VS bang voor JaPan vs Noord-Korea: meer dan een voetbalwedstrijd atoomkennis bij terroristen BUITENLAND I Gelukldge Denen hoeven geen andere coalitie Gijzelalarm in Bern na overval Rebellen Tsjetsjenië eisen vrede bij Poetin Khan gaf Saudi's informatie VS werken aan nieuwe generatie atoomwapens Bush wil begrotingstekort met 10 procent reduceren Ex-bewaker (78) onthult: Ik gaf Göring zelfmoordpil g doden mp lastig (berging van de 104 van het Afghaanse :gtuig dat donder- ianistan tegen een kan nog weken du- iren troffen gisteren olaat sneeuwveld ten ,i de hoofdstad Kabul ^drie inzittenden van laan. Gespecialiseer- uit Slovenië moesten jp ruim 3000 meter j>r verslechterende landigheden al weer h irfestival levens - Zeker negentien fyi om het leven geko- een een vliegerfes- Pakistaanse stad Via tweehonderd [lakten gewond. On- fctoffers zijn veel kin- doden vielen door van metalen draden geren, vreugdescho- icht en een reeks van jelukken. Zo vielen ene toeschouwers van wamen mensen on derwijl zij vliegers jen. •naren in l'ijgelaten |e vier Egyptenaren in de Iraakse hoofd- >(n ontvoerd, zijn 'merikaanse militai ren het viertal giste- Tstorming van het n de gijzelaars ge- rden gehouden. Vol- itferkgever, het tele- Orascom, en de i/eambassasade is er d betaald. i/V lijft langer tiekenhuis 5 Johannes Paulus II .in het ziekenhuis was gepland, maan- gemaalct. Het is nog wïnet hoeveel dagen —ran de paus is ver- ^rkvorst werd vorige Ziekenhuis opgeno- '3 emhalingsproble- jaolg van een griep. Vaticaan is de paus rende hand. ama Jr België Dalai Lama heeft aan België afgezegd. JJ en poütiek leider Etaanse volk wil njlomatieke proble- ep^elgië en China De komst van de In juni viel toevallig »en staatsbezoek gche koning aan aa heeft Tibet in d. Sindsdien leeft bilte regering in bal- Izjke coalitie irmoede dinsdag 8 februari 2005 ^kelijke en verwante )va op het gebied van 1 ontwikkelingssa- werken aan een coalitie tegen ar- irecht. De alliantie enlwerkingsverband dp. De kersverse HVftg kan al worden orojecten voor we- n de Aziatische j)or de tsunami zijn fgeert rr Muur raël negeert de de i het Intematio- lin Den Haag dat sraël bouwt op is gebied in strijd itionaal recht en inexatie inhoudt, ie Hooggerechts- _J uitspraak van het vant'. De uitspraak u Hooggerechtshof beperkte en deels kr informatie en kan ?a«geerd worden. Het eteen Haag oordeelde sraël boycotte de art |anks vroeg het hof !50 ële reactie. Het Is- inet moet zich nog ter het oordeel van Ichtshof. '01 »ak inochet enjpi advocaat in Iteren verzocht om gerrl de onschend- dj oud-dictator Au- et. In dit geval gaat rdwijning van 119 van Pinochets 'operatie Colom- leime politie. De diet was eerder al baarheid ontno- iuit de weg rui- ~i tegenstanders, gebeurden in de via een geheim isverband tussen tindiensten van en- regimes in La- hong kong/gpd/reuters -De Verenigde Staten onderzoeken of de Pakistaanse atoomgeleer de Abdul Oadeer Khan nucleaire kennis heeft verkocht aan Saudi- Arabië en andere Arabische lan den. De VS zijn bang dat de ken nis hierdoor binnen handbereik is gekomen van terroristen. Dat meldt het Amerikaanse tijdschrift Time. Volgens het blad heeft Khan's netwerk ook een veel belangrijkere rol ge speeld in de opbouw van de nucleaire capaciteit van Iran en Noord Korea dan aanvankelijk aangenomen. Khan, die in Nederland werkte en handel dreef met Neder landse zakenlieden, bekende vorig jaar atoomgeheimen te hebben doorverkocht aan Iran, Libië en Noord Korea. Publie kelijk