Weerdienst VN voor Duitsland hoeft adel niet te compenseren miljoenen opgelicht BUITENLAND De glimlach van Bush paradeert op hoge hakken Irak dicht tijdens sji'itisch feest Opnieuw schandaal in Genève Keniaanse vrouwen eisen vertrek minister Hamas test Abbas met beschieting Gazastrook Seksverbod VN-troepen in Angola vrijdag n februari 2005 f Clinton populair dn - De voormalige n huidige senator van evv York, Hillary Clin- lemocratische krin- pulairste politicus, jn peiling \vil 40 pro- e Democraten het Ilinton de partij verte- igt bij de presidents in van 2008. Senator f, die vorig jaar de en verloor van sh, volgt met 25 pro- Dte afstand. Onder H*taen is Rudolph Giu- '"'lormalige burge- in New York, het po- teert terug 'aticaan is Johannnes Paulus is terug in het Vati- jrmiddag verliet de emelli-ziekenhuis, 1 februari met gsproblemen was n. De 84-jarige kerk- 'er hersteld dat een ilijf niet noodzakelijk (oordvoerder van het ïi dat uitgebreide on- ;een negatieve re- ben opgeleverd. —b\ ïegde >of Belfast et Ierse Republikein- IRA, is verantwoor- ajde grote bankroof in /orig jaar in Belfast, deert de onafhanke- issie die toezicht ét staakt-het-vuren trland. Volgens de ^fcioet Sinn Fein, de ■Firtij die gelieerd is daar financieel voor der zei de Noord- """•l al dat de Provisio- Jioofdtak van de Ikroof had georgani- -truiendag' :he scholen wegt|nderen op ruim lamse en Brusselse Gravrfeten volgende en dikke trui aan- we9in school zet een 0 8(,jel een paar graden itie moet volgens de Lam^uzorg Op School en rie van de Vlaamse N '*^ap het milieu hel- e-truiendag' gaat ït ludieke acties, zo- wen gymnastiek op de De initiatiefnemers IEUWekend dat de actie 1 TIBj C02 uitspaart. dK»i: minder M,ten beving 3laM et Indonesische mi- ,ef«J Volksgezondheid mtal vermisten van erd Btg fors naar beneden pet aantal bevestig- licht gestegen. Vol- iordvoerder van het irden nog 114.904 1st, een daling ten opzichte van de en8£V Vast staat dat morsen het rampzalige ild op tweede kerst- 'ENv^jben overleefd. ke leiders vrijgelaten j - Nepal heeft ze- Se leiders vrijgelaten reek onder huisar- ^eplaatst na de ïiame van koning Onder hen zijn de ;rs Krishna Prasad 1 Lokendra Bahadur tens analisten vor- ien hun leeftijd en te overtuigingen iging voor de ko- ders van de drie be- Jolitieke partijen in fastaatje blijven kiisarrest. ne geweld Sritse joden itisemitisch geweld VlJttannië heeft een Njle' recordhoogte be- prras de organisatie pidszaken van de je gemeenschap de- rig jaar 532 antise- I^fidenten voor, waar- •fecordaantal van 83 I mishandeling. Het J incidenten bete- «tijging met 42 pro- tichte van 2003. door onze correspondent Bob Kroon genève - Het regent schandalen bij de Verenigde Naties. Inmid dels is het in Genève gevestigde Wereld Meteorologische Organi satie van de VN in zwaar weer beland. De WMO bevestigt dat bij het openbaar ministerie al een jaar een onderzoek loopt naar een zekere Mohammed Hassan, een inmiddels ontslagen Soe- danese employee, die het we reldwijde weerbureau maar liefst 2,3 miljoen euro zou heb ben ontfutseld. Vorig jaar kwam Ruud Lubbers, de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN, in op spraak omdat hij een vrouwelij ke medewerker in de billen zou hebben geknepen. Lubbers werd hiervan vrijgepleit, maar toen kwam de werkwijze van de commissie die de zaak onder zocht ter discussie. Deze com missie stond onder leiding van een naaste medewerker van Ko fi Annan. Momenteel ligt secre taris-generaal Annan zelf onder vuur wegens een schandaal rond een hulpprogramma aan Irak, waarbij VN-gelden zouden zijn verduisterd. Bij deze zaak wordt ook de betrokkenheid van een zoon van Kofi Annan onderzocht. De affaire bij de Wereld Meteo rologische Organisatie (WMO) zaak kwam eind 2003 aan het licht, toen bij een accountants onderzoek bleek dat employee Mohammed Hassan, die de fi nanciële controle had over een trainingsprogramma, namens