BINNENLAND 2 Eettafel moet centrale plek gezin zijn n De kikker is toch wakker geschrokken Politie pakt 9 illegale woningbemiddelaars Blijf van mijn Lijf-huis homo-moslimjongeren Optreden Rieu zonder extra maatregelen Maaltijd met bord op schoot voor de televisie 'een gevaarlijke ontwikkeling' 'Meld Misdaad Anoniem is opsporingsmethode' Boze man rijdt kantoor UWV binnen t i Jan tegen ~i goksites Minister Donner jaat illegale goksites ■1 fijnst strenger aan- afgelopen jaar is een strategie om "jsspelen op de digi- l te bestrijden. Don- dit in de derde japportage Kansspe len aan de Tweede tuurd. Een van de pt strijdplan is om in dit soort kans- Voorlichting te ont- jaarnaast moeten komen om illegaal anbieders van lp internet op te fc vervolgen. ^os op fiére neente Urk wil haar 'an>r de Flevolandse terughalen het vis malen op de de verkiezings een woordvoer- jmeente beledigde Kerkhof Urk en doelbe- wel zeven keer: rry gemeente Ürk.' gjjeeft ze het niet —iloeld, maar zo plover." ilein zonder Sn trams lenvol jmnwj. Een Leidseplein as en trams, dat is instellingen en or- f en rond het plein p. De ingrijpende Hfllzijn nodig om een Liften aan de onover- jjiBvensgevaar 1 ij ke en Sttrkeerssituatie en ^Verloedering van Bin. Verder moeten jet plein onder- jenstallingen ko- pot deel van het liden aangewezen us blijft in Inschoten Sint Vitus, de be- )ie van Winschoten [plaats m het logo Dat heeft de ge ien besloten. Bur- wethouders van ilden eerder een n logo laten ont- (ftn geen plaats "i)r Sint Vitus. Tegen ,uiUa ontstond veel op ipder inwoners van fa stad. bumtm v^iGkenhuis patiënt ^)rand die woens- /«•w-sen gebouw van ziekenhuis Voor- verwoestte, is door een van de igestoken. Door en twee brand- :ht gewond. De btt fièven ongedeerd. schade is, staat onpir De man die wordt fa *i de brandstichting u inrht naar een geslo- ^kvakantie I Lanka 29 leer dan zestig Ne- 3 aan in de periode or een 'werkvakan- f^Jjuiden van Sri Min eeft de Stichting Lanka meege- ^jienwerking met ^Qnsatie zijn er va- £ken naar het door J^pn getroffen ei- T^ppzet om daar ook Wrcn aan een wees- vrijdag n februari 2005 den haag/gpd - Amsterdam krijgt een 'Blijf van mijn Lijf - huis voor homoseksuele mos limjongeren van 14 tot 25 jaar. Het huis, waar drie jongeren te recht kunnen, opent dit jaar op een geheime locatie zijn deu ren. Daarnaast zijn er nu al vier plaatsen voor deze vorm van crisisopvang beschikbaar. Het opvanghuis is voor homo seksuele moslimjongeren die door mensen uit hun naaste omgeving fysiek of psychisch worden mishandeld vanwege hun geaardheid, of om die re den uit huis worden gezet. Ook jongeren die twijfelen over hun identiteit en rust nodig hebben om daar over na te denken, zijn welkom. Het huis is een initia tief van het COC Amsterdam, het Amsterdams Centrum Bui tenlanders en de Schorer Stich ting. Volgens Gijs von der Fuhr van het Amsterdams Centrum Bui tenlanders worden alleen al in de hoofdstad tientallen jonge ren per jaar in elkaar geslagen of vernederd door familieleden die hun geaardheid niet accep teren. „Homoseksualiteit wordt nog vaak als ziekte gezien. Alles wordt uit de kast gehaald om iemand te 'genezen', van ge dwongen huwelijken tot er op los beuken." Moslimjongeren met homosek suele contacten verkeren in een bijzonder kwetsbare positie, zegt Vonderfuhr. „Hun geloof verbiedt homoseksualiteit, waardoor ze het psychisch zwaar hebben. Daarnaast heb ben ze soms te maken met fy siek of psychisch geweld als ze uit de kast komen. Zo'n jongere staat totaal alleen." In het opvanghuis, dat wordt gerund door de Amsterdamse opvangstichting HVO-Querido, krijgen de homo's psychische begeleiding