KUNST CULTUUR Na 21 jaar weer roman Jan Wolkers 'Met dat dodo-botje is hij echt i Anton Corbijn toont 22 jaar U2 Ensemble Contour?' indrukwekkend mol' Nachtmerrie oir drie uur 's middai 'Zomerhitte' Boekenweekgeschenk Conservator Bert Sliggers maakt expositie over Boudewijn Büch Muziekindustrie kiest Mojo tot 'beste promotor' N MEMORIAM Onderhoudsmonteur werd galeriehoil dinsdag 8 februari 2005 ]m londen/gpd - De Michael Hoppen Gallery in Londen ex poseert van 23 februari tot 31 maart foto's die Anton Corbijn heeft gemaakt van de Ierse rockband U2. De Nederlander is al sinds 22 jaar 'hoffotograaf van de rockgroep uit Dublin. Zo verzorgt hij steevast de co vers van de U2-albums. Be roemd is de coveifoto op U2's doorbraakalbum 'The Joshua Tree' uit 1987: vier verstilde fi guren in een dor, verlaten landschap. Corbijn maakte kennis met de band in 1982. „Toen ik Anton voor het eerst ontmoette, had ik slechts één verzoek: laat me er lang, slank, intelligent en geestig uitzien", aldus zanger Bono zondag in de Britse krant The Observer. „Dus je wilt op mij lijken, was zijn antwoord." Bono be schouwt Corbijn als het vijfde lid van zijn band. „Ik zie als Anton als onze visuele mede werker." De expositie '22:U2' valt samen met de publicatie van Corbijns elfde fotoboek 'U28J' waarin hij in beelden het verhaal ver telt van zijn samenwerking met de groep. Het boek laat zijn ontwikkeling als fotograaf zien en de verschillende manieren waarop U2 zich in de loop der jaren heeft gepresenteerd. Behalve voor U2 maakte Cor bijn ook coverfoto's voor De- peche Mode, Nick Cave, R.E.M. en de Rolling Stones. Dit jaar begint hij met de op namen van een film over de Britse post-punkband Joy Divi sion, waarvan zanger Ian Cur tis in mei 1980 op 23-jarige leeftijd zelfmoord pleegde. Nigella Lawson. Foto: AP Nigella kookt voor Contact amsterdam - De Britse televi siekok en schrijfster van kook boeken Nigella Lawson komt over voor het verzelfstandi gingsfeestje van Uitgeverij Con tact. Op 10 februari viert Con tact in De Rode Hoed in Am sterdam haar op 1 september 2004 verworven zelfstandige positie binnen de Veen, Bosch en Keuning Groep. Op het feest treden auteurs op van het eer ste uur van de uitgeverij, onder wie Renate Dorrestein en Yvon ne Kroonenberg. Nigella Law son, auteur van 'Hoe Te Eten' en 'Feest', bedacht de recepten voor het feestmaal. Cursus literatuur in de bibliotheek oegstgeest - De openbare bi bliotheek in Oegstgeest begint binnenkort met een cursus lite ratuur. Neerlandicus J. van Kui lenburg vertelt in vier bijeen komsten over de achtergronden van verschillende auteurs en hun manier van schrijven. De cursusbijeenkomsten zijn op 15 en 22 februari en op 1 en 15 maart, van 20.15 tot 22.00 uur. Voor meer informatie: 071- 5237351. Kleurboek voor volwassenen Groningen - Wie vroeger als kind graag met kleurpotloden en stiften aan de gang was, kan zijn hart ophalen. Academie Minerva in Groningen presen teert deze week het eerste kleurboek voor volwassenen. Dertig tweede- en derdejaars studenten van de kunstacade mie maakten in het kader van tekenlessen 275 zwart-witteke- ningen. Het kleurboek/kunst werk wacht nu op voltooiing door inkleurders. In totaal zijn er vijfhonderd exemplaren ge maakt van het kleurboek. amsterdam/gpd - Na ruim twin tig jaar windstilte 'debuteert' Jan Wolkers opnieuw met een roman, 'Zomerhitte', die dit jaar als Boekenweekgeschenk ver schijnt. Wie in de Boekenweek, van 9 tot en met 19 maart, voor 11,50 euro aan boeken besteedt, krijgt 'Zomerhitte cadeau'. Alle typische Wolkers-attribu ten zijn in deze roman verte genwoordigd: liefde, dood, kunst, religie, natuur, noodlot, geweld, suspense en intrige. Het verhaal speelt zich af op een van de Waddeneilanden, waar de ik-figuur plotseling oog in oog komt te staan met een jonge, naakte vrouw. 