ABN kiest voor de middenklasse ECONOMIE DSB claimt schade voor aantasting 'goede naam' Bij Kadaster 360 tot 720 werknemers weg Mogelijk nog meer onderzoek in fraudezaak Ahold Topman Groenink: Top-5 was te hoog gegrepen Kwart meer auto's in 10 jaar SER: Minder regels voor zorg, onderwijs en wonen Bezem door vergunningen Vakbeweging vreest uithollen CAO Grote brand bij chemisch bedrijf s metaal in roggebrood □lletje haalt een par- jod uit de markt om- ;jes metaal kan be- jakersbedrijf wijt de iblemen bij een van offenleveranciers. donker rogge- loudbaarheidsda- tot en met 23-03- e Bolletje-varianten 1 Varopa Fries Rog- oggebrood van 500 lakkerij 't Stoepje en i van Uw Marktbak- i gram. Bolletje heeft Jfolijn geopend: isië stapt ijk uit OPEC idonesië overweegt iisatie van Olie-Ex- Landen (OPEC) te idat door verminde- k productie nog 3 olie uitvoert. Dat ;er van olie Yusgian- ii verklaard op een Van het parlement, 'heeft een studie- teld om de voor- en i het lidmaatschap af te wegen. t centrale ibyl te koop bn metaal van de j Tsjemobyl, waarin het 2waarste nucle- ooit voordeed, ko rt in de handel. De ordt gebruikt om /er de beschadigde ireigt te bezwijken, i. Directeur prklaarde dat van al j dat het terrein itoriteiten de ra- heeft bepaald. Het vonden. lezetting ice-KLM De vliegtuigen iiwerkende lucht- lappijen KLM en Ibben in januari vol gezeten als dit ttingsgraad bij Air met 4 procent Cent, terwijl de ca- rocent groeide. Bij :de de bezettings- I procent tot 80,4 apaciteit nam te- et 9,1 procent toe. groeide het aantal ;t 8,2 procent tot pijoen. apparaten superchip - Ontwerpers y en Toshiba pre steren in San 1 nieuwe geheu- codenaam Cell 'geleden begon- hicroprocessor in Austin in de staat Texas. De /ideobeelden via ernetverbindin- oog, claimt het ...orden computer- :iezer. Toshiba wil t gebruiken in apparaten, zoals li scherper beeld. tussische irs stijgt 'aantal Russische ©egenomen van blijkt uit het giste- n tijdschrift Fi- sche versie van ise zakenblad Aandeelhouder van de deels ont- Jtaatschappij Yu- air af. Zijn vermo- 210 miljoen dol- S hij nummer 109 van de rijkste iaan staat, even- ÜDramovitsj, tn de Engelse ïelsea in Londen. icker ;8o banen fabrikant van :hefenacker n de 1600 ar- Het besluit treft in Duitsland, vil de productie ar het buiten- tker is een fami- «reldwijd 6900 jeft. coopt :ern weer 'e regering van t de omstreden in Krivorizjstal, lalconcem van en gaat het be- erkopen. Daar- uwe president verkiezingsbe- utabele staats- ïien. De staat •cent van de en consortium choonzoon van •etsjma, en Ach- e zakenman van 00 miljoen dol- s bereid 1,5 mil- tfel te 1 dinsdag 8 februari 2005 alkmaar/gpd - Kredietverstrekker DSB zegt ruim 100.000 euro aan schade te hebben geleden door negatieve uitlatin gen in de media van het Udense inter netbedrijf Xeeper. DSB eiste hiervoor gistermorgen in kort geding voor de Alk- maarse rechtbank een voorlopige scha devergoeding van 60.000 euro, plus een rectificatie. „De goede naam van DSB is ernstig geschaad; het gaat hier om pure belediging", zei advocaat Van Hezewijk namens het bedrijf van Scheringa. Het conflict vloeit voort uit een eerdere samenwerking tussen beide bedrijven. Xeeper speelde via zelf ontworpen inter netsites kredietaanvragen door naar DSB en ontving daarvoor provisie. De problemen begonnen toen er vertraging optrad bij de verwerking van aanvragen voor geld. Ook de afhandeling van klachten leidde tot veel problemen. Bo vendien ontstond er een