'We werken keihard en houden geen cent over' ECONOMIE Middeninkomens voelen zich aan alle kanten gepakt Bouwbonden verbijsterd over opstelling werkgevers Minder verdachten in fraudezaak Ahold Zakelijke ster Fiorina gedoofd Frans parlement verzacht vaste 35-urige werkweek Six Flags nu Walibi World optreden nredame' linister Hooger- ezondheid) gaat sden tegen medi- ten die de reclame- un laars lappen. De dat de Inspectie ondheidszorg boetes oplegt als ngen constateert, on alleen de rechter ■8 boetes zullen bo- 1 hoger worden, »ervorst aan. Fa- igen geen reclame -medicijnen die al- pt verkrijgbaar zijn. t geneesmiddelen ge richtlijnen. Fa- iizeilen de regels treden ze. (restaurant bezocht 1 - Uit Het Nationa- fiderzoek onder ïmenten blijkt dat gjaar 9 procent leken hebben ge- ledrijfsrestaurants. »ld aantal bezoeken 4r 2,55 per week. renten zeggen dat it van huis is mee- tevredenheid inden veel mensen gstaurant te duur of »n het gebouw ïrde neemt gemid- r per week voor de lee van huis. 43 het elke dag. yername sool SHB Jersoneel van de havenpool SHB dsen gesteld aan e overname. De tl ieder geval 5 mil- het uitzendbureau ferkers investeren n dat er geen ge- tslagen vallen. Dat irzitter De Haas gd. SHB staat in de g van Van Gessel, ^uitzendbureau Jlissingen, en Ver van het bedrijf middels is er vol- I een derde partij. gen naar er zalm egen maakte het le Europese Unie se export van ge- aanhangig bij de Isorganisatie WTO. mier Bondevik gis- jeeld. De EU be- leek een quotum iumprijs voor de K>rse zalm vast te t de vis onder de worden verkocht. ongebmikelijk regen samen met tmaakt van de Eu- imische Ruimte en strekkingen heeft donderdag io februari 2005 ft koopt itrijder osoft gaat de be- tijn e-mailpro- sterken met de softwaremaker irogramma's Sy- jMicrosoft kocht Giant Company >yware bestrijdt. maker i failliet Lederwarenfabri- w Company, voral iker van de leren agenda's van :es, is failliet. De rs van het Win- irijf staan op s eigenaar en dis- de Succes- en s, SRT Internatio- is de productie |j ondergebracht rikanten.' lar 00 ïuropese Com- jfor om Grieken- de tijd te geven e begrotingstekort fin. Dat betekent Ll. Als deEU-mi- anciën volgende ïen met het voor dat wel dat Grie- norme boete kan ■weigert het tekort Vorig jaar genland op dat het te fraaie cijfers <ad gestuurd. eist 22 ran staat jrootste aandeel- 't Russische olie- Menatep, dient ie overheid een an 28,3 miljard voeding voor de opgelopen bij ig van Yukos. Di- e liet gisteren ijd van dreigen ratep beheert 51 aandelen van ^and krijgt >or tekort Het onderzoek richtte zich op twee oudergezinnen met thuiswonende kinderen en een inkomen van modaal tot twee keer modaal. 51 Pro cent heeft 2 kinderen; 29 procent 1 kind; 17 procent 3 kinderen en 3 procent 4 kin deren. Van de 1000 onder vraagde gezinnen heeft 62 procent een netto-inkomen van 1500 tot 2300 euro netto per maand; 38 procent ver dient 2300 tot 3100 euro. Eenderde heeft dit jaar een lager netto-inkomen dan in 2004. Ruim de helft hen ging dit jaar netto 1 tot 5 procent op achteruit. Bij 15 procent is sprake van een inkomens daling met 10 procent door John Wanders den haag - „Intussen dreigt er een belangrijke groep tussen wal en schip te vallen, namelijk de mensen met een middenin komen. En dan vooral die groe pen waar meerdere personen van één inkomen moeten rond komen: alleenverdieners en ge zinnen met kinderen. Mensen met een middeninkomen, ge zinnen met kinderen lijken steeds meer de dupe te worden van tal van beleidsmaatregelen van de overheid. Aldus Jan Peter Balkenende in februari 1999 in een opiniestuk voor de regionale dagbladen. Het toenmalige CDA-kamerlid hoopte met deze alarmerende tekst de oren te wassen van het kabinet-Kok. Precies zes jaar la ter wijzen de gedetailleerde cij fers van onderzoeksbureau Mo- tivaction uit dat de financiële positie van middeninkomens met kinderen er onder het pre mierschap van Balkenende al leen maar