REGIO Rangeerterrein in Zoeterwoude Letterlijk in het huwelijksbootje stappen 0 1 uw wetenschapsproject voor jonge slimmeriken 99 99 69 <S> 2e gratis Weinig weerstand? Hoge kortingen Boerderij Zwetsloot nog niet verkocht R3 im Graag gedaan. Super deBoer HDC 973 netappers aftocht y> - Bewoners uit de jeek in Leiderdorp de nacht van dins- cnsdag mogelijk ben- .1 aan het werk gezien, .ins, met een rode jer- \in hand, stelden zich jerdacht op bij auto's oP, zo meldden Leider- de politie. Agenten ^'op een grootschalige |n en vroegen voor- j of zij wat gezien lt leverde echter niks iewoordvoerder liet geen aangiftes van kfstal binnen te heb- ^al de politie extra jjje komende dagen. door Ruud Sep zoeterwoude - De provincie Zuid-Holland wil in de natuur- strook tussen het spoor en rijks weg 11 in Zoeterwoude-Rijndijk een rangeerterrein voor de Rijn Gouwe Lijn aanleggen. Volgens een woordvoerder is de strook de enige geschikte plek om lege treinstellen te laten overnach ten. De gemeente Zoeterwoude wil wel meewerken, maar alleen wanneer het om een beperkte voorziening gaat. Zoeterwoude blijkt in zijn plei dooi voor een klein rangeerter rein al een eerste succesje te hebben geboekt. Een acht me ter hoge onderhoudswerkplaats die in eerste instantie bij het rangeerterrein stond ingete kend, is inmiddels uit de plan nen geschrapt De provincie zoekt nu naar een andere plek voor deze werkplaats. „In eerste instantie ging het om een opstelplaats voor maximaal acht treinen", vertelt de Zoeter- woudse wethouder Ates. „Daar valt met ons over te praten. We willen best meewerken aan een zo goed mogelijke inpassing van de Rijn Gouwe Lijn. Maar op een gegeven moment ging het om maximaal 40 of 44 trei nen, een werkplaats en zelfs een wasplaats voor de treinstel len. Dat gaat ons echt te ver. We hebben onze polders niet voor niets groen gehouden", aldus Ates. De strook waarin het rangeer terrein gepland staat is een aantal jaar geleden aangelegd als ecologische verbindingszo ne, als compensatie voor de aanleg van rijksweg 11. Dat het gebied nu weer op de schop gaat, is volgens de provincie geen groot probleem. „Ja, het is onderdeel van de ecologische hoofdstructuur", meldt de woordvoerder van Zuid-Hol land. „Maar we hebben een on afhankelijk onderzoek laten verrichten, en daaruit blijkt dat de verstoring wel meevalt. Die rails zie je niet liggen, en die treinen staan er vooral 's nachts." De provincie Zuid-Holland hoopt in mei met alle betrok ken gemeenten overeenstem ming te bereiken over de inpas sing van de Rijn Gouwe Lijn. Ates gaat ervan uit dat ze er wel uitkomt met de provincie. „Nu de werkplaats is geschrapt, ver wacht ik dat de provincie ook van het grote aantal treinstellen is afgestapt." De stichting Grote Polder Groe ne Hart is een stuk minder opti mistisch. De stichting die zich inzet voor het open houden van het Groene Hart heeft deze week officieel bezwaar aangete kend. In een brief aan de pro vincie pleit voorzitter Pleij er voor het rangeerterrein niet in Zoeterwoude, maar aan de westkant van Alphen aan te leg gen. Gemeente Warmond wil daling van het aantal bruidsparen keren ke den Boer Las Vegas heeft de letjes om te trouwen; ad kunnen paren te- ia» hun boterbriefje pen partyboot. De Inleeft de laatste jaren °met een forse daling e\tal trouwerijen. Om S bruidsparen 'bin- Jp' heeft de gemeente 1 trouwlocaties aan- e Koningin Juliana- erij Van der Meer mtencentrum Dek- .d. it in Warmond, zo Beek van de afde len. „Voorgaande we nog zo'n vijftig vorig jaar telden we r dertig. Dan praat je ling van bijna vijftig t is veel." Van Beek een landelijke trend trouwen tegen- meer zo snel. Als •urt, doen ze dat iers en bellen. Met •n van de twee locaties hopen we ip deze trend." t dat medewerkers ;nte Warmond het irp