NAVO meer betrokken bij onrustig Irak BUITENLAND jy 'in Sharon bezoekt Abbas in Ramallah llMVi I 1 wf Regering blijft, maar steun voor Poetin brokkelt af Duitse neo-nazi's bepalen toon politieke Aswoensdag Brussel: Nog geen nieuwe klimaatdoelen eBay verwijdertrechten op ongeboren kind van site Orka's slachtoffer winter Rice prijst Europese landen Autobom ETA in Madrid Blijdschap en verbittering na excuses premier Blair in bij explosie in Rusland - Een explosie in een ie kolenmijn heeft gis- n zeker 21 mensen het ost. Tenminste vier ers in het west-Siberi- koeznetsk worden st. Een team van s en deskundigen jn ingestuurd om de van rookontwikkeling oeken en verspreiding men. Op het moment Ontploffing bevonden le mijn 30 mensen. sevic rest week ziek ,c - Alle zittingen van pslavië-Tribunaal in de ic-zaak zijn voor de rest treek afgelast wegens in de verdachte. Dit griffie van het VN-hof jddag laten weten. Het gentiende keer dat het egen de ex-president tereenvolgens Servië en ivië wordt onderbroken ziekte. indheid paus vooruit iet herstel van de zieke ïannes Paulus II ver- Orspoedig. Volgens het in de Italiaanse bis- :n, kardinaal Ruini, gaat l goed' met de kerk- kardinaal bezocht de er gisteren in het zie- De paus herstelt van p, die uitmondde in jingsmoeilijkheden. :te boom lilies geveld es - De oudste boom op in van het wereldbe- paleis van de Franse «odewijk XIV in Versail- reld. De meer dan 320 e eik 'Marie Antoinette' teren weggesleept. De as al in 2003 overleden e toenmalige hittegolf, a, mini 5 meter in om- d in 1681 geplant. in op Balkan vrieskou ie aanhoudende vries- 't in Hongarije, Roeme- ïië en Kroatië deze lan zeker elf mensen i gekost. Veel slachtof- Öoodgevroren aange- De temperatuur daalde dge delen tot 36 graden li. Een van de slachtof- vrouw, overleed toen n station in Roemenië ;in wachtte. In de Hon- iaats Eger werd een roren man gevonden laatselijk kerkhof. ipakt wegens lag Madrid De Spaanse autoritei- len twee Marokkanen ierd op verdenking van inheid bij de aanslag 1 jaar 11 maart in Ma- twee werden vorige rt na elkaar aangehou- ladrid en Melilla, een jenclave in Marokko, irorden ervan beschul- lebben samengewerkt terroristische organisa- taal heeft de Spaanse 2 mensen gearresteerd, inking van betrokken- de aanslag waardoor in vielen. ncente BBC od in Somalië Producente Kate Pey- de Britse omroep BBC n overleden in Somalië daar eerder op de dag geschoten. Ze maakte Dfdstad Mogadishu een prtages, meldde de De 39-jarige Peyton ïnet verslaggever Pefer i Mogadishu aangeko- m ze werd geraakt. Ze ig een spoedoperatie kogelwond in haar mg, ïrleed later aan een in- bloeding. e aardbeving inuatu donderdag io februari 2005 brussel-den haag/rtr-anp - De Europese Unie komt voorlopig niet met nieuwe streefcijfers om de uitstoot van broeikasgas sen terug te dringen. De huidi ge doelstellingen in het Kyoto- protocol lopen tot 2012. Voor de periode erna zal de Eu ropese Commissie, het dage lijks bestuur van de EU, aan dringen op efficiënter gebruik van energie en een daling van de uitstoot door schepen en luchtvaart. Nieuwe doelstellingen komen er niet, staat in een gisteren ver schenen document. Verantwoordelijk eurocommis saris Dimas zegt dat het wel de bedoeling is om in een later sta dium concrete doelen te for muleren voor de uitstoot van broeikasgassen na 2012. „Het zou andere landen te veel af schrikken als we nu te veel na druk leggen op doelstellingen", zei hij. „Om echt resultaat te bereiken, moeten ook de VS, China en India meewerken." Staatssecretaris Van Geel van milieu is voor harde EU-doel- stellingen ook na 2012. Geen percentages noemen is in zijn optiek een vorm van je kop in het zand steken. Van Geel was niet beschikbaar voor een reactie omdat hij op vakantie is. sydney/anp-afp - Veilingsite eBay heeft gisteren een einde gemaakt aan de poging van een Australisch stel 'de naamgeving en de advertentie- en promotie rechten' van hun ongeboren dochter te slijten. Het