'Zomer hitte' wordt in een oplage van 750.000 stuks verspreid, iets minder dan het Boekenweekge schenk van vorig jaar. Bij de presentatie van het programma van de Boekenweek 2005 ver klapte directeur Henk Kraima van de CPNB gisteren alvast dat 'de vitaliteit van deze roman af spat'. In dit jubileumjaar - het is de zeventigste keer dat de Boeken week wordt gehouden - is het thema 'Spiegel van de Lage Landen', en wordt speciaal aandacht gevraagd voor biogra fieën, dagboeken, historische romans en monografieën over belangrijke tijdvakken. Volgens de CPNB zijn boeken onmis baar voor een scherpe blik op onze geschiedenis: 'Schrijvers zijn de mensen die bij uitstek de geschiedenis bijschaven, ontleden, bediscussiëren, prij zen of hekelen. Een goed boek is daarom altijd een verrijking van onze kijk op de geschiede nis.' Oud-directeur Henk van Os van het Rijksmuseum schreef het Boekenweekessay onder de titel 'Moederlandse geschiedenis', dat voor 2,50 euro verkrijgbaar is. In dit geïllustreerde essay zet Van Os het eenmalige feno meen van de 'historische sensa tie' - bijvoorbeeld het zien van de bureaustoel van Willem Drees - af tegen kunstwerken, die 'bij uitstek het verlangen oproepen ze opnieuw te zien'. Het essay verschijnt in een op lage van 85.000 stuks. Voor de inmiddels vierde editie van de Boekenweektest, die door ruim 1000 bibliotheken in Nederland wordt verspreid, te kende dit jaar Joost Swarte elf .fragmenten uit boeken over de vaderlandse geschiedenis. Swarte lichtte zelf gisteren al een van zijn tekeningen toe: „Daarin heb ik een schilderij ontleed dat je 'Slager Hyacinth die vleeswaren snijdt' zou kun nen noemen." In het literaire tijdschrift Armada tenslotte be kijken buitenlandse schrijvers en dichters de Nederlandse ge- muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Ensemble Contours o.l.v. Stephan Pas, m.m.v. Mizuka Endo (piano) en Karin van Arkel (sopraan). Gehoord: 6/2, De Burcht, Leiden. Was dirigent Stephan Pas in het verleden een letterlijk meesle pende 'alleszwaaier', van liever lee is hij kleiner en intenser gaan dirigeren. En zondagmid dag in De Burcht is zijn directie geminimaliseerd tot louter functionele bewegingen, snaar- strak; pas als de muziek bóven- werkelijk wordt, komt hij tot in tens betekenisvolle gebaren die het orkest optillen naar schone vergezichten. Pas wil met zijn professionele Ensemble Contours jonge, of nog vrij onbekende componis ten een kans geven. Deze keer is zijn keus gevallen op Hans Riphagen, Martijn Hooning en de in 1991 overleden Ernst Krenek. Riphagen zelf vertelt iets over zijn compositie 'Maannacht', gecomponeerd naar aanleiding van het gelijk namige gedicht van Hendrik Marsman dat hij in 1933 schreef. Zeven jaar voor zijn dood op een getorpedeerd schip dat naar Engeland voer. 'Maannacht' lijkt een angstaan jagend voorspellende droom waarin hij met z'n geliefde on derin in een boot ligt die dreigt te vergaan op een woeste stormachtige zee. De sopM Karin van Arkel zingt hef. dicht met een stem die H' gewoon aansluit bij de n1 Want evenals Van Arkel 1 het orkest een zeer direcj! genaam harde klankkleur^ der enige troebelheid. Ii1 wekkend mooi. ,vv Béla Bartöks 'Microkosni deel 6 in een bewerkingjr' ensemble van Hans Ripr waarmee Contours hetija opent, houdt Pas meest01 de hand'. Even denk je (S de West Side Story belaF zwart amerikaans jazzy.F gauw herken je Bartok if?1 korte hoekige frasen die. misch verrassend in el'n' ken. Die scherpe felheid orkestklank doet het fc tisch. In Kreneks sonatine vc net en fluit kleurt het lii ver fraai met het schei van de klarinet. Als de lange zwierende lijnen j stookt de klarinet in hi stoten onrust, of omgell de klarinet