Cruisen op de getemde Yangtse TOERISME 'Wandelódaagse' langs Belgische kust Sneeuw en zoL trekken wat miif ST Meer vluchten naar Londen VLM Airlines verhoogt het aan tal vluchten tussen Rotterdam Airport en London City Airport van zeven naar tien. De eerste vlucht vertrekt om 07.15 uur, de laatste om 20.00 uur. VLM Airli- pes biedt de vluchten aan op basis van een enkele reis. In de ticketprijzen, vanaf 34 euro (ex- cl. luchthavenbelasting), wordt ■geen brandstoftoeslag verre kend. London City Airport ligt in greater London, naast de Thames ter hoogte van Green wich en zal in het najaar direct met de city worden verbonden i^oor een metrolijn. Timespots-shop in Amsterdam ti Toeristen in Amsterdam kun- lien met behulp van Timespots - telefoon, digitale (foto)came ra, e-mail/ internet 'en database 'ineen - hun weg zoeken door en kennis opnemen van de hoofdstad. De apparaatjes wa ren tot nu toe te huur bij een (aantal hotels. Maar nu is er ook een aparte Timespots-winkel, •in het witte gebouw van de VW Op enkele meters van het Am sterdamse Centraal Station. De prijzen zijn 10 euro voor acht uur, 15 euro voor 24 uur en25 euro voor twee dagen. Ook za kenmensen en dagjesbezoekers kunnen een immense hoeveel heid gegevens aanboren, reser veren, programma's en kaarten bekijken, restaurants met prij zen afwegen of met elkaar via telefoon, e-mail of de chatbox pommuniceren. Voor meer in- Tormatie of reserveringen kijk op www.timespots.com of bel met tel. 020 6127 302. Ze was al wereldberoemd maar dankzij het boek van Dan Brown trekt de Mona Lisa nog meer be zoekers. Foto: Uitgeverij Luitingh-Sijthoff Reizen voor Da Vinci Code De wereldbestseller De Da Vin ei Code van Dan Brown heeft veel teweeggebracht. Tiendui zenden spoeden zich naar de plekken die in het boek worden genoemd. Frankrijkspecialist Frantour speelt daarop in met twee Da Vinei-arrangementen. Een driedaags arrangement ar rangement inclusief twee hotel overnachtingen met ontbijt, toegang tot het Louvre, twee losse metrotickets, 10% korting in de restaurants en cafés van het Louvre kost 79 euro. Verder inbegrepen een aagkaart voor het openbaar vervoer, een spe ciale 'Da Vinci Code routekaart' én 15% korting op het boek 'Geheimen van de Code' van Dan Burstein van Uitgeverij Luitingh-Sijthoff. Frantour brengt ook een Da Vinci Code Weekend, een groepsreis met Nederlandstalige gids. De bus reis naar Parijs inclusief twee hotelovernachtingen met ont bijt kost 189 euro. Met een wandeling over 'La Ligne Rose'- de nulmeridiaan - en bezoeken aan Saint Sulpice, het Louvre TDenon vleugel) en de tuinen van Chateau de Villette. Voor meer informatie of aanvragen van de brochure: www.frantour.nl of tel: 0346 584 888. Ryanair dagelijks naar Dublin Ryanair gaat vanaf 19 april da gelijks vliegen tussen Eindho ven en Dublin. Voor een enkele reis worden tarieven gehan teerd vanaf 29,99 euro (inclusief belasting). Ryanair verwacht op de route tachtig- tot honderd duizend passagiers te kunnen gaan vervoeren. De vlucht ver trekt dagelijks, met uitzonde ring van zaterdag om 16.00 uur vanuit Dublin en om 19.10 uur vanaf Eindhoven. Op zaterdag zijn de vertrektijden respectie velijk 10.30 en 13.30 uur. Meer informatie op internet: www.ryanair.com. De bemanning van de sampan meldt zich aan de kade. snel ontwikkelende economie van China natuurlijk prima ge bruiken kan. Met de 'power' van de nieuwe dam wordt 10 procent van de Chinese huis houdens (en dan praat je toch over 130 miljoen mensen) en bedrijven van stroom voorzien. Die 'stroomstoot' is dus mooi meegenomen, maar de belang rijkste overweging om met dit 20 miljard euro kostende pro ject, te beginnen was toch wel het indammen van het over stromingsgevaar. Verder is de scheepvaart