Felle kritiek lid Hoge Raad op nieuwe terrorismewet BINNENLAND 1 Hirsi Ali verstrikt in dreigement aan Donner 'Deze leerlingen hebben goede ouders nodig' Versnelde inspectie voor verpleeghuizen Stelselmatig slaan van kind straks strafbaar De Mol en NOS praten over tv-rechten voetbal aïwrcns 'Verdenking genoeg om iemand twee jaar vast te houden' Teveel betaalde schoolbijdrage naar ouders 'Kroongetuige Nomadsproces is leugenaar' Neushoorns onder zonnebank Belangrijke mededeling slachtoffers Hide cocaïne vlog steeds duikt er in verontreinigde coca- jelopen week zijn in opnieuw zeker twee het ziekenhuis be- bruik van cocaïne die ld met atropine. Dat t Trimbos-instituut et instituut sloeg in groot alarm over de Irugs, toen twintig jujjruikers in het zie- gefehandeld moesten ira t opnieuw iele rechter ïki i ho - Anthony Godett befeuw voor de rechter i. De oppositieleider injto en nog vijf ande- pr(i verdacht van onder haiptie en lidmaat - i wpen criminele orga- (t is de tweede keer lwoor de rechter 3d Ji vorig jaar werd hij ie (troep veroordeeld tot aldanden cel wegens ïrgo een andere zaak. ik1ance len «uR KOR irs] heftooRP - Een ambu- vo teravond over de kop grceen aanrijding met 3 ujenauto in het [jk/ilhelminadorp. De 3eijde patiënt en een idige konden niet lance komen en »r brandweerperso- De patiënt is met imbulance alsnog it naar het zieken- ionjs- kandidaten ■ijexamen 20(Wna de helft van het rejidaten voor het tarnen in 2004 heeft behaald. In totaal 226.000 perso- rijexamen, 1 pro- in 2003. Dat lentraal Bureau Jijjidsbewijzen (CBR) I e#end. In 2004 nam m 477.000 praktijk- Dat was 1 procent in 2003. Het per- laagden steeg ech- 1 in 2003 naar 47,4 ttien jaar stelmoord Het openbaar mi- f) in Amsterdam Sn achttien jaar cel teen 27-jarige man. lenkt de man van ken van twee man- ng met geweld en de 'oving van een r in het Amsterdam- i Quentin op 30 de- 2. tffers 50 bekend 10ek - De twee per- lijk in de nacht van 3 dinsdag in een au- \50 bij Hattemer- onden, blijken een uw van Chinese af- a. Beiden waren 30 mstig uit Den Haag. •een misdrijf om komen. Over de p en over een mo- f, doet de politie - lak. hte moord |s schuldig Een Zuid-Afrikaanse gisteren Ferdi- ert schuldig bevon- Fofnoord op de Ne- aidente Marleen lecember 2003. De gedaagde schoot )od op de Tradouw- !t stadje S wellen- 2r Dennis van Ree- Vlostert ook schul- met verzwarende eden. ands al stijgt Het aantal Neder- «1 als gevolg van de 1 Zuid-Azië is opge- ventien. Dat heeft oerder van het mi- ïmitenlandse zaken ïld. Het slachtoffer npen Identifica- in Thailand geï- I. Nog ruim twintig s worden vermist. aete voor terpiloot - De Belgische heli- t die dinsdag een maakte in Bid- I omdat hij zonder I tt. krijgt een forse I ïzien hij in strijd J artwetgeving heeft Dat meldde de olitie gisteren. De loot landde, ge- 101 brandstoftekort, Sland bij Bidding- vrijdag ii februari 2005 den haag/gpd - Onschuldige burgers lopen groot gevaar op gepakt en veroordeeld te wor den door de nieuwe terrorisme- wetgeving. Tot die conclusie komt mr. C. Corstens, raadsheer in de Hoge Raad. In een column in het Juristen blad schrijft hij dat er door de nieuwe wetgeving amper bewijs nodig is om iemand op te pak ken en lange tijd vast te zetten. „Een verdenking van een terro ristisch misdrijf is al genoeg om iemand twee jaar en drie maan den in voorlopige hechtenis te den haag/anp - Scholen die geld overhouden van de vrijwil lige ouderbijdrage moeten dit aan de ouders terugbetalen. Voor het begin van het school jaar moeten scholen precies aangeven waar het geld voor nodig is. Dat staat in een gedragscode voor beheersing van de school kosten die tien organisaties van scholen en ouders gisteren hebben overhandigd aan mi nister Van der Hoeven (onder wijs). Scholen moeten hun best doen de kosten zo laag mogelijk te houden. Ook kan duidelijker worden waar het geld precies voor nodig is. Uit onderzoek in opdracht van Van der Hoeven bleek vorig jaar dat de schoolkosten de afgelo pen drie jaar 15 procent waren gestegen. Zij maande de scho