4di Quattro meest in trek bij autodieven WEG WIEL 2 Vaker een lege tank dan pech met hightech r Vprilia SR 50 R Factory: •t)ter die een motor nadoet wetse imen itJ>° 1-6 en Dai^atsu Onze auto wordt nog eens een rijdende printplaat Uitzonderlijke combinatie: 8x4 Zware tweewielers op een rij Grijze bestellers op een rij uwe automodellen Peeal eens problemen jektronische syste- "^tonen. 'De koper is »etje testrijder', klinkt -ANWB lichtjes sarcas- Vie spreekwoordelijke *en gaat het meestal leer we naar de _»uigen van het Con- ,)ond testpanel kij- p dat geheimzinnige pAproblemen zich bij- Sordoen. In twee jaar pakweg drie op de JJders het meemaken, ^motorische pech :t Weg het meest voor. 'n:o 'elektrisch hapert' ^borgaans over alle- 'e 'en als de accu, cen- Hndeling, ruitenwis- 'eihting, knipperlichten e', of instrumenten. e« Snerk is iwbaar? zijn niet al te ec1et informatie over Sftten. De ervaringen D panelleden van de tenbond leveren =fessante informatie ■an is glashelder: Ja- 7s zijn doorgaans het huwbaar. In de laat- tand zien we dat de 1.3 volstrekt pro- \Werkt. Ook de Toyo- en 1.3 zijn aanra- it erepodium van de püasse vinden we .Jerk terug met de ivfVT-L Samen met laleno 1.6 en Honda at de Europese mer- pialen, blijkt uit het taat van de Seat .5 en Mercedes A- 160. In de midden- het consumenten- r^pda 626 1.8 en Nis- 12.0. Verder worden lertjes als de Ci- P(.1.5 en 1.6 geroemd, tije; VRIJDAG 11 FEBRUARI 2005 De bedrading van een van de eerste Mercedesmodellen was akelig overzichtelijk. En daar tegenover een moderne Mercedes: een oerwoud aan draden, verbindingen en processortjes. door Rob van Ginneken Elektronica in de auto is een ze gen. Punt. Geen discussie moge lijk. Tenzij je een fanatieke lief hebber van klassiekers bent. Maar betekent steeds méér elektronica aan boord dat auto rijden ook steeds prettiger wordt? Of wordt de auto juist kwetsbaarder? Auto's worden letterlijk steeds slimmer. Of nee, laten we het anders zeggen: auto's krijgen steeds meer hightech elektro nica mee. Tussen de 25 en 40 procent van de productiekos ten van een auto gaat op aan dat soort snufjes. Volgens Mer cedes zit in een gangbare E- klasse in de Nederlandse showroom bijvoorbeeld al gauw voor 12 mille aan elektro nica verstopt. Grotendeels on zichtbaar. In een beetje aardige kar van pakweg BMW, Cadillac of Lexus vind je meer dan 70 computertjes en dik 2000 elek trische verbindingspunten. Het is onmisbaar voor onze veilig heid, helpt mee om het rijden te veraangenamen, beveiligt de auto tegen diefstal en zorgt er voor dat de motor schoon en zuinig loopt. Zonder al die snufjes kom je sowieso geen meter vooruit. Vroeger kon je het elektrische systeem van een auto met de spulletjes in je uitklapbare ge- reedschapkist onderhouden. En desnoods zelf de bedrading aanleggen. Zoals menig knut selaar aan 'automobiel erf goed' nog steeds met genoegen constateert. Vandaag de dag is dat dus andere koek. Zonder diagnoseapparatuur en veel kennis van zaken ben je geheel verloren wanneer de auto stil valt. Niet voor niets hebben Wegenwachtauto's geavan ceerde diagnoseapparatuur aan boord. En kunnen Wegen wachters telefonisch in con claaf met een gespecialiseerde afdeling op het thuishonk, waar de techniek van specifie ke automodellen wordt uitge plozen. Maar zijn al die nieuwerwetse elektronische systemen wel zo pechgevoelig als menigeen denkt? Bij 'onze nationale pechdienst' constateert men dat auto's mechanisch steeds beter worden en problemen zich in toenemende mate naar de elektrische en elektronische spulletjes daaromheen ver plaatsen. Voorlichter Ad Vonk: „Vroeger deed een dieselmotor het eigenlijk altijd, maar nu daar een heleboel techniek omheen is geplakt die de boel regelt en controleert, treden daar meer problemen op. Maar we moeten de zaken niet over drijven. Het is