zijn zachthf prikt de fluit er doorhi der en overtuigend gei Na de pauze krijgen wt op ons bord; én een d( Hoonings Klaviersonat twee sonates van Br; dan nog eens de Kindt lieder van Mahler, wat kels stem veel minder 1 schikt blijkt. Het oude: woord dringt zich weei van de overdaad. Jan Wolkers presenteert het Boekenweekgeschenk 2005, de roman, 'Zomerhitte'. Foto: ANP/Toussaint Kluiters schiedenis vanuit hun eigen optiek. Ook de themadagen keren dit jaar, het lijkt al een traditie ge worden, weer terug met op woensdag 9 maart 'De Dag van de Historische romans', ge volgd door onder meer 'De Dag van de Biografieën', 'De Dag van Politiek en burger', 'De Dag van Kunst en architectuur', 'De Dag van Ode aan de doden', 'De Dag van De Oranjes', 'De Dag van Nederlands-Indië' en 'De Dag van de Vaderlandse verzen'. Wie op zondag 13 maart in de trein het Boeken weekgeschenk kan laten zien, door Cees van Hoore haarlem - Bert Sliggers, conser vator van Teylers Museum in Haarlem, heeft enkele dagen in het huis van Boudewijn Büch aan de Amsterdamse Keizers gracht mogen vertoeven om daar voor het museum een dwarsdoorsnede samen te stel len uit diens nalatenschap. De verzameling wordt samen met nauw verwante stukken uit Tey lers Museum getoond op de ex positie 'Herkomst: Boudewijn Büch'. Sliggers: „Ik mocht overal ko men in dat huis, behalve in de slaapkamer. Maar dat heb ik stiekem toch gedaan. Het do- do-botje lag daar, er hing een groot portret van Goethe. Maar nergens een foto van zijn vader of moeder. Geen spoor te be kennen van familie of gelief den." Het dodo-botje, de buste van Goethe en diens Farbenlehre, Andy Warhols zeefdruk van Marilyn Monroe en natuurlijk de vele lederen folianten over wetenschappers, ontdekkings reizen en natuurlijke historie zullen eilandsgewijs, geheel in de geest van hun bezitter, over de tentoonstellingszaal in Tey lers Museum worden verdeeld. Conservator Bert Sliggers heeft daarvoor speciaal zes bakken laten maken, die los van elkaar zijn opgesteld. „Ik heb ze laten bespannen met groen vilt, zoals je dat op een ouderwets bureau aantreft. En aan de buitenkant hebben ze die eerbiedwaardige, donkere bibliotheekkleur, zoals jè die hier ook aantreft. Zes ei landen zijn het, die elk een apart gebied van Büchs belang stellingssfeer vertegenwoordi gen. We laten hem over zijn passies en vondsten zelf aan het woord door videofragmen ten van hem te vertonen." Büch lijkt in zijn hartstocht voor het verzamelen van mooie dingen wel wat op de hoofdper soon in Huysmans' beroemde roman 'Au Rebours', door Jan Siebelink vertaald als 'Tegen De reist dankzij sponsor NS gratis. Op die dag zal Jan Wolkers in het Koninklijk Theater Carré in Amsterdam voorlezen, waarna hij 's middags signeert bij Athe neumboekhandel op het Spui, dat voor die gelegenheid wordt omgedoopt tot Jan Wolkers plein. delft - Concertorganisator Mo jo is in Los Angeles uitgeroepen tot International Promotor of the Year. Tijdens de jaarlijkse Pollstar Concert Industry Awards koos de internationale muziekindustrie (artiesten, ma nagers, agentschappen en boe kingskantoren) Mojo Concerts als beste promotor wereldwijd. De prijs werd voor de zestiende keer uitgereikt. Oud-directeur en mede-oprichter Leon Rama kers nam de prijs in ontvangst. jeugdtheater recensie Paulien Koopmans Voorstelling: 'De Filmfabriek'. Door: Wiersma en Smeets. Spel: Bram Wiersma en Moniek Smeets. Gezien: 6/2, LAKtheater, Leiden. Sommige mensen zijn in hun dromen geniale uitvinders. Overdag kunnen al die verzin sels (voor een roman, filmscript of revolutionair apparaat: het maakt niet uit wét) meestal zo de prullenbak in. Niet iedereen heet tenslotte Leonardo da Vin ei. Maar zelfs deze kunstenaar die zijn tijd ver vooruit was met vroege