had niet verwacht dat het zo snel zou gaan SPORT rvaringsdeskundige in vallen en opstaan Ouaali hoopt op spektakel I I Ralf Zwitser kiest voor DSB-ploeg S2 zaterdag 5 februari 2005 l de Kleijn uit Sassenheim is vaste waarde in Nederlandse korfbalselectie j Minkhorst t\ Wonderland is ze peer. Mirjam de tiener door in het •)P uit Sassenheim jghe, en later Oran- 'reldtitel, een lands- nap en reizen door /v;a en Azië is de Sas- g) haar 23ste een ge- deelster. Maar de ei» over wat ze alle- 2ig maken is geble- ie iajr houten klazen? bijf en saai? Is Ne- jgbestemd om eeu- mpioen te blijven? jle Kleijn hoort pra- \an haar favoriete en vooral ook ziet ""daarna beter moe- ^prfbal levert spek- ij die vaststelling fijn een beeld in r jons, topspeler bij I en doen meestal lire dingen. Maar it weer niet zonder Zo'n Leon Simons wat van te maken. I 1 schieten. Hij n beetje show." itraalt haar gezicht bal, zoals ze dat in I, 'is dus gewoon I nieuwerwets, j er niet uit." Als je op het Vyij de huldiging en lipporters onder je if doe je het voor, w jezelf, maar ook er het behalen van ®ds kampioen- vfjLeidsch Dagblad u2) ei Gfaer droomt ervan Stale van de zaal- Ahoy te spelen, rkwam het al aan I haar carrière. In ™aar bij Die Haghe, seizoen een basis- ram verworven, lagse club PKC. ire I Va; De Kleijn was toen twintig jaar oud. Met Die Haghe behaalde de Sassenheimse meer successen. Als wisselspeelster maakte ze in 2001 de Europa Cup in Barcelo na mee. Twee jaar later speelde ze zelf de finale om de Europe se beker, die in het hol van de leeuw in Antwerpen van AKC werd gewonnen. Tegelijk beleefde De Kleijn ook de terugval van Die Haghe. „Toen ik kwam, zaten alle top pers er nog. Aan het eind van mijn tweede jaar is de helft ge stopt. Ik heb me toen wel kwaad gemaakt over wat er al lemaal is gezegd en geschreven over Die Haghe. Iedereen bleef maar doorzagen over dat ieder een gestopt was. Ik vond dat ir ritant. Het is niet meer wat het geweest is, maar zo is het nu eenmaal. Dan hoef je het er toch ook niet meer continu over te hebben? Die successen hebben die spelers ook pas op hun 28ste gehaald. De spelers van nu zijn zo'n 23 jaar. Men sen vergeten dat wel eens. Ze dachten dat wij het ook gelijk konden en zouden doen." Bovendien is de kritiek een dis kwalificatie van de huidige lich ting bij Die Haghe, vindt De Kleijn. En daarbij: „We hebben zelf ook wat laten zien." Zoals de genoemde Europa Cup en het halen van de veldfinale in het nationale korfbal. De terugval van de Haagse club bereikte begin dit seizoen zijn dieptepunt. „We dachten weer voor de prijzen te gaan, maar het is heel anders gelopen. We hebben laatste gestaan. De trai ner, Kees-Jan Oppe, is er toen uit gegaan. Wat er aan de hand was? Wat niet eigenlijk? Het klikte helemaal niet, en het werd van kwaad tot erger. Voor al van onze kant. Wij konden niks meer hebben, en dan kan de trainer niks meer goed doen. Niemand bij ons wilde meer met hem verder." Na het ontslag van Oppe werd de doelstelling bijgesteld. De trainer van het tweede, oud speler Tim Abbenhuis, werd eerste man. „Het is belangrijk dat we bij de eerste vijf eindi gen. De beste vijf gaan volgend seizoen naar de nieuwe Top Mirjam de Kleijn: „Ik kan er niet tegen als een scheidsrechter het wedstrijdverloop gaat bepalen. Het is zo oneerlijk als een ander het voor je bepaalt." Foto: Hielco Kuipers League", zegt De Kleijn. Het gaat inmiddels ook weer beter. „We staan nu vijfde en we zijn heel anders gaan spelen. De be leving was helemaal weg. Nu gaan we uit van onze eigen kracht. Oppe was een beetje bang. Hij was meer met de te genstander bezig. Nu spelen we met veel meer vertrouwen en is het plezier terug." Ik had bij TOP niet zo veel zin meer in het spelletje. Maar de belangrijkste reden om te ver trekken was dat ik mijn doelen wilde halen. Ook al vond ik het lastig om weg te gaan. Mijn vrienden speelden daar. (Over de overstap naar Die Haghe, in het Leidsch Dagblad van 22/03/2002) „Ik speelde in de Nederlandse jeugdselecties. De jeugd van TOP in Sassenheim van toen was