Met pubers knalt het altijd wel in hui GESPREK VAN DE DAG Reclameman viel op oksels Dick Advocaa is Zwetende bondscoach in dagbladadvertentie van het jaar 4 Sportappel in startblokken v .J DAGELIJKS LEVEN VB- koFPfE- \T VAN HET HUIS MENSELIJK De Amerikaanse zangeres en actrice NICOLE RICHIE heeft zich verloofd met haar vriend Adam Goldstein, die discjockey is. De twee zijn van plan te gaan TROUWEN. Dit meldde het Amerikaanse weekblad People. Richie, die samen met Paris Hilton in de televisieserie The Simple Life speelt, en Goldstein ont moetten elkaar een jaar geleden. Over de datum van het huwelijk is nog niets bekendgemaakt. De 23-jarige Richie, geadopteerde dochter van de zanger Lio nel Richie, heeft onlangs samen met haar vriend een huis betrokken in Holly wood. Een advertentie voor deodorant van Rexona is gekozen tot dagblad advertentie van het jaar. In de hoofdrol toenmalig bondscoach Dick Advocaat. Met flinke zweet plekken onder de oksels. En recla meman Robin Blitzbaum was ver kocht. Blitzblum (41), werkzaam voor bureau Draft in Amsterdam, is niet zo'n fanatieke voetbalkijker. Maai- toen hij afgelopen zomer tóch enigszins door het voelbalvi- rus werd gegrepen dankzij de (aanvankelijke) Nederlandse suc cessen op het EK voetbal in Por tugal, ging de man uit Baarn zich toch maar voor de tv nestelen. En hij zag bondstrainer Dick Advo caat boos en geïrriteerd uit zijn stoel opwippen, om de scheids rechter van een - in zijn optiek - ernstige blamage te beschuldigen in het duel tussen Nederland en Letland. Geen wonder dus, al die opwin ding indachtig, dat de trainer van Oranje de nodige duidelijk zicht bare zweetplekken had ontwik keld onder zijn oksels. „Toen ik het zag, dacht ik onmiddellijk: Hier moeten we iets mee doen." Het was woensdagavond en de volgende dag op het Amsterdam se kantoor trommelde hij alle bij een advertentiecampagne betrok ken medewerkers bijeen. „De adrenaline stroomde nog steeds m'n aderen. Dat was sinds de den. Echt waar. Ik wilde per se avond ervoor niet meer opgehou- iets doen met dat beeld van Advo caat. Intern had ik al snel draag vlak gekregen, om aan de gang te gaan. Ook extern, met copywriters van het bureau Lowe kwam ik snel tot een akkoord." Drie dagen later zag krantenlezend Neder land de foto van Advocaat, met de tekst: 'Mogen we zowel links als rechts versterking voorstellen?' Want ook Rexona, de deodorant fabrikant, was heel gauw 'om'. Voor naar schatting 100.000 euro werd er in de dagbladen geadver teerd. Maar ja, een 'inhaker', waai' deze winnende advertentie onder dag bladlezers onder valt, moet eigen lijk daags na de gebeurtenis afge drukt worden. Dat ging lastig, want Advocaat zat te zweten in Portugal en wilde niemand te woord staan. Zélfs geen sportjour nalisten. Dus dat werd lastig. Be sloten werd de sprong maar ge woon te wagen. Rexona gaf toe stemming, zónder dat hoofdrol speler Dick Advocaat zijn groene licht had gegeven om zijn wat minder charmante beeltenis te gebruiken. „Je kunt spreken van ongekende lef van Rexona, want er hadden allerlei vervelende dingen kunnen gebeuren, zoals enorme claims van de trainer. Advocaat had ver der bijvoorbeeld woedend bij ons in Amsterdam op de stoep kun nen staan. Gelukkig is geen van opties uitgekomen". Volgens Blitzblum wisten Rexona en Ad vocaat al snel tot een aanvaard baar akkoord te komen ('in goed Robin Blitzbaum. Foto's: Reclamebureau Dj overleg') en zijn er niet3 sommen geld mee gemo weest. Of dat werkelijk ij is, is moeilijk te achterhj Kleine Generaal', nu traj Borussia Mönchengladb gisteren niet bereikbaar commentaar'. Een marks dewerkster van Rexona ij dat het overleg met Advd prima sfeer is verlopend snel overeenstemming reikt over financiële verg voor de trainer. Over hel wilde ze zich niet uitlatej Jan van Stipriaan Luïsciusj KYLIE MINOGUE is door het Britse vrouwenblad