beroerder op gewor den is. Gezinnen met een inko men vanaf modaal tot twee keer modaal hebben het sinds jaren niet zo zwaar gehad. Deze gezinnen - ingebed tussen de laagste en hoogste inko mensgroepen - vormen de rug gengraat van de Nederlandse economie, maar hun eigen huishoudbudget piept en kraakt aan alle kanten. Wat te denken van de constatering dat vier van de tien gezinnen in de ze inkomenscategorie simpel weg geen geld meer overhoudt om leuke dingen te doen? En daarbij ook nog opmerkt moei te te hebben om rond te ko men. Opvallend is dat tweederde van de ondervraagden het idee heeft slechter af te zijn dan mensen met een laag inkomen. Zeer veel gezinnen met een middeninkomen voelt zich ken nelijk aan alle kanten gepakt. Vanwege de relatieve hoogte van hun salaris, komen zijzelf niet of nauwelijks in aanmer king voor overheidssubsidies. En omdat ze boven de zieken fondsgrens zitten, zijn ze over geleverd aan de grillen van de ziektekostenverzekeraars. Vrij wel alle gezinnen die sinds 1 ja nuari worden geconfronteerd met hogere maandlasten, kla gen over gestegen ziektekosten premies. Eveneens massaal zijn de klachten over de kosten voor gas en licht en de gemeentelijke lasten. Voor eenderde van deze huis houdens is het recent ontvan gen salarisstrookje over januari het ultieme bewijs van een net to achteruitgang. Na vele jaren waarin de meeste Nederlanders het beter hadden dan de gene ratie die hun voorging, zegt nu een kwart van de gezinnen met een inkomen vanaf modaal tot twee keer modaal dat zij het in financieel opzicht minder goed hebben dan hun ouders. Een kleine minderheid (15 pro cent) erkent in de bloeiperiode van de late jaren negentig op te grote voet te hebben geleefd. Een enkeling geeft toe zich te hebben laten verleiden tot de aankoop van een woning die met het bestaande gezinsinko men eigenlijk niet te betalen is. Maar de overgrote meerderheid zucht en steunt over de geste gen vaste kosten voor gas en licht, ziektekostenverzekering en gemeentelijke tarieven. Het tweede kabinet-Balkenen de lijkt zich ervan bewust dat het zo niet langer kan zonder forse schade bij de verkiezingen voor de coalitiepartners. Nu is de tijd gekomen om iets extra's te doen voor de middeninko mens, betoogden de regerings partijen CDA, WD en D66 juist deze week. Als zij bij die be leidskeuze nog een illustratie behoeven, biedt het uitgebreide onderzoek van Motivaction daartoe voldoende aankno pingspunten. den haag/gpd - Gezinnen met een inkomen vanaf modaal tot twee keer modaal hebben het in jaren niet zo zwaar gehad als nu, blijkt uit vandaag verschenen onderzoek van Motivaction, ver richt in opdracht van onder meer deze krant. Velen hebben moeite om rond te komen. Ze moeten bezuinigen op hun uitgaven, maar dat valt niet mee. Iedere maand staat de familie Scholz 1000 tot 2000 euro rood. Al een paar jaar doet Jona Scholz (39), getrouwd en moe der van twee kinderen, haar boodschappen bij de goedkope supermarkten Lidl en Cl000. Alle kleding koopt ze in de uit verkoop. En ze denkt wel twee keer na voordat ze naar de bio scoop gaat. „Toch slagen wij er niet in om uit de rode cijfers te komen", vertelt Scholz. Samen met haar man verdient ze 2800 euro netto per maand. De verhoging van de ziektekos tenpremie is een flinke aanslag op de huishoudportemonnee. „Voor mij en de kinderen be draagt de premie 400 euro per maand. En dan nog doen ze moeilijk over vergoedingen. Op advies van de dokter moet mijn dochter een bril. Pas bij min zes - als je stekeblind bent - krijg je de onkosten vergoed. Het mon tuur kostte 100 euro, de glazen 70 euro per stuk. Daar gaat weer een smak geld." Het echtpaar heeft een eigen huis en betaalt maandelijks 900 euro aan woonlasten, exclusief gas, water en licht. Maar met een inkomen van 2800 euro blijft er toch genoeg over, zou je denken. „We doen dingen die eigenlijk niet kunnen. Mijn man komt uit de Maladiven, af gelopen zomer is hij