borrelpraat om te zeggen dat je door al die elektronica vaker stilstaat. Na tuurlijk gaat er best het nodige mis, maar veelal kun je op een imi ze» Het type auto met de ?rds op diefstal is de Audi idvie op zeker wil spelen, le ttewoo: de kans dat die ge- OOjiis minder dan één pro- ïatd dat snel kan veranderen, •aewoo in dit deel van de 'ijnt en vervangen wordt Dt eDae\ Utodiefstallen in de regio is vorig jaar met 10,6 pro- l Dat is een fractie beter tlijke score. Uit cijfers van Vanpak Voertuigcrimina- ilijkt, dat landelijk gezien [todiefstallen sinds het net 37,5 procent is afge nomen. In de regio Amsterdam is het sindsdien zelfs gehalveerd. Amster damse wagens laten zich na diefstal slecht terugvinden: van 2377 verdwe nen auto's in Amsterdam-Amstelland doken er maar 1448 weer op, iets meer dan de helft. Landelijk gezien kwamen twee van de drie gestolen auto's na verloop van tijd terug. Het totale aantal voertuigen dat werd ge stolen daalde van 25.607 in 2003 tot 22.989 afgelopen jaar. Guus Wesselink van AVC zegt dat de afname van de autodieverij samen hangt met de sterk verbeterde beveili ging. „Door elektronische snufjes zijn jonge, dure auto's nauwelijks meer te stelen zonder de originele sleutel." Dat heeft zijn keerzijde: „De daders richten zich steeds meer op het ver krijgen van de sleutel. In 2002 zijn 1600 autodiefstallen na woningin braak gerapporteerd". Sinds jaar en dag voert Opel de top- 10 van gestolen automerken aan, ge volgd door Volkswagen, Ford, Merce des, Fiat, BMW, Renault, Peugeot, Nissan en Audi. Hekkensluiters waren één Ferrari, één Matra, één Dafje en zes Audi Quattro's. Dit beeld veran dert flink wanneer het diefstalrisico wordt afgemeten aan het aantal wa gens dat per type rondrijdt. De Audi Quattro voert dan ineens de risico- top-10 aan: van de 103 wagens op de weg raakten er 6 zoek: een risico van 5,83 procent. In een Daewoo willen autokrakers kennelijk liever niet worden aange troffen: het diefstalrisico bedraagt 0,09 procent. Kia, Toyota, Daihatsu, Hyundai, Citroën en Renault zijn met ongeveer 0,10 procent risico ook wei nig in trek. De verzekeraars eisen tegenwoordig dat wagens boven 70.000 euro voor zien zijn van elektronische beveili ging. Wesselink: „Door het oprukken van tracking-and-tracing elektronica worden dure wagens steeds vaker te ruggevonden. Dat spreekt zich snel rond onder professionele dieven. We zien dan ook een verschuiving van diefstallen: weg van de BWM X5 en Mercedes ML, richting Volvo XC90 en VWTouareg. Sport utility vehicles (suv's) zijn in trek bij dieven. Zij ver dwijnen volgens Wesselink drie tot vier keer zo vaak als andere wagens. De oprukkende beveiliging maakt ook 'jonge' auto's, onder drie jaar, minder kwetsbaar. Vorig jaar daalde de dief stal hier 15 procent. Daar komt bij dat gelegenheidsdieven het liefst auto's pakken die 10 tot 14 jaar oud zijn. Die hebben geen startonderbreker. Wes selink ziet drie typen rovers. Bij dief stal voor eigen vervoer wordt de auto meestal teruggevonden. Verder zijn er dieven die zware voertuigen, zoals shovels, stelen om er een ramkraak mee te zetten. Tenslotte halen bendes wagens op voor verkoop in Rusland, Azië en Afrika. i Ginneken 50 R Factory was de 'ereldprimeur van NAotoRai. Pardon? iter die de show [elen? Dat smeekt uitgebreide test. nieuwe Aprilia SR tap pad gaat, wordt nlometers rijden rom deze Italiaan- ir zichzelf tijdens MotoRai pro- Ide spotlights ma- 1 Feitelijk is het een Inde motorscooter. Js dermate overtui- Is ervaren motor- 1 eens vergeet I en je in tamelijk jinhaalmanoeu- ■ofdrijbaan stort, pe verbijstering fende automobi- m. De Aprilia accelereert bij een verkeerslicht namelijk wel als een speer met de rest van het verkeer mee, maar op het mo ment dat de digitale snelheids meter de '49' aantikt, weigert het fel oranje testmonstertje