Ode aan de fantasie Een zorgzame vader met geld Waarom de genieën zijn uitgestorven Leerling Molegraaf haalt j bij leermeester Warrel HOC 144 Nieuw literair hoogtepunt van Umberto Eco Hugo Claus. Foto: GPD/Maurice Nelwan ge en Mischa de Vreede beklagen zich er over dat De Bezige Bij zelfs helemaal geen belang stelling meer heeft voor hun werk en Kouwe- naar vindt het terecht vreemd dat herdrukken van zijn Brechtvertalingen zonder kennisge ving aan hem zo maar kunnen verschijnen. Alles wijst er op dat de aandacht, de zorg die Lubberhuizen gewend was aan zijn 'kinderen' te spenderen verzakelijkt en verwatert met alle vervelende gevolgen voor de Bij van dien. De uitgeverij raakt haar dominante positie binnen de literaire wereld kwijt, auteurs lopen weg en jongeren laten die uitgeverij van de vijftigers links liggen. Ik heb er slechts één nul af gedaan geeft daar om een mooi tijdsbeeld en vooral veel karakte ristieke portretten van belangrijke auteurs. De zakelijke nuchterheid van Hermans. Het gees tige en chaotische maar altijd persoonlijke van Campert. De beschaafde boosheid van Jaap Harten, het onbegrip van Vinkenoog, de prachtige woede van Nel Noordzij en niet te vergeten de verontwaardiging van Aldert Wal recht als hij op 16 december 1962 aan Lubber huizen schrijft: 'Kapot ben ik ervan geweest, ik ben er nog kapot van, dat mijn meisje geen maagd meer is. Lacht u daar om? Lees dan bij gaand manuscript en u zult me begrijpen.' Hoe werkt het geheugen? Het is ei genlijk deze vraag die centraal staat in 'De mysterieuze vlam van koningin Loana', de nieuwe roman van de Itali aanse schrijver Umberto Eco. De ver teller probeert zich na een beroerte iets te herinneren van zijn leven, met als resultaat een even aandoenlijke als fascinerende zoektocht naar een verloren gewaande jeugd, waaraan maar geen einde lijkt te kunnen ko men. 'Ik bevond me in een labyrint. Welke richting ik ook nam, het was niet de juiste.' roman recensie Jacob Moerman 'De mysterieuze vlam van koningin Loana' door Umberto Eco. Vertaling Rob Gerritsen en Henny Vlot. Uitgeverij Prometheus. Prijs-. 25,00. Wie door de nieuwe roman van Eco bladert, wordt onmiddellijk getrof fen door de talrijke illustraties. Wat hebben die plaatjes van Flash Gor don, Felix de Kat en Popeye te zoe ken in een roman over iemand die zijn geheugen kwijt is? En wat is de betekenis van die kleine foto met een halfnaakte Josephine Baker? Het is bepaald geen toeval dat Eco in De mysterieuze vlam van koningin Loana gebruik heeft gemaakt van al lerlei voorbeelden uit de populaire cultuur. De schrijver van de wereld beroemde roman De naam van de roos houdt zich als wetenschapper bezig met verschijnselen van massa communicatie en de consumptie maatschappij, waaronder reclame en stripverhalen. Zijn nieuwe roman lijkt hij voor een belangrijk deel vooral te hebben geschreven om de precies weet welke naam de hoofd stad van Japan heeft. Om zijn episo disch geheugen op te frissen krijgt de man van zijn neuroloog de op dracht een dagboek bij te houden en reist hij af naar zijn oude familiehuis in Solara, waar hij als kind opgroei de. En in die enorme woning, die doet denken aan het klooster uit De naam van de roos, laat hij zijn jonge jaren terugkeren met behulp van de talloze voorwerpen die hij in de wo ning aantreft, zoals de boeken van zijn grootvader, antiquaar en ver woed verzamelaar, en de strips die hij als kind las. De mysterieuze vlam van koningin