de WMO cheques uitschreef aan een persoonlijke relatie die niets met de opleidingen te ma ken had. Dat dit zo lang onopgemerkt bleef, is volgens ingewijden te verklaren uit het feit dat Hassan persoonlijk bevriend was met de toenmalige WMO-directeur, de Nigeriaan Godwin Patrick Obasi. Hassan werd uiteindelijk door Obasi geschorst en oneervol ontslagen, maar toen was de omvang van de malversaties nog niet bekend. De WMO gaf de zaak in handen van de Zwit serse justitie, waarop een ver zoek tot aanhouding van Has san uitging. Maar die is niet al leen spoorloos, hij zou zelfs zijn overleden. Een maand na zijn ontslag kwam bij de WMO een brief binnen van zijn vermeende echtgenote. Die meldde dat haar man was overleden en dat ze recht had op een weduwe pensioen. Zij staafde dat ver zoek met een kopie van de offi ciële overlijdensakte. Na onder zoek van de WMO en de Zwit serse justitie bleek echter dat dit document 'niet authentiek' was. WMO-woordvoerster Carine van Maele bevestigt dat het on derzoek nog niet is afgerond. Wel is duidelijk dat het vertrek van directeur Obasi vorig jaar aan zijn 350 WMO-employees een collectieve zucht van ver lichting heeft ontlokt. In zijn bijna twintigjarige ambtsperio de voerde hij bij aanstellingen een vriendjespolitiek die zelfs naar VN-maatstaven alle per ken te buiten ging. Zo stelde hij vlak voor zijn pen sionering een neefje uit Lagos aan als chef van de radiostudio van de WMO, hoewel deze jon geman geen ervaring had op dat gebied en geen woord Frans sprak - naast Engels de belang rijkste werktaal van de VN in Genève. Sollicitaties van betere kandidaten waren naar de prul lenmand verwezen. den haag/gpd - Duitsland hoeft de adel van Liechtenstein, inclusief de koninklijke familie, geen schadeloosstelling te betalen voor eigendommen die zij na de Tweede Wereldoorlog in Tsjechoslowakije zijn kwijtgeraakt. Dit is het gevolg van een uitspraak van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Liechtenstein had het VN-hof gevraagd Duitsland te veroordelen, maar het hof achtte zich niet bevoegd. De Liechtensteinse adel had vele bezittin gen in Tsjechoslowakije toen de Duitsers dat land aan het begin van de Tweede We reldoorlog binnenvielen. Zij confisqueer den die bezettingen, waaronder landerijen, bossen, gebouwen, kastelen, kunstwerken, fabrieken en aandelen in bedrijven. Na de oorlog vervielen alle Duitse bezittingen aan de Tsjechoslowaakse staat. De Duitse eige naren kregen geen cent. De getroffen Uechtensteiners trachtten ja renlang tevergeefs een schadeloosstelling van de Duitsers te krijgen. Die beriepen zich op een internationaal verdrag uit 1952 op basis waarvan zij geen compensatie hoefden te betalen. Bovendien was Liechtenstein in de oorlog geen partij geweest. In 1991 leende een Tsjechisch museum een indertijd aan de staat vervallen schilderij van de Nederlandse schilder Pieter van Laer uit aan een museum in Keulen. Prins Hans Adam II van Liechtenstein trachtte het via de Duitse rechter weer in handen te krijgen. Dat mislukte. De getroffen Uechtensteiners - 38 families - maakten de zaak daarop in 2001 aanhangig bij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Die rechters menen echter in meerderheid dat zij de zaak niet kunnen behandelen, omdat de basis voor het geheel ligt in de gebeurtenissen van kort na de oorlog. En die zijn afgedekt door het verdrag van 1952. De Uechtensteinse adel en de koninklijke familie kunnen alleen nog proberen via af zonderlijke rechtszaken in Duitsland en Tsjechië hun vroegere bezittingen weer in handen te krijgen. Diverse rechtszaken in Tsjechië hebben zij echter al verloren. dubai-bagdad/gpd-reuters - Irak zal eind vol gende week vijf dagen lang de landsgrenzen slui ten, volgens de regering om aanslagen te voorko men. Tussen 17 and 22 februari wordt een sji'i tisch religieus feest gevierd, en dan reizen miljoe nen sji'ieten uit het hele Midden-Oosten