GESPREK VAN DE DAG Charles neemt leven in eigen hand Familie noemt haar al koningin o,Pie! pie k/vv at? Miks- waj MENSELIJK Restaurant serveert papier My sweet valentine? vrijdag 11 februari; DAGELIJKS LEVEN De Gelderse fusiegemeente Berkeiland heeft een aantal BRIEVEN gestuurd aan OVERLEDEN INWONERS. In één geval bleek de geadresseerde al twaalf jaar niet meer te leven. Het gaat om een informatiebrief aan bedrijven en instellin gen, die afgelopen week werd verspreid. „Uiterst pijnlijk, we bieden de nabe staanden onze excuses aan", zei wethouder L. Scharenborg gisteren in een re actie. In de informatiebriefstelt de nieuwe contactfunctionaris zich vooraan de Berkellandse ondernemers en verenigingen. Daarbij werd onder meer gebruik gemaakt van verouderde adresbestanden van de per 1 januari opgeheven ge meenten Eibergen, Neede, Borculo en Ruurlo. Inmiddels hebben zo'n vijftig mensen bij de gemeente hun beklag gedaan over een foutieve adressering. Scharenborg: „In vrijwel alle gevallen was de geadresseerde gelukkig nog wel in leven, maar niet meer in functie." Het Britse popidool ROBBIE WIL LIAMS heeft bij de uitreiking van de Brit Awards de prijs gekregen voor de beste Britse popsong van de af gelopen kwart eeuw. De luisteraars van de popzender BBC Radio 2 ver kozen zijn hit ANGELS boven onder meer de klassieker We Are The Champions van Queen, zo meldden Britse media. Foto: EPA Zestig jaar na de zelfmoord in de Berlijnse bunker van ADOLF HITLER is bij het Duitse parle ment nog een briefkaart aange komen die aan hem was geadres seerd. Op de briefkaart, die van uit Groot-Brittannië is verstuurd, staat 'aan de Führer Adolf Hitler, Reichstag, Duits parlement, Duitsland'. Het Duitse postbe drijf Deutsche Post heeft op de kaart aangetekend dat het adres niet klopt en dat de afzender daarvan op de hoogte moet wor den gesteld. Vervolgens is de kaart doorgestuurd naar de Bun destag. Foto: AP Inwoners en bezoekers van de Amerikaanse staat VIRGINIA moeten voortaan zorgen dat ze een goede broekriem hebben. Het Huis van Afgevaardigden van Virginia heeft ingestemd met een wetsontwerp dat LAAGHANGENDE BROE KEN strafbaar maakt. Als ook de Senaat van Virginia instemt met het wetsvoor stel van de Democraat Algie Howell, riskeren mensen wiens onderbroek voor een deel zichtbaar is, binnenkort een boete van 50 dollar. Critici zijn van mening dat het wetsvoorstel indruist tegen constitutionele vrijheden. De burgerrechten beweging ACLU vreest dat het verbod zal leiden tot rassendiscriminatie omdat vooral veel zwarte jongeren het voorbeeld volgen van populaire rappers, die in wijde broeken rondlopen. Ook de kledingbranche heeft met woede en verbijste ring kennis genomen van het wetsvoorstel. Een internetwinkel heeft al aangebo den om iedereen die wordt beboet gratis onderkleding ter waarde van 100 dollar te geven. Een tekening van een pizza die ook nog naar pizza smaakt. Bezoekers van het restaurant Moto in Chica go kunnen genieten van een smaakvolle afbeelding van hun eten dat nog voedzaam is ook. Flet eetbare papier met afbeelding is afkomstig uit een printer waarvan de cartridges niet zijn gevuld met inkt, maar met sausjes en smaak stoffen. De printer is een uitvin ding van de chef van Moto, Ho- maru Cantu, zo meldde het weten schappelijke blad New Scientist Eleanor Roosevelt Je bewondert altijd datgene waar je niets van begrijpt gisteren. Het 'papier' is gemaakt van gemalen sojabonen en aard appelzetmeel. Cantu, de moderne Willy Wonka, directeur van de le gendarische chocoladefabriek uit het boek van Roald Dahl, haalt de smakelijke afbeeldingen van eten van het internet en laat de printer de plaatjes uitprinten. Daarna worden de bladen behandeld met een spciale poeder gemaakt uit so jasaus, suiker en groenten en ge bakken. De menu's van Moto worden op dezelfde manier vervaardigd. Zij dienen als hors d'oeuvres of kun nen worden