Net 5 neemt het op 'Mij zul je niet in boerenkiel zien' voor het klimaat MEDIA Dromen worden werkelijkheid in Nieuwe Ouders KRO doet het op 13 februari stilletjes aan Beau en Ronnie dragen zelfde slip V l; Fons de Poel getuige van feestend Oeteldonk Thema-avond maakt kijker milieubewust ee VOOr iijke pop 'Ij Dinsdag begint de jongerenorga- le EO, met Ronduit t op internet non- niziek uitzendt. |jke radiostation :ndt sinds enkele i-stop gospelmu- le kabel en internet, it FM komt de iber er met een tjes van op Radio 3 'ond bekaaid af. lait het station 24 rock-, intrymuziek. srie over eriers BNN zendt vanaf 3aen tv-serie uit over dfcngeren die werken tskoeriersbedrijf. de reeks, die tel- andagavonden Me zien is. BNN-di- San Dijk noemt het ject donderdag een sen Gosta! en Fi- !Cide serie gaan spe- Uyfet bekend, want jyeworks is nog be lasting. Elke afleve- •sh;5 minuten. •teii i terug njabel S RTL FM keert per 7 .dg op de kabel in en Weesp. RTLNe- jpt binnen afzienba- stad Utrecht, die «ion als enige in Ne- lilrvan ^ahel weert> |e te kunnen toe- sterdam en om it 'de zender met its en het beste idem' de plek van Jioin. in te koop wards 2005 j^De kaartverkoop ST Awards 2005 be kend om tien uur 't ftecord Shop-ver- van Ticketbox. De is vrijdag 1 april in Sterdam. Vorig jaar jenduizend kaarten lur uitverkocht. On- nk dit jaar nog niet elke artiesten dit bestijgen, jiebbers er snel bij n zijn te koop voor 'en 50,75 euro iaf neemt ilden over Het Telegraafcon- 3_de Bongers Groep litgeverij van the- zaterdag 5 februari 2005 door Lisette Wielink Hilversum - De toekomst van het klimaat staat centraal tij dens de tweeëneenhalf uur du rende thema avond, die Net 5 zondagavond live uitzendt. On der de titel 'Do You Care? De Na tionale Klimaatenquête' wil de zender het Nederlandse publiek bewuster maken van de ingrij pende klimaatveranderingen die ons, door de opwarming van de aarde, in de toekomst te wach ten staan. De show, gepresenteerd door Fabiënne de Vries (Fear Factor) en Erik van der Hoff (Het Blok en SamenWonen), geeft ieder een in de studio én de kijker thuis, de mogelijkheid een in teractieve test te doen over hun eigen gedrag en bereidheid bij te dragen aan een gezond kli maat. Ben je bereid je tweede auto aan de kant te zetten? Weet je trouwens hoeveel scha de een magnetron aan het kli maat aanricht? Aan het eind van de avond krijgt iedereen een persoonlijk profiel, dat in zicht geeft in je positieve en ne gatieve bijdrage aan het klimaat Presentatrice Fabiënne de Vries is zelf erg bewust van de kli maatveranderingen en wil graag dat anderen dat ook wor den. „We kunnen allemaal een steentje bijdragen. Ik ben opge groeid in een dorp dat schoon was, en waar je vlinders zag vliegen. Ik woon nu acht jaar in Amsterdam en zie de stad ach teruit gaan en smeriger wor den." De gevolgen van de klimaatver andering neemt zij erg serieus. „De weersomstandigheden zul len een omslag maken. Dit be tekent meer natuurrampen waar vooral de ontwikkelings landen slachtoffer van zullen worden, alleen maar omdat de rijke, westerse landen teveel C02 uitstoten!" C02 (kooldioxide) is een broei kasgas wat vrijkomt bij de ver branding van fossiele brand stoffen. C02 versterkt het broei kaseffect wat weer zorgt voor de opwarming van de aarde en het natuurlijke evenwicht verstoort. Tijdens de show worden tips gegeven wat je er zelf aan kunt doen. Ik moet voor mijn werk veel vliegen", vertelt Fabiënne. „Een vliegreis zorgt voor