Palestijnen mogen vrij BUITENLAND Bush hoopvol over Midden-Oosten Israel: 900 Premier van Georgië overlijdt door gaslek Basajev bereidt nieuwe gijzelingsacties voor Overleg voor top afgebroken Kardinalen pleiten voor pensioenleeftijd pausen Leopold weer even te paard in Congo Vietnam kan de vogelgriep niet meer aan Duivels carnaval in Luzern D05 Bush wil vernietigen - De geestelijk leider <i, ayatollah Khamenei, Amerikaanse president 3ush ervan beschuldigd litische Republiek Iran vernietigen. Hij deed eactie op Bush' 'State of on', waarin de president (agavond afgaf op Iran. joespraak van woensdag ji dat Iran ,,'s werelds jonsor van terreur", lie kernwapens verwerft iet zijn volk de vrijheid zoekt en verdient, ont- emel met Iselprogram ik - Oud-directeur Be- van het olie-voor- irogramma van de Ver- laties, heeft een actieve >ld bij de verkoop van ilie waarop hij juist toe- moeten houden, heeft hij de integriteit /N ernstig onder- jDat staat volgens Ame- p media in een onafhan- éPPort dat donderdag is I ^ïen. Onder de zaken worden onderzocht, is ie VN-baas Kofi Annan pame zijn zoon Kojo Igespeeld in de affaire. «chandaal miandweer M Vijf brandweerlieden in irikaanse Tampa (Flori- 0j!x)ntslagen of geschorst een naaktreportage in De vijf jjiten hadden twee vrou- n Jraagd naakt te poseren 0"ji camera's. De foto's strippers Jlimmende brandweer- schenen vervolgens op aldus media in j^Eind vorige maand jpjn Sacramento (Califor- i brandweermannen ge- Omdat zij in diensttijd _jden. vrijdag 4 februari 2005 reactie dyslexie Automobilisten die lij- leesblindheid hebben re reactiesnelheid dan die met een paar bor- :hter het stuur zitten, toors onderzoek blijkt en met dyslexie er 30 anger over doen om te Automoblisten die en alcoholhoudende hebben, doen er 10 anger over. Mensen ;xie hoeven hun rijbe- ïr niet in te leveren, e onderzoekers, als ze aar van bewust zijn trager reageren. Visie op ouderdomspensioen oogst boegeroep tijdens State of the Union door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De verdere verspreiding van democratie in de wereld en het 'red den' van het ouderdomspensioen zijn de twee belangrijkste doelen van George Bush bij de start van zijn tweede termijn als president van de VS. Bush zei dat de succesvolle verkiezingen in Irak een inspiratie zijn voor democra tische hervormers 'van Damascus tot Teheran'. Verschillende Republikeinse congresleden hadden inkt op hun vin gers gedaan uit solidariteit met Irakezen die zondag naar de stembus gingen. De president beloofde opnieuw in Irak te zullen blijven zolang het nodig is. Hij gaf niet aan hoe lang dat nog is. Bush zei hoopvolle ontwikkelingen te zien in het Midden-Oosten, bijvoorbeeld in Marokko en Jordanië. Hij kondigde aan het Congres te zullen vragen om 350 miljoen dollar voor steun aan de Pales- tijnen. Minister Condi Rice van buiten landse zaken begint vandaag aan haar eerste buitenlandse reis, en brengt een bezoek aan de nieuwe Palestijnse presi dent Machmoud Abbas en de Israëli sche premier Ariel Sharon. De VS hopen dat Abbas de spiraal van geweld kan doorbreken. Bush riep de leiders van Saoedi-Arabië Zelfverzekerd neemt president Bush de felicitaties in ontvangst van zijn aanhang na afloop van zijn State of the Union. Foto: Reuters en Egypte op om democratische hervor mingen door te voeren. Syrië kreeg een veeg uit de pan omdat het 'terroristen toelaat op zijn grondgebied' en Iran wordt beschouwd als 'de belangrijkste staatssponsor van terreur'. Als je op komt voor je eigen vrijheid, staat Ameri ka je bij, zei Bush tegen het Iraanse volk. Het eerste half uur van de rede van Bush was gewijd aan binnenlands beleid. Op merkelijk was een nieuw initiatief om jonge mensen - vooral jongens - te weerhouden van een leven in geweldda dige straatbendes. First Lady Laura Bush gaat daaraan leiding geven. Na de ge bruikelijke waslijst aan wensen, sprak Bush tien minuten lang over de sociale zekerheid. De door de staat gegarandeerde uitke ring voor bejaarden gaat bankroet als er geen actie wordt ondernomen, zei Bush afgelopen nacht tijdens de State of the Union, het Amerikaanse equivalent van de troonrede. Bush opmerkingen over het ouderdomspensioen leverde hem boegeroep op van sommige Democra ten. Wat zeer uitzonderlijk is, want nor maal gesproken wordt afkeuring over de inhoud van de presidentiële toespraak niet openlijk geëtaleerd. De oppositie meent dat Bush overdrijft en de burgers in de VS onnodig angst aanjaagt. Omdat de bevolking vergrijst en mensen langer blijven leven komt de betaalbaar heid van de huidige aow-regeling op de tocht te staan, aldus Bush. Er moet meer worden uitgekeerd, maar er zijn minder mensen om het op te brengen. „In 2042 is het hele systeem uitgeput en bank roet." Om dat tegen te gaan moet bij voorbeeld de pensioenleeftijd omhoog of de uitkering omlaag. Bush is tegen verhoging van de premies die mensen moeten betalen voor de sociale zeker heid. Tegelijkertijd wil hij een vorm van vrij willige privatisering introduceren in het systeem, een van zijn stokpaardjes. Het gaat om 