en praktische hulp om hun eigen leven op te bou wen. De gasten kunnen maxi maal een jaar in het pand wo nen. Tot nu toe waren er alleen vier plaatsen beschikbaar voor kortdurende opvang van isla mitische homo's. Homoseksuele moslimjongeren zijn volgens Vonderfuhr gebaat bij een aparte opvang omdat de reguliere hulpverlening te wei nig oog heeft voor hun specifie ke achtergrond. „In de islamiti sche wereld zijn familie- en ge meenschapsbanden zo essenti eel. Als je die moet opgeven, le ver je ook een heel groot deel van je persoonlijkheid in. Hulp verleners hebben vaak geen weet van de innerlijke worste ling die dat met zich mee brengt." Debat over terreurdreiging rijp voor een afkoelingsperiode door Paul Koopman en Jaco van Lambalgen den haag - Hoe kook je een kikker? Deze merkwaardige vraag wierp WD-leider Jo- zias van Aartsen november vorig jaar op tij dens een geëmotioneerd Kamerdebat over de terreurdreiging in Nederland. Het recept is volgens de liberaal zeer eenvoudig: als je het water maar langzaam genoeg opwarmt, raakt de kikker buiten westen en springt hij niet tijdig uit de pan. Met deze parabel wil de Van Aartsen illustreren hoe sluipender wijs het gevaar van moslim-extremisme Nederland in zijn greep heeft gekregen. Po litiek Den Haag voelde het water warmer worden, maar had niet de tegenwoordig heid van geest om de gaskraan dicht te draaien. Drie maanden later kan worden vastgesteld dat de Haagse beleidsmakers - beter laat dan nooit - door het hete water alsnog wakker zijn geschrokken. Het politieke de bat over terreurdreiging heeft dan ook een opmerkelijk snelle kentering ondergaan. Klonk november vorig jaar nog het verwijt dat het kabinet niet voortvarend genoeg optrad, deze week kreunde één van de re geringsfracties (D66) bezorgd dat de rege ring juist uit de bocht is gevlogen bij de be scherming van onze democratische rechts orde en in het bestrijden van terreur. Sinds de moord op Theo van Gogh en de ontmanteling van het Hofstadnetwerk heeft zich een soort oorlogsstemming van het land en de Tweede Kamer meester ge maakt, waar bij wellicht een rol speelt dat een fors aantal parlementariërs inmiddels zélf doelwit van extremisten is geworden. Hoewel de groep militante moslims vol gens de AIVD relatief klein is, hebben zij wel de Nederlandse samenleving de oorlog verklaard. Dat alléén al, zorgt doorgaans voor een opmerkelijke eensgezindheid in de volksvertegenwoordiging: in het zicht van de vijand moeten de rijen immers wor den gesloten. Daarom is het veelbetekenend dat niet al leen de linkse oppositiepartijen GroenLinks en SP een aantal maatregelen van het kabi net afwezen, maar dat ook D66 het kabinet inmiddels niet meer over de hele linie steunt. En ook is het nog maar de vraag of de grootste oppositiepartij PvdA uiteinde lijk instemt met de meest omstreden maat regelen (een meldplicht en gebiedsverbod voor burgers die in de ogen van de AIVD niet helemaal te vertrouwen zijn, maar te gen wie geen concrete aanwijzingen be staan). Fractieleider Bos houdt op dit punt de kaarten nog aan de borst. Kamer én kabinet worstelen met dezelfde vraag: in hoeverre mogen de rechten en de bewegingsvrijheid van burgers worden aangetast? Kernprobleem is dat het Neder landse strafrecht zich vooral bezighoudt met het opsporen en bestraffen van daders nédat de feiten zijn gepleegd. Bij de aanpak van terreurdreiging draait alles juist om het voorkómen van strafbare feiten omdat de gevolgen mogelijk catastrofaal en ont wrichtend zijn. Justitieminister Donner heeft daar al vaker op gewezen: ons rechtssysteem was daar eigenlijk nog niet op ingesteld. Maar in middels is er een heel wettelijk