REGIO 'Geachte kinderopvang, het wordt ons te duur' Parate kennis op de computer 3Je moet muziek niet f"aleuan als een wedstrijd zien het verb 'Mensen kiezen het liefst voor een kinderdagverblijf bij hen in de buurt. Je gaat geen kilometers omrijden als je kind daar misschien voor een paar dubbeltjes minder kan zitten'. Foto's: archief Nieuwe Wet Kinderopvang oogst nog niet al te veel enthousiasme Langverwacht en toch geko men: de nieuwe Wet Kinderop vang. Jaren van politiek geste ggel gingen eraan vooraf, want er zou nogal wat veranderen. Er moest meer marktwerking komen en meer doorzichtig heid. Vanaf i januari valt de re kening voor kinderopvang op de deurmat van de ouders. Zij sprokkelen vervolgens uit ver schillende potjes bijdragen bij elkaar. Echt enthousiast zijn ze niet. Deze week ging de opzegbrief van Voorschotenaar Bart van den Berg en zijn vrouw de deur uit. „Geachte kinderop vang", zo begint de brief aan Kindex, de organisatie van het kinderdagverblijf van hun kinderen Tom en Hannah. „Het wordt voor ons te duur. Mijn vrouw gaat haar werk anders indelen en dus wil ik opzeggen." Van den Berg is niet de enige. Een definitief cijfer van het aantal opzeggingen in de af gelopen anderhalve maand is er niet, maar het Voorscho- tense Kindex spreekt Van on geveer 3,5 procent en het Leidse B4KIDS heeft ook wel 'wat klanten verloren'. De re den: voor sommigen is kin deropvang te duur geworden. Ciska Stienstra van B4KIDS: „Juist de mensen met een ho ger inkomen voelen de nieu we wet in hun portemonnee. In principe springt de over heid bij als een werkgever niet wil meebetalen, maar de bij drage daalt hard als het inko men van tweeverdieners toe neemt. Dus komt dat bedrag op het bordje van de ouders. Ik snap wel dat zij dan probe ren het met een dagje minder af te doen." Dat ziet ook Jan Schalkx van Kindex: „Voorheen betaalden sommige werkgevers het hele bedrag, nu moeten ouders minimaal eenderde deel zelf betalen. Natuurlijk ga je er dan op achteruit. Dat pro bleem speelt vooral bij de ho gere inkomens. Misschien als je in de Schilderswijk woont en de overheid springt bij, dat je beter uit bent. Maar in Voorschoten wonen toch vooral goedverdienende hoger opgelei den." Niet alleen voor de ou ders, ook voor de kinder dagver blijven zelf is er in finan cieel op zicht veel veran derd. Schalkx: „Voor af was onze grootste vraag of ou ders de rekening wel op tijd zouden beta len. Wij vreesden dat zo'n rekening zou blijven lig gen, juist om dat ouders ook geld van andere par tijen moeten krijgen. Wij hebben dat op gelost door auto matisch te incasseren. 80 Procent krijgen wij automatisch binnen, dat levert ons dus ge lukkig geen liquidi teitsproblemen op." Schalkx durft na anderhalve maand dan ook wel te zeggen dat de wet Kindex in elk geval een aantal voordelen oplevert. „De kwaliteitseisen voor kin derdagverblijven zijn gelijkge trokken. Daar zijn wij erg blij mee. Mensen kunnen nu be ter en eerlijker vergelijken." Ook Stienstra van B4KIDS is tamelijk tevreden: „Het ging toch om bewustwording van de klant, die moet zich reali seren wat de opvang van zijn kind eigenlijk kost. Die opzet is geslaagd, lijkt me." Ellen en Marco van Bueren, ouders van Sam (2) kunnen dat nauwelijks een voordeel noemen. „Inderdaad, het pakt uit zoals we hadden verwacht, het kost ons precies wat we vooraf hadden in geschat. Maar ik vind het vrese lijk on handig datje elke maand bij beide werkgevers een declaratieformulier moet invullen. En dat je ook moet onderhandelen met de belastingdienst en de bemid delingsinstanties. Erg onover zichtelijk", zegt Ellen van Bu eren. „Bovendien", denkt zij, „die wet was bedoeld om markt werking te creëren, om te 'shoppen' voor de op vang van jouw kind. Dat gaat er dus van uit dat je zomaar even opstapt bij een crèche, maar