Bewoners Noord zijn overlast zat Van spookhuis tot nieuw Manhattan De hobbels onder de nieuwe binnenstad-bestrating - REGIO Groenoord-Noord vreest te massale nieuwbouw ieurders@hdc.nl SPEURDERS Verloedering door drugsdealers ïrs doen aangifte pternet J Jeet uw liefje toch niet? bankjes duur blijven fien „verdachte lartij gepakt LEI DE donderdag io februari 2005 R1 door Hans Groenendijk leiden - Het plan om de Groenoordhal- len te slopen en op die plaats een nieu we woonwijk (met bedrijfsruimte) te bouwen, is door de bewoners van Groenoord-Noord vooralsnog afwach tend ontvangen. „Behouden wij wel on ze gezellige, kleine wijk?," zo vroegen zij zich gisteravond in het Stadsbouwhuis af, waar de gemeente een eerste concept van het bestemmingsplan voor de wijk Groenoord-Noord presenteerde. De functie-indeling die de gemeente in petto heeft, komt in grote lijnen overeen met de Ruimtelijke Visie die de Klank bordgroep Groenoord-Noord eerder de ze maand presenteerde. Het verschil tussen de wens van de gemeente en de bewoners zit echter hoofdzakelijk in de dichtheid van de bebouwing van de wijk. Driehonderd nieuwe woningen is volgens de klankbordgroep het maxi mum, de Leidse bestuurders mikken op ongeveer het dubbele. Wethouder Ron Hillebrand legt het ge durende de avond meerdere malen ge duldig uit: „De sloop en nieuwbouw van dit gebied kost veel geld. Dit moet voor de gemeente wel rendabel zijn. We kie zen daarom voor optimaal gebruik van de ruimte en dat betekent dat er méér woningen gebouwd moeten worden." Eén van de bewoners komt er in de loop van de avond eerlijk voor uit: „Ik ben ge woon angstig", zegt hij. „Er komt een grote flat voor mijn deur, mensen kun nen bij me binnen kijken en de waarde van mijn huis daalt. Op termijn ontstaat er zo verpaupering en over een jaar of vijftien heeft de gemeente een goede re den om de boel plat te gooien. Dat is dan het einde van ons mooie buurtje." Wethouder Hillebrand vraagt zich ech ter af of de buurt niet té bang is voor verandering: „Deze wijk is recentelijk gerestaureerd. Men kan hier fijn en be trekkelijk goedkoop wonen. Wij willen deze buurt dan ook koesteren. De waar de Vein de huizen mag zeker niet dalen, daar zullen we gedegen onderzoek naar doen." Echt opgelucht zijn de bewoners aan het eind van de avond nog niet. Er is echter nog een lange weg te gaan. Pas in 2007 zullen de eerste concrete plannen wor den vastgesteld en daar gaan nog enkele inspraakprocedures aan vooraf. Hille brand is optimistisch voor de toekomst: „Ik ben blij dat we in goed overleg staan met de bewoners. Samen kunnen we van Groenoord-Noord een vernieuwde wijk maken die het gezellige, kleinschali ge karakter grotendeels behoudt." -politie heeft een chte aangehouden ïkpartij op het Sta- 1 de nacht van za- zondag 16 januari. D een 22-jarige Ha- ^ou samen met een enaar (23) en een pidenaar een 41-jari- ^eiden meerdere ke- gestoken. Dat ge- et Stationsplein op rveel drugsgebrui- houden. Het slacht- k kritieke toestand ■enhuis gebracht Jt inmiddels rede- .on steunt |t McDonald ïrganisatie van de ithon die in juni vo- ppen, heeft gister- I euro en 99 cent l aan het Ronald ■lis aan de Boerhaa- Bedrag kwam van ■van alle deelne- ■onsorgeld van de en het Ronald lis zamelde tijdens zelf geld in. Ook idt de Leiden Ma- zoridag 12 juni len, zich met het onaldhuis. I ns ize 'der ie politie Hollands 9 de laatste zeven *in vorig jaar 3919 H c a ie via inter ims deden via J|hl vooral aangifte braken (1454) en )ivtl (1363). Van ver auto's werd 536 te gedaan en van [jan goederen 309 mober vorig jaar is keliers ook moge- itemet aangifte te keidiefstal. Daar is ecember vorig jaar '°Muik van gemaakt. ^5(K)4 kan er aangifte aan per internet, ralsnog alleen voor /n en (brom)fiet- vemielingen en V Landelijk wordt et aantal zaken kan ebreid. Er zijn en- Drden aan het doen