instrumen tarium waarmee behoorlijk effectief kan worden opgetreden. Het beramen dan wel voorbereiden van een aanslag is al straf baar, de inlichtingendienst AIVD krijgt meer bevoegdheden en mankracht, AIVD- informatie mag in rechtszaken worden ge bruikt, radicalisering kan worden tegenge gaan met wetsartikelen die opruiing straf baar stellen, haat-imams kunnen worden uitgewezen en dat is nog maar een greep. Minister Zalm heeft bovendien ruim vier honderd miljoen euro uit de mouw ge schud voor de terreurbestrijding en beveili ging van potentiële doelen. Strafrechtdeskundigen, criminologen en ook de oppositie in de Tweede Kamer heb ben terecht de vraag gesteld of het wel no dig is wéér nieuwe wetten te maken, die de vrijheid van burgers inperken. Waarom een geradicaliseerde moslim wekelijks op het politiebureau oproepen, terwijl hij of zij ook kan worden gearresteerd zodra er daadwerkelijk terreurplannen worden ge smeed? Bovendien kan het opleggen van een meld plicht aan de verkeerde burgers (wel ortho doxe maar vreedzame moslims) juist extre misme in de hand werken. Om naar de pa rabel terug te keren: wie het water wil laten afkoelen moet de pan verplaatsen of op zoek gaan naar de gaskraan. Serieus werk maken van de bestaande mogelijkheden is vrijwel zeker effectiever dan het optuigen van nieuwe wetteksten waarvan het posi tieve effect twijfelachtig is. maastricht/anp - De gemeente Maastricht en de politie nemen geen extra veiligheidsmaatrege len rondom het concert dat An- dré Rieu op 9 juli op het Vrijt hof geeft. Dat zei Rieu gisteren bij de presentatie van zijn plan nen voor het concert in Maas tricht. Hij bevestigde dat enkele bui tenlanders, waarschijnlijk Po len, enkele weken geleden ge probeerd hebben hem te ont voeren. Dit werd verijdeld door zijn bewakers. „Het gebeurde bij mijn huis om Ifelf drie 's nachts", aldus Rieu. ,.lk ben daar enorm van geschrokken." Toch is dit voor burgemeester Leers geen aanleiding om op 9 juli extra veiligheidsmaatrege len te treffen. Dat de Oost-Eu ropeanen hem enkele weken geleden naar zijn huis in Maas tricht achtervolgden, vindt Rieu vreemd. „Ze waren een beetje dom die mensen, want ik kwam toen net terug uit Dresden." „Ik kan in Maastricht gewoon over de straat lopen. Niemand vraagt me om een handteke ning. In Amsterdam hoef ik me nergens te laten zien, elke drie meter vraagt iemand om eèn handtekening. En als ik die niet geef, ben ik vervolgens een ei kel." - "aller geeft l'n naam op overvaller van een nkel in Zwolle maak- jlitie wel erg gemak- l|.vpor de overval gaf ll\m op voor de aan- en nieuw toestel. If% had gedaan, haal- d èlniedewerker de te r-net magazijn. Bij te- '\akte de 40-jarige "•«en honkbalknuppel S en sloeg daarmee de p9»r op zijn hoofd. Hij et» de telefoon van- ïdt werd later aange- or de politie; de ge- sAhijvoor de r0°f bad wieken te kloppen. J haalbaar iterdam 1 - De plannen voor ff» Amsterdam, waar- |§n spoorlijnen on- comen en kantoren jn daarboven, zijn 1 vftijk haalbaar. De ge- 4<ptimistisch over het es voorzitter Brinkman ^hd Nederland. Hij }yjaar als 'informa- t „^urd om te onder uit zogenoemde dok- eitiacieel haalbaar kan prmaakt. inat' amsterdam/anp Met de arres tatie van negen illegale woning bemiddelaars hebben justitie, politie en de gemeente Amster dam de branche een gevoelige slag toegebracht. Door de actie komen vermoedelijk honder den illegaal verhuurde wonin gen in de stad vrij. De verdach ten zitten allemaal nog vast, maakte het openbaar ministerie (OM) gisteren bekend. De politie heeft samen met de dienst Wonen van de gemeente Amsterdam, de dienst Werk en Inkomen, uitkeringsinstantie UWV en de