Loana is niet alleen een speelse te rugkeer naar een tijd vol onschuld en kinderlijke fantasieën. In het fa miliehuis probeert de man aan de hand van tastbare herinneringen zijn leven te reconstrueren. En lang zaam maar zeker wordt het dan dui delijk dat de voorwerpen een enor me waarde vertegenwoordigen. Met elkaar geven ze een beeld van een wereld die anders verloren was ge gaan. De man bevindt zich in de fa miliewoning als het ware in het cen trum van zijn eigen geheugen. Ep dat leidt weer tot andere herinnerin gen, die te maken hebben met pijn lijke gebeurtenissen uit het fascisti sche Italië van de Tweede Wereld oorlog. Met De mysterieuze vlam van konin gin Loana heeft Eco een zeer indruk wekkende roman geschreven, waar in ernst en speelsheid voortdurend een boeiende strijd leveren en het venijn zich in de staart bevindt. Bo venal is de roman op te vatten als één grote ode aan de fantasie, het belangrijkste wapen tegen de kille werkelijkheid. Harry Mulisch. Foto: ANP/Marcel Hemelrijk Remco Campert. Foto: ANP/Marcel Hemelrijk brieven recensie Wim Vogel 'Ik heb er slechts één nul afgedaan. Brieven van en aan Geert Lubberhuizen'. Samenstelling en inleiding Hans Renders. Uitgeverij De Bezige Bij. Prijs: €19,90. Veertig jaar lang was Geert Lubberhuizen uit gever. In het midden van de oorlog gaf hij rijmprenten uit, de allereerste was De Achttien Dooden van Jan Campert. De opbrengst was bestemd voor het Utrechts Kindercomité dat joodse kinderen aan onderduikadressen pro beerde te helpen. Toen hij in 1983 terugtrad als uitgever van zijn De Bezige Bij liet hij een fonds na met vrijwel alle belangrijke vijftigers erin. Hoe hij die fantastische 'stal' bijeenhield, hoe hij op zijn eigen wijze geestig en subtiel omging met die diverse paradepaardjes, blijkt uit het boek Ik heb er slechts één nul afgedaan. Brieven van en aan Geert Lubberhuizen. In zijn inleiding schrijft samensteller Hans Renders dat het vooral zijn charme was die Lubberhuizen in staat stelde jarenlang om te blijven gaan met de moeilijkste en meest veel eisende auteurs. En zijn incasseringsvermo gen, voeg ik daar aan toe. Want als er iets in de ruim tweehonderd brieven van Lubberhuizen en van auteurs als Campert, Jan Cremer, Hugo Claus, Harry Mulisch, Willem Frederik Her mans, Bomans, Marten Toonder en Vestdijk opvalt, zijn het de rust en kalmte die Lubber huizen weet te bewaren ten opzichte van nu eens hilarische, dan weer dramatische verzoe ken van de laatsten. Lubberhuizen was niet alleen hun uitgever! Hij was hun financier en administrateur, regelde hun scheidingen, zorgde voor schoonmoeders en psychisch gestoorde ex'en, organiseerde onderdak voor kinderen, stuurde fruitmanden, verkocht hun auto's, (ver)kocht huizen en ap partementen van en voor zijn zo geliefde au teurs en is voor een enkeling (Remco Campert, Jan Cremer) een zorgzame vader, met geld. Maar midden jaren zeventig verandert er iets in de brieven. Jules Deelder vraagt aandacht voor andere auteurs dan die uit de grachten gordel komen. Jaap Harten klaagt dat zijn boe ken de ramsj ingaan. Vinkenoog, H.C. ten Ber- Umberto Eco heeft een zeer indruk wekkende roman geschreven. Foto: GPD/Sieko Kloosterhuis wereld van de semiotiek en litera tuur te verenigen. De hoofdfiguur in Eco's nieuwe ro man is de zestigjarige Giambattista Bodoni, die na een beroerte bijkomt en ontdekt dat hij zijn geheugen heeft verloren. Dat wil zeggen: ge deeltelijk. Hij herkent zijn vrouw