c|; via internet ver- 12 mag bijvoorbeeld et bekend zijn en 1 geweld zijn ge- s gevallen moet op reau aangifte wor- hting is het vanaf n dit jaar ook mo- 1 sfonisch aangifte te spraak. door Silvan Schoonhoven leiden - Buiten vriest het, binnen is het nog een graadje kouder. De vloeren zijn bezaaid met glas scherven en duiven zijn in staat van ontbinding. Ontelbare lei dingen hangen te roesten langs muren en plafond. Over een paar jaar wonen hier tweehonderd studenten en betrekken hippe tweeverdieners hun lofts, maar dat zou je niet zeggen als je je voetstappen naargeestig hoort echoën tegen het beton en het stof ziet opwarrelen. In afwachting van de plannen ligt de Meelfabriek erbij als een spookhuis, een doolhof van sta len trappen, branddeuren en uitgestrekte vloeroppervlakten. Stortkokers, kettingen en ketels herinneren nog aan gedane ar beid. Het complex is dooraderd met buizen, liften en trechters. Zoveel mogelijk van die oude sfeer moet behouden blijven, (advertentie) beklemtoont Niek Stikkelorum van studentenhuisvester SLS. „Deze kolos verdient transpa rantie", zegt hij. Tussen Ka toen- en Ankerpark mag de be bouwing de doorkijk niet be lemmeren. Op de begane grond verdwijnen de muren daarom uit de panden, zodat 'de bomen van het park overgaan in een woud van pilaren'. De ruimte onder het complex wordt vrij toegankelijk. De binnensingel wordt opnieuw open gegraven om de twee singeloevers met elkaar te verbinden. De precieze invulling van het complex is nog niet tot op de vierkante meter vastgelegd. „Dat hangt af van de behoeften van de markt over twee jaar", zegt Stikkelorum. „Pas dan weet je of er vraag is naar grote, dure appartementen of kleine, goedkopere." Oude gebouwen I. Meelmagazijn (1937) Hier komt een 'havencafé' en restaurant. Op de hogere ver dieping is plaats voor luxe wo nen en kantoorruimte. De con structie staat toe dat er extra verdiepingen op komen. 2. Silogebouw (1904) De oudste betonconstructie van deze omvang in Nederland. De open ruimte verandert in een expositieruimte met langs de muren rondlopende galerij en, 'zoals in het Guggenheim museum'. 3. Silogebouw C en D (1940) Ook betrokken bij de expositie- en werkruimten. 4. Ketelhuis (1896) Verstopt achter de silo. Met zijn boogvormig dak het oudste deel van de Meelfabriek. Archi tect Peter Zumthor reserveert hier ruimte voor studio's, sport en fitnessruimte. 5. 'S-huisje' Het woord skybar is al gevallen voor deze bekroning op het complex: een restaurant met fe nomenaal uitzicht. Dat kan ook de bestemming worden van de zeskantige hoogste etage van de toren langs het water. 6. Riffellokaal/maalderij (1931) Ook hier komen luxe apparte menten. 7. Silogebouw A (1968) Het gebouw op de hoek met het Ankerpark, nu voorzien van ab stracte schilderingen. Bestem ming: luxe appartementen met uitzicht over Leiden-Noord. In de plannen heet 't de Water kant Toren. Ook hier komen ex tra verdiepingen op. 8. Reinigingsgebouw (1938) Studentenwoningen. De sleuf tussen het reinigingsgebouw en de singel wordt open gegraven: mogelijk kun je er straks met je bootje aanleggen. Nieuwe gebouwen A. Katoenpark Toren Het laboratoriumgebouw, kan toor en de fietsenstalling gaan tegen de vlakte om plaats te maken voor wat in de plannen de Katoenpark Tower heet. Luxueuze appartementen in een toren tot vijftig meter hoog te. Onder de grond komt een parkeergarage, en het plein draagt de naam 'Meelfabriek Plaza'. B. Singel Loft Gebouw Langs de opengegraven Bin nensingel komt een complex met 'lofts': ruime woon-en werkruimtes. C. Waardgrachtgebouw Langs de Waardgracht, waar nu werk- en parkeerplaatsen zijn, verrijst een studentencomplex. D. Looiersplein Gebouw Samen met het Waardgrachtge bouw en het Reinigingsgebouw bieden deze woonflats 7800 vierkante meter vloeroppervlak voor circa tweehonderd stu denten. Tussen de gebouwen