geschil over BTW op facturen. Uiteindelijk liep de sa menwerking stuk. Er volgden claims en rechtszaken. Xee- per-directeur Wijnen maakte DSB in de pers de nodige verwijten. Zo beweerde hij dat de site die DSB had opgezet 'een kopie' was van de versie die Xeeper had opgezet. Verder maakte hij gewag van een 'administratieve puinhoop bij DSB'. Als klap op de vuurpijl werd de raad van bestuur van DSB neergezet als 'een cor rupte boevenbende'. Advocaat Van Hezewijk: „Hiermee heeft DSB ernstige schade geleden. Bij een be drijf dat bij kredieten bemiddelt, is het van groot belang om een reputatie van correctheid en zorgvuldigheid te heb ben. Deze uitingen trekken de betrouw baarheid en integriteit van DSB in twij fel." Volgens de raadsman Vermeulen van Xeeper zal 'geen enkel weldenkend mens' Wijnens typering van de DSB-top serieus nemen. Overigens vindt hij dat DSB zichzelf niet heiliger moet voor doen dan ze is. Vermeulen: „Onlangs is DSB nog op de vingers getikt door de Reclame Code Commissie vanwege een tv-spotje. Ver der hebben de tv-programma's Radar en Kassa bepaalde producten van DSB aan de kaak gesteld. En in het laatste num mer van Nieuwe Revu wordt Scheringa door een voetbalmakelaar de meest on betrouwbare man van Nederland ge noemd. Het is echt 'overdone' dat DSB zich hier als een nette club presenteert." Volgens de raadsman wordt de gevraag de schadevergoeding 'op geen enkele manier onderbouwd'. „Voor een voor schot is dan ook zeker geen plaats", be sloot Vermeulen. De rechtbank doet vol gende week donderdag uitspraak. amsterdam/gpd - ABN Amro- topman Rijkman Groenink en Ajax-trainer Ronald Koeman kunnen - als het over bijstellen van doelstellingen gaat - elkaar de hand schudden. Koeman ver loor dit weekeinde de landstitel uit het oog en topman Groenink van de hoofdsponsor van de Are na-dub kwam tot de conclusie dat ABN Amro (nog) niet tot de top van de internationale bank wereld behoort. Bij zijn aantreden in mei 2000 legde de opvolger van Jan Kalff zichzelf en ABN Amro ambiti euze doelstellingen op. Hij ver geleek het gerealiseerde rende ment voor aandeelhouders - bestaande uit dividend en koerswinst -met dat van 20 gro te concurrenten. Binnen vier jaar moest ABN Amro minimaal tot de top-5 op die lijst beho ren. Maar op 31 december 2004 stond de bank nog op de 11de plaats. „Dat doel was onrealistisch, te hoog gegrepen," gaf Groenink gisteren tijdens de presentatie van de cijfers over 2004 toe. „Maar we hebben er veel van geleerd en zijn sterker uit de strijd gekomen. We hebben de bank efficiënter gemaakt." Wat vorig jaar een nettowinst van 3,71 miljard euro opleverde, een stijging van 17,3 procent. De strategiewijziging van Groe nink betekende ook een groot scheepse reorganisatie in onder meer Nederland. Daarbij wer den in ons land meer dan 8000 banen geschrapt. Hugh Scott- Barrett, lid van de raad van be stuur, is nu belast met het Group Shared Services-project, dat in 2007 een structurele be sparing van 500 miljoen euro moet opleveren. Daarbij gaat het vooral om het uitbesteden van IT- en personeelsdiensten. Groenink liet gisteren weten dat de fase van het bieden door ge- interesseerde bedrijven bijna is afgerond. De bank waakt er voortaan voor te hoog van de toren te blazen, maar dat maakt Groenink niet minder ambitieus. Hij wil nog steeds graag tot de top-5 beho ren, maar de 'officiële' doelstel ling luidt nu 'een zo hoog mo gelijk rendement op het eigen voorburg/anp - Ondanks de fors toegenomen verkeers drukte is Nederland nog lang niet automoe. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. De af gelopen tien jaar nam het aantal auto's met een kwart toe, terwijl de bevolkingstoe name slechts 5 procent be droeg. Op 1 januari 2004 stonden er 6,9 miljoen personenauto's geregistreerd in Nederland. Dat waren er circa 1,4 miljoen meer in vergelijking met tien jaar eerder. De toename komt vooral door de groei van het aantal tweede en derde auto's. In 1994 had 14 procent van de huishoudens de beschikking over twee of meer auto's. Tien jaar later ligt dat percentage boven de 21 procent. Het au tobezit onder vrouwen nam toe met liefst 45 procent. Bij mannen lag de stijging op 12 procent. Per 1000 inwoners stonden er een jaar geleden 425 auto's geregistreerd. In 1994 waren dat er 356. In de provincie Fle voland ligt de autodichtheid het hoogst (iets boven de 500), in Noord- en Zuid-Holland het laagst (iets onder 400). De toename van het aantal auto's heeft ertoe geleid dat de ver keersdrukte op het Neder landse wegennet in tien jaar steeg met bijna 28 procent. Op snelwegen werd het nog dnikker (+32 procent). Het aantal motorvoertuigen (inclusief vrachtwagens, be stelauto's, tractoren etc) in Nederland bedraagt op nu ruim 9,3 miljoen. In 1990 lag dit aantal nog ruim onder de 6 miljoen. Het aantal motorfiet sen groeide van ruim 143.000 naar 516.567 vorig jaar. ABN Amro-topman Rijkman Groenink maakte breed lachend een jaarwinst van ruim 3 miljard euro bekend. Foto: ANP/Koen Suyk Resultaten ABN Amro 2004 kerncijfers in miljoenen euro Rente Deelnemingen Provisies Financiële transacties Overige baten Totaal baten Bedrijfslasten 4.464 1.< 2.344 18.793 12.585 Bedrijfsresultaat j 6.208 j 2004 V-% ij -0.6 i 111,5 nettowinst excl. bijzondere posten in miljoenen euro 3.707 3.161 18.742 12.720 balanstotaal in miljarden euro 31 dec. 2003 I 31 dec. 2004 I 560,4 I 608,6 anp - bron: ABN Amro vermogen'. Hoe hoog dat de weten wat de precieze gevolgen komende vier jaar gemiddeld van de nieuwe boekhoudregels moet zijn, wordt eind maart be- IFRS zijn," lichtte financiële kendgemaakt. „We willen eerst topman Tom de Swaan toe. Om die groei te realiseren gaat ABN Amro onder de nieuwe slogan 'Meer mogelijk maken' op zoek naar kleinere overna mes in de VS, Azië en eventueel Oost-Europa. Verder moet het middensegment van de markt als aanjager fungeren. „Daar zit namelijk onze kracht," aldus Groenink, die het midden- en kleinbedrijf en particulieren met een goed gevulde spaarpot voortaan op de eerste plaats heeft staan. Andere klanten worden niet vergeten bij de bank die nog steeds een 'welgesteld' imago heeft. Kleine bedrijven en min der rijke particulieren kunnen immers doorgroeien, terwijl grote ondernemingen en ver mogende klanten goed zijn voor de ontwikkeling van nieu we producten. „Die kunnen vervolgens aan de midden groep worden verkocht." Groenink zei gisteren ook over dit jaar 'niet pessimistisch' te zijn. Aan een concrete uit spraak over de winstverwach ting waagde hij zich echter niet. „Daarvoor zijn nog te veel za ken te onzeker." Zoals de hypotheekactiviteiten in de VS, de laatste jaren het grootste probleemkind van ABN Amro. In december was daarin een herstel te zien, maar dat betekent volgens De Swaan niet dat ook de komende maan den een goed beeld zullen ver tonen. „Daarvoor heeft de ont wikkeling van de rente te veel invloed. Als de ene maand veel oversluitingen van hypotheken plaatsvinden, kan dat aantal