AutoRai: van Hummer tot hybride Autoverkoop bel:; hoopvol aan 200| Alfa Romeo Brera en Opel Astra OPC in Genève Mitsubishi bouwt B voor Peugeot/Citrc Topsporters blijven VW rijden Amsterdam - NOC*NSF heeft tijdens de AutoRai 2005 in Am sterdam een nieuw contract voor vier jaar gesloten met Volkswagen-importer Pon uit Leusden. Voor 350 A-sporters staan, tegen een geringe eigen bijdrage, per jaar maximaal 200 Volkswagens klaar. De eerste auto werd gisteren in Amster dam in ontvangst genomen door drie sporters die van de regeling gebruik maken: bad- mintonster Mia Audina, volley balster Kim Staelens en zwem ster Marleen Veldhuis. Tjerk Bogtstra, parttime Davis Cup- coach, is sinds 1 januari van dit jaar relatiemanager bij het be drijf. De eerste sponsorover eenkomst tussen de Olympi sche sporters en VVV/Pon da teert van 1990. Alfa Romeo naar Kroymans Hilversum - Ze hebben er bijna twee jaar over gedaan, maar nu is het geregeld: vanaf 1 juni gaat Kroymans in Hilversum de im port van Alfa Romeo verzorgen. Het Italiaanse merk, onderdeel van Fiat, werd tot nu toe in Ne derland gedistribueerd door de fabrieksimporteur in Lijnden bij Amsterdam. Die blijft wel Fi at en Lancia importeren. Vol gens de nieuwe baas van Alfa Romeo in Milaan, de Duitser Karl-Heinz Kalbfell, kan het sportieve merk binnen Europa een veel groter marktaandeel behalen wanneer een particu liere importeur als Kroymans zich met de zaken bemoeit. Alfa Romeo verkocht vorig jaar bijna 4400 auto's in Nederland. KALENDER FEBRUARI 2005 t/m 11 The Winter Trial, Maastricht- Monaco www.thetrail.nl t/m 20 AutoRai 2005, Rai, Amsterdam, www.autorai.nl t/m 20 Rétromobile, Paris Ex po, Porte de Versailles, Parijs, www.retromobile.fr 12-13 Internationale Voorjaars Oldtimerbeurs, Autotron Rosmalen. 073 6293 262. www. autotronnl www.expodia.nl 13 Vier uur van Assen, TT-Circuit, Assen. www.tt-assen.com Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of via e-rhail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. VRIJDAG 11 FEBRUARI redactie: ikti toni jetje -t Oen p de. Peugeot erg sterk Opel zakt tefe° Amsterdam - In januari van dit jaar zijn in totaal 70.941 nieuwe personenauto's op kenteken gezet. Dit blijkt uit gegevens van de Rai Vereniging en Bovag. Vergeleken met dezelfde maand in 2004, toen er 69.896 auto's werden verkocht, is dat een stijging van 1,5 procent. De best verkochte merken in de maand januari waren Peugeot (6983 auto's verkocht), Renault (6973), Volkswagen (6682), Ford (6071) en Toyota (5317). De tra ditionele marktleider Opel vin den we op een bescheiden zes de plek (4100). De succesvolste personenauto van 2004 opent ookEjer jaar in leidende posrmo! geot 307 voert met2 veg kochte exemplaren 0 - J lenranglijst aan vocrnr(J Focus (2548) en de Golf (2292). Opvalli plaats 4 wordt ingeijj^ een nieuwkomer, e, 0f j Peugeot. Het is del! is aan een indrukwi mars (2115). Evenei kelijk is de teleurste w plaats voor de Opel die daarmee ruim^ zj terblijft bij de direo >t renten 307, Focus e [en Dpa tenl Amsterdam - De 'sports utility vehicle', beter bekend als 'suv' is populairder dan ooit. On langs maakten we melding van twee nieuwe suv's uit Japan van Subaru en Suzuki. En Chevro let, voorheen Daewoo, heeft er ook een in het vat zitten: de S3X. En het houdt niet op want nu kondigen Peugeot en Citroën (PSA) een suv aan, die bij Mitsubishi gebouwd wordt. Genoemde fabrikanten hebben hiertoe een overeenkomst ge sloten. Die voorziet in de pro ductie bij Mitsubishi in Japan van jaarlijks 30.000 suv's geba seerd op een platform dat mo menteel bij Mitsubishi in ont wikkeling is. De nieuwe suv's komen in 2007 opfcer zullen een eigen Pra? Citroen-gezicht her!