zo Sinds i januari valt de rekening voor kinderopvang op de deurmat van de ouders. Zij sprokkelen vervolgens uit verschillende potjes bijdragen bij elkaar. TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 13 tot 24 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Het gebeurt zelden dat een van onze kinderen zomaar vraagt of ik even mee kan kijken met de leerstof. OMvier staat met zijn biologieboek onder zijn arm. Morgen proef werk over de indeling van het rijk. „Dat is een geordend systeem, dat je gewoon uit je kop moet kennen", zegt hij. Ik geniet van deze duide lijkheid. Onze kinderen hoeven namelijk nooit iets te leren. Nooit. Snap pen is toch meer dan ge noeg. Maar als ik probeer te ontdekken wat ze snappen, is dat meestal bitter weinig, domweg omdat ze niet geleerd hebben. Daarom ben ik blij dat er iyeer eens door deskundigen wordt nage dacht over het geschie denisonderwijs in Neder land. Geschiedenis is toch een vak bij uitstek waarbij enige jaartallen van belang zijn om een periode, een regering of een oorlog te kunnen plaatsen. Onze kinderen vinden dat lariekoek. Als je precies wilt weten waar en wanneer er een oorlog was, kun je dat zo opzoeken. Ze durven dat gewoon hardop te zeg gen. Opzoeken: het tover woord van deze tijd. Pa rate kennis is eigenlijk niet meer nodig, want al les staat in de computer. Willen ze me helemaal op de kast hebben, moe ten ze er ook nog bij zeg gen dat onze computer niet snel genoeg is, waar door een aantal belang rijke zoekbronnen niet kan worden opgehaald. Moe word ik van dit soort discussies. Bij elk schoolboek zit tegen woordig ook een interac tief schijfje, waarmee ze fijn kunnen oefenen. Daar heb ik niets op te gen, omdat ik zie dat die programma's heel nuttig kunnen zijn. Alleen je moet van tevoren wel hebben geleerd, anders hebben die oefeningen geen enkele zin. Als ik dat zeg, kijken ze mij meewarig aan en menen te moeten opmerken dat ik de grootste analfabeet op computergebied ben. Zo gemakkelijk. Toch zie ik dat als ze een vraag niet weten, er on middellijk op de ant- woordknop wordt ge drukt en 'o ja' wordt ge roepen. Hup, verder gaat het leren aan het beeld scherm. Alle stekkers heb ik er uitgerukt, toen ik een paar dagen geleden ontdekte dat er naast het leerprogramma, ook een waarschuwingssyteem MSN was geïnstalleerd. Terwijl de woordjes Duits verschenen, kwam er ook een icoontje in beeld dat iemand met ze wilde chatten. Natuurlijk werd daar driftig op ingegaan. Hup, woordjes opzij en maar weer lullen in dat gebrekkige Nederlands. Woedeaanvallen kreeg ik daarvan. Het biologieboek ziet er wat ingewikkeld uit. Je moet het systeem dat er achter zit even doorheb ben. Ik zie dat de docent in de eerste lessen vele pogingen heeft gedaan om de kinderen ervan te doordringen hoe ze te werk moeten gaan. Oli vier geeft wat aanwijzin gen, maar weet het zelf ook niet helemaal meer. Met thee en een rol koek jes komen we er uit. Bin nen een uur maakt deze doorgewinterde moeder zich de stof eigen. Olivier heeft de kenmerken en de indeling van de orga nismen in het rijk onder de knie. We dalen af naar de afde lingen en groepen. Is moeilijk, maar we komen er uit. De dieren beoor delen we op symmetrie en inwendig of uitwendig skelet. We duiken de ge- leedpotigen in. Duizend poten: denk aan de seg menten! Insecten de meest soortenrijke groep! „Het is allemaal zo lo gisch", roepen we uit bundig als de stof er te gen etenstijd in zit. Ik heb mijn hersens be hoorlijk onder druk ge zet. De gedachte die ik de afgelopen weken had, dat ik zo vergeetachtig werd, is weg. Ik kan dit goed onthouden. Ik heb er veel lol in dat ik 's avonds, onder het mom van 'ik moet nog iets voor de krant doen', het cd'tje 'Biologie voor jou' op mijn eigen com puter installeer. Moeite loos ga ik door de