ontkent Iran dat het bezig is atoomwapens te ontwikke len, maar met name de VS en Israël beweren het tegendeel. Volgens weekblad Time geeft het bewind in Teheran intern toe dat het zeker 13 keer in con tact is geweest met het netwerk van de Pakistaan. De Amerikaanse president Bush zou vorig jaar december tegen zijn Pakistaanse ambtge noot Pervez Musjarraf hebben gezegd ervan uit te gaan dat Khan niet het achterste van zijn tong heeft laten zien over zijn nucleaire transacties. Musjarraf gaf Bush gelijk maar stemde er vervolgens niet mee in dat Khan, die scherp in de gaten wordt gehouden door de Pakis taanse veiligheidsdienst, wordt ondervraagd door de Amerika nen. Onderzoekers van de VS en het VN-atoomagentschap IAEA stellen dat Khan, die tien jaar lang kris kras de wereld over reisde, ook bezoeken bracht aan Saudi-Arabië, Egypte, Soe dan, Ivoorkust en Niger. De exacte reden voor die bezoeken heeft men nog niet vast kunnen stellen, maar het vermoeden bestaat dat Egypte en Saudi- Arabië nucleaire kennis wilden en de Afrikaanse landen urani umerts wilden leveren. Khan, ook wel de vader van de Pakistaanse atoombom ge noemd, is niet langer betrokken bij de nucleaire activiteiten in zijn land en verkeert in slechte gezondheid. Maar volgens het Amerikaanse Time is zijn net werk van leveranciers en tus senpersonen nog altijd actief. new york/anp- Amerikaanse wetenschappers zijn bezig een nieuwe generatie atoomwa pens te ontwikkelen. Die moe ten duurzamer en betrouw baarder zijn dan het huidige arsenaal dat aan het veroude ren is. Dat meldde de New York Times gisteren op basis van gesprekken met federale functionarissen en deskundi gen. Volgens de krant werken er minder dan honderd men sen aan, maar moeten die binnen vijf tot tien jaar met prototypes van bijvoorbeeld kernkoppen komen. Tot nu toe gebruikten officiële bom menmakers de modernste technologieën en methodes. Dat resulteerde in lichtge wicht, krachtige en vaak erg kleine kernkoppen. Volgens The New York Times slaan de ontwerpers nu een nieuwe weg in: ze maken wapens die groter, robuuster zijn en daar door ook langer meegaan. De kernkoppen uit het huidi ge arsenaal gaan ongeveer vijftien jaar mee. Veel van de 10.000 Amerikaanse kernkop pen zijn al twintig jaar oud. Dat maakt ze minder be trouwbaar. Het Amerikaanse Congres keurde in november de nieu we aanpak goed, volgens de krant zonder er veel rucht baarheid aan te geven. Het programma heet Reliable Re placement Warhead, hetgeen zoveel betekent als betrouw bare vervanging kernkop. Washington/ANP - De Ameri kaanse president Bush wil het tekort op de begroting van de Verenigde Staten verminderen met bijna 10 procent van naar schatting 427 miljard dollar in het lopende jaar tot 390 miljard dollar (306 miljard euro) in het op 1 oktober beginnende finan ciële jaar 2006. Dat blijkt uit de begrotingsvoorstellen die de president gisteren' naar het Congres heeft gestuurd. Het begrotingstekort, volgens velen een hoofdoorzaak van de waardevermindering van de dollar, moet in het financiële jaar 2010 zijn afgenomen tot 207 miljard dollar. De uitgaven stijgen het komende jaar met 3,5 procent tot 2,57 biljoen dol lar. Dat is de geringste procen tuele stijging sinds Bush aan het bewind kwam. De inkom sten zullen volgens de begro ting stijgen met 5,8 procent tot 2,18 biljoen dollar. Bush wil miljarden bezuinigen op onder meer sociale pro gramma's, milieubescherming, onderwijs en landbouwsubsi- des. „Mijn regering wil ervoor zorgen