^ worden voorzien Vj, ste generatie HDiir™ ren van PSA. at.° Voor Peugeot en C? kent de nieuwe sue331 ding van het moda^F Voor Mitsubishi Mv de transactie de m' de beschikbare fab^17 teit beter te benuti productiviteit te vrerl te beginnen richt king zich op de Eur maar beide partijs ook op andere maf leveren en de saj eventueel uit te brt 'Nieuwe modellen stimuleren v amsterdam/anp - Veel automobilisten gaan de komt zoek naar een nieuwe auto. Ze kunnen daarbij kiezt nieuwe modellen die dit jaar worden geïntroduceei van auto's stijgen wel. Dat is de verwachting van advil Ernst Young, dat onderzoek heeft gedaan naar de K automarkt. Het bureau venvacht dat dit jaar 496.000| to's worden verkocht tegen 483.885 in 2004. Dit gaati 530.000 in 2007. De prijzen stijgen in de periode tot bijna 10 procent. (advertentie) AUTO HEEMSKERK 1 Leiden Roelofarendsveen 33 JAAR NISSAN DEALER leiden: LAMMENSCHANSWEG 128. 2321 HX. TEL.: 071-5^, roelofarendsveen: ALKEMADELAAN 1,2371 EX. TEL 0/f www.autoheemskerk.com Weg Wiel De Amsterdamse Rai geeft een goed beeld van wat er dit modeljaar op autogebied te koop is en in de toekomst mogelijk zal komen. Foto's: Hans van Weel door Peter Lodewijks De Opel Astra OPC en de Alfa Brera, allebei nieuw en beide niet te zien op de Auto-Rai. Opel staat wel op de Rai maar be waart de OPC voor Genève en Al fa Romeo is zelfs afwezig in Am sterdam, net als de zustermer ken Fiat en Lancia. Ook de Brera zal dus debuteren in Genève be gin maart. Twee jaar geleden op de vorige AutoRai vergaapten velen zich nog aan de Alfa Brera, het stu diemodel van Giugiaro met de vleugeldeuren. Dat model is ge bruikt om er een nieuwe coupé van te maken op basis van de Alfa 157, de opvolger van de 156, die binnenkort gaat komen en ook in Genève debuteert. De Brera komt vervolgens in de laatste maanden van het jaar op de markt, als opvolger van de GTV. Wat wel te verwachten viel, is dat het nieuwe topmodel van Alfa is ontdaan van zijn om hoog scharnierende portieren. Die doen het natuurlijk erg goed op een studiemodel, maar zijn in de dagelijkse praktijk wat lastig en duur in productie. De naar een wijk in Milaan ge noemde Brera oogt lekker ex clusief en wil uitstralen waar Al fa Romeo voor staat: sportiviteit en elegantie. De slanke coupé is een ruimbemeten 2+2 (twee zit plaatsen voor volwassenen en twee voor kinderen) van 4,41 meter lang, maar wekt door de spits toelopende voor- en ach terzijde een compacte indruk. Ten opzichte van het oorspron- Opel Astra OPC Opel presenteert zijn nieuwe Astra OPC op de autoshow van Genève. Het is de productiever sie van de HPC-studie (High Performance Concept) die on langs in Parijs werd onthuld en die wél te zien is op de AutoRai. De 2.0 liter turbomotor van 240 pk maakt van de nieuwe OPC één van de krachtigste voor- wielaangedreven auto's in het compacte segment. De motor ontwikkelt een maximumkop pel van 320 Nm en levert veel trekkracht bij lage toerentallen. In minder dan 7 seconden ac celereert de Astra OPC van 0 naar 100 km/u, de topsnelheid ligt boven de 240 km/u. De au to wordt standaard geleverd met een handgeschakelde 6- versnellingsbak. Het indruk wekkende vermogen dat schuil gaat achter de in de OPC-kleur 'Arden Blue' gespoten carrosse rie wordt onderstreept door di verse 