LEIDE Kritiek op plan Meelfabriek penbaar onderwijs wil niet samen verder in Leiden REGIO Wethouder Hillebrand op studiereis in Verenigde Staten Veel angsten onder jonge vluchtelingen R1 'Zonde dat er zoveel historische elementen verloren gaan' nder regels )r subsidie lelijke ■nieuwing Simon de Eerste heerst over Leiden ericht via SMS af de website jk snel op www.leidsdidagblad.nl *<iJA 5jDe Zilk en Iwijkerhout r voor 'Alaaf ider inbraken jpiden-West vrijdag 4 februari 2005 In Leiden-West is het inbraken vorig jaar met leent afgenomen ten op- van 2003. De politie 3 dat de daling het gevolg 'het project Wessie uw 9.4fcreker, dat in 2001 be- ji West is dit project vorig Veel woningen 6p volgens het politiekeur- 5 ojfeilig Wonen beveiligd. van het aantal inbra- ten opzichte van 66 procent. tsvaal valt $nder West D>r Inwoners van de wijk xtfaal kunnen vanaf nu terecht bij het bureau van team Leiden ?5jan het Ina Boudier Bak- 5 in de Stevenshof. Het is op werkdagen ge- van negen tot vijf. Voor atie of aangiftes moesten oners eerst naar team 1 aan de Langegracht. oongeren voor oud Vrijplaats Jongerenorganisatie ■Leiden voert actie voor ïoud van Vrijplaats Kop- ksteeg. De SP-jongeren dat er in de stad ruimte lijven voor 'niet-com- 1. Ie activiteiten'. Gister- voerde ROOD-Leiden 5,< >or het LVC aan de Bree- ^jom jongeren te wijzen pien van de gemeente. B ïaken een bestemmings- it ter plaatse apparte- 1 mogelijk maakt met rkeergarage en met he in winkelruimten. De SP eidse jongeren op om ;en te protesteren. door Rody van der Pols leiden - De Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) is blij dat er eindelijk een plan ligt voor de Meelfabriek, maar plaatst wel kritische kanttekeningen bij de ideeën van architect Peter Zum- thor. „We juichen het toe dat het gebouw voor verdere verloe dering wordt behoed. Dat wil ik benadrukken. Tegelijkertijd be treuren we het uitermate dat er zoveel historische elementen verloren gaan", zegt bestuurslid Joop Gijsman. Stiel is vooral teleurgesteld dat er in het masterplan - dat Zum- thor afgelopen donderdag pre senteerde - geen ruimte is voor de directeurswoning en de fiet senstalling van de voormalige fabriek. Deze gebouwen wor den gesloopt om plaats te ma ken voor nieuwbouw. Daar naast vindt Stiel het jammer dat de oorspronkelijke facades van de Meelfabriek worden vervan gen door moderne materialen, zoals glas. „Die gevels zijn in onze ogen weldegelijk bepalend voor het monumentale karakter van het gebouw", zegt Gijsman. Hoewel Stiel nog geen officieel standpunt heeft ingenomen, vermoedt Gijsman dat de stich ting geen bezwaar aantekent te gen de plannen. „Dat leidt al leen maar tot vertraging en dus verdere verloedering van het gebouw. We zijn al lang blij dat er eindelijk iets staat te gebeu ren." De Stichting Leidse Studenten huisvesting (SLS), een van de eigenaren van de Meelfabriek, hoopt over twee jaar aan de slag te kunnen. Wat Gijsman betreft kan dat veel sneller. „Kan er niet alvast met een deel van de plannen worden begon nen", vraagt hij zich af. Ook de Leidse architect Reinier Verbeek - die ooit zelf een plan voor herbestemming van het complex ontwikkelde - betoont zich kritisch. Hoewel hij de plannen van Zumthor een 'dik ke voldoende' geeft, vindt hij dat de Zwitser meer historische elementen had moeten behou den. Net als Stiel vindt Verbeek het onnodig om gebouwen te slopen en de facades te vervan gen. Daarnaast vindt hij het te ver gaan om alle 'transportver bindingen' te verwijderen. „Loopbruggen, leidingkokers, buizen: oneindig zonde om dat allemaal weg te halen. Dat is