KUNST CULTUUR 'Gij hebt een venijnig karakter' TamTam Festival ingedikt tot tien dagen oep tot mildheid in nieuw stuk Scapino Let the sunshine \fclentiinsda2 bericht *4^ via SMS jouw r of de website R5 De moeizame relatie tussen Van Gogh en de Haagse School Kijk snel op wwwJeidsdidagbtadnl via SMS of de website Amsterdam Sinfonietta kleurt intens mooi vrijdag n februari 2005 virïls de Bulldog. Foto: AP 1st' j museum Churchill Coningin Elisabeth iteren in Londen het iseum dat is gewijd riston Churchill. De ieran de Engelse Minis- t dent ten tijde van de r. Vereldoorlog luidde de :i% een keramiek, ge- etk na zijn verkiezing, tuurlijk niet ontbre- collectie. ènirs benoemd immander Concertgebouwdi- Sanders is be- Commander of the ^pire (CBE). Hij krijgt Olijke onderscheiding lsh verdiensten voor ^tie van Britse muziek, solisten in Neder- dtse ambassadeur "Ag de versierselen bij ',0<igebouwdirecteur op- eki ek rgamst „overleden De Amerikaanse Jimmy Smith is door Theo de With leiden - Het TamTam Festival in Lei- den-Noord wordt ingedikt tot tien da gen. Tot vorig jaar besloeg het multicul turele festival altijd de hele maand juni. Coördinator Jennefer Verbeek heeft sa men met het team vrijwilligers besloten dat zo'n periode te lang is en dat daar door versnippering dreigt. Daarom wor den de activiteiten ook niet meer op meerdere plekken in Leiden-Noord ge houden, maar op één centrale plaats. In juni vindt de vijfde editie plaats van het TamTam Festival, dat in 2003 door prinses Méxima als voorbeeldproject werd onderscheiden met een Appeltje van Oranje. Voor de organisatoren was dat reden om zich eens te bezinnen op de opzet van het festival. „Het festival speelde zich altijd af op diverse plekken in Groenoord, de Slaaghwijk, de Kooi en het Noorderkwartier. Dat is hartstikke leuk, maar ook hartstikke lastig. Mensen moesten steeds opzoeken waar activitei ten plaatsvinden. Het was soms ook moeilijk om een festivalsfeer op te bou wen." Ook de periode van dertig dagen werd door veel van de vrijwilligers als te belas tend ervaren. Ze waren aan het einde van het festival bekaf. Verbeek en haar team hebben daarom het plan opgevat op een centrale plek in Leiden-Noord voor tien dagen een grote feesttent neer te zetten. Ze hebben het oog laten vallen op een tent met een diameter van 22 meter en plaats voor driehonderd man. Afhankelijk van de beschikbaarheid wordt het TamTam Festival gehouden van 1 tot en met 10 juni of van 10 tot en met 20 juni. De basisgroep van vijftien vrijwilligers is nu bezig het enthousiasme voor Tam Tam in de betreffende wijken weer op te peppen. Alle verenigingen krijgen een vrijwilliger op bezoek om ideeën te in ventariseren en medewerking te vragen. Vrijwilliger Ed Hofkes: „Die tent moet van 's ochtends tot 's avonds bruisen. Dat was voorheen niet altijd het geval. We hopen dat te bereiken door meer ac tiviteiten aan elkaar te knopen. Suri naams koken kan prima worden gecom bineerd met muziek en dans. Zo haal je meerdere groepen tegelijkertijd bin nen." Voor het theaterspektakel, het ouderen- cabaret en het multiculturele koor zijn de voorbereidingen al gestart. Het koor bestaat geheel uit vrouwen en studeert onder meer Turkse, Marokkaanse en Macedonische liederen in. Acht oude ren, onder wie enkele Surinamers, wer ken aan een cabaretprogramma waarin hun eigen verhalen centraal staan. Een gezelschap van 25 mensen werkt onder leiding van regisseur Paul Flaton uit Voorschoten aan het theaterspekta kel dat zich deels in de openlucht moet afspelen. Het campingleven dient als ro de draad. „We zijn nog op zoek naar een caravan", meldt Hofkes. „Alleen moet wel de voorkant er afgehaald mogen worden, zodat het publiek letterlijk naar binnen kan kijken." n Als koning van het hj B-3 orgel mixte e(|g blues, R&B, bebop jj,^spel tot een nieuwe t ves. „Hij deed wat me deed in de jaren irdanin '56 en '57", „jrganist Joey De- Jimmy