dat elk programma de beoogde resultaten oplevert. Waar de omstandigheden dat rechtvaardigen, voorziet de be groting in aanzienlijke uitga venbeperking of stopzetting bij programma's die tekortschie ten", aldus Bush in zijn begro- tingsboodschap aan het Con gres. Meer geld komt er voor defen sie, binnenlandse veiligheid en ontwikkelingshulp. De steun voor ontwikkelingslanden gaat omhoog met 2,1 miljard dollar naar 9,5 miljard dollar, maar blijft nog steeds ver onder de norm van de Verenigde Naties. door onze correspondent Peter van Nuijsenburg Tokio - Wat dit jaar verder nog in petto heeft, weet natuurlijk niemand, maar voor Japanners staat in elk geval een ding vast: dé voetbalwedstrijd van het jaar wordt morgen in Saitama ge speeld. Het Japanse elftal speelt dan namelijk in het stadion van de Urawa Reds, de oude club van Feyenoorder Shinji Ono, tegen Noord-Korea. Het is een kwalificatiewedstrijd voor het WK van volgend jaar in Duitsland, maar er staat, zoals meestal als Japanners en Kore- anen op elkaar stuiten, veel meer op het spel. De wedstrijd wordt gespeeld op een moment dat de betrekkingen tussen To kio en het stalinistische regime in Pyongyang, rond het vries punt schommelen. Oorzaak van de kille relatie is het nu al twee jaar durende conflict over Japanners die ruim 25 jaar geleden door Noord-Koreaanse geheimagen ten zijn ontvoerd. Vijf van hen zijn ruim twee jaar geleden vrij gelaten, maar over het lot van een nog onbekend aantal ande ren heerst nog steeds onzeker heid. Eind vorig jaar stuurde Pyonyang de stoffelijke resten van wat een ander slachtoffer zou zijn terug naar Japan. DNA- onderzoek wees echter uit dat Koreanen het gebeente van ie mand anders hadden opgegra ven. Dit werd door Pyongyang, ondanks het wetenschappelijk waterdichte bewijs, met karak teristieke heftigheid ontkend. Na dit laatste staaltje totalitaire gevoelloosheid werd in Japan de roep om sancties tegen Noord-Korea steeds luider. De regering heeft hier (nog) geen gehoor aan gegeven, omdat ze vreest dat Pyongyang als repre saille het dossier 'Ontvoerde Ja panners' definitief zal sluiten, waardoor men nooit zal weten wat met andere slachtoffers is gebeurd. Maar het publiek, aangespoord door de altijd luidruchtige nationalistische politici, eist genoegdoening. De Noord-Koreaanse gemeen schap in Japan (rond de 150.000 personen) was toch al nooit populair, maar sinds de onthullingen over de ontvoe ringen is ze het doelwit van een door de rechtse nationalisten georkestreerde hetze. Aan de Speciale eenheden van de politie in Bern hebben positie gekozen om het Spaanse consulaat binnen te vallen. Foto: Reuters/Ma reus Gyger madrid/bern/anp- Een gijze lingspoging op het Spaanse consulaalt in Bern is gisteren geweldloos geëindigd. Zwitserse veiligheidstroepen vielen het consulaat gistermid dag binnen op zoek naar drie gewapende mannen. Dat ge beurde vijf uur nadat het trio het gebouw was binnengeval len. De twee of drie consulaatmede werkers waren bij de bestor ming al in veiligheid. Onduide lijk is of de overvallers al dan niet zijn gearresteerd. Hoewel de Spaanse minister Moratinos van buitenlandse za ken al had gemeld dat de drie overvallers waren afgevoerd, vermoedde de politie dat ze nog in het pand zaten. Volgens de politie zijn alle me dewerkers van het consulaat veilig. Eén is gewond geraakt. Op het moment dat het trio het pand binnenging, waren er twee of drie personeelsleden aan het werk. Volgens de Zwitserse politie drong het trio 's