De toekomst van Irak: Vietnam of Noord-lerland? D ,5» A->. ZATERDAG 5 FEBRUARI 2005 Een Amerikaanse militair breekt in tranen uit bij de herdenking afgelopen week van 31 collega's, die vorige maand omkwamen bij een ongeluk met een legerhelikopter in Irak. Foto: Reuters/Erik de Castro iets toont toch aan dat lang niet iedereen ons hier weg wil hebben. Trouwens, 70 pro cent van de mensen is gaan stemmen. Dat zou echt niet zijn gebeurd als ze ons alle maal weg willen hebben. Rustig Volgens Amerikanen en Irakezen stabiliseert de situatie zich in het land. In het noorden en zuiden is het rustig, alleen rondom Bag dad slaat de vlam nog wel eens in de pan. „Natuurlijk zullen er nog bommen ontplof fen. Natuurlijk zullen er nog Irakezen en Amerikanen sneuvelen", verklaart Hajder, een 32-jarige Irakees. „De massale opkomst tijdens de verkiezin gen heeft de angel uit het verzet gehaald. Het is nu voor iedereen duidelijk dat een klein groepje problemen wil maken, terwijl de overgrote meerderheid verder wil en zich wil concentreren op een normaal leven." Krijgt Irak dus meer het karakter van Noord- lerland met een actieve IRA? „Ja, ik denk het wel", zegt Hajder. ,Af en toe bommen, af en toe aanslagen, maar geen massale veldsla gen meer. De komende jaren zullen de Ame rikanen nog blijven patrouilleren, maar dit wordt eerder een vredesmissie dan een leger dat een oorlog moet voeren. Ondertussen loopt Timothy Grucza, een filmmaker uit Australië, langs. „Ik ben de laatste tijd veel in Irak geweest en hoopte hier een dramatische film te maken over de verschrikkingen van de oorlog, maar het is eigenlijk behoorlijk saai hier." Als iemand die de oorlog zoekt ontevreden is, is dat - voor Irak tenminste - een goed teken. 60.000 doden aan Amerikaanse zijde, in Irak staat dat aantal na twee jaar op 1350. Omge rekend waren dat er in Vietnam gemiddeld twintig per dag, in Irak twee. „Het is zo makkelijk om Irak met Vietnam te vergelijken", zegt sergeant Rodney Wilmore, „maar ik geloof er niet in." Volgens Wilmore maken velen de vergelijking omdat men in de 21-ste eeuw veel sneller resultaat wil van een actie dan vroeger. „Iedereen wil nu on middellijke oplossingen. We vallen Irak bin nen en dan moeten we dus binnen ander half jaar verkiezingen houden, anders noemt iedereen de missie mislukt en wordt Irak een tweede Vietnam. .Alles moet nu, snel, direct. Als we de terro risten niet meteen pakken, beweert iedereen weer dat we de oorlog nooit kunnen winnen. De media hebben er ook zo'n handje van. Waar blijft die democratie in Irak, roepen ze. Maar in tijden van oorlog kan zoiets vaak niet in een paar maanden gebeuren. De Amerikaanse revolutie was een proces van decennia. Grote gebeurtenissen hebben hun tijd nodig." Deze mening wordt gedeeld door veel Ame rikaanse soldaten, waarvan het overgrote ge deelte trouwens nog nooit een schot gelost heeft. „Je ziet dat de bevolking steeds meer met ons samenwerkt", meent soldaat Patrick Ekpan, „Ze wijzen aan waar de terroristen zitten." Laatst waarschuwde een jochie Ekpan's pa trouille toen ze over een weg reden. Ekpan: „Dat kind maakte gebaren met z'n handen en riep boem boem. Wij stoppen en de weg controleren. Bleek er honderd meter verder op een bom naast de weg te liggen. Kijk, zo 3omst bij de Irakese verkiezingen was onverwacht hoog en het geweld minder dan Foto boven: Een Irakees jongetje in Al Kala, in het zuiden van Irak, viert de vrije verkiezingen. Foto: EPA. Foto rechts: Een Amerikaanse militair neemt een Irakees kind in zijn armen tijdens een bezoek aan een sji'ftische school in Bagdad. Foto: GPD/ Harald Doornbos Betekent dat ook dat het de goede kant opgaat met Irak of zal het Irakese verzet ooit proberen de samenleving te ontwrichten met geweld en bommen? Een land 1 tussen hoop en vrees. Wordt het Vietnam of Noord-lerland. agdad zuid. De missie voor de Ame- f ikaanse eenheid voor deze dag luidt: patrouilleer in de buurt van zeven scholen die dienst hebben gedaan als stem bureaus. De bedoeling is veiligheid te bieden aan de bevolking en te schieten op leden van het verzet die grote delen van Bagdad onvei lig maken. Als de patrouille na vier