Smith werd Ei "'Br op Rock rgst»and Survivor, be- ,ez,p hit Eye of the Ti- 3 si,aar het Arrow Rock ïeljrjl juni in Delft. Ver- bjnifou Gramm tijdens er (pvenement in 1cjerde nummers van ,g 0fand Foreigner ten der werd al bekend s tjjiaf, Dream Theater, (jjej en The Little River dodf programma staan, tor irertaling I- Vertaler Helga van treeg gisteren in jse Otten Prijs uitge vaar vertaling in het clen van de roman- Indeloze tijd van [der Heijden. Aan de e prijs is een geld- ^200 euro verbon- ningen vertaalde a Bernlef, Louis a Cees Nooteboom. in jinvaart 'e Oostenrijkse di- jv Kuhn gaat de pera Der Ring Des van Richard Wag envaart opvoeren, id acer stukken, die bij er zestien uur du- ien etmaal laten gebruikelijker dat [er avonden achter in opgevoerd. De (n zijn vanaf 22 jüli ipeltheater in het Erl. Een bezoeker van het Haags Gemeentemuseum kijkt naar een zelfportret van de meester. Foto: ANP door Herman Rosenberg den haag - Hij zwierf er in de duinen, schetste stratenmakers in steegjes en nam een 'gevallen' vrouw in huis. Er ge beurde veel tijdens de twintig maanden dat Vincent van Gogh in Den Haag ver bleef. De expositie 'De Haagse School en de jonge Van Gogh' in het Gemeentemu seum Den Haag plaatst hem tussen de meesters van de Haagse School. Het was een dramatische scène van het soort waarvan er nog vele zouden vol gen. Het is mei 1882. Van Gogh ontmoet op een wandeling in Scheveningen An ton Mauve. Hij vraagt of de schilder, een van de leidende figuren van de Haagse School, naar zijn atelier wil komen om zijn jongste werk te bekijken. Mauve weigert. „Naar u toe komen doe ik zeker niet, het is glad uit", zegt hij. En: „Gij hebt een venijnig karakter." Van Gogh draait zich om, boos en bedroefd tege lijk. Het zal nooit meer goed komen. De schilder beschreef de confrontatie in een brief aan zijn broer Theo. De uitval van Mauve kwam als een verrassing, maar Vincent vermoedde wel wat er aan de hand was. Hij had de zwangere pros tituee Sien Hoornik in huis genomen, enerzijds uit medelijden, anderzijds om dat hij haar wilde laten poseren. Hiermee maakte hij zich voor velen on mogelijk en ook Theo had bezwaren. Maar Van Gogh verdedigde zich fel. Het was 'eenvoudig en vanzelfsprekend' wat hij had gedaan. „Het komt mij voor dat ieder man die het leer van zijn schoenen waard is, wanneer hij voor zo'n geval stond, hetzelfde zou hebben gedaan", schreef hij. Maar er speelde meer. De jonge schilder (1853-1890) had zich in augustus 1881 bij Mauve gemeld als leerling, maar bleek bijzonder eigenwijs. Mauve con stateerde dat Vincent nog weinig kon en stelde voor dat hij zich op het aquarelle ren zou werpen. Tevens moest hij gip sen beeldfragmenten van handen en voeten natekenen. Het werd geen suc ces. Van Gogh gooide de gipsen kapot en verklaarde dat hij met waterverf niet kon uitdrukken wat hij voelde. Van Gogh kon overigens best met water verf uit de voeten, of begon dat in elk ge val te leren. Zie op deze expositie bij voorbeeld de aquarellen 'Schevenings naaistertje' (1881) en het impressionisti sche 'In de regen', een Haags straattafe reel uit 1882. Toch deed ook de invloed van ouderen als Mauve en Mesdag zich gelden. Een van zijn eerste 'Haagse' olieverven was een strandgezicht met bomschuit en vis sers (1882). Het zou op de tentoonstel ling hebben gehangen als het niet eind 2002 uit het Van Gogh Museum was ge stolen. Een van zijn inspiratiebronnen was een topstuk van Mauve uit hetzelfde jaar, 'Bomschuit op het strand'. Het gro te doek toont paarden die net een schuit op het strand hebben getrokken. Naast de overweldigende Mauve hangt nu van Van Goghs hand een kleine teke ning van een werkpaard. Het verschil in schaal en kwaliteit illustreert de positie die de jonge schilder toen, in 1882, nog innam. De rest van deze zaal is 'De zee' ge doopt. Grote doeken van Mesdag met gloeiende luchten, een forse (Jacob) Ma- ris en twee Weissenbruchs. Je kunt je voorstellen hoe wanhopig Van Gogh zich soms moet hebben gevoeld als hij er niet uitkwam met perspectief of com positie. gpd - „Het is toch iedere keer aandoe", verzucht Ed leider van Scapino Bal vooravond van de an zijn nieuwste stuk 'Para- mst n kantoor is bedrieg- rt stilte voor de storm: na twee 700tard werken in de studio heeft uich naar de schouwburg ver- zeifdtjaat het erom alle verschillende elkaar te passen. 