len hier iets aan te doen. De ge dragscode die daar het gevolg van is, zei de minister in een re actie te zien als een 'dringende aanbeveling' aan de scholen. Ze vindt dat de schoolkosten het komend schooljaar al omlaag moeten. Als dat niet voldoende gebeurt, komt ze alsnog met wetgeving die dit moet regelen. Hoeveel de kosten omlaag moeten, wilde ze niet zeggen. De scholen grepen de presenta tie van de code aan om nog maals te pleiten voor afschaf fing van het door de overheid vastgestelde lesgeld. Dat be draagt nu 936 euro voor leerlin gen vanaf 16 jaar. nemen. Bovendien mogen de processtukken al die tijd ge heim worden gehouden voor de verdediging." De jurist vindt dit een zeer be denkelijke ontwikkeling, te meer daar het bewijs in derge lijke zaken moeilijk te controle ren is, omdat het informatie van de AIVD is. Rechters kun nen de betrouwbaarheid van dergelijk bewijs niet 'daadwer kelijk en diepgaand' toetsen. Mr. Corstens verwacht dat rechters zich de komende tijd vaker zullen beroepen op het Europees verdrag van de rech ten van de mens dan op de Ne derlandse wetgeving, omdat ze hoe dan ook willen voorkomen een onschuldige te veroorde len. „Gelukkig houden rechters zich nog altijd aan het adagium: liever honderd schuldigen vrij gesproken dan één onschuldige veroordeeld." Door die houding voorspelt de jurist grote spanningen tussen de rechterlijke macht en politi ci, „die hun toom zullen laten neerdalen op rechters die een vermoede terrorist vrijlaten of vrijspreken, ook al is er vol doende belastend, maar niet overtuigend AIVD-materiaal. Verder vreest de raadsheer dat de opsporingsbevoegdheden van de politie de komende tijd groter worden, in plaats van be perkter. Nu heeft de politie slechts een grotere bevoegdheid bij het achterhalen van terroristische activiteiten, maar Corstens voorziet dat die straks bij veel meer zaken zal worden toege staan. „Er zit een gaatje in de dijk, de stroom komt op gang, het gat wordt steeds groter. Wat wordt er meegesleurd?" amsterdam/anp - De kroonge tuige in het proces tegen vijf tien Limburgse Hells Angels, de Nomads, liegt. „Het is een grote leugen wat hij heeft verteld", zei Big Willem, de voormalige president van de Hells Angels gisteren voor de rechtbank in Amsterdam. Hij werd vorige week als getuige opgeroepen in de strafzaak tegen de Nomads, die worden verdacht van de moord op drie clubgenoten. Aanleiding voor het verhoor van de vroegere president van de Hells Angels is de verklaring van de 'kroongetuige' in deze zaak. Die beweert dat hij heeft gehoord dat de Amsterdamse Hells Angels, Big Willem voor op, opdracht hebben gegeven voor de liquidatie van de drie Nomads. De kroongetuige wordt vandaag weer gehoord. Staatssecretaris komt Kamer tegemoet den haag/gpd - Een telefoonlijn waar misstanden in verpleeg huizen anoniem gemeld kun nen worden en een versnelde inspectieronde langs alle Ne derlandse verpleeghuizen. Met deze en andere maatregelen wil staatssecretaris Ross (volksge zondheid) de slechte verzorging van verpleeghuispatiënten aan pakken. Ross komt hiermee tegemoet aan de wens van de Tweede Ka mer. Alle partijen zetten haar vorige week tijdens een debat over verpleeghuiszorg onder zware druk om snel verbeterin gen door te voeren. Aanleiding was een uitzending van actualiteitenprogramma Nova, waarin verpleeghuisbe woners met ernstige doorlig- plekken te zien waren en waar in verpleeghuisartsen verklaar den niet langer te willen werken in de mensonterende instellin gen. Ross noemde de reportage 'schokkend'. Gisteren kondigde Ross per brief een aantal acties aan. De Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ) brengt voor eind 2006 een bezoek aan alle 377 verpleeghuizen en 253 ver- pleegafdelingen in verzorgings huizen in Nederland. De instel lingen waar de patiënten het slechtst verzorgd worden, zijn het eerst aan de beurt. De IGZ moet die allemaal voor juli dit jaar bezocht hebben. De resul taten van de inspectie worden openbaar, zodat ook patiënten en hun familie weten hoe goed of slecht hun