genuttigd als soep- stengels. Cantu is nog bezig een patent aan te vragen voor zijn uitvinding. Hij ziet belangrijke commerciële mo gelijkheden voor zijn eetprinter. „Stel je voor dat je in een blad een advertentie ziet voor een pizza. Je vraagt je af hoe die smaakt, en scheurt een stukje van de bladzijde af om te proeven", aldus Cantu. Ik trap er niet in! Ze bekijken het maar. Hij bekijkt het maar, van mij hoeft hij niets te verwachten. Ik doe er niet aan mee. Ik wil op duizend manieren wél laten zien dat ik van hem houd, maar op Valentijns dag hou ik m 'n poot stijf. Ik hddt Valentijnsdag! Ik haat de liefde op Valentijnsdag! Tegenstrijdig, maar een diep geworteld gevoel dat niet met zich laat sol len. Ook niet nu ik toevallig wél een keer verliefd ben. En een relatie heb. Heeft er niets mee te maken, ook al is dat alles waar het om draait. Het is weer zover. De winkels barsten uit hun voegen van harige hartjes en rood gefrutsel. Valentijnsdag brandt roodgloeiend op de kalender, er is geen ont komen aan. En voor het eerst voel ik me aangespro ken. In elke folder word ik gewezen op mooie ca deaus voor mijn Liefje. En nu héb ik inderdaad een liefje Waar ik de voorgaande jaren schouderophalend kon wegkijken omdat ik als happy single die hele kermis aan me voorbij kon laten gaan, zit ik nu midden in de doelgroep die er maatschappelijk niet onderuit lijkt te komen. Liefde als Moetje, omdat we in de ge lukkige positie verkeren dat we liefde binnen hand bereik hebben. Omdat we ermee samenleven. Vanuit commercieel oogpunt worden we er op gewezen dat dat te vaak onbewust gebeurt, en dus moeten we één keer per jaar alles uit de kast trekken om te bewijzen dat we allerminst gemakzuchtig met liefde omgaan en ons wel degelijk beseffen en aan de ander aanto nen, hoe belangrijk we liefde vinden. Ik heb geen verantivoording af te leggen aan de com mercie. Hoezo, 14 februari? Omdat er voor de jaartel ling één of andere christelijke priester werd onthoofd vanwege zijn geloof en hij toevallig verliefd was op de dochter van zijn bewaker, die hij een liefdesbrief stuurde met onderaan jouw Valentijn'? Omdat godin Juno, koningin van de godinnen en be schermheilige van vrouwen en het huwelijk, zich ge roepen voelde op haar dag jongens en meisjes door middel van loting samen te brengen? Omdat in Ro me op die dag het vruchtbaarheidsfeest werd ge vierd? Omdat in 1381 werd opgeschreven dat dat de dag was dat vogeltjes beginnen met paren? Omdat een Franse graaf opgesloten in 'The Towers', zijn vrouw liefdesbrieven stuurde die hij 'Valentines' noemde? Waarom? Eigenlijk weten we het niet meer precies. En als het uit commercieel oogpunt niet zo'n lucra tief initiatief was, dan zouden we al die symbolische poespas allang vergeten zijri. 14 Februari, de dag dat je je heimelijke liefde een anonieme kaart stuurt, is uitgemolken tot een dag waar met name de al be staande liefdeskoppels de dupe van zijn geworden. Tuurlijk, voor een single die smacht naar liefde en uit de bus niet meer dan een paar folders en een reke ning trekt, is het allerminst een prettig vooruitzicht en is die hele Valentijnsellende uiterst confronterend. Van stellen, echter, wordt verwacht dat het een bij zondere dag gaat worden. Bij partners onderling wordt de weegschaal opgesteld en aan de hand van wat de inzet is, afgesteld. Door alle verwachtingen die er maatschappelijk worden geschapen loopt dat vaak uit op het feit dat de moeite van de ander te mager wordt bevonden. Is dat alles? Je houdt toch van me? Ik hou van hem, maar ik hou er niet van dat ik dat aan anderen en daarom aan hem **r moet bewijzen. Ik hou er niet van dat er één dag in het jaar is waarmee we de rest van het jaar zogenaamd kunnen com penseren. Ik hou niet van het idee dat als je van iemand houdt, er cadeautjes, verrassingen, spektakel en ander kunst en vliegwerk aan te pas moet komen om dat te laten zien. Ik