stof heen. Ik ontdek zelfs fou ten in de zogenaamde goede antwoorden die worden gegeven. Ik weet het zeker, mijn kinderen ontdekken die niet. Te vreden constateer ik dat ik hiermee duidelijk blijk heb gegeven boven de stof te staan. Ik snap het. Beneden is er inmiddels een kleine oorlog uitge broken. Olivier meent dat hij nu mag MSN'en, na al dat geleer. Zijn vrienden wachten op hem. Echter, het chat- programma doet het niet. Hij wijst richting Sam. Die zit altijd met dat ding te klooien en nu heeft hij MSN weer ont regeld. Opnieuw overvalt mij veel woede. Het is negen uur. Ik ben die ru zies over dat ding zat. Ie dereen kan naar bed ver trekken. Ik heb er hele maal genoeg van. „Pak een goed boek!", roep ik dreigend. Theo zegt dat ik me misschien iets te veel heb verdiept in de biologie. Ik slaap rustig in met de inktvis, de mosselen en de slak: weekdieren, tweezijdig symmetrisch, een schelp of huisje als skelet. Woensdagavond 9 febru ari 2005. Ik roep ze alle maal bij me. Met veel leedvermaak lees ik voor uit de avondkrant: we reldwijde storing van chatprograrrima. Een de fect in de servers in de Verenigde Staten. Dat jaartal gaan ze ont houden, reken maar. Het begin van modern-dege- lijk-gestuurd onderwijs. Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelinga@hdc.nl VRAAG De Grote Prijs van Nederland heeft zijn opzet veranderd, len voortaan een belangrijke rol bij het bepalen welke mi zich plaat Iijke talen ten de wii de regionale voorronden zich zonder meer voor de eindst voorronden blijven deel uitmaken van de Grote Prijs, ma; komst van de scouts betekent winst niet langer automat plek in de eindstrijd. RONNIE VERTON, van de Leidse bant een paar keer meedeed, ziet daar wel de voordelen van. Wat vind je van deze nieuwe opzet? „Dat is nogal een grote verandering. Wij hebben zelf et meegedaan. Als ik het goed begrijp, staat de voorronde de Grote Prijs. Dan denk ik bij mezelf: waar doe je heti voor? Zo'n kort optreden heeft dan niet veel zin meer. 1 ook een positieve kant aan die nieuwe opzet, het is leii met scouts gaan werken. Je bent als muzikant dan niet hankelijk van de jury van die dag." Zou dat voor jullie dan betekenen dat je een grotere J „Nou, dat duif ik niet te zeggen. Het is wel zo dat je tiji voorronde anders speelt dan bij een normaal optreder dan in twintig minuten laten horen wat je in huis hebt bezig jezelf te verkopen. Bij een normaal optreden is d Dan ben je voor de volle honderd procent met je liedje daar waar het werkt het helemaal niet met kinderen." Dat beaamt Stienstra. „Dat shoppen werkt nog niet zo. Er moet natuurlijk ook wel iets te kiezen zijn. Misschien dat dat in Leiden lukt, maar in een dorp ligt dat wel even lasti ger." Schalkx merkt op: „Er zijn maar een paar dingen die tel len bij de keuze voor een kin derdagverblijf en de belang rijkste daarvan is de afstand. Mensen kiezen het liefst voor een kinderdagverblijf bij hen in de buurt. Je gaat geen kilo meters omrijden als je kind daar misschien voor een paar dubbeltjes minder kan zit ten." Daarover, en óver andere as pecten van de nieuwe wet, zijn nog ontzettend veel vra gen, merkt Stienstra. „Ouders vragen ons wat er gaat gebeu ren als ze hun baan kwijtra ken. Of ze willen geholpen worden, want ze moeten steeds meer zelf doen." On der meer om die reden opent B4KIDS in april zijn eigen in focentrum in het centrum van Leiden. „We merken dat er veel vragen leven bij ouders, ook over zaken die slechts zij delings met kinderopvang te maken hebben, bijvoorbeeld over borstvoeding of opvoe ding. Dat soort vragen willen wij ook graan beantwoorden. In het infocentrum kunnen mensen gewoon binnenlo pen. Dat is de service die wij gaan bieden, B4KJDS is meer dan opvang alleen." Ook Schalkx streeft met Kindex naar nog betere voor lichting en voorzieningen