Remkes: radicale moslims uitsluiten BINNENLAND 1 Veel verzet tegen bus op bestelling CDA voor gedwongen anticonceptie zwakbegaafden Politie worstelt met onderzoek moordplan Hirsi Ali Loverboys jaagden 21-jarige dj de dood in Tbs voor belager Balkenendes 3'Agenten hielpen prostituee aan drugs Het jaar van de haan Vil- AV aar cel ieur Dover m - De chauffeur van pemde Dover-trans- I; gisteren van de [i in Rotterdam tien ikregen voor zijn rol ale transport waarbij :en om het leven kwa- ini 2000 vervoerde de vrachtauto zestig ille- ezen van Zeebrugge er. Het luchtgat van de waarin de Chinezen aten, was gesloten, 58 mensen stikten. r akkoord vorlogskas' L De Tweede Kamer h er niet tegen dat het 5 miljoen euro achter oudt om bij het refe- ver de Europese de 'nee-campagne' te ien. Het kabinet wil kunnen uitgeven ampagne vóór de als de tegenstanders zouden hebben dan nders. rdub niet >m op basis 4- Militair en burger- dat lid is van de mo- tolland op Curasao toreer de Nederlandse 4is op. Zij moeten hun rhap opzeggen of kie ken andere baan. De moet voorkomen dat de schijn op zich tokken te zijn bij een b die in opspraak is Ir duiken steeds meer ;lj op dat de club be- tou zijn bij criminele n, zoals drugssmok- toden zou hebben met ingels. •landers j»or tsunami [i- Driekwart van de 3ers die geld hebben jl voor de slachtoffers beving in Azië, geeft esproken niets aan len. Dat is gebleken derzoek van markt - bureau Morph. it rol NAVO den-Oosten )e NAVO zou een rol elen bij de vrede tus- en de Palestijnse zei minister Bot (Bui- Zaken) gisteren bij -vergadering in Brus- VO zou kunnen hel- lezicht in de gemobi- ne of Palestijnse vei- >epen kunnen trai- «Bot. enaar sproken n - Een Nederlandse r is gisteren door de in Antwerpen vrijge- an dmgshandel. De had vier jaar cel ge- t hij 1200 kilo marihu- ebben laten invoeren 'en van Antwerpen, r achtte dat niet be- chercheurs verdach- dat zijn naam ge- :rd in briefjes die ge- aren bij de drugs. touw koopt lire terreinen l - Minister Veerman !kw) is eigenaar gewor- <3 militaire com- fefensie heeft voor 15 'uro oefenterreinen, ien een vliegveld ge il terreinen worden bid tot natuurgebie- tnsie is bezig met een •p. De inkrimping van nacht maakt veel oe- len en kazernes over- loze nacht zwartrijder >en - Een slapeloze ïft een zwartrijder luiten zijn zonde op te De 32-jarige inwoner rarden had dinsdag naam opgegeven toen ,hij geen geldig kaartje ad. Maar hij kon er slapen en stond op om Vvegpolitie te bellen, ptant werd beloond eerlijkheid en heeft t gekregen voor vals- ïschrifte. Het trein- loet hij wel betalen. winning stil •demdaling den - De zoutwinning ia in Noordwest-Fries- t voorlopig stilliggen - bodem in het gebied lalt. De drie betrokken en, het Friese wat er- itterskip Fryslan en de hebben dat gisteren Dinsdag stelde het terschap dat de ing moet stoppen. De rond het dorpje Sex- 132 centimeter ge- arnhem/anp - De rechtbank heeft gisteren vier mannen uit Arnhem veroordeeld tot cel straffen van twee tot zeven jaar voor hun betrokkenheid bij de dood van de 21-jarige Roberto Laffree uit Wester voort. Het slachtoffer werd op 21 februari 2004 door de vier de ijskoude IJssel ingejaagd. Twee dagen later werd zijn stoffelijk overschot gevonden. Het slachtoffer, dj in disco theek Get In in Arnhem, had ruzie met de mannen, omdat hij een geldlening niet had te rugbetaald. Op 21 februari werd hij door de vier mannen meegenomen in een auto. Onderweg werd Laffree be dreigd en mishandeld. In de uiterwaarden bij Velp werd hij, ondanks de vrieskou, ge dwongen zijn trui en jas uit te doen. De man vluchtte in pa niek het water in. Terwijl hij in de