een heel goede lichting. Met de BI en de Al werden we Nederlands kampioen. Bij TOP heb ik maar een jaartje in de se nioren gespeeld. En als ik niet zou weggaan, zou ik afvallen voor het Nederlands team", legt De Kleijn uit. „Weggaan was wel moeilijk, omdat je denkt dat je altijd met je vrienden en vriendinnen daar zult spelen, het gezellig is en het altijd zo blijft. Maar dat is natuurlijk uiteindelijk niet zo. Bij andere clubs is het net zo gezellig. Ik ben bijna nooit meer bij TOP." Aan het eind van dit seizoen zal De Kleijn ook Die Haghe verla ten. Ze verhuist naar het oosten van het land en gaat spelen voor de huidige nummer twee in de zaalcompetitie, DOS'46 uit Nijeveen, in de buurt van Meppel. Daar speelt haar vriend André Kuipers al. „We hebben elkaar in Portugal leren kennen op het Europees Kam pioenschap voor onder 21. Mijn vriend woont in Meppel. Na twee jaar heen en weer reizen hebben we besloten dat ik daarheen ga. Ik was het na één jaar op en neer eigenlijk al zat." Dat betekent ook dat De Kleijn op zoek kan naar epn nieuwe baan. Ze is docent lichamelijke opvoeding op een Delftse scho lengemeenschap voor havo, vwo en atheneum. Eerder werk te ze een jaar in Leiden, op de vestiging van het Da Vinei Col lege in de Sumatrastraat. Ze woont nu nog bij haar ouders in Sassenheim. Tegen de ver huizing ziet ze niet op. Juist niet, ze straalt bij de gedachte dat ze met haar vriend gaat sa menwonen. „In Meppel is een huis nog te betalen. We hebben samen een huurhuis, dat we hebben opge^ff knapt. Mijn vriend woont er al. Ik hoefde niet op een boerderij met lappen grond. Dat bewaar 5 ik wel voor als ik oma ben. Ik heb altijd in Sassenheim ge woond, maar ik ben heel be nieuwd hoe het daar wordt. En ach, anders kunnen we zo weer terug." In de competitie kwam De Kleijn haar partner al twee keer tegen. „De eerste keer verloren wij dik, dus toen was ik vet chagrijnig. Nu hebben wij pas van hun gewonnen en was hij chagrijnig." En nee, ze kan niet tegen haar verlies. Ze lacht. „Ook niet met spelletjes. Maar het is niet zo dat de kaarten door de kamer heen vliegen." En bij het korfbal: „Als je er al les aan doet, en je verliest, is dat gewoon erg jammer. Alleen als bijvoorbeeld een scheids rechter het wedstrijdverloop gaat bepalen, kan ik er niet te gen. Het is zo oneerlijk als een ander het voor je bepaalt. In 2003 is het WK in Neder land. Ik denk dat veel spelers daarna stoppen. Misschien kom ik daarna aan de beurt.(Over haar kansen in Oranje, in het Leidsch Dagblad van 22/03/2002) „Ik heb in de finale vijf minuten gespeeld, en de halve finale he lemaal", blikt De Kleijn terug. „Vooral omdat het toernooi in eigen land was, was er heel veel media-aandacht. Ik vond het echt een superervaring. Ik ben nu een vaste waarde, maar speel niet altijd. Van de acht vrouwen spelen er vier. Ik ben vijfde dame. Dankzij haar talent ziet ze veel van de wereld. Een genot, een zegen, vindt ze zelf. „Vorig jaar 1 zijn we met het Nederlands -§ team in Peking geweest. In juli spelen we de World Games in Duitsland. Dat zijn zeg maar de Olympische Spelen voor niet- olympische sporten. In de voorbereiding gaan we in maart drie weken naar Taiwan, Hong Kong en Peking. Ik had ook niet verwacht dat het allemaal zo snel zou gaan met me." KIDSSPORT •P 5G (erhout - Een paar keer val or opkrabbelen, daar is niets ~)aar leer je van, zeggen ze 'als je allang kunt fietsen - IZid bovendien - is het ver- elend om toch telkens weer tsfalt te kwakken, door de anderen. Je zou kunnen 1 om de boel de boel te laten ^lere sport of hobby te kie- alij je ledematen wat minder ld >bben. Of je kunt op je tan- 1 eien doorgaan, zoals Elise van 31,. Dit weekend is de 15-jarige rerèrhoutse de grote favoriete r^erlands kampioenschap op 'jdat aankomsten tijdens de „k van de Tour de France sn gevaarlijk zijn, moet voor 3nhs bij een willekeurige wie- ^or de jeugd gaan kijken, t nog geen ploegenbelang, l ieder voor zich. Iedereen an^, iedereen wil de beste zijn, ril zijn wiel als eerste over de 3Uken. Immers: kinderen wil- ls^i