ïter slaagt waar de blitie faalt D De methode Peter R. de Vries krant en weekblad en later op televisie. weigert hij zelfs naar andere informatie te kijken," aldus Waisvisz. Voordeel De Vries zucht als de naam Waisvisz valt. „Ik heb haar eindeloos aan de telefoon gehad. Als ik een mening heb, dan heb ik mijn huis werk gedaan. Ik geef mijn mening niet zo maar. Pas als ik dossiers heb gelezen, er ben geweest, met iedereen gesproken dan vorm ik me een oordeel. Als ik dan een mening heb en ik verkondig die, dan ben ik niet vaak onder de indruk van de tegenargumenten die door mensen die om te beginnen vaak het dossier niet eens gelezen hebben en er even een detail uitpakken." De oud-collega's Jong bloed en Vuijk vragen zich beiden af hoe lang De Vries nog doorgaat. „Hoe lang kun je zo doorbeu ken? Hoe lang houdt ie mand het ook fysiek vol," zegt Vuijk. De Vries moet er om glimlachen. „Ik rook niet, drink niet. zorg dat ik fit blijf. Anders is het een slijtageslag die je niet vol houdt. Ik heb altijd met nare verhalen te ma ken, getraumatiseerde mensen, verdriet en onzekerheid." „Ik pak mensen aan. De advocatenfaxen met schadeclaims vliegen me om de oren. Ieder woord wordt op een goudschaaltje gewogen. Het vergt dan veel van je om het altijd goed te doen. „Ik weet niet hoe lang ik doorga. Mijn con tract duurt nog anderhalf jaar. Het is wel iets dat me bezighoudt, of en hoe ik door moet. Ik speel met de gedachte de politiek in te gaan. Het is iets dat zich langzamerhand wat uitkristalliseert. Ik ben er nog niet uit. Er zijn mensen in mijn omgeving die zeggen dat ik er in een mum van tijd gek wordt. Ik ben niet iemand van compromissen en einde loos vergaderen." Peter R. d e Vries misdaadverslaggever ZATERDAG 5 FEBRUARI 2005 zan televisiemaker Peter R. de Vries wat sjl •n politie en justitie niet kunnen? Hij lost n' iik na moordzaak op. Is er een Methode 32 ■xi Peter R. de Vries en is die onfeilbaar? u 4 ATi door Dolf Rogmans eter R. de Vries, de bekendste mis daadverslaggever van Nederland, houdt kantoor op een van de saaiste plekken van Nederland: het Hilversumse mediapark. In een goeddeels verlaten kantoorpand van zijn werkgever tv-producent Endemol bezet de redactie van Peter R. de Vries een be scheiden ruimte op de vierde verdieping. Dit jaar beleeft het televisieprogramma Peter R. de Vries zijn tiende seizoen. De Vries zelf is ruim 25 jaar actief als misdaadverslagge ver; eerst voor de krant en weekblad en later op televisie. Volgens zijn eigen boekhouding heeft hij onderzoek gedaan naar 403 moord zaken. In de tas van De Vries zit een mapje met een paar A-viertjes waarop de moordza ken op alfabetische volgorde staan. De meeste ruimte in zijn kantoor wordt in beslag genomen door de wand met archief mappen. De Vries: „Het is maar een klein deel. Thuis bewaar ik het meeste. Ik besteed uren per week aan het bijwerken van mijn archief. Als je me vraagt naar een zaak van 23 jaar geleden, heb ik in vijf minuten het dossier te pakken." Niet alles wat de misdaadverslaggever on derzoekt, wordt ook opgelost. „We hebben net twee zaken met de verborgen camera ge draaid die mislukten. Er gebeurde niet wat we hadden verwacht. Dat is jammer want zoiets kost erg veel mankracht en geld. Ge lukkig gebeurt dat niet al te vaak. Meestal hebben we eerder door of een zaak succes vol is." Een steekproef op zijn site leert dat in zeker de helft van de zaken, waarin De Vries on derzoek deed, de dader nog spoorloos is. Voor de misdaadverslaggever een belangrij ke reden door te gaan. „Voor de moord op Petertje Oort mogen ze me midden in de nacht wakker maken. De zaak is verjaard, maar het is me een lief ding waard te weten wie het heeft gedaan." „Het is mijn overtuiging, dat als je maar lang genoeg aan een zaak werkt, je hem uiteinde lijk oplost. Dat geldt ook voor de politie. Vaak wordt te snel het bijltje er bij neerge gooid. Ik heb een bepaalde mate van gedre venheid. Ik kan niet iets half doen. Ik wil niet weten waarom zaken niet opgelost kunnen worden. Ik