Raad slikt uitleg over bestrating REGIO Politie hanteert de botte bijl methode' Studentenpartij wil onderzoek moslimextremisme Leiden is veranderd; wat doen we daar aan? \£rientiinsdae aties (12) ral op het jlein Geen enquête naar 'broddelwerk' SSL opent derde parkeerterrein schrijving voor appartementen 'Lage Rijn' bericht viaSMs jouw of de website Kijk snel op wwwJeidsdidagblad.nl LEIDEN welijks kunnen beïnvloeden." Bij aanvang van het collegejaar krijgen alle studenten uitgelegd dat de Universiteit Leiden 'geen islamitisch onderwijs geeft' en dat de Arabische cultuur en de islam als een historisch en maatschappelijk verschijnsel worden bestudeerd. „Respect voor eikaars visies is het uit gangspunt", zegt Van Ameron- gen. „Dat daarbij gediscussi eerd wordt, is normaal voor el ke wetenschappelijke opleiding en dus ook voor deze." De woordvoerder zegt dat hij 'do centen uit het hart van de op leiding' heeft gesproken die zeggen dat zulke discussies 'niet tot nauwelijks problemen opleveren'. „Ook het oplei- dingsbestuur zegt dit", ver klaart hij met nadruk. De fractievoorzitters van de Universiteitsraad reageren ver deeld op de vraag of er een na der onderzoek moet komen naar al dan niet vermeend mos limextremisme bij TCMO. Julia Caussin van aiopartij Leids Pro movendi Overleg (iiO) maakt zich nergens zorgen over. Mare Rozier van Studentengroepe ring Leiden (SGL) wil wel een onderzoek, maar alleen achter gesloten deuren, 'vanwege het veiligheidsaspect'. Alleen Dick de Vries van CSL vindt dat het college van bestuur onderzoek moet doen en in de Universi teitsraad moet verklaren hoe het precies zit'. 'Excessen in Leiden-Noord voorkomen' door Eric-Jan Berendsen leiden - De politie doet in Lei- den-Noord 'haar stinkende best' om de overlast door drugshandel rond delen van de Willem de Zwijgerlaan tegen te gaan. „Maar het probleem met drugs is dat als je een dealer oppakt er twee klaar staan om het gat in de markt op te vul len", aldus uitvoerend team chef Ruud van Es. Volgens Van Es treedt de poli tie ogenblikkelijk op als er een dealer wordt gesignaleerd. „Dan grijpen we meteen in. We hebben verregaande be voegdheden, want op grond van de Opiumwet kunnen we al iemand aanhouden alleen op verdenking van het bezit van verdovende middelen. Fouilleren doen we dan meest al op het bureau, omdat ver dachten de drugs doorgaans op bepaalde plekken in het li chaam verbergen. Daardoor kunnen we ze niet op straat onderzoeken." Drugsdealers en hun klanten zorgen voor veel overlast rond de Willem de Zwijgerlaan, tus sen de Julianakade en de Bem- hardstraat. Buurtbewoners kla gen over diefstal, prostitutie en vervuiling. Druggebruikers zouden poepen tegen de muurtjes en buurtbewoners bedreigen. Omwonenden zien het liefst dat de drugspanden worden ontruimd. Van Es zegt dat de politie pro beert excessen te voorkomen door de grotere dealers op te pakken en hen over te dragen aan justitie, in de hoop dat ze voor langere tijd in de cel be landen. „Maar dat vergt erg veel capaciteit, zodat we maar een paar van die acties per jaar kunnen draaien." Daarom hanteert de politie tij dens de dagelijkse gang van za ken 'de botte bijl methode', meldt Van Es. „We houden de woningen van waaruit wordt gedeald extra in de gaten en ie dereen die er uit komt, wordt aangehouden, ook al heeft ie mand maar één gram drugs op zak. Daarna nemen we de ar restant mee naar het bureau om een verklaring af te leggen. Bij meer dan één verklaring kunnen we dan de dealer op pakken. Vervolgens kan dan in samenwerking met gemeente en woningbouwvereniging tot ontruiming worden besloten, maar dat is een lastig