1 sinecure, zegt Wubbe, want decor en kostuums werden deze voorstelling gemaakt en "e is, moet er nog aan de ti- gewerkt. Of alles al klopt? 'entig uur voor de opening ristiek leider nog van 'nee': loreografieën kun je moeite- v itsen van de kale studio naar enenzij werken meteen, maar een Hijk1? Paramount' vraagt veel inmiddels wat bleek om de toch is het niet allemaal kom- 1 De choreograaf worstelt wel- jdgebrek, maar geniet tegelijk productieproces: „Tijdgebrek °ni beslissingen te nemen, je 8 erg helder van." Dat hij het •akkelijk maakt met zijn nei- complex en theatraal, geeft >ndig toe: „Maar dat is nu opdracht die ik mezelf stel, ik ivondvullende producties aan de hand van thema's." Daarmee neemt de choreograaf een unieke positie in binnen het Nederlandse dans- veld, waar 'dans om de dans' mode is en een dansstuk vaak niet langer duurt dan een minuut of twintig. Wubbe is zich van die aparte status bewust en blijft zijn eigen weg gaan, in de mode of niet: „Ik kan heel erg genieten van de pure dansstukken. De analytische manier van kijken helpt de danskunst zich verder te ontwikkelen, maar als choreograaf kan ik er weinig mee." Voor 'Paramount' liet Wubbe zich inspire ren door een heel concreet gegeven: het feit dat mensen" zich in vreemde culturen vaak krampachtig vasthouden aan hun eigen traditie. Dat geldt niet alleen voor migran ten die naar Nederland komen, maar zeker ook voor Nederlanders in den verre. „Het gold ook voor mijn ouders, die in de jaren vijftig in Indonesië woonden. Ondanks de tropische hitte stond er boerenkool op ta fel." Of dat vasthouden aan gewoontes een slechte eigenschap is? „Rationeel gezien wel, ik vind dat mensen moeten integreren, maar het is ook heel menselijk, mensen zoeken nu eenmaal houvast." Wubbe pleit daarom voor meer mildheid ten opzichte van buitenlanders die zich hier maar moei lijk aanpassen: „Ze gedragen zich immers niet zo heel veel anders dan wij." Het probleem van gebrekkige integratie en de eenzaamheid die ermee gepaard gaat, kwam voor Wubbe in het bijzonder naar voren in de filmklassieker 'Casablanca'. Met name het beeld van bij elkaar klittende westerlingen in Rick's café, bleef hem bij: „De broeierige sfeer van dat café, van al die mensen die eigenlijk niets in Marokko te zoeken hebben, interesseerde me meer dan de intrige tussen Ingrid Bergman en Hum phrey Bogart." In 'Paramount' zet de choreograaf zijn dansers in eenzelfde soort omgeving. De dames zijn heel chique en in het lang, ze dansen ballroom met de heren, maar de setting is Arabisch: „Ik wilde een soort so ciëteit neerzetten, waar al die ontwortelde mensen samenkomen. Het begint allemaal heel formeel, maar langzaam gaan de ha ren los en de schoenen uit, een beetje als een feestje dat ontspoort. Dat de voorstelling uiteindelijk een zelfde soort glamour uitstraalt als de film, en dat de Scapinodanseressen als klassieke schoonheden het toneel opschrijden, is niet toevallig: Wubbe houdt wel van dat film noir-sfeertje. Dat vrouwen, met of zon der loshangend haar, vaak de hoofdrollen in zijn dansstukken vertolken, berust niet alleen op toeval, geeft Wubbe toe: „Ik cho reografeer nu eenmaal makkelijker vrou wen." Scapino Ballet Rotterdam met 'Para mount'. Te zien: t/m 12 februari, Rotter damse Schouwburg, daarna tournee t/m 29 april. Informatie: www.scapinoballet- .nl. NOODZAKELIJK KWAAD Waar de Haagse School-coryfeeën vaak in de eerste plaats een bepaalde stem ming of atmosfeer wilden weergeven, zocht