Universiteit krijgt veel meer vrijheid BINNENLAND 1 Hofstadgroep: een geoliede moordmachine Van Vollenhoven: Pas op voor veiligheidshiaat Relschopper zonder boeien aangehouden Privatisering in 2007 Hevige kritiek op D66 over aanpak terrorisme Nieuwe super-PG hecht aan privacy De Wijkerslooth hield touwtjes in handen rs alarm gegaan Tet maandelijkse gisteren in een ran Gelderland niet ioor een menselijke alle 165 sirenes in De meldkamer van eg veel telefoontjes •t-gehoorde alarm, ies is gebeurd, was nog niet duidelijk. verplichte g geweld' Minister Van der iderwijs) wil scholen iten om geweldsin- melden. Ze reageert het pleidooi van in- leraal K. Kervezee plichte rapportage gheidssituatie op i der Hoeven wijst Monderwijsinspectie en op pesten op er al een meldpunt uele intimidatie en tijdpunt voor radicale dia an zit te komen. I Wangenis irroristen De LPF wil speciale «en voor terroristen. 1 daarmee voorko- tristen in de ge- werkzaamheden in bijvoorbeeld voordejihad Tweede-Kamerlid 'twijst naar rappor- dgemene Inlichtin- igheidsdienst uit blijkt dat gevan- 'opleidingsinsti- >r nieuwe terroris- lenen van is viaduct aaf een viaduct bo- jA4 (Amster- I in Rijswijk heb- Iden vrijdag en za- iuw auto's bekogeld Twee automobilis- larvan aangifte. De an de twee auto's Iadigd, maar de erden niet ge- Ie brigade ;orpsen |e Nederlandse po- moeten agenten le- komen tot een vlie- le. De PvdA stelt de dergelijk team de Tweede Kamer pdnerlid Van Heemst mor de brigade het wdnekkige hooli- ^n!ren die op koop- yjwinkelcentrum .liiist laat la; dinsdag 8 februari 2005 ai* liggen enle helft van de jn die zich vorige met een huidtest testen op tuber- de resultaten niet %m 8000 mensen ^Jeten of zij mogelijk n. De gemeente 360 besmettingen. Hen 21.326 perso- |~het grootschalige rlandse sunami antal Nederland- c van de zeebeving p slopen naar vijf- se identificatie- 1 ïuket heeft giste- I teit van een Ne- II gesteld. Over T. titeit doet het mi- |.J nededelingen. lie op de hoogte nverhoor i,em verzet massaal ilers aan gaat wanbeta- inpakken. De in Eindhoven ibben de ko er zittingsda- d voor klanten (ij de kabelmaat- krijt staan. De hopen per dag r len zaken te delen. Het gaat lie per geval D euro bedragen, iders in het land /Jas: den haag/anp - Nederland moet duidelijker regelen wie - overheid of ondernemer - ver antwoordelijk is voor welk deel van de veiligheid. De kersverse voorzitter Pieter van Vollenho ven van de Onderzoeksraad voor Veiligheid wil meewerken aan de zoektocht naar die goe de taakverdeling. In de nasleep van grote rampen als de vuur werkramp in Enschede hebben mensen zich afgevraagd waar om gemeente, provincie of Rijk niet eerder ingrepen. Neder land heeft volgens Van Vollen hoven een „veiligheidshiaat": een onduidelijke verdeling tus sen overheidstoezicht en eigen verantwoordelijkheid. Dat kan „ernstige consequenties voor de samenleving in zich herber gen in de vorm van een ramp of ongeval", waarschuwde hij. Mi nister Remkes van binnenland se zaken installeerde van Vol lenhoven als eerste voorzitter van de Onderzoeksraad. nuenen/anp - De geboeide verdachte die het afgelopen weekeind in Nuenen door tientallen jongeren is bevrijd uit een politieauto, is aange houden. Het is een 14-jarige jongen uit die plaats. Bij zijn arrestatie had hij de boeien niet meer om. De politie heeft ook nog een 17-jarige inwoner van Nuenen aangehouden. Eerder al hield de politie een 19-jarige man aan. De drie verdachten blij ven de komende dagen in voorarrest. De politie sluit meer arrestaties niet uit. De politie had de 14-jarige in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden tijdens een mas sale vechtpartij. Daardoor raakten vier agenten gewond. De 19-jarige man is tijdens de schermutselingen door een politiehond gebeten. Toen de politie in de nacht van zaterdag op zondag in Nuenen probeerde enkele vechtende jongeren uit elkaar te halen, keerden ongeveer vijftig ande ren zich als een blok tegen de vier agenten. Die zagen wel kans een van de vechtersbazen te boeien en aan te houden. De andere relschoppers haal den hem echter tot twee keer toe uit de politieauto. Pas na dat versterking was opgeroe pen kon de politie een einde maken aan de ongeregeldhe den. Daarbij maakte de politie gebruik van de wapenstok en honden. De geboeide verdach te was toen echter al spoor loos. Tijdens de pro forma-zitting van de Hofstadgroep in de Rotterdamse rechtbank worden de eerste vier verdachten geportretteerd door de rechtbanktekenaar. Foto: ANP/Robin Utrecht Slechts vier verdachten trachten blazoen te zuiveren den haag/anp - Universiteiten en hogescholen mogen meer zelf gaan bepalen wat voor onder wijs ze geven. Tegelijk worden ze sterker afgerekend op resulta ten. Elke instelling krijgt ver plicht een intern orgaan dat toe zicht houdt. Het is de bedoeling dat openbare universiteiten gaan privatiseren. Dat hebben de bewindslieden voor onderwijs, minister Van der Hoeven en staatssecretaris Rutte, gisteren geschreven in een brief aan de Tweede Ka mer. In de brief schetsen ze de contouren van een nieuwe wet op het hoger onderwijs en on derzoek, die in 2007 in zal gaan. Nu gaat de wet nog uit van op leidingen. Straks krijgen instel lingen de ruimte om binnen wettelijk omschreven 'domei nen' zelf opleidingen aan te bieden. Deze vakgebieden be vatten dus meer dan de huidige studierichtingen, maar zijn klei ner dan de bestaande facultei ten. De toetsing van de kwaliteit van het onderwijs zal ook op het niveau van de domeinen plaatsvinden. Dit geldt ook voor de erkenning, de accreditatie, door de overheid. Een erkende opleiding krijgt overheidsgeld en mag diploma's geven. Nu gebeurt de accreditatie per af zonderlijke opleiding. De uni versiteiten en hogescholen kla gen al enige tijd dat dit overbo dige rompslomp oplevert en te veel geld kost. Tien van de dertien universitei ten zijn nog openbare instellin gen. De nieuwe wet gaat ervan uit dat zij geen staatsuniversi teiten meer zijn, maar op eigen benen komen te staan. Nu gel den voor de rijksuniversiteiten nog allerlei overheidsregels die eigenlijk helemaal niet bij pas sen bij een onderwijsinstelling, staat er in de wetgevingsnotitie. Universiteiten en hogescholen mogen ook samen opleidingen gaan aanbieden, maar de be windslieden houden wel vast aan het onderscheid tussen de wetenschappelijk gerichte uni versiteiten en de hogescholen met hogerberoepsonderwijs. Wel mogen deze met elkaar gaan fuseren. Hogescholen kunnen soms ook als universiteit erkend worden. Ze krijgen geen geld voor on derzoek, maar hun studenten kunnen wel promoveren. Van der Hoeven en Rutte spe len met de gedachte de Neder landse Mededingingsautoriteit een rol te geven in het hoger onderwijs. De NMa zou er op toe kunnen zien dat fusies niet ten koste gaan van de diversiteit van het onderwijs en monopo lievorming opleveren. Nu verdwalen studenten die klachten hebben over het on derwijs vaak in een oerwoud van instanties. Na 2007 moet klip en klaar zijn waar een onte vreden student binnen de in stelling terechtkan. Als een stu dent buiten universiteit en ho geschool zijn gelijk wil halen moet er één rechtsgang komen. Gedacht wordt aan het College van beroep voor het hoger on derwijs. De