REGIO Feest als het snoepblik open mocht Poedelnaakte Katwijker wil met agente 'recreëren' I K, iëiL De bomen terug, het roet weg en de kleine kavels moeten blijven sen zijn bezig met avond het agen in net leven nava|. zat GERECHT HOC 970 donderdag io februari 2005 VRAAG halen aan het begin van de veertigdagentijd maakt de verschillende rituelen van de katholieke kerk. Daags na vasten- 1 7 einde van car- 0 St. Petrus' 1 Roelofarendsveen nog niet halfvol. Het waren veelal sen, die vanwege hun leeftijd niet eens meer 'verplicht' Weet iedereen nog wel wat aswoensdag inhoudt? IEDERS houdt hoop. ligieus gevoel bij de gi leven nog onder de Tideren worden ge- lan ter communie. Ze vormsel, de mensen ig in de kerk en worden begraven. Ik heb het op bepaalde momenten gehangen wordt aan ten." iet met het kerkbezoek teeds: 'in vrede zijn de in oorlog zijn ze vol'? een kentering. De 1 steeds meer bezig met 1 het leven. Dat zie je in iorlog en rampspoed, geraakt worden, dan Dor en verdiepen ze zich erin. Dat geldt voor alles, leten begeesterd worden, enthousiast gemaakt. Ik ver- et naar een verjaardag gaan. Als daar iemand is om wie je ernaartoe." kolieken nog steeds vasten? •ft een andere betekenis gekregen. Mensen denken t iets is om te pesten. Maar vasten betekent leegmaken un voor lichaam en geest. Het is een innerlijke houding z weer te vullen met leven. Als je van binnenuit denkt gaat om, word je sterker en kun je heil ontvangen. Niet je te dik bent, lijnen dus, is niks." einigjongeren die dat besejfen? ooi zijn als meer mensen erbij stilstaan. Mensen doen ïrlijk. Ik zeg: ga eens op tijd naar bed, lees een goed lijbei, bid eens. En begin de ochtend met rust. Zet het ur geen televisie of radio aan. Goede voornemens hoe- il niet zo zwaar te zijn." nu zes jaar werkzaam en ik zie een stukje verdieping, ie noodklokken nog niet te luiden." n van Geen archieffoto: Frans Roomer DE ARCHIEVEN Donderdag 10 Februari ÉT - De reinigingsrechten, die met ingang van 1 Januari Heheven worden, moeten een bedrag van 12.000 gulden Hetgeen neerkomt op 1 gulden per inwoner. B. en W. heb- Hn hoe de berekening per gezin zal moeten plaats hebben. irwogen dat een bedrag van 5 gulden per jaar, waarop de ^)mt, practisch voor ieder ingezetene te dragen is, wan- Hag bovendien in twee termijnen mag worden betaald, ting zal nog niet direct worden geheven. Zij zal moeten 5 gulden voor ieder pand hetwelk op de rioolwaterzuive- tie zal zijn aangesloten. Het totaal aantal percelen in on- is ongeveer 2700, daarvan zullen er circa 300 niet lozen 'ialen rioleringsstelsel, zodat de overblijvende 2400 pan- ^r een bedrag van 36.000 gulden zullen opbrengen. maandag 11 februari ep Tower trad dit weekend op tijdens het Love Lei- n de Stadsgehoorzaal. Tussen 14 en 24 uur traden in de alen van het gebouw diverse rockbands op, waaron- Idse punkgroep de Dummies. Leidsch Dagblad rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 0 (afdruk van 13 bii 18 in zwart wit) over te maken op gironummer )C Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van d, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan iet Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON W. Klein en H de Wit V ectie.hdcuz@hdc.nl Be: Jan Geert Majoor, n Brandenburg jflpdactie ld@hdc nl eiden, tel. 071-5 356 356 ,2300 AB Leiden. 1 de receptie zijn: "•et donderdag f:g»4's ,-;;-53s6 325 i:«*023-5150 567 30P Leidsch Dagblad _-J-5iSOS43 r\677 el: 071-5 356 300 ^6lf"len contact °Pnemen fe eptgiro) aut ine) 16,90 machtiging verstrekken Schrijven van het 'angen €0,50 korting !9E die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13 00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV. Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Joop Kret staat al te wachten als de Ci- troënbus van het Leidsch Dagblad bij de watertoren in Roelofarendsveen arriveert. Hij vindt het een beetje een kleine bus, maar ziet al gauw dat hij groot genoeg is en van alle gemakken voorzien. Kret is een Leidenaar van geboorte, maar woont het grootste gedeelte van zijn leven - sinds 1968 om precies te zijn - in de Veen. Hij zat 16 jaar in de gemeenteraad, eerst namens Gemeentebelangen, later voor het CDA. „Nu heb ik niets meer met politiek", zegt hij. Wat hem zorgen baart, is het verdwijnen van 'groen' in de omgeving. „Er zijn 6000 bomen gekapt voor de A4 en de HSL. Ze zouden terugkomen, maar wanneer? Ze moeten die rijksweg inpakken in groen en snel. De gezondheid van mensen is be langrijk. Je hebt hier last van roet, dat rechtstreeks van vrachtwagens komt. Als ik mijn schilderwerk buiten ga doen, moet ik eerst altijd zwarte puntjes verwij deren." Kret is niet de enige die zich zorgen maakt. Ook Johan Bakker, koster/lector- /vrijwilliger in de St. Petrus' Banden kerk, maakt speciaal op de fiets nog even een ommetje om in de bus zijn verhaal te doen. 84 Jaar is Bakker en hij heeft nog steeds een bedrijfje in bloemen en plan ten. „Van de Floraweg tot de Braassem moeten straks ongeveer 2500 woningen komen te staan. Maar dat is wel een aan tasting van de structuur hier en er is de laatste tijd al zo veel vernield in het dorp. Het is zonde als de smalle kavels met veel water erom heen verdwijnen. Daar zijn onze voorvaderen begon nen hun brood te verdie nen. Ik heb er niks op tegen als er woningen gebouwd worden, maar de natuur krijgt een klap van heb ik jou daar. En het verleden dreigt onder te sneeuwen. Dit is altijd een mooi dorp geweest. Het is zonde voor de mensen die na ons komen, dat de herinnering aan wat met bloed, zweet en tranen is opge bouwd, verdwijnt." Gertjan van Geen Pastoor Broeders uit Roelofarendsveen tekent askruisjes op de voorhoofden van zijn parochianen. „Wij horen bij de meest bevoorrechte christenen ter wereld. Foto: Henk Bouwman Begin vastentijd in Roelofarendsveen 'Rommelpotterij, rommelpotterij, geef mij een centje dan ga ik voorbij.' Oudere Veners kennen het liedje nog wel. Kinderen zongen het op vasten avond, als ze met de rommelpot - een oud conservenblik met een varkens blaas er omheen - zingend langs de deuren gingen. Een centje verdienen om snoep van te kopen. Als voorberei ding op veertig dagen vasten namen parochianen van de Sint Petrus' Ban den kerk in Roelofarendsveen giste renochtend een askruisje in ont vangst. Want al vieren de Veners geen carnaval, vasten daar weten ze alles van. Aswoensdag. Carnaval is afgelopen. Bierovergoten feesten maken plaats voor veertig dagen van soberheid en eenvoud, als voorbereiding op het paasfeest. In Noordwijkerhout ligt het halve dorp zijn roes uit te slapen, maar Co van Rijn uit Roelofarends veen is vroeg uit de veren om een as- kruisje op zijn voorhoofd te laten zetten - als teken van eenvoud en bescheidenheid. Van Rijn woont om de hoek van de Sint Petrus' Banden parochie en als het maar even kan, zit de kwieke 90- jarige bij pastoor Broeders in de kerkbanJken. „Vroeger was de vas tentijd een stuk strenger. We kregen vooral brood te eten en dronken thee. En op vrijdagen en zondagen was er geen vlees." De Veense lacht. „Ik weet nog hoe we als kinderen reikhalzend uitkeken naar paasza terdag twaalf uur, dan mochten we weer eten en snoepen. We keken el ke tien minuten op de klok om te kij ken of het al tijd was." De Sint Petrus' Banden kerk zat half vol, gisterochtend om negen uur. Aandachtig luisterden de parochia nen naar de preek van de pastoor. „Vasten valt eigenlijk nog wel mee, als je het vergelijkt met foltering of vervolging", hield de geestelijke in paars gewaad de kerkgangers voor. „Wij horen bij de meest bevoorrech te christenen ter wereld." Daar heeft de pastoor natuurlijk ge lijk in, maar vasten - of 'religieus lij nen', zoals pastoor Broeders grapt - is zeker geen sinecure. Dat vindt ook de Veense Nel van Ruiten. Na de dienst heeft zij zich met een twintig tal parochianen teruggetrokken in de koffiekamer van de