Jde stelling! 'Rijn Gouwe Lijn dreigt te ontsporen' REGIO W4-project maakt volgens wethouders wél winst Goedkeuring Rijnfront een maand uitgesteld iKamerlid Van der Staaij dakloos na brand iswording én ïrburg blijven open R3 Stichting in verzet tegen rangeerterrein in natuurstrook ster wijt jst over vplan aan ^enteraad REGIOAGENDA or- Kamerlid Kees van der 1 en zijn gezin zijn dakloos :a een brand in hun woning trdambaan in Benthuizen. pt bij de buren te hebben ht zoeken ze met man en toe een tijdelijk onderkomen. 70 tie van de bovenverdieping en het verhelpen van de beneden zal een aantal beslag nemen", aldus Van na de gebeurtenis. De taffen na mishandeling Mollen oorzaak van dijkdoorbraak Wilt u iets melden? E-mail: redactie.ld@hdc.nl. of tel: 071-5356475 (dagelijks tussen 9.30 en 16.00 uur). Faxen kan ook: 071-5356415. LEIDERDORP, vrijdag 11 fe bruari. Discoshow in jongeren centrum Dwars&Zo, de Bloe- merd lc. Jongeren van 12 t/m 14 jaar welkom van 20:00 uur tot 22.00 uur. Hierna begint het feest voor de oudere tieners. Vanaf 22.00 uur wordt er bier geschonken aan personen bo ven de zestien, dus neem je ID mee. Kaarten 1,50 euro. VOORSCHOTEN, zaterdag 12 februari. Acht voorleeskampi- oenen van basisscholen uit Wassenaar en Voorschoten strijden om een plek in de kwartfinale, 2 april in Den Haag. In de bibliotheek van Voorschoten, Wijngaardenlaan 4, lezen de kinderen een frag ment voor uit hun favoriete kinderboek. Aanvang: 15.00 uur tot 17.00 uur. De zaal is open om 14.30. LEIDERDORP, maandag 14 februari. In de Houtkamp in Leiderdorp wordt iedere maan dagmiddag onder leiding van een fysiotherapeute van 13.00 uur tot 14.30 uur 'sportief ge wandeld' door mensen met ast ma en/of andere chronische ziekten. Verzamelpunt is de fy- siotherapiezaal van Verpleeg huis Leythenrode. Kosten 2 eu ro per keer. Meer informatie bij Anne Mieke Huisman, tel. 071- 5817818 OEGSTGEEST, dinsdag 15 fe bruari. Start korte cursus Litera tuur in de bibliotheek van Oegstgeest, Floralaan 50. Vier weken achter elkaar, elke dins dag van 20.15 uur tot 22.00 uur, behandelt een neerlandicus verschillende boeken in de groep. Literaire voorkennis niet vereist. Aanmelden bij informa tiebalie bibliotheek. WARMOND, woensdag 16 fe bruari. In cultureel centrum Het Trefpunt vindt van 14.00 tot 16.00 uur een grote circus- instuif plaats voor alle leerlin gen van de basisscholen in Warmond, onder leiding van het professionele Circus Mala- barista. Toegang gratis. OEGSTGEEST, woensdag 16 februari. De afdeling Rijnland van tram- en treinvriendenclub NVBS organiseert een nostalgi sche dia-avond over oude be kende Amerikaanse en Franse locomotieven. Spoorweghisto ricus Aad de Meij Dresenteert de avond in het Gefcieentecen- trum van de NK Kerk, Lijtweg 9 Kosten voor NVBS-leden 2 eu ro, niet-leden 3 euro. Als er een burge meesterverkiezing komt, kies ik mijn huidige burgemeester Ceef uw mening www.leidschdagblad.nl door Loman Leefmans zoeterwoude/leiderdorp - Het zogeheten W4-project stevent niet af op verlies. Er zijn proble men, zoals het verplaatsen van voetbalclub Meerburg (Zoeter- woude) en de Brede School (Leiderdorp), maar die hebben geen invloed op de winstge vendheid van het project. Dat benadrukken de Zoeterwoudse wethouders Ates en Kooi en hun Leiderdorpse collega Mol- kenboer. De drie reageren op uitlatingen van de Zoeterwoudse CDA- fractievoorzitter Van der Hulst in deze krant. Hij zei: 'ik be speur de laatste tijd de angst dat W4 geen winst zal opleve ren voor de betrokken gemeen ten'. Zoeterwoude en Leiderdorp willen samen met Leiden dat de vernieuwde snelweg A4 ver diept