ezinnen halen broekriem aan Toezicht op publiek geld onder de maat ïer treinen tussen den en Alphen deninkomens hebben het nog nooit zo zwaar gehad - - - - - - Protest tegen minister Voetganger in België schuldig aan aanrijding 'Zeebeving Atjeh op een na zwaarste ooit t donderdag 10 februari 2005 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Met pubers knalt het altijd wel in huis REGIO Bestrating in Leiden duur, traag en slecht Het begin van de vastentijd in Roelofarendsveen /gpd - Gezinnen met iien vanaf modaal tot i modaal hebben het fi- n jaren niet zo zwaar im de helft van de comens met thuis wo- deren moet snoeien in /en om de eindjes aan linnen knopen. uit onderzoek onder uders met een maan- 'zinsinkomen tussen b 3100 euro nettó. De brieve enquête van de Associeerde Pers Dien- •d begin deze maand d door het Amster damse onderzoeksbureau Mo- tivaction, in opdracht van de grote regionale dagbladen in Nederland, waaronder deze krant. Van de talrijke huishoudens met gestegen maandlasten (driekwart van alle gezinnen) zegt 68 procent noodgedwon gen te moeten bezuinigen. Vier van de tien ondervraagde huis houdens zegt zich te herkennen in de stelling: 'Mijn gezin heeft moeite om rond te komen'. Driekwart van de gezinnen die moeten bezuinigen, geeft be wust minder geld uit aan kle- ding. amachtige voertuigen' n haag - Er gaan lich- 6n rijden op het spoor len, Alphen en Gou- leltramachtige voer- ekken om het kwar- 'aker dan volgens de ienstregeling van de randering moet op 1 17 ingaan. rde Jeltje van Nieu- heeft dat bekendge- provincie wil ver- Rijnen tussen Gouda en Dordrecht en Gel- 0 overnemen: in 2007 k 2008 zoals eerst de iwas. Zuid-Holland is provincie die spoorlij- Texploiteren. Vermoe- jteedt de provincie de 1 uit aan een vervoers- jef aan Provinciale Sta aft Van Nieuwenhoven imend voorjaar met overnameplannen het NS-spoor. Duide- dat er nu nog diverse zijn. er eerst goede (veilig- Iraken moeten komen iject Alphen-Leiden, in de toekomst - irovinciale wagens - :inen blijven rijden, de provincie financi ën van het rijk voor ie en ook duidelijk- 1 COMMENTAAR EN REPUBLIKEINSE KONINGIN :rsoon maar het ambt, historische dynastie actuele taakvervulling ge ogen van koningin fepaJend voor haar rol ihoofd. De toespraak ld ter gelegenheid van arden van een eredoc- n de Leidse universi- tussen de reeels door Ijk. Je hoofden ontlenen rie aan de lo de erfelijke "ilging. Na- moeten ook 'f zorgen het m en respect onderdanen verspelen, 8 wanneer ze dat doen li kiezer die hen naar sturen. De functie van een westerse demo- oral het ceremonieel :n van linten, en het k indringend toespre- ministers. Dat laatste omdat de koning ^tieke rol mag vervul- gebruikelijke opvat- Ie constitutionele mo- 'n omdat het de rol !n politici is het ge- taatshoofd in toom te Jing de aandacht in loral uit naar dat ene daarin Beatrix meldde dat ze van de achtereenvolgende premiers wat meer ruimte kreeg een eigen taakopvatting te vol gen. Maar Beatrix zei veel inte ressantere zaken. Een gekroonde vorst dient 'be scheidenheid' aan de dag te leg gen want hij kan niet prat gaan op eigen verdiensten. Het werk heeft „niet alleen een histori sche, maar ook een actuele bete kenis". Een eeuwenoude dynas tie zegt niets: het gaat er om wat de moderne vorst zelf van zijn regeerperio de maakt. De koning mag zich ook niet in het paleis opsluiten maar moet er op uit trekken, om 'de andere kant van de werkelijkheid' te leren zien. Maar de minst geciteerde