hetzelfde als de motor uit een klassieke auto verwijderen." Hij verbaast zich dan ook dat de Rijksdienst voor Monumen tenzorg akkoord is gegaan met de verregaande wijzigingen. Het hele complex is immers tot rijksmonument uitgeroepen. Volgens wethouder Alexander Geertsema is Monumentenzorg nauw betrokken geweest bij het ontwerpproces. „Vanuit die hoek verwacht ik geen obsta kels", zei hij afgelopen donder dag tijdens de presentatie van de plannen. Monumentenzorg was gisteren niet voor com mentaar bereikbaar. Verbeek hoopt dat bij de nade re invulling van het masterplan alsnog rekening wordt gehou den met deze historische ele menten. „Neem de fietsenstal ling en het kantoorgebouw. Die kunnen wel degelijk blijven staan. Dan is er nog steeds meer dan voldoende ruimte voor woningbouw. Ook binnen het huidige plan." De Stichting Industrieel Erfgoed Leiden juicht het toe dat de Meelfabriek voor verdere verloedering wordt behoed. Maar de vereniging vindt het jammer dat de oorspronkelijke facades van de Meelfabriek worden vervangen door moderne materialen, zoals glas. Archieffoto: Hielco Kuipers leiden - Wethouder Ron Hille brand gaat op uitnodiging van minister Sybüla Dekker (volks huisvesting) mee op studiereis naar de Verenigde Staten. De portefeuillehouder wonen van de regio Holland/Rijnland be zoekt in New Jersey een aantal projecten op het gebied van stedelijke ontwikkeling. Het college van burgemeester en wethouders verwacht niet dat de studiereis veel nuttige informatie over stedelijke ont wikkeling oplevert, maar ziet geen kwaad in deelname. „Het gaat bij dit soort reisjes vooral om de contacten", zei burge meester Lenferink tijdens een persbijeenkomst. „Niet zozeer om inhoudelijke zaken, is mijn indruk." Dekker heeft een groep burge meesters uit grote en middel grote steden uitgenodigd, even als een aantal ambtenaren van haar ministerie, vertegenwoor digers van grote woningcorpo raties en diverse Kamerleden. De studiereis is van 14 tot en met 18 februari. In de schriftelijke 'overwegin gen' bij het besluit om Hille- brands reis goed te keuren schrijven B en W dat de 'pro blematiek van de stedelijke ontwikkeling en de stad-land verhouding in de VS flink an ders zijn dan in Nederland.' De sterke bevolkingsgroei en de 'vaak omvangrijk beschikbare ruimte' zijn enkele grote ver schillen. Maar er zijn wel verge lijkbare ontwikkelingen, stellen B en W, zoals: de toename van het autogebruik, de globalise ring van de economie, de be hoefte aan wonen in het groen en de' witte vlucht' uit de grote steden. Bij het aanvragen voor ..es voor stedelijke ver- ig krijgen gemeenten te met minder regels. ÓDor dalen de administra- ^fen met 50 procent. De ifie heeft voor de periode 40 twintig miljoen euro 3iaar gesteld voor vijftig 1 iten in Zuid-Holland. 2 e verandering van de re- 3nnen de gemeenten al- is og subsidie aanvragen projecten die bijna kun- 4ginnen. Dat gebeurt met 5 nvraagformulier en een jifische kaart, wat veel ccheelt. „Nadat het pro- 1 estuur al eerder overbo- 5 gels heeft geschrapt in Tiwaanvraagprocedures is r een stap in de richting jrdere deregulering", al- oleputeerde Asje van Dijk. Ónten krijgen 4500 euro I ce nieuwe woning die in *jder van stedelijke ver- ïg wordt gebouwd of i rd. Bij proje'cten met irzieningen, parkeer- %f extra groen kan dat oplopen tot 6000 euro >rstel van Gedeputeerde 5 ;aat nu de inspraak in. leiden - Prins Simon de Eerste, beter bekend als organisator Simon Platteel, heeft gisteravond in de bur gerzaal van het stadhuis de sleutel van de stad gekregen uit handen van loco-burgemeester Alexander Geertsema. Samen