een immense uitstoot van C02. Ik doe daarom mee aan een pro ject, waarbij je een toeslag be taalt voor het aantal kilometers dat je vliegt. Van die toeslag worden weer bossen gebouwd. Hier sta ik honderd procent achter. Daarnaast moet ieder een gewoon zijn afval scheiden, zuinig zijn met elektriciteit en groene stroom gebruiken." Groene stroom In de studio zullen deskundi gen verschillende vragen voor geschoteld krijgen. Fabiënne: „Waarom niet iedereen groene stroom laten gebruiken, als dat zoveel beter is? Met dit soort vragen gaan we de deskundigen eens flink aan de tand voelen." Ook zullen er tal van bekende en minder bekende Nederlan ders aanwezig zijn. Fabiënne omschrijft de avond vullende show als 'niet alleen maar serieus', maar ook als een 'quiz met een knipoog'. „Ik ben blij dat ik de show samen met Erik presenteer. Ik ben redelijk serieus over dit onderwerp en zo kan de knipoog van zijn kant komen." Do You Care? De Nationale Kli maatenquête, morgenavond, NET5, 20.30 uur. |is-aan-huis-bladen [ken, auto's en vrije in Zuidoost-Ne- igers blijft onder als zelfstandig ictioneren. Door proberen beide marktpositie te [et portfolio van tels verandert niet. reen gevolgen voor »enheid. is in 2004 ipersonen' Middelbare scho- de Tokkies de be- lersonen uit het !004, volgens een •Achting Krant in ducatieve organi- vi Nederlandse dag- irtenis noemden aen de zeebeving. ?derland maken g - Plan Nederland om radio maken in samen- ervaren omroe- manier zou de b,e hulporganisatie igshulp structureel indacht willen bren- ïeurt dat te frag- t De over de hele jïve ontwikkelingsor- ie zich ten doel stelt juatie van kansarme 'un families en hun genschappen te ver- 'akt hiermee aan op de Wetenschappe- het Regerings- liereeks van Martin Bril Tv-productiebe- jol heeft de tv-rech- van de column Martin Bril schrijft jrland. Endemol wil omvormen tot een arvan de afle verin- 25 minuten moeten .melddeW. Zijlstra, urama bij Endemol, idemol moet nog langs de diverse iaar vermoedt dat iteresseerd zullen :s moet vooral vrou- |rs gaan aanspre- ictrice in de rol van t kruipen, weet Zijl- |t- l Hilversum - Het is een droom die héél veel kinderen wel eens koesteren: had ik maar andere ouders. Meestal omdat ze hun eigen vader en moeder even niet meer zo leuk vinden, maar soms ook omdat ze zéker weten dat ze eigenlijk iemand anders zijn. Een prinsesje bijvoorbeeld, dat door haar koninklijke ou ders bij 'het volk' is onderge bracht. Of een cowboy, wiens echte vader en moeder een sa loon in het Wilde Westen uitba ten. Veel film- of tv-makers hebben een andere droom: kon ik me maar eens lekker uitleven in elk denkbaar filmgenre. Een wes tern maken, of een heuse grie zelfilm. Karen van Holst Pellek- aan en Martin - 'dat zég ik, Gamma' - Waardenberg, laat stelijk vooral bekend als Bep Brul en De Majoor in het popu laire Loenatik, hebben met de nieuwe VPRO-jeugdserie Nieu we Ouders beide dromen min of meer waargemaakt. Vanaf zondagmorgen spelen zij tien delen lang zowel de oude als de nieuwe ouders van kin deren die weg willen uit het ei gen nest. Het idee is simpel: aan het begin surft een kind naar www.nieuweouders.nl en geeft daar aan waarom hij of zij graag een andere vader en moeder wil. In het verhaal dat volgt wordt die wens vervuld, maar ook die van tv-makers Ka ren en Martin: ze hebben heer lijk gestoeid met de filmge schiedenis. Zo is er de afleve ring waarin een meisje bij haar Chinese nieuwe 'vader' het zus je vindt