daar met onze zoon geweest. Kosten: 3000 euro. Dat hakt er flink in." Op sommige dingen wil je ge woon niet bezuinigen, bekent Jona Scholz. „Voor het verjaar- van mijn zoon gin- Mijn gezin heeft moeite om rond te komen. ■I Ja I Neutraal Nee Gezinnen met middeninkomen zijn slechter af dan gezinnen met een laag of hoog inkomen I Ja I Neutraal Nee gen we met acht kinderen naar het Tropenmuseum in Amster dam. We hebben thuis gegeten, alle boodschappen gedaan bij de Lidl. Kosten: 150 euro. Dat was wel slikken, maar moet je dat dan laten? Dat is lastig." „De vaste lasten zijn gestegen en daar kun je niet op bezuini gen. Je moet het geld dan er gens anders vandaan halen," stelt woordvoerder Bettonville van het Nibud. Bij haar organi satie komen veel telefoontjes binnen van mensen die slim mer met hun geld willen om gaan. De gouden tip luidt: schrijf op wat je zoal uitgeeft en slaap er een nachtje over voor dat je extra geld uitgeeft. Suzanne (37) en Michel (39) uit Delft proberen hun uitgaven duidelijk in beeld te brengen, maar de financiële positie wordt daar niet beter van. Zij hebben twee dochters, van 5 en 7 jaar. Michel heeft een goede baan als logistiek manager bij een groothandelaarjn tuin bouwproducten. Suzanne vindt het 'van de zotte' hoe duur alles is geworden. „We moeten 400 euro per maand aan particuliere ziekten- kostenpremie betalen. Dan hebben we een van de goed koopste verzekeringen. Dat is bijna 900 gulden! De energiere kening komt nog, maar ik hoor van iedereen dat die ook veel hoger uitvalt. Alles wordt ge woon veel duurder. Maar we gaan niet meer verdienen." Het onderzoek wijst uit dat de energierekening voor veel mid dengroepen een blok aan het Wij kunnen niet meer zo vaak op vakantie als in voorgaande jaren. I I Neutraal B Mee oneens Wij hebben voldoende financiële reserve om stijgende kosten op te vangen? Ja [~1 Neutraal Nee been is. Al in het eerste jaar na de liberalisatie van de energie markt krijgen consumenten een veel hogere rekening in de bus. Energiebedrijven verklaren dat de gasrekening omhoog moet, omdat de olieprijs zo hoog is. Als de gasprijs stijgt, stijgt ook de elektriciteitsrekening. Hier door kan een gezin per jaar 150 tot 175 euro meer kwijt zijn aan gas en licht, zo berekende de Consumentenbond. Het zijn niet alleen de maande lijks terugkerende vaste lasten waar Suzanne zich om bekom mert. Haar jongste dochter Jodi zit op zwemles. „Zwemles voor een A-diploma kost 500 euro. Maar dan moet zij wel binnen een jaar dat diploma halen, an ders kun je volgend jaar ge woon weer geld neertellen. Bei de kinderen gaan in het voor jaar op schoolreisje. Hup, dat is dan twee keer 17,50 euro, in eens betalen graag." Op boodschappen en kleding bezuinigt de familie al. Dit jaar gaat ook hun vakantie eraan, zegt Suzanne. „We hebben een caravan op een camping in Bra bant waar we van mei tot sep tember in het weekeinde naar toe gaan. Die caravan zetten we wel neer, want dan kunnen de kinderen lekker buiten fietsen en spelen. Normaal gaan we in de zomervakantie ook altijd nog een paar weken naar het bui tenland. Maar dat kunnen we dit jaar niet betalen." Suzanne wil graag gezegd heb ben dat haar gezin het absoluut niet slecht heeft. Zij ziet veel moeders op school die zich nog Waarop bezuinigt uw gezin? Uit eten gaan 43% Boodschappen mm 41% Kleding ■BB 39% Vakanties 34% Tijdschriften wm 30% Kranten 21% Vervanging auto Bi 20% Mobiele telefonie Bi 15% Heeft uw noodzaak tot bezuinigen te maken met de gestegen lasten? g0. Ja I Neutraal BI Nee minder kunnen permitteren. Ze vindt het alleen zuur dat haar Michel vijf dagen keihard werkt en het gezin geen cent over houdt. „Michel gaat tegen woordig zelfs geregeld zater dagochtends werken. Dat geld voor die overuren kunnen we goed gebruiken. Maar als de wasmachine kapot gaat, heb ben we een groot probleem. Die moeten we dan bij Weh- kamp bestellen, op afbetaling." In verband met de privacy