wordt aangelegd. Daar moet het trio 41,5 miljoen euro voor neertellen. Om dat te beta len, zijn allerlei plannen ont worpen voor onder meer nieu we kantoren en woningen langs de rijksweg en die kregen sa men de naam W4. Doordat de kantorenmarkt is ingezakt, vreesde Van der Hulst dat Zoe terwoude in de knel kwam bij het ophoesten van het benodig de deel van tien miljoen euro. Kooi bestrijdt dat. „We zijn be paald niet bang dat we geen goede vierkantemeterprijs krij gen. Er zijn'zeker tegenvallers, zoals de omlegging van een gasleiding, het bedenken van een ontsluiting en een nieuwe locatie voor Meerburg, maar ook alle nieuwe berekeningen laten een positief resultaat vrijdag 11 februari 2005 zoeterwoude - De geplande aanleg van een rangeerterrein in de natuurstrook tussen het spoor en de N11 bij Zoeterwoude is een nieuwe aanslag op het Groene Hart. Dat stelt de stich ting Grote Polder Groene Hart in een reactie op de plannen van de provincie Zuid-Holland. „Het is zoals altijd weer knab belen aan de randen van het Groene Hart", vindt vice-voor- zitter Ineke Hiel van de stich ting. „We hebben niks tegen de Rijn Gouwe Lijn. Maar op deze manier dreigt die sneltram aar dig te ontsporen." Terwijl de Zoeterwoudse wet houder Ates wel mee wil wer ken aan beperkte voorzienin gen voor de Rijn Gouwe Lijn in de natuurstrook, zijn de be schermers van het Groene Hart fel tegen. Het steekt ze met name dat het langgerekte natuurgebied nog maar een paar jaar geleden is aangelegd en nu al weer op de schop gaat. „Dat getuigt van een slechte langetermijnvisie bij de overheid", vindt Hiel. „Terwijl een betrouwbare over heid juist zo hard nodig is om het Groene Hart open te hou den." Het belang van het gebiedje tussen de rijksweg en de spoor lijn Leiden-Utrecht moet vol gens Hiel niet worden onder schat. „Het is aan de ene kant een overgangsgebied tussen het industriegebied in de Oude Rijnzone en de openheid van de Grote Polder en het is aan de andere kant de gebiedspoort tussen polderpark Cronesteyn en het Land van Wijk en Wou den. Zo'n gebied mag je niet verrommelen. Als je de Grote Polder als cultureel erfgoed aanwijst, dan ga je daar toch niet een compleet spoorweg emplacement naast leggen?" In een deze week verzonden bezwaarschrift suggereert de stichting dat het emplacement dat nodig is voor het goed func tioneren van de Rijn Gouwe Lijn beter aan de westkant van Alphen kan worden aangelegd. Hiel vindt niet dat de Zoeter- woudenaren met dat advies aan de provincie bezig zijn de ellen de over de schutting te gooien. „Nee, het knabbelen aan de randen van het Groene Hart is iets dat iedereen aan gaat. Ik verdedig niet alleen de Zoeter woudse belangen, maar ook de belangen van de recreant. Op allerlei niveaus is afgesproken dat dit gebied groen moet blij ven. Dan moet je wat mij be treft heel goed kijken naar an dere plekken om je voorzienin gen voor de Rijn Gouwe Lijn aan te leggen." rs gepakt diefstallen Ctp - Vier tieners uit •p zijn opgepakt om- •an verdacht worden P diefstallen uit kelder- 4iun woonplaats op ten te hebben. Eind !(ysrden er in de Vogel- ^.eiderdorp enkele aan slaan van diefstal van vaen. Tot voor kort ont zie daders nog elk njjiar dinsdag kon de po- (rietal jongens van 14, je ianhouden toen zij uan een deur ingooiden ie thorst. De vierde ver een 16-jarige jongen, aadag later gepakt. r - De maatschappe- st over een nieuw te ewon-winkelcomplex Islaan in Oegstgeest volgens wethouder bor de vele vragen die >den stellen over het srat maakte ze de leden bmmissie ruimte en jelijk. „U stelt steeds igeigen over de Essolo- dwzorgt voor onrust. U gewoon zijn