'Ik kots van sterren' Dóódschaamte Basketbalcoach Humphrey van Haver kan het niet laten zaterdag 12 februari 2005 SPORT rtjan van Geen Lrtjai )ORP - Het is een leven in het teken van bas- ISinds zijn pensionering als gymnastiekleraar, ar maanden geleden, heeft Humphrey van j iet hoogstens overdag een stuk rustiger. Vijf i n per week geeft hij training, deels bij BV Lei- deels bij de studenten van LUSV. Waar hij >oekt de 62-jarige Van Haver succes. Simpel- or zijn non-conformistische optreden. „Ik n sterren", zegt Van Haver. d geboren in Bandoeng, Nederlands-Indië. werd het gezin 'het land uit geschopt', zo- ïet zelf omschrijft. Ze streken in Leiderdorp .roers Ferry en Wally speelden in het eerste L. Humphrey liet als enige in de familie ■voor wat het was en stortte zich op basket- s je eenmaal van een zaalsport hebt ge- is het heel lastig om 's winters nog een kei- ial op je dijbeen te krijgen." ver begon bij het roemruchte Bona Stars ;on Kallenberg. „Hij kon je geen techniek ie,n, maar hij maakte je wel enthousiast voor jpial." Toen hij naar de Haagse academie hamelijke opvoeding ging, stapte hij over etjnpers. Van Haver speelde onder anderen n Wallaart, die later coach van Parker Lei- t worden. „We werden achter elkaar kam- naar dat was niet lastig als eenoog in het r blinden. Alle gymleraren van Den Haag fl!nd bolwerk .Dor de academie raakte hij besmet met het 't'fi training geven. Van Haver, inmiddels 1 naar Voorburg: „Ik wilde met een groep "grs graag prestatiebasketbal spelen, maar lur ging daar niet in mee. Vervolgens heb irburg opgericht, met het gevolg dat ik bij geroyeerd werd. Dat was niet slim van de it alle gymleraren kwamen toen met mij :r bouwde de nieuwe club uit tot een flo- ilwerk. Eerst bracht hij de vrouwen („Ik Blangé, de zus van Peter, van volleybal d") naar de top van Nederland en nadat ïen vijf jaar lang de promotiedivisie gedo- hadden, maakten ook zij onder zijn lei- laatste stap naar de eredivisie. Van Haver goeddeels met basketballers uit de eigen g. „Eredivisie spelen is een financiële :n sportieve. We waren geen hoogvlieger, alden jaarlijks wel twaalf tot veertien pun- lat met een eigen identiteit en een eigen rloochende hij zijn filosofie. Iedereen fed werken en zich in dienst stellen van het Tc kreeg wel eens kritiek van mensen, die kt ik niet de beste spelers opstelde. Onzin, net het beste team. Ik kots van sterren. |en eens een team met drie Amerikanen, aal in dienst van het team speelden. Er was er eentje, die bij mij over de vloer kwam, op de bank ging zitten en gedichten las. Dat had ik nog nooit meegemaakt. Een ander kwam van een topuniversiteit uit de Ivy League. Naast basketbal len representeerde hij de sponsor naar buiten toe. Ik wilde hem graag houden, maar hij kwam naar me toe en liet een aanbod voor een baan op Wall Street zien. Ik moest even met mijn ogen knippe ren. Dat bedrag kon hij niet laten lopen." Diezelfde Amerikaan leerde hem eens een belang rijke les bij een tour door de Verenigde Staten. Voorburg speelde een wedstrijd tegen Mississippi State University en kwam met tien punten voor. Ineens namen de arbiters allerlei vreemde beslis singen in Voorburgs nadeel. Van Haver ging uit zijn dak. „Er zaten 20.000 man op de tribune, waarop die Amerikaan mij duidelijk maakte dat we niet móchten winnen. Het was een pre season game en er moesten seizoenkaarten worden ver kocht. Dan was het niet de bedoeling dat wij daar kwamen winnen. Als we met minder dan tien punten zouden verliezen, hadden we nog een mo rele zege geboekt." Breuk Met Voorburg kwam het een paar jaar geleden plots tot een breuk. Van Haver, erelid, kreeg