De glimlach van Mikhail De geweldige krachten van de zee Kustprovincies moeten voorbereid zijn op superstorm Rozenrevolutie in iets meer dan een geleden, heeft het 'an Sandra Roelofs taal veranderd. De ruw van president ;asjvili brengt elke haar zoontje naar li ze maakt ontbijt roor haar man. Als identsvrouw gaan erplichtingen veel verder. oor Mark van Assen ZATERDAG 5 FEBRUARI 2005 ER BIJ Sandra Roelofs (tweede van rechts) naast haar man Mikhail Saakasjvili, in gezelschap van de Oekraïnse premier Julia Timos- jenko (uiterst links met micro foon) en de Oekraïnse president Viktor Joesjtsjenko (tweede van links). Foto: GPD/Reuters Het is vijf uur in de middag en het is al donker, een winternacht in janu ari begint hier vroeg. Het heeft hard gesneeuwd. Alle lichten in de stad zijn uit. Zoals elke dag heeft Chiatura maar enke le uren stroom, van acht tot elf 's ochtends en van negen tot twaalf 's avonds. Proble men met de elektriciteitsvoorziening, een euvel waar praktisch heel Georgië mee kampt. In het armzalige huisje hoog tegen de heuvel is het doodstil. De deur gaat zacht piepend open. Nukri knipt zijn zaklantaarn aan en zwaait de lichtbundel naar een van de hoe ken. Van onder een deken piepen drie ge zichten tevoorschijn, twee jongetjes en een man met verwarde haren. Het is niet duide lijk of ze wakker schrikken of dat ze tegen el kaar aan waren gekropen vanwege de kou. De treinreis naar Chiatura, een half leeggelo pen mijnstad in de heuvels van midden-Ge- orgië, begint een dag eerder. Niet in de hoofdstad Tiblisi, wat het makkelijkste zou zijn, maar even daar buiten in Mtskheta. „Dat is een kleiner station", zegt Sandra Roelofs. „Als ik in Tiblisi opstap, maakt de directeur er meteen een hele show van, met bloemen en zo. Daar heb ik niet altijd zin in." Het is een van de tripjes die ze elke maand wel een keer maakt, telkens naar een ander deel van het land. Niet als Vrouw van de Pre sident, maar als voorzitter van SOCÓ, haar eigen humanitaire stichting, die hulp biedt aan armen, weeskinderen, bejaarden en ge handicapten. Als het boemeltje naar Chiatura vertrekt, in het vroege duister, staat het perron vol men sen die wachten op de Vrouw van de Presi dent. Grote ogen, open monden en vaak een verwachtingsvolle glimlach, alsof er een filmster voorbijkomt. Kinderen krijgen snoepjes of fruit, voor anderen is er een hand en een lach. In het treintje zelf is ook iedereen blij, want voor de gelegenheid zijn snel alle kapotte ra men gemaakt. „Dit is een erg arm gebied", zegt Roelofs. „Er is weinig water en eten, en er zijn stroomproblemen. De mensen heb ben het hier niet makkelijk. Veel jongeren, trekken weg om te werken, naar Tiblisi of naar Rusland, waardoor veel ouderen zijn achtergebleven. De zwakste groep, dus." Selectie In het kantoortje van SOCO wordt de vol gende dag voorbereid. Vierhonderd mensen komen een hulppakket halen. Ongeveer tweeduizend brieven heeft SOCO gekregen, alle met een verzoek om bijstand. Roelofs en haar vijf medewerkers hebben een selectie gemaakt en voor deze groep is er nu een pakket met 25 kilo meel, twee liter olie en een kilo suiker. De actie wordt gesponsord door de provin cie Zeeland, zoals bijna alle acties van SOCO gefinancierd worden met Nederlands geld. „De provincie had vorig jaar na de inaugura tie van mijn man spontaan wat geld aange boden. Het werd een symbolisch bedrag, ze zouden kijken wat ze aan het eind van het jaar over hadden. Nou, dat bleek dus vijfdui zend euro!" De gelukkigen hebben bericht gekregen: wie een paspoort meeneemt en een handteke ning zet, kan de spullen mee naar huis ne men. Wie de boel bedondert, kan rekenen op een controle: de goederen zijn alleen be doeld voor mensen die het echt nodig heb ben. Zo komen Roelofs en haar assistenten te recht in het koude donkere huisje hoog op de heuvel. De moeder van de jongetjes heeft een rammelend verhaal. Sandra bekijkt de situatie en knikt naar Anna: het pakket mag hier blijven. In het donker wordt het huis van de buren gezocht. Hier wonen drie bejaarde zusters, van wie er eentje toevallig in een ander SO- CO-project zit: adopt-a-granny, adopteer- een-oma. Het is niet best met de oudjes, ze beginnen direct te huilen. Ze hebben het koud, ze hebben geen geld, ze hebben hon ger. Kussen Als ze een tas krijgen met wat etenswaren, een cadeautje van een Duitse hulporganisa tie, willen ze alle bezoekers kussen. „Het is niet meer dan een doekje