SPORT s2 /VSB wint morgen van Feyenoord' rote ogen, dunne beentjes, harde ballen Sierlijke aanvallers blijven doelwit van verdedigers Kenners kijken koffiedik VSB - Feyenoord andag, 14.00 uur Promotie voor scheidsrechter Pieter Vink zaterdag 12 februari 2005 Diedi Irich en Robbert Minkhorst vorig seizoen overal naast. In de topwed- »lde de ploeg nagenoeg elke ploeg van de ervolgens verspeelden de Noordwijker- pel punten tegen zwakkere tegenstanders, .ploeg van trainer Robbert de Ruiter boven- rste klasse, één punt boven concurrent yenoord. Morgen staan de twee tegen- Het Leidsch Dagblad peilde de stemmin- *rt? k, internationaal scheidsrechter uit rhout: ijd mijn cluppie geweest. Het zit om de inderd meter van mijn huis. Als ik op •ns hoef te fluiten en ze spelen in de ;a ik kijken. Maar ik kan nog niet vertel- ipioen wordt in de eerste klasse. Ik heb ,;eds geen glazen bol staan. WSB moet 'ier tegen Feyenoord, als ze er één van -den ze het denk ik wel. y goede, uitgebalanceerde ploeg, Stefan ïis terug, ik heb er wel vertrouwen in. En 5r een keer aan toe is, dan is het nu. De als een huis en vorig seizoen was icht bij. moment om een stapje hoger te ko- [omt er vanzelf extra sponsorgeld vrij, weer versterkingen kunt halen. Je I dat dat in de hoofdklasse geen overbo- iVoor welke posities ze dan een verster- zoeken, dat laat ik graag aan de techni- ^er. Ik kan helaas zondag niet naar de Efrien, ik fluit NAC - Ajax. Ook leuk." trainer van Sparta. Zijn ploeg verloor twee keer met 2-1 van WSB en eenmaal met de zelfde cijfers van Feyenoord: „Het ontloopt elkaar weinig. Het wordt een dubbel tje op zijn kant, maar ik denk dat WSB wint. De ploeg is thuis heel moeilijk te verslaan. Uit is het een ander verhaal, al hebben ze daar dit seizoen wat meer balans in gevonden. Ik vind WSB wat sterker overkomen dan Feyenoord, ook fysiek. Feyenoord heeft voorin spelers die makkelijk scoren, maar vol gens mij kan WSB daarmee omgaan. Jeffrey van As heeft duidelijk een meerwaarde voor de ploeg. Je ziet nog wel eens bij ex-profs dat ze ar rogant gaan voetballen, maar daar is bij hem geen sprake van. Hij gebruikt zijn ervaring uitstekend en dat kan net de doorslag geven. Ik verwacht dat WSB het dit seizoen redt. Vorig jaar greep het team overal naast. Wij kaapten de laatste periodetitel voor hun neus weg." Oscar Biesheuvel, trainer van Excelsior '20 uit Schiedam, vierde op de ranglijst: „Ik denk dat WSB de wedstrijd wint. Het zijn allebei heel goede ploegen, maar WSB heeft net iets meer kwaliteit. Met name de teamgeest en de ultieme wil om te winnen zijn groter dan bij Feyenoord. Een gelijkspel tussen die twee zou voor ons het beste zijn. We staan zes punten achter op WSB en vijf op Feyenoord. Helaas hebben we de afgelopen twee wedstrijden verloren, dus het gat is wat groter ge worden. Als dan toch een van de twee moet winnen, heb ik liever dat Feyenoord wint. Die ploeg laat de rest van de competitie meer punten liggen dan WSB, dus kunnen wij weer dichterbij kruipen. Het is voor WSB trouwens een goede test. In dit soort wedstrijden, tegen de directe concurrent, gaat het ook om mentale kracht. Als ze het net als vorig jaar weer niet redden, zegt dat ook wel wat. Toch denk ik dat WSB het haalt. En dan hebben ze vol gend seizoen in de hoofdklasse zeker iets te zoeken." Adri Poldervaart, trainer van nummer drie Nieu- wenhoorn: „Ik vind WSB een zeer gedegen ploeg. Het team staat goed. De spelers zijn fysiek sterk en het team is met zijn opportunistische spelwijze dreigend. Het spelletje is goed uitgedokterd. Iedereen weet daar wat hij moet doen. Feyenoord heeft goede voetbal lers, sterke spitsen, maar WSB is meer een team. Bij mij gooit WSB de hoogste ogen. WSB kan morgen een belangrijke stap richting het kampioenschap zetten door Feyenoord te verslaan. Archieffoto: Henk Bouwman Ik vind ze geen gedoodverfde