vliegtuigen en automati sche wapens heeft wel eens een misbaksel afgeleverd. Zijn schetsboeken bewijzen dat hij lang niet elk ontwerp voltooide. Hij besefte kennelijk al: niet elk idee is het waard om uitgevoerd te worden. Wie 'De filmfabriek' van Wiers ma en Smeets ziet weet: dit is een 'wet' van alle tijden. Wat op papier een bijzondere voorstel ling lijkt, pakt in de praktijk minder gelukkig uit. In een Ti- ta-tovenaar-achtig laboratori um dat is volgestouwd met snoeren, projectieschermen en vreemde apparaten werkt dit duo aan een film die live wordt Di vertoond. De vrijwel té voorstelling begint meg kijkje in de keuken. Wjh Smeets treffen hun vojj« dingen. Met behulp vfc en toverlantarentechnk zien we een lopende bf losse onderdelen waa^r twee mensfiguurtjes ofe wen. Benen, ogen en mond, kledingstukke^ in allerlei vormen enije Net als papieren aanlch petjes waaraan je kartj kleertjes hangt. n, Tot dat moment is er erg veel mis. Wat volg weinig sympathiek, si tiek stuk. Volkomen c voor kinderen van 5 j zien associatieve beel vaak onbegrijpelijk zi ger nog: ook wreed ei merrieachtig. Filmpje een vloedgolf die de bol blank zet. Alleen' blijft drijven als een 1 Sommige passagiers getuige de groenige uit hun mond komt. dobberen drenkel dood zijn of dood gasten ruziën. En 1 pieren figuurtjes lach In de zeldzame tekst" gesproken over 'gent kenmoord en etnisi gen'. 'De filmfabriekl mee élles behalve ea zondagmiddagvoorsl )- Keer'. De hoofdpersoon in deze roman richt zijn huis zo in dat hij al het goede en voortreffelij ke dat zich in de wereld bevindt om zich heen heeft en eigenlijk niet meer naar buiten hoeft. Hij reist en geniet in zijn leunstoel. Sliggers: „Büch had daar wel wat van weg, ja. Hij wilde wo nen in een museum. En ik kan me daarbij wel iets voorstellen. Het is toch fantastisch dat je de hele wereld, de wetenschap en alles waar je van houdt zomaar binnen handbereik hebt. Hij kon reizen in zijn eigen kamers. Maar toen ik in zijn huis rond liep, zag ik wel dat het einde van de ruimte om dingen in op te slaan in zicht was. Er was ook niets gerubriceerd of op de computer gezet. Maar alles was kraakhelder, brandschoon. Keurig bijgehouden door de huismeester." „Büch had een onstilbare hon ger naar de wereld om hem heen. Naar verre landen, naar eilanden. Maar altijd had dat ook met mensen te maken, of het nu een bibliothecaris op een eiland, een dictator, een onderzoeker of een ontdek kingsreiziger was, dat maakte niet uit. Altijd was er die men selijke toets. En toch was hij mensenschuw. Hij ontving maar heel weinig mensen in zijn huis." „Dat is een tic die meer verza melaars hebben. Ze leven so ber, gaan niet uit in dure res taurants, schaffen geen dure kleding aan, ze leven helemaal voor hun verzameling. Toen ik in het huis was, kwamen er nog steeds bestellingen van boeken binnen. Ongelooflijk. Büch be stelde in één keer waar wij in het museum een jaar over doen. Hij moet ongelooflijk veel geld hebben verdiend. Hij was daar handig in. Voor zo'n Las sie-reclame kr eeg hij misschien wel een miljoen. En af en toe maakten kleine drukkertjes een boekje met een gedicht of een verhaal van hem erin en dat signeerde hij dan. Dat bracht veel geld op. En hij had natuur lijk her en der columns." „Ik heb hem hier geregeld ont moet. Je viel al snel stil als hij begon te vertellen. Op het laatst had hij zoveel verzameld dat hij niet meer wist wat hij had. En dan bestelde hij bepaalde din gen gewoon opnieuw. Aanteke ningen maakte hij niet in boe ken. Er komt zelfs geen ex-libris in voor. Wel hebben we uitge zocht uit wat voor verzamelin gen de boeken kwamen." „Het zoeken ging me een beetje tegenstaan. Maar toen ik later zo'n achttien uur videoband aan het bekijken was, kreeg ik weer zo'n