hebben rondge- oek naar nieuwe is. „Voorheen kon laren alleen in het =3is en Oude irecht, maar dat igineel. Nu heb- ibeerd om speciale ken. Bruidsparen de dag toch op nieuws, iets ap- ites moeten ook onze eisen. Zo harde muziek klin- ;en trouwlocaties len. Trouwen is :htigs." ecteur van rede leer uit Rijpwete- er veel animo is jenen van huwe- Koningin Juliana- volgens mij heel :e trouwen op zo'n we wel in War- in zijn op het mo- huwelijk wordt ren we bij een eerst aan bij het Niet alleen de receptie of het feest, ook de voltrekking van het huwelijk kan voortaan op de boot. Die moet op dat moment wel op Warmonds grondgebied liggen. Particuliere foto park Groot Leerust in War mond. Als het jawoord is ge zegd, gaan we varen. Op de Ka- gerplassen bijvoorbeeld. Of richting Amsterdam. Roman tisch toch?" Op zijn schip is plaats voor zo'n 180 feestgangers. „De Koningin Julianaboot is een salonboot, met meerdere dekken. Ik denk wel dat het een succes wordt. Als je kijkt naar de entourage dan heb je met zo'n boot toch een streepje voor op andere lo caties. Evenementencentrum Dekker Warmond, dat al jaren recepties organiseert maar nu ook de plechtigheid mag verzorgen, is eveneens optimistisch. Marieke Lansdaal van de afdeling Sales Reserveringen: „We vinden het erg leuk dat ook huwelijken bij ons kunnen worden ingeze gend. Aan onze zalen hoeven we in ieder geval niks meer te veranderen, die zijn er al hele maal op ingesteld. Vooral voor grote groepen is het handig als ze straks alles onder één dak kunnen doen. Dat scheelt weer geregel met vervoer en dergelij ke. Ik denk dat we wel veel ver zoeken binnen zullen krijgen in de toekomst." door Marijn Roos oegstceest - Het is nog niet ze ker of boerderij Zwetsloot ei gendom wordt van maatschap pelijk ondernemer Cock Lafe- ber. De commissie ruimte en groen verlangde gisteravond van wethouder De Ruijter, dat hij ook nog eens kijkt naar het voorstel van scheepshistoricus Alexander de Vos. Die wil een historisch scheepswerf] e en een natuur- en milieueducatiecen trum (NMEC) op het terrein van de vervallen hoeve neerzet ten. Dat laatste was al bekend bij de gemeente. Maar gisteravond presenteerde De Vos een uitge breider plan. Hij wil het groen in stand houden, geen extra huizen op het terrein en geen extra parkeerdruk. Hierdoor kruipt hij in de richting van La- feber, die ook een groene plek wil, waar auto's niet eens kun nen komen. Bovendien wil La- feber ook een NMEC. Aange zien de twee heren onafhanke lijk van elkaar hetzelfde bedrag hebben geboden voor het per ceel, wil de commissie dat er zo snel mogelijk wordt gekeken wie het meest in aanmerking komt. Het liefst ziet ze beide voorstellen gecombineerd. Alleen oppositiepartij WD laakt de handelswijze van de wet houder. Volgens liberaal Ralph van den Hoek moet de gemeen te zich helemaal niet bemoeien met de bestemming. „De raad heeft gezegd dat Zwetsloot aan de hoogste bieder moet worden verkocht. De bestemming is een zaak van de gemeente War mond, want op haar grondge bied ligt de boerderij." Zijn fractievoorzitter Huizing herin nerde zich nog het bedrag dat het college vorig jaar schatte te krijgen voor het pand. „Dat was bijna twee keer zo hoog als nu geboden wordt. Dat is een sub stantieel bedrag, kan ik u zeg gen. Nu klopt de risicopara graaf van de begroting van de wijk Poelgeest niet. Zo kunnen wij toch niet werken?" De andere partijen vinden het echter juist dat de wethouder wel naar de bestemming van het terrein heeft gekeken. Vol gens CDA-er De Blaeij is het be stemmingsplan nu eenmaal vastgesteld. Daarin staat dat het groene karakter van het gebied behouden moet blijven. „Aan het plan moeten we ons hou den en het plan bepaalt de prijs." voorbeeld, biedt leerlingen van de twee hoogste vwo-klassen de kans zich