in eens van het bestuur te horen dat verdere samen werking niet gewenst was. Vlak daarvoor had de Nederlandse basketballbond de twee jeugdteams uit de eredivisie gezet, omdat Voorburg geen scheidsrechters kon leveren. „We hadden dispen satie gekregen toen we twee jeugdleden naar de scheidsrechterscursus stuurden. Wat bleek? Een ervan was een paar keer niet komen opdagen. Maar waar zitje verstand als bond dat je zo'n zorgvuldig opgebouwde tere loot in één keer op heft?" „Ik heb zelf in het bestuur gezeten, maar had een hekel aan vergaderen. Ik moet doen waar ik goed in ben en dat betekent dat ik de zaal in moet. Maar het mocht niet meer. Het bestuur voelde de macht om mij weg te sturen. Dat heeft me heel veel pijn gedaan. Erger nog was dat die jongen, die verzuimd had op de cursus, even later met z'n grote bek in het juniorenteam speelde, terwijl hij er bij mij niet voor in aanmerking kwam. Daar snapte ik niets van. Hem zou ik, als veroorzaker van alle leed, als eerste hebben weggestuurd. Het gaat helemaal mis met Voorburg. Er speelt er geen eentje meer die zelf is opgeleid. Alles komt van buiten. Ik geef ze nog vijf jaar." Het duurde een jaar voor hij het hem aangedane onrecht van zich afkon zetten. „Pas sinds kort kan ik er weer over praten. Het bestuur zou me een brief sturen met een uitleg waarom ze het niet me eens waren. Ik wacht er nog op. Het is wel goed zo. Ik heb er afstand van genomen. Ik voelde me bij Voorburg verantwoordelijk voor alles. Als er een trainer wegviel, nam ik het over. Soms had ik elke avond drie of vier verschillende groepen." Kinderen Zoon Olaf (34) speelde onder hem in de eredivisie, net als tweede zoon Sven (23) die zich vorig jaar bij LUSV aanmeldde. Dochter Kirsten (19) maakte de overstap naar BV Leiderdorp toen het junioren team van Voorburg door de bond werd terugge trokken en is naast vaste kracht van de Al bank- speelster in dames 1. Natuurlijk kon vader Hum phrey niet alleen toekijken. En dus traint hij nu de studenten en de Leiderdorpse juniores. „Ik heb mijn kinderen altijd training gegeven. Als ze willen basketballen, kan ik het hen beter goed aanleren. Ik heb altijd kritiek. Mijn beste vriend, Hans van Balkom, trainde LUSV. Ik vond dat hij er nogal ou derwetse opvattingen op nahield. We zijn het toen samen gaan doen. Sinds december doe ik het al leen." In het eerste deel van de competitie werd LUSV met twee vingers in de neus kampioen. De stu denten spelen de tweede helft op het hoogste ray onniveau, een klasse onder de landelijke eerste di visie. „Met studenten werken is een verademing. Het zijn intelligente jongens. Als ik een geintje maak, snappen ze het. En ik hoef alles maar één keer uit te leggen. Ze hebben ook geen grote ego's, gunnen elkaar dingen. Veel jongeren ontlenen sta tus aan basketbal. Als ze weinig spelen, worden ze kwaad. Dat geldt voor studenten niet. Maar ja, studenten gaan dan weer op wintersport. Dat was vroeger onmogelijk bij mij. Als ik moet kiezen, ver schuif ik wat anders. Ik vond het vroeger al moei lijk als ik op school een ouderavond had." Dikkerdjes Van Haver heeft 34 jaar voor de klas gestaan, weet hoe hij groepsprocessen moet controleren en be geleiden. „Ik ben nooit een dag ziek geweest. Als je als docent geen orde kan houden is het vak een hel. In de eerste twee jaar leerde ik mijn leerlingen discipline. En als ik een keer bij een andere klas surveilleerde, hoefde ik maar naar ze te kijken en ze waren stil. Ik gaf gym. De zwakkeren in de klas waren mijn doelgroep, de goeden komen toch wel goed terecht. Bij mij deden de dikkerdjes altijd mee. In zo'n klas gaf ik geen turnen. Dat