hard fietsen, ze willen niet •drager spelen om een ander k op het podium te zien doe je later pas, als je er 2betaald wordt om de kop- )uw ploeg aan de zege te 1 is het nog pure sport, zoals 51dacht is: degene die het ipt, krijgt de bloemen en de 00 t(een keerzijde, zo weet Elise _jls geen ander. Ze onder- al te vaak de gevolgen van dtende hiërarchie in het pelo- 7 profs is het al een gedrang gUe als de finish in zicht komt ;e ploegen hun sprinter in )FIEL ^lise van Hage ji: 6 april 1989 pats: Noordwijkerhout jFioretti College WDe Bollenstreek i www.elisevanhage.tk Ijkste zeges ïderlands kampioen op de lp de baan, districtskampi- le weg en op de baan. Istrictskampioen en natio- nctskampioen op de baan. Elise van Hage rijdt dit weekend het NK op de baan. Foto: Dick Hogewoning stelling willen brengen. Kun je nagaan wat er gebeurt als ieder individu zich zelf in stelling wil brengen. Dan is de weg veel te smal, worden renners tegen de afrastering geduwd, haken sturen in elkaar en tuimelt iedereen over elkaar heen. Een jaar of acht geleden hadden die valpartijen nog iets gemeen: Elise van Hage lag steevast tussen de roekeloze brokkenpiloten. Zelf had ze zelden schuld aan zo'n kettingbotsing van fietsertjes. Het was een kwestie van botte pech. Ze werd meegesleurd in de val van anderen of ze moest uitwijken en eindigde in de berm. De talloze bui len en schrammen hadden logischer wijs hun weerslag op het gemoed van het toen pas 7-jarige meisje, dat haar wedstrijden eerder angstig dan met plezier uitreed. In het jaar daarna wilde ze er de brui aan geven en lid worden van de plaatselijke badmintonclub, maar haar ouders stonden erop dat ze het seizoen afmaakte, bang als ze wa ren dat hun dochter anders nooit meer op een fiets zou durven stappen. En zie: ze overwon haar angst, kreeg lol in het fietsen en nu is Elise van Hage een van de grootste wielertalenten van Nederland. Op het Velodrome in Slo ten hoopt ze dit weekend haar natio nale titel op de baan te prolongeren. Ze is ook Nederlands kampioene op de weg en maakt deel uit van de zoge naamde aandachtsgroep van de KNWU. De wielerbond biedt Van Hage en andere exceptionele talenten extra trainingen en houdt hun ontwikkeling nauwgezet in de gaten, in d^ hoop dat ze uitgroeien tot een lichting die de er fenis van Leontien van Moorsel kan torsen. Met deelname aan de Olympische Spe len van Peking in 2008 op haar ver langlijstje is de tuindersdochter in ie der geval ambitieus genoeg. En dat is geen luchtfietserij, zo bewijst haar im posante erelijst. Van Hage won afgelo pen seizoen tien koersen, waaronder vier wedstrijden op de baan. Verder waren er nog eens tien podiumplaat sen weggelegd voor de Noordwijker- houtse, waaronder een knappe derde plaats bij het NK tijdrijden. Die presta tie was opzienbarend, omdat Van Hage pas twee weken tevoren hoorde dat ze mee mocht doen aan dat evenement. Ze had derhalve geen tijd om specifiek te trainen op tijdrijden en reed de wed strijd op een geleende fiets, omdat het triatlonstuurtje dat ze in alle haast van haar broer Klaas had geleend niet de voorgeschreven afmetingen bleek te hebben. Zo bleek nog maar eens dat trainings- arbeid en materiaalkeuze niet meer dan belangrijke randvoorwaarden zijn voor wielrenners. Om te winnen moet je uiteindelijk maar twee dingen doen, zo leren de bevindingen van Elise van Hage: vol gas geven en niet vallen. Maarten Dekker 'Kidssport' is een serie over jeugdig sportta lent uit Leiden en omgeving. Heeft u tips of suggesties voor deze rubriek, mail dan naar sportredactie.ld@hdc.nl FC Lisse voor de beker tegen reserves Quick Boys lisse - FC Lisse - Quick Boys 2, zaterdag voor de beker. Dat klinkt lekker. Saïd Oaali, trainer bij eerstgenoemde club, hoopt op een spektakel, maar wil zijn spelers niet door het affiche la ten verblinden! Op papier lijkt het een heel aardige en bijzondere wed strijd. „Op papier is het FC Lisse 1 te gen Quick Boys 2. Maar Quick Boys heeft een erg brede en goede selectie. Beide elftallen van die club staan bovenaan in hun competities. Ik