dat ze van haar alleen- Nieuwe Ouders met Martin van Waardenberg en Karin van Holst Pellekaan. Foto: Judith Dekker staande moeder niet krijgt. Dat verhaal blijkt een regelrechte Kill Bill-imitatie, waarin Karen zich zelfs in net zo'n geel-zwar- te catsuit hijst als Uma Thur- man in Quentin Tarantino's film. Geheel in stijl is er een hi larische kung fu-vechtpartij in het Chinese restaurant van de vader, mét een in slowmotion overvliegende Karen. Filmliefhebbers zullen ook met een Sergio Leones westemepos Once Upon a Time in the West herkennen in de aflevering 'Cowboy', al was het alleen maar omdat de zo mogelijk nog bekendere soundtrack van En- nio Morricone wordt gebruikt. Een echte 'shoot out' voor de plaatselijke saloon, waarbij de held natuurlijk de slechterik omlegt, ontbreekt uiteraard niet. Het meisje dat prinses denkt te zijn, komt in een Sissi-pastiche terecht. De aflevering waarin een jongetje vampierouders krijgt omdat hij dan tenminste niet vroeg naar bed hoeft, staat bol van de citaten uit Dracula- films, maar ook uit Stanley Ku bricks ijzingwekkende horror film The Shining. En de dubbel- lange aflevering over een Dickensiaans tehuis waar wees kinderen worden uitgebuit, is zowel een musical als een soort kampfilm, inclusief sadistische bewaakster. Echt eng Kinderen zullen al die stijloefe ningen niet herkennen, en zich sowieso misschien afvragen of ze wel kijken naar de mensen die ook het luchtige Loenatik maakten. Want eng is in Nieu we Ouders écht eng en serieus behoorlijk serieus. Martin: „De personages die we spelen heb ben niets te maken met Bep Brul of De Majoor. Het is echt iets heel nieuws, en het is ook niet altijd even grappig. We houden die speelfilmgenres heel goed vol, en dan kun je je rol maar beter zo serieus moge lijk spelen." Dat heeft nog een andere re den. „De gouden formule is dat de ouders ook genieten", zegt Martin. Karen: „Kinderen wil len niet kinderachtig worden gevonden omdat ze iets leuk vinden. Dus ze vinden het fijn als ze zien dat hun ouders óók genieten, al is het om heel an dere redenen. De site is er wel alleen voor de kinderen. Want ook al zijn alle verhalen verzon nen en gespeeld, de website www.nieuweouders.nl bestaat echt, en kijkertjes kunnen er echt aangeven waarom zij wel eens een ander thuis zouden willen. Voor Nieuwe Ouders werden de registers flink opengetrokken. De opnames vonden onder meer plaats in een verlaten mu nitiefabriek in Zaandam, een villa in Aerdenhout, een wes terndorp in België en in kasteel De Haar. Martin en Karen speelden bovendien alle veertig ouderrollen, wat gepaard ging met massa's kleding, talloze gri mebeurten en pruiken. De VPRO moet groot vertrouwen in de twee hebben gehad. Mar tin: „Het is natuurlijk ook een erfenis van Loenatik. We heb ben daar 27 afleveringen en een film van gemaakt, met gemid deld 700.000 kijkers, kinderen én hun ouders." Karen: „En ik maak al twintig jaar succesvolle programma's voor Villa Achter werk, zonder dat er ooit iemand in mijn nek heeft lopen hijgen." Met regisseur Johan Timmers, tevens verantwoordelijk voor Nieuwe Ouders, maken Karen en Martin ook het nieuwe VPRO-programma Kleine Pau ze, over de lotgevallen van zes knettergekke leerkrachten op een basisschool. Die serie be gint in mei met een reeks van twintig dagelijkse afleveringen. Patrick van den Hurk Nieuwe Ouders, vanaf morgen, 10.40 uur in VPRO's Villa Ach terwerk, Nederland 3 BIJ DE KAPPER door Arthur van Colmjon Hilversum - Hoe breng je stilte onder de aandacht van de men sen? Marcel Holl, projectleider van KRO Wandelen, heeft er het volgende op bedacht: de KRO Stiltedag. Zondag 13 februari zal de eerste KRO Stiltedag plaatsvinden. Op deze dag kun nen mensen deelnemen aan een van de zes georganiseerde stiltewandelingen in ons land. Het televisieprogramma KRO De Wandeling, waarin presen tatrice Hella van der Wijst tij dens de wandeling in gesprek is met een of meer gasten, experi menteerde voor het eerst met een stilte-uitzending. Van der Wijst liep vorig jaar alleen door de natuur. Er werd geen woord gesproken en er was geen mu ziek. Omgevings- en natuurge luid was alles wat er te horen viel. Citaten over stilte werden in het beeld geprojecteerd. „Als je zoiets voor het eerst doet, is dat spannend. Hoe reageren mensen op een tv-programma waarin vierentwintig minuten lang niets wordt gezegd? We kregen zo veel positieve reacties dat we daar wel iets mee moes ten doen", vertelt Holl. Dat 'iets' is de KRO Stiltedag ge worden. Holl: „De KRO staat voor een aantal waarden over hoe mensen met elkaar om gaan. Niet alleen vermaken, maar ook verdiepen. En daar hoort de stilte bij. Je hoort altijd wel wat op straat: verkeersla waai en muziek. We willen uit dragen dat stilte voor iedereen een belangrijk middel is om tot jezelf te komen. Dankzij de stil te kom je toe aan het stellen van wezenlijke vragen aan jezelf zoals: ben ik nog wel bezig met het verwezenlijken van mijn dromen?. De stilte dwingt je hier over na te denken." De datum voor de KRO Stilte dag is bewust gekozen. Zondag 13 februari is de eerste zondag in de vastentijd. Deze periode staat voor katholieken traditio neel in het teken van bezinning. Als de Stiltedag succesvol is, dan zal deze jaarlijks terugke ren. „Maak je iets los bij de mensen met datgene wat je te bieden hebt? Kijkcijfers zeggen wel iets, maar niet alles. We kij ken ook naar het aantal reacties dat we krijgen via brieven, e- mail en internet. Mensen hoe ven niet per se naar KRO De Wandeling te kijken om de Stil tedag tot een succes te maken. Als ze meedoen aan de stilte wandeling en daar iets mee doen, dan is dat ook prachtig. Als er drieduizend mensen meelopen, dan ben ik daar heel erg tevreden mee", zegt Holl. De KRO organiseert samen met de wandelsportbond KNBLO- NL zes stiltewandelingen. Het thema is 'de kracht van stilte'. Deelnemers kunnen op zes ver schillende plaatsen terecht voor een Stiltewandeling: Schoon oord, Wijk aan Zee, Rotterdam, Dordrecht, Merselo en Ospel. Op de website van de KRO, www.kro.nl, is meer informatie te vinden over de Stiltewande- lingen en de Stiltedag. De KRO besteedt in verschillen de radio- en televisieprogram ma's aandacht aan het onder werp stilte. Holl hierover: „Zelf vind ik het bijzonder leuk dat er op Radio 3 iets met stilte wordt gedaan. In RAB Radio, dagelijks van twee tot vier uur 's middags zal de 3FM Request tijdelijk worden omgedoopt tot de Stilte Request. De luisteraar krijgt de mogelijkheid uit te leggen waarom hij van een bepaalde plaat stil wordt. Holl zou zelf 'Afscheid' van Paul de Leeuw kiezen. Hierover zegt hij: „Een paar jaar geleden is de jongste broer van mijn wouw bij een verkeersongeval in Zuid-Afrika overleden. Als ik dat liedje hoor, dan word ik daar heel stil van". Een verslag van de Stiltewande lingen is te zien in KRO De Wandeling op 18 en 20 februari. Tip voor aankomende BN-ers en an dere gevoelige tiepjes: doé als MAR- LENE DIETRICH en verklap nooit je leeftijd. Voor je het weet sta je met je foto in Story naast een willekeurig ander sterretje van dezelfde leeftijd en word je genadeloos neergesabeld als oud lijk. Liefst vier pagi na's besteedt het blad deze week aan aap jes kijken en vergelijken. Tuinman ROB VERLINDEN moet het bij voorbeeld opnemen tegen allround-babbe laar JACK VAN GELDER. Beide heren zijn 54 jaar. ROB is volgens Story door de affaire rond collega NICO ZWINKELS 'in twee maanden vele jaren ouder geworden'. 