traject. Wij als politie proberen naar de burgers uit te stralen dat de strijd tegen drugs ons ernst is. Maar je hebt vaak een onbe vredigend gevoel, omdat na de arrestatie van één dealer de volgende al weer klaar staat." door Eric-Jan Berendsen leiden - Ze kwam 28 jaar gele den vanuit Turkije naar Neder land, leerde de taal en verwierf een plekje in de maatschappij. Ze trouwde, kreeg kinderen en voelde zich hier thuis. Maar dat is de laatste jaren veranderd sinds de aanslagen op de Twin Towers, de moorden op For- tuyn en Van Gogh en de rel rond de Marokkaanse tasjesdief in Amsterdam. 'Zij' was een van de ongeveer honderd aanwezigen op het stadsgesprek over integratie en samenleven, gisteravond in De Waag. En de vrouw was niet de enige met die gevoelens. Een Marok kaanse die ook al jaren in Lei den woont, vindt het tegen woordig moeilijk om na een va kantie in haar geboorteland te rug te gaan naar Leiden. En een Nederlandse moeder was het opgevallen dat vroeger op de basisschool van haar kinderen ouders gewoon ouders waren en er nu ineens wordt geproken over Turkse en Marokkaanse vaders en moeders. Nederland en dus ook Leiden is veranderd. Waarom, wilde ge spreksleider wethouder Wim de Boer weten. De schuldigen wa ren snel aangewezen. De me dia, die elke extremistische gek maar voor de camera's aan het woord laten. De ophitsers Geert Wilders en Ayaan Hirsi Ali. Het kabinet uiteraard, dat meer oog heeft voor radicalisering dan voor integratie en discriminatie en ook nog eens te weinig doet aan scholing, werkgelegenheid en huisvesting voor allochto nen. En de 'gewone' Leidenaar zou ook wel een beetje meer mogen openstaan voor andere culturen. Wat zijn oplossingen om uit de ze impasse te komen, vroeg De Boer. Onbevooroordeeld naar elkaar luisteren, zei de een. Sport verbroedert, zei een an der. Eet samen hutspot of ga eens een pannetje soep bij de buren brengen, adviseerde ie mand. Meer zelfkritiek bij mos lims, riep een van de aanwezi gen. Laat imams in kerken pre ken en de pastoor of de domi nee in de moskee, stelde weer iemand voor. En in het Rijks museum voor Volkenkunde wordt in juni een festival voor Marokkaanse cultuur georgani seerd. Het waren voorstellen van veelal 'witte' vertegenwoor digers van politieke, maat schappelijke of culturele orga nisaties. Een Marokkaanse vrouw had nog niet zo lang geleden het heft maar in eigen hand geno men. Zij was tijdens het Suiker feest met een schaal koekjes naar haar Nederlandse buren gestapt. Daar werd enthousiast op de zoete lekkernijen gerea geerd en de buurvrouw, op haar beurt, stond een paar da gen later met een lekker stukje varkensvlees bij de Marokkaan se familie voor de deur. „Ik heb het aangenomen en wegge gooid. Eigenlijk had ik moeten zeggen dat moslims geen var kensvlees eten." En dat is het dilemma van de integratie in Leiden in een not endop. Het overgrote deel van de allochtonen wil graag, de bovenlaag van de autochtonen ook, maar de 'gewone man' schitterde gisteravond in De Waag door afwezigheid. Die heeft zich al lang afgekeerd van maatschappij en politiek en zat lekker thuis onderuitgezakt op de bank met een biertje in zijn hand .naar de televisie te kijken. Daar stond vast weer een of an dere extremistische gek voor de camera. Dit was het tweede stadsge sprek in een serie van vier. De volgende stadsgesprekken zijn donderdag 24 februari in buurt huis Morschwijk aan de To paaslaan en woensdag 9 maart in zorgcentrum Rijteen Vliet aan de Aaltje Noorawierlaan, aanvang acht uur. Het eerste gesprek was op 24 januari in de Kooi. ELLING I ten burge rverkiezing 'des ik mijn iurgemeester t-N iw mening Bchdagblad.nl Discussies zijn normaal en leveren nauwelijks problemen op' olitie heeft eerder j een inval op het np aan het Trek- aalf verdachten i. De politie trof de vrouwen in een erwijl ze bezig wa- oppen te knippen, rd er ruim 23 kilo hennep, met een van ongeveer in beslaggenomen, ïnep vond de poli- ur voor de inrich- hennepkwekerij. ;n apparatuur zijn If verdachten, van en 49 jaar, zijn na ir huis gestuurd. 