D66 bezorgd ovi werktempo colk Leiden niet De ene brug in is de andere LEIDERS REGIO Prominenten buigen zie over Leids Historisch Die Temand sprak me aan met boswachterette, Ali B. vervult dromen in Valkenburgse I HDC972 vrijdag 11 februari door Paul de Tombe Leiden - Een aantal bekende en minder bekende inwoners van de stad gaat zich volgen de maand buigen over 'Het groot Leids Historisch Dic tee'. De taaltest wordt samen gesteld door taalonderzoeker Hans Heestermans en wordt afgenomen op maandag avond 14 maart in de winkel van De Kier aan de Breestraat. Vijftien prominente Leide- naars worden uitgenodigd om mee te doen aan het dic tee, waarvoor zich nog eens 35 personen kunnen inschrij ven. De oefening in spellen, ver buigen en vervoegen wordt georganiseerd door boekhan del De Kier en deze krant en valt binnen het thema van de Boekenweek, die dit jaar van 9 tot en met 19 maart wordt gehouden. Het motto in die periode is 'Spiegel van de La ge Landen, boeken over onze geschiedenis' en de Leidse opgave bevat dan ook een veelvoud van historische fei ten over de stad. Samensteller Heestermans, in het verleden redi het Woordenboek landsche Taal en hoofdredacteur va Van Dale, kijkt d met een deskundj en tijdens de c wordt een stukje schiedenis nader u Maximaal vijftig kunnen meedoet dictee. Wie daa wordt uitgenodigi onder het motto komt, het eerst schrijven per emai lander@dekler.nl door Erna Straatsma leiden - D66 maakt zich zorgen over de grote achterstand die Leiden heeft in het actualiseren van bestemmingsplannen. Uit een recente planning van burge meester en wethouders blijkt dat negen van vijftien nog aan te passen bestemmingsplannen pas na i januari klaar zijn. De Leidse fractie is bezorgd over trage voortgang in het aan passen van de bestemmings plannen. Bij het aantreden van het college, in 2002, werd het actualiseren van bestemmings plannen tot prioriteit verheven. Voor dit doel werd extra geld vrijgemaakt. Het college beloof de dat alle nieuwe bestem mingsplannen op 1 januari 2006 klaar zouden zijn. Nu blijkt dat het college die dead line niet kan heden. „Het gevoel van urgentie bij het college lijkt te zijn afgenomen", schrijft D66-raadslid Sabine Verschoor aan het college. De liberalen willen van burgemeester en wethouders weten wat de reden en de consequenties van de vertragingen zijn. De fractie heeft schriftelijke vragen ge steld aan het college. „Dit baart de D66-fractie grote zorgen." De achterstand in de aanpas sing van bestemmingsplannen leidde er in augustus 2003 toe dat de rechter een bouwstop af kondigde voor grote delen van de Leidse binnenstad. De ge meente besloot de bestem mingsplannen S[ wen. Ze stelde noodprocedure warén voorlopige mogelijk voor dit en werden de erg voorkomen. Het paste bestemmii onder 40 procei nenstad valt, woi lijk voor de zom meenteraad vast) na volgt het bet voor de rest vani De bouwstop vo stad was begin d bij. Toen ontvin| een 'verklaring zwaar' van de pi door gelden sint gebruikelijke tf een bouwaanvra valkenburg - De Amsterdamse rapper Ali B. treedt morgen op in een hangar van het Vlieg kamp Valkenburg. Dat gebeurt voor een select gezelschap. Ali B. treedt die dag op voor gehandi capte, allochtone kinderen. Ook de clown Amin is aanwezig. In de Valkenburgse hangar beleven de jongeren een zogeheten droomdag. Daarvoor is de Stich ting Dream Foundation, een internationaal ge zelschap dat dromen realiseert voor mensen met een levensbedreigende ziekte, verantwoordelijk. Sigrid Galjaard is een van de initiatiefnemers. Twee maanden geleden werd het idee geboren. „Het is een groep mensen die in een vergeet boekje zit", legt Galjaard uit. Ze woont in Gouda, maar heeft familiewortels in Leiden. Een plek vinden was nog het minste probleem. In het groepje initiatiefnemers zit iemand die contacten heeft in