re soluut verder te versnellen. Zo dat je opeens weer weet dat het een bromscooter is en geen lichte motorfiets. Ook al voelt het allemaal wel zo aan. Zo gauw de bijpassende schakelaar in je hoofd alsnog is omgezet, blijkt dat de SR 50 R Factory in druk stadsverkeer nauwelijks is te kloppen. Je wurmt je overal met speels gemak doorheen en wanneer je het gashendel vol opendraait, zwiept de toerenteller fel naar de 9000 en gaat hij er met een diepe loei uit de uitlaat verras send gespierd vandoor. De tijd van sputterend afgewurgde brommers is duidelijk voorbij. Zo'n moderne scooter beschikt over het volle vermogen van een handvol paardenkrachten ir de buddyseat is plek voor een helm en bijvoorbeeld ge kettingslot. en wordt simpelweg op de maximale snelheid begrensd. De wegligging en de krachtige schijfremmen bewijzen dat er zonder probleem een zwaarder motorblok onder zou kunnen hangen. Op zijn grote 13 inch wielen met motorfietsachtig brede sportbanden gaat de Aprilia niet alleen opvallend stabiel rechtuit, maar laat hij zich ook met speels gemak een bocht om sturen. Zodat het - niet doorvertellen- bijna een sport wordt om zonder gas te minderen een rotonde te ne men. Het klinkt misschien overdre ven, maar de Aprilia is naar bromscooter normen een soort superbike. Zijn hightech karak ter vind je terug in zaken als het digitale dashboard en de anti- diefstalchip in de contactsleu tel. Maar zijn échte visitekaartje is natuurlijk de directe brand stofinspuiting. Regelrecht in de verbrandingskamer van het motortje. Dat zorgt voor extra pit 'van onder uit' en maakt de SR 50 R Factory bovendien lek ker zuinig. Het 7-litertankje moet voldoende zijn om zo'n 300 kilometer te rijden. Boven dien heeft de Italiaan door zijn directe inspuiting weinig pro blemen met toekomstige mi lieunormen. En dat kan lang niet iedere 2-taktleverancier zeggen. Maar eerlijk is eerlijk, daar koop je geen Aprilia voor. Vooral het supersportieve design en de bij na motorfietsachtige rijeigen- schappen zijn de grote troef kaarten van deze nieuwe SR 50 R Factory. Maar ook de prakti sche details zijn gelukkig niet vergeten. Je zit uitstekend en het kleine stuurkuipje be schermt redelijk. Als extra is een ruitje leverbaar. Ook de hendels en handgrepen lijken van een motorfiets geleend. Niet voor niets trekt de fabriek gretig vergelijkingen met hun exotische RSV 1000 R Factory productieracer voor de straat. De Aprilia SR 50 R Factory doet denken aan Italiaanse sportmotoren. Foto's: GPD Om dat extra aan te dikken doet de scooter op talloze punten vaag aan de motorfiets denken. De gekozen kleuren, de scherpe lijnen van de voorkant, de goudkleurig uitgevoerde voor vork, de luchthapper voor de radiateur (hij heeft waterkoe ling) en het spits achterlopende kontje met geïntegreerde lam pen bijvoorbeeld. Op één punt troeft de SR 50 R Factory de motor zelfs af: onder zijn voor over klappende buddyseat kun je een volwaardige integraal helm en wat andere spulletjes kwijt. Een dik kettingslot bij voorbeeld, want reken maar dat dat nodig is. Andere nadelen? Zijn volwas sen bouw heeft een keerzijde voor kleinere rijders. Het levert In de toekomst wordt de auto misschien helemaal een rijdende printplaat. Foto's: GPD noodsysteem doorrijden en een dealer opzoeken." Wat zich vervolgens bij die dealer afspeelt, is om voor de hand liggende redenen niet makkelijk te achterhalen. Er zijn smakelijke voorbeelden te bedenken van pijnlijke proble men bij chique merken als BMW en Mercedes. Ze zijn zelfs bijna een eigen leven gaan leiden. Maar zowel ANWB als de Duitse AD AC en onze Con sumentenbond weten dat elek tronica feitelijk geen opvallend probleem vormt. Bij verreweg de meeste auto's die stilvallen of niet willen starten, gaat het om 'ouderwetse' mankemen ten met de accu, startmotor, dynamo, schakelaars