voor de klant. „Die klant wordt steeds belangrijker. Wij proberen er voor te zorgen dat wij de klantwensen altijd overtreffen, we willen beter zijn dan de rest. Uiteindelijk zijn wij een commercieel be drijf dat een welzijns- product aanbiedt." Maar als het aan de ouders ligt is dat wel- zijnsproduct vooral be taalbaar en overzichtelijk. Of zoals moeder Pauline Theunissen van Milan (1) zegt: „We betalen tussen de 100 en 150 euro per maand meer dan eerst." Cynisch: „En het was al zo goedkoop." Nienke Ledegang Toch hebben j verleden behc succes geboek tenjachten. „Jazeker. Wel Mikado Awari drecht gewoni PopPrijs Join. ben we veel aan gehad. Grote optredens. Naamsbekei toch, ik heb er wat moeite mee dat muziek als een wei gezien. Dit jaar hebben we ons bewust niet ingeschrei lentenjachten, ook niet voor de Grote Prijs. We doen s maal geen optredens. Al onze tijd besteden we aan he van een cd. Zouden we daarnaast nog gewoon optred den die opnamen vier jaar duren. Nu is de cd denk ik mer klaar. Het is onze hoop dat dit het album wordt, ons echt in de kijker spelen." tekst: Herman Joustra archieffoto: I UIT DE ARCHIEVE ANNO 1955, Vrijdag 11 Februari LEIDEN - Kon reeds drie weken na de brand in de Burgs drag van 1000 gulden aan de heer Cornelisse, wiens ge2 brand ernstig werd getroffen, ter hand worden gesteld, s weer vele giften bij de initiatiefnemers van deze inzamel heer Van Leeuwen (,,Den Burcht") en mevr. De Rijk, bin Gisteren was de tweede duizend gulden bijeen. De heer aan wie dit bedrag gisteravond werd aangeboden, toondi rast over dit hartelijke medeleven van zo velen en vroeg aan alle hem onbekende gevers over te brengen. Zoals bekend is het gezin van de heer Cornelisse thans t gebracht in het perceel Raamstraat 10a, een woning, di was toegewezen aan een paar, dat op trouwen stond, doi willig afstand deed van de woning en er zelfs zijn huweli de. Ongetwijfeld een daad van goede burgerzin! ANNO 1980, maandag 11 februari LEIDEN - De Boerhaavezalen in De Camp (het gebied a lemmerstraat tussen Mare en Turfmarkt) staan op insl torische bouwwerk is dezer dagen in de steigers gezet dreigende ondergang te redden. Foto: archief Leidsch I Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te mak 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, ondi Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door co de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leidei binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie,hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie-ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30-16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax.071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 ''S0 5*>7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-515° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. Inc.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geld aan portokosten per vei Voor zaterdagabonnem zaterdag. GEEN KRANT ONTVANC Voor nabezorging: 0801 Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr.- 07.30-17.00 (als op zaterdag voorn wordt de krant dezelfdi tussen 12.00 en 13.00 u krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnei schriftelijk, uiterlijk éér de abonnementsperiod lezersservice, postbus 2 Voor leveringsvoorwaa www.leidschdagblad n 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en aanzien van (de inhoui worden uitdrukkelijk v rechten berusten bij Hl c.q. de betreffende aut HDC Media BV, 200( De publicatierechten v beeldende kunstenaar CISAC-organisatie zijn Beeldrecht te Amstelw HDC Media BV is belas gegevens van abonnei gegevens kunnen tevt gerichte informatie ov en te geven, zowel d« derden. Heeft u hier b u dat laten weten aan Lezersservice, postbus

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16