Valkenburg. In was een hangar, waar eerder e concert van De Kast en kerkdiens houden, geregeld. „De medewerk burg is geweldig", zegt Galjaard. Het opsporen van gehandicapte; deren was moeilijker. „Want", le „waar moet je ze vinden als ze nif ten?" Ze is er in geslaagd om hoi bijeen te krijgen. Dat is gebeurd vi verse instellingen. Galjaard is dolgelukkig met de toe B. om naar Valkenburg te kome weer 'via via' gegaan. Hij was bert gramma om te gooien." En zo b derd gehandicapte, allochtone droomdag. Het programma duu vier uur 's middags. groot verschil ten aanzien van de omgeving. Rond de Andries Schotkade is sprake van min der uitzicht door bosschages en er is ook doorgaand ver keer. In het geval van de Waag- hoofdbrug gaat het om een verblijfsgebied waar voetgan gers, fietsers en een enkele au to voorkomen. Daar is de snel heid laag, het overzicht voor alle deelnemers goed en houdt men in het algemeen goed re kening met elkaar. Als er al een auto rijdt, dan rijdt die daar stapvoets. Mede gelet op het geringe hellingspercentage van de Waaghoofdbrug, officieel een voetgangersbrug, maar ook door fietsers gebruikt, is er geen enkele aanleiding aan be veiliging door middel van hek ken te denken." Leidenaar in Europese finale De 14-jarige Jos Nierop uit de Stevenshof speelt vanavond op internet de Europese finale van het Playstation2-spel, So- com II. Dat is een combat- game, waarbij een speler het spel goed moet beheersen en over de nodige tactische en strategische vaardigheden moet beschikken. Eind decem ber begon het toernooi met 64 spelers, vanavond is dus de apothéose. Nierop speelt onder de naam The Soulhunter. In de Europe se competitie zijn er clans die met acht tegen acht tegen el kaar spelen. In totaal zijn er 741 clans. Nierop doet mee aan de kampioenschappen in de categorie smgles: een tegen een. In totaal zijn er 252 singles die in competitieverband ga- men. Nierop komt in de eind strijd uit tegen een Fin. De fi nale begint om zeven uur en is te volgen via http: //socom2.eu.gamebatües.com Eric-Jan Berendsen Vanaf de Waaghoofdbrug (bovenste foto) rijden fietsers zo de drukke Stille Mare op. Dat is niet moge lijk bij de brug tussen de Andries Schotkade en het verlengde van de Rijn en Schiekade (onderste foto). Daar staan bij de Andries Schotkade hekjes, terwijl het daar qua verkeer rustig is. Foto's Niek Bavelaar Noordwijk: 25.000 euro vooi noordwijk - Noordwijk wil de door de zeebeving getroffen ge bieden in Azië steunen via een hulpactie van VNG Internatio naal van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. De ge meente kan zich dan via dit ini tiatief richten op een specifieke - bijvoorbeeld toeristische - re gio. Er wordt dit jaar 25.000 eu ro gereserveerd voor de actie. De Noordwijkse politiek houdt de mogelijkheid open om ook volgend jaar de steun voort te zetten. In een commissievergadering werd deze week de knoop door gehakt over de vraag hoe Noordwijk de rampgebieden moet steunen en met hoeveel geld. Deze kwestie ontstond na dat burgemeester Groen tijdens zijn nieuwjaarsrede had voor gesteld dat Noordwijk een bij drage zou geve bouw van twee li over een bedrag 10 procent vanj van de toe 160.000 170.1 veel te hoog bd meerderheid val raad. Ook wens niem geen pri\ publiek doel te scholen, weestij structuur. De n ook uiteen ove Sommige partij sluitend geld oi ro 555 van de! Hulporganisatie den daarnaast met VNG Inte het advies aani VNG-initiatief i lossing gevon commissie. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tusst uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsred Volwassenen kunnen zaterdag Wijkcentrui 12 februari meedoen aan een (Boshuizerlaan bingo in buurthuis Op Eigen februari met 1 Wieken in de Merenwijk (Val- computeren. I kenpad 5). De bingo begint om den wegwijs ge 20.00 uur. reld van Windi Liefhebbers van tweedehands en internet. D( spullen kunnen zondag 13 fe- Horst. De ee bruari terecht in buurthuis Op maandagavond Eigen Wieken. Daar wordt tus- De cursus omi sen 10.00 en 15.00 uur een lessen. Mee rommelmarkt gehouden. 