kampioenskandidaten en je weet wat er kan gebeuren als er twee vechten om een been. Ik acht ons niet kansloos voor de titel. Zeker niet omdat de laatste wedstrijd van het sei zoen Feyenoord - WSB is. Bovendien krijgen wij de Noordwijkerhouters nog thuis. WSB is goed, maar zeker niet onverslaanbaar. Het is nooit prettig om opgejaagd te worden. En wij zijn nu aan het jagen. We geven pas op als het verschil in de laatste wed strijd vier punten is. Wij hebben ooit UVS achter haald en die ploeg stond toen twaalf punten voor. Bij WSB schuilt het gevaar in een mindere periode na de winterstop. Die hebben ze vaker gehad. Het is ook een ploeg die zes punten verliest van RKAW, terwijl wij er zes winnen." Jos van der Helm, trainer van RKAW, dat twee keer WSB versloeg: „Het geheim? Ha. We hebben inderdaad twee keer van WSB gewonnen, maar ik moet zeggen dal wij toen niet ongelukkig zijn geweest. Op cruciale mo menten hebben zij in beide wedstrijden een straf schop gemist. Je moet gewoon brutaal zijn tegen WSB. Wij hebben gespeeld om te winnen. Die ploeg was vanaf het begin torenhoog voor het kampioen schap. Ik denk dat te veel ploegen daarom te veel respect toonden, te zeer onder de indruk waren. Het verschil tussen WSB, Feyenoord en RKAW is dat de eerste twee een bredere selectie hebben. Ver der vind ik WSB een heel goed team. Feyenoord heeft op bijna alle posities betere spelers. Misschien alleen in de verdediging niet. Ik zet mijn geld voor de titel op dit moment op Fey enoord. Wie er zondag wint? Ik houd het op Feyen oord. Als er geen winnaar uitkomt, dan heeft Nieu- wenhoom nog een kansje." KIDSSPORT 1 Pecos en Scylla strijden om nationale tafeltennistitel bij de jeugd :w Het lijken zulke normale de dertien en zestien zet ze achter een groene rorden beesten. Rappe be- ireeuwen van blijdschap of :e ogen als van verschrikte s, grote ogen die bewegen "leid van een tafeltennisbal- 1 het een venijnige mep ver- beste jeugdploegen van ':aan tegenover elkaar in huisclub Pecos en Scylla isschien blijkt over een hier de nieuwe Trinko hy Heister zijn vlammende jat te ontwikkelen. Pecos en k allebei in de kampi- peltennis bij de jeugd. Ne- Luit heel Nederland zitten venste vier spelen kruisfi- landskampioenschap, hebben zich tot doel ge- zijn minst bij die topvier te ilers - drie aan elke kant - log ruim binnen de junio- ilan Stefanovski van Pecos rivaal aan Scyllakant 13. Altenburg en is dit sei- :elspel nog ongeslagen, itrijd. Milan, achter Oli- :r twee op de nationale kadetten, wint voor het erling duel. Dat viert hij schreeuw van blijd- :baide vuisten in de lucht, ruijt (15) wint van het 13- it. Aan Pecoskant wint al- obert Kruijt geen wed- i en neemt de plaats in ;e Tony Nader, die ziek is. Scylla wordt naast Alten door Tim de Jong en St- llebei 16. en Scylla heerst, begrijpe- grote rivaliteit. Het is de de kampioenspoule en elen al jaren tegen elkaar, ■e seizoen won Pecos met in de terugwedstrijd won bij Pecos. Tekenend voor ïoudingen: het ontloopt 1, iedereen kan van ieder- i nationale toppers in hun mjjprie, de jongens uit Leiden Maar blijft dat ook zo als de senioren gaan mee- Memsen, coach van Pecos, K hoop op. „Met het huidi- ^Jederland zie ik het wel ïgt hij. „Heister wordt •pt er vast ook een keer getalenteerde jon- niet te vaak tegen ze spe ak ik mijn gezag kwijt", 3^' begin opvalt zijn de snel- Tim de Jong (links) en Milan Stefanovski staan tegenover elkaar in het eerste enkelspel tussen Scylla en Pecos. Foto: Eric Taal ie handen en de dunne benen. De spanning op de bovenbeenspieren is duidelijk te zien. De snoeiharde fore hands knallen van links naar rechts. Wat ook opvalt is dat de jongens niet naar de zaal zijn gekomen om vrienden te maken. Ze beleven hun sport intens en deinzen er niet voor terug om een mooi punt hartstochtelijk te begroeten, met een hoog in your/«ce-gehalte. „Het is een