kerk. Onverbrekelijk verbonden met de vastenperiode is voor Van Ruiten het klassieke vastentrommeltje. „Als kind verdiende je vaak snoep - bab belaars bijvoorbeeld - door kleine klussen op te knappen voor kennis sen: boodschappen doen, schoon maken. Maar tijdens de veertig da gen voor Pasen mocht je die natuur lijk niet opeten. Al het snoepgoed stopte mijn moeder in een kleine trommel, die pas op Paasochtend open mocht." Ze lacht. .Alles kleef de aan elkaar, maar reken erop dat het een feest was, ais het blik einde lijk open ging. Tegenwoordig zijn de Veense paro chianen een stuk minder streng, zegt Vener Wout Heemskerk. „De meeste mensen hier zijn al wat ouder en dan krijg je ontheffing. De mensen hebben ook meer weelde om zich heen dan vroeger. Toen kon je niet elke dag een biertje drinken." Zelf is hij nooit zo streng in de leer geweest, bekent Heemskerk. „Ik ben een aan hanger van de 'Roomse Blijdschap'. Dat houdt in dat je trouw je plicht doet voor de kerk, maar je mag tege lijkertijd ook een beetje van het le ven genieten." De mooiste herinneringen heeft Heemskerk aan de rommelpot - het conservenblik met varkensblaas. „We prikten daar een stokje in, dan kon je er een soort plopgeluid mee maken. En dan de deuren van wel gestelde mensen af, net als bij Sint Maarten." De Vener denkt even na en begint dan een deuntje te neu riën. Nog geen tel later zingt de hele tafel mee: Vrouwtje 't is vastenavond ho mannen ho! Ik kom niet thuis vanavond ho mannen ho! Hier woont 'n rijk man die ons zoveel geven kan Zalig zal hij sterven, de hemel zal hij erven. God zal hem lonen met honderdduizend kronen met honderdduizend rokjes aan zo komen wij met de rommelpot aan rommelpotterij, rommelpotterij geef mij een centje dan ga ik voorbij Bas de Rue en Gertjan van Geen Redacteuren van het Leidsch Dagblad rijden met hun Citroën- bus wekelijks door de streek op zoek naar interessante verhalen en leuke nieuwtjes. Cisteren stond de bus bij de watertoren in Roelofarendsveen. W. A. Kerkvliet uit Roelof arendsveen: „Het scheelt me 100 euro in het jaar dat jullie och tendkrant zijn geworden. Vroe ger kocht ik op maandag altijd de Telegraaf. Ik ben sportgek en lees alles. Van kinds af aan heb ik al tijd de Leidse Courant gelezen. Het is allemaal katholiek hier hè. Het Leidsch Dagblad werd prak tisch niet in de Veen gelezen." Dhr. Hölscher uit Roelofarends veen: „Mijn opa schreef vroeger altijd de rubriek 'om de groene tafel' in de krant. Dat waren ko mische verhaaltjes over mensen in het dorp met gefingeerde na men. Op zaterdag werd daar in de scheerwinkel over gesproken. Zo werd de krant hier steeds meer gelezen, want iedereen wil de weten wat er geschreven werd." Mw. Warmerdam uit Rijpwete- ring: „Ik vind het niks dat de overlijdensadvertenties een dun ne rand hebben gekregen in plaats van de dikke rouwrand. Ze lopen niet meer in de gaten. Die advertenties van de belasting dienst hebben een dikkere lijn. Als ik straks dood ben, wil ik een dikke rand. Dat wil ik alvast even aangeven. Het moet wel een ech te rouwadvertentie zijn." (Naschrift: er is geen speciale reden waarom de rouwadver tenties sinds april 2004 geen dikke rand meer hebben. Als mensen wel een dik kader om hun advertentie willen, dan wordt dit verzoek uiteraard in gewilligd door de afdeling fami lieberichten van het Leidsch Dagblad.) Gezocht: passie en kunstwerken De expositieruimte boven bloe- menzaak Rodenwijk in de Veense Watertoren staat leeg. En dat is al maanden zo. „Hartstikke zonde", zegt eigenaar Otto Rodenwijk, Hij heeft de ruimte vier jaar gelden ingericht om kunstenaars uit de buurt de kans te geven voor een prikkie hun werk tentoon te stel len. Maar sinds het vertrek van de vrijwilliger die het beheer van de ruimte op zich nam, zit de bloe- menman met zijn handen in het haar. Hij heeft zelf geen tijd om voor de exposities te zorgen. „Mensen komen in de winkel en vragen mij wanneer er weer een