de gevoelsmens Van Gogh naar het sentiment. Daarom beschouwde hij Jozef Israëls als de grootste Haagse meester. Hij zag onder meer diens 'Kari ge maaltijd' waarop een boerengezin aan tafel. Het grote doek inspireerde hem later tot zijn eerste grote meester werk, de 'Aardappeleters'. Eén van zijn laatste doeken, 'Veld met papavers' (Auvers-sur-Oise, 1890) vormt het sluitstuk van de tentoonstelling. Het hangt er als een vermaning aan het adres van allen die Van Gogh destijds onheus behandelden. In 1892, twee jaar na de dood van de kunstenaar, sloot Den Haag Vincent van Gogh alsnog in de armen. De Haagsche Kunstkring or ganiseerde een overzichtstentoonstel ling die insloeg als een bom. De oude Is raëls verscheen bij de opening en moest erkennen dat Van Gogh 'veel moois had geleverd'. 'De Haagse School en de jonge Van Gogh' - t/m 16 mei. Gemeentemuseum Den Haag, Stadhouderslaan 41. Ope ningstijden: di t/m zo 11-17 uur. Je kunt het je bijna niet meer voorstellen, maar eind jaren zestig schokte 'Hair' de (theater) wereld. De hippiemusical, in middels het symbool van een tijdperk waarin een jonge gene ratie zich afzette tegen de geves tigde politiek, de oorlog in Viet nam en de hypocriete seksuele moraal, riep ook in Nederland heftige reacties op. Ruim 35 jaar na dato toert de musical, in een nieuw jasje, op nieuw door ons land. Helemaal uit de tijd, zeggen sommige critici. Maar in veel op zichten blijkt de musical ook nog verrassend actueel. De oorlog in Viet nam is moeiteloos inwisselbaar voor de oorlog in Irak, of welke andere oorlog dan ook. Het finalenummer van de voorstel ling, 'Let the sun shine', was afgelo pen zomer nog een hit, in een ei gentijdse dance-versie. In de daarbij horende videoclip, re gelmatig vertoond op de mu ziekzenders, zien we een stel jongens en meiden, zo goed als in d'r blote reet, vrolijk dansend in en rond een zwembad. De nieuwe seksuele moraal heeft gezegevierd, zou je kunnen zeg gen. Ik weet dat zo net nog niet. Die videoclip is ook heel wrang. In de gelijknamige speelfilm, die een paar jaar na de musical werd gemaakt, zingen duizen den jongeren aan het eind ook 'Let the sunshine', maar dan met beelden van de begraaf plaats waar duizenden soldaten liggen (gemiddelde leeftijd 18 jaar) die gesneuveld zijn in Viet nam. Die beelden en de muziek gaan nog steeds door merg en been. De film en heropvoering van de musical maken op pijtdijke wij ze duidelijk hoe schaamteloos de muziekindustrie een num mer uit de oorspronkelijke con text haalt: van de begraafplaats naar de rand van het zwembad. De nieuwe amoraliteit, zou we dus beter kunnen zeggen. Kunstenaars, muzikanten die geëngageerd zijn, zijn vast ook uit de tijd. In de Verenigde Sta ten namen popartiesten onlangs nog wel stelling tegen de herver kiezing van Bush, tegen de leu gens waarmee het Amerikaanse volk in een oorlog met Irak is gestort en tegen de belastingver lagingen die alleen de allerrijk sten (slechts 1van de totale 1, op- gen. O JAN RIJS DAM bevolking) ten goede komen. De steun van artiesten en kunste naars aan de campagnes van presidentskandidaten is in de VS niet ongewoon. „We leven in een cultuur van leugens", zei de Amerikaanse regisseur Alexan der Payne, aanwezig op het Filmfestival Rotterdam, vorige week nog in deze krant. „Ik denk dat je als kunstenaar zeker een taak hebt die bloot te leg gen. Waar blijven dan de Nederlandse ci neasten, theater makers, poparties ten, schrijvers, beel dend kunstenaars Waarom laten zijn hun stem niet of nauwelijks horen over al die demago gische lulkoek van politici die alleen - maar uitzijn op de electorale erfenis van Pim Fortuyn? Waar blijft de cul turele voorhoede die stelling neemt tegen de grote smoel van een or dinaire onbenul als Hilbrand Nawijn en tegen de hysterische en ophitsende anti-islam-taal van een Geert Wilders. Of tegen het obsessieve uitzettingbeleid van minister Verdonk die er, met