5313648. Medewerkers van de hortus Mantelzorgen! botanicus (Rapenburg 73) ver- dag 17 februai zorgen zondag 13 februari een Jasserie, in wandeling. Deelnemers verza- boog aan de V melen om 12.00 uur bij de in- Jasserie is gang van de hortus en betalen plaats voor m 1,50 euro extra, bovenop de ervaringen wi normale entreeprijs. Thema van d( Kinderboerderij De Merenwijk 'versterken vai houdt zondag 13 februari een werk van ma open dag, met als thema 'melk- bijeenkomst i veehouderijen'. Diverse aspec- 21.00 uur. ten van een melkveehouderij De Leidse VI staan centraal tussen 14.00 en tie organiseert 16.00 uur. Zo kunnen bezoekers februari een afwegen hoeveel een koe per plussers in h dag eet en bestuderen wat er in Morschwijk krachtvoerkorrels zit. De bingo begii Nadja Lankamp voelt zich thuis in 'mannenbaan' door Jan Preenen noordwijk - Nadja Lankamp is terug van weggeweest. Of zoals ze het zelf zegt: „Terug naar de roots." Boomwortels om precies te zijn. Als kind speelde ze in De Steeg bij de Posbank al het liefst in het bos. Nu ze boswachter van Hollands Duin is met als stand plaats Noordwijk voelt ze zich als 37-jarige weer in haar element. „Het is heerlijk om door het bos te struinen, de grond in je vin gers te voelen. Vroeger liep ik dagelijks het bos in. Elke dag een stukje verder. Ik zou ook best in de duinen of het bos willen wo nen. Ja, ook in mijn eentje. De natuur is toch niet eng? Iets naars overkomt je eerder in de stad." Een woning in het groen is voor Lankamp voorlopig echter nog ver weg. Ze is allang blij dat ze sinds kort een huis heeft in Lis- se. Na haar aanstelling door staatsbosbeheer in september pendelde ze maandenlang tus sen Wageningen en Noordwijk. „Maar nu heb ik tijdelijk wat gevonden. Een godsgeschenk, ook al moet het halverwege dit jaar worden afgebroken en moet ik daarna weer verder zoeken." Haar voorganger Sune Stomps kan erover meepraten hoe moeilijk het is om aan een wo ning in dit gebied te komen. De Castricummer reisde elke dag op en neer en werd dat op een gegeven moment zo zat dat hij als boswachter aan de slag ging in Noord-Holland. En dat ter wijl Hollands Duin regio West toch niet zo klein is: van de Wassenaarse Slag tot de grens met Noord-Holland. Lankamp: „Een heerlijke omgeving. De Posbank bij Arnhem is schitte rend, maar hier vind ik het ook erg mooi. Met veel afwisseling van bos, duin en water. Ik voel me dan ook al aardig thuis." Aanvankelijk zag het er hele maal niet naar uit dat zij de wacht over bos en duin zou gaan houden. De in Oegstgeest ('officieel in een Leids zieken huis') geboren, maar in Vïanen en De Steeg getogen Lankamp zag in zichzelf een ontwikke lingswerker. Daarom koos ze voor twee studies aan de Land bouwuniversiteit in Wagenin gen. Eerst tropische cultuur techniek, daarna ontwikke- lingssociologie. Maar in beide gevallen sloten idealisme en praktijk niet op elkaar aan. „Ik kwam er al snel achter dat ont wikkelingshulp niet alleen maar liefdewerk is en dat er veel the orie bij komt kijken. Te veel. Daarom heb ik die studies afge broken. Ik dacht: straks schrijf ik een mooi rapport over een project dat ergens in de Derde Wereld zou moeten worden op gezet en verdwijnt het in een la. Toen ben ik bij mezelf te rade gegaan. Wil ik dat? Nee." Ontwikkelingssamenwerking in de natuur in Nederland kwam er voor in de plaats: de bos- wachterij. „Doen in plaats van denken. Een motorzaag gebrui ken, een muurtje metselen, op een trekker rijden, veel verzor gen, maaien. Een hele omscha keling. Van de universiteit in Wageningen naar de hbo in Velp. Heel anders dan alleen