Belastingdienst in vallen gedaan bij de bureaus van de illegale woningbemid delaars. Daarbij nam de politie administratie, verdovende mid delen, auto's, een vuurwapen en een nepvuurwapen in be slag. Bij een van de verdachten troffen de rechercheurs een be drag van 15.000 euro in contan ten aan. Dit bedrag is eveneens meegenomen. Illegale woningbemiddeling is een groot probleem in Amster dam. De gearresteerden wor den verdacht van het verhuren van woningen die behoren tot het goedkopere segment. De huur voor deze huizen bedraagt maximaal 500 euro, maar de bureaus vragen veel meer geld aan hun huurders. De illegale bemiddelaars krijgen hun wo ningvoorraad aangeleverd door de oorspronkelijke bewoners die verhuizen. Ze werken uit sluitend anoniem via een web site, een 0900- of 06-nummer. amsterdam/anp - De werkwijze van de Stichting Meld Misdaad Anoniem (MMA) is een justitië le opsporingsmethode. Dat heeft het gerechtshof in Am sterdam bepaald in een straf zaak tegen een man die onder meer werd verdacht van het be zit van wapens en drugs. Vol gens zijn advocaat M. van der Werf heeft het hof hiermee een bom gelegd onder het functio neren van de stichting. „De MMA kan niet meer gezien worden als een particulier be drijf, maar is onderdeel van de taakuitoefening van de politie", zegt Van der Werf. Zijn cliënt werd voor meerdere feiten ove rigens wel veroordeeld door het hof, tot drie jaar celstraf. Het hof gebruikte daarvoor ander bewijs dan de anonieme tip die bij de MMA was binnengeko men. In de ogen van Van der Werf heeft de MMA zich tot dusver 'voorgedaan' als een particulie re organisatie die losstaat van politie en justitie. Daardoor kan zij zich aan elke controle ont trekken en hoeft zij geen garan ties te bieden voor de betrouw baarheid van de meldingen. Volgens de raadsman is er spra ke van een 'privaatrechtelijke schijnconstructie'. Volgens Van der Werf zet de uitspraak van het hof de be langrijkste pijler van de MMA, de absolute anonimiteitsgaran- tie, op de tocht. „Gebruik van opsporingsmethoden moet achteraf toetsbaar zijn", zegt de raadsman. „Die regel gaat nu ook gelden voor de MMA." door Rudi Buis den haag - We eten steeds va ker met het bord op schoot; voor de televisie of achter de compu ter. De eettafel - als 'ie er nog staat - heeft in veel huishoudens slechts een decoratieve functie. „De eettafel moet het centrum van het gezin zijn. Nu is dat he laas de televisie." Als de kleinkinderen komen lo geren, mogen ze van oma Addy van de Berg 's avonds best Se samstraat kijken. Maar- eerst eten ze gezamenlijk aan tafel, in de gezellige woonkeuken in Woerden. „Je hebt zoveel stelle tjes die alleen nog maar een magnetron hebben, dat kan niet goed zijn. De leukste ge sprekken heb je aan tafel", zegt Addy, terwijl ze de pannen uit het keukenkastje haalt. Van avond wordt het roerbakgroen te. In veel huishoudens is het ech ter gedaan met dampende pan nen op tafel, waar bordjes en bestek netjes klaar liggen. In Engeland heeft dertig procent van de huishoudens geen eetta fel meer. In Nederland gaat het ook die kant op, signaleren des kundigen. En dat is een slechte ontwikkeling, want de eettafel is de juiste plaats om kinderen gezonde eetgewoonten en nor men en waarden te leren. In gezinnen waar een eettafel staat, wordt vaker op vaste tij den gegeten. Dat is gezonder, want mensen die onregelmatig eten, scheppen meer op dan nodig. „Uit proeven blijkt dat ze dagelijks circa 150 calorieën meer innemen dan degenen die regelmatig eten", aldus Ivan Wolffers, hoogleraar gezond heidszorg. „Samen aan tafel eten is ongelooflijk belangrijk. De eettafel moet het centrum van het gezin