naar de heilige plaatsen in Irak. Tijdens dezelfde feesten vielen vorig jaar door aanslagen 170 doden in Bagdad en Kerbala. De regering heeft alle bezoe kers aangeraden voor 17 februari in het land te zijn. Ook geldt een avondklok. De Irakese rebellengroep die beweert de Italiaan se journaliste Giuliana Sgrena te hebben ont voerd, heeft gezegd haar te zullen vrijlaten als de Italiaanse regering binnen 48 uur belooft haar troepen uit Irak terug te trekken. De verklaring, waarvan de authenticiteit niet kon worden be vestigd, werd verspreid via een internetsite. Sgre na werd eind januari ontvoerd. Sindsdien heb ben twee groeperingen gezegd haar gevangen te houden. Ten zuiden van Bagdad zijn donderdag twintig verkoolde lichamen van Irakese chauffeurs ge vonden. De slachtoffers zaten dood in hun vrachtauto's, ongeveer zestig kilometer ten zui den van Bagdad. De politie vermoedt dat hun konvooi van 21 voertuigen twee dagen geleden is aangevallen. Bij gevechten tussen politie en opstandelingen in Salman Pak, een stad ten zuiden van Bagdad, zijn gisteren zeker tien politiemensen gedood en 65 gewond. De gevechten, die enkele uren duurden, waren zo hevig dat reddingseenheden niet in staat waren de gewonden in veiligheid te bren gen of de doden te bergen. In Bagdad werden gisterochtend drie mensen ge dood toen een autobom explodeerde. Vier men sen raakten gewond. Kort daarvoor was een Amerikaans konvooi gepasseerd. In en rond de stad Baquba kwamen twee mensen om bij aan slagen. In Kirkuk werden drie burgers gedood bij bomexplosies. nairobi/gpd/reuters - Vrou wengroepen in Kenia eisen het ontslag van de minister van jus titie, vanwege zijn lichtvaardige oordeel over verkrachting. Mi nister Kiraitu Murungi zei on langs dat de manier waarop do noren Kenia aanpakken vanwe ge de corruptie in het land, ver gelijkbaar is met de verkrach ting van een vrouw. „Wat de donoren op dit mo ment doen, komt overeen met het verkrachten van een vrouw, die al heeft aangegeven dat ze wel wil", aldus de justitieminis ter. Met andere woorden: Kenia doet er al alles aan om de cor ruptie in te dammen en hoeft niet nog eens op de vingers te worden getikt. Kenia ligt vanwege grootschali ge corruptie in het land zwaar onder vuur van internationale geldschieters, die hun hulp op schorten totdat de regering van president Mwai Kibaki effectief optreedt. Vrouwengroepen zijn furieus over de uitspraken van Murun gi en demonstreerden gisteren voor zijn kantoor in de Keni aanse hoofdstad. Ze stellen dat iemand die zich zo over ver krachting uitlaat, geen minister van justitie kan zijn. „Deze man is een aanfluiting voor het land, hij heeft zijn sta tus verloren als leider en volks vertegenwoordiger", verwoord de Miriam Kahita de woede van de demonstranten. „Door ver krachting als iets onbelangrijks voor te stellen en te vergelijken met de strijd tegen corruptie, maakt Kiraitu duidelijk geen idee te hebben van de omvang van corruptie en het toenemen de seksuele geweld tegen vrou wen." In een open brief aan de minis ter vraagt Kenia's Mensenrech ten Commissie zich af 'wat er zo vermakelijk aan is, om een verkrachte vrouw als bereidwil lig te omschrijven'. „Wij gebrui ken statistieken om de wereld ervan te overtuigen dat ver krachting een misdaad tegen de menselijkheid is, en u, zonder na te denken, negeert dat alles zomaar eventjes met uw onge voelige schimpscheut", schrijft de organisatie. Murungi zelf was gisteren niet voor com mentaar bereikbaar. Hoewel uit officiële politiecij fers blijkt dat vorig jaar het aan tal overvallen, autodiefstallen en verkrachtingen is afgeno men, staan de Keniaanse kran ten dagelijks vol met verhalen over seksueel geweld en incest. Zo zijn vorig jaar duizend on derwijzers van basisscholen ontslagen omdat ze school meisjes seksueel hadden mis bruikt. Een van de raketten die de radicale Harnas op Israëlische nederzettingen afvuurde boorde in Neve Dekalim