morgens vroeg met messen en pistolen het consulaat binnen en werden enkele mensen kort vastgehou den. Drie uur na het begin van de overval meldde minister Mora tinos dat de drie het op de kluis hadden voorzien en dat ze het pand hadden verlaten. De poli tie sprak dat laatste meteen te gen. De Zwitserse radiozender RSR meldde dat de mannen toesloe gen toen 's ochtends een mede werker naar binnen ging. Een collega was al binnen. Korte tijd later arriveerde een derde con sulaatmedewerker. De politie reed toevallig langs, kreeg arg waan en sloeg alarm. Al gauw ging ze uit van een gij zeling, positioneerde scherp schutters en een speciale een heid bij het pand en riep een gij zeiteam op. In het consulaat werken door gaans twaalf mensen, onder wie vooral Spanjaarden. vooravond van de wedstrijd van het jaar waren de Noord-Korea - nen niet zonder reden bang voor een aanscherping van de campagne. Om dat te voorkomen heeft premier Koizumi tot kalmte ge maand. „Voetbal is geen poli tiek. Ik wil dat de wedstrijd in een vriendschappelijke sfeer wordt gespeeld." Dat schijnt effect te hebben ge sorteerd. Een woordvoerder van een van de belangrijkste nationalistische organisaties verklaarde: „Sport is sport. We hebben geen acties gepland." Niettemin zal de politie woens dag in ongekende sterkte uit rukken. De wedstrijd zelf is vooral inte ressant omdat Noord-Korea voor het eerst sinds 10 jaar weer deelneemt aan de kwalificatie voor een WK. Twee Noord-Ko reanen spelen als prof in de Ja panse competitie. De rest van het team bestaat uit 'soldaten' van het Noord-Koreaanse leger. Zij worden geïnspireerd door de Dierbare Leider, Kim Jong U, die zoals het een Noord-Kore aanse dictator betaamt, alles kan, alles weet en dus ook een groot voetbalstrateeg is. Als de Noord-Koreanen woens dag winnen, zal de zege onge twijfeld aan Kims wijsheid te danken zijn. Als ze verliezen, is dat uiteraard niet de schuld van Kim, maar te wijten aan hun slechte uitvoering van zijn geni ale inzichten. Volgens kenners moet het gek lopen, wil Japan verliezen. los angeles/anp -Het was een van de raadselen rond de Twee de Wereldoorlog. Hoe slaagde de veroordeelde nazi Hermann Göring erin zichzelf te vergifti gen, vlak voor zijn executie? Het blijft vermoedelijk voor altijd een mysterie, maar de nu 78-ja- rige Herbert Lee Stivers be weerde gisteren in de Los Ange les Times dat hij Göring de zelf moordpil gaf. Alle andere hoofdrolspelers zijn overleden, dus Stivers' bewe ring is niet meer te bewijzen. Stivers (nu 78) zelf weet het ze ker „Ik gaf hem die pil." Zestig jaar lang zweeg Stivers, uit angst om alsnog te worden ver volgd door het Amerikaanse le ger. Op aandringen van zijn dochter zocht hij nu de publici teit. Over de zelfmoord van Göring gaan tal van verhalen. Zo zou hij een portie gif hebben be waard in ofwel zijn holle kies, navel of lichaamsopeningen of onder zijn gekamde haar. An deren vermoeden dat de zelf moordcapsule hem is toege speeld in een stuk zeep of zelfs door zijn vrouw Emmy, tijdens hun allerlaatste zoen. Volgens Stivers ontliep Göring uiteindelijk de galg, omdat hij als 19-jarige bewaker op het Neurenberg-proces het 'medi cijn' in een pen naar de nazi smokkelde. Dat gebeurde op verzoek van een onbekend, leuk, jong meis je dat hij net was tegengeko men. Later begon het hem te dagen dat hij er was ingeluisd. Op een afscheidsbriefje liet Gö ring twee weken later weten de capsule „al heel lang" in zijn bezit te hebben. Twee uur na zijn zelfmoord