uur rondrijden plot seling stilhoudt op een drukke weg en de Amerikaanse soldaten uit hun jeeps sprin gen, zie je de bevolking op straat terugdein zen. „Is er iets aan de hand?," vraagt een Ira kees in gebroken Engels. Vervolgens lopen de soldaten - kogelvrije vesten aan, helmen op en machinegeweren in hun handen geklemd - richting een win kel. Opnieuw vraagt de jonge Irakees wat er aan de hand is. Dan laten de Amerikaanse militairen via hun tolk weten wat er loos is. „We hebben honger, waar kunnen we wat brood kopen?" Prop alle incidenten die zich voordoen in een Journaal-item van een minuut, en je zou denken dat in dit land een oorlog woedt die zijn weerga niet kent. Constante aanvallen op Amerikaanse soldaten. Autobom hier, schietpartij daar. Tien mensen vermoord in het westen, twee anderen ontvoerd in het oosten. Zeker in Europa zijn velen er van overtuigd dat de Vietnamoorlog zich herhaald. Want net als Vietnam destijds valt Irak niet te win nen en zal het leiden tot Amerika's tweede Waterloo. De Amerikaanse soldaten in Irak beschouwen de vergelijking met Vietnam als een Europees hersenspinsel, geen realiteit. „We weten dat Europa het niet eens is met Door Harald Doornbos de oorlog in Irak, maar de vergelijking met Vietnam gaat mank", zegt patrouillecom mandant, sergeant Travis Dusenberry, ter wijl hij nonchalant toekijkt hoe zijn collega's brood kopen. „Vietnam was een totale oor log, met enorme veldslagen. In Vietnam hadden Amerikaanse soldaten drie of vier keer per dag vuurcontact met de vijand. Hier in Irak hebben wij het soms weken rustig." Terwijl de Irakezen op straat inmiddels weer doorlopen, er auto's langsrijden en kinderen de Amerikaanse soldaten belagen met ein deloze verzoeken om snoep en rugzakken, haalt Dusenberry diep adem en zegt: „Mijn vader heeft gevochten in Vietnam en ik kan je zeggen: Irak is geen Vietnam, het komt niet eens in de buurt." Slachtoffers Natuurlijk is het verleidelijk om Irak en Viet nam gelijk te stellen. Immers, de ingrediën ten lijken dezelfde. Meer dan 100.000 Ameri kaanse soldaten in een ver land, een vijandi ge bevolking, dagelijkse slachtoffers onder de troepen, een schier eindeloze reeks van gewelddadige incidenten, miljarden dollars aan kosten en een anti oorlogsbeweging in de VS zelf. Er is tevens een groot aantal verschillen. In tegenstelling tot Vietnam, waar de Amerika nen samenwerkten met de zeer impopulaire minderheidsregering van Zuid-Vietnam, zijn de Amerikanen in Irak een alliantie aange gaan met de meerderheid, bestaande uit sji'iten en Koerden. Waar de Zuid-Vietname- se regering voornamelijk bestond uit rijke katholieken die nauwelijks enige band had den met de overwegend boeddhistische be volking, vertegenwoordigt het politieke en religieuze leiderschap in Irak - premier Alla- wi en ayatollah al-Sistani - juist de grote meerderheid. Ook de manier van vechten verschilt. In Vietnam opereerde de Vietcong vanuit Noord-Vietnam. Offensieven tegen het Ame rikaanse leger waren soms zeer grootschalig waarbij vele duizenden Vietcong-soldaten de bezetter aanvielen. In Irak is er nauwelijks sprake van zo'n verzet. Na de val van Fallujah, eind vorig jaar, heeft het Irakese verzet geen enkele uitvalsbasis meer om ongestoord operaties te kunnen voorbereiden. Daarbij zijn de aanvallen op de Amerikanen nooit massaal, maar juist zeer kleinschalig. Het Irakese verzet gebruikt voornamelijk autobommen of zelfmoord commando's. „Ze schieten een paar kogels of granaten op ons af en maken dan dat ze wegkomen", meent een Amerikaanse offi cier in Bagdad. Om de vergelijking met Vietnam nog krom mer te maken, het waren juist de Zuid-Viet- namezen en hun Amerikaanse bondgenoten die tegen verkiezingen waren, de Vietcong was er juist voor. In Irak waren het de Ame rikanen, sji'iten en Koerden die verkiezingen wilden, slechts de soennitische moslims (20 procent van de bevolking) waren tegen de stembusgang. Doden Ook het aantal slachtoffers aan Amerikaanse zijde laat een duidelijk verschil zien tussen Vietnam en Irak. Vielen er gedurende de tien jaar durende Vietnamoorlog ongeveer

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5