Good Housekeeping uitgeroepen tot meest SEXY derti ger. Dat meldden de Britse tabloids The Sun en The Daily Express. Het tijdschrift liet een deskundige jury per leeftijdscategorie de meest sexy vrouw uitkiezen. De 36-jarige zan geres en ex-soapster uit Australië liet Kate Beckinsale en Catherine Zeta Jones achter zich. Supermodel El Ie MACPHERSON werd gekozen als de meest sexy veertiger. Bij de vijftigers won de Britse actrice Joan na Lumley (Absolutely Fabulous), voor onder meer Sharon Osbourne. De Franse filmdiva Catherine Den- euve won bij de zestigplussers. Foto: ANP Volkszanger FRANS BAUER luidt op 29 april in Ahoy' in Rotterdam Ko ninginnedag in. Het sportpaleis meldde dat ook Lee Towers, Gerard Joling, Corry Konings en Vader Abra ham optreden tijdens de 13e Nacht van Oranje. De Deurzakkers, Jac ques Herb, de Sjonnies, Koos Al berts, Wolter Kroes, de Havenzan gers, Henk Wijngaard, Arie Ribbens en Bonnie St. Claire staan eveneens op het podium. Albert West presen teert het ORANJEFEEST. De kaart verkoop is al begonnen. Foto: ANP KEITH KNUDSEN, de drummer van de Amerikaanse band DOOBIE BROTHERS, is dinsdag op 56-jarige leeftijd overleden. Knudsen was een maand geleden met longonsteking opgenomen in een ziekenhuis. Knudsen kwam in 1974 bij de vier jaar eerder opgerichte Doobie Bro thers. Doobies waren bekend door de manier waarop ze GOSPEL- en jazz elementen in hun hits - zoals 'Listen to the Music' en 'Jesus is Just All Right' - verwerkten. Hun optredens, vorig jaar op 4 februari nog in Am sterdam, werden zeer gewaardeerd. Berlijn/ANP - Sappig, knapperig en aromatisch. Een beetje appel moet vandaag de dag helemaal passen bij de levensstijl en eisen van de steeds kritischer consument. Zoals de nieuwe Junami, die vooral bij spor- tievelingen in de smaak moet vallen. „Een echte sportappel: vol sap en niet te zoet." Wie anno 2005 appels wil verkopen, moet zich volgens marketingmanager E. van Arendonk van Koninklijke FruitmastersGroep specifiek richten op wat de consu ment wil. Is de schil niet te taai en zijn sap, suiker en zurigheid in de juiste verhouding. „Smaak is het uitgangspunt." De traditionele Hollandse appels - Alfredo La Mont Bescheidenheid: het vermogen om op de juiste manier verlegen te kijken terwijl we de mensen uitleggen hoe geweldig we zijn Jonagold en Elstar - verliezen al ja ren achter elkaar terrein. De Zuid- Europese Gala- en Braeburnappels dringen zich steeds meer op de voorgrond. Ook eten Nederlanders steeds minder appels. De nieuwe rassen Kanzi en Greenstar, die deze week op de toonaangevende fruit - beurs Fruit Logistica in Berlijn ge lanceerd worden, moeten in de smaak vallen. Het zijn de eerste ap pels die via enquêtes en smaakpa- nels zijn ontwikkeld. De nieuwe appels zijn via kruising van bestaande rassen 'geboren'. De ze werkwijze zorgt er wel voor dat het enkele jaren duurt voordat er voldoende appels zijn om volledig de markt op te gaan. De fruitbomen moeten immers groeien. Met name de Kanzi, gepresenteerd als „echte appel voor tussendoor" en voor een breed publiek van twin tig tot veertig jaar, heeft nog veel meer bomen dan nu nodig. Afgelo pen jaar is 200 ton van deze appels geplukt. Volgend jaar moet dat vol gens planning een miljoen kilo wor den. „Onze vuistregel is: om de Ne derlandse markt een jaar rond te bedienen, is tien miljoen kilo no dig", aldus Van Arendonk die hoopt die hoeveelheid in 2007 te halen, anp Sogan w» xow«if|ttks afs rechts Een potige kraamverzorgster Een man van vijfenvijftig jaar wordt weer vader. De komst van het kind staat een rustige oude dag in de weg. Hij moet weer van voren af aan beginnen. Redt hij dat nog? Wordt het een ramp of juist een zegening? Twijfels, herinneringen aan zijn eigen jeugd en goede voornemens strijden om voorrang. In dit feuilleton leest u in dertig afleveringen hoe hij de lange weg