hou er niet van dat de dagelijkse liefde die je elkaar geeft, de inspanning die je het hele jaar levert, de kleine gebaren en liefdevolle verrassingen die de relatie de moeite waard maken, worden gebagatelliseerd ten opzichte van die ene dag waarop het praktisch verplicht wordt gesteld. Ik hou niet van de manier waarop liefde op deze wijze benaderd wordt. En als hij echt van me houd, dan houd hij dat voor zich, op Valentijnsdag. Reageren? Reacties_op_column@hotmail.com De Britse kroonprins Charles heeft in middels meer dan een halve eeuw in de wachtkamer van het Britse koningshuis doorgebracht. Zolang koningin Eliza beth leeft en dus regeert, kan Charles niet anders doen dan wachten en zijn tijd zo goed mogelijk spenderen. Lange tijd liet hij daarbij zijn oren hangen naar zijn moeder en zijn pr-adviseurs. Door zijn voorgenomen huwelijk met Camilla Parker-Bowles maakt Charles echter duidelijk dat hij de regie overneemt en voor zichzelf kiest. Charles Philip Arthur George werd op 14 november 1948 geboren in Buckingham Palace in Londen. Zijn moeder was een zeer afstandelijke vrouw, die koningin werd toen Charles nog een kleuter was en volledig opging in haar taken. Toen Elizabeth eens na een verblijf van vijf maanden in het buitenland terugkeerde, kreeg de jonge Charles bij het weerzien niet meer dan een hand. Zijn vader, prins Philip, koos voor de kroonprins de school die hij ook zelf had bezocht en waar hij 'een man' was ge worden, de strenge kostschool Gour- donstoun in Yorkshire. Charles haatte het uiterst Spartaanse bewind op de school. Ook tijdens zijn studie in Cam bridge kon hij maar moeilijk zijn draai vinden. Charles vond steun bij de koningin moeder, die in 2002 op 101-jarige leeftijd overleed. Zijn oudoom lord Louis Mountbatten vervulde een vaderrol voor Charles, die dan ook diep rouwde toen de voormalige onderkoning van India in 1979 door een IRA-aanslag omkwam. „Ik hoop alleen maar dat ik zal kunnen vol doen aan de verwachtingen die hij van me had en dat ik iets zal kunnen doen om luister bij te zetten aan de naam van Mountbatten." Camilla Shand en Charles ontmoetten elkaar voor het eerst op een poloveld in 1971 en kregen een relatie. Die mondde echter niet uit in een offi ciële verbintenis en Camilla koos ervoor te trouwen met Andrew Parker-Bowles. De prins onder hield echter een hechte vriend schap met haar. Koningin Elizabeth en prins Philip gaven Charles na zijn 30ste te ken nen dat hij niet langer mocht wach ten en een vrouw moest nemen. In overleg met Camilla, met wie Charles ondanks haar huwelijk opnieuw een lief desrelatie was begonnen, viel de keuze op lady Diana Spencer, een 21-jarige kleuterleidster. Hoewel de prins en prinses van Wales twee zoons kregen, William en Harry, bleek het huwelijk liefdeloos. De interes ses van de echtelieden liepen mijlenver uiteen. De zeer intelligente Charles vond geen weerklank bij zijn vrouw met zijn belangstelling voor geschiedenis, archi tectuur, milieu en religies. De echtelijke strijd werd uitgevochten via de media, die Diana volleerd wist te bespelen. Charles werd zichtbaar eenzaam en de pressief. Hij zocht zijn toevlucht in de natuur en haalde zich de nationale spot op de hals door te bekennen dat hij met planten praatte. Zijn belangrijkste uitvlucht bleek echter Camilla. Hun relatie bloeide eind 1986 of begin 1987 weer op en kwam genade loos naar buiten toen een hitsig tele foongesprek tussen hen uitlekte. Het be tekende bovendien het einde van Camil la's huwelijk. Het prinselijk paar ging in 1992 uit el kaar. Tot een werkelijke scheiding kwam het in 1996. Die stap had geen constitu tionele gevolgen. De kroonprins kon nog altijd Charles III worden. Die situatie zorgde er echter wel voor, dat na het dramatische auto-ongeluk waardoor Diana in 1997 de dood vond, allerlei complottheofiën de ronde deden over Charles' mogelijke betrokkenheid bij haar