niienadrukte dat de ge- :eiirplicht is mee te den- vorexterne plannenma- iraaet plan volledig ont- istf leggen wij het aan u 3esn moet u erover be- juF vot Meester de ontwik- i d het plan, Sedos uit dnj al laten weten dat ig j staat tegenover zijn per Huizing was daar- inde spreken. „De raad teat u zegt positief te de wethouder twikkelaars best na- ;r plannen. Weeren (LO): „U pegd dat u de gym- het Essostation wilt Daar bent u over de "jaan. Sedos bedenkt "wilde plannen. Die tijd. Straks de gymzaal be- et blijven en dan is 'te ^ets geweest." .tizing is het plan so- ipeelde tijd. „De h^ie wordt waar- opgesteld, dat het maal niet in past." door Marijn Roos oegstgeest - De Oegstgeestse politiek wil pas volgende maand haar goedkeuring geven aan het Voorlopig Ontwerp Ste denbouwkundig Plan (VOSP) Rijnfront. Volgens Leefbaar Oegstgeest (LO) voorkomt dat dubbel werk, omdat de ge meenteraad in maart gaat pra ten over de Grondexploitatie van het gebied. „We moeten die twee discussies tezamen voe ren." Wethouder Meester is het met LO eens, maar moet uit zoeken of uitstel wettelijk ge zien mogelijk is. De gemeente heeft namelijk allerlei deadlines waaraan ze zich moet houden. Ondanks het verzoek van LO discussiëren de leden van de commissie ruimte en groen ste vig over het VOSP. Over het al gemeen zijn de politieke partij en in hun sas met het plan, maar de verkeerssituatie baart de raadsleden ernstige zorgen. Ze vrezen namelijk dat enorm veel auto's de wijk in en uitgaan bij de Rijnzichtlaan, omdat daar de enige uitgang van deelge bied zes van Rijnfront zal zijn. Deelgbied zes komt rond de Oude Rijnsburgerweg te liggen. Ralph van den Hoek van oppo sitiepartij WD pleit voor meer uitgangen in het gebied. Hij re kent voor dat er per dag onge veer vijfduizend keer een auto de wijk in of uit rijdt. „Ik kan op dit punt dan ook niet instem men met het plan. Er moet een extra ontsluiting komen. Dat kan door de Dirck van Swieten- laan door te trekken of anders de noord-zuidverbinding te verlengen naar de Barakken, de voormalige studentenhuisves ting." Jan Geert van der Post (PrO) vreest tevens meer sluipverkeer binnen de wijk, omdat veel hui zen ver van de voorzieningen af liggen. „Ik vind dat mensen dan de fiets moeten pakken, maar ik realiseer mij terdege dat veel mensen liever in de auto liever stappen." CDA'er De Blaeij stipt aan, dat er bij de toegangs weg van de wijk ook nog eens een school gepland is. „Je kunt wachten op ongelukken, vooral omdat het kruispunt verschrik kelijk klein is." Wethouder Meester erkent dat de verkeerssituatie lastig is. De situatie binnen de wijk gaat ze nader bekijken. Verder is ze al bezig met het bestuderen van mogelijke aanpassingen aan de Rijnzichtweg. Zo moet daar een extra rotonde komen en ook de Rijnfront, gelegen tussen de A44 en het water van de Oude Rijn. Foto: Metafoor plek rond het viaduct van A44 moet autovriendelijker worden. „Want er komen natuurlijk veel meer auto's bij dan nu al het geval is." Tevens gaat de wet houder zich sterk maken voor de Rijnlandroute, een verbin ding tussen de A4 en de A44, die de verkeersdruk moet ver minderen. Ook wil ze Rijnsbur gers weren die de Rijnzichtweg nu vaak gebruiken als sluiprou te naar de A44 omdat de N206 verstopt zit. „Die hebben hier niets te zoeken." Maar dan moet de N206 verbreed worden „en daar heeft de provincie pas geld voor na 2010." zien." Ates valt hem bij: „En er komen niet alleen kantoren, maar ook woningen en er zijn ook ideeën voor een congres centrum, grand café en auto handel. De angst van mijn par tijgenoot Van der Hulst is dus ongegrond." Vanuit Leiderdorp