met zijn Raad van Elf van carnavalsvereniging De Leidse Hutspotten, regeert de prins tot en met dinsdagavond over de stad. Het zijn drukke tijden voor Simon de Eerste, die de nadruk legt op carnaval voor bejaarden, gehandicapten en kinderen. Een van de hoogtepunten van het Leidse carnaval is zaterdagavond het grote bal in het partycentrum bij zwembad De Zijl. „En daar zijn ook niet-leden van de carnavalsvereniging van harte welkom", aldus de prins. In gebouw De Rondedans in Leiden-Noord gingen gistermiddag de voetjes al van de vloer. Ouderen uit de wijk vierden op eigen wijze carnaval. Foto's: Taco van der Eb en Hielco Kuipers (inzet). arijn Kramp - De openbare basis- l, het Da Vinei College Stedelijk Gymnasium en het plan van burge meester en wethouders om hen te verzelfstandigen in één stich ting. De gezamenlijke basis scholen en de twee middelbare scholen willen allemaal in een eigen stichting ondergebracht Stuur een. naar JOUW Valentijn! worden omdat hun belangen teveel uiteenlopen. „Door ons samen te voegen creëer je alle ingrediënten voor tal van inte ressante conflicten", vreest Da Vinci-directeur F. de Zoete. Zo kennen de scholen bijvoor beeld grote afwijkingen in hun personeelsbeleid. „Dat zou je dan in de toekomst gelijk moe ten trekken", verwacht De Zoe te. „Of neem de koers van het Stedelijk Gymnasium. Zij heb ben gekozen voor groei. Wij vinden dat dat wel op een wat minder forse manier had ge kund. Dan was die tweede ves tiging ook niet nodig geweest. Maar die komt er nu dus wel. En daar zouden wij dan in de toekomst wat over te zeggen krijgen. Zo hebben wij ook onze dingen. Dat wordt allemaal erg ingewikkeld." Het openbaar onderwijs wordt nu nog direct aangestuurd door de gemeente. Voor de christelij ke scholen geldt dat niet. Zij hebben hun eigen bestuur en zijn slechts voor een aantal za ken zoals hun huisvesting, af hankelijk van de gemeente. De ze ongelijkheid tussen de chris telijke en de openbare scholen wal de gemeente opheffen door alle basisscholen en de twee middelbare scholen voor open bare onderwijs op dezelfde af stand te zetten als de christelij ke scholen. Hoe deze verzelfstandiging pre cies gestalte moest krijgen is de afgelopen periode onderzocht door een stuurgroep waarin de gemeente en de scholen verte genwoordigd zijn. Deze stuur groep kwam tot de conclusie dat het beste gekozen kon wor den voor drie stichtingen; een voor alle openbare basisscho len, een voor het Da Vinei Col lege en een voor het Stedelijk Gymnasium. Maar het college vreest dat dit tot teveel versnip pering leidt en willen één stich ting met één bestuur. Ook H. van den Berg, voorzitter van de oudervereniging van het Stedelijk Gymnasium, is het niet eens met het gemeentebe stuur en ziet zich gesteund door de ouders van de gymna siasten die eerder deze week over de kwestie vergaderden. Volgens Van den Berg zijn de leerlingen van de scholen niet gebaat bij één stichting die in de toekomst de beschikking krijgt over al het onderwijsgeld. Onderzoek van Stichting Centrum '45 door Wilfred Simons leiden/oegstgeest - Alleen staande minderjarige asielzoe kers hebben veel last van vooral angsten en depressies. Die klachten nemen na verloop van tijd niet af, blijkt uit een langlo pend onderzoek van Stichting Centrum '45. Onderzoekster Tammy Bean deed van 2001 tot en met 2004 onderzoek naar het welbevinden van 920 AMA's. Het is voor het eerst dat deze groep zo lang werd ge volgd. Alleenstaande minderjarige asielzoekers zijn vaak door hun ouders of verzorgers uit oor logsgebieden weggestuurd. Op de vlucht hebben zij veel 'in grijpende