te laten inspireren door de wetenschap. Voor de jongerejaars is nu ook iets be dacht: Science 4 you. Het project staat nog in de kin derschoenen. Een werkgroep gaat het ruwe idee van rector Marten Eikerbout van het Rijn lands, zijn collega Annemarie Thomassen van het gymnasium en professor Jan Kijne van de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen verder vormgeven. „Voor ons staat vast dat er nog veel te halen valt bij de onderbouwleerlingen", geeft Eikerbout aan. Dat zie je duidelijk bij de brugklassen. Die kinderen willen leren. Als kleine sponsjes zuigen hun her senen nieuwe informatie op. Dat moet je benutten. Onze er varing is dat er een groep be staat van kinderen die veel kun nen maar niet genoeg uitge daagd worden. Dan heb ik het niet over hoogbegaafden, want dat is weer een totaal andere problematiek." Thomassen: „Slimme en nieuwsgierige kin deren moet je uit hun tent lok ken, anders worden ze mis schien wel lui." De perfecte didactische aanpak, daar draait het volgens Jan Kij ne om. „Hoe kun je jonge men sen leren ontdekken? Dat is iets heel anders dan ontdekkend le ren. Als je gaat ontdekken, ga je onderzoeken wat men nog niet weet." Het onderwijssysteem is nog te veel gebaseerd op ken nisoverdracht, vindt Kijne. „Na tuurlijk moet je principes aan leren." Zonder de letters te ken nen, leer je niet lezen. „Je kunt niets ontdekken als je niks ge leerd hebt." Kijne is niet alleen portefeuillehouder onderwijs van zijn faculteit, maar ook de wetenschappelijk directeur van het Pre-University College. „Het wordt tijd dat er een om slag wordt gemaakt in het on derwijs. Mijn vak is biologie. El ke dag komt er meer kennis bij, zoals bij elk ander vak. Daarom is het oude leersysteem niet te handhaven." Begaafde leerlingen moeten daarom zo snel mogelijk uitge daagd worden om met onder zoek aan de slag te gaan. Zo ontwikkelt hun kritische denk- capaciteit zich het best. Met dat doel wordt Science 4 you ont wikkeld. Voorlopig wordt alleen samengewerkt met de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen, maar het is niet on denkbaar dat bijvoorbeeld wijs begeerte en letteren zich daar bij aansluiten. Annemarie Tho massen: „Wanneer het ons lukt een goed didactisch model op te zetten, is daarmee ook op an dere vakgebieden voordeel te behalen." Daarnaast moet de samenwer king met het bedrijfsleven wor den opgezocht. Leiden profi leert zich als kennisstad, city of the life science, en dat moet uit gebuit worden, vinden de initi atiefnemers. Komend schooljaar wordt voor het eerst geëxperimenteerd met het project. Ëlkerbout: „Als het meezit, komt daaruit een soort onderzoeksschooltje voort. Dat wordt dan uiteindelijk door de leerlingen zelf gerund. De ou derejaars helpen de nieuwko mers." Na drie jaar moet er een ijzer- sterk concept liggen waarmee ook andere scholen in het land hun voordeel kunnen doen. an, Q7Stsloot. Archieffoto: Dick Hogewoning rr Ze doen gymnasi- ïtalig vwo, werken loolactiviteiten mee en toch nog dat er er bij mag. Voor de- afde onderbouw- rdt een speciaal ontwikkeld door Gymnasium in Rijnlands Lyceum n de Universiteit ministerie van er een innovatie drie ton voor over. regio bestaan al projecten voor nbouwleerlingen. rsity College, bij- donderdag io februari 2005 (advertentie) Fruxano ACE drink 2 pakken a 1.5 liter Galia Meloen per stuk Super de Boer Varkensroerbakreepjes alle soorten Bij 1 kiloverpakking per kilo 7.49 kiloverpakking Gegrilde boerenachterham vers van 't mes* per 100 gram IvOT KANIS GUNNINK Kanis Gunnink Koffie roodmerk of cafeïnevrij pak 500 gram of 24 pads 2,09/2,39 Aanbiedingen geldig t/m 13 februari 2005. Prijswijzigingen, drukfouten en/of uitverkocht voorbehouden. 'Niet in alle winkels verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15