IJssel zwom, gooiden de mannen nog stenen en stok ken naar hem. Onderkoeling werd hem uiteindelijk fataal. De rechtbank rekent het de vier mannen heel zwaar aan dat ze hem in hulpeloze toe stand achterlieten en ver zuimden om hulp te bieden. Twee van de vier mannen werden ook veroordeeld om dat zij als zogeheten loverboys meisjes hebben gedwongen tot prostitutie. den haag/gpd - Moslims die be wust kiezen voor de radicale is lam zouden 'gestraft' moeten kunnen worden door ze uit te sluiten van voorzieningen zoals huursubsidie of een uitkering. Minister Remkes van binnen landse zaken voelt wel voor die aanpak, zei hij gisteren in het Kamerdebat over terreurbeleid. De gemeente Rotterdam heeft voorgesteld mensen die niet 'willen meedoen aan de samen leving' uitsluiten van bepaalde gemeentelijke voorzieningen. „Dat spreekt mij aan", verklaar de Remkes. „Maar uitsluitend den haag/anp - De politie in Den Haag houdt een intern on derzoek naar de handelwijze van enkele agenten die een ver slaafde prostituee aan cocaïne zouden hebben geholpen, op dat zij aangifte kon doen van verkrachting. De vrouw kwam in november op een nacht naar een politie bureau in Den Haag om aangif te te doen tegen een 45-jarige Hagenaar, die haar zou hebben verkracht. De advocaat van de Hagenaar, J. Soeteman, zei gis teren dat uit het proces-verbaal blijkt dat de agenten onder meer haar een mobiele telefoon leenden, waarmee ze een han delaar belde die ze naar het po litiebureau liet komen. Daar kreeg en gebruikte ze uiteinde lijk de drug, aldus de raadsman. „Tijdens de opname van de aangifte merkte de politie blijk baar dat ze het slecht kreeg en niet meer wilde verklaren", al dus Soeteman. De agenten con cludeerden dat de vrouw cocaï ne nodig had en reden met haar door de stad op zoek naar een dealer. Toen ze die niet vonden, lieten ze haar bellen. Soeteman meent dat het open baar ministerie in de zaak tegen zijn cliënt niet-ontvankelijk moet worden verklaard. „De of ficier van justitie en de rechter commissaris zijn die nacht be trokken geweest bij de gang van zaken, want de politieagenten hebben met hen overlegd wat ze zouden doen. Dat is actief meewerken aan het tot stand komen van een drugsdeal." De rechtbank in Den Haag heeft de verdachte Hagenaar dinsdag voorlopig vrijgelaten. De zaak is voor onbepaalde tijd aange houden. den haag/gpd - Gedwongen anticonceptie bij zwakbegaaf- den is niet langer taboe voor het CDA. Een rechter zou een dergelijke beslissing moeten kunnen nemen als overduide lijk is dat de ouders niet voor hun kind kunnen zorgen. De PvdA is daar al langer voor stander van, maar daarmee is er nog geen kamermeerderheid. bij mensen die over de schreef gaan." WD-leider Van Aartsen steunt die aanpak van harte. PvdA-fractievoorzitter Bos waarschuwde dat heel goed ge keken moet worden wanneer de overheid optreedt. „We moeten alleen ingrijpen als mensen doorradicaliseren." Het tegengaan van de radicali sering van moslims stond cen traal in het debat over terroris mebestrijding. Veel fracties, waaronder regeringspartijen WD en CDA, verweten minis ters Donner (justitie) en Rem kes dat zij wel veel papieren maatregelen nemen, maar dat De WD vindt gedwongen me dicatie onbespreekbaar. Staats secretaris Ross (CDA) van Volksgezondheid wil een on derzoek afwachten voordat ze eventueel voorstellen doet. PvdA-kamerlid Van Dijken pleitte onlangs voor gedwongen medicatie na een rechtszaak te gen twee verstandelijk gehandi capten uit Ochten. Het paar concrete maatregelen uitblij ven. „Er is nog geen moskee ge sloten," geen fundamentalisti sche stichting ontbonden en slechts één imam het land uit