psychologisch harde sport", zegt Willemsen. „De tegenstanders staan bijna in eikaars aura, veel dichterbij dan bij tennis. Bij voetbal kun je af en toe een schop uitdelen, dat kan hier niet." Terwijl de zoons elkaar psychologisch naar het leven staan, zitten de ouders zich langs de kant te verbijten. Jiri Ste fanovski, de vader van Milan, draait zijn rondjes buiten gezichtsveld van zijn zoon. Hij prevelt voor zich uit: „Nog drie puntjes, kom maar, kom op." Mi lan begon met tafeltennis door beker tjes te winnen bij scholierentoernooien. Dat beviel hem zo goed, dat hij tennis vaarwel zei en de tafelvariant oppakte. Die beslissing bracht de gedreven 14-ja- rige afgelopen jaar in China. De trainer, Joly Sojinu, heeft daar contacten en kon een trainingstrip regelen van vier we ken. „Hij vond het geweldig", zegt Jiri over zijn zoon. Zes dagen per week trai ning, met allemaal Chinese jongens. „Hij houdt van hard trainen, drie door weekte shirtjes per dag", zegt de trotse vader. „Dit jaar wil hij weer." Toch betwijfelt hij of Milan de nationale seniorentop gaat halen. „Over een tijdje wordt school belangrijker en dan kan hij gewoon niet zo veel meer trainen." Dat houdt talentvolle jeugd tegen: het gebrek aan goede trainingsmogelijkhe den. Joop en Ria ter Lüün zijn echte Pecosmensen, hun zoon Casper zit ook in de nationale jeugdselectie. Hij speelt niet meer met het jongensteam mee, maar speelt zijn wedstrijden bij de seni oren. „Casper heeft de ambitie om de top te halen", zegt Ria. „Je moet af wachten of het lukt. In Nederland hoef je niet te verwachten dat ergens een ta- feltennisinternaat wordt geopend, er moet maar een gek zijn die bereid is om ze te begeleiden." Het klinkt somber. Deze twee jeugd ploegen horen nu bij de top, maar dat is ook maar betrekkelijk. „Deze jongens kunnen echt wel wat"; vindt Ria. „Maar in Nederland noemen ze iemand die twee ballen terug kan slaan al een ta lent." De spoeling is dan ook dun. Er gaan niet veel kinderen op tafeltennis. „Tegen de tijd dat ze met tafeltennis in aanraking komen, zitten ze al op een paar sporten. Ze kunnen tegenwoordig uit zoveel dingen kiezen", zegt zij. Pecos wint het onderlinge treffen met 6-4. Weer een stap dichter bij een plaats in de kruisfinales, terwijl Scylla, dat de eerste twee duels in de kampioenspoule dik had gewonnen, nog even aan de bak moet. Coach Gerhard Kray heeft daar nog het volste vertrouwen in. „Oli vier had dit seizoen nog niet verloren, Tim speelde vandaag ook niet zijn beste tafeltennis. Er zijn veel teams die in de breedte behoorlijk sterk zijn, ze leunen niet op één speler. Dus om een wed strijd te winnen, moet je er in alle par tijen staan." Bij de jeugd zit het bij de Leidse club wel goed. Scylla beschikt over acht jeugdteams. „De laatste tijd zijn we be hoorlijk bezig met werving", zegt Kray. „Flyers uitdelen op scholen, cursussen aanbieden voor een laag bedrag. We hebben veel mensen binnen de vereni ging die ermee begaan zijn." Anton Diedrich Arjen Robben wordt in de interland met de Verenigde Staten zwaar op de huid gezeten. Archieffoto: Hans van Weel 'Als iemand je wil raken, dan raakt hij je' door Jan Mennega Groningen - Voor de tweede keer dit seizoen is Arjen Rob ben de ziektewet ingeschopt. Hij miste al de start van het sei zoen bij zijn nieuwe club en nu moet de rappe aanvaller van Chelsea weer een week of zes revalideren. Robben (21) wil nog een jaar of zestien mee gaan in de voetballerij. Het is de vraag of hij zijn sportieve pensi oen haalt, met alle doodschop pen die hij krijgt. Bondscoach Van Basten wil hem door mid den van een gesprek wapenen. Maar of dat lub is de vraag. John de Wolf heeft slecht nieuws voor sierlijke aanvallers zoals Arjen Robben, Ronaldin- ho en Thierry Henry. „Als ie mand je per se wil raken, dan raakt hij je echt wel. Dat ene moment om iemand de wed strijd uit te trappen komt