dood. Diana's dood betekende ook een abrup te onderbreking van de pogingen om Camilla voor het publiek acceptabel te maken als Charles' nieuwe levens partner. Pas twee jaar later vertoon den de twee zich voor het eerst samen in het openbaar, waarmee een zorgvuldig geën sceneerd charmeof fensief in werking trad. Dat resulteer de in 2003 in een officieus samen wonen van de twee. een tv-interview dat hij een bui lijke relatie met Camilla had gel drew Parker-Bowles vroeg onmi daarna echtscheiding aan. Camilla stond vanaf dat momeil terst onaangename wijze in dei belangstelling. Diana noemde Rottweiler en vond dat ze 'de kt een merrie en het lijf van een h) had. Aanhangers van Diana bet Camilla met broodjes. Nadat in 1996 de echtscheiding Charles en Diana was uitgespd beerde de hofhouding van ChaJ Britse volk langzaam te laten wl aan de vriendin van de prins. M pogingen kwam in augustus 1^ een abrupt einde met de doodj Diana. De populariteit van de [j was tot een dieptepunt gedaald milla moest zich op de achtergj houden. Pas in 1999 vertoonden Charle milla zich voor het eerst samen openbaai-. Bij een zijingang vai Hotel in Londen kreeg de pers het stel te fotograferen toen hei jaardagsfeest verliet. Het salvo sende fototoestellen was zo grc beelden niet konden worden u den, omdat dat een schadelijk epilepsiepatiënten kon hebben Koningin Elizabeth stapte een over haar bezwaren tegen Cam nadat ze de vrouw jarenlang di scheiding van Charles en Dian weten. Camilla ontmoette de k voor het eerst officieel tijdens e van de voormalige koning Con van Griekenland. De publieke verschijningen vai werden zorgvuldig geregisseen ste publiekelijke kus (op de wa 2001, het eerste bezoek van Ca Buckingham Palace (maart 200 milla's eerste toespraak voor ei gres over osteoporose in Lissal maanden later, zorgden ervoor publiek haar langzaam maar zi cep teerde. Bij de viering van het 50-jarig a leum van Elizabeth mocht Car plaatsnemen in de koninklijl daarmee werd ze officieel er 'T Charles' levensgezel, anp Camilla Parker-Bowles is al meer dan dertig jaar een zeer goede vriendin van de Britse kroonprins Charles. Ze heeft drie keer een liefdesrelatie met hem ge had voordat ze, na de echtscheiding van Charles en Diana, definitief de rol van Charles' geliefde kreeg. Haar familieleden noemen haar al jaren gekscherend koningin en Charles' hof houding spreek haar aan met het onder danige Ma'am. Camilla Shand werd op 17 juli 1947 ge boren in Londen. Ze bracht haar jeugd door op het familielandgoed in Sussex en op kostscholen in Zwitserland en Frankrijk. Ze ontmoette Charles voor het eerst op het poloveld van Windsor in 1971. Een jaar later dansten ze samen in een Londense nachtclub, toen Camilla Charles eraan herinnerde dat haar voor ouder Alice Keppel de minnares was ge weest van de oudste zoon van koningin Victoria, de latere koning Edward VIL „Mijn betovergrootmoeder was jouw betovergrootvaders maïtresse, dus wat denk je ervan", zou Camilla hebben ge zegd. Hoewel Char les en Camilla daarna een tijdje met elkaar- uitgingen, kwam het niet tot een langdurige verbintenis. Ca milla besloot te trouwen met de militair Andrew Parker Bowles. Ze kregen twee kinderen, Tom in 1975, waar Charles peetvader van werd, en vier jaar later werd Laura geboren. Camilla en Charles bleven goed be vriend en de romance bloeide na enkele jaren weer op. Volgens de overlevering hielp ze de kroonprins zelfs een geschik te vrouw te vinden. Vlak voor zijn huwe lijk in 1981 met lady Diana Spencer ver brak hij de relatie met Camilla. Echter na de geboorte van prins William en prins Henry, die iedereen Harry noemt, sloeg de vonk in 1986 opnieuw over. Opnames van een uiterst intiem tele foongesprek tussen Charles en Camilla brach- ten de liefde in 1992 in de open baarheid en twee jaar la ter erken- de de kroon prins in J

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2