zou Göring, Hitiers rechterhand, zijn opgehangen. moskou/gpd - De Tsjetsjeense rebellenleider Asian Maschadov heeft de Russische president Poetin opgeroepen vredeson derhandelingen te openen. Het door hem vorige week afge kondigde eenzijdige staakt het vuren was bedoeld om het Poe tin duidelijk te maken dat het hem menens is, aldus Mascha dov in een zeldzaam interview met journalisten van de krant Kommersant. „Onze oproep is een poging onze trouw aan de vrede aan te tonen en de Russische leiding tot rede te brengen. Ik geloof dat hetgeen er nu in de Kauka- sus gebeurt tot een ramp kan leiden. Van de andere kant ge loof ik niet dat president Poetin echt beseft hoe diep de afgrond is waarin Rusland en de hele Kaukasus worden getrokken. Daarom is mijn oproep aller eerst gericht aan de president van Rusland", aldus Mascha dov. In Moskou werd meteen negatief gereageerd. Een hoge ambtenaar veroordeelde Kom mersant wegens de publikatie van een interview met een ban diet. De krant is in handen van Boris Berezovsky. De multimil jonair is naar Groot-Brittannië gevlucht nadat de Russische re gering hem wilde aanhouden wegens manipulatie bij het ver krijgen van bedrijven. Binnen de pro-Russische rege ring in Tsjetsjenië werd het voorstel van Maschadov afge daan als een poging rust te krij gen waardoor hij zijn troepen kan hergroeperen en verster ken. De Tsjetsjeens vice-premier Ka- dyrov zei dat Maschadov zich gewoon moet overgeven. Hij vroeg zich af hoe een regering kan gaan onderhandelen met iemand die verantwoordelijk is voor terroristische acties waar bij talloze burgers zijn omgeko men. Van de andere kant heeft het ook geen zin te gaan onder handelen met iemand die zelf zegt geen controle te hebben over terroristen die aanvallen uitvoeren. ,,Als hij niets te vertellen heeft hoeven we ook niet met hem te onderhandelen stelde Kady- rov. „De vraag is wie zijn orders opvolgt. Maschadov erkent zelf dat de meeste beruchte com mandanten in het veld, zoals Basajev, niet onder hem val len." „Ik hoop dat ik een verstandige reactie krijg", zei Maschadov in Kommersant. „Als onze oppo nenten in het Kremlin nuchter blijven kunnen we de oorlog aan de onderhandelingstafel beëindigen. Zo niet dan zal er nog lange tijd bloed vloeien." Maschadov wijst in het inter view Basajev's taktiek om bur gerdoelen aan te vallen af. Van de andere kant beweert de re bellenleider dat ook Basajev zich aan het staakt het vuren zal houden. Maschadov ont kent dat er enig verband is tus sen zijn aanbod nu en de re cente ontvoering van enkele van zijn familieleden. Ondertussen heeft het opper bevel van de Russische anti-ter reureenheid in het noorden van de Kaukasus bekend gemaakt dat de rebellen proberen spion nen in staatsorganen binnen te sluizen. Een spion die zich vrij willig heeft overgegeven, heeft dat onthuld. De operaties zou den gefinancierd worden door een Arabisch land. Bij de ver kiezingen van eind 2005 zou den de rebellen ook willen pro beren 'eigen' parlementsleden gekozen te krijgen, desnoods via omkoping. door onze correspondente Windy Kester kopenhagen -.Alsjeblieft en een fijne dag nog!". Op hoek van RSdhusplassen in het centrum van de Deense hoofdstad Kopenhagen deelt Jorn de gratis lo kale krant Urban uit aan voorbijkomende fietsers. Het is vroeg in de ochtend, koud en het waait, maai" de 54-jarige krantenman blijft lachen. „Wij Denen hebben veel om tevreden over te zijn. We kennen geen natuurrampen, oorlo gen, hebben goede Scandinavische