levensgebeurtenis sen' meegemaakt, zegt Bean. AMA's zijn weerbaar, maar hun emotionele weerstand is erg verzwakt door onzekerheid, verlieservaringen, stress, angst en verdriet." Daardoor hebben zij een zeer hoog risico op het ontwikkelen van chronische psychische problemen. Die be-, lasting kan een ernstige belem mering vormen voor hun ver dere ontwikkeling en zelfs nog vele jaren later effecten hebben. De AMA's zijn vergeleken met andere vergelijkbare minderja rigen, zoals vluchtelingenjonge- ren met ouders, migranten en met Nederlandse (van vmbo- en ROC-scholen) en Belgische jongeren. Daaruit blijkt dat de AMA's veel meer klachten heb ben. Niet alleen zeggen de min derjarige asielzoekers dit zelf, het blijkt ook uit rapporten van hulpverleners van de GGZ, voogden en leerkrachten. De geestelijke gezondheid van de jongeren werd twee keer ge meten. Centrum '45 verwachtte dat de jongeren er tijdens het tweede onderzoek beter aan toe zouden zijn. De AMA's, de hulpverleners en de voogden hebben namelijk een positieve indruk van de de zorg die de GGZ biedt. Verrassend genoeg bleken 'weinig veranderingen in het klachtenniveau', aldus Bean. De enige manier om de jonge vluchtelingen op de lange duur te helpen is 'langdurige psycho sociale begeleiding door de di recte verzorgers in een veilige en stabiele leefsituatie. Ook moeten AMA's leren hoe zij be ter kunnen omgaan met hun angst en hun verdriet. Stichting Centrum '45 heeft de onderzoeksresultaten gepubli ceerd in het rapport Alleen staande Minderjarige Asielzoe kers (AMA's) en de GGZ 2001- 2004. Het is voor het eerst dat in Nederland zo'n groot en langdurig onderzoek naar het geestelijke welbevinden van AMA's is gedaan. Stichting Cen trum '45 deed het onderzoek samen met Stichting Nidos en werd begeleid door de Univer siteit Leiden. Het beleid van de Nederlandse overheid is erop gericht om AMA's terug te laten keren naar hun landen van herkomst. Vol gens Bean moet zij er wel van doordrongen zijn dat zij ook in de terugkeercentra langdurige psychosociale begeleiding kun nen krijgen en dat daar ook een veilige en stabiele leefsituatie wordt geschapen. .Anders kon het AMA-beleid zelf wel een een ricicofactor vormen voor de geestelijke gezondheid van AMA's," vreest zij. I Mijn wereld, mijn krant. I I Leidsch Dagblad „Ik vrees in dat geval voor een belangenstrijd. Simpelweg om dat de leerlinggroepen teveel van elkaar verschillen. In het basisonderwijs en het middel baar onderwijs spelen hele an dere zaken. Dat moet je niet bij elkaar op een hoop gooien. Daar is niemand mee gediend. Hetzelfde gaat op voor het Da Vinei College en het Stedelijk Gymnasium. Het Da Vinci is een brede scholengemeen schap met heel andere proble men dan het gymnasium. Het gymnasium wil veel aandacht voor onderwijsproblemen ter wijl ik mij kan voorstellen dat vmbo's juist meer aandacht willen voor sociale problema tiek. In een stichting komen beide groepen niet aan hun trekken." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! ^fja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! 16, m civ Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 5( Naam: Adres. Postcode Plaats Ttelefoonnr: Geboortedatum Bank-/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend (l.v.m. bezorgcontrole) Stuur de bon in een ongefr&nkeerde envelop naar Leidsch Dagblad. 1 Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). 1 E-mail: lezersservicetö'hdc nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. I Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch K'< Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9