gezet", aldus LPF-Kamerlid Eerdmans. Het sluiten van moskeeën is geen doel op zich, betoogde Donner. „Het gaat erom een eind te maken aan de sfeer van radicalisering." In verschillende moskeeën is de toon gematig der geworden, en dus is er nog niet ingegrepen. Er zijn op dit moment ongeveer tien moskee- en waar 'dingen gebeuren die daar niet thuishoren,' aldus werd ervan verdacht vorig jaar juni hun tien dagen oude baby te hebben omgebracht. Het kind stierf nadat ze mogelijk stevig door elkaar was geschud. Wegens gebrek aan bewijs werd het paar vrijgesproken. Van Dijken wordt in haar op vatting gesteund door de Ne derlandse Vereniging van Art sen voor Verstandelijk Gehan- Remkes. Zij worden nauwlet tend in het oog gehouden. Hij verwacht binnen een maand maatregelen te nemen tegen een aantal imams die extremis tische uitspraken doen. Ook onderzoekt Donner of extre mistische websites uit de lucht gehaald kunnen worden. Een forse meerderheid van de Kamer steunt de extra maatre gelen die het kabinet wil nemen om het terrorisme in te dam men. Wel hebben verschillende fracties nog vragen over een aantal maatregelen. Zo ziet re geringspartij D66, met opposi tiepartijen GroenLinks en SP, dicapten en de Raad voor de Kinderbescherming. De Raad wordt moedeloos van gezinnen waar keer op keer een kind moet worden weggehaald en wil daar een debat over. „We moeten erover durven praten wat het best is voor een kind: wel of niet geboren worden", zegt de woordvoerder. Ook enkele kinderrechters zijn niets in een meldingsplicht. Mensen die mogelijk betrokken zijn bij terroristische activitei ten, maar door justitie nog niet kunnen worden aangepakt, die nen zich regelmatig op het poli tiebureau te melden. Die men sen zullen echt niet zeggen waar ze mee bezig zijn, voerde GroenLinks fractievoorzitter Halsema aan. LPF en de Groep Wilders willen veel verder gaan dan de rege ring. Zij bepleitten dat de 150 radicale moslims die de AIVD in het oog houdt preventief op gepakt worden. Dat ging de an dere fracties te ver. voorstander van gedwongen anticonceptie. „Een rechter mag daar alleen toe besluiten op indicatie van mensen die er verstand van hebben", vindt F. van der Reijt, oud-voorzitter van de werkgroep kinderrech ters. Zowel PvdA als CDA vin den dat zwakbegaafden alleen in het uiterste geval dwangme- dicatie mogen krijgen. den haag/anp - Het gerechts hof in Den Haag heeft gisteren in hoger beroep de belager van Bianca Balkenende vrijgespro ken van voorbereiding van moord, doodslag of zware mis handeling. Voor het illegaal be zit van een pistool heeft het hof tbs met dwangverpleging opge legd, omdat het bescherming van de samenleving dringend nodig acht. De 34-jarige man werd op 27 oktober 2003 aangehouden in de woonplaats van Balkenende. Hij vroeg de weg naar het huis van de Balkenendes, wat een buurvrouw zo opvallend vond den haag/gpd - De bussen in stad en streek moeten meer gaan rijden en niet alleen op bestelling komen. Dat zeggen de vervoerssector, ouderenbon den en de Tweede Kamer in een reactie op het uitgelekte rapport van de Adviesdienst Verkeer en Vervoer (AW). Deze adviesdienst van het mi nisterie van verkeer en water staat stelt dat stads- en streek bussen alleen nog moeten rij den als mensen er om vragen, zo bleek uit een rapport dat gis teren uitlekte. Connexxion, de grootste bus maatschappij van Nederland, is verbijsterd over het advies. „Het ministerie van verkeer zegt in de Nota Mobiliteit juist dat er meer openbaar vervoer moet komen om de fileproble- matiek te bestrijden. Nu geeft datzelfde ministerie een tegen gesteld signaal", aldus een woordvoerder. Vervoerseconoom