bewindslieden zien af van het voornemen het bin dend studieadvies uit te brei den naar de hele studie. Nu kan een universiteit een slechte stu dent in het eerstejaar wegstu ren. De studentenbonden wa ren fel gekant tegen een bin dend studieadvies in de hele studie. door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten Rotterdam - De terroristische Hofstad groep is in de visie van het openbaar mi nisterie (OM) een geoliede organisatie, in clusief notulen en ledenlijst. Een ongefun deerde heksenjacht, oordeelden de advo caten. De rechtbank weigerde echter ook maar één verdachte vrij te laten. Mohammed B., de moordenaar van Theo van Gogh, heeft zijn leven kapot gemaakt, zegt Nadir A. De verdachte leest in gebrekkig Nederlands een hand geschreven verklaring voor. Nadir ontkent niet dat hij een aantal van de anderen kent. „Ik ben misschien na- ief geweest dat ik met de anderen om ging. Maar ik ben het slachtoffer van an dere verdachten. Ik heb Theo van Gogh niet vermoord. De oproep om mensen als Van Gogh, Hirsi Ali en Wilders te ver moorden, verwerp ik. Wie mensen van een ander geloof wil vervolgen, moet worden opgepakt en het land uitgezet." Zijn verklaring helpt Nadir gisteren voor de rechtbank in Rotterdam niets. Kleine vis of niet, A. moet net als de anderen weer voor drie maanden de cel in. Zo lang heeft het OM zeker nog nodig voor verder onderzoek. Bovendien is de rechtsorde te zeer geschokt en is er vrees voor nieuwe terreurdaden in geval van vrijlating, aldus het OM. Een redenering die de rechtbank volgt. Alle verdachten worden verdacht van lidmaatschap van een criminele organi satie met terroristisch oogmerk. Volgens de advocaten is dat onzin: er is helemaal niet zoiets als een vast verband waarbin nen concrete plannen worden gemaakt om dood en verderf te zaaien. „Ik snap wel dat het OM dat probeert. Dat zou ik ook doen," zegt advocaat Rob Wormhoudt. Zijn cliënt Rachid B. heeft de avond voor de moord op Van Gogh een ontmoeting gehad met Mohammed B. en andere verdachten „Maar dat maakt hem nog geen terrorist." Het OM is onverbiddelijk. Het hamert op de talrijke huiskamerbijeenkomsten bij Mohammed B. Daar zat het geregeld vol met extremistische moslims. Ismail A., een van de verdachten die bij de be legering in het Haagse Laakkwartier is opgepakt, leidde er bijeenkomsten als prediker. Ook de voortvluchtige Mo hammed Al I. alias de Syriër, veronder steld geestelijk leider van het netwerk, zou diverse keren dit soort bijeenkom sten hebben geleid. Hirsi Ali zou daar vervloekt zijn als mortada, een afvallige moslim die gedood mag worden. Het ging er professioneel aan toe, zo probeert het OM aan te tonen. Nadir A. heeft verklaard dat bij een van de huis kamerbijeenkomsten drie verdachten met een laptop aanwezig waren. Die zouden gebruikt zijn om afspraken en dreigende brieven op te stellen en uit te wisselen. In de kleine woning kan nie mand de moordplannen ontgaan zijn, aldus het OM. Het zou onder meer gaan om de dreig brief aan Hirsi Ali, die de moordenaar van Van Gogh met een mes in diens do de lichaam stak. Deze brief en andere belastende en dreigende documenten aan politici en het Nederlandse volk zijn bij de meeste verdachten aangetroffen. Ook dat is geen bewijs, zegt ook advo caat Bart Nooitgedagt van Mohammed Fahmi B.. De verdachte was op die bij eenkomsten en ook is op zijn pc een handboek voor politieke moorden door jihadstrijders gevonden. Nooitgedagt: „Als dit soort contacten en geschriften strafbaar zijn, dan kunnen we heel Am sterdam-West wel oppakken." Het OM volhardt: aantekeningen die ge maakt zijn op de computers, kunnen