en dochter niet meer, terwijl hij nog 1. (2) Dan Brown, De Da Vinci code Luitingh-Sijthoff, 19,95 2. (1) John Grisham, De deal Bruna, 19,95 3. (4) Dan Brown, Het Bernini mysterie Luitingh-Sijthoff, 19,95 4. (3) Han van Bree, Het aanzien van 2004 Spectrum, 14,95 5. (5) Dan Brown, Het Juvenalis dilemma Luitingh-Sijthoff, 19,95 6. (6) Saskia Noort, Terug naar de kust Anthos, 12,50 7. (-) Dan Brown, De Da Vinci code. Geïllustreerde editie Luitingh, 29,95 8. (7) Saskia Noort, De eetclub Anthos, 18,95 9. (io) Simon Cox, De geheimen van de Da Vinei code Forum, €12,50 10. (-) Annejet van der Zijl, Sonny Boy Nijgh Van Ditmar, 17,50 Bron: CPNB/De Bestseller 60 Dan Brown duldde John Grisham maar één week op de eerste plaats. De Da Vinci Code is weer terug, en ook de luxe-editie van het boek keert terug in de top tien. Opvallende binnenkomer: Sonny Boy, het waar gebeurde verhaal van een getrouwde huismoeder met vier kinderen die in de jaren twintig iets krijgt met een Suri naamse jongen. Aan Schmidt-bio- grafe Annejet van der Zijl kun je de ontrafeling van de geschiedenis gerust overlaten. roman recensie Nico de Boer 'Een vriend voor de schemering' door Hans Warren. Prijs: €15,00. 'Tussen Borssele en Parijs. Keuze uit 'Geheim dagboek', 1945-1951'. Prijs: €10,00. 'Het wekkertje van 23:34' door Mario Molegraaf. Prijs: €17,95. Alle boeken verschenen bij uitgeverij Balans. Alida Vally als Anna en Joseph Cotton als Holly in The Third Man, waarin de beroemde toespeling over het verband tussen genialiteit en barre omstandigheden werd gemaakt. Foto: Kippa Mario Molegraaf viste uit de nalatenschap van zijn levens partner Hans Warren (1921- 2001) de roman Een vriend voor de schemering uit 1952. Uitgevers durfden er indertijd hun vingers niet aan te bran den vanwege de onversneden homoseksualiteit die eruit spreekt. Molegraaf schreef zelf Het wekkertje van 23.34, dat behal ve een eresaluut aan Warren vooral een afrekening is ge worden. Hij reageert daarin onder andere op het drie jaar geleden verschenen laatste deel Geheim dagboek 2001 van Hans Warren. Diens uitgeverij besloot het slot van zijn dag boekenreeks met voorrang te publiceren vanwege de hart verscheurende wijze waarin de dichter, dagboekschrijver en li terair criticus zijn laatste le vensjaar beschrijft. De dagboe ken die de periode 1987-2000 beschrijven, houden we nog te goed. In dat laatste deel schrijft War ren ook over de knetterende ruzies met Molegraaf, met wie hij zo'n 23 jaar samenwoonde in hun huisje in het Zeeuwse Kloetinge. Mij staan vooral nog de passages voor de geest waarin de doodzieke Warren schrijft over de hufterige ma nier waarop hij soms door zijn veertig jaar jongere levensgezel werd gekleineerd. Al dient hierbij opgemerkt dat Warren ook niet altijd de gemakkelijk ste was. Dat Molegraaf met dat deel, waarvan hij zelf de bezorger was, niet altijd even gelukkig was, is begrijpelijk. In zijn boek Het wekkertje van 23.34 - de ti tel verwijst naar de tijd waarop de levenspartners hun arbeid staakten - belicht hij onder an dere nu zijn kant van de zaak. Niet dat hij in de voetsporen van zijn leermeester probeert te treden. Voor Warren was zijn Geheim dagboek, dat in zijn geheel de periode 1942- 2001 bestrijkt, immers een hei lige noodzaak, waarin de dich ter uit een obsessieve drang zijn leven tot in het detail trachtte vast te leggen. Voor Molegraaf is dit, voor zover te overzien, niet het geval. Hij schrijft in Het wekkertje