Van Gent van de Vrije Universiteit in Am sterdam vindt juist dat de sug gestie onmiddellijk dient te worden opgevolgd. De AW pleit voor het beperken van de busdiensten, omdat in landelijk gebied steeds minder mensen gebruik maken van de bus. In plaats van elk uur een lege bus te laten rijden zou de bus alleen moeten vertrekken als mensen bellen dat ze vervoerd willen worden. Een andere mogelijk heid is de buslijnen te vervan gen door een soort taxidien sten, waarbij mensen van deur dat ze de politie inlichtte. De man bleek een groot mes op zak te hebben. Hij werd ervan verdacht Bianca Balkenende en mogelijk ook haar man zwaar letsel te willen toebrengen of zelfs te willen vermoorden. Het hof verklaarde dat ze dat niet bewezen acht. De man uit Zoetermeer lijdt volgens des kundigen van het Pieter Baan Centrum aan paranoïde wanen. Hij bleek thuis een geladen pis tool te bewaren. Het hof oor deelde hem daarvoor niet straf baar, omdat het wapenbezit een rechtstreeks gevolg is van zijn paranoïde angsten. tot deur vervoerd worden. Van Gent is het eens met het advies. „Het teruglopend aantal passagiers is een ontwikkeling die je al 20 jaar ziet. Vroeger za ten bejaarden automatisch in het openbaar vervoer, maar te genwoordig blijven ze tot op hoge leeftijd auto rijden. Het openbaar vervoer is iets voor jongeren die nog geen rijbewijs hebben en sommige bejaarden. Daar hoef je het hele systeem niet voor in stand te houden. Maar volgens Connexxion deugt die redenering niet. „We hebben nu succesvolle projec ten als de Zuidtangent tussen Haarlem en de Bijlmer en Maxx in Almere. Daarbij rijden elke tien minuten bussen over vrije busbanen. Dat trekt heel veel extra reizigers. Extra aanbod kan dus tot meer vraag leiden." Reizigersorganisatie Rover vraagt zich af hoe de advies dienst dit heeft kunnen beden ken. „Eerst leg je het busver voer de ene na de andere bezui niging op en nu constateer je dat het gebruik met 35 procent is teruggelopen. Natuurlijk denkt de reiziger 'bekijk 't, ik pak de auto' als er minder bus sen rijden." De belangenorga nisatie vindt juist dat er meer geïnvesteerd moet worden in het openbaar vervoer. Het CSO, koepel van de belang rijkste ouderenbonden, noemt het voorstel 'de doodsteek voor het openbaar vervoer'. „Het kan leiden tot een sociaal isole^ ment van ouderen", stellen zij. Rotterdam - Het jaar van de aap is voorbij, het jaar van de haan is begonnen. Met veel vuurwerk en de traditionele drakendans werd giste ren op de Rotterdamse Kruiskade het Chinese nieuwjaar ingeluid. De Chinezen nemen daar wat meer tijd voor dan wij. De feestelijkheden duren twee weken. Foto: ANP/Robin Utrecht (advertentie) 'O, jij, Ayaan Hirsi, morgen als Allah het wil ben jij aan de beurt' dóór Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten 40 jaar bij de zaak. Ford Transit 40 jaar en dus 40% korting op alle fabrieksopties. Er is al een Ford Transit vanaf €14.395,-. Ford Bedrijfsauto's. 100% betrouwbaar. on z(n o.OuSof BTW en efevwlngskooton Gem bmndslotoxtn* on CO,-iJtstool Knvlter ven 9,1-15,» IIer/IOO kn 6.3-11.0 CO, gr/km: ven 166-262 Wfzigngen vocbehouden Afgebeelde model kim uk 40% korting geldt riet op de wettere SPM Vr den haag - Hasan, Husain en Achmed hadden op oudejaars nacht 2004 Ayaan Hirsi Ali moe ten afslachten. Tenminste, zo staat het in de 'beramingsbrief gevonden op het werk van een van de verdachten van het Hof stadnetwerk. De Nationale Re cherche komt vooralsnog niet verder dan vermoedens over wie er achter de drie namen schuil gaan. De rechercheurs die het terro ristische Hofstadnetwerk on derzoeken, denken goud in handen te hebben, als ze