voor het bloeden", zegt Roelofs. „Dat weet ik ook wel, maar het is natuurlijk beter dan niks." Die avond trekt een spoor van ellende voor bij. Tien pakketten worden er afgeleverd in de krakkemikkige huisjes en tochtige flats waar de armen van Chiatura wonen, want niet iedereen kan de spullen zelf komen ha len. Een gehandicapt omaatje ligt verstopt achter schuifdeuren, een schizofrene mon gool zit zachtjes heen en weer te wiegen in het donker, een bejaarde vrouw met muts, sjaal en winterjas rilt in de natte vrieskou van haar lekkende flatje. Voor deze mensen is het nieuwe Georgië van president Mikhail Saakasjvili, die zijn land genoten na de Rozenrevolutie van november 2003 een beter leven beloofde, nog ver weg. Zijn populariteit is dan ook niet meer bij ie dereen even groot. Zijn vrouw treft overal wel een warm onthaal. „Sandra is de glim lach van de president", zegt iemand. Roelofs weet goed hoe ze overkomt, ze weet ook precies wat ze moet doen om zo over te komen. Ze ontkent echter dat ze dit doet om het beleid van haar man te verzachten. „Dit is hoe ik ben. Ik weet dat de mensen het waarderen als je ze persoonlijke aandacht geeft." Later, in het huis van de plaatselijke leider van Saakasjvili's Nationale Beweging, dat dient als logeeradres warmt Roelofs haar koude voeten aan een kacheltje. Hier dus wel. De partijman heeft stiekem stroom af getapt van het gemeentehuis. Vertrouwen „Treurig is het hier, hè, terwijl ze het vroeger onder de communisten best goed hadden. Er was werk en er was geld. Nu is er maar weinig meer. De mensen moeten weer lang zaam vertrouwen krijgen. Dat gebeurt ook wel, als de pensioenen en de salarissen weer normaal doorkomen. Op dit moment is het vertrouwen niet zo groot." Ze koestert haar bezoeken aan plaatsen als Chiatura. „Dit is eigenlijk het allerbelangrijk ste. Alleen zo kun je echte voeling houden met wat er in het land gebeurt en met welke problemen de mensen te maken hebben." Haar man spreekt zelden op deze manier met de bevolking, erkent ze. Soms ja, als hij een bezoek brengt aan een regio, dan wil hij symbolisch nog wel eens bij een gezin bin nenstappen. „Hij heeft er ook echt geen tijd voor. Hij heeft wel andere dingen aan zijn hoofd." De wittebroodsweken zijn voorbij, consta teert ze nu, na de eerste twaalf maanden van haar mans regeerperiode. Na de euforie van de revolutie moeten de handen uit de mou wen. De problemen in Georgië zijn nog steeds groot. „Het komend jaar wordt heel belangrijk. Misha wil in 2005 alles op de economie gooi en, het jaar daarna moet in het teken staan van het sociale beleid. Ik had liever dat het andersom was geweest, ook door wat we Sandra Roelofs en echtgenoot Mikhail Saakasjivili. Foto: EPA/Sergei Chirikov hier in Chiatura weer allemaal zien, maar dat is niet aan mij." Haar leven is na de Rozenrevolutie totaal veranderd. De Terneuzense beweegt zich niet alleen meer tussen de Georgiërs, maar komt ook in Washington bij George Bush, in Londen bij koningin Elizabeth en in Berlijn bij Gerhard Schroder. Ze komt op tv, ver schijnt in bladen, wordt gevraagd voor van alles en nog wat. „Het was een hectisch jaar. Voor mij, maar vooral voor Misha. Hij werkt vaak en lang. Vreemd genoeg zien we elkaar nu vaker dan in de periode vóór de revolutie. Met al die staatsbezoeken zitten we soms wel een paar uur achter elkaar samen in een vliegtuig. Ze heeft elke dag haar eigen schema en dat draait ze nauwgezet af. Ze brengt elke och tend haar zoontje Eduard (9) naar school, maakt ontbijt voor haar man en houdt dan een paar uur vrij voor vergaderingen en be zoeken. Om drie uur is Eduard uit, en dan gaan ze samen naar het kantoor van SOCO, waar ze zich twee uur lang aan de lopende zaken zet. Daarna moet haar zoon naar pianoles of tennissen, en tot hij naar bed moet zijn ze met z'n tweeën. Traditioneler De man werkt, zijn vrouw doet het gezin. Ze is inderdaad traditioneler geworden sinds ze in Georgië is. „Ik ben anders tegen de rolverdeling tussen mannen en vrou wen gaan aankijken. De rol van de vrouw is toch meer die in het gezin. Ik zie dat dit hier goed werkt, dus waarom zou het slecht zijn?" „Ik was vroeger ook al niet zo feministisch, hoor. Ze vragen me hier vaak voor allerlei vrouwenclubs, maar daar zeg ik altijd nee tegen. Het is gewoon niet mijn stijl. Ik zit meer in de sociale hoek." Na twee dagen gaat de reis verder naar het westen, naar een bejaardenhuis in Khoni, en dan naar