LEIDE CDA: Fietsenkelder kan in Kapelstraat L igweg 4 pas in 2006 aangepast j is ook veel goeds tot stand gekomen' Sdentiinsdae R1 REGIO en Nieuwe ,jp de schop 'Stadhuiskelder ook openstellen op piekmomenten' 'Een tram in de Breestraat? Gevaarlijk, hoor' Motoren in de Groenoordhallen bericht via SMS jouw of de website Kijk snel op wwwJeidsdidagblad.nl via SMS of de website SFEERVOL, LIEFTINK SERRES zaterdag 12 februari 2005 '^t de herinrichting ^te Mare en de Nieu- jp-ordt binnenkort be- e klus, die in mei dit ,0poet zijn, bestaat uit pjng, het plaatsen van yt vervangen van Siting en het planten 1. Met de reconstruc- Jcruispunt Lange- ,^orte en Nieuwe Ma- \is op z'n vroegst eind ^egonnen. ML ka al STELLING «1 u*r een bur ge- 'herverkiezing 4, kies ik mijn e burgemeester ef uw mening leidschdagblad.nl door Erna Straatsma leiden - Het CDA wil een kleine fietsenkelder aanleggen in de Kapelstraat, tussen V&D en het stadhuis, op de plaats waar nu een bovengrondse stalling is. Het plan is een alternatief voor de door het college gewenste 'mega-fietsenkelder' onder het stadhuis. De gemeente wil het 'gat' in de Kapelstraat over een paar jaar gebruiken voor eigen nieuw bouw. Hier komt extra ruimte voor stadhuismedewerkers. De fietsenkelder kan bij de nieuw bouw aangelegd worden, denkt het CDA. De stalling kan plaats bieden aan maximaal 250 fietsen. Extra ruimte voor fietsers kan er komen in de bestaande stal ling onder het stadhuis, die nu wordt gebruikt door gemeente ambtenaren. Het CDA stelt voor om deze ruimte op zater dagen en koopavonden open baar toegankelijk te maken. Deze stalling telt ruim 200 plaatsen. Door 'een slimme in richting', bijvoorbeeld met 'dubbeldeks' rekken, kan de totale stallingsruimte groeien naar zo'n 600 tot 700 fietsen, verwacht het CDA. „Wij denken dat een megakel- der van meer dan 1.000 plaat sen onzinnig is", zegt CDA- raadslid Ruut Kieft. Een iets kleinere kelder voldoet door de week prima. Met de ambtena- renplaatsen erbij, voor piek momenten, is er plaats genoeg. Wij denken daarom dat het college dit alternatief op zijn minst moet onderzoeken." Het CDA denkt 'minder dan drie miljoen euro' kwijt te zijn aan de fietsenkelder. Een pre cieze kostenberekening heeft de fractie niet gemaakt. De fietsenkelder van burgemees ter en wethouders kost naar schatting zes miljoen euro, omdat het gehele Stadhuis plein dan een nieuwe funde ring nodig heeft. De jaarlijkse exploitatie wordt geschat op 350.000 euro. Kieft: „Het zijn nogal bedragen die het college wil uittrekken. En Leiden is nou niet bepaald een rijke vent. Die exploitatie- opzet is ook helemaal niet on derbouwd. Daar houd ik hele maal niet van." Meerdere fracties hebben moeite met het collegeplan voor een mega-fietsenkelder. De WD, D66, de Christenunie en LWG/De Groenen lieten zich eind januari kritisch uit over het plan, dat volgende week donderdag weer op de agenda staat van de raadscom missie economie en verkeer. Burgemeester en wethouders willen graag een bewaakte fiet senkelder aanleggen voor 1.300 fietsen, in de hoop automobi listen te verleiden de fiets te nemen. De fietsenkelder zou bewaking krijgen, gratis zijn, kluisjes voor boodschappen bevatten en een bandenplaks ervice tellen. Het college wil nog niet reage ren op het CDA-voorstel. Lena Otten-Zeegers in haar keukentje in haar huis aan de Haagweg. De 105-jarige is nog steeds in goede gezondheid. Foto: Hielco Kuipers Oudste Leidse heeft nog duidelijke mening over de actualiteit gemeente gaat op zijn vroegst idwerende voorzieningen tref- stcentrum Haagweg 