natuurlijk gebaat bij een veel rustigere Yangtse. Straks kunnen schepen van 10.000 ton probleemloos van Wuhan naar Chongqing varen, twee grote en belangrijke ste den aan de rivier. Wie preciezer wil weten wat er is gebeurd en wat er nog te ge beuren staat, kan zich uitste kend laten informeren op een vlakbij de dam gelegen plat form, dat een beetje als een re creatiepark is ingericht. In een eenvoudig paviljoen zijn ook een expositieruimte en souve nirshop ondergebracht. Daar staat ook een grote maquette van het project waar 27.000 ar beiders aan werken en dat in 2009 afgerond moet zijn Voor een cruiseschip als de Pre sident nr. 4 is het trouwens nog een hele klus om de 100 meter verschil in waterniveau tussen vóór en échter de dam te over bruggen. Dat gaat via een 'vijf- traps-sluis' en dat vergt niet al leen heel wat tijd, maar ook manoeuvreerkunst. De komen de jaren wordt er trouwens ook nog een scheepslift gebouwd, die schepen tot 3000 ton als het ware over de dam heen kan til len. Na de sluis begint de cruise ei genlijk pas echt. Dan duikt de boot het Sanxia-traject in dat uit drie delen bestaat. De Xiling Kloof, 66 kilometer lang wordt gevolgd door de Wu Xia (Hek- senkloof), die 45 kilometer lang is, maar wat minder spectacu lair De derde kloof, de Qutang Xia, is slechts 8 kilometer kort maar fascinerend door de prak tisch loodrecht uit het water oprijzende rotsen. Zij lijken naar elkaar te reiken over een almaar smaller wordende Yangtse heen. Minstens zo intrigerend als het landschappelijk schoon is het grote aantal 'spooksteden' langs de route. Helemaal leeg gehaald omdat ze straks onder water komen te staan. Het maakt een naargeestige indruk. En je wordt ook niet direct vro lijker van wat er voor terug komt: saaie nieuwbouwsteden met van die 'Oost-Duitse' woonkazernes. Wat vinden de twee miljoen Chinezen die vanwege het was sende water huis en haard moesten verlaten, daar nu van? Julia Zhu, een van de gidsen aan boord van het cruiseschip, zegt in perfect Engels dat de meeste mensen daar in eerste instantie uiteraard nogal emo tioneel op reageerden. Temeer omdat hun nieuwe woonplaats vaak ver weg ligt van hun oude. Comfort „Maar de verhuizing betekent ook een enorme verbetering van hun leefomstandigheden. In hun oude huis ontbrak het hen vaak aan praktisch alle ei gentijdse comfort", zegt Julia. Zelf komt ze uit Wuhan, iets verderop aan de Yangtse, en door haar reizen over de Drie Kloven-route goed bekend met de plaatselijke bevolking. „Als die mensen hun moderne nieu we huizen zien, zijn ze blij. En wie per se niet in zo'n nieuwe flat wil wonen, krijgt geld van de overheid en mag zelf in de buurt van zijn oude woon plaats, maar uiteraard wel ho ger op de heuvels, een nieuw huis bouwen." De oude huizen worden alle maal opgeblazen. Klinkt bruut maar stel je voor dat een schip straks vast komt te zitten op zo'n onderwaterflatje. Echt waardevolle bebouwing wordt afgebroken en in de nieuwe stad weer opgebouwd. Dat lot treft een van de belang rijkste monumenten langs de rivier, de wonderschone Shi- baozhai-pagode, gelukkig niet. Het ranke, rode bouwwerk van 56 meter hoog, te 'beklimmen' via 200 treden, komt straks wél op een eiland, midden in het water te staan. O iti< Zon- en sneeuwbestemmin- gen zijn déze winter 4% min der in trek in vergelijk met vorig jaar, volgens AN- VR/TNS NIPO boekingssta tistieken op 15 januari. De ANVR rekent met een win terperiode van 1 nov. tot 1 april. Boekingen voor de zomer staan nu op min 7%. Winterse vliegbestemmingen trekken iets aan waarbij Por tugal (+6%), Egypte (+13%) en Tunesië (+40%) stevig plussen. Ook Turkije neemt wat gas terug, -3%. Het cijfer voor 2004 was -19% t.o.v. 2003 toen het toerisme een