verpleeghuis scoort. Instellingen die hun patiënten na deze inspecties slecht blij ven verzorgen, komen onder verscherpt toezicht te staan en kunnen zelfs worden gesloten. Volgens Ross mogen patiënten daarvan uiteraard niet de dupe worden. De staatssecretaris on derzoekt nog of ze particuliere instellingen kan verplichten zich te registreren. Alleen zo kan zij ze onderwerpen aan kwaliteitseisen. Volgende maand wordt er een telefonisch meldpunt ingesteld, waar zowel verpleegkundigen en artsen als patiënten en hun familie anoniem met klachten terecht kunnen. De Inspectie krijgt extra mankracht om de klachten goed te kunnen afhan delen. De coalitiefracties CDA, WD en D66 zijn blij dat Ross snel met maatregelen is gekomen. CDA- Kamerlid Vietsch: „Ze neemt de signalen duidelijk serieus." „Maar voorlopig hebben we al leen een brief vindt D66-Ka- merlid Lambrechts. „De staats secretaris moet de plannen ook echt uitvoeren." WD'er Van Miltenburg is blij dat de IGZ meer slagkracht krijgt. De PvdA wil nog steeds van Ross weten hoe de situatie in de verpleeg huizen zo uit de hand kon lo pen. emmen - Een neushoorn die onder de zonnebank gaat? In het Dieren park Emmen liggen ze allang niet meer dubbel bij de gedachte. Daar gaan de dikhuiden onder de kunstzon. Het licht moet een eind ma ken aan de huidproblemen van de neushoorns. „Nu onze twee neus hoorndames niet meer de jongste zijn, gaat de conditie van hun huid snel achteruit. Zij missen het zonlicht dat in Afrika de hele dag op hun rug schijnt", legt dierentuinbioloog Wijbren Landman uit. „De opperhuid wordt niet goed ververst." Na wat brainstormen kwamen de verzorgers op het idee een zonnebankkuur uit te proberen. Foto: Jan Anninga den haag/gpd - Het stelselma tig slaan van kinderen wordt bij wet verboden. Ook psychische mishandeling van kinderen wordt strafbaar, maar een inci dentele tik uit machteloosheid moet kunnen. De Ministerraad stemt vandaag in met een wets voorstel van die strekking van justitieminister Donner. Dat hebben bronnen rond het kabi net bevestigd. De Tweede Kamer wilde al lan ger dat het recht op een ge weldloze opvoeding in het Bur gerlijk Wetboek wordt opgeno men. „Het stelselmatig verne deren of pesten van je find is al een vorm van mishandeling", stelt WD-Kamerlid örgü. De WD wil dat professionals die met kinderen werken, zoals le raren en huisartsen, verplicht worden mishandeling te mel den. D66-Kamerlid Van der Laan vindt niet dat de regering betut telend bezig is als ze zich met het gezin gaat bemoeien. „Het is de taak van de overheid om zwakken in de samenleving te beschermen. En een kind dat mishandeld wordt, valt daar ze ker onder." Regeringscommissaris voor het jeugdbeleid Steven van Eijck maakte eerder deze week be kend dat elk jaar waarschijnlijk honderdduizenden kinderen in Nederland worden mishandeld. Dat getal ligt veel hoger dan eerdere schattingen, die van 50 duizend tot 80 duizend gevallen per jaar uitgingen. Motie van treurnis tegen minister blijkt later misverstand hilversum/gpd - De NOS en het bedrijf Talpa van John de Mol zijn in gesprek over de voetbal rechten. De NOS hoopt via een deal toch nog voetbalsamenvat tingen te kunnen uitzenden, in ruil voor gebruik van het NOS- beeldenarchief door De Mol. Vanaf volgend voetbalseizoen beschikt John de Mol de ko mende drie jaar over de samen vattingsrechten van het voetbal. NOS-directeur Gerard Dieles- sen kondigde eind december al aan met Talpa te gaan praten over een overeenkomst. Een mogelijke variant zou bijvoor beeld zijn dat Talpa de samen vattingen van de eredivisieduels op zondag brengt, terwijl de NOS de vrijdag- en zaterdag avond houdt voor de samenvat tingen. De NOS ontkent echter dat de ze variant de inzet was van een gesprek dat vorige week werd gehouden. Volgens Dielessen is het veel te vroeg voor concrete afspraken over welke deal dan ook. „Vorige week hebben we met elkaar gesproken, zie het als een brainstormsessie waar bij van alles over tafel is gegaan. Knopen zijn niet doorgehakt. Mijn standpunt is dat de