4. Som- laars vrezen een faillissement in hun doen en laten be te spreken over 'onbehoorlijk 7 1 de gemeente. ^®as over een jaar iets gaat doen 'wnsbedreigende situatie' in het \m, werd duidelijk tijdens een -jgpde commissie beroep- en be- in. Daar kwamen ruim twintig bijeen, om hun bezwaren te- iavingsmaatregelen van de ge- te lichten. Sinds november ,in het gebouw beperkingen. Zo isondergang verboden om in werken, dit uit het oogpunt id. „Een medewerker van de af- [d projecten werkt aan een ipak", aldus ambtenaar 'hand- Ijntjes. „Ik heb begrepen dat de gemeente in 2006 aanpassingen in het gebouw wil aanbrengen." De kunstenaars waren onaangenaam ver rast door deze mededeling. Ze voelen zich al langere tijd een speelbal van de gemeen te. Die beloofde enkele jaren geleden te in vesteren in kunstcentrum Haagweg 4, maar heeft tot op heden nog niets ondernomen in die richting. Onlangs moesten de kun stenaars uit de krant vernemen dat de ge meente met woningcorporatie Portaal on derhandelt over verkoop van het gebouw. „Wij worden geacht kleine ondernemers te zijn, maar dat wordt moeilijk zo", aldus Re- si van der Ploeg, die een atelier in Haagweg 4 heeft en dat onder meer gebruikt voor lessen aan basisschoolleerlingen. „We heb ben geen zicht op verbetering en dat kan de nekslag zijn. Als dit tot eind 2006 duurt, wordt het einde oefening." Andere kunste naars spraken over 'minachting' en 'onbe schoftheid' van de gemeente. Jaap Slag man: „Wij worden als een hondsvot behan deld. Zo steven ik af op een faillissement." Tijdens de zitting werd duidelijk dat ver schillende gemeentelijke diensten volledig langs elkaar heen werken als het gaat om Haagweg 4. Zo is de afdeling handhaving niet betrokken bij de verkoopplannen die de afdeling educatie en welzijn, als eige naar van het gebouw, heeft. Het plan van aanpak voor een verbouwing ligt op het bordje van de dienst bouwen en wonen, waaronder ook de afdeling handhaving valt. Bij de zitting van de commissie be roep- en bezwaarschriften was alleen een medewerkster van de afdeling handhaving aanwezig. De dienst educatie had zich voor de bijeenkomst 'afgemeld'. Een discussie over de vermeende 'levens bedreigende situatie' in het kunstcentrum leidde tot de nodige verwarring. Een mede werker van de brandweer deelde mee dat het 'hele pand levensbedreigend is', maar de 'eerste verdieping is levensbedreigen der'. Uit het oogpunt van 'redelijkheid' zou de gemeente het gebruik van de begane grond gedogen. door Maarten van Wijk vervolg van voorpagina leiden Haar man is véél te vroeg overleden, vindt Lena Ot ten-Zeegers. „Hij was maar 71." Voor de meesten onder ons is 71 toch een respectabele leef tijd, maar jong en oud krijgen nieuwe betekenis in het gezin van Otten. Gisteren werd zij 105, waarmee zij de oudste in woner van Leiden is. Haar ove rige negen broers en zusters haalden allen de 90, op een broer na, die 89 werd. In 1900 werd Lena Zeegers ge boren in de Kooi. Zij huwde in 1922 met Herman Otten, amb tenaar bij de gemeente Leiden, die haar ontmoette als serveer ster in uitspanning 'Zomerlust' aan de Stationsweg. In 1944 werd hun huis aan de Rijn- en Schiekade vernietigd door een Engels bombardement. Vervol gens trok het gezin in een leeg staand huis aan de Haagweg, waar Otten nu nog woont. De laatste jaren met thuiszorg, maar nog steeds in goede ge zondheid. Pas twee jaar geleden wilden de artsen haar voor het eerst in haar leven een nacht in het ziekenhuis opnemen. Maar daar had ze geen zin in, dus dat ging niet door. Waar sommige ouderen ver eenzamen, lijkt