enorme vlucht maakte. Het Verre Oosten ziet de boekin gen verder teruglopen, min 13 mede door de tsunami. Het percentage sneeuwzoe- kers zakt met 5% Frankrijk blijft met 13% V|n Tsjechië stijgt %e garije meldt zichrd Voor de zomer (Pir 7 zijn vliegvaly pulair. Bus, treiijjtj verliezen door dtst prijzen. Winnaa|®r land (+20%), Pogj Turkije (+39%); op verre besteituri +12%). Spanje rein prijs. lui Vliegen gaat vocjnT lijke richting; N(jor (+25%), Middenïjc +31%) en het bied (+22%). Bi|ec kanties verliest ^|e rijk, -17% en winfc +1%. De autovaL gen land lopen rH pulariteit met nine de. Iar Chinezen weten de vreemdste bouwsels op hun excursieschepen te planten. Foto's: GPD Er is véél belangstelling voor de sampansafari. Cruisen over het 'spannendste' stuk van de Yangtse, dat van de Drie Kloven, verkopen de Chine zen zelf als de meest attractieve toeristische route ter wereld. En inderdaad, er valt veel moois en spectaculairs te zien op het 6oo kilometer lange traject tussen Yi- chang en Chongqing. Maar door de bouw van de grootste dam ter wereld verandert de wereld op en om de Yangtse drama tisch. Hele steden verdwijnen onder water, nieuwe komen er voor terug. door Rob de Vries De Yangtse is in nevelen ge huld. Vanaf de cruiseboot, die de langste rivier van China doorklieft, lijkt het links en rechts wel alsof je bril wat be slagen is. Ligt aan El Nino, legt de gids uit, het is warmer dan normaal, er zit meer vochtig heid in de lucht. Maar de nevel, die ook de volgende dagen aan zal houden, geeft de rivier en het landschap ook wel wat mystieks. Alsof het een licht ge sluierde bruid is, waarvan nog iets verborgen moet blijven voor je haar omhelzen mag. En omhelzen, figuurlijk althans, doe je deze rivier zeker. Zelfs licht verhuld is het landschap van een overweldigende schoonheid. Varend op een van de luxe cruiseschepen van de Wuhan Yangtse Cruise Compa ny, in dit geval de President nr. 4, kom je helemaal tot rust. Vanuit Yichang richting Chong qing ga je stroomopwaarts, tra ger dus dan andersom want te gemoetkomend scheepvaart verkeer schiet soms met een behoorlijke snelheid voorbij. Dat Yichang, waar de boot ver trekt, is trouwens niet zomaar een stadje. Het telt 1,3 miljoen inwoners, die in hun langgerek te woonplaats -tot nu toe- voor al van agrarisch werk leven. Yi chang ligt vlakbij de eerste dam, die ooit in de Yangtse werd gebouwd, de Gezhouba- stuwdam. Dat project - vooral bedoeld om stroom te winnen - was in 1988 klaar. Het 70 meter hoge bouwwerk was echter bij lange na niet vol doende om de Yangtse te tem men. Want dat was een wilde rivier, waarop scheepvaart soms nauwelijks mogelijk was. Een rivier ook die voor giganti sche overstromingen zorgde, als veel smeltwater van de ber gen de rivier instroomde en het er ook nog zwaar bij regende. Die overstromingen leverden niet alleen veel schade op maar kostten ook vele honderden mensenlevens. In 1931 stierven er zo maar liefst 3 miljoen men sen. Drie Klovendam Daarom werd begin jaren ne gentig besloten, op een kleine 40 kilometer van Yichang, bij Sandouping, een nieuwe, en nog veel grotere Drie Kloven dam te bouwen: 2.300 meter breed en niet minder dan 180 meter hoog. Daarmee is het de grootste dam ter wereld. En een gigantische leverancier van elektriciteit, die de zich razend- Op de wal is het geen probleem om een leuk Shennong-souveniertje voor thuis te bemachtigen. De Yangtse-regio, in het Zuid Oosten van China, zelfde breedtegraad als Sjanghai, kent een korte, vrij koude winter (van november tot half cruiseseizoen ook even stil. De zomer is dus de Een visum voor China is verplicht; een paspoort uit China nog zes maanden geldig zijn. In China later dan in Nederland. De munt is de Yuan; 1 eurocent. Aan