buren en worden verzorgd van de wieg tot het graf', vat hij samen. Een internationale studie van de Erasmus Universiteit in Rotterdam wees vori ge week uit dat de Denen de gelukkigste mensen op aarde zijn. Samen met de Zwitsers en Maltezen hebben zij de meeste reden tot tevredenheid: een hoog inkomen, een goed functionerende democratie, weinig corruptie, veel per soonlijke vrijheid, tolerantie op het gebied van religie en seksualiteit. „De gelukkige Deen klinkt bijna als een sprookje, uit het land van Hans Chris tian Andersen", zegt premier Anders Fogh Rasmussen trots aan de vooravond van de parlementsverkiezingen van vandaag. In hoeverre het geluk aan zijn politiek te danken is, meldt het onderzoek niet. Feit is wel dat ook uit de opiniepeilingen blijkt dat de Denen best tevreden zijn. De zittende liberaal-conservatieve coalitie haalt zoals het er nu uitziet 15 zetels meer dan de oppositie. „In de campagne hebben de regeringspartijen de sociaal-democraten op ei gen terrein verslagen door te spelen op onderwerpen zoals de welvaartsstaat en persoonlijke economie", zegt politiek commentator Henning Olsson van de omroep DR. Meer geld voor scholen, kinderopvang en de vut zijn de tradi tioneel 'linkse' onderwerpen waar de rechtse coalitie nu mee wegloopt. Ook op het gebied van allochtonen en integratie zijn de sociaal-democraten er niet in geslaagd een duidelijk profiel neer te zetten. Linkse kiezers lopen weg omdat de partij geen afstand neemt van de omstreden pas ingevoerde 24-jari- ge-regel. Denen mogen alleen trouwen en samenwonen met een niet-EU-bur- ger als ze ouder dan 24 jaar zijn, dit om uithuwelijking tegen te gaan. Duizen den jonge Denen zijn hierdoor gedwongen over de grens in Zweden te gaan wonen. Een groep imams heeft onder andere hierom moslims opgeroepen vooral niet op een van de regeringspartijen te stemmen. Fogh Rasmussen denkt echter dat dit wel mee zal vallen. „Een groot deel van de moslims is kleine zelfstandi ge en heeft daarom toch reden liberaal te stemmen". Toen hij drie weken de verkiezingen aankondigde, was er niet echt een duide lijke reden voor. Behalve dan dat ze volgens de grondwet toch dit jaar moeten plaatsvinden en de premier er in de peilingen gunstig voorstond. Thema's en inhoud leken even niet zo belangrijk. „Het is moeilijk om de discussie concreet te maken, omdat het er vooral om gaat welke man mensen het liefst als de volgende premier zien: Fogh Rasmus sen of Mogens Lykketoft. Het zijn net presidentsverkiezingen", verzucht de sociaal-democratische Helling Thoming Schmidt. Haar partij en leider, sociaal-democraat Mogens Lykketoft, lijkt ook op andere frionten de verliezer. Uit onderzoek blijkt dat tweederde van de Denen liever een tweedehandsauto van Fogh Rasmussen koopt. Of hem. wanneer dit zou kunnen, zou inhuren als kinderoppas. Ook dit maakt dat de premier glimt. „Ik denk niet dat er een reden is om mij niet te vertrouwen", zegt Fogh Rasmussen zelfverzekerd, terwijl hij zijn witte tanden blootlacht. Om het toch nog een beetje spannend te maken, zegt 18 procent van de kie zers, zo n half miljoen Denen, nog te zweven. Zij beslissen pas als ze in het stemhokje staan. Maar krantenman Jorn weet wel al wat hij gaat stemmen. Hij gaat voor de bui tenlandervijandige en regeringsgezinde Dansk Folkeparti. „Ja, ik ben een ge lukkige Deen. Er komen hier 's ochtends tijdens mijn werk zo veel fijne men sen voorbij. Dat wil ik graag zo houden."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7