3 verdachte werd fëtgehouden maar ook vrij. Alle ver- n zich te zijner tijd er moeten verant- door Silvan Schoonhoven leiden - De gemeenteraad wil een punt zetten achter het ge steggel over het stratenmakers- werk in de Leidse binnenstad. De raad heeft weinig behoefte aan een enquête om uit te zoeken of er sprake is geweest van fraude of vriendjespolitiek of waarom er lelijke plekken in de bestra ting in de binnenstad zitten. 'Broddelwerk' en 'gevaarlijk', zo luidde het vernietigende oor deel van de Stichting Erkenning voor het Bestratingsbedrijf (SEB) over het bestratingswerk in elf straten in de Leidse bin nenstad. De beschuldigde stra tenmaker, de firma Sloos, rea geert met 'minachting' op dit 'schandelijke' rapport, schrijft P. Sloos aan de raad. „Er is hooguit 2,5 uur aan besteed", verdedigde zegsman Iestra het aannemersbedrijf gisteravond tegenover de raad. „Dit rapport slaat als een tang op een var ken." Ook wethouder Hillebrand toont zich 'niet onder de in druk' van het SEB-rapport. Vo rig voorjaar zijn er twee interne onderzoeken gedaan naar het straatwerk in Leiden en daaruit blijkt volgens de wethouder al dat er 'verschillen in kwaliteit' zijn. „Dat de puntkeien in waai- erverband niet goed gelegd zijn, wisten we al. De SEB is een be langenorganisatie en dus niet onafhankelijk." Het raadslid Flippo (CDA), dat om de second opinion had ge vraagd, blijft wel achter de kri tiek van de SEB staan. Hij wil daarom een raadsenquête om uit te zoeken waarom Leiden 'een Perzisch tapijt is geboden' maar het 'een oud zeil met brandgaten heeft gekregen'. Daarvoor krijgt hij in de raad echter niet veel handen op el kaar. De zaak rond het bestratings- werk werd aan het rollen ge bracht door stratenmaker Van der Velde. Die stelde dat de aanbestedingsprocedures niet deugen, dat ambtenaren vriendjespolitiek bedreven en dat de geleverde kwaliteit van de 'huisaannemers' niet goed was. De wethouders Hillebrand en Van der Sande hamerden er op dat de integriteit van hun ambtenaren overeind is geble ven in het onderzoek. „Er zijn fouten gemaakt", zei de laatste. „Maar er is geen fraude." En Hillebrand: „Er is geen spoor van vriendjespolitiek." Tot grote teleurstelling van Van der Velde accepteren de raads leden die uitleg. Stoffels (D66) wil wel een onderzoek om te kijken welke ambtenaren op posten zitten waar ze gevoelig zijn voor verdachtmakingen. leiden - Met het trekken van het eerste kaartje uit de parkeerautomaat, hebben verkeerswethouder Ruud Hes- sing en ondernemer Peter Labruyère gistermiddag het derde parkeerterrein van de Stichting Stadsparkeerplan Leiden (SSL) geopend. De SSL heeft al het bekende par keerterrein aan de Haagweg en, op zaterdag, parkeer ruimte achter station Lammenschans. Voor de derde lo catie viel het oog op het voormalige complex van korf balvereniging Pernix naast de Groenoordhallen. Het nieuwe Groenoord-stadsparkeerterrein is bereikbaar vanaf de Gooimeerlaan, telt 350 parkeerplaatsen en heeft voor evenementen een overloop van 1000 plekken op het terrein van de Groenoordhallen en Luba Holding. „We kunnen nu voor eens en voor altijd afrekenen met de mythe dat Leiden slecht bereikbaar is en te weinig parkeerplaatsen telt", aldus