in no vember een klein gevouwen pa pier vinden. Tussen het vuil van schoenafdrukken lezen ze de naam 'Ayaan Hirsi Ali', de woorden 'afslachten', 'pijnlijk' en de datum 31-12-2004. Naast de met onvaste hand geschre ven tekst staat een tekening van een tweepuntig zwaard en een huis. Het papier, dat is gevonden op het werk van Jermain W, gaat in het politiedossier 'de bera mingsbrief heten. De recher cheurs zien er hard bewijs in: een plan, zwart op wit, om Ay aan Hirsi Ali te vermoorden in de oudejaarsnacht, met vuur werk als afleiding, zoals op het briefje staat. Voor justitie staat al langer vast dat de twaalf verdachten van de Hofstadgroep Hirsi Ali als doel wit hadden. In een dreigbrief, gevonden bij meerdere leden van de groep, wordt haar dood aangekondigd. Er is een afge luisterd gesprek tussen twee verdachten met de passage: „O, jij, Ayaan Hirsi, morgen als Al lah het wil ben jij aan de beurt." Ook heeft een andere verdachte verklaard dat het WD-kamerlid tijdens de huiskamersessie bij Mohammed B. is vervloekt als 'mortada', een afvallige die ge dood mag worden. Met de brief beschikt justitie eindelijk over een tastbaar bewijs. De verdediging is minder onder de indruk. „Heb je die tekening van dat huis gezien", vraagt Menno van Gaaien, advocaat van de verdachte Youssef E. „Dat kan zo ongeveer ieder huis in Nederland zijn." Een concreet moordplan? Van Gaal- en ziet het niet. De politie heeft problemen te achterhalen wie er schuil gaan achter de namen Hasan, Hu sain en Achmet (de naam wordt in de beramingsbrief één keer met 'd' en één keer met 't' ge schreven) die volgens het pa- De tekening die door de Nationale Recherche wordt gezien als tast baar bewijs voor de geplande moord op Hirsi Ali. Illustratie-. GPD piertje de moord moeten ple gen. Volgens de Nationale Re cherche ligt voor de hand dat met 'Achmet' de verdachte Ah med H., wordt bedoeld. Hij is de huisgenoot van Mohammed B„ de moordenaar van Theo van Gogh, en een kennis van Jermaine W. Op Ahmeds com puter is een bericht aangetrof fen van de Muwwahidin Briga de. Daarin wordt een schuil adres van Hirsi Ali genoemd. „El Muwahhidin Brigade is na een lange zoektocht en verza meling van info dat Ayaan Hirsi Ali in de joodse Ambassade ver blijft te Buitenhof Den Haag", staat er. De onderzoekers vermoeden dat achter 'Husain' een 46-jari- ge man uit Amsterdam schuil gaat. Hij is een gemeenschap pelijke kennis van Ahmed H. en Jermaine W. Maar harde bewij zen zijn er niet en de man is of ficieel geen verdachte. Over de derde naam, Hasan, tast de po litie nog in het duister. Een andere tegenslag voor de rechercheurs is dat de bera mingsbrief niet geschreven is door Jermaine W. Dat blijkt uit handschriftonderzoek van het Nederlands Forensisch Insti tuut (NFI). Ook lijkt het schuil adres van Hirsi Ali 'in het ge heel niet op de schets van het briefje'. Toch heeft de politie de hoop nog niet opgeppven. „Het belendende perceefeen wo ning met een puntdak met dak raam vertoont een opvallende gelijkenis met de schets." Advocaat Van Gaaien maakt zich geen zorgen. Het onder zoek naar de beramingsbrief is volgens hem illustratief voor het hele onderzoek naar de Hofstadgroep. Het politiedos siers zit vol vermoedens en ver denkingen, maar harde bewij zen zijn er weinig. In de strijd met justitie voorspelt Van Gaal- en een overwinning van 10-2 voor de verdediging. Alleen de verdachten jason W. en Ismail A. zullen een veroordeling aan hun broek krijgen voor het gooien van een handgranaat tij dens de bestorming van hun huis in het Haagse Laakkwar tier. „De rest gaat vrijuit."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3