reageert W4- wethouder Molkenboer ver baasd op de geluiden uit het naburige Zoeterwoude. „Ik heb bij uitwisselingen met die ge meente geen verontrustende geluiden gehoord. Bij ons be staat er in ieder geval geen twij fel dat de grondexploitatie in Leiderdorp een positief resul taat oplevert. Om misverstan den te voorkomen: of de bouw van de Brede School doorgaat, heeft geen invloed op de ex ploitatie van W4. Het was geen onderdeel dat als winstgevend was opgenomen. Integendeel, een school kost juist geld." De uitlatingen van Van der Hulst werden hem ingegeven door de problematiek rond voetbalclub Meerburg. Die moet aan de Laan de Goede Herder wijken voor W4. Ates opperde vorige week tijdens een bewonersavond de moge lijkheid om naar Leiderdorp te verhuizen en dat deed veel stof opwaaien. Gisteren legden Ates en Kooi, plattegrond bij de hand, nog maar eens uit hoe moeilijk het wordt om de ver eniging elders in de Zoeter woudse Meerburgerpolder on der te brengen, vlakbij de huidi ge locatie. Andere opties, zoals op het terrein van Heineken of in de Grote Polder tussen Dorp en Rijndijk zijn al afgevallen. Verhuizing naar het buurtschap Groenendijk, gemeente Rijn- woude, wordt nog onderzocht. „We begrijpen dat het een emotionele beslissing is voor een club die zijn wortels in de Zoeterwoudse gemeenschap heeft", aldus Kooi die er wel licht nog een telefoontje aan waagt met zijn Leidse collega om te zien of er in park Cro nesteyn nog ruimte is. Kooi en Ates opteren voorals nog voor het vertrek van de voetballers uit de Meerburger polder, maar ze houden er re kening mee dat de club daar toch moet worden onderge bracht. „Dat gaat knellen en dan moeten we een schoenle pel-methode verzinnen", aldus Kooi. 'Laat maar zien dan' Oud-wethouder en voorma lig Meerburg-voorzitter Ho- genelst heeft zich ook in de discussie rond zijn voetbal club gemeld. Hij doet een beroep op de inventiviteit van het gemeentebestuur. „Meerburg verplaatsen naar Heineken is geen optie, net zo min als een overgang naar de Grote Polder waar de pro vincie nooit toestemming voor geeft. En het gebied tussen Heineken en Hazers- woude kan al helemaal niet. De vereniging moet dus ge woon een plaatsje krijgen el ders in de Meerburgerpolder en daar moet Zoeterwoude een creatieve oplossing voor vinden. De gemeente is zelf standig gebleven doordat ze zo bestuurskrachtig is. Laat maar zien dan." komende dagen kan het gezin bij familie en vrienden terecht, maar er moet wel weer snel een vaste plek komen. Terwijl Van der Staaij in Den Haag was om het Kamerdebat over terreur te vol gen, stond zijn vrouw paniekerig te kij ken in de stoppenkast van hün woning in Benthuizen. Als gevolg van een brand in de droger waren de stoppen doorge slagen en vloog de aardlekschakelaar er uit. Maar dat wist ze op dat moment nog niet. Pas toen het geknetter in de gang hoorbaar was, had Marlies van der Staaij in de gaten dat er boven op zolder iets ernstigs aan de hand was. Vermoedelijk brand door kortsluiting in de droger, zou brandweercommandant Ruczynski van Rijnwoude aan het eind van de avond constateren. De flinke zol- derbrand in de woning was inmiddels geblust door de korpsen van Alphen, Hazerswoude-Dorp en Benthuizen. Om even over half acht woensdagavond riep Marlies van der Staaij de hulp van haar buurman in. Op het moment dat die binnenkwam, ontdekten ze samen de brand. Ze pakten de twee kinderen snel op die op de eerste etage sliepen. Stoelinga artii 1 o\\ ie atie ^''zoeterwoude - Sa- n zoeken met paro- ^.