zijn de namen van de gezinnen in dit verhaal gefingeerd. amsterdam/gpd - Het lijstje met verdachten in de strafzaak over de boekhoudfraude bij Ahold is flink ingekort. Justitie zette onder meer een streep door de naam van de Noorse zakenman Erik Hagen, zo bleek gisteren bij de vierde regiezit ting voor de Amsterdamse rechtbank. Naast Hagen, die een rol zou hebben gespeeld bij het toevoe gen van de winstcijfers van de Zweedse supermarktketen ICA aan die van Ahold, zijn ook ex- directeur Paes Mendonca van de Braziliaanse dochter Bomp- re^o en Carlos Paiz van Ahold Guatemala niet langer ver dacht. Dat geldt niet voor voor malig hoofd administratie van Ahold, Bert Verhelst en de vroe gere eigenaar van de Disco su pers in Argentinië, Juan Peira- no. Begin 2003 werd bekend dat su permarktconcern Ahold bij overgenomen bedrijven slechts een minderheidsbelang had, maar wel deed alsof het de baas was. Dat vertekende de be drijfsresultaten op een onge oorloofde manier. Het open baar ministerie begon een on derzoek met als voornaamste verdachten ex-bestuursvoorzit ter Cees van der Hoeven en fi nancieel directeur Michiel Meurs. Beiden waren gisteren niet op de zitting. Justitie kondigde eerder aan een forensisch onderzoek te be ginnen naar de gebruikte inkt op tegenstrijdige documenten. Uit het tijdstip waarop de Ahold-top interne documenten tekende, moet blijken in hoe verre zij op de hoogte waren van de boekhoudfraude. Een woordvoerder van de recht bank verklaarde dat het onder zoek 'in dossier wordt gehou den'. Waarschijnlijk totdat de zaak inhoudelijk wordt behan deld. Dat kan nog wel een jaar duren. Op 13 juni volgt eerst nog een nieuwe regiezitting. De Stichting Onderzoek Be drijfsinformatie (SOBI) van Pie- ter Lakeman probeert inmid dels de strafzaak te gebruiken als opstap voor schadeclaims. Lakeman voert al enige tijd ci viele zaken tegen Van der Hoe ven en Meurs. Na de ontdek king van de fraude kelderde de koers van het aandeel Ahold. Verschillende beleggers, onder wie Lakeman, hopen door deel name aan de strafzaak op een hogere kans op schadevergoe ding. Lakeman ageert vooral te gen de rol van Aholds huisac count Deloitte. „Ze worden ten onrechte afgeschilderd als slachtoffer en niet als verdach te," zei hij gisteren. Verder was de regiezitting voor al een steekspel over verzoeken om informatie en het oproepen van deskundigen. Oud-hoogle raar Van der Poel werd door de rechtbank aangewezen om en kele delen van de boekhouding nog eens door te lichten. Meer informatie zal worden inge wonnen over de gang van za ken bij Ahold in Zweden. biddinghuizen - Het pretpark Six Flags in Biddinghuizen heet voort aan Walibi World. Daarom was gisteren bij de onthulling van de nieuwe naam een 'echte' walibi aanwezig. Eigenaar StarParks heeft aangekondigd vier miljoen euro te steken in een opknapbeurt van het toeristische attractiepark in Flevoland. Foto: GPD/Leon Dakkus parus/ANP - Met 24 uur vertra ging wegens 500 door de linkse oppositie ingediende amende menten heeft de Assemblée Na tionale, de Franse Tweede Ka mer, gisteren het omstreden wetsvoorstel aangenomen dat de geldende 35-urige werkweek aanzienlijk versoepelt. De 370 neo-gaullisten van de UMP en de liberalen van de-UDF (de re geringspartijen) stemden voor, de 180 leden van de socialisti sche, communistische en groe ne oppositie waren tegen. „Sinds 1936 is er nooit een re gering geweest die de arbeids tijd autoritair heeft verlengd," betoogde de communist Gré- metz. Volgens het voorstel, dat de steun had van de regering, moeten werknemers langer kunnen werken als zij meer wil len verdienen, maar officieel blijft 35 uur de norm. De 35- urige werkweek werd begin 2000 ingevoerd door een socia listische regering. Veel kritiek had de oppositie over de uitbetaling van over uren: 10 procent meer, in plaats van 25 procent nu. Het parle mentaire debat kwam na een roerig weekeinde met 118 beto gingen in het hele