verwacht dat we vandaag een zeer gemo tiveerde groep ontvangen." Ligt er bij FC Lisse een extra druk op, aangezien dat de B- selectie uit Katwijk ontmoet? „Als een eerste elftal tegen een tweede moet, is het eigenlijk nooit goed. Winnen we met 2-1, dan is het te weinig en als we met 6-0 winnen, wordt er ge zegd dat het maar tegen een tweede elftal was. „Wij willen in elk geval een ronde verder - en dat zonder blessures, zonder kaarten en met een goede wed strijd. Zodat onze supporters met een tevreden gevoel naar huis kunnen." Je geeft het zelf al aan: dat wordt lastig. Hoe bereid je je voor? „Het is uiteindelijk een wed strijd als alle andere. Ik probeer de spelers zo ook voor te berei den. Of de tegenstander nou Quick Boys heet, of uit de Bol lenstreek komt, of van de Velu- we, er moet van gewonnen worden." „Ik weet niet wat ons te wach ten staat aan tegenstand. Quick Boys kan met een mix van één en twee naar Lisse komen. Het is een bekerduel en dat bete kent dat we in zo'n wedstrijd meteen zaken moeten doen - en dat gaan we ook doen. Als we in de beker de halve finale bereiken, mogen we volgend seizoen in de 'grote' Amstel Cup meedoen. Dat willen we halen. Het kan via de beker, maar ook als we in de competi tie derde of vierde worden." Wat verwacht je van de wed strijd? „Dat we één doelpunt meer maken dan de tegenstander." Dat spreekt voor zich - maar wat voor soort wedstrijd ver wacht je? „Ik reken op een open, aantrek kelijke wedstrijd. Beide teams scoren makkelijk. Wij krijgen al leen ook heel veel goals tegen. Ik hoop op een duel met een hoge amusementswaarde, met veel doelpunten." Sascha Tuijt tekent bij Meerburg zoeterwoude-rijndijk - Sascha Tuijt wordt de nieuwe trai ner van zondagderdeklasser Meerburg. Tuijt, oud-speler van de club uit Zoeterwoude-Rijndijk, tekent een contract voor één seizoen met een optie voor nog een seizoen. Hij is nu trainer van DSO in Zoetermeer en had eerder ASC (Oegst- geest) onder zijn hoede. Bij Meerburg is Tuijt de opvolger van Paul van der Zwaan. katwijk/alkmaar/cpd - DSB heeft de meest gewilde prooi uit het peloton marathon schaatsers binnengehaald. De formatie van Dirk Scheringa legde Katwijker Ralf Zwitser gis teren voor de komende twee jaar vast. Verder komt Scherin ga volgend seizoen weer met een extra team. Ralf Zwitser (23), de meest suc cesvolle van de twee broers (zijn broer Jens is ook mara thonschaatser), was de afgelo pen maanden de meest gewilde rijder uit het peloton. De Kat wijker was de laatste jaren ver bonden aan de formatie van PGM Bakker Vastgoed, maar het was duidelijk dat hij daar zou vertrekken. Diverse formaties dongen de afgelopen weken naar de gun sten van Zwitser, die uiteinde lijk besloot ten faveure van DSB, waar hij de plaats inneemt van Frank Woltman. „Waarom ik precies voor DSB heb gekozen, kan ik niet aange ven. Het was vooral gevoelsma tig dat de voorkeur naar die ploeg uitging", verklaart Zwit ser, die op de Oostenrijkse Weissensee vandaag aan de start staat van de alternatieve Elfstedentocht. Enigszins opmerkelijk is de overgang wel. Zwitser staat te boek als een aanvaller pur sang, DSB staat niet echt bekend als een team met offensieve nei gingen. De meeste inspannin gen zijn er doorgaans op ge richt sprinter Roel van Hest goed naar de streep te krijgen. Zwitser heeft echter de verzeke ring gekregen dat hj^zich aan vallend mag uitleve0'„Dat was voor mij ook een voorwaarde. Ik moet kunnen rijden zoals ik dat graag doe. Daarom heb ik een vrije rol gekregen binnen het team, al moet ik natuurlijk wel het ploegbelang enigszins in de gaten houden. Dirk Scheringa heeft volgend seizoen weer twee ploegen in het mannenpeloton. Dat was vorig jaar ook al het geval, maar voor dit seizoen deed de schaatsliefhebber uit Wognum één formatie over aan het be drijf Proteq. Dat blijft zo, maar Scheringa komt zelf weer met een Frisia-team naast zijn DSB- ploeg. Aan de Weissensee wordt momenteel met diverse rijders onderhandeld over de invulling van die ploeg.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 23