zelfs beschouwd worden als notulen. En dat moet weer een bewijs zijn dat het hier niet om een onschuldig vrienden clubje gaat, maar echte organisatie. In dat licht ziet het OM ook een briefje met zestien namen en een kolom voor het invullen van geldbedragen. De naam van menig verdachte staat op de lijst. Een terroristische club met een kas, concludeert het OM. Want het geld was bestemd voor de vrouw van Samir A., de terreurverdachte tegen wie een apart proces loopt wegens plannen voor aan slagen op diverse overheidsgebouwen. Advocaat Lieuw On, wiens cliënt Mo hammed El B. ook op de lijst staat als gulle gever, vindt de 'financiële admini stratie' allerminst belastend. „Het gaat om luttele bedragen voor een arme vrouw." Net als andere advocaten benadrukt Lieuw On dat een goede gelo vige moslim mensen moet helpen die het nodig hebben. Het gros van de verdachten laat hun ad vocaten het woord voeren. Als ze ten minste aanwezig zijn. Ismail A. en Jason W., beschouwd als kopstukken, nemen niet de moeite op te komen dagen. Net als Yousef E„ alias bommetje, die vol gens een ambtsbericht van inlichtingen dienst AIVD bereid zou zijn bij een aan slag als martelaar te sterven. Slechts vier verdachten grijpen de kans aan om hun blazoen te zuiveren. Onder hen ook Mohammed el B., in juni in Portugal opgepakt op verdenking van een aanslag op het EK voetbal. „Ik heb nooit moeilijkheden gehad", laat hij via zijn tolk weten. Samenzwering? Voorbe reiding voor aanslagen? „Dat is een ver- van-mijn-bed-show. Het is beter om mij te onthoofden dan mij van dit soort za ken te beschuldigen. den haag/gpd - Een ruime Ka mermeerderheid van CDA, PvdA en WD heeft met verba zing gereageerd op de afwijzen de houding van D66 over de nieuwe terrorismemaatregelen die het kabinet vorige week lan ceerde. De kleinste coalitiefractie ziet niets in plannen van justitiemi nister Piet Hein Donner voor een verbod op verheerlijking van geweld en een meldings plicht op politiebureaus voor verdachten van terrorisme. Vol gens D66-fractieleider Dittrich is bij de eerste maatregel de vrijheid van meningsuiting in het geding en heeft de tweede maatregel geen nut. Voor de VVD komt de democra tische rechtsstaat met de nieu we maatregelen helemaal niet in gevaar. „Ze zijn juist bedoeld om burgers te beschermen", betoogde WD-fractievoorzitter Jozias van Aartsen gisteravond op een partijbijeenkomst in Middelburg. „Laat Boris Dit trich nog maar eens goed na denken over wat hij zegt." Van Aartsen was eerder kritisch over de regeringsmaatregelen tegen terrorisme, maar vindt nu dat het kabinet op de goede weg is. Ook CDA-fractieleider Maxime Verhagen is verbaasd over de opstelling van D66, omdat de partij eerder had ingestemd met maatregelen om voorberei ding van terreurdaden te ver storen. PvdA-Kamerlid Aleid Wolfsen begrijpt evenmin waarom Dittrich tegen voorstel len is die volledig in lijn zijn met eerdere kabinetsmaatrege len. D66 zal morgen tijdens een Ka merdebat over terrorismebe strijding een motie indienen om de nieuwe maatregelen van tafel te krijgen. let getuigenver- ïm van B., alias or de rechtbank is verplaatst van aar donderdag- ivocaat van de Irman van de Am- lls Angels, M. van linderd. Aanlei- yerhoor is de ver- I 'kroongetuige' in lo D., die beweert ehoord dat Big fcht gaf voor de li- (advertentie) Belangrijke mededeling voor gebruikers van donker roggebrood: Mogelijk stukjes metaal in donker roggebrood geproduceerd door Bolletje Een van onze grondstofleveranciers heeft een probleem gehad in zijn productieproces. Daardoor is rogge voor onze donker roggebrood productie geleverd, waarin