een gat in het trottoir, maar ex plodeerde niet. Foto: Reuters/Ronen Zvulun door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Minder dan drie da gen na de topconferentie in Sjarm el-Sjeik ziet de Palestijnse president Machmoud Abbas zich al geconfronteerd met schendingen van het afgekon digde staakt-het-vuren. Militan ten van de islamitische verzets beweging Harnas schoten giste ren meer dan veertig mortier granaten af op Israëlische ne derzettingen in de Gazastrook. Dat gebeurde vanuit gebied waar de Palestijnse politie pa trouilleert. Er vielen geen gewonden en de materiële schade was gering. Maar in een poging de politie leiding duidelijk te maken dat hij effectiever optreden ver wacht, ontsloeg Abbas meteen drie hoge officieren. Het zijn brigadegeneraal Abdelrazek al- Majaydeh, hoofd openbare vei ligheid voor de Westoever en Gaza, Omar Ashour, comman dant van de veiligheidstroepen in het zuiden van de Gaza strook, en de commandant van de nationale politie, Saib al- Ajez. De laatste verloor zijn baan nadat tientallen militan ten de gevangenis van Gaza- stad waren binnengevallen en twee gedetineerden hadden vermoord. Een derde man werd ontvoerd en later gedood! Vijf politie mensen raakten gewond. Het motief zou een vete zijn ge weest tussen familieclans. Het Palestijnse Bestuur legde geen rechtstreeks verband tus sen de ontslagen en de mortier aanvallen op de nederzettin gen. Kabinetssecretaris Hassan Abu-Libdeh zei in Ramallah, dat 'strafmaatregelen zijn geno men tegen officieren die hun verantwoordelijkheden ontlo pen, wat heeft geleid tot de jongste ontwikkelingen in Ga za'. Hij noemde de gebeurtenissen gevaarlijk en 'een schending van de legitimiteit van het Pa lestijnse bestuur'. Abbas bezoekt vandaag de Ga zastrook om te praten met ver tegenwoordigers van Harnas en de Islamitische Jihad. Het be zoek was al vastgesteld vóór de jongste beschietingen. Condoleeza Rice voert charmeoffensief bij bezoek aan het 'Oude Europa' door onze correspondente Hetty van Rooij Brussel- In vier jaar tijd is er nooit een woord gewijd aan de maatpakken van de Amerika- aanse minister van defensie Co lin Powell, maar voor zijn op volgster Condoleeza Rice ligt dat anders. 'Condy' wervelde de afgelopen week door Europa op hoge Italiaanse hakken, in onberispelijke mantelpakken, met een olijftak in de hand en de mond vol woorden van ver zoening. Gisteren keerde ze te rug naar de VS, en opeens ziet de toekomst van de Europees- Amerikaanse verhoudingen er iets zonniger uit. Zo'n charmeoffensief was hard nodig, na de Irak-oorlog die een breuk veroorzaakte in de rela ties tussen de Verenigde Staten en Europa. De ongepolijste stijl van president George Bush en zijn defensieminister Rumsfeld gaf het 'Oude Europa' de in druk dat Washington zijn oude vrienden had afgeschreven. Terwijl de transatlantische me ningsverschillen breed werden uitgemeten, groeide het besef Het charmeoffensief van minister van buitenlandse zaken Condolee za Rice heeft in Europa zijn uitwerking niet gemist. Foto: Reuters/Thierry Roge dat Bush zijn bondgenoten hard nodig had om de avontu ren in Afghanistan en Irak tot een goed einde te brengen. Rice, die de afgelopen week naar Europa en het Midden- Oosten reisde om het bezoek van de president voor te berei den, slaagde er in de nadruk te leggen op wat de bondgenoten bindt en niet wat hen scheidt. En dat was voor het eerst in ja ren. Een oceaanbrede kloof is in de woorden van Rice terug gebracht tot 'meningsverschil len zoals ze onder vrienden be staan'. Om de nieuwe mildheid te onderstrepen, was er ook subtiele diplomatie. Zo hield 'madame secretary' haar be langrijkste rede in het argwa nende Parijs, de stad van presi dent Jacques Chirac die de grootste tegenstander is van het Amerikaanse Irak-beleid. Op een academisch instituut pakte ze de Franse elite in met een mondje Frans en een compli ment over de Franse traditie. „De toon