de volgende maand alweer tot nul zijn gereduceerd." den haag/gpd - De overheid moet een stap terug doen in re gulering van de gezondheids zorg, het onderwijs en de socia le huisvesting. Hier moet meer ruimte ontstaan voor maat schappelijk verantwoord on dernemen. Dit zou de kwaliteit van de dienstverlening aan de burger ten goede komen. Aldus een advies van de Sociaal-Eco nomische Raad (SER) aan het kabinet. Het kabinet had bij monde van minister Brinkhorst van econo mische zaken om het stand punt van de raad gevraagd, naar aanleiding van klachten over de kwaliteit van het werk in instellingen in deze sectoren. „Als de overheid zich beperkt, ontstaat er meer ruimte voor de professionals in deze bran ches", zei SER-voorzitter Her man Wijffels gisteren in Den Haag in een toelichting op het advies. Wijffels constateert dat politiek Den Haag veel algemene regels opstelt die niet per definitie aansluiten bij de praktijk van alle dag; vaak is de werkelijk heid overal net iets anders dan de theorie. „Juist in deze drie sectoren van maatschappelijke dienstverlening - die wezenlijk zijn voor het welzijn van de burger - is de behoefte aan maatwerk groot. De overheid moet zich beperken tot het aangeven van algemene richtlij nen en het regelen van het toe zicht. Voor het overige kunnen de instellingen zelf de uitvoe ring vormgeven", aldus Wijf fels. Trekt de overheid zich terug, dan zal dat ruimte bieden aan ondernemers in zorg, onderwijs en sociale woningbouw en - verhuur, verwacht de SER. „In eerste instantie denken wij aan maatschappelijk georiënteerde ondernemers die niet primair gericht zijn op het maken van winst", zei Wijffels - ook al is de SER niet principieel tegen geld verdienen in de drie genoemde sectoren. Wijffels legde er de nadruk op dat deze ontwikkelingen nu al zichtbaar zijn in de maatschap pij. „Op al deze terreinen heeft men genoeg van de almachtige regelzucht van de landelijke overheid. Niet alleen de burger wil minder regels, ook de instel lingen zelf willen dat." In het advies legt de SER de na druk op een andere rol voor de overheid. De toegankelijkheid van de markt, het bepalen van de spelregels en het houden van toezicht blijven belangrijke instrumenten van de overheid om de kwaliteit in de sectoren te waarborgen. Het is niet zo dat een terugtrekkende over heid zichzelf buiten spel zet, beklemtoonde Wijffels. apeldoorn/anp - Bij het Kadas ter moeten binnen vijf jaar 360 tot 720 van de 2400 werkne mers weg en gaan zeker 4 van de 15 vestigingen dicht. Volgens het Kadaster en vakbond CNV Publieke Zaak zullen oudere werknemers vervroegd -moeten uittreden. Ook wordt gepro beerd via scholing en herplaat sing werknemers op een andere plek te krijgen, „We hebben nogal wat werknemers boven de vijftig en we willen verjon gen", aldus de woordvoerder. „Het personeelsbestand moet een betere afspiegeling van de samenleving zijn". Belangrijke reden voor de reor ganisatie is de digitalisering van koop- en hypotheekakten. Nu sturen notarissen akten nog per post naar het Kadaster. Binnen vijf jaar moeten dat digitaal ge beuren. Gisteren werd werkne mers van Kadaster Noordwest in Amsterdam verteld dat de vestigingen in Utrecht en Alk maar in 2008 en 2007 dicht gaan. Alleen de locatie Amster dam blijft open. In Groningen kregen de werk nemers van regio Noord te ho ren dat in 2006 en 2008 Assen en Leeuwarden sluiten. Alleen Groningen blijft daar open. Het Kadaster wil over de sluiting in andere regio's niets