisteren drie van de vier daders aangehou den. De klopjacht was nodig, nadat de overvallers vluchtten via de achterdeur, terwijl de po litiemacht zich aan de voorzijde had opgesteld. Op het moment van de overval, acht uur 's morgens, waren al leen personeelsleden aanwezig. Terwijl de overvallers twee werknemers onder bedreiging van vuurwapens richting de winkelkluis dirigeerden, wist een derde personeelslid telefo nisch de politie te waarschu wen. Binnen enkele minuten waren er verschillende politie wagens in de buurt. De politie bleef uit vrees voor Geert Wilders. Foto: Reuters Daaronder is het geluid van slij pende messen te horen. Gesuggereerd wordt dat de tekst afkomstig is van leden van de Hofstadgroep, die justitie beschouwt als een criminele terroristische organisatie. Wilders heeft inmiddels tiental len aangiften gedaan bij de po litie, vooral vanwege bedreigin gen via e-mail. Inmiddels is er in vier gevallen vervolging inge steld. Kosten zorg jaarlijks minimaal 10,6 miljoen euro 'een gijzelingssituatie' buiten wachten en had er kennelijk niet op gerekend dat de over vallers het pand aan de achter zijde zouden verlaten. Toen een getuige dat meldde, zette de verzamelde politiemacht de achtervolging in. Een van de overvallers werd nog in de straat aangehouden. Een twee de rende, nadat hij zich niets had aangetrokken van een waarschuwingsschot, recht in de armen van andere agenten. Geholpen door speurhonden kon de politie na een klopjacht door de wijk een derde ver dachte aanhouden. Het gaat om twee mannen van 18 en 23 jaar uit Krimpen a/d IJssel en een 20-jarige Bredan- aar. De vierde overvaller wist te ontkomen. (advertentie) (advertentie) Stijlvol garderobekastsysteem Atmosfera Met de strakke signatuur van het Italiaanse topmerk Poliform. Uitgevoerd met glazen of houten deuren en aluminium of houten profielen. De comfortabele warmte van Amerikaans kersen. Italiaans walnoot, wengé of eiken geeft het slaapvertrek een bijzondere intimiteit. Ons adres: Openingstijden: Noorderkade 1038 Ma-DI-Wo. 9.30-17.30 ui 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21.00 uur Telefoon (0721 5112760 Za 9 30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten q Eigen parkeerterrein www vantil nl DESIGNCENTRUM den haag/gpd - Het aantal on gelukken met rollators stijgt sterk. In 1998 moesten nog 860 ouderen met botbreuken en snij- wonden naar de eerste hulp, in 2002 waren dat er 1500. Deskun digen denken dat het aantal ern stige ongelukken met de rollator ook vorig jaar is toegenomen, maar betrouwbare cijfers zijn er nog niet. De gegevens komen uit de meeste recente ongevallenana lyse van de stichting Consu ment en Veiligheid, die vorig jaar onderzoek heeft gedaan naar de veiligheid van rollators. De stichting heeft voor het on derzoek veel ouderen en instel lingen ondervraagd. Ook zijn databanken van kennisinstitu ten en ziekenhuizen geraad pleegd. De medische kosten van een rollatorongeval zijn ook sterk toegenomen. Zeven jaar gele den kostte een ongeluk met een rollator de gezondheidszorg ge middeld 4800 euro, tegenwoor dig is dat 7100 euro per onge val. Rollatorongevallen kosten de zorg jaarlijks minimaal 10,6 miljoen euro. Slechts een klein deel van deze stijging is toe te schrijven aan inflatie. De hoge kosten worden vooral veroorzaakt doordat 'ou dere ouderen', zoals 80-plus- sers, de rollator meer gebrui ken. „Als zij vallen, breken ze sneller een heup. En na opera ties hebben oudere ouderen sneller complicaties", zegt S. Eyer van Consument en Veilig heid. De toename van het aantal ern- Het aantal ongelukken met rollators stijgt sterk. Archieffoto: GPD/Marc van der Kort stige incidenten wil niet zeggen dat het rijdende hulpmiddel onveiliger is geworden. Volgens ruwe schattingen van ouderen bonden steeg het aantal rolla tors in de onderzochte periode met ruim 100.000 naar een to taal van ongeveer 300.000. Bo vendien zijn ouderen die een rollator nodig hebben al slecht ter been, wat de kans op een ongeval vergroot. Veel senioren raken binnens huis of in een instelling gewond doordat ze over het wieltje van hun rollator struikelen. Bui tenshuis is vaak een schuin af lopende of hobbelige stoep de boosdoener. Ook raken gebrui kers gewond doordat soms de zitjes van rollators inklappen, als ouderen daarop zitten om even uit te rusten. Ouderen ver liezen daarnaast vaak hun evengewicht als hun hand van het handvat glijdt. Bijna de helft van degenen die na een valpartij in het zieken huis belanden, heeft letsel aan heup, been of voet. Eén op de vijf ouderen die na een rollato- rongeluk in het ziekenhuis ko men, heeft een heupfractuur. Ook lopen ze vaak een schou der- of sleutelbeenbreuk op. Eén op de tien wordt opgeno men met hoofdletsel. De stichting Consument en Veiligheid wil dat fabrikanten een speciaal keurmerk voor rol lators opstellen. Ook zouden de hulpmiddelen regelmatig moe ten worden onderhouden, want rollators slijten snel. De straten moeten volgens de stichting 'rollatorvriendelijk' worden ge maakt, zodat gebruikers geen last hebben van losliggende stoeptegels. De stichting juicht een initiatief van zorgverzeke raar VGZ toe, dat sinds vorig jaar op vrijwillige basis een rol- latorexamen aanbiedt aan ge bruikers. kaapstad/anp - Een Zuid-Afri- kaanse rechter heeft gisteren de 47-jarige Ferdinandt Mostert tot levenslang veroordeeld voor moord op- de Nederlandse stu dente Marleen Konings in de cember 2003. De rechter achtte moord met voorbedachten rade bewezen. Mostert schoot de vrouw dood op de Tradouwpas in de provincie Westkaap. Voor de moord op zijn voorma lige celgenoot Michael Victor in april 1997 legde Van Reenen Mostert een gevangenisstraf op van 20 jaar. Met dezeveroorde- ling en die voor alle andere aanklachten tezamen -Mostert werd schuldig bevonden aan 22 misdrijven- leverde dat behalve levenslang nog eens 82 jaar ge vangenisstraf op. De Zuid-Afri kaan moet in ieder geval 25 jaar zitten voordat hij een beroep op strafvermindering kan doen. (advertentie) Ontdek het eilandgevoel BOEKviAwww.texel.net OF BELVW TEXEL 0222 314741

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3