of ver geetachtigheid. Een lege tank komt immers vaker voor dan hightech malheur. Toch een software probleem dus. In ons eigen brein. een nogal grote zithoogte op en met 98 kilogram is het bepaald geen tweewieler die je even met een hand opzij zet. Niet ieder een zal hem makkelijk op zijn pootjes zetten. Niet voor niets is een zijstandaard als extra le verbaar. Laatste gevoelige punt: natuurlijk hangt er een prijs kaartje aan al die volwassen techniek. Hij kost 2669 euro. BOEKEN Je hebt vrachtwagens en je hebt vierassers. Deze laatste categorie wordt al meer dan 70 jaar gebouwd en is een soort standaard vrachtwagen voor velerlei transporttaken. Hij heeft vier assen ofwel acht wielen, vandaar dat hij in En geland eightwheeler wordt ge noemd. Dat is ook het land waar dit type vrachtwagen al in de jaren dertig werd ge bruikt. In Nederland ver scheen hij pas in de zeventi ger jaren, toen Daf als eerste een 8-wieler van Nederlands fabrikaat op de markt bracht. In het boek Vierassers in Ne derland' gaat Hans Stoovelaar dan ook eerst in Engeland kij ken om een volledig beeld te krijgen van de 8-wheeler. Ver volgens komen alle merken die in Nederland 4-assers op de weg brachten aan bod en tenslotte maakt hij nog een rondje langs alle Britse fabri kanten van dit type auto. Het fenomeen 8-wheeler komt uit de spoorwegwereld en stond voor een stoomloco motief met vier assen en dus ook acht wielen, waarvan er vier werden aangedreven. Bij de vrachtwagens is de keus twee, vier of zelfs alle acht wielen die worden aangedre ven, afhankelijk van het werk wat ermee gedaan moet wor den. Volgens de auteur is het de uitzonderlijke combinatie van techniek, stoerheid en maatvoering die de 4-asser of 8x4 zo bijzonder maakt. Vierassers in Nederland, Eightwhee- lers in Holland; Hans Stoovelaar; uitgeverij Aprilis; prijs: 29,50 euro. Ondanks de stag nerende economie blijft de verkoop van motorfietsen een stijgende lijn vertonen. En dat terwijl andere ge motoriseerde tweewielers als bromscooters een dramatische terug val in verkopen te zien geven. Inmid dels is het totale aantal moto ren in Nederland het half mil joen gepasseerd.Wat er mo menteel allemaal te koop is op de Nederlandse markt, staat keurig op een rij in de handzame uitgave Alle Moto ren 2005 van De Alk in Alk- ALLE MOTOREN MOTORSCOOTERS maar. Het zijn er 319, meestal fraaie toermotoren, maar ook crossers, racers, trikes en motorscoo ters, in aanschafprijs uiteenlopend van nog geen 2000 euro tot 86.000 euro. Die laatste betreft dan een handgebouwde Münch Mammut 2000, die alleen op internet te bestellen is. Voor elke motor is een pagina inge ruimd, waarop een foto staat met twee rijtjes (technische) gegevens en de prijs. Alle mo toren 2005 in het bekende for maat 13x18 centimeter telt 336 pagina's en kost 10 euro. In dezelfde serie is ook een versie over bestelwagens ver krijgbaar. Zeker met de afschaffing van het bpm-vrije 'grijze kenteken' voor particulieren een 'hot item'. Het kabinet had geld nodig en haalt dat bij de gebruikers van bestelauto's. Wie nu een besteller koopt, moet ook 'weeldebelasting' betalen, alsof het rijden met een bestelwagen een bijzon der voorrecht is, stelt samen steller Kars Jol. Zo erg is het niet, want ontsnappen is mo gelijk wanneer de auto aan- ALLE BESTELAUTO'S toonbaar door een bedrijf wordt ge bruikt. De loodgie ter en de bakker krijgen de bpm te rug en blijven ook een 'bestelniveau' wegenbelasting be talen. Voor hen is het immers 'rijdend gereedschap'. In het jaaroverzicht van De Alk staat het complete aanbod aan voor besteldiensten ingerichte per sonenauto's, mpv's, pickups en vierwielaandrijvers. Er is veel mogelijk op dit gebied en voor elk vervoersprobleem is wel een oplossing voorhan den. Het boekje kost €12,95.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21