naar het nieuwe vaderschap aflegt. Vandaag aflevering 22. Er staat een potige kraamverzorgster voor de deur. Ze komt uit Alphen aan den Rijn, haar man is vrachtwa genchauffeur. Ze heeft rossig haar en een krachtig lijf. Ze draagt een witte jas. En loopt door het huis alsof ze het van binnen en van buiten kent. Al na een kwartier noemt ze me bij mijn voornaam, wat ik enigszins ge geneerd over me heen laat komen. Ze gaat met Judith zitten praten en legt uit hoe de verschoning en voe ding van het kind in zijn werk gaan. Ik word erop uit gestuurd om speciaal bevallingsverband en andere zaken te halen. Ik ben blij dat ik even uit dat vrou- wengedoe weg kan. Met wallen onder de ogen loop ik de ene na de andere Prenatalwinkel en drogisterij af. Drinkt Sara goed, poept ze goed, slaapt ze goed? Het zijn deze een voudige zaken die de hele dag aan de or de zijn. Ze groeit als kool. Als ze op de commode ligt en ik haar aankleed, doe ik af en toe een spelletje met haar. Dan pak ik haar voetjes vast en maak met haar spekbeentjes fietsende bewegingen, terwijl ik zing. 'We gaan fietsen door de lucht, fietsen door de lucht, lek ker stukkie fietsen door de lucht. We gaan fietsen door de lucht, fietsen door de lucht. Samen naar de hemel en weer terug.' Ze schatert het uit als ik dat doe. Maar als ik even ophou, is het onmiddellijk mis. Ook het 'Boe!', dat Juuds vader roept en waarbij ze telkens breed gaat lachen, wil ze wel de hele dag horen. Kin deren willen dat je vierentwintig uur per dag entertai ner, clown, vader en verzorger bent. Dat hou ik nooit vol. Heb ik ook nooit volgehouden. Als ik genoeg heb van mijn clowneske activiteiten, smokkel ik haar on der het voorwendsel dat ik even iets moet eten of ro ken gauw terug in de handen van Judith. Ik merk overigens dat ik, als Judith weg is en ik Sara 'heb', zo als Judith dat uitdrukt, telkens met haar op mijn arm naar de spiegel loop. Om te zien hoe ik als vader bij haar sta. Terwijl buiten een paar tegen de gevel urinerende stappers staan te converseren over de kracht van hun straal, zit ik Sara te voeden. Het kind meldt zich drie keer per nacht om te drinken en ik zit vandaag in de nachtploeg. Ik heb haar in de kom van mijn arm, hoor het kleine kettinkje van zuigbeUetjes in het flesje en kijk intussen naar de televisie, waar afgetrainde mannen en vrouwen in spannende jumpsuits oefe ningen doen met een ingewikkeld apparaat ter verste viging van de buikspieren. Bij dit soort Tell-Sell pro gramma's kom je nu met een baby terecht. Het is de laatste dag dat wij in Brugge logeren, in het huis van Juuds ouders, midden in het centrum. Met de kinder wagen heb ik al zo'n keer of vijf rondom de stadswal len gelopen, goede oefening voor het. hart. Maar het gaat me niet in mijn koude kleren zitten. Gisteren in de San Salvatorkerk een kaarsje ontstoken voor Ma ria. Je weet maar nooit. De kerk is werkelijk imposant. Al zet je twintig volwassen mannen op elkaar, dan kan de bovenste nog niet bij het plafond. De bouwers hebben de onmetelijkheid van het uitspansel in steen willen vangen. De forse, omhoogstrevende pilaren en 9E de meer dan manshoge beeldengroepen geven de be- p zoeker het gevoel van nietigheid dat door de architec- ten werd nagestreefd in dit godshuis. Als er boven, in 11 een van de booggewelven, een draadje van de kroon- fa luchters die hier overal hangen losraakt, moeten ze een hoogwerker huren om dat te kunnen herstellen. Ik weet bijna wel zeker dat hier eens iemand dood- 3C gevallen moet zijn. Dat kan niet anders, in al 5 3 die eeuwen dat deze kerk bestaat. Sara ligt rus- f m tig te slapen in de kinderwagen, gekruisigde Christus of niet. Tientallen toeristen, soms in groepjes met een gids, staan met open monden omhoog te kijken. Al die rotte adem gaat naar God. Op de achtergrond klinkt koraalgezang van de een ofande- re cd. Het is goed om