Chris Verplancke, directeur van de SSL. Volgens Verplancke was uitbreiding hard nodig, omdat het terrein aan de Haagweg wekelijks met enige regel maat vol was met 1100 auto's. Vanaf de Gooimeerlaan, waar automobilisten 5 euro voor 24 uur parkeren beta len, rijden om de zes minuten busjes naar de binnenstad en weer terug. Een jaarabonnement kost 255 euro en een 15 strippenkaart 52 euro. Naast de parkeerplaatsen is er een centrale van waaruit de busjes worden gestuurd en ook Taxi Wielkens opereert, is er een personeelsruimte en zijn er kantoren. Foto: Hielco Kuipers ten' en dat hij dit ook hoort van collega's. Studenten zouden 'radicaliseren', meer dan op an dere universiteiten waar het Midden-Oosten wordt bestu deerd. In dit licht is het niet verrassend dat Jason W. juist de Leidse universiteit uitkoos voor zijn studie. Woordvoerder Wim van Ame- rongen waarschuwt echter voor overhaaste conclusies. Het is waar dat relatief veel studenten wortels hebben in Noord-Afrika en in het Midden-Oosten en een moslimse geloofsovertui ging hebben. Zij komen onder meer naar de Leidse universi teit om de 'bronteksten van hun cultuur' in het Arabisch te leren lezen. „Het is beslist niet de enige groep", verzekert Van Amerongen. „De afkomst van de studenten is heel gevarieerd. Er zijn ook autochtone Neder landers, overtuigde christenen en mensen zonder geloof op de opleiding te vinden." 'Natuurlijk' wist het college van bestuur van de universiteit al Tang voordat dit in de publici teit kwam' dat Jason W. Leids student is geweest, aldus Van Amerongen. „We hebben geke ken naar wat hij hier heeft ge daan. Hij is op 1 september als eerstejaars begonnen, maar hij was geen frequent bezoeker van de colleges. Op 10 novem ber al is hij in het Laakkwartier gearresteerd, dus hij heeft de sfeer van de opleiding hier nau- ontvangen ie brug n is lere niet mijn krant. I 'Ji Dagblad leiden - Fractievoorzitter Dick de Vries van de Christelijke Stu dentenfractie Leiden wil dat het college van bestuur uitzoekt of islamitische studenten aan de Universiteit Leiden radicalise ren. Eerder deze week werd be kend dat Jason W„ één van de leden van de Hofstadgroep, een radicaal-islamitisch boekje ver spreid zou hebben op de oplei ding Talen en Culturen van het Midden-Oosten. „Was dit een incident of gaat het om iets structureels?", is zijn vraag. Een docent van de opleiding Talen en Culturen van het Mid den Oosten (TCMO) zei dins dag in deze krant dat hij 'al ja ren het gevoel heeft dat er iets vreemds leeft onder de studen- incomplex zoals dat aan de Lage Rijndijk gaat worden gebouwd. Publiciteitsfoto -age Rijndijk in Leiden appartementencomplex tge Rijn', zoals het gaat he- pwoningen, met elk een her, één of twee slaapka- ras of balkon. De inschrij- partementen, die vanaf Ij op naam te koop zijn bij 1, begint morgen. Lage Rijn word gebouwd door Heembouw Vastgoed uit Roelofarendsveen en is ont worpen door Habeon Architecten uit de zelfde plaats. In het ontwerp is 'nadrukke lijk rekening gehouden met de bestaande omgeving'. Zo wordt het complex in twee delen opgebouwd, 'wat past in het ritme van de straat,' en wordt bij de bouw bak steen gebruikt die past 'in de stijl van de omliggende bebouwing'. Bij de inschrijving voor de appartementen, die elk een buitenberging hebben en een eigen parkeerplaats (prijs 12.500 euro) op het binnenterrein, hebben wijkbewoners voorrang. Vervolgens zijn inwoners van Leiden die een huurhuis achterlaten aan de beurt en dan bewoners uit de regio. De in schrijving sluit op 28 februari. Stuur eer. Valentijn!

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13