van zelf." Niet dat hij in zijn carrière zelf ooit naar het destructieve wa pen van de allesvernietigende woeste schop heeft gegrepen, zegt de robuuste oud-verdedi ger van onder meer Sparta, FC Groningen, Feyenoord en Wol verhampton Wanderers. „Ik ging met volle overgave de duels in. Ik wilde winnen en daar hoort ook een bepaalde fy siek bij, maar ik ben nooit een duel ingegaan met de intentie iemand het ziekenhuis in te schoppen." Hij denkt ook niet dat spelers elkaar bewust invalide probe ren te trappen, maar durft zijn handen daarvoor niet in het vuur te steken. De Wolf: ,,Als je tegenstander vliegensvlug is en slim, zoals Robben, dan kun je met je tackle natuurlijk ook wel eens te laat zijn, ja en dan raak je hem." Dat bondscoach Marco van Basten Robben wat mogelijkhe den aan de hand wil doen om zich beter te kunnen wapenen in de duels, juicht De Wolf toe. „Een betere leermeester kan hij zich niet wensen en Van Basten heeft het weer geleerd van Cruijff. Van Basten was in zijn tijd ook vogelvrij in het veld en heeft in de hardste competitie van Europa gespeeld (de Itali aanse Serie A, red). Hij zal Rob ben een aantal technische en tactische tips mee kunnen ge ven. Of ik ook tips heb? Nou, als je met 1-0 voor staat, moet je vijf minuten voor tijd niet nog eens zeven man gaan passeren, dan vraag je om moeilijkhe den." FC Groningen-trainer Ron Jans denkt eveneens dat een dood schop 'soms' niet is te voorko men. „Als een speler die de bal wil raken van de zijkant komt of achter je vandaan is het bijna onmogelijk je ontwijken. Cruijff was een meester in het ontwij ken van tackles. Hij sprong dan nét even op of versnelde net even, hij had daar een zesde zintuig voor, maar hij was dan ook de beste speler die Neder land ooit heeft gehad." „De stijl van Arjen Robben is het uitspelen van tegenstan ders. Dat vindt die tegenstander natuurlijk niet leuk en hij gaat zich daar tegen verweren. En als Robben niet meedoet, kan hij ook niet scoren. Maar moet je als trainer dan tegen Robben zeggen: leg het balletje maar breed? Nee, want het uitspelen van tegenstanders is juist zijn grootste kracht. Het is moeilijk, je speelt vaak op het randje en voetbal is een contactsport, blessures zijn niet altijd te voor komen." Wat is de rol van de trainer hierin? Met welke opdracht stuurt hij een verdediger die een kwikzilverachtige aanvaller als tegenstander krijgt, het veld in? Jans: „Als wij tegen Arjen Robben moeten spelen, zeg ik tegen Kurt Elshot dat hij er voor moet zorgen dat Robben niet kap 'open draaien', dat hij bij diens balaanname direct in het duel met hem zit. Maar er zijn misschien ook wel trainers die daar nog wat verder in gaan. Wat kunnen we op het vlak van de doodschop van de arbitrage verwachten? Niks, zo blijkt. Hoe zouden scheidsrechters een doodschop ook moeten voor komen? „Als er ergqyp op het veld een scrimmage iWnet nog al wat spelers, kun je preventief affluiten om verdere agressie te voorkomen", zegt toparbiter Roelof Luinge. „Maar je kunt moeilijk alvast affluiten als je een speler hard aan ziet komen rennen. Je kunt een overtreding misschien wel zien aankomen, maar je kunt natuurlijk niet eer der fluiten dan nadat de over treding is gemaakt." noordwijkerhout - Scheidsrechter Pieter Vink uit Noordwijkerhout is weer een stapje hoger ge klommen op de internationale lijst. De Europese voetbalbond UEFA promoveerde Vink van de vierde naar de derde categorie. Dat betekent dat de 37-jarige arbiter meer en hoger aangeslagen duels mag leiden. Vink weet niet precies wat elke categorie inhoudt. „Als je op de internationale lijst komt, krijg je wedstrijden in de vierde categorie. Blijkbaar zijn de beoordelingen goed genoeg geweest om te promoveren. In de hoogste categorie spelen de ploegen die uitmaken waar de Europese bekers heen gaan."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 23