je hier even terug te trekken uit de drukte buiten, waar de halve mensheid slentert alsof ze echt helemaal niets anders te doen 'I heeft. Misschien heet dat wel genie- ?EI ten. Ik ken dat niet echt. Een klem Ja pans vrouwtje vraagt of ze een foto van v; Sara mag maken. Natuurlijk mag dat. Sara knijpt haar ogen dicht tegen het flitslich t. Straks kijken ze naar haar ge zichtje in Japan en zal de vrouw vertellen dat er in België zo'n liefkind was. E11 dat ze naderhand aan de vader vroeg of hij haar 'Glandfathel' was. Tja, zo kom je nog eens ergens. Eerdere afleveringen van deze serie zijn te vin den op onze internet-site Het opvoeden van pubers is een hele klus, zo blijkt uit de enquête die het magazine J/M Pubers (vakblad voor ouders) heeft ge houden onder ouders van twaalf tot achttienjarigen. Vooral het op voeden van dertien- tot vijftienja rigen wordt als zeer lastig ervaren. Het opstandige gedrag van de pu bers gaat ten koste van de harmo nie in het gezin en de relatie tus sen de ouders. In bijna alle gezinnen met pubers knalt het regelmatig. Er wordt ge mopperd en gefoeterd over bed tijd, het vele computeren en het tijdstip van thuis komen na een feestje. Vaders en moeders zitten dan ook regelmatig met de han den in het haar en betwijfelen of ze het wel goed doen. „Altijd is er strijd in huis", luidt de algemene klacht in het onderzoek van J/M Pubers, waaraan 423 ouders mee werkten. „En altijd weer dat on derhandelen." Onderhandelen blijkt in 88 pro cent van de gezinnen heel nor maal te Zijn. Soms worden ouders daar zo gek van dat ze de strijd maar opgeven. In twaalf procent van de gezinnen wordt niet onderhandeld; daar is de wil van pa of ma nog wet. Ou ders van pubers maken zich vaak zorgen over hun kinderen. Over de gevaren van de maatschappij bijvoorbeeld. „Hij is te lief voor deze boze wereld", zegt een ou der. Een ander zegt: „Ik ben zo bang dat ze door een vreemde van de fiets wordt geplukt en ver dwijnt." Veel ouders noemen het onveilige verkeer als grootste bron van zorg. Ook de angst dat hun kind niet lekker in zijn vel zit is vaak reden voor bezorgdheid. Het maakt vooral moeders „onrustig". Ze maken zich zorgen over het pie keren van hun kind of over diens sombere buien. Velen weten ook niet wat ze aanmoeten met het opstandige gedrag van hun kinde- Pubers, soms dansend, soms somber, maar altijd is er wel wat aan de hand. Foto: GPD/Nexus ren. „Mijn dochter reageert thuis alles af op mij en haar zus. Ze scheeuwt en scheldt." Over de toekomst maakt meer dan de helft van de ouders (53 procent) zich zorgen. Men vindt het moeilijk om de kinderen los te laten in „de onveilige maatschappij". Meer dan de helft van de oudèrs (55 procent) heeft het gevoel er helemaal alleen voor te staan. Vooral moeders klagen daarover. Ze krijgen te weinig steun van hun partner, de school én de overheid. Veel middelbare scholen stellen zich naar de zin van de ouders, namelijk te onpersoonlijk op. Ze zijn te groot, docenten kennen hun leerlingen nauwelijks. Ze let ten niet op het kind zelf, maar kij ken vooral naar de prestaties. Ook de overheid zou wel eens een steentje mogen bijdragen, vinden veel ouders. Verwacht wordt dat ouders hun kinderen beschaafd opvoeden, maar het wordt ze moeilijk gemaakt om standvastig te blijven in hun opvoeding, bij voorbeeld als het gaat om alco holgebruik en brommer rijden. Veel vaders en moeders maken zich daar ongerust over. Maar ze staan in de kou, want het mag van de wet. Vooral moeders weten niet goed waar ze met hun zor gen, vragen en twijfels a" moeten. Ruim de helft zou graagjv steun willen hebben bij (3 ding. Ze missen de ondffe: die er wel is voor oudersfr ne kinderen, bijvoorbeelei consultatiebureau. En dj t juist tieners de opvoedirjn teiten van hun ouders fl>n proef stellen. ip gpd m

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2