Kutaisi, de tweede stad van het land. Nu is er een passagier extra. Een ou de vrouw die tijdens het rondbrengen van de pakketten bijna verwilderd werd aange troffen in een van de flats wordt in op dracht van Roelofs meegenomen naar een tehuis in Kutaisi. „Ze kon zo echt niet meer verder, het was schrijnend. We hebben haar familie, in dit geval alleen maar een neef, natuurlijk ingelicht. Ik geloof niet dat die er echt rouwig om was." De vrouw weet niet wat haar overkomt. Eerst de verre rit door de sneeuw naar Ku taisi, dan een nieuw bed in een warm huis met vier nieuwe kamergenotes. Roelofs ziet- het lachend aan. „Dit is toch wel het grote voordeel vah de positie waarin ik nu zit. Ik kan mensen echt helpen." ^Verwoestende vloedgolven zijn voor de -uj Noord-Hollandse kust geen realistisch jjsnario, denkt gedeputeerde Poelmann. cl|e Noordzee is er te ondiep voor. „Waar llf r e\wij ons wel zorgen over moeten maken ris min de gevolgen van een megaorkaan uit noordwesten. Met windkracht 12 of meer, in combinatie met springvloed." door Bert de Jong De vreselijke ramp die Azië en de oostkust van Afri ka op tweede kerstdag trof heeft volgens gedepu teerde Poelmann veel mensen in het laag gelegen Noord-Holland aan het denken gezet. „De schok kende beelden die de televisie toonden, roepen vra gen op." Hoe is het hier? Het drukt je met je neus op de fei ten, zegt hij. „Dat we respect en ontzag moeten hebben voor de geweldige krachten die de zee kan ontketenen. Zeker als je bedenkt dat de Noord-Hol landse bodem de komende decennia blijft dalen, de zeespiegel rijst, en de golfkracht aanzienlijk hoger kan zijn dan werd gedacht." Noord-Holland werkt al enkele jaren aan de Kustvi- sie 2050. Uitgangspunt is handhaving van de veilig heidsnorm die na de stormramp in 1953 werd inge steld, 1:10.000. Ofwel: duinen en dijken moeten een superstorm kunnen weerstaan die zich eens per tienduizend jaar manifesteert. „Zo'n storm heeft onze kusten nog nooit geteisterd, maar het kan in principe volgende week raak zijn. We moeten er dus op voorbereid zijn." Uit recente studies springen twee zwakke schakels in de kust verdediging in het oog. Daar zou het mis kunnen gaan, met grote gevolgen voor het achterland. De onbreekbaar geachte Hondsbossche en Pettem mer Zeewering tussen Hargen en Petten is fors te laag, en de duinenrij in de Kop van Noord-Holland - tussen Callantsoog en Julianadorp - is veel te smal. Die voldoen niet aan de veiligheidsnorm. Ook de bescherming van de badplaatsen Zandvoort, IJmuiden, Bergen aan Zee en Egmond aan Zee moet in de nabije toekomst flink vergroot worden. Staatssecretaris M. Schultz van verkeer en water staat heeft Noord-Holland opgedragen haar zo snel mogelijk te melden welke optie de voorkeur heeft. Poelmann: .Anders dan de naam Kustvisie 2050 misschien suggereert is het dus niet zo dat we het opkrikken van de veiligheid nog tientallen jaren op zijn beloop kunnen laten.." Noord-Holland moet wel zorgvuldig zijn, vindt de gedeputeerde. „Er zijn allerlei wetten en regels in dit land die we niet zomaar kunnen negeren. We proberen het tempo er desondanks in te houden." Poelmann benadrukt dat in afwachting van structu rele versterkingen de zwakke schakels in de Noord- Hollandse kustverdediging al speciale aandacht krijgen. „Zo wordt op diverse plaatsen extra zand op de stranden en in de kustzone gesuppleerd om bij storm de golven op te vangen. De gedeputeerde zegt dat 2005 een belangrijk jaar wordt voor de toekomstige kustveiligheid van Noord-Holland. Grofweg is de keuze tussen zee waarts of landinwaarts versterken, in meerdere va rianten. Elke variant heeft voor- en nadelen. Voor de duinen gaat zeewaarts versterken (massa's zand ervoor) aan kop. Al was het maar omdat in het ge val van landinwaarts versterken een groot deel van Callantsoog, waaronder appartementencomplexen, winkels, horecazaken, en het historische kerkje moet verdwijnen. De opdracht van Schultz, die in mei aanstaande een werkbezoek brengt aan Noord-Holland, is vol gens Poelmann helder. „We moeten met een voor stel komen dat uitvoerbaar is. breed draagvlak heeft, en tegemoetkomt aan de kustveiligheid. Bo vendien moeten bij het maken van een keuze alle aspecten meegewogen zijn. Zoals de gevolgen voor natuur- en landschap, of de eventuele meerwaarde voor het toerisme. Als bestuurder hecht ik zeer aan maatschappelijk draagvlak."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7