ïiden en nieuwe fi- eI tekeningen maken. efVek 'onJvoc isw( >or zorgen dat zo- wording in Leider- e Meerburgkerk in le open kunnen blij- erd gisteren tijdens van parochia- de kerken besloten, ig zou gisteravond uit zowel redie als Leiderdorp a keuze maken voor ride kerken omdat de laat is afgenomen. werd vooralsnog H)Voor de goede or- 5 Buiten niet, maar ge- advies aan het bis- L)0drukt Jules de Vries ee)chiebestuur. oncsdom maakte in ok- dat een van beide Vle%t sluiten en de mo swording was dui- ïadeel ten opzichte van de klassieke Meerburgkerk. Het leverde onrust op bij de Leiderdorpse - kerkgangers, maar die zijn sinds gisteren weer wat gekalmeerd. Leiderdorp en Zoeterwoude gaan in Leiden op zoek naar parochies om mee samen te werken. Twee niet genoemde kerken hebben ze daarbij speci fiek op het oog. Daarnaast wer den gisteravond acht financiële varianten aangedragen die eerst nog eens goed moeten worden doorberekend. De Vries maakte gisteren ook de resultaten van een enquête bekend die onder de parochia nen is gehouden. Ongeveer 1900 van de 4000 uitgezette for mulieren werden ingevuld. Daaruit bleek volgens De Vries dat het ledenbestand weliswaar krimpend is, maar er ook 'ver borgen energie' is aangeboord. Het is hoopvol dat een aantal nieuwe mensen zich voor di verse activiteiten wil inzetten", aldus De Vries. get "^oorschoten - Twee 1 dfciren (20 en 23) zijn var>r de Haagse recht- mMeeld wegens mis- 'iij kregen ieder ze- maand cel, waar- "anden voorwaarde- zwakkere' 15) kreeg op 15 sep- 1 I1' het Burgemeester j;k in Voorschoten egujn tegen zijn toch al pijnlijke knieën. Uit verklaringen van onder meer het slachtoffer zelf bleek dat de man al een jaar werd ge pest door het tweetal en dat ze hem geld afhandig maakten. Van die afpersingen werden de twee vrijgesproken. Daardoor viel de opgelegde straf lager uit dan de eis. Het duo zat al vierenhalve maand in voorar rest en is gisteren vrijgelaten. De buurvrouw belde de brandweer. Ook kwam de ambulancedienst langs om moeder en kinderen te controleren van wege de enorme rookontwikkeling. „Daar was gelukkig niets mee aan de hand", zegt Kamerlid Van der Staaij. „Na het slechte nieuws ben ik halsover kop uit Den Haag vertrokken. We zijn weer over de ergste schok heen en kun nen weer relativeren. Nu komt het aan om de dingen goed te regelen. Inder daad, we kunnen voorlopig niet terug. We zijn op zoek naar een andere tijdelij ke woning." Hazerswoude-Dorp - Mollen zijn de oor zaak geweest van de lekkende dijk langs het Oostvaartpad in Hazerswoude-Dorp. Dat heeft het hoogheemraadschap van Rijnland bekendgemaakt. Het fietspad ter hoogte van de Burgemeester Den Hollanderweg stond vorige week blank doordat er water vanuit de Oostvaart door de dijk sijpelde. Omwo nenden sloegen alarm bij het hoogheem raadschap van Rijnland, dat verantwoorde lijk is voor het dijkonderhoud. Rijnland is ter plaatse geweest en maakte het gat met een doorsnede van drie centimeter dicht. Het gevaar voor een doorbraak is nu vrijwel geweken. Toch haalt Rijnland pas volgende week de rood-witte linten weg. „De dijk is ter plaatse nog kwetsbaar. We willen voor komen dat er weer schade ontstaat doordat er op gelopen of gefietst wordt", licht woordvoerder Erwin Albrecht toe. Het water kon door de dijk komen door het gangenstelsel dat door mollen is gegraven. Het is volgens Albrecht onwaarschijnlijk dat Rijnland jacht gaat maken op mollen. „Dit is vrij uitzonderlijk. Mollen komen over het al gemeen niet bij vochtige plekken. Kennelijk hebben de dieren de verkeerde afslag geno men. Wel vormen muskusratten een gevaar. Die vangen we en dat hebben we redelijk onder controle." Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15