'Weliswaar is hij net zo gebruind als zijn leeftijdsgenoot JACK VAN GELDER, maar hij is veel meer getekend.' JAAP STAM (31) moet het afleggen tegen jaargenoot XAN- DER DE BUISONJÉ. 'Het bedrijven van topsport laat blijkbaar zijn sporen na'. Alsof melige liedjes zingen en schaapachtig la chen geen aanslag op je spieren pleegt... Ook de roddelbladen zijn niet moeilijk met elkaar te vergelijken. Privé en Weekend pakken bijvoorbeeld beiden uit met het Blaricumse landhuis waar de Amsterdamse familie DE LEEUW gaat wonen. Volgens Weekend willen PAUL en zijn STEPHAN hier hun kinderen 'een zorgeloze jeugd' ge ven. 'Met deze beslissing heeft de populaire VARA-man niet alleen vriend en vijand ver rast, het bewijst ook dat er niets waar is van de relatiecrisis waarin PAUL en STEPHAN zich zouden bevinden. Zo, die zit. Voor degenen die het allemaal niet gevolgd hebben: concurrent Privé beweerde enkele weken geleden dat het niet meer zo boter- O Jack van Gelder is 54 jaar. de tussen beide echtelieden, waarna hoofdredacteur EVERT SANTEGOEDS werd afgedroogd in De LEEUWs eigen tv- show PA PAUL. PAUL was in die 'luidruch tige aflevering' volgens SANTEGOEDS 'voor zijn doen openhartig' en rekende 'keer op keer' af met hardnekkige geruch ten. Subtiel opgeschreven van SANTE GOEDS. Zou hij met 'luidruchtig' soms ge schreeuw hebben bedoeld? En met 'voor zijn doen openhartig' dat DE LEEUW slechte pers riskeert door altijd zo gesloten over zijn privéleven te doen? De typering 'hardnektóge geruchten' is ook vilein: Privé had het niet over zo maar over een los rod- deltje. Story en Party vissen deze week ook in een gezamenlijk vijvertje. 'Is zwangere MABEL nog wel veilig?', vraagt Story zich af. Aanlei ding voor die vraag is het verhaal dat de Servische geheime dienst halverwege de ja ren negentig op het punt heeft gestaan haar te ontvoeren, vanwege haar banden met VN Ambassadeur MUHAMEDSACIR- BY. Knap, om een gerucht over iettFvan tien jaar geleden zo op te poetsen. MABEL zou volgens Party vanwege dezelfde MUHA- MED worden gedagvaard in een proces dat de Bosnische staat tegen hem wil aanspan nen. Dat resulteert in een taalkundig en humoristisch hoogstandje op de voorpagi na: MABEL IN ONGE'WISSE'. Privé is in het ongewisse over de beweegredenen van BEAU VAN ERVEN DORENS om gekleed in slechts een onderbroek in een tv-reclame te verschijnen. Een rondje langs verbaasde BN-ers levert ook niet veel op. Hoewel, RONNIE TOBER zou het ook gedaan heb ben, als hij nog jong was. Met BEAU's mo del onderbroek is volgens RONNIE niets mis: Volgens mij heb ik er zelf ook een paar van dat model in de la liggen.' Story doet niet aan onderbroekenlol en stelt een serieuze vraag: 'Waarom blijven vrouwen vallen voor REGILIO TUUR?' Het zal wel een stoot zijn. Martin Ruesink Hilversum - De brave kantoor klerk die zich één keer per jaar met permissie laat vollopen, die keurige buurvrouw in wulpse feestuitdossing, de bezopen oom die ondeugend om zich heen grijpt in damesbipsen die op carnavalskrakers deinen. Carnaval op zich is niet tv-ge- niek, beaamt Fons de Poel, deze dagen in Oeteldonk getuige van het uitbundige jaarlijkse festijn. „Maar dat wordt het wel als je dwars door de maskerade heen kijkt en je vanaf de zijlijn in de beweegredenen van de feest vierders en de ontstaansge schiedenis van het volksfeest verdiept." 