zijn. Nu is dat he laas de televisie." De eethoek is ideaal om het goede voorbeeld te geven. Kin deren imiteren immers hun ou ders. Eet papa groenten? Dan wil zoonlief dat in de meeste gevallen ook. Recent Ameri kaans onderzoek laat zien dat kinderen van dikke ouders op latere leeftijd een veel grotere kans hebben op vetzucht dan kinderen van ouders met een normaal gewicht. Modern eetgedrag: voor de tv. De eettafel heeft in veel gezinnen slechts nog een decoratieve functie. Foto: GPD/Koen van Weel. Natuurlijk is dat deels erfelijk bepaald, stelt Wolffers, maar dat geldt bij lange na niet voor alle kinderen van dikke ouders. „Ik vraag me af wat er bij die mensen op tafel staat. Als jij el ke avond op de bank een zakje chips opentrekt, dan zal je zoontje of dochtertje dat ook doen. Je moet kinderen niet al tijd hun zin geven. Doe je dat wel, dan geeft dat misschien rust aan je kop, maar ook ge wicht aan je kinderen." Kinderen worden steeds dikker. Het aantal jeugdigen met over gewicht is de laatste twintig jaar verdubbeld. Op dit moment is één op de zeven kinderen in Nederland te dik. blijkt uit nieuwe cijfers van het Voe dingscentrum. Dat is mede te wijten aan het verdwijnen van de eethoek, denken deskundi gen. Hoeveel Nederlandse huishou dens de tafel de deur uit heb ben gedaan, is nooit gemeten. Maar volgens een steekproef van maaltijdfabrikant Knorr on der vijfduizend huishoudens staat bij 53 procent van de ge zinnen de pan niet meer op ta fel. „Velen van hen eten op de bank voor de televisie. Je beweegt niet en je hebt alle tijd om te knabbelen. Daardoor treedt er geen verzadiging meer op. Ook word je via de tv overspoeld met reclame voor snoep. Fnui kend voor de gezondheid", be toogt Wolffers. Nóg erger is zelf niet meer ko ken, wat in huishoudens zon der keukentafel vaak voorkomt. Wat je zelf opschept, heb je in eigen hand. Maar wat je kant-en-klaar koopt of haalt, eet je op. Fabri kanten weten dat en strooien volop met kreten als 'dertig procent extra' om kant-en klaar-maaltijden te promoten. „Tussen de regels van de recla me door lees je dat zelf koken zonde van je tijd is. Dat is een gevaarlijke ontwikkeling", stelt psychologe Rita Kohnstamm. De psychologe vindt de teloor gang van de eethoek ernstig, te meer omdat de tafel ook een sociale functie heeft. Het is de plek waar gesprekjes op gang komen, waar je op de hoogte blijft van het wel en wee van je naasten, beschrijft ze. Boven dien leren kinderen aan tafel sociale waarden, zoals wachten met eten totdat iedereen heeft opgeschept. Kohnstamm: „Sommigen zeg gen dat er drie pijlers in een sa menleving zijn: taal, religie en eetgewoonten. Ik vind het raar dat eten als on derdeel van de cultuur nu let terlijk van tafel wordt gescho ven." hengelo - Een 38-jarige man uit Enschede is gisteroch tend met zijn bestelbus het kantoor van uitkeringsin stantie UWV in Hengelo binnengereden. Niemand raakte gewond, maar de ravage is groot. Het busje ramde de draaideur en kwam tot stilstand in de hal van het UWV. Volgens de politie was de man niet tevreden over een gesprek dat hij woensdag tegen sluitingstijd met het UWV had gevoerd. Hij had toen al gedreigd met zijn bus je het kantoor in te rijden. Bij het UWV zijn ze erg ge schrokken van het incident. De uitvoerder van onder meer WAO- en WW-uitkeringen gaat nu kijken of de be veiliging van de kantoren wel voldoende is. „Er staan paaltjes voor de panden, maar deze man kon er precies doorheen met zijn bestelbus", aldus een woordvoerder van het UWV. Bedreiging van UWV-medewerkers komt vaker voor, meestal verbaal. Foto: ANP/Jack Huygens

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5