tentoonstelling komt. Ik zit te wachten op de dag dat iemand met passie en kennis zich aan de toonbank meldt. Zo'n prachtige ruimte mag niet leegstaan." Een nonchalant geklede Katwijker komt met een groot pak sap de rechts zaal binnengelopen. Hij neemt plaats op een van de bankjes en zakt eens lekker onderuit. Vervol gens zet hij zonder enig gevoel van gêne het liter- pak aan zijn lippen. Als de ergste dorst gelest is, kan wat hem betreft de show beginnen. Gek genoeg is de man vandaag niet aanwezig om te zien hoe anderen zich voor de rechter moeten verantwoorden. Hij wordt zelf aange klaagd. Maar dat hij daarvoor op het verdach tenbankje moet plaats nemen, is hem ontgaan. „Ik blijf op de achter grond", laat hij weten. Eenmaal op het verdach tenbankje tovert de man eerst een rolletje snoep uit zijn jaszak. Gecon centreerd verwijdert hij het papiertje en stopt dan een oranje snoepje in zijn mond. Als een te vreden kind op school reisje zuigt de 31-jarige man op het zuurtje. Ja, nu aan al zijn eerste le vensbehoeften is vol daan, kan hij het wel op brengen om naar de offi cier van justitie te luiste ren. De Katwijker is afgelopen zomer op de Clincken- bergerplas in Oegstgeest tweemaal aangehouden, houdt de officier de rech ter voor. De eerste keer omdat hij 3,9 gram speed open en bloot in de auto had liggen en een paar dagen later omdat hij poedelnaakt over het grasveld van het recrea tiegebied rondrende. De Katwijker wil de feiten niet ontkennen, maar hij geeft er wel een mooiere naam aan. „Ik was ge woon aan het recreëren", vat hij samen. Dat hij tijdens deze Te- creatie' zijn eigen auto ruit heeft ingeslagen en een politieagente om seksuele gunsten ver zocht, vindt hij niet on der de noemer onaange past gedrag vallen. „Wat ik wel vreemd vind", brengt de man al snoe pend in, „is dat agenten me naakt naar het bu reau hebben meegeno men. Ze vroegen niet eens of ik mijn onder broek wilde aantrekken. „U was die zomeravond ook niet echt aanspreek baar", maakt de rechter uit het dossier op. „U bleef maar doorratelen over spinnetjes die zoge naamd over de grond zouden lopen. Vervol gens wilde u de vrouwe lijke agente kussen." Dat is toch niet heel onge woon, vindt de Katwijker: „Ik ken haar. Ze woonde ooit tegenover me. Ik zie haar wel zitten." Maar het bleef niet bij het voorstel om een potje te zoenen, laat de rechter doorschemeren. Er moesten van de Katwij ker ook andere intieme seksuele handelingen worden verricht. Zo zat de man, terwijl hij de agente om orale gunsten smeekte, uitgebreid met zichzelf te spelen. De verdachte geeft vanoch tend geen kik bij het ho ren van deze woorden. Waar maakt die man in de toga zich toch zo druk om, vraagt hij zich af. De agente heeft hem misschien ook wel ver keerd verstaan, verklaart de Katwijker. „Ik vroeg of ze een 'pijp' wilde roken? Dat was alles." Meerdere agenten hebben duidelijk iets anders verstaan, al dus de rechter. Wat de zaak verergert, is dat de aanhouding alles behalve rustig verliep. De man beschadigde, al schop pend en tierend in zijn adamskostuum, twee po litiewagens. Gebruikt u altijd zoveel drugs, wil de officier we ten. ,Ach, wat is veel", klinkt het relaxed. „Ik ge bruik alleen wat in het weekend." En op een ge wone dag als gister? „Eén blowtje, een paar glazen alcohol en twee bomme tjes amfetamine om me scherp te houden. De man haalt zij^pchouders op. „Ik ben eCTllevensge- nieter. Veel drugs heb ik niet nodig. Ik ben van mezelf al een drug." Dat kan best waar wezen, maar de man moet wel de schade aan de politie wagens van 1000 euro betalen en 120 uur taak straf uitvoeren. Al twijfelt de rechter openlijk of de Katwijker daartoe in staat is. „U gedraagt zich van daag toch als een tame lijk ongeleid projectiel. Kunt u uitvoeren wat u wordt opgedragen?" De man knikt. „Tuurlijk", zegt hij zelfverzekerd en neemt nog een snoepje. Floor Ligtvoet

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17