maar in de collegebanken zit ten. En daar kwam nog bij dat ik me zeker in het begin moest waarmaken. Ik had immers ge studeerd. Wat kom je hier doen? Zo werd ik als dertiger bekeken door 18- en 19-jarigen. Een echte mannenwereld. En daar zat ik dan als enige vrouw. Die jongens dachten dat ik wel snel weg zou zijn, dat het niets voor mij zou zijn." Lankamp bewees het tegendeel. Ze heeft haar zesjarige oplei ding bijna afgerond en is nu als eerste vrouw in Hollands Duin ('maar zeker niet in Nederland') boswachter geworden. „Van huis uit is het natuurlijk een mannenbaan. Dat merkte ik pas nog toen iemand me aan sprak als boswachterette. Dat zegt genoeg." Het blijkt ook als ze haar func tie omschrijft: surveilleren ('maar niet alleen met het op geheven vingertje'), organiseren van excursies, het geven van voorlichting, het inventariseren van vogels en planten en con tacten met gemeenten, politie en vooral vrijwilligers en bur gers, die ze samenvat onder de noemer gastheerschap. „Tja, zo heet het bij Staatsbosbeheer." Ze heeft echter bepaald geen last van een minderwaardig heidscomplex. Integendeel. „Ik voel me op mijn gemak. Als na tuurmens kom ik hier helemaal tot mijn recht. Ik ben niet ie mand die bij elk vogeltje uit zijn dak gaat. Ik ben nog geen echte vogelaar, maar ik wil wel alles weten. En dat vervolgens over brengen. Vooral op kinderen. Zij zijn de bestuurders en kie zers van morgen. Als je nooit in een bos of in de duinen komt, weet je niet hoe mooi het is en waarom je dit gebied moet be schermen. Dan kun je er net zo Nadja Lankamp in het Hollands Duin in Noordwijk. „Ik zou best in de duinen of in het bos willen wonen." Foto: Dick Hogewoning goed huizen neerzetten. Daar om wil ik hen interesseren, bij voorbeeld door meer excursies te organiseren. Dan kan ik over brengen wat mij beweegt. Ik vind het heerlijk als kinderen die drempel overschrijden en dichtbij al die kriebelbeestjes durven te komen. Dichtbij de natuur, die helaas in het ver domhoekje zit. Daar wil ik als boswachter, boswachteres, boswachterette of hoe je me wilt noemen, graag verandering in brengen." Over het water tussen de An dries Schotkade en Leuven straat en het verlengde van de Rijn en Schiekade ligt een bruggetje voor fietsers en voet gangers. Dat bruggetje is ver gelijkbaar met de Waaghoofd brug tussen Aalmarkt en Stille Rijn/Stille Mare. Bij het eerste bruggetje is aan de kant van de Andries Schotkade beveiliging aangebracht in de vorm van hekken, terwijl het daar qua verkeer rustig is. Bij de Waag hoofdbrug is aan beide kanten geen beveiliging aangebracht terwijl het daar juist druk is. Waarom? Is de brug bij de Rijn en Schie kade een voetgangersbrug? Of een fietsbrug? Waar staat dat dan, want er is geen verkeers bord te bekennen. De hekjes zijn bovendien lastig bij het af fietsen van de brug, omdat een fietser zich er alleen met lage snelheid of lopend met de fiets aan de hand doorheen kan wurmen. Daarnaast wekken die obsta kels niet de indruk dat ze zijn geplaatst om fietsers die van de brug afrijden te bescher men tegen auto's op de An dries Schotkade en de Schel penkade. Die rijden daar na melijk niet zo vaak. Ten slotte is er nog een kritische kantte kening te maken bij de hekjes. Zij maken het oprijden van de brug vanaf de Andries Schot kade nagenoeg onmogelijk omdat je je eerst door die hek jes moet slingeren en dan niet genoeg snelheid hebt om de brug op te karren. Bij de Waag hoofdbrug daarentegen fiets je bij het afrijden zo aan beide kanten het drukke voetgan gersgebied in. Is dat niet ge vaarlijk? Hans van Weijen, voorlichter van de gemeente, moet duide lijkheid verschaffen. „In het geval van de Andries Schotka de gaat het om een aanzienlijk steilere helling, terwijl er bo vendien sprake is van een Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14