interesseer me alleen voor die ene reden waarom een zaak wel lukt. Als ie mand er drie keer niet is, is dat voor mij aan leiding een vierde keer langs te gaan en geen reden om te zeggen: hij was er niet, zaak ge sloten." Hoewel niet alles lukt, wist De Vries in een flink aantal dossiers een doorbraak te be werkstelligen. Zijn meest recente succes is de moord op de 31-jarige Bebe Pana uit het Brabantse Nuenen. Haar dode lichaam werd aangetroffen onder een betonvloer van haar zwager. Haar man is nu de hoofdverdachte. Na speurwerk van De Vries. De politie zag er nooit een zaak in. Dat geldt ook voor bij voorbeeld de Baamse moordzaak, en in de Puttense moordzaak stelde hij de dwaling van politie en Justitie aan de kaak, ze had den de verkeerde daders te pakken. Camera Waarom weet De Vries zaken wel op te los sen, waar politie en justitie falen? Peter Vo gelzang, oud-korpschef in Utrecht: „Hij kan dingen doen die de politie niet mag doen. Bijvoorbeeld met een camera bij mensen naar binnen dringen, en hij heeft de luxe dat hij die zaken kan kiezen, waar succes te ha len valt. Wij als politie moeten minder kies keurig zijn, en mensen praten soms liever met hem dan met ons. Hij is bekend van te levisie en sommige mensen hopen wellicht nog eens in beeld te komen." „Er is geen methode De Vries, het is gewoon Peter zelf die het verschil maakt," zegt Si mon Vuijk. Hij werkte acht jaar lang als eindredacteur bij het tv-programma van De Vries. „Hij werkt uiterst secuur. Hij heeft een enorme feitenkennis en werkt hard. Hij is er echt dag en nacht mee bezig." Jaap Jongbloed (nu Tros Vermist) maakte met De Vries begin jaren negentig het tv- programma Crime Time. „Er zijn maar wei nig mensen die zijn niveau halen. Het is dan ook niet makkelijk om voor hem te werken. Het succes van zijn programma laat zich voor negentig procent verklaren door zijn inzet." Dagelijks, zo beschrijft De Vries, komen er vele tips binnen bij de redactie van het pro gramma. „Per mail, maar nog steeds ook per brief. Van nabestaanden, vrienden, maar ook van Justitie en advocaten die willen dat ik eens naar een zaak kijk." Als het even kan, bekijkt de Vries alle post zelf. „Omdat ik vaak op kleine dingen aansla die anderen laten zitten. Het is ook onder deel van mijn werkwijze. Ik wil alles lezen om goed op de hoogte te zijn. Alleen dan kun je verbanden leggen." Uit die stapel tips kiest De Vries slechts en kele zaken waarmee hij aan de slag gaat. „Bij een zaak moet de deur nog op een kier staan. Er wat moet nog wat in te manoeuvre ren zijn. Op het moment dat een zaak juri disch is afgehandeld en dichtgetimmerd houdt het een beetje op. Ik wil wel wat kun nen bewerkstelligen in een zaak." Samen met een van de zeven journalistert op de redactie begint hij vervolgens aan de zaak. De Vries: „Een ding is cruciaal. Dat je ter plekke gaat kijken. Je moet daar zelf de lucht opsnuiven en om je heen kijken en zien hoe dingen zich tot elkaar verhouden. Het grappige is vaak dat er dan net iemand met zijn hond langskomt en die zegt: 'wat doet u hier' Inmiddels ben ik wel bekend en dan zeggen ze, u komt zeker voor die zaak hè? Hoe vaak ik dan al niet gehad heb, dat iemand zegt, ik heb wat gezien, heb de poli tie gebeld, maar ben nooit gehoord. Dan vertelt zo'n man een heel verhaal waar ik van denk, mooi, bedankt." Handwerk „Het zit dus in de kleine dingen, het hand werk. Dat is wat Jaap Jongbloed ook bedoelt. Ik sla aan op dingen die Idein en onbeteke nend lijken, maar waar ik van denk, dat klopt niet. Als iets niet klopt, heeft dat con sequenties voor de rest." Vervolgens gaat De Vries of een van zijn re dacteuren alle betrokkenen af. Desnoods meerdere keren. Dat beaamt Hans van der Velde, de broer van de in de Baamse moord zaak vermoordde mevrouw Van der Velde: „Wij hadden vooral contact met een redac teur, Kees van der Spek. De Vries heb ik nau welijks gezien of gesproken. Van der Spek deed het allemaal heel keurig hoor. Hij is vaak langs geweest, en ze hielden ons goed op de