te raden vaccinaties zijn DTP, Hepatitis-A en Tjj middel tegen malaria kan nuttig zijn. Informeer bij d op website www.lcr.nl. Makkelijk in China is dat de elektriciteit 220 Volt is,l; nog maar betrekkelijk weinig Chinezen Engels spren gidsen doen dat prima. De beschreven Yangtse-reis maakt deel uit van het) arrangement uit de Azië- ?n brochure van VNC Travel in Utrecht: tel. 030 23115f www.vnc.nl Dat arrangement duurt 17 dagen, begiÉ doet o.m. Xi'an met z'n fameuze terracottaleger aanj1^ met een paar dagen Beijing. Kosten: 2795 euro. itj, lei door Gerard Chel „Het is gewoon een hele mooie kust streek om er te wandelen." Organisator Cor van Kessel uit Alkmaar heeft niet zo veel woorden nodig om zijn nieuwste initiatief 'Kust6daagse' toe te lichten. Eind mei organiseert hij een zesdaagse wandeling - in totaal 64 kilometer - langs de Belgische kust, te beginnen in De Panne en eindigend in Knokke. „Ik ben er een paar keer op vakantie ge weest en was onder de indruk hoe dit gebied de laatste jaren is opgeknapt. Met prachtige boulevards, fraai geres taureerde panden en veel kunst en cul tuur. Strand en stad zijn op een mooie manier met elkaar verweven. Een heer lijke streek om er te wandelen of te fiet sen, je kunt bijna overal zonder proble men komen. Toen ik daarnaar infor meerde bleek er eigenlijk niets te zijn. Vandaar dat ik het nu zelf doe." Een 'ontdekkingsreis' noemt Van Kessel zijn tripje dat begint met een ontvangst diner en nachtrust in De Panne. Daarna volgen twee overnachtingen in Oosten de ('de koningin onder de badplaatsen') en twee in Blankenberge. Het uitje ein digt met een afscheidsbrunch in Knok ke. „Ik denk dat deze wandelvakantie de De 'Kustödaagse' brengt de wandelaar naar levendige boulevards en mooie plekjes langs de Belgische kust. Foto: Toerisme Vlaanderen mensen lange tijd bijblijft omdat ze alles puur zelf ontdekken én beleven." Van de zes dagen worden er drie gewan deld, er zijn twee rustdagen die naar ei gen idee kunnen worden ingevuld. „Je zou bij voorbeeld even naar Brugge kun nen gaan", tipt Van Kessel die voor de deelnemers een ticket voor het open baar vervoer en een kaartje voor de rondvaartboot in Brugge beschikbaar heeft. De deelnemers krijgen informatiepak ketten over de steden mee, alsmede rou tebeschrijvingen, kaarten en lunchpak ketten. „De bagage wordt nagebracht, daar hoeft niemand zelf mee te slepen." Dit eerste jaar hoopt Van Kessel op 200 deelnemers en hij is ervan overtuigd dat het een succes wordt. „Wat mij betreft wordt het een traditie." Mocht de be langstelling dit jaar al zijn verwachtin gen overtreffen dan overweegt hij een tweede '6daagse' in oktober. „Ook dan is het daar nog mooi." De Kustödaagse is van 22-27 mei. Prijs 379 euro p.p. op basis van een tweeper soonskamer, alles inbegrepen. Reserveren en informatie via Organisatiebureau Kustödaagse: 072 5203041 of e-mail: kustzesdaagse@planet.nl. Zie ook: www- .kust6daagse.nl. In colonne varen de sampans naar het van de Shennong-rivier. Een bezoek aan deze pagode en aan het dorpje vol souvenirkra- men aan de voet van Shibaoz- hai is een geheide excursie tij dens elke Yangtse-cruise. En datzelfde geldt voor een tocht over de Shennong-rivier, een zijrivier van de Yangtse. Horden toeristen, allemaal met een oranje zwemvest om, stor ten zich op de schepen die hen over die Shennong-rivier naar het meertje brengen. Daar stap pen ze over op sampans, kleine houten bootjes, die door man nen van de plaatselijke Ba-be- volking, in deld worden. Het lijkt wel naar een rivier. Daar hun touwen binden en de rugleiden naar ter. Da dat de de terugweg z'n peddel laat, en Jenny, de in gidsenpakje ster, gniffelt, ong."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22