bedrijf verwijderde een advertentie waarin de toekomstige ouders van de koper 750.000 Ameri kaanse dollar (ruim 580.000 eu ro) vroegen. De toekomstige ouders, uit de westelijke stad Perth, zeiden toe dat de hoogste bieder in overleg met henzelf een naam kon be denken voor het kind, dat rond 1 maart geboren moet worden. Vervolgens mocht de koper het meisje voor een periode van vijf jaar gebruiken voor bijvoor beeld reclamedoeleinden. De advertentie was geplaatst op 2 februari. Gisteren hadden zich nog geen geïnteresseerden gemeld. Het kennelijk zeer commercieel ingestelde paar noemde het ongeboren kind 'een unieke en historische kans' voor bedrijven om hun merk naam te promoten. Belangstellenden hadden tot en met gisteren een bod kunnen uitbrengen. eBay heeft geen re den gegeven voor de verwijde ring van de advertentie. aidomari - Inwoners van de havenstad Aidomari op het eiland Hokkaido in het noordoosten van Japan bekijken negen omgekomen orka's. Lokale vissers hadden daarvoor tevergeefs geprobeerd de dieren te redden nadat de toegang naar de zee was geblokkeerd door ijs. Foto: EPA/Everett Kennedy Brown Welwillendheid blijft na historische Palestijns-Israëlische top ramallah-tel aviv/anp - Ook een dag na de historische Pales tijns-Israëlische top in de Egyp tische badplaats Sharm-el-Shei- kh blijven beide partijen geba ren doen van goede wil. De Is raëlische premier Sharon be zorgde zijn lijfwachten een nachtmerrie door in te gaan op de uitnodiging van de Palestijn se president Abbas voor een be zoek aan Ramallah. „Mijn lijfwachten zullen het idee niet leuk vinden, maar we zullen het doen. Het wordt het verhaal van het jaar, met heel wat meer verslaggevers dan vandaag", zou de regeringslei der hebben gezegd volgens de Israëlische krant Haaretz. Een naaste medewerker van Sharon bevestigde gisteren dat zijn baas voornemens is Ramallah te bezoeken. Tegelijkertijd gaat Israël circa duizend Palestijnse arbeiders uit de Gazastrook een werkver gunning geven. Ook enkele honderden zakenlieden uit Ga za en de Westelijke Jordaanoe- ver mogen binnenkort weer naar Israël om te werken. De af gelopen maanden werden geen werkvergunningen afgegeven aan Palestijnen. Ook mogen Pa- lestijnen weer familieleden gaan bezoeken die vastzitten in Israëlische gevangenissen. De maatregelen maken onderdeel uit van een lijst van vertrou wenwekkende maatregelen die de levensomstandigheden van de Palestijnen moeten verbete ren. De Palestijnse president Abbas heeft op zijn beurt aan gekondigd een gezant naar Li banon te sturen voor bespre kingen met de militante organi satie Hezbollah. Hij wil probe ren te voorkomen dat Hezbol lah het bestand tussen Israël en de Palestijnen torpedeert. De gezant moet Hezbollah overhalen militante Palestijnen niet langer te steunen. Volgens een van de Palestijnse zegslie den spoort Hezbollah alle mili tante Palestijnse groeperingen aan aanvallen op Israëlische doelen uit te voeren. De radica le Palestijnse organisaties Ha rnas en Islamitische Jihad heb ben al eerder verklaard zich niet gebonden te voelen aan het staakt-het-vuren dat dins dag wereldkundig werd ge maakt door Abbas en Sharon. De recente toenadering tussen Israël en de Palestijnen die uit mondde in de top in de Egypti sche badplaats heeft er ook zorg voor gedragen dat het zo geheten kwartet voor het Mid den-Oosten op 1 maart in Lon den bijeenkomt om zich te be raden over het vredesproces in de regio. Vertegenwoordigers van de Verenigde Naties, de Eu ropese Unie, de Verenigde Sta ten en Rusland willen hun rol als sponsor van de 'routekaart naar de vrede' weer oppakken. Die kaart is een stappenplan dat moet uitmonden in de Hamas-lid dood door eigen bom Een militante Palestijn is giste ren om het leven gekomen toen hij een bom tot ontplof fing wilde brengen. Dat is in Palestijnse kringen vernomen. Het 31-jarige Hamas-lid was bezig een bom te leggen langs de kant van de weg toen het vroegtijdig afging. De bom was