stukjes metaal zaten. Sommige van deze stukjes metaal zijn in het roggebrood terechtgekomen. Zowel de rogge als de producten worden op metaal gedetecteerd. Toch zijn er nadien in het roggebrood nog enkele stukjes metaal aangetroffen. Bolletje betreurt dit voorval ten zeerste en om onnodig risico uit te sluiten, hebben wij besloten om alle verpakkingen donker roggebrood met de volgende houdbaarheidsdata uit de handel te nemen. Het gaat om de onderstaande donker roggebroodsoorten met een houdbaarheidsdatum van 11-03-05 tot en met 23-03-05: Streepjescode 8710482 050012 8710482 070027 8710482 070010 8710482 070065 8710482 000741 8710482 002806 8710482 630016 8710482 433501 Bolletje Landoogst Volkoren Roggebrood, kuip 500 gram Bolletje Landoogst Fries Roggebrood, kuip 500 gram Bolletje Landoogst Fries Roggebrood, kuip 250 gram Bolletje Landoogst Fries Roggebrood, pak 500 gram Bolletje Traditioneel Friesch Roggebrood, pak 500 gram Bolletje Traditioneel Friesch Roggebrood, pak 250 gram Bolletje Fries Roggebrood, mono verpakt (1 plakje) 40 gram Varopa Fries Roggebrood, pak 500 gram Bakkerij 't Stoepje Roggebrood, pak 500 gram Uw Marktbakker Roggebrood, pak 500 gram Mocht u in het bezit zijn van één van deze roggebroodsoorten met een bovengenoemde houdbaarheidsdatum, dan verzoeken wij u dit roggebrood niet te consumeren en de streepjescode met houdbaar heidsdatum en productiecode zoals vermeld op de verpakking op te sturen naar: Bolletje Consumentenservice, Antwoordnummer 106, 7600 VB Almelo (een postzegel is niet nodig). Wij vergoeden u dan zo snel mogelijk het aankoopbedrag. Vergeet u niet uw bank/girorekeningnummer te vermelden. Indien u vragen heeft over de betreffende producten, dan kunt u ons bellen op het gratis nummer dat is opengesteld voor consumenten. Het nummer waarop we bereik baar zijn, is: 0800 - 0220400 Wij bieden u onze welgemeende excuses"" voor het ongemak. Directie Bolletje BV den haag/gpd -De beoogde nieuwe voorzitter van het Colle ge van procureurs-generaal Harm Brouwer (geboren 1951) heeft zijn justitiële sporen ver diend in Leeuwarden en Utrecht. In Leeuwarden was hij van 1996 tot 1999 hoofdofficier van justi tie. In Utrecht functioneerde hij van 1999 tot april 2004 als pre sident van de rechtbank. Sinds april vorig jaar is hij procureur- generaal. Brouwer heeft in Leeuwarden een aantal opzien barende zaken voor zijn kiezen gehad. Zo was hij hoofdofficier ten tijde van de zaak rond het eerste slachtoffer van zinloos geweld: Meindert Tjoelker. Kort voor zijn vertrek werd Marian ne Vaatstra verkracht en ver moord. Een stille tocht voor dit meisje trok ruim 20.000 belang stellenden. In eerste instantie werd een asielzoeker als schul dige aangewezen, waarna de plaatselijke bevolking zich woe dend tegen het asielzoekers centrum in Kollum keerde. De ze beschuldiging bleek later on juist. In de zaak-Tjoelker had Brou wer veel last van de zwijgplicht die de aanklager heeft. Terwijl de advocaten van de verdachte de media bespeelden moest H. Brouwer. Foto: ANP Brouwer zijn vuurwerk bewa ren voor de rechtszaak. Later heeft hij deze verplichte werk wijze verdedigd. „Wij zijn ge bonden aan privacy-regels." Dezelfde regels werden volgens de advocatuur bij de publicatie van een foto van de van moord op Theo van Gogh verdachte Mohammed B. een stuk losser geïnterpreteerd. Brouwer liet bij zijn afscheid in Utrecht merken niet afwijzend te staan tegenover televisieca mera's in de rechtbank. „Zeker niet als het een bijdrage kan le veren aan het vertrouwen van mensen in de rechtspraak. Al mag de strafzaak natuurlijk nooit een theaterstuk