zeggen. „Omdat het personeel in die re gio's vandaag, morgen en don derdag nog wordt ingelicht", al dus de woordvoerder. Het Kadaster is een zelfstandig bestuursorgaan en moet zich zelf bedruipen. In 2003, de meest recente cijfers, kwam meer dan 190 miljoen euro bin nen en werd 2,4 miljoen euro winst gemaakt. Het Kadaster beheert gegevens over gebou wen, vliegtuigen, schepen, lan derijen enzovoort. rotterdam/gpd - Het kabinet krijgt binnen enkele maanden een plan voorgelegd om onge veer de helft van de ruim 900 vergunningsregelingen te schrappen. Doel is de 'econo mische leefbaarheid' te verbe teren. Het plan komt van oud- voorzitter Kraaijeveld van me taalwerkgeversorganisatie FME. Hij is door het kabinet gevraagd op dit punt te adviseren. Kraaijeveld zegt geschrokken te zijn van het hoge aantal ver gunningsstelsels in ons land: „Dat maakt dat onze samenle ving zo stroperig is geworden." Volgens Kraaijeveld werkt het grote aantal vergunningsstelsels verlammend. Dat vertaalt zich volgens hem in een beperking van de economische groei. Veel vergunningen zijn volgens hem overbodig, achterhaald of kun nen op andere wijze efficiënter worden geregeld. Van andere vergunningen moeten aan vraagprocedures worden ver eenvoudigd en in tijd sterk wor den bekort. Kraaijeveld pleit ook voor een regeling waarbij verlenende in stanties worden gedwongen binnen afgesproken, korte ter mijnen vergunningen te verle nen. Als instanties zich niet aan zo'n termijn houden, moet de aanvrager automatisch een ver gunning krijgen. Na de inventarisatie is hij nu bezig met een studie naar de relaties tussen vergunningen en economische groei in zeer snel ontwikkelende landen en re gio's. Daarvoor kijkt Kraaijeveld naar Ierland, Denemarken en de Duitse deelstaat Baden- Würtenberg. vlissingen - Bij Sea Way Chemicals Processing in Vlissingen woedde gisteren een grote brand. Het recyclingbedrijf voor kunststoffen liep miljoenen euro's schade op. De brand ontstond op de begane grond bij onderhoudswerkzaamheden. De brand veroorzaakte een enorme rookontwikkeling, maar er zou geen gevaar zijn geweest voor de volksge zondheid. Wegen werden afgezet en de scheep vaart in de Sloehaven lag korte tijd stil. Volgens de directie is het bedrijf door de aangerichte schade enkele maanden uit de roulatie. Foto: ANP/Jaap Wolterbeek amsterdam/anp - De vakbewe ging wil vandaag op de voor jaarstop over Europese zaken met het kabinet en de werkge vers 'harde noten kraken' over de 'dienstenrichtlijn'. De vak centrales zijn vooral bang voor uitholling van de CAO's. De voorgestelde Europese re gels, afkomstig uit de koker van ex-Europees commissaris Bol- kestein, stellen dat aanbieders van diensten overal in Europa terecht moeten kunnen zonder de plaatselijke voorschriften te hoeven naleven. Dat betekent dat alleen het recht van het land van oorsprong van een dienstverlener van toepassing is. De vakbeweging is bang dat bijvoorbeeld Poolse of Tsjechi sche dienstverleners zich in Ne derland niets van het Neder landse arbeidsrecht zouden hoeven aan te trekken. In een brief aan premier Balke nende hebben de vakcentrales gisteren laten weten dat de richtlijn geen afbreuk mag doen aan 'nationale en internationale instrumenten tot arbeidsmarkt ordening'. Zij vragen het kabi net collectieve arbeidsovereen komsten expliciet uit te sluiten van de werking van het 'land van oorsprong-beginsel'. Vakbondsmuseum bietst bij werkgever amsterdam/anp - Vakbonds- museum De Burcht in