waarschijnlijk bedoeld voor een Israëlische legerpatrouille. Het is de eerste dode in het Is- raëlisch-Palestijns conflict sinds Israël en de Palestijnse president Abbas dinsdag een bestand zijn overeengekomen. komst van een onafhankelijke Palestijnse staat. De uitvoering van dit plan, uit juni 2003, is tot dusver niet van de grond geko men door het geweld tussen Is raël en de Palestijnen. Schroder boos over orgie van beledigingen brussel-bagdad/anp - NAVO- baas De Hoop Scheffer verwacht dat binnenkort alle 26 NAVO- landen bijdragen aan de prille democratie in Irak. Als ze geen troepen of instructeurs leveren, kunnen ze meebetalen aan de activiteiten van anderen. De Hoop Scheffer heeft dat gis teren in Brussel gezegd tegen de ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-landen. „We vinden dat we het Iraakse volk moeten steunen, nadat het zo dapper zijn stem heeft uitge bracht", zei hij op de dag dat bekend werd dat de einduitslag van de historische stembus gang in Irak nog even op zich zal laten wachten. Oorspronkelijk zouden de re sultaten vandaag bekend wor den, maar de biljetten in onge veer driehonderd stembussen moeten opnieuw worden ge teld. De uitslag wordt nu later gepubliceerd. De kiescommis sie maakte eerder al bekend dat tijdens de verkiezingen op 30 januari rebellen hebben ge knoeid met een aantal stem bussen. Dit had vooral plaats in de noordelijke stad Mosul. Uit de voorlopige resultaten blijkt dat de sjiitische Verenigde Iraakse Alliantie aan de leiding gaat. Een coalitie van Koerdi sche partijen staat tweede, ge volgd door het blok van inte rim-premier Allawi. De om vangrijke soennitische minder heid in Irak heeft het massaal af laten weten op 30 januari. De Hoop Scheffer was te spre ken over de verkiezingen die er toe hebben geleid dat de Euro- pees-Amerikaanse betrekkin gen een nieuwe weg zijn inge slagen. Sommige landen die tot dusver weigerden mee te wer ken, omdat ze de inval in Irak afwezen, beginnen bij te draai en. België bijvoorbeeld zegde de VS juristen toe voor een nieuwe Iraakse grondwet. De meeste landen, waaronder Nederland, hebben de NAVO instructeurs geleverd om het Iraakse leger te trainen. De Hoop Scheffer wil de hulp verder uitbreiden. De Amerikaanse minister Rice prees de bereidwilligheid van de Europese landen. „Dit was de beste discussie over Irak in NAVO-verband sinds de val van Saddam Hussein en ver daar voor", zei zij. In 2003 hadden de landen nog fikse ruzie: Frankrijk, Duitsland en België weigerden mee te doen aan de aanval op Saddam Hussein. De Duitse minister van Buiten landse Zaken Fischer was giste ren opvallend afwezig. Ten overstaan van Amerikaans marinepersoneel aan boord van een torpedojager liet de Ameri kaanse minister van defensie weten dat het gevecht in Irak nog niet is gestreden. „Ik wou dat ik u kon geruststellen dat al les goed zal aflopen, maar dat kan ik niet. Ik vermoed dat er meer mensen zullen worden gedood, dat er meer moeilijk heden zullen zijn, dat het een lange, hobbelige, zware weg zal zijn", zei Rumsfeld. Madrid - Madrid is gistermorgen rond half tien opnieuw opgeschrikt door de ontploffing van een autobom nabij het Congresgebouw. De aanslag, waarbij enkele tientallen licht gewonden vielen, is vrijwel zeker het werk van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Een half uur voor de ontploffing kwam er uit naam van die beweging een waarschuwing binnen bij de Baskische krant Gara. De autobom ont plofte enkele uren voordat koning Juan Carlos samen met de presi dent van Mexico, Vicente Fox, de opening zou verrichten van een kunstbeurs. Foto: Reuters/Andrea Comas door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De politieke Aswoens dag, in Duitsland traditioneel de dag waarop oppositie en re gering elkaar stevig in de haren vliegen, is gisteren uitgelopen op een woordenstrijd over de opkomst van de rechts-extreme NPD. In de naar bier en worst geu rende hal in het zuid-Duitse Passau, waar