en toch meest opmerkelijke zin was die waarin zij haar rol om schreef als dienaar van de pu blieke zaak. Letterlijk: de koning kan zich „ongebonden en volle dig inzetten voor de publieke zaak, de res publica. Dit begrip - ook oorsprong van het woord 'republiek' - is hét uitgangspunt dat deze functie de moeite waard maakt" Zo ontpopte Bea trix zich na een kwart eeuw op de troon als een gekroonde re publikein. Peter de Vries Tweederde snijdt in de uitgaven voor vakanties, 85 procent geeft aan dat er minder vaak buiten de deur wordt gegeten. Door scherper op de prijzen te letten bezuinigt 80 procent op de da gelijkse boodschappen. Meer dan de helft (53 procent) van de gezinnen zegt niet meer zo vaak op vakantie te kunnen als in voorgaande jaren. De helft heeft geen financiële re serves zoals spaartegoeden om de stijgende vaste kosten op te vangen. Vier op de tien gezinnen houdt geen geld meer over om leuke dingen van te doen. Driekwart van de ondervraag den worstelt met zijn vaste las ten. Bijna zonder uitzondering (95 procent) wordt geklaagd over de gestegen ziektekostenpre mies. Terwijl 86 procent wijst op de stijging van de gemeentelijke lasten en een even groot per centage klaagt over de gestegen kosten van gas en licht. Die massale constatering komt op een moment waarop in ruim acht van de tien gevallen het netto gezinsinkomen ten op zichte van 2004 daalde of in het gunstigste geval gelijk bleef. Bij één op de drie gezinnen in deze inkomenscategorie stak het sa larisstrookje van januari 2005 ongunstig af bij het strookje van januari vorig jaar. De financiële pijn die veel Ne derlanders voelen, vertaalt zich onder meer in irritatie en af gunst: tweederde van de onder vraagden vindt dat gezinnen met een middeninkomen slechter af zijn dan die met een laag inkomen. Dat schrijven ze toe aan het be staan van overheidssubsidies waarop alleen mensen onder een bepaalde inkomensgrens recht hebben. zeist/anp - Het toezicht op pu bliek geld is bij veel instellingen onder de maat. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd on derzoek van de Hay Group, waarbij 125 jaarverslagen uit de publieke sector onder de loep werden genomen. „De jaarver slagen scoren een onvoldoen de: verantwoording in deze sec tor laat nog te wensen over", al dus het managementadviesbu reau. De Hay Group heeft de jaarverslagen van ziekenhuizen, woningcorporaties, hogescho len en goede-doelen-organisa- ties onderzocht op verantwoor ding van bestuur en toezicht. De publieke en maatschappelij ke instellingen scoren gemid deld een 4,5. Universiteiten ko men als beste uit de bus met een 6, terwijl de goede-doelen- organisaties met een 2,5 de laagste score hebben. Het ad viesbureau constateert dat de raden van toezicht bij de instel lingen slecht gebruik maken van het jaarverslag als middel om verantwoording af te leggen over het gevoerde beleid. Vaak ontbreekt nu informatie over degenen die het toezicht hou den. Beloningsgegevens van bestuurders en toezichthouders worden slechts sporadisch ver meld. Van onwil is geen sprake volgens de Hay Group. Bij de raden blijkt nog veel onduide lijk over het toezichthouden en het afleggen van verantwoor ding. heid over de kosten van spoor- onderhoud in de toekomst. Tussen Gouda en Leiden rijden al sinds begin 2003 lichte trein stellen op proef. De provincie betaalt voor dit experiment één miljoen euro per jaar. Leiden bereidt zich inmiddels al voor op de komst van de sneltrams door de stad. De Rijn