sympathie en bewon dering voor hem. Hij had een ongerepte charme. Kinderlijk enthousiast kon hij zijn. Büch in een oud, doorzweet T-shirt, in de zinderende hitte van een tropisch eiland. Büch met zijn ondeugende, jongensachtige blik, die de kijker een mede plichtige maakt bij zijn intellec tuele kwajongensstreken. Büch, de jongen die glimmend van trots Mick Jagger interviewt. Sliggers: „We hebben dus hier ook dat dodo-botje. En de band van die opname op Mauritius, waarop hij het van iemand krijgt aangeboden. Toen al had ik zo mijn twijfels." „Ik heb het er met kenners over gehad en zij bevestigden mijn twijfel: dat botje kon nooit van een dodo zijn geweest, het was veel te groot. Achteraf hebben we kunnen vaststellen dat het een elleboogbotje was van een grote schildpad die op Mauriti us voorkwam. Hij is daar dus gewoon geflest. Maar dat geeft allemaal niets. Hij was een mens die kon bewonderen, on voorwaardelijk. Meestal verlie zen wij dat als we groter wor den. Büch niet." 'Herkomst: Boudewijn Büch', t/m 8 mei 2005. Teylers Muse um, Spaarne 16 Haarlem; di t/m za 10-17 uur, zon- en feestdagen: 12-17 uur. Boek Herkomst: Boudewijn Büch, auteur Bert Sliggers, uitgeverij De Arbeiderspers. Na een kortstondige ziekte is vorige week de Warmondse ga leriehouder Hendrik Johannes Pruijsen overleden. Sinds 1998 bestierde Henk J. Pruijsen een naar zichzelf genoemde galerie voor moderne kunst in de Dorpsstraat van Warmond. Twee jaar geleden verhuisde hij na veel politiek gekrakeel zijn kunsthandel naar de voormali ge gymnastiekzaal. Een eigen galerie beginnen was voor Pruijsen een droom die in vervulling ging. Hij werkte 38 jaar als onderhoudsmonteur bij een staalkabelfabriek. Zijn vrije tijd besteedde hij aan het be zoeken van musea en veilingen. In eerste instantie was hij voor al gericht op romantische schil ders en impressionisten. Gaan deweg raakte hij ook steeds meer geïnteresseerd in de he dendaagse kunst. „Ik kan enorm genieten van de land schappen van Weissenbruch, maar evenzeer van de manier waarop de schaduwen zich af tekenen op een abstract werk van Schoonhoven", zei hij in ja nuari 1998 aan de vooravond van de opening van zijn galerie aan de Dorpsstraat 46a. Dankzij kunstbemiddelaar Len ny van der Munnik streek hij met zijn galerie neer in War mond. Op deze plek werkte hij met een groot bestand aan kun stenaars vijf jaar lang aan zijn naamsbekendheid. „Kunstko- Henk J. Pruijsen 1943 - 2005 pers vallen voor mijn enthousi asme. Ze hoeven heus niet met een te kopen. Ik bied ze een kop koffie aan en iedereen mag rustig rondkijken. Voor mijn part komen ze zes keer terug om naar een schilderij te kij ken", analyseerde Pruijsen in 2003 zijn succes. Op dat mo ment moest hij wegens het ver lopen van het huurcontract zijn pand uit. Hij vestigde zich vervolgens in de oude gymzaal aan het plein tje met de dorpspomp. Dat ge bouw was jarenlang onderwerp van een politieke str mond. Guus Ponsiot graag een theater irf Ook waren er plannj grand café. Uiteinde slechtte Pruijsen hei zijn voordeel. Hij mi galerie er in onderb: een kunstcafé begin» enthousiasme gingf slag. Hij kreeg de ga;l( Pomp en Het Oudej als buren. „Warmoii nu profileren als gaf vond hij. Bij de ope|e hij groot uit met eeih< steling van de 65 ku: die geregeld of ongr hem exposeerden^ Daniel Tavernier, if Hans Innemee, Elk-; jam Bentvelzen enj kunstenaars hebbei pen jaren hun werf toond. Ook voor mie als 'Tussen Koe en, de galeriehouder v| Daarnaast bracht 1 stenaars onder de? kunstbeurzen als d Alt Fair in Den Haij vember was hij nol woordigd op de Le, Antiques Fair in dej hallen. j> Henk J. Pruijsen isl geworden. Hij woi(r begraven in zijn w,g blasserdam. Theo de With ,e

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16