land, georga niseerd door vrijwel alle bon den, waarin 300.000 tot 500.000 mensen de straat opgingen om tegen het wetsvoorstel te de monstreren. Het voorstel moet nu nog door de Senaat. Daar wordt het ook aangenomen want rechts beschikt er over een ruime, absolute meerder heid. Voor premier Raffarin gaat het er in de eerste plaats om de concurrentiepositie van Frankrijk te versterken. Topvrouw Hewlett-Packard opgestapt PAto alto/anp - Vrouwen met ondernemingszin hebben een boegbeeld verloren. Carly Fiori na, die opstapte bij Hewlett- Packard, sierde covers van vele bladen, maar profileerde zich bovenal als daadkrachtige za kenvrouw. Haar bekendheid is in de VS even groot als die van tv-presentatrice Oprah Winfrey. Fiorina's ster rees tot grote hoogte toen zij in 1999 bij Hew lett-Packard de toppositie ver wierf. Daarvoor was zij al opge vallen bij AT&T en Lucent. Kort na haar entree in Silicon Valley liet de Texaanse weten een cul turele omslag te willen bewerk stelligen bij het eerbiedwaardi ge, maar wat ingeslapen com puterconcern. Werknemers hebben dat gewe ten. Enkele maanden na Fiori na's entree splitste HP zich in tweeën. Twee jaar later besloot zij de malaise in de computer industrie hard aan te pakken. Er verdwenen in korte tijd 6000 banen en als klap op de vuur pijl besloot HP concurrent Compaq over te nemen. Een noodgreep, oordeelden analis ten, maar noodzakelijk omdat de winstmarges op computers steeds verder terugliepen. De daadkracht was voor HP on gewoon. In de traditie van de oprichters Bill Hewlett en David Packard, die HP in 1939 vanuit een garage vorm gaven, was juist een managementbeleid ontstaan dat zich richtte op consensus. De rigoureuze Compaq-ovemame kon dan ook niet op goedkeuring reke nen van de nazaten van Hew lett en Packard. Fiorina schrok er echter niet voor terug om het conflict voor de rechter uit te vechten. De krachtenbundeling van HP Carly Fiorina in januari op de grote elektronicabeurs in Las Vegas. Foto: Reuters/Mike Blake en Compaq leverde vooral veel kostenbesparingen op, mede doordat er opnieuw duizenden banen verdwenen. De concur rentieslag met Dell lijkt een ver loren strijd. In tegenstelling tot Dell draagt HP de loden last van het verleden met zich mee van te hoge kosten voor pro ducten die zich nauwelijks meer onderscheiden van de concurrentie. Het concern moest daarom ook geregeld de hoge verwachtingen op Wall Street temperen. Alleen in prin ters bleef HP het goed doen, maar in die markt doet Dell nu ook flink van zich spreken. Niet alleen Fiorina's zakelijke escapades trokken de aandacht. In de mannenwereld waarin ze verkeerde, was ze voor de pers een opvallende verschijning. Dat ze dure mantelpakjes draagt en zichzelf een vorstelijk kantoor gunde, was koren op de molen van critici. Venijnige opmerkingen over haar gedrag, deed ze simpelweg af als seksis tisch. De afgelopen maanden lag vooral Fiorina's onmacht om op te boksen tegen de concur rentie onder vuur. In augustus 2004 bleek dat de verhoudingen binnen HP waren verhard. Na dat de divisie servers en opslag systemen teleurstellend pres teerde werden enkele managers ontslagen. Vorige maand volg de een onverwachte bundeling van de divisies pc's en printers. HP sprak toen de hoop uit daarmee sneller te groeien. De 50-jarige Fiorina maakt dat niet meer van nabij mee. Buhrmann: Traag herstel in Europa amsterdam/anp - Buhrmann verwacht op de belangrijke Duitse en Benelux-markt dit jaar geen groei. „Het herstel verloopt trager vergeleken met eerdere recessies", zei topman Koffrie. De kantoorartikelen handelaar, die gisteren de jaar cijfers over 2004 presenteerde, boekte een nettoresultaat van 80,2 miljoen euro. Een hele ver betering vergeleken met het verlies van 132,2 miljoen euro in 2003. De netto-omzet daalde, grotendeels door de zwakke dollar, met 4,3 procent tot 5,54 miljard euro. „In Amerika zien we het langzaam de goede kant opgaan", aldus Koffrie. De