de conservatieve CSU jaarlijks haar partijfeest viert, herhaalde CSU-leider Stoiber dat hij de rood-groene regering verantwoordelijk houdt voor de groeiende popu lariteit van neo-nazi partijen als de NPD. De record werkloos heid onder bondskanselier Schroder (SPD) zou een belang rijke voedingsbodem zijn voor rechts-extremisme in Duits land. „Achter de keuze voor ex tremistische partijen steekt toch veel vaker een protesthou ding dan dat men daadwerke lijk extremistische ideeën on dersteunt", aldus Stoiber. Al eerder vergeleek de Beierse premier de huidige sociaal-eco nomische situatie met die ten tijde van de republiek van Wei- mar (1918-1933). De huidige werkloosheidspercentages - vijf miljoen, twaalf procent van de beroepsbevolking - zouden eveneens aanleiding kunnen geven voor sociale onrust. Het was Adolf Hitler die destijds profiteerde van de onvrede on der de bevolking. Stoiber ontlokte met zijn uit spraken een golf van veront waardiging. Ook gisteren, op een SPD-bijeenkomst in Keu len, maakte Schroder zich boos over het 'gebrek aan verant woordelijkheid' van Stoiber en diens 'orgie van beledigingen'. „Het is boosaardig en het is een doorbreken van de democrati sche consensus als men de de mocratische opponent verwijt het rechts-extremisme te ver sterken", aldus Schroder. Stoi ber zou er goed aan doen nog eens na te denken, aldus Schro der. „U bereikt alleen maar dat degenen die in het bruine, troe bele moeras vissen zich in de handen wrijven. Het moet afge lopen zijn met deze onhistori sche en daarom onzinnige ver gelijkingen tussen Weimar en Berlijn." Sinds de rechts-radicale NPD in de deelstaat Saksen bij verkie zingen rond de tien procent van de stemmen in de wacht wist te slepen en NPD-afge- vaardigden enkele schandalen veroorzaakten, maakt de geves tigde politiek zich steeds meer zorgen over de groeiende po pulariteit van de neo-nazi's. Schroder riep opnieuw op tot een 'opstand der fatsoenlijken' tegen de NPD op 8 mei, bij de zestigste herdenking van het einde van de Tweede Wereld oorlog, aan de Brandenburger Tor in Berlijn. De hoge toon op de verschillen de partijbijeenkomsten houdt verband met de komende deel staatverkiezingen in Sleeswijk- Holstein, op 20 februari, en in de belangrijke deelstaat Noordrijn-Westfalen, eind mei. Edmund Stoiber, die in 1998 de Bondsdagverkiezingen van Schroder verloor, heeft boven dien de hoop niet opgegeven volgend jaar nogmaals aan te kunnen treden als kanseliers kandidaat van de CDU/CSU. londen/gpd - Met gemengde gevoelens is gereageerd op de excuses die de Britse premier Blair gisteren maakte aan elf mensen die vijftien tot achttien jaar onschuldig vastzaten. Zij zouden twee bomaanslagen op Engelse pubs hebben gepleegd. Leden van de twee groepen, ge naamd 'Guildford Four' en 'Maguire Seven', zijn blij met het gebaar, maar zeggen nog een lange weg te moeten gaan voor ze alles hebben verwerkt. „Mensen zeiden dat alles voor bij zou zijn toen we vrij kwa men, maar het was in feite het begin van alle ellende", zei Ger ry Conlon van de Guildford Four', wiens vader in de gevan genis overleed door toedoen van een longproblemen. De va der werd later gearresteerd als medeplichtige van de aanslag op een pub in Guildford. „Het is nog moeilijker geweest om onze naam te zuiveren dan uit de gevangenis te geraken", al dus Conlon. Het verhaal van de 'Guildford Four' kreeg internationale be kendheid, nadat de gebeurte nissen waren vastgelegd in de film 'In the name of the Father.' Deze film ontving in 1993 een Oscarnominatie. Een lid van de 'Maguire Seven', Patrick McGuire, zei dat de on terechte jarenlange opsluiting zijn familie in het verderf heeft gestort. „Toen ik vrij kwam, be gon mijn andere gevangenis straf. Niemand geloofde in mijn onschuld en ik werd een bitter mens." McGuire raakte ver slaafd aan drank en drugs, waar hij met moeite vanaf wist te ko men. I - Bij de eilandengroep in de Stille Oceaan h gisteren een zware ig voorgedaan. Volgens •che seismologen had g een kracht van 6,7 op 1 van Richter. Het i Warning Centre sloeg 1 de beving, maar dat titeraf niet nodig. Het um lag 200 kilometer ït aardoppervlak, te een tsunami te kunnen iken. ng carnaval ma: 25 doden - Tijdens de viering aval zijn in Panama 25 om het leven gekomen, te slachtoffers vielen in ïer. Ondanks de massa- 'an politie zaten tijdens aval veel mensen dron- er het stuur. door onze correspondent Remco Reiding moskou - Een blijk van protest en een aardige krachtmeting, meer stelde de motie van wantrouwen tegen de Rus sische regering die het parlement gis teren behandelde niet voor. Eens te meer bleek dat president Poetin de Doema nog altijd in een houdgreep heeft. De oppositie in Rusland greep om streden sociale hervormingen aan om het vertrouwen in de ministers ploeg op te zeggen. Een nieuwe wet die op 1 januari van kracht werd, biedt uitkeringsgerechtigden een som geld in plaats van vertrouwde privile ges als gratis openbaar vervoer en Ruim 100 leden van Russisch parlement stemmen voor motie van wantrouwen medicijnen. De uitvoering liet echter te wensen over. Gepensioneerden, veteranen en invaliden kregen te wei nig geld om op dezelfde voet te kun nen blijven leven. Premier Fradkov erkende schuld. „De regering draagt de verantwoordelijk heid voor de organisatie en uitvoe ring van deze hervorming. Als pre mier loop ik niet voor die verant woordelijkheid weg." De poging om de regering ten val te brengen, was echter gedoemd te mis lukken. Ruim 300 van de 450 zetels in de Doema zijn in handen van partij en die Poetin door dik en dun steu nen. Slechts 112 leden stemden voor aftreden van de regering. Toch brokkelt de steun voor Poetin langzaam af. Uit onlangs gepubli ceerde enquêtes blijkt dat zijn popu lariteit afneemt. Sommige polls wij zen uit dat minder dan de helft van de Russen nog achter hem staat. Sinds de mislukte invoering van de 'geld-voor-voordelen-wet' kan Poetin niet meer blindelings rekenen op de steun van de ouderen. Zij gingen, als zeldzaam teken van protest, in het hele land de straat op. De oppositie maakte gebruik van de onrust, hoewel de sociale hervormin gen een voorbeeld zijn van moderni sering en liberalisering. Niet eerder werd een motie van wantrouwen in gediend tegen de regering van Frad kov, die een jaar geleden werd aange steld door Poetin en algemeen gezien wordt gezien als uiterst loyaal. Het was opvallend dat voldoende handtekeningen van afgevaardigden werden verzameld om de stemming überhaupt doorgang te laten vinden. De nationalistische Moederland-par tij toonde zich altijd loyaal aan de president, maai- koos ditmaal de zijde van de communisten, de initiatiefne mers van de motie. De meeste Poetingetrouwe parle mentsleden lieten na openlijk de re gering te steunen. Van de 306 leden van Verenigd Rusland stemden er slechts achttien tegen de motie. De anderen lieten de stemming aan zich voorbijgaan. Ook zij zijn ontstemd over de slechte uitvoering van de nieuwe wet. Twintig Doemaleden stemden tegen de motie, vier onthielden zich van een oordeel. Het open karakter van de stemming ontmoedigde afgevaar digden waarschijnlijk publiekelijk het kamp van de president te verlaten. Verenigd Rusland is volgens parle mentslid Bogomolov bereid over twee maanden een nieuwe stemming te houden, als de regering er niet in slaagt verbeteringen te realiseren. De partij diende een voorstel in voor het ontslag van de minister van volksge zondheid en sociale ontwikkeling. Dit als compromis om de motie van wantrouwen van tafel te krijgen. Het parlement hield dat verzoek voorals nog tegen. Ondanks de afnemende steun vorm de de stemming nauwelijks een seri euze bedreiging voor Poetin. Wel was het een waarschuwing dat niet alle fouten van de overheid lijdzaam wor- President Poetin. Foto:EPA/Maxim Marmur den geaccepteerd. Of de autoritaire Poetin zich daar wat van aan trekt, valt te bezien.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7