NOS verslag wil doen van alle be langrijke sportgebeurtenissen. De eredivisie hoort daar ook bij. Nu hebben we niks. We hebben hoop dat we dat kunnen veran deren, maar in welke vorm, ik heb nog geen idee." Ook een delegatie van de ECV, die het eredivisievoetbal na mens de achttien clubs ver kocht, was bij het gesprek aan wezig. Deze rechtenhouder heeft bij een mogelijke ruil een beslissende stem. Maar zover is het nog lang niet, aldus woord voerder Chris Woerts. „Het kan vriezen en dooien. Dit gesprek is een vervolg op de tenderpro cedure om afspraken te maken over het voorkeursrecht en ar chiefrechten. Als twee partijen tot een goed voorstel komen, wie zijn wij dan om dat tegen te houden." Het in de Mediawet omschre ven voorkeursrecht houdt in dat de publieke omroep via de rechter kan afdwingen dat deze in staat wordt gesteld goede sportberichtgeving op basis van samenvattingen te verzorgen. Dielessen: „Wij doen het liever niet via de rechter. Ik hoop dat we er met goede afspraken uit kunnen komen." den haag/gpd - Het was haar eerste debat sinds haar terug keer in de Tweede Kamer vorige maand, en meteen trok Ayaan Hirsi Ali fel van leer. Tijdens een debat over eerwraak dreig de het WD-Kamerlid gisteren met een 'motie van treurnis', omdat minister Donner (justi tie) volgens haar te weinig doet om het verschijnsel eerwraak te bestrijden, 's Avonds kwam ze daar echter alweer op terug: het was allemaal een misverstand. Hirsi Ali stoort zich er aan dat Donner en zijn collega Verdonk (integratie) nog niets waar neembaars hebben gedaan om bedreigde vrouwen uit etnische minderheden te beschermen, terwijl de Tweede Kamer vorig voorjaar al een door haar opge stelde motie heeft aangenomen waarin maatregelen op dit punt werden geëist. Vandaar het gis termiddag geuite voornemen van Hirsi Ali om een motie van treurnis tegen Donner in te die nen. Zo'n motie heeft een min der zware lading dan een motie van wantrouwen, maar als die wordt aangenomen, betekent dat wel forse politieke schade voor de betrokken minister. Door ingrijpen van WD-frac- tieleider Van Aartsen kwam de motie waarin het uitblijven van maatregelen werd betreurd uit eindelijk niet op tafel. Van Aartsen had met Donner en Verdonk overlegd en uit die ge sprekken was gebleken dat het kabinet wel degelijk iets met de aangenomen motie van vorig jaar doet. Het gaat alleen lang zamer dan gehoopt, omdat eer wraak een nog relatief onbe kend verschijnsel in de Neder landse samenleving is en er nog veel onderzoek nodig is. Hirsi Ali moest dus bakzeil ha len, al hield ze vol dat niet zij, maar Donner en Verdonk de oorzaak waren van het misver stand. Wat restte was vooral een grote dosis ergernis bij tal van collega's van Hirsi Ali. De kamerleden Kraneveldt (LPF) en Azough (Groenlinks) be schuldigden haar ervan politie ke spelletjes te spelen over de rug van de slachtoffers van eer wraak. Wel is de gehele Tweede Kamer het erover eens dat er meer moet gebeuren om eer- waak tegen te gaan. Het kabinet komt pas volgend jaar met een plan. Een kamer meerderheid wil dat het kabinet zich nu al extra inspant voor de beveiliging van de ongeveer honderd bedreigde vrouwen die nu in opvangcentra zitten. Bij eerwraak wordt iemand ver moord door verwanten omdat hij of zij de familie-eer heeft aangetast. Volgens de Kamer moet de politie de bevoegdheid krijgen een hele familie onder dwang naar het bureau te halen als er aanwijzingen zijn dat eer wraak dreigt. Donner ziet daar wel wat in, maar alleen als dui delijk is onder welke omstan digheden dat mag. (advertentie) Drogisterijketen Kruidvat haalt met onmiddellijke ingang het product Bob de Bouwer "Super Fun Kit" uit de winkels terug. De reden voor deze maatregel is dat de viltstiften in de knutseldoos niet aan de veiligheids voorschriften voldoen. De doppen van de viltstiften zijn niet voorzien van ribbels of gaatjes. Dit kan mogelijk gevaar opleveren als kinderen per ongeluk de dop zouden inslikken. Klanten worden dringend verzocht de knutseldoos niet te gebruiken en terug te brengen