om zetgroei verdubbelde er tot 4 procent.Het eigen merk Corpo rate Express is er inmiddels goed voor eenvijfde van de om zet. door James McGonigal woerden - „We hebben vier weken aan één stuk onderhandeld. We wisten dat we een paar veren moesten laten, maar dat hadden we over voor een moderne CAO. En opeens roepen de werkgevers dat ze helemaal geen CAO willen!" Voorlichter Johan Slok van de Bouw- en Hout bond CNV was er gistermiddag nog helemaal stuk van. „Moeten we net als 100 jaar geleden per bedrijf arbeidsvoorwaarden afspreken? Die versnippering wil toch niemand?" CNV, FNV Bouw en Het Zwarte Corps (HZC, ma chinisten en monteurs) belegden gistermiddag een persconferentie om uit te leggen waarom dinsdagavond de onderhandelingen over de bouw-CAO, die tot 11 januari een jaar stil hadden gelegen, toch weer zijn afgebroken. De drie bon den gaan nu de leden raadplegen. Dat er actiebe reidheid is, lijdt geen twijfel. „Het gaat over juist voor bouwvalckers heel belangrijke zaken als het vroegpensioen en het voorkomen dat overwerk en onregelmatig werk voortaan alleen door de baas worden bepaald," aldus Slok. En dan zijn er nog de betaalde reisuren, waar de bedrijven van af willen. De werkgevers stellen zich op het standpunt dat de eisen van de vakbonden financieel onbetaal baar zijn voor een branche die het moeilijk heeft. Bovendien vinden zij het dikke boek CAO-regels ouderwets, in een tijd dat de economie flexibel werken vereist en de buitenlandse concurrentie oprukt. „Maar waarom hebben ze dat dan vier weken lang niet gezegd? Het percentage van 17 procent loonkostenstijging is'al die tijd niet genoemd - nu worden we ermee om de oren geslagen," aldus Slok. En dat de vakbond ouderwets is, klopt vol gens hem evenmin. „Wij begrijpen best dat het moderner moet. Maar dat wil niet zeggen dat je alle arbeidsbescherming overboord gooit." De werkgevers kozen dinsdagmiddag voor een scherpe aanpak. Gebruikelijk bij zo'n conflict is dat je het even laat uitrazen, een paar acties ac cepteert en dan weer gaat kijken hoe je er toch uit kan komen. Maar de bouwvertegenwoordi- gers zinspeelden meteen op een einde van de CAO: 'Zonder regeltjes bevalt eigenlijk wel!' Juristen wijzen erop dat dat een misvatting is: de CAO is automatisch onderdeel van de arbeids overeenkomst van de huidige individuele werk nemer. Alleen voor nieuwkomers verliest de CAO aan kracht. Op termijn is er wel sprake van af knabbeling van rechten, zeker als er buitenland se bedrijven op de markt komen die nog nooit van een Hollandse CAO hebben gehoord. FNV-onderhandelaar John Kerstens zegt dat de werkgevers de afgelopen weken wel eens hebben gezinspeeld op het thema 'het kan ook zonder CAO', maar dat leek onderhandelingstactiek. Maar als zij het nu toch menen? Kerstens: „Dat zou betekenen dat in de bouw weer wordt ge concurreerd op arbeidsvoorwaarden. Dat is voor de bedrijven niet goed. Voor de werknemers be tekent het dat er koppelbazen-nieuwe-stijl ko men, waarbij duistere en rechteloze constructies ontstaan." Het bestuur van werkgeversorganisatie Bouwend Nederland laat zich morgenochtend bijpraten door hun onderhandelaars. De bonden gaan naar zaaltjes en bouwplaatsen om met hun leden te praten. Dat er acties komen, staat vast, al zal dat vanwege juridische haken en ogen niet nog deze week zijn. Kerstens:Al verwacht ik niet dat de werkgevers ons na vrijdag nog zullen bellen. Zij hebben gezegd dat zij hun leden gaan uitleg gen hoe het zonder welke CAO-regel dan ook kan." Volgens een woordvoerder van Bouwend Neder land is dat niet helemaal juist. „De onderhande laars hebben hun mandaat teruggegeven. Zij hebben het gevoel dat de vakbonden niet echt willen vernieuwen. En dat is hoogst noodzakelijk. De besturen moeten nu maar zeggen hoe het verder moet." Stevenen die echt af op een CAO- loos tijdperk? „Daar kan ik niet op vooruit lo pen," aldus de woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9