ligt het Looiersplein met bo men. Aan de buitenkant, langs de Looierspleinstraat, staan parkeerplaatsen ingetekend. door Eric-Jan Berendsen leiden - Bewoners van een deel van de Willem de Zwijgerlaan en de straten tussen de Julianakade en Bernhardstraat, willen af van de overlast die daar wordt ver oorzaakt door drugsdealers en hun klanten. Er worden verdo vende middelen verkocht vanuit een aantal portiekwoningen aan de Willem de Zwijgerlaan en de achtergelegen brandpoorten. En dat leidt rond de woningen tot diefstal, overlast, prostitutie en vervuiling. Een van de omwo nenden omschrijft de situatie als 'een verschrikking'. De dealers opereren voorname lijk 's avonds in de brandpoor ten achter de Willem de Zwij gerlaan omdat het van daaruit makkelijk vluchten is voor de politie. In de brandgangen wordt handel gedreven met hun klanten, van wie een aantal vrouwelijke klanten de verdo vende middelen in natura be taalt. „Je struikelt er over de condooms", aldus een van de buurtbewoners. Andere ge bruikers nemen drugs in de brandpoorten, poepen er tegen muurtjes en bedreigen buurt bewoners die daar opmerkin gen over maken." Veel bewoners van Noorder kwartier durven 's avonds de straat niet meer op of via de brandpoort naar hun achter tuin te gaan. „Er wonen in de buurt veel alleenstaanden die bang zijn. Want de dealers en hun klanten stelen ook uit schuurtjes, tuinen en proberen soms de huizen in te komen. En zeg er maar niets van want je kunt een pak slaag krijgen", aldus dezelfde bewoner. De portiekwoningen van waar uit wordt gedeald verloederen zienderogen, aldus de buurtbe woner. „De flats vervuilen, een aantal heeft geen gas en licht meer waardoor de bewoners kaarsen gebruiken, wat weer tot brandgevaarlijke situaties leidt. Voor de flat zijn vorige week nog een paar fietsen in brand gestoken en ook worden er re gelmatig autoruiten ingeslagen. Vooral 's avonds lopen er hier heel wat ongure figuren rond." De angst zit er goed in, volgens de bewoner. „Veel van mijn buurtgenoten willen dan ook weg. Een oplossing? Moeilijk. De politie rijdt af en aan om de overlast tegen te gaan, al zou er hier vooral 's avonds wel wat meer mogen worden gepa trouilleerd. Maar het mooiste zou natuurlijk zijn als die pan den worden ontruimd. Dan zijn we hier van alle ellende af. De politie kon gisteren geen commentaar geven. Servies spaaractie I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch O Dagblad Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang' de eerste 2 weken gratis! gfja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam: M Postcode/Plaats: Geboortedatum e-mailadres: I Bank-/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso. B Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail lezersserviceshde nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. Deze aanbieding- is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch èJt Dagblad Het project Binnenste Beter: te traag, te duur en te slecht Ur uw Valentijnsboodschap naar: o.v.v. Valentijnsactie Eerste 3 regels 5,- elke volgende regel 2,50 :e adverteerders geldt een afwijkend tarief (072) 519 6868 Fax: (072) 519 6869 door Janet van Dijk leiden - De Leidse binnenstad is de laatste jaren een stuk mooier geworden. Straten zijn opgeknapt, paaltjes wegge haald, nieuwe lantaarns ge plaatst. Maar onder de opper vlakte liggen de hobbels. Het project Binnenste Beter leidde tot veel discussie en nog meer vertraging. Bovendien werd het steeds weer duurder. En de kwaliteit van het werk is op veel plekken ondermaats. Een re constructie. In oktober 1996 vertelt top ambtenaar W. van der Hoeven dat het project Binnenste Beter veel duurder uitvalt dan de veertig miljoen gulden waarop de gemeente had gerekend. Klinkers, stoeptegels, het straat- meubilair en het arbeidsloon, alles kost meer dan begroot. „Ik ben