worden." Als procureur-generaal was Brouwer onlangs betrokken bij het opstellen van een veilig heidsprotocol rondom het treinspoor. Brouwer is voorge dragen door minister van justi tie Donner aan wie hij in zijn nieuwe functie direct zal rap porteren. den haag/gpd - OM-baas Joan de Wijkerslooth weigerde zich te laten meeslepen door emoties. Zijn rechtlijnigheid stuitte vaak op onbegrip, maar dwong ook respect af. Maatschappelijke verontwaar diging over de vervolging van marinier Erik O. of niet, het openbaar ministerie (OM) zette door. OM-baas Joan Lodewijk de Wijkerslooth de Weerde- steijn (57) besliste en legde zijn besluit uit in een actualiteiten rubriek op televisie. Zoals altijd zag de kijker een statig man de regels van het spel verklaren. Beheerst, vriendelijk, rechtlij nig, zeker van zijn zaak. Een jonkheer die zijn titel eer aan doet. De voormalig landsadvocaat is een jurist pur sang, een purist. De wetsteksten lijken bij hem geen ruimte voor twijfel te la ten. Het maken van uitzonde ringen en het uitbundig tonen van begrip of sympathie horen voor hem niet bij het vak. Dat is hem vaak verweten. De Wijker slooth zou te kil zijn, op het au tistische af. Toen de kans zich voordeed om door een deal met een crimineel uit te vinden wie officier van justitie Koos Plooij met de dood bedreigde, ver bood de procureur-generaal zijn mensen het op een ak koordje te gooien. Het OM in Amsterdam viel openlijk over hem heen. De Wijkerslooth zou Mr. J. de Wijkerslooth. Foto: ANP daarmee hebben laten zien niet achter zijn mensen te staan. De PG ervoer het zelf niet als een keus: regels zijn regels en deals met criminelen zijn verboden. Justitieminister Donner stond later in de Tweede Kamer pal achter hem. Die principiële houding dient niet verward te worden met ge brek aan eigen mening. Zo nu en dan gooide de super-PG een balletje op, bij voorkeur in zijn column in het juristenmagazi ne. Zo pleitte hij in januari voor meer armslag voor Justitie om te onderhandelen met verdach ten of veroordeelden die tegen andere criminelen willen getui gen. Eerder haalde hij zich de woede van de politie op de hals door te verklaren dat ze meer op boeven moest jagen en min der energie moest steken in het voorkomen van criminaliteit. Als hij het zelf zou mogen be palen koos De Wijkerslooth voor een strikte scheiding der machten. Géén bemoeienis van de politiek met de rechterlijke macht. De praktijk is een ande re en dus doet zijn mening wei nig ter zake. De minister van justitie is politiek verantwoor delijk voor het openbaar minis terie en wordt regelmatig naar de Tweede Kamer geroepen om zich te verantwoorden voor wat de organisatie van De Wijker slooth gedaan of juist nagelaten heeft. En dus drinken de heren wekelijks een kopje koffie om grote zaken door te praten en vergezelt De Wijkerslooth zijn minister getrouw naar de ka merdebatten. De Wijkerslooth w^din 1999 hoofd van het college van pro cureurs-generaal gemaakt om rust in de tent te brengen. De jaren daarvoor werden geken merkt door de spanningen tus sen minister Sorgdrager en su per-pg Docters van Leeuwen. De kritiek op het functioneren van De Wijkerslooth hangt di rect samen met de manier waarop hij zich van die taak heeft gekweten. De Leidse jurist houdt niet van onrust binnen zijn gelederen. Hij hield de touwtjes strak in handen. Het afgelopen jaar liet hij doorsche meren dat de vele kritiek hem niet in de koude kleren ging zit ten. Hij voelde zich 'opgejaagd' en noemde zijn baan zwaar. Na zes jaar, en een hartoperatie, vindt hij het genoeg.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3