Amster dam wordt met opheffing be dreigd. Daarom heeft directeur Stolk om steun aangeklopt bij werkgeversorganisaties VNO- NCW en MKB. Het museum wordt gefinancierd door FNV, CNV en MHP en sponsoring door bedrijven. De gemeente Amsterdam draagt ook een steentje en Sociale Zaken finan ciert projecten. Het gebouw was ooit het hoofdkwartier van de allereerste vakbond, de Dia man twerkersbond en in 1905 de plek waar het NVV, voorlo per van FNV, werd opgericht. door Achille Prick den haag - Het kan zo uit een politieserie komen: onderzoek naar de gebruikte inkt bij het zetten van handtekeningen op tegenstrijdige documenten. De vraag: zijn de handtekeningen ongeveer in dezelf de periode gezet of lag er een ruime tijd tussen? Het antwoord op deze vraag is morgen mogelijk een eerste hard feit in de zaak-Ahold, de ongeken de boekhoudfraude die bijna twee jaar geleden naar buiten kwam. Het openbaar ministerie voert een zaak tegen vier voormalige topmannen van het Zaanse con cern. De twee hoofdverdachten zijn ex-topman Van der Hoeven en zijn financiële rechterhand Meurs. Verder zitten ook ex-bestuurder Andreae en oud-commissaris Fahlin in het verdachten bankje. Kern van de zaak in Nederland: Ahold heeft in de periode 1997 tot en met 2001 een te hoge omzet voorgesteld in haar jaarrekeningen. Het concern deed alsof het de baas was over een aantal joint- ventures in Zuid-Amerika en Zweden, terwijl het daar een minderheidsbelang in had. Toch telde Ahold de cijfers van die dochter volledig mee in de Ahold-resulaten en dat mag niet. Volgens het OM wisten alle vier hoofdverdachten van deze praktijken en moeten zij daarvoor be straft worden. Tijdens de eerste drie zittingen, vorig jaar oktober, werd uiteindelijk vastgesteld dat er meer onderzoek nodig was voordat de zaak inhoudelijk behandeld kan worden. Tijdens de zitting van morgen wil de rechter weten of verdediging en OM klaar zijn met hun onder zoek. Zo ja, dan zal hij een datum prikken om te starten met de inhoudelijke behandeling van de zaak. Daar lijkt het niet van te komen. Hoewel de ad vocaten van de vier verdachten niet willen voor uitlopen op de zitting, verwacht een woordvoer der van Van der Hoeven dat er gevraagd wordt om nog meer onderzoek. Toch hoeft het morgen geen saaie zitting te wor den. Rechtbankpresident Bauduin stemde afge lopen oktober in niet forensisch onderzoek naar de gebruikte inkt op belangrijke documenten. Ahold verklaarde in control letters dat het een meerderheid had in een aantal dochters, waar onder de Zweedse supermarktketen ICA. Zo kreeg Ahold gedaan dat boekhouder Deloitte de resultaten van ICA volledig meetelde bij de totale Ahold-jaarrekening. Tegelijkertijd circuleerden er ook side-letters waarin Ahold stelde dat het geen meerderheidsbelang had, ter geruststelling van het zittende management bij die dochters. Vaststaat dat Andreae en Fahlin beide ICA-brie- ven hebben ondertekend. Maar zij stellen dat er tussen de ondertekening van beide documenten veel tijd zat waardoor zij niet meer wisten wat het doel van de brieven was. Toont het inkt-onder- zoek anders aan, dan wordt dat verhaal van An dreae en Fahlin een beetje lastig. Zo niet, dan schuift de verdenking weer wat meer op richting met name Meurs en Van der Hoeven. Zo zal het OM nog tal van tegenstrijdige verklaringen moet ontrafelen, want de vier topmannen proberen de schuldvraag allemaal op het bordje van een an der te leggen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9