Otten met het klimmen der jaren alleen maar meer bezoek te krijgen. Haar achterkamer was gisterochtend goed gevuld met ldnderen, kleinkinderen, achterkleinkin deren en journalisten. Gelaten laat ze zich de gestelde vragen van de laatsten welgevallen. „Hoe voelt dat nou, om zo oud te zijn?", wil er een weten. „Ge woon", schouderophaalt Otten, terwijl haar aandacht eigenlijk meer uitgaat naar de gebakjes. De gasten moeten ten slotte goed voorzien zijn. Pas als burgemeester Lenferink met een grote bos fresia's de kamer binnenkomt, leeft ze echt op. Zijn cadeaus vallen in goede aarde: een schort met '105' erop en uit het gemeente archief een ingelijste kopie van haar geboorteakte. Vervolgens blijft ze een uur in gesprek met de Lenferink. De journalisten kunnen wachten, want de bur gemeester gaat voor. Die hebben intussen alle tijd om de foto's aan de muren te bewonderen. Vanuit alle hoe ken van de kamer staart het na geslacht van Lena Otten de be zoekers aan. En van allen weet ze precies waar ze mee bezig zijn, vertelt haar kleindochter trots. Met familie in het buiten land correspondeert ze en ze leest dagelijks de krant. En ze heeft nog een duidelijke me ning over de actualiteit. Als de burgemeester zijn hielen gelicht heeft, aarzelt ze ook niet die te geven. Al dat gepraat van de hoge heren is maar show. Sommige politici zijn 'oplich ters'. En de Rijn Gouwe Lijn? Die wordt onveilig. „Vroeger was er een tram in de Haarlem merstraat. Het was heel gevaar lijk om daar te fietsen. Als die tram eraan kwam, moest je als de wiedeweerga de stoep op." wordt geterroriseerd door een groep jongeren. Dat litie naar buiten nadat een 63-jarige man in elkaar n. Een paar dagen later haalde de wijk opnieuw de "tomen toen buurtbewoners de drugsoverlast rond de - jpgen aan de ventweg van de Willem de Zwijgerlaan Steeds komt er weer slecht nieuws uit dit stadsdeel. .1 de gemeente, politie en tal van andere instellingen bezig zijn om de wijk te verbeteren. Volgens B. Dirkse _en Daadwinkel in Leiden-Noord werpen deze inspan- legelijk hun vruchten af. jals 11 de krant I narigheid over ik ik 'o nee, niet -Noord'." lijd Leiden-Noord? Stadsdeel niet het I ip dit soort pro- cidenten niet op 1 maar voor zo mer betreft het ren in Noord Jemen met de spelen niet al- Itl maar ook in 4i van de stad, zo- ;eld in de Ste- probeert men al LSmappen. En on- aandacht en al in de wijk is ge- l nog altijd proble- idi'S5 en jonge el goeds tot stand 1de dertien jaar :hailaad en Daad- heb ik de wijk beteren. Leiden- 1 schoner gewor- ^lplaatsjes zien er J. En ook aan de iihang wordt van in de vorm van -er%sten, het festi- I en de Souk. Dat heel geslaagde ^Jdragen door tal ,n Jen die goed met Èlwerken. Dat het e jongeren niet l. sifeen specifiek 'd probleem. Dat r; 7.Nederland." Wat kan daar aan gedaan worden? „Er moeten meer voorzienin gen komen voor jongeren. Ze hangen nu te vaak op straat en dat leidt tot onveiligheids gevoelens bij andere wijkbe woners. De Leidse Welzijns organisatie organiseert wel het een en ander voor de jeugd, maar uit het stadsge sprek dat onlangs in het buurthuis werd gehouden, bleek duidelijk dat het wel- zijns- en maatschappelijk werk de afgelopen jaren voortdurend geld heeft moe ten inleveren. Daar betalen we nu de tol voor, denk ik. Er is veel veranderd in Neder land de afgelopen jaren. Al lochtone jongeren voelen zich niet meer geaccepteerd in de samenleving, horen nergens bij. Dat is een probleem." En hoe los je dat op? „Door met elkaar te praten." Praten? Wordt er niet veel te veel gepraat in