achterover geslagen van die berekeningen", aldus Van der Hoeven, die het hele tekort niet wil prijsgeven. Wel geeft hij het voorbeeld van de opknap beurt van de Breestraat, die 2,7 miljoen gulden kostte in plaats van 1,2 miljoen. De coördinator van het project kondigt aan dat er meer straten moeten worden opgeknapt. Na lange discussies met de bewoners besluit de gemeente in februari 1998 om af te zien van het plan om in de Leidse Pieterswijk de bestrating te ver anderen. De actiegroep Steen rijk of Steenarm krijgt haar zin: de beschadigde stukken in de stegen en straatjes rond de kerk worden gerepareerd en de 'his torische profielen' blijven be staan. Er wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van de oude steentjes. Partijen in de gemeenteraad klagen in mei 2001 over de tra ge voortgang van het project Binnenste Beter. De Nieuwe Rijn, de-Botermarkt, de Bree straat en de Haarlemmerstraat zijn opnieuw bestraat, maar volgens de planning hadden ook de straten rond de Pieters kerk en de Burgsteeg al opge knapt moeten zijn. SP-raadslid Hans van Dam ldaagt dat hij door de slechte bestrating in de binnenstad al twee keer gehan dicapt naar het stadhuis moest komen, 'een keer op krukken en een keer met een mitella'. Greetje van Gruting van de WD is erg somber over de voort gang: „In de Vestestraat hebben ze over zestig vierkante meter straat zes jaar gedaan. Dat zou betekenen dat Binnenste Beter nog drie eeuwen gaat duren." Buurtbewoners leggen uit pro test een 'steen des aanstoots' op het Pieterskerkhof. Drie maanden later meldt het college dat in 2004 alle straten in de binnenstad nieuwe be strating en nieuw meubilair moeten hebben. Er is een tekort van vijf miljoen gulden. De vertraging had vooral te maken met personeelsgebrek bij de ge meente. In maart 2004 blijkt dat er een half miljoen euro meer aan Binnenste Beter is uitgegeven dan in de begroting was afge sproken. Bewoners van de binnenstad klagen over parkeeroverlast en onveilige situaties door het weghalen van de paaltjes. Die keren in elk geval terug op de Langebrug. Wethouder Hillebrand laat medio 2004 weten dat er al en kele maanden een onderzoek loopt naar de aanbestedings procedure en de uitvoering van de herbestrating in de Pieters wijk. De wethouder heeft dat onderzoek zelf in gang gezet omdat hij het 'er gewoon niet uit vond zien'. De Houtstraat wordt opnieuw bestraat, kon digt de wethouder aan. Aannemer F. van der Velde beschuldigt de gemeente Lei den van vriendjespolitiek. Op drachten gaan naar huisaanne mers, die slecht werk leveren. De wethouders Van der Sande en Hillebrand zijn zich van geen kwaad bewust, maar in terne onderzoeken van de ge meente stellen de klokkenluider in het gelijk: zeventig procent van het straatwerk werd, tegen de regels in, 'enkelvoudig on derhands aanbesteed' door slechts één ambtenaar. Het werk werd uitgevoerd door drie aannemers, 'huislevaanciers'. De kwaliteit is niet ofcral goed. De gemeenteraad stelt zestig schriftelijke vragen over de kwestie. Begin 2005 laat het CDA in Leiden elf straten in de binnen stad bekijken door de Stichting Erkenning voor het Bestratings- bedrijf (SEB). Die constateert dat de kwaliteit ondermaats is. Als een voeg maximaal vijf millimeter mag zijn, en het is bijna zes centimeter, dan heeft ook het toezicht gefaald", meent CDA-raadslid Abram Flippo, die een raadsenquète wil naar het straatwerk. „Dit project heet Binnenste Beter, maar het lijkt nu Binnenste Middelmatig te zijn." Vanavond bespreekt een raadscom missie de gang van zaken rond de her bestrating in Leiden Stortkokers, loszittende planken, dode duiven, in onbruik geraakte installaties. Op het einde loze vloeroppervlak van de Meelfabriek moet nog veel gebeuren voor de bewoners hun hippe appartementen kunnen betrekken. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13