een afkalvende WD-aan- '1 hang en de hete adem van Wil- ders in de nek, haar levenswerk - van heeft gemaakt om 26.000 mensen, gezinnen die hier al ja ren wonen, het land uit te sar ren. Niets is deze heren en dame teveel om het debat te laten es- c cateren, zolang ze hun buikje maar rond kunnen eten aan ze telwinst in de opiniepeilingen, net ratten die vreten aan het lijk- van Fortuyn. Handelaren in angst, noemt schrijver en historicus Geert Mak ze. Want er zijn nog wel l een paar kunstenaars in Neder land die hun stem laten horen. De cineast Eddy Terstal, die in zijn films al de vrijzinnig libera le cultuur propageert, heeft poll tieke ambities. En van de hand van Geert Mak verschijnt deze week een 'pamflet' waarin hij waarschuwt tegen de hard tegen hard mentaliteit en het alsmaar, aanblazen van het vuurtje. Mak zoekt steun voor een mildere toon in het debat, voor een ge- nuanceerde discussie en ver draagzaamheid. Dat is allemaal heel politiek correct natuurlijk- en net als 'Hair' erg uit de tijd. Maar zelf vind ik het een ver ademing om een fatsoenlijk ge- luid te horen. Nederlatui moet maar weer eens een beschaafd b* land worden. b (advertentie) Stuur eeiv a Valentijn! Paramount van Scapino: het begint allemaal heel formeel, maar langzaam gaan de haren los en de schoenen uit, een beetje als een feestje dat ontspoort. Foto: Hans Gerritsen Muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Amsterdam Sinfonietta o.l.v. Candida Thompson, m.m.v. Frank Braley (piano). Gehoord: 10/2, Stadsgehoorzaal, Leiden. Chaussons Concert in D beslaat het programma voor de pauze: in alle hevigheid. Hij wenste, zei hij, niet te worden meege sleept door emoties, maar wilde meester blijven van de vorm. Daar is Chausson minder in ge slaagd dan hij voor ogen had. Dit zesdelige werk zweept in al le delen, ook het langzame sombere Grave, op tot vervaar lijke hoogten, weliswaar in strak gedresseerde lijnen. Na een drietal zware dreigende tonen op de piano, eerst voluit beantwoord door de strijkers, daarna in een gonzend, wazig coloriet, wat alleen Sinfonietta zo intens mooi kan kleuren. De pianist Frank Braley toont zich in dit concert de ware kla vierleeuw; afwisselend groots en meeslepend, dan verstild en vlinderend rondom de viool klank van de concertmeester Candida Thompson, of met verve stuwend in het orkest. Thompson speelt verwonder lijk, wél samen met Braley maar eigenzinnig haar eigen weg uit zettend, soms ver verwijderd van de pianopartij, dan weer toenadering zoekend. Gruwelijk stil en desolaat vangt het grave aan in drie op en neergaande bewegingen waar de piano bij na schuchter op reageert. In al le delen glinsteren tussen on weerstaanbaar opruiende, wel haast martiale ruigheid, kleine lieflijke stroompjes die je even op adem brengen. Van de Impromptus twee en drie van Franz Schubert die Braley na de pauze speelt kan twee mij bepaald niet bekoren. De derde Impromptu begint doordachter. De lange lijnen lo pen natuurlijker weg, de dyna miek is oprechter. Tot slot krijgen we weer een strijkkwartet van Beethoven (zijn laatste in F) in een versie voor strijkorkest. De klank is ui teraard minder slank, niettemin is Amsterdam Sinfwuetta als geen ander in staarte structuur van het stemmenweefsel totaal transparant te houden. Delicaat wordt de spanning in lijn en klankkleur gedoseerd opge voerd in het schitterend ge speelde Lento, dat zich verhe ven en ingetogen voortbeweegt in het donkelere spoor van ceUó en contrabas. Hel en scherp schieten de violen de korte fra sen als speren van zich af in het vierde deel Cantante e tranquil- lo, fraai afstekend op het duis tere fond van grote strijkers. Op het muzikale motief van drie woorden 'Muss es sein?', 'Es muss sein!'eindigt Beethoven, waar Amsterdam Sinfonietta vrolijkheid en doem beurtelings tussen de muren van het bouw werk doet opklinken.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17