werkt veel te confronterend. Dus deed ik andere dingen. Mijn zaal stonk altijd naar zweet." Als docent lichamelijke opvoeding staat hij de aanpak van Louis van Gaal en Co Adriaanse voor. „Ik ga als een olifant door de porseleinkast. De ploeg is het belangrijkst. Het leukste is om alle in dividuen zo te manipuleren dat ze samen tot een prestatie komen. Een gymnastiekleraar met een specialisatie heeft altijd een voordeel. Ik ben een Feyenoord-fan, maar ik gruwel van Ruud Gullit. Verdedigen kun je leren. Die Song (in de winter stop weggestuurd door Gullit red.) zag niet wie er uit zijn rug kwam. Dat is bij basketbal een dood zonde. Als ik dan naar AZ kijk, zie ik een filosofie. Iedereen die de bal heeft, moet drie passes kun nen geven. Daar moeten de anderen voor zorgen door zonder de bal te lopen. Dat soort dingen worden je op de academie geleerd. De enige uit zondering is Johan Cruijf. Naar hem luister ik graag. Niet naar zijn Nederlands, maar hij zegt zinnige dingen." Agressief Hij is altijd licht ontvlambaar geweest. Als Van Ha ver coacht, gaat hij er volledig in op. Dan stamp VOOR MEKAAR voet, scheldt en tiert de Voorburger. „Er zijn men sen die mijn bloed wel kunnen drinken, omdat ik zo agressief coach. Zelfs mijn eigen familie zegt dat ze niet begrijpen dat er basketballers zijn die onder mij willen spelen." Een vooronderstelling die door dochter Kirsten meteen na de training van dames 1 wordt gelo genstraft als blijkt dat de wedstrijd van LUSV sa menvalt met die van de junioren van BV Leider dorp. „Pappa, kom je alsjeblieft óns coachen za terdag? We móeten winnen." Van Haver grijnst. Schaamte moet het zijn ge weest, of gekrenkte trots, die Yvon DesRochers er vorige week toe bracht zichzelf van het leven te beroven. Vier jaar geleden wees de we- reldzwembond FINA de we reldkampioenschappen zwem men waterpolo) toe aan Montreal. Zo vanzelfsprekend als dit lijkt, was het niet. Mon treal had sinds de Olympische Spelen geen belangrijk sport evenement gehuisvest: de ac commodaties waren niet van deze tijd. Maar toen Montreal als direc teur-generaal van zijn organi satiecomité Yvon DesRochers naar voren schoof, leek alles goed te komen. DesRochers, jurist, getrouwd, twee kinderen, had aan 1976 de faam overgehouden dat wat hij aanraakt in goud veran dert. Hij behoorde tot de tot het establishment bekeerde rebel lenclub van premier Pierre Trudeau en wijdde veel van zijn vrije tijd aan het 'rendabi- liseren' van het kunst- en thea terleven in Ottawa en Mon treal, wat van hem een geziene figuur maakte. Zijn masterpie ce was ech ter het olympisch kunst- en cultuurprogramma van 1976, waarvan hij de di recteur was. Drie weken geleden werd Mon treal het WK door de FINA ont nomen. DesRochers schaamde zich dood. Op woensdag 2 februari werd zijn levenloze lichaam gevon den. In zijn grijze Mercedes had Yvon DesRochers zichzelf een kogel door het hoofd ge schoten, hij was 60 jaar. Een paar weken geleden was ik in Canada. Dit land is nogal in de war: de ijshockeycompetitie ligt stil. De profs zijn in staking. Je zou denken dat dit de weg in de sportbulletins op tv en op de sportpagina's in de krant vrij maakt voor andere sporten, maar dit is geenszins het geval. Naarmate er minder (want: in het geheel niet) door de profs wordt geijshockeyd, wordt er méér over bericht. Elke dag dat er niet wordt geijshockeyd brengt immers de dag dat er wél weer wordt gehockeyd dichterbij en daar gaat het steeds weer over. Daarnaast hadden de sportrubrieken aan dacht voor het WK zwemmen, in juli in Montreal. De organi satie hiervan stond namelijk op de tocht. Drie nieuwe zwembaden (plus twee tijdelijke) waren welis waar bijtijds gerealiseerd, maar als ik de bedragen goed onthouden heb had het comité van DesRochers pas op 4 van de beoogde 12 miljoen dollar sponsorgeld beslag weten te leggen en was de voorverkoop tot dusverre een fiasco. De kaartverkoop was op 6 miljoen begroot, nog geen half miljoen daarvan was binnen. Montreal kwam dus een kleine 14 mil joen te kort. Niet dat DesRo chers. uit naam van de stad, daaronder gebukt leek te gaan in de nieuwsitems op televisie. ..We've got a job to do", hoorde ik hem zeggen („Er is werk aan de winkel"), toen ik hem in het Canadese sportjournaal over een rode loper een restaurant in Montreal binnen zag lopen en hem gevraagd werd of hij de dreigementen van de FINA om het WK aan een andere stad toe te wijzen serieus nam. Wist hij toen al dat als hij zich achteraf dood zou moeten schamen hij zich ook echt dóód zou schamen, vraag ik me nu af en met welke bedoeling schafte hij ooit zijn pistool aan Yvon DesRochers was niet ge liefd bij zijn medewerkers, lees ik nu. Hij.was autoritair, op het dictatoriale af, zegt ex-per soneel. Dat de Canadese over heid geen geld voor het WK' overhad, had alles met DesRo chers van doen, weinig met het evenement en zelfs nadat Mon treal het toernooi ontnomen was, bleef de burgemeester zich beijveren voorde organisatie en liet na overleg in Parijs met FINA-voorzitter Mu&bpha lar- faoui weten dat een kleine per sonele aanpassing in de top van het WK-comité wonderen zou doen. Dit wonder is geschied. Montreal mag alsnog het WK huisvesten, want de kleine per sonele aanpassing in de top van het organisatiecomité is na de zelfmoord van haar direc teur onvermijdelijk. Wat ik me nog steeds afvraag is, is het schaamte of trots dat Yvon DesRochers de dood in heeft ge jaagd? „Ik wijk niet", luidde zijn reactie op de verklaring van burgemeester Tremblay. Al de volgende ochtend week hij. Voor altijd. Frank Snoeks Humphrey van Haver: „Met studenten werken is een verademing." Foto: Hielco Kuipers de persoon achter de bar. Die zegt wat er nodig is en ik bestel het dan." Hoeveel tijd besteedt u aan dat werk? „Een uurtje of acht in de week en een uur of vijf op zondag. MSV is een stuk van mijn leven. Ik heb meer dan dertig jaar zelf gehandbald. Ik begon op mijn zestiende. Ik ben haast dage lijks met MSV bezig, krijg brie ven van de gemeente, van de bond, doe iets in de kantine. Nu is er ergens lekkage en moe ten we dat even repareren. Ei genlijk is het elke dag wel MSV." Wat zou een leven zonder MSV zijn? „Rustig. Aantrekkelijk? Ik zou het niet weten. Ik kan het niet missen. Een beetje meer rust zou wel prettig zijn, maar vind maar eens andere mensen om alles te doen." Dat is lastig? „Er zijn wéinig mensen die wat doen. Meestal is het een vaste kern en bij MSV zijn dat een man of tien, elf. Dat is een grote zorg voor de toekomst. We krij gen steeds minder jeugdleden en de doorstroming naar de se nioren is slecht. Ie mag blij zijn als van tien junioren er één bij de senioren komt. Somber ben ik nog niet. Het lukt ons nog steeds om het zaakje draaiende te houden. We organiseren ook van alles naast het handbal. Ge zelligheid is er wel bij de club." Voor Mekaar is een serie over vrijwil ligers in de sport. Kandidaten voor deze rubriek kunt u mailen naar sportredactie.ld@hdc.nl of schrifte lijk aanmelden via Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Haasnoot, ar. t Noord wijk ^S|j de vereniging? nijn vrouw leid ik Cjecretariaat en het lariaat. We doen >r de kantine, be lingen en zorgen irhoud van die >al staat er dezelf-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21