Gouwe Lijn moet in 2010 vanaf Gouda via Alphen over het bestaande spoor rijden tot station Lammenschans en dan over nieuwe rails via de Breestraat naar het Transferium bij de A44. De plannen voor een provincia le Rijn Gouwe Lijn kwamen vijf maanden geleden in een stroomversnelling door de toe zegging van minister Peijs (Ver keer) voor 140 miljoen euro rijkssteun. De provincie zelf moet nog veertig miljoen bijdragen, ter wijl Gouda, Waddinxveen, Bos koop, Alphen aan den Rijn, Zoeterwoude en Leiden samen vijftig miljoen moeten opbren gen. Eerder werd bekend dat de NS vanaf december 2006 meer trei nen willen laten rijden tussen Leiden en Dordrecht. Vanaf elk station op die route moet elk kwartier een stoptrein vertrek ken. Washington - Leden van het Anti-oorlog Netwerk, ge tooid met zwarte hoeden en sommige in gevangeniskle ding, voerden gisteren actie voor het Amerikaanse Hoog gerechtshof. Het protest was gericht tegen de nieuwe vJ' -"-c fS~- minister van justitie Alberto Gonzales, die als adviseur van het Witte Huis heeft meegewerkt aan het omstre den beleid om terreurverdachten in de Abu Ghraib ge vangenis en in Guantanamo Bay niet volgens de Geneef- se Conventies te behandelen. Gonzales werd vorige week door de Senaat aanvaard als minister, ondanks grote bezwaren van de Democraten tegen zijn benoe ming. Foto: EPA/Mike Theiler Drugsoverlast in Leiden-Noord leiden - Drugsdealers en hun klanten zorgen voor veel over last rond de Willem de Zwijger laan in Leiden-Noord. Buurtbe woners klagen over diefstal, prostitutie en vervuiling. Drug gebruikers zouden poepen te gen de muurtjes en buurtbewo ners bedreigen. Omwonenden willen dat de panden worden ontruimd. „Dan zijn we hier van alle ellende af." Pagina R1 Schuldige dodelijk ongeluk opgepakt alphen aan den rijn - Een 20- jarige man uit Woerden is giste ren opgepakt door de politie. Hij wordt ervan verdacht een 86-jarige vrouw uit Alphen te hebben doodgereden. Het on geluk gebeurde dinsdag op de Uranusstraat in Alphen aan den Rijn. De automobilist was na het ongeval doorgereden. Later die dag trof de politie de auto van de man aan op de Karei Doormanstraat. Na politieon derzoek kon de Woerdenaar gisterochtend worden aange houden. Controleur vrij na mishandeling zwolle - Een controleur die za terdag in Almere werd aange houden wegens zware mishan deling van een zwartrijder, is gisteren vrijgelaten nadat hij een kort geding tegen de Staat had gewonnen. De man zat vast omdat hij de zwartrijder in een wurggreep had genomen. Die verloor daarbij het bewustzijn en moest naar het ziekenhuis, waar hij een nacht ter observa tie moest doorbrengen. De werknemer van Connexxion spande het kort geding aan bij de rechtbank in Zwolle, toen bleek dat Justitie hem nog veer tien dagen wilde vasthouden. Breuk tussen bonden en Corus ijmuiden - De CAO-onderhan- delingen tussen vakbonden en staalfabrikant Corus zijn gister avond in een slechte sfeer afge broken. FNV Bondgenoten en De Unie kondigden aan hun le den te gaan raadplegen over mogelijke acties. FNV-onder- handelaar Jos Duynhoven meldde gisteravond laat zeer te leurgesteld te zijn over de hou ding van Corus. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! brussel/anp - De straat overste ken in België was altijd al een hachelijke zaak. Automobilis ten, die de rijkunst veelal niet hebben geleerd bij een rij school, maar bij papa of mama, hebben niet veel zin om te stoppen bij een zebrapad. On langs bleek andermaal dat de voetganger van de rechter ook al niet veel steun hoeft te ver wachten. Vorige week kwam de Franstalige pers met het verhaal van een vrouw uit Mons, die in 2002 overstak bij een zebrapad en werd aangereden. De rech ter besloot dat het slachtoffer, dat een jaar met krukken heeft gelopen, moet meebetalen aan het uitdeuken van de Fiat Pun- to die haar had geschept. In Vlaanderen is het niet an ders. Gisteren meldde dagblad De Standaard dat een vrouw die op het zebrapad in Brugge is doodgereden door een 17-ja rige onverzekerde bromfietser, voor de helft verantwoordelijk is voor het ongeval. In 2002 zorgde een uitspraak van de rechter in Gent voor commotie. Die oordeelde dat twee tienermeisjes deels schul dig waren aan een ongeluk waarbij een auto hen aanreed. (advertentie) 'KCn naar onze coüe„- '""^S "og keukens. U kunt „u f showr°om- "Pges.e/de keukens mTt aTo *°'n 50 f:n toebehoren maar liefst 70% et """gen tot lel-»a>"ocfM iorp) :cnmaxx.nl chicago/anp - De zeebeving die op 26 december in de Indische Oceaan verwoestende vloedgol ven veroorzaakte, was driemaal zwaarder dan tot nu toe werd aangenomen. Met een kracht van 9.3 op de schaal van Rich ter was de aardschok zelfs de op een na krachtigste die ooit is gemeten, stellen Amerikaanse geologen na nieuw onderzoek. Wetenschappers gingen tot nog toe uit van een kracht van 9.0. Een verandering van 0.3 eenhe den betekent een veel hogere intensiteit. Twee professoren van de Noordwest Universiteit uit Chi cago ontdekten de zwaardere kracht door de aardbevingsgol- ven op een nauwelijks te meten golflengte te onderzoeken. De meeste energie van de aardbe ving kwam vrij op deze lage golflengte die alleen bij zeer zware aardbevingen, 9.0 of ho ger, te meten is, ontdekten zij. Uit de metingen blijkt ook dat verschuivingen zich over een lengte van 1200 kilometer heb ben voorgedaan. De nieuwe ge gevens verklaren volgens de geologen waarom de tsunami's die op de beving volgden zo krachtig waren. Geologen van het toonaange vende Amerikaanse Informatie centrum voor Aardbevingen bestuderen het nieuwe rapport nog, aldus een woordvoerder in de krant Chicago Sun-Times van gisteren. „Het kan in de toekomst nog veranderen, maar dat is nu nog niet gebeurd." De zwaarste aardbeving die ooit is gemeten, 9.5 op de schaal van Richter, deed zich 22 mei 1960 voor in Chili. Die schok kostte 5000 personen het leven en maakte twee miljoen men sen dakloos. Het aantal doden en vermisten in Indonesië na de zeebeving op tweede kerst dag en de daarop volgende tsunami's, is met 1183 opgelo pen en staat nu op 243.530. Dat heeft het ministerie van volks gezondheid in Jakarta bekend gemaakt. Volgens het ministerie is het aantal bevestigde doden nu 115.628. Het aantal mensen dat vermist wordt en waarvan wordt aangenomen dat zij de ramp niet hebben overleefd, staat nog altijd op 127.774. Als zij niet worden gevonden, wor den zij over een jaar officieel dood verklaard. I Z Ja, ik neem een vast I kwartaalabonnement en ontvang I de eerste 2 weken gratis! I I Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) l DM/av I Naam: Adres: I Postcode J Plaats: I Tblefoon: Geboortedatum: Bank/giro* Handtekening: afd Lezersservice, Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 080O-1711 (gratia) E-mail: lewrs.servicoo hdc.nl of surf naar www.lcidachdagblad.nl Deze aan bieding is geldig tot 31 maart 200S Wij gaan zorgvuldig om mei persoons gegevens In nel colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1