'gespierde' designken- merken aan de carrosserie. De Astra OPC werd, op basis van de 3-deurs Astra GTC en dus die HPC-studie, ontwikkeld door ingenieurs van het Inter national Technical Develop ment Center (ITDC) in Rüssels- heim in nauwe samenwerking met het OPC-team (Opel Per formance Center). Tussen 2001 en eind 2004 werden meer dan 15.000 OPC's op basis van de Astra, de Astra Stationwagon en de Zafïra gebouwd. De Astra OPC wordt naar verwachting in het najaar geïntroduceerd. Prij zen zijn nog niet bekend. De Astra OPC is de eerste van een nieuwe reeks sportieve topmo dellen die Opel in de komende maanden zal presenteren. amsterdam/anp - De gisteren begonnen AutoRai in Amster dam staat dit jaar in het teken van records en uitersten. Niet eerder gaven 60 automerken ac te de présence tijdens het twee jaarlijkse feestje van automin- nend Nederland. De organisato ren van de 11-daagse beurs ver wachten een half miljoen bezoe kers. De Rai biedt aan de ene kant ruimte aan extravagante sport wagens als de Alfa Romeo 8C Competizione en bakken als de 3000 kilo wegende Hummer, terwijl het andere uiterste (de liefhebber van schone en ultra- zuinige auto's) terecht kan in het paviljoen Schoon Zuinig. In de Europahal geeft de Tech nische Universiteit Delft uitleg over ontwikkelingen en innova ties als motoren op waterstof en de brandstofcel als energie bron. „Wij willen laten zien wat er allemaal mogelijk is in de na bije toekomst en wat er in het verleden al ontwikkeld is", zegt universitair docent E. van Grondelle van de TU Delft. De techneuten hopen dat hun ex positie kan afrekenen met het hardnekkige geitenwoliensok- kenimago. „Daarom hebben we gekozen voor het thema spor tieve auto's." De Nuna I, de futuristische TU- auto die op zonnecellen een langeafstandsrace in Australië won, hangt boven het pavil joen. Verder krijgt de ontwikke ling naar steeds schonere auto's een gezicht met onder meer het supersnelle BMW prototype H2R die rijdt op waterstof en de hybride Toyota Prius (Europese Auto van het Jaar 2005). De Pri us staat bekend als de eerste in massaproductie gefabriceerde hybride-auto. Inmiddels pro duceert Toyota de tweede Pri- us-generatie, die danig is verbe Diverse nieuwe auto's zijn in de Rai aan de muur gehangen, zoals hier de nieuwe Ford Focus. terd ten opzichte van de eerste versie. Na het succes van de Prius hebben diverse concur renten van Toyota aangekon digd dat ze ook hybride-auto's op de markt gaan brengen. De hybride is volgens Van Grondelle overigens zeker niet de laatste ontwikkeling in de autotechniek. „Op de Rai laten wij een kart zien met een brandstofcel die rijdt op water stof, de Formula Zerö. De uit laatgassen zijn met deze brand- stofvorm verwaarloosbaar." Aan het andere uiterste van het autospectrum bevinden zich in de Hollandhal vierwielers als de Hummer. Deze Amerikaanse krachtpatser, gebaseerd op het vermaarde militaire Humvee- voertuig, trekt ondanks zijn ba sisgewicht van 2909 kilo binnen tien seconden op van 0 naar 100 kilometer per uur. De mo tor (6.0 liter V8 benzine) van het bijna vijf meter lange vehikel le vert 316 pk. Vanuit de bijna twee meter hoge en ruim twee meter brede Hummer krijgen andere weggebruikers een nie tige status. Extreme regenval deert de Hummer niet, pas bij een 50 centimeter diepe plas wordt doorrijden problema tisch. Hoewel de Hummer brandstof slurpt (hij rijdt 5;7 ki lometer op een liter), garan deert de tank van 121 liter een behoorlijke actieradius. De maatschappelijke