van 23.34 doorgaans warm over Warren. Dat zal beslist oprecht gemeend zijn. Maar als hij nu en dan, bijna ter loops, onbarmhartig uithaalt naar zijn levensgezel ontkom je niet aan de indruk dat Mole graaf vooral ook zijn gram wil halen. Wat hij schrijft is net zo persoonlijk als wat Warren in zijn dagboeken doet. Maar bij Warren, hoe openhartig, gena deloos en schaamteloos hij ook is, wordt het zelden gt nant. Bij Molegraaf, inmidde! getrouwd (met een vrouw), I dat anders. Tijdens het leze van zijn boek beving me steeo vaker het gevoel dat het nl niet aanging wat ik las. Aj (tekst)bezorger van Warrer nalatenschap is hij me liever. Zonder hem zouden we mi1 schien ook niet gehoord hel ben van de roman Een vriei van de schemering uit 191 Het boek vertelt over het troo teloze leven van homo's in c jaren vijftig, toen Parijs hj trefpunt was dankzij Noori Afrikaanse schandknapen. 1 een troosteloos milieu va smoezelige achterkamertji ontstaat een liefde tussen t Nederlandse homoseksue Wouter en de Algerijn Bahi die tragisch eindigt in Zeelanj Uitgevers durfden indertij) begin jaren vijftig, dit mani script niet te publiceren vaj wege de onverholen homosei' sualiteit die erin wordt b; schreven. Het was nog v voor de tijd dat Gerard Rei zijn geruchtmakende brievei boeken zou publiceren. Wa ren had in zijn dagboeken novellen al aangetoond dat in hem ook een romancier ve scholen zat, die net als Re> putte uit zijn eigen leven t beschikte over een verfijnt schrijfstijl. Een vriend voor l schemering getuigt daarvan. Verhelderend in dit opzicht 1 het tegelijk verschenen boekj Tussen Borssele en Paril waarin Molegraaf fragments uit Geheim dagboek tussj 1945-1951 selecteerde die ve wijzen naar de roman. Mol graafs nawoord bij het boek voorbeeldig. Al schiet hij son door, als hij bijvoorbeeld rn pathetische stelligheid ve klaart: „Niemand schreef genadeloos en genadig over 1 liefde als hij." Dat klinkt teve naar de blinde bewonderai Ook is Warrens stijl hier n niet zo eigen als hij bewee Die 'eigen stem' ontwikkel zich pas gaandeweg in Gehei dagboek. iJon non-fictie recensie Kees Buijs 'Het menselijk genie. Streven naar het ultieme in kunst en wetenschap door de eeuwen heen' door Charles Murray. Uitgeverij Het Spectrum. Prijs: €49,95. „Onder de Borgia's kende Italië der tig jaar lang moord en doodslag. Die tijd bracht ook genieën als Michel angelo en Leonardo da Vinei voort. Zwitserland heeft al vijfhonderd jaar democratie en vrede, en wat heeft het opgeleverd? De koekoeksklok." Het zijn woorden van Harry Lime uit de film The Third Man. In het Wenen van vlak na de Tweede Wereldoorlog drijft Lime - gespeeld door Orson Welles - zwarthandel in verdunde penicilline, met talrijke doden en verminkten als gevolg. Als zijn oude vriend Holly Martins, die in Amerika de kost verdient met het schrijven van driestuiversromanne- tjes, hem ontmoet bij het reuzenrad in het Prater, maakt Lime zijn be roemde toespeling op Italië aan het begin van de zestiende eeuw: barre tijden stimuleren vindingrijkheid en genialiteit. Lime leeft ernaar. Er zijn zelfs statistische aanwijzingen voor. In Het menselijk genie stelt de Amerikaanse politicoloog Charles Murray vast dat volgens zijn reken model oorlog bevorderlijk is voor de opkomst van opmerkelijke kunste naars en wetenschappers. Het doet denken aan de volkswijsheid dat ar- tistiekelingen pas iets groots verrich ten als ze honger en armoede lijden. nen van eeuwen geleden