Noord in plaats van gedaan? „Nee. Afgezien van het feit dat er ook van alles gebeurt in Noord, vind ik dat je nooit te veel kunt praten. Dat zeg ik ook altijd tegen de mensen die last hebben van buren- overlast. Dan vraag ik 'heb je al eens tegen de buren verteld dat hun tv vaak te hard staat'. Zeggen ze nee, want dat dur ven ze niet. Tja, zeg ik dan, op die manier zit je over tig jaar nog zo te mokken, totdat het een keer uit de hand loopt. Praten is het allerbelangrijkst. En gelukkig zie je dat sinds de leiden - In de Groenoordhallen wordt zaterdag 19 en zondag 20 fe bruari het Motorcycle Event gehouden. Tijdens het evenement la ten importeurs en dealers nieuwe en gebruikte motoren zien, maar worden ook kleding, helmen, onderdelen en accessoires niet vergeten.- Ook is er aandacht voor vakanties en -verzekeringen. Liefhebbers kunnen genieten van de steile wand en trial demon straties. De Groenoordhallen zijn van 10.00 tot 18.00 uur open. 1 Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch - "Dagblad Artis de Partis gaat naar Artis. Doe net als Artis de Partis. Kom naar Artis. www.artis.nl (advertenties) Stuur eert Valentijn! moord op Van Gogh nu over al op gang komen." Criticasters noemen dat geen praten. Die vinden dat in Ne derland vooral naar elkaar ge wezen wordt en op elkaar ge scholden. En dat leidt volgens hen tot polarisatie in plaats van integratie. „Dat zie ik niet zo. Ik heb lie ver dat mensen een paar keer goed boos op elkaar zijn van wege hun uitlatingen, dan dat ze elkaar negeren. Als je boos bent kun je het bijleggen. Dan is er interactie. Als je langs el kaar heen leeft en elkaar vol strekt negeert is het einde zoek. Ik merk dat steeds meer mensen dat inzien, dat het besef groeit dat we samen verder moeten. Ik zie ook al lerlei positieve ontwikkelin gen. Ónder andere bij alloch tone vrouwen in de wijk. Zij raken steeds meer betrokken bij de samenleving door de taalcursussen en de projecten die vrouwencentrum Hara or ganiseert. Dat is van belang om de jeugd op het goede spoor te houden. Want een zoon in de gevangenis is voor geen enkele moeder leuk." Praten is dus uw oplossing én meer voorzieningen voor jon geren? „Ja. Een andere zorgelijke ontwikkeling vind ik het ge mak waarmee tegenwoordig kan worden geleend en op de pof kan worden gekocht. De financiële nood in deze wijk is echt hoog. De geldproblemen zijn onoverkomelijk aan het worden. Steeds meer mensen - ook jongeren - hebben dui zenden euro's schuld. Bij kre dietverstrekkers, postorderbe drijven en noem ze maar op. En wat zou jij doen als je kind geen schoenen heeft, omdat het geld ontbreekt, en er valt zo'n mooie catalogus van Neckerman op de mat. Dan koop jij die schoenen toch ook op de pof. De ernst en omvang van deze problema tiek dringt nog onvoldoende door vind ik." tekst Marijn Kramp foto: Hielco Kuipers Produktieweg 15-17, Alphen a tel. 0172 - 46 96 70 www.lieftink.nl Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en j ontvang de eerste 2 weken gratis! I Ik betaal automatisch 56.20) per acceptgiro 5dJto) I Naam: M 1 J Adres: Postcode/Plaats: 1 Tblefoonnr 1 Geboortedatum. I I e-mailadres: I I Bank-/girorekemngnummer' I I Handtekening J Uitsluitend bij automatische 1 Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. 1 Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) 1 E-mail lezersservice*? hdc.nl of surf naar www letdschdagblad.nl I Deze aanbieding ia geldig tot 31 maart 2005 1. bezorgcontrole! Mijn wereld, mijn krant. Leidsch £4 Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13