discussie die vorig jaar ontstond over dit soort 'asobakken', schrikt po tentiële eigenaren bepaald niet af. Jeroen Beek, algemeen di recteur van de officiële Hum- mer-dealer voor Nederland, meldt dat er inmiddels 80 Hu mmers rondrijden in Neder land. „Het is een auto voor de echte liefhebber. Je kunt je er goed mee onderscheiden en hij rijdt ook nog comfortabel en stil." Beek verwacht veel van de H3, de nieuwste Hurnmervariant die in maart wordt gepresen teerd tijdens een autobeurs in Genève. Er bestaat op voorhand al veel vraag naar deze auto en Beek rekent op een afzet van enkele honderden exemplaren in Nederland: „De H3 is iets compacter dan de H2. Hij weegt ongeveer 2100 kilo en is daarmee vergelijkbaar met bij voorbeeld de Range Rover of de BMWX5". De Astra OPC is één van de sterkste compacte voorwielaandrijvers. Foto: Opel kelijke ontwerp is de productie- Brera langer, hoger en smaller. Opvallende elementen zijn de koplampen en de achterlichten die elk uit drie lampen bestaan. De voorkant krijgt er een fraaie 'streng kijkende' uitdrukking door. Opvallend is ook het zo goed als geheel glazen dak dat in de auto voor een groot gevoel van ruimte moet zorgen. Voor de aandrijving zal er keus zijn uit Alfa's sterkste benzine- en die selmotoren. Ook een vierwiel- aangedreven versie (Alfa Q4) behoort tot de mogelijkheden. Een prijs is nog niet bekend. Een opmerkelijke exposant op de AutoRai, die gis teren is begonnen, is het Nederlandse merk Daf. Vanwege het 25-jarig bestaan toont Daf Club Ne derland een aantal personenauto's, die oude tijden doen herleven tussen al het nieuws dat de Rai do mineert. Over driejaar is het een halve eeuw gele den dat het Nederlandse automerk Daf voor het eerst op de AutoRai stond. Met de Daf 600 zorgde het Brabantse bedrijf van de gebroeders Van Door- ne voor een sensatie in autoland. Het eigenwijze wagentje met traploze variomatic-transmissie (het pientere pookje) werd al gauw een bekende ver schijning op de Nederlandse wegen en meer mo dellen volgden: de Daffodil, de 33, en de grotere 44, 55 en 66, die door de Italiaanse meesterstilist Giovanni Michelotti waren vormgegeven. Ook van deze ontwerper is de zilvergrijze coupé met de naam 'Siluro' (Italiaans voor 'Torpedo'), een zeer zeldzaam model uit de Daf-historie, dat nu op de Rai staat. De op basis van de Daf 55 gebouwde sho wauto trok eerder in maart 1968, tijdens de Auto salon van Genève, veel bekijks. Michelotti bouwde de Siluro op eigen initiatief en het was een destijds een trendsettend voorbeeld van elegant autode sign. Het was de eerste echte wigvormige auto: voor zéér laag en naar achteren hoog oplopend. De geraffineerde zilvergrijze 2-zits coupé -net als alle Daf's 55 uitgerust met een 1108 cc 4-cilinder motor plus Variomatic- is sinds Genève 1968 nooit meer 'en public' getoond, zelfs niet in de Amster damse Rai. De Siluro was de lieveling van de grote meester en werd dan ook keurig door hem be waard, totdat hij vrij plotseling ov< to bij zijn zoon in de tuin kwam te nering aan zijn vader. Daar kwijnd en werd uiteindelijk verkocht aan delaar, die de auto meteen doorve Daf-museum in Eindhoven. Dat zot het unieke prototype werd terugg oorspronkelijke staat, zodat het, 3 buut in Genève, eindelijk ook een blieksdebuut beleeft in de Amster Rai is de Siluro te bewonderen in h Foto: Daf Club Nederland De Brera is de coupéversie van de komende nieuwe Alfa 157. Foto: Alfa Romeo

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 20