zijn, levert hem ongetwijfeld het verwijt op dat hij zowel vrouwen als niet-Europea- nen niet naar waarde schat. In Het menselijk genie verweert hij zich bij voorbaat tegen deze kritiek door alle mogelijke berekeningen en her schikkingen op zijn verzameling toonaangevende geleerden en kun stenaars toe te passen, en er ook nog bestanden aan Chinezen, Japanners en Indiërs in op te nemen. Maar de uitkomst verandert er niet door. Nogal wiedes, zullen zijn critici over het resultaat zeggen. Murray baseert zijn wereldwijde verzameling van bijna vierduizend artistieke en we tenschappelijke toppers - van wie 98 procent mannen - op het aantal ma len dat ze genoemd worden in toon aangevende naslagwerken en ency clopedieën. Die zijn op hun beurt het product van blanke Europese mannen. Toch is hiermee niet gezegd dat zijn boek op een cirkelredenering berust. Hij laat overtuigend zien dat de maatschappelijke en culturele om standigheden in de grote Europese steden vanaf de Renaissance tot in de negentiende eeuw bij uitstek be vorderlijk waren voor de ontplooiing van getalenteerde kunstenaars en wetenschappers. In de praktijk wa ren dat bijna altijd mannen. Hetzelfde christendom dat zo'n be langrijke factor bleek in het stimule ren van mannen tot grote prestaties, hield de vrouwen voor dat zij kinde ren moesten krijgen en het huishou den moesten doen. Murray wijst ver der op de interessante culturele oor zaken die kunnen verklaren waarom joden sinds 1800 zoveel geniale kun stenaars en wetenschappers hebben opgeleverd. Voor elke stelling en veronderstelling voert hij reeksen cijfers en analyses aan. Dat vraagt nogal wat van de le zers. Hij maakt wel erg veel werk van het onderbouwen van conclusies die je eigenlijk al op bladzijde een kunt trekken. Aan het slot van zijn boek verlaat Murray de paden van de cijferende wetenschap en kruipt hij in de rol van cultuurcriticus. De tijd van de grote genieën ligt achter ons, con cludeert hij. Het prestatieniveau is afgenomen. Vooral in de kunst heb ben we de laatste anderhalve eeuw nog maar weinig vernieuwends ge zien. Die werd vroeger gemaakt in opdracht van, en ten behoeve van, een elite. Tegenwoordig moet kunst juist een breed publiek trekken. Had een genie als Mozart nu geleefd, dan zou hij geen symfonieën en kerkmu ziek in opdracht van vorsten en geestelijken hebben gecomponeerd, maar waarschijnlijk 'popmuziek heb ben geschreven. Daarmee is niet alles gezegd. Vol gens Murray zijn echte topprestaties onhaalbaar zonder geloof in hogere waarden. Door het overheersende ongeloof en cultuurrelativisme is de kunst de afgelopen eeuw gedegra deerd tot vakkundig gemaakt amu sement. De hele westerse bescha ving is in verval, sombert Murray, maar als de grote talenten weer gaan geloven, kan het volgens hem weer goed komen. -Streven naar het ultieme in kunst en wetenschap "IV door de eeuwen heen Murray zelf vertrouwt het verband tussen oorlog en creativiteit ook niet helemaal. Mogelijk hangt oorlog sa men met andere factoren die van in vloed zijn op creatieve en geniale personen. Mogelijk zadelt zijn com plete model hem op met een vals verband. Kortom, het menselijk ge nie vereist op zichzelf de nodige ge nialiteit om het hoe en waarom bloot te leggen. Hij slaagt daar maar ten dele in, zoals zal blijken. Zijn conclusie dat de geniale toppers uit de wereldgeschiedenis vrijwel uitsluitend blanke Europese man-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 4