jegens Europa is ver anderd en dat is nieuw", con cludeerde na afloop de voor malige Franse president Valérie Giscard d'Estaing. Uit een opiniepeiling bleek de ze week dat zestig procent van de Duitsers en de Fransen af wijzend staat tegenover het be leid van Bush. Het is dus even min toeval dat de NAVO-minis- ters van defensie deze week uit gerekend in de Franse bad plaats Nice praten over de vraag hoe Europa kan bijdragen in Afghanistan en Irak. Voor het eerst sinds 1967 heeft Frankrijk NAVO-ministers te gast. en dat wordt alom gezien als het be wijs dat ook president Chirac streeft naar verzoening met de VS en de andere NAVO-landen Rice concludeerde in Brussel dat de verkiezingen in Irak een 'nieuwe fase' hebben ingeluid, en dat de NAVO-landen het er over eens zijn dat het land nu alle hulp verdient die het kan krijgen. Als op 22 februari Bush in Brussel is, zo hoopt secreta ris-generaal De Hoop Scheffer van de NAVO zullen alle lidsta ten toezeggingen hebben ge daan over het opleiden van Ira kese officieren. Maar met die nieuwe eensge zindheid, en met een verande ring van stijl en toon, zijn nog niet alle problemen de wereld uit. „Er is nog niks veranderd en Frankrijk en Duitsland stu ren nog steeds geen troepen naar Irak", constateerde minis ter Ben Bot nuchter na de lunch met zijn Amerikaanse collega. En er zijn, naast Irak, ook andere diepe meningsver schillen. De zorgen over de nu cleaire ambities van Iran, bij voorbeeld: de Amerikanen vin den de Europese diplomatieke aanpak veel fe slap en Rice dreigde in Brussel op een ver hulde manier met sancties als Iran niet meewerkt. De kwestie van het klimaatverdrag, dat de Amerikanen niet willen onder tekenen en dat bij het bliksem bezoek van Rice aan de EU ge makshalve niet op de agenda stond. Het wapenembargo tegen Chi na. dat de Europeanen onder aanvoering van Frankrijk willen opheffen en dat de Amerikanen liever handhaven, is volgens Ri ce niet echt een probleem. „We hebben bezwaren tegen ophef fing, maar we hebben het ge voel dat er naar onze argumen ten wordt geluisterd", suste zij. President Bush kan tevreden zijn: zijn op handen zijnde reis naar Europa had niet beter en vakkundiger kunnen worden voorbereid. Vlak voor haai te rugkeer naar de States trok Rice zelf tevreden de conclusie dat haar stijl- en charmebombarde ment is geslaagd: „Bush treft hier in Europa over twee weken een warme sfeer aan." De problemen in de Gazastrook zijn een gevolg van de dubbel zinnige houding van Hamas ten aanzien van het door Abbas in Sjarm el-Sjeik beloofde staakt- het-vuren. De organisatie zegt geen partij te zijn in die toezegging, maar beweert wel te streven naar 'een toestand van rust'. Een Hamas-woordvoerder zei dat instemming met rust 'niet bete kent dat we zullen toekijken als de zionisten ons volk treffen'. Volgens Harnas waren de mor tierbeschietingen een reactie op de dood van een Palestijn, woensdag bij de Israëlische ne derzetting Atzmona. Volgens het Israëlische leger bevond de man zich in verbo den gebied. kinshasa/anp-afp -Blauwhel men in de Democratische Re publiek Congo mogen geen seksuele betrekkingen hebben met Congolezen. Aanleiding voor het verbod is de onthulling van gevallen van seksueel misbruik van minder jarigen. Dat hebbifcle Verenig de Naties gisterOF aangekon digd in New York. In een brief aan de Veiligheids raad verduidelijkt VN-secreta- ris-generaal Kofi Annan dat het verbod is ingesteld tegelijk met een uitgaansverbod voor de contingenten en andere maat regelen in het Afrikaanse land. „We kunnen geen enkel geval tolereren van een blauwhelm van de VN die de kwetsbaarste personen misbruikt", onder streepte Annan. In januari kwam de VN-missie Monuc onder vuur te liggen, nadat bekend was geworden dat vredesmilitairen in Congo zich op grote schaal schuldig hadden gemaakt aan verkrach ting van vooral jonge meisjes.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7