hoogte en gaven prima adviezen." Wel verbaast het Van der Velde tot op de dag van vandaag dat het team van De Vries bin nen twee dagen de bankgegevens van zijn zus boven water had. Van der Velde: „Ze kunnen blijkbaar meer dan de politie. Mis schien kunnen ze een zak met geld bieden." De Vries kleurt een beetje als hem wordt ge vraagd hoe dat kan. „Vraag niet hoe het kan, profiteer er van. Soms moet je geluk hebben in zaken. Het geluk dat je een goed kanaal aanboort. Ik ga niet het geheim van de smid vertellen. Aan de andere kant is er heel veel openbaar. Ik zeg altijd, een vliegende kraai vangt altijd wat. Als je achter je bureau zit gebeurt er niets." Oud-collega Vuijk over de bankgegevens: „Daar zeg ik liever niets over. Ik denk niet dat het schering en inslag is. Maar ja, je kunt er uit concluderen dat dergelijke dingen kunnen in Nederland." Wat De Vries betreft doet hij dus eigenlijk niet veel meer dan de politie of willekeurig welke andere burger ook zou kunnen doen. De Vries: „Daar teken ik wel bij aan dat ik in middels 25 jaar ervaring heb en daardoor een enorm netwerk. Als ik een advocaat bel, ken ik hem al jaren en praat hij wat makke lijker. Dankzij mijn archief kan ik verbanden leggen die een ander niet ziet." „De politie laat vaak hele simpele aanwijzin gen liggen. Dat komt doordat ze slecht geor ganiseerd zijn. Rechercheurs die niets van de zaak weten, worden op pad gestuurd om iemand te ondervragen. Ik heb ze wel hier op kantoor gehad. Ze kunnen dan niet meer dan de standaardvragen stellen en afdrui pen. Doorvragen is er niet bij." Supers peurder Oud-korpschef Vogelzang verzet zich tegen het beeld van de domme dienders en Peter als superspeurder. „In zijn tv-programma's wekt hij dat beeld ten onrechte. Achteraf is het makkelijk oordelen over wat de politie doet. Dat vind ik irritant. Bovendien zien we niet wat er bij De Vries allemaal mislukt." „Overigens houdt De Vries de politie ook scherp. Ik heb zijn werk intern goed kunnen gebruiken door tegen mijn leidinggevenden te zeggen: dit mag nooit meer voorkomen. Al met al heeft hij een interessant programma. Ik kijk regelmatig." De regiopolitie Utrecht gaf ooit in een uit zending van De Vries ruiterlijk toe dat zij fouten had gemaakt bij het onderzoek naar een overval op een echtpaar in Houten. Wout Dekker, hoofd communicatie: „Sinds die tijd ben ik de vaste contactpersoon voor De Vries. We hebben destijds fouten ge maakt, maar wat De Vries deed was ook niet fris. Hij zond gesprekken tussen de politie en de slachtoffers uit." „Een van de rechercheurs heeft daarna een tijd ziek thuisgezeten. We hebben de af spraak met hem gemaakt dat hij altijd kan bellen. Hij hoort niet meer dan een andere journalist, maar we staan hem wel altijd te woord." Klaas Wilting, oud-woordvoerder van de Amsterdamse politie, deed regelmatig zaken met De Vries. „Ik liet Peter politiedossiers zien als dat zo uitkwam. Dat deed ik met meer journalisten. Je hebt elkaar soms no dig. Als je beiden de zaak wilt oplossen, kun je best samenwerken." Als De Vries eenmaal zijn oordeel klaar heeft, is hij daar moeilijk meer van af te brengen. Dat merkte ook Wanda Wiasvisz uit Almere. Samen met haar man heeft ze een schriftkundig bureau en doet veelal in opdracht van rechtbanken onderzoek naar handschriften. Ze verdiepte zich in de De venter moordzaak en kwam tot de conclusie dat de inmiddels veroordeelde Emest L het niet gedaan heeft. De Vries meent dat justitie wel de dader van de moord op weduwe Wittenberg te pakken heeft en maakte op televisie gehakt van de mening en werkwijze van Waisvisz. „Ik be grijp dat niet. Hij heeft ons onderzoek niet eens serieus bekeken. Hij heeft last van tun nelvisie. Als hij eenmaal een oordeel heeft, laat hij zich er niet meer van af brengen en Dit jaar beleeft het televisieprogramma Peter R. de Vries zijn tiende seizoen. Foto: Roland de Bruin/GPD De Vries zelf is ruim 25 jaar actief als misdaadverslaggever; eerst voor

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3