'Het gevoel van carnaval', dat de KRO tot dinsdag dagelijks op de buis brengt, is dan ook niet bedoeld om de hossende en zuipende mensenmassa bene den de grote rivieren te plezieren. De Poel: „Carnavalsvierders hebben immers wel wat beters te doen dan voor de tv zitten. Het programma is juist bedoeld als aanstekelij ke tv voor niet-carnavalminnend Neder land." De tv-ploeg van de KRO doet verslag vanuit Den Bosch, in carnavalstijd alom bekend als Oeteldonk. „Het is een hele leuke vorm van tv-maken", zegt De Poel. „Het pro gramma ontstaat ter plekke. Wat we over dag meemaken gooien we in de namiddag vers van de pers op de zender. Het is oerte- levisie, ongepolijst, maar met een journa listieke insteek. Als je de doorsnee carna valsvierder vraagt wat hem of haar drijft, zul je horen dat het een onbeschrijfelijk ge voel is dat voor buitenstaanders moeilijk te Fons de Poel bericht vier dagen lang vanuit Oeteldonk. Niet navalvierders, want die hebben wel wat beters te doen dan Foto: GPD/Gérard van Kessel. begrijpen is. De essentie van dat gevoel wil len we blootleggen." Het zal de uitbundige Oeteldonker worst zijn dat carnaval ooit door de kerkelijke au toriteiten omarmd is om het volk onder de duim te houden, zegt De Poel. „Onder het motto: laat de mensen drie dagen per jaar volledig uit hun bol gaan en ze kunnen er de rest van het jaar weer tegenaan." Maar is het nou van oorsprong echt een ka tholiek feest? En hoe is de traditie van prins carnaval en zijn gevolg ontstaan? Wat drijft mensen om in september al fanatiek aan het knutselen te slaan om een goede beurt te maken in de praalwagencompetitie? Wie heeft ooit bedacht dat de feestvierders gemaskerd moeten zijn? Welke actuele the ma's in de gemeenschap lokken uit tot scherts? Aan de hand van re portages en portretten van feestende Oeteldonkers pro beert Het gevoel van carna val de onvermoede kanten van het volksfeest bloot te leggen. Herman Pleij, hoog leraar middeleeuwse letter kunde en ooit afgestudeerd op het fenomeen carnaval, zorgt voor de historische dui ding in de uitzendingen. De Poel: „Het mooiste zou zijn als het programma bij de kij kers het gevoel oproept: 'daar zou ik best eens een dagje bij willen zijn'. We stre ven naar een vrolijk, leer zaam en prettig program ma." voor de car- De Poel kreeg de smaak te tv-kijken. pakken toen hij vorig jaar een soortgelijk programma maakte rond de Nijmeegse Vierdaagse. „Zelfs als Nijmegenaar vond ik dat altijd maar een hoop gedoe om niets. Totdat je zelf tussen de deelnemers staat en wordt aangestoken door het enthousiasme en het belang van zo'n traditie." De presentator is overigens niet van plan zich persoonlijk in het Oeteldonkse feest gedruis te storten. „Ik ben gemakkelijk te verleiden tot het kwaad en ja, ik lust best een glaasje. Maar ik sta gedisciplineerd aan de kant, gewoon in m'n nette jasje. Mij zul je niet zien in een boerenkiel." Berrit de Lange Het gevoel van carnaval, KRO, Nederland 1, vandaag en zondag om 16.35 uur, maan dag en dinsdag om 17.35 uur.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 29