naar de winkel. Bij inlevering van de knutseldoos wordt het aankoopbedrag vergoed. Kruidvat stelt hoge eisen aan de kwaliteit van haar producten en stelt de veiligheid vi haar klanten centraal. Daarom neemt het bedrijf de knutseldoos uit de handel. Wij bieden onze verontschuldigingen aan voor dit c Renswoude, 11 februari 2005 door Mayke Calis Amsterdam - Dagelijks zijn er in cidenten op zijn school. Van vechtende leerlingen tot leraren die worden uitgescholden. De kinderen op zijn zwarte vmbo schooi hebben korte lontjes, zegt docent Kees Beekmans. Keihard ertegenin gaan heeft geen enkele zin, zegt hij. „Als ik twee vechtende leerlingen uit elkaar haal en de één roept to taal over zijn toeren 'rot op klootzak' tegen mij, laat ik hem even lopen. Later spreek ik hem aan: Wij moeten wel even pra ten, want dit kan echt niet." Ruim tien jaar geeft Beekmans (1961) nu les op verschillende zwarte scholen in Amsterdam. Over zijn belevenissen schreef hij columns in onder meer in De Groene Amsterdammer. Dit jaar werden die verhalen ge bundeld in een boek, waarmee hij de E. du Perronprijs mee. Zijn eigen school zag de toene mende bekendheid van Beek mans met lede ogen aan en dreigde hem een schrijfverbod op te leggen. Scholen hangen de vuile was niet graag buiten. Een beetje kan hij dat wel be grijpen. Ze zijn verwikkeld in een moordende concurrentie om leerlingenaantallen. Te wei nig aanmeldingen, en de banen van docenten staan op de tocht. Beekmans blijft echter schrijven, maar heeft beloofd de naam van de school niet te noemen. Eigenlijk vindt hij dat je werkelijkheid niet moet ver bloemen. Leerlingen op het vmbo weerspiegelen immers een deel van de samenleving. Ook die op een zwarte school. Veel van zijn leerlingen voelen zich minderwaardig, merkt hij. Ze denken dat ze op een slechte school zitten, omdat alleen zij er zitten. De Nederlanders kie zen voor zichzelf betere scholen uit, denken ze. Vaak komen ze uit gebroken gezinnen, waar nauwelijks Nederlands wordt gesproken en waar ouders van opvoeding geen kaas hebben gegeten.Als de kinderen thuis worden geslagen, hoe wil je dan dat ze op school normaal rea geren?" De samenleving schiet tekort voor deze groep kinderen, vindt hij. „Zp ontstaat er een onder- Kees Beekmans schrijft al jaren columns over zijn vmbo-leerlingen op een zwarte school. Foto: GPD/Amaury Miller klasse van Marokkaanse tasjes dieven." Vaak is de school de enige plaats waar op jonge leef tijd nog iets aan de leerlingen gesleuteld kan worden. „Maar ook wij kunnen ze niet 24 uur per dag in de gaten houden. Wat ze nodig hebben zijn goede ouders. Wij kunnen maar een paar uur per dag vadertje en moedertje spelen." Harder is hij in de loop der ja ren wel geworden. „In het be gin vond ik alles boeiend van wat ik om me heen zag. De laat ste jaren merk ik irritatie als ik de vijftigste ouder tegenover me heb die geen Nederlands spreekt. Dan denk ik hoe lang woon je hier nou? Ik zou de taal onmiddellijk leren als ik in een ander land ging wonen." Een Surinaamse collega weigert dit soort ouders te woord te staan. Beekmans vindt dat ze eigenlijk gelijk heeft, maar denkt dat hij nog verder van huis is als hij niet met ze praat. En dus be helpt hij zich met een beetje Frans, Engels of een familielid als tolk. Beekmans merkt deftde verhar ding in het integratKdebat door zijn leerlingen heel sterk wordt gevoeld.,,Veel Nederlanders vinden allochtonen bedreigend, maar andersom wordt het net zo ervaren. Iemand als Wilders bijvoorbeeld, die roept dat hij de dubbele nationaliteit wil af schaffen, vinden ze beangsti gend. Ze komen nauwelijks in contact met 'gewone' Neder landers, ze zitten niet op hun school en wonen niet in hun wijk. Leerlingen zeggen: „Jullie willen niks met ons te maken hebben, maar wel over ons oor delen. Donder dan maar op." De enige manier waarop zijn leerlingen minder ontworteld kunnen raken is volgens Beek mans als ze werk vinden. „Dat geeft eigenwaarde en het gevoel dat ze erbij horen."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3