'particuliere pensioenregelin gen' waarbij een deel van de aow-pre- mie wordt gestort op een persoonlijke beleggingsrekening. Introductie hiervan betekent echter dat de sociale fondsen - die nu op papier een overschot hebben - nog eerder op raken of dat er nog meer geld geleend moet worden. Bush is het jaar begonnen met een grote publiciteitscampagne over de betaal baarheid van de aow, maar de reacties zijn tot nu toe gemengd. De Democra ten zijn tegen. Ook onder zijn Republi keinse partijgenoten bestaan aarzelin gen omdat de huidige regeling door veel mensen als een belangrijke verworven heid wordt beschouwd. De jaarlijkse re de voor het Congres werd door Bush aangegrepen om zijn visie te ontvou wen, en 55-plussers gerust te stellen dat er voor hen niets verandert. Bush zal de komende dagen opnieuw het land in trekken om zijn wens voor een hervorming van de aow te verkondi gen. jjjs rond in -Konings d - De openbare aan- eeft voor de rechtbank 1 'id-Affikaanse Kaap- ijsvoering afgerond :dinandt Mostert, die iaat voor de moord op :landse studente Mar- lings in december 2003. e is het de beurt aan die zijn eigen verdedi gt, om zich te verweren beschuldigingen. De jn de zus van Konings, :ember 2003 werd ver sullen daarbij aanwezig "srlander met ppgepakt ion de - De Belgische :ft in de nacht van op donderdag hon- Venden XTC-pillen on- in het Oost-Vlaamse '-«h. Volgens de Belgische iijn er twee mannen ge- d, een Nederlander en s De politie zegt nog op tf ijn naar meer verdach- n r gegevens over de ar- zijn niet verstrekt. iaden doden '^treinongeluk .1 - Zeker 53 mensen Indiase deelstaat Ma- 'Ja om het leven geko- -( n een trein op een on- i overweg in botsing et een tractor met aan- [en. De meeste slacht ten op de aanhangwa- r ie tractor. Het voertuig iet dorp Kanan, nabij gegrepen door een Tstrein. ers dood door muisbeten ker elf kinderen van se indianenstammen 1 leden als gevolg van vampiervleermuizen, n brachten hondsdol- waaraan de kinderen n, aldus de autoritei- dode kinderen waren zes jaar oud. De sterf- de afgelegen india- lenschappen in eru deden zich eind voor. In totaal zijn ïsen gebeten. Die wor- ledisch behandeld. tel aviv/gpd - De Israëlische re gering heeft gisteren ingestemd met de vrijlating van negenhon derd Palestijnse gevangenen. Onmiddellijk na de regionale topconferentie van dinsdag in het Egyptische Sjarm el-Sjeik zul len de eerste vijfhonderd vrijko men; de rest volgt drie maanden later. De maatregel maakt deel uit van een ontwerp-veiligheids- plan dat Israël dinsdag zal aan bieden aan de Palestijnen. Over het plan is de afgelopen weken druk overleg gevoerd. De Palestijnen hadden Israël ge vraagd om de vrijlating van minstens duizend gevangenen. Gisteravond werd het overleg afgebroken, nadat de Palestijn se woordvoerders waren weg gelopen. Zij zouden ontevreden zijn geweest over de Israëlische weigering om ook Palestijnen vrij te laten die verdacht wor den van aanslagen tegen Israël. Het is de bedoeling dat de Isra ëlische en Palestijnse delegaties in Sjarm el-Sjeik aankomen met een uitgewerkt plan, zodat ver dere onderhandelingen hier over niet meer nodig zijn en succes verzekerd is. De top van premier Ariel Sharon en presi dent Mahmoud Abbas krijgt zo een voornamelijk ceremonieel karakter. Wat in Sjarm el-Sjeik zal wor den bekendgemaakt staat in grote lijnen vast. De kern van de overeenkomst is een weder zijds staakt-het-vuren. Israël ziet graag dat de Palestijnen daarbij officieel het einde aan kondigen van hun intifada, de in september 2000 uitgebroken opstand. Maar dat lijkt een brug te ver. Omgekeerd is ook Israël niet van plan zich vast te leggen op een onvoorwaardelijke stop zetting van alle gewelddadige acties. Het zal geen militaire operaties in de Palestijnse ge bieden meer uitvoeren, tenzij er concrete aanwijzingen bestaan dat Palestijnen op het punt staan een aanslag uit te voeren. In zo'n geval zal het leger in ac tie komen, maar alleen als het hoogste niveau daarin toe stemt. Israël zal in Sjarm el-Sjeik ook een reeks andere vertrouwen wekkende maatregelen afkon digen. Zo zal het leger in de ko mende weken het militaire ge zag over vijf steden op de Wes telijke Jordaanoever teruggeven aan het Palestijnse Bestuur. Een gezamenlijke Israëlisch-Pales- tijnse commissie zal het lot be spreken van de Palestijnse mili tanten die op Israëls lijst van gezochte personen staan. Israël wil niet horen van een amnes tie, maar is wel bereid de jacht te staken op militieleden die bij de Palestijnse politie hun wa pens inleveren. De grensposten tussen Israël en de Gazastrook bij Erez en Karni worden her opend en de Palestijnen mogen ook de vissershaven bij Gaza- stad weer gebruiken. Er wordt nog onderhandeld over de we deropbouw van het internatio nale vliegveld in de Gazastrook. luzern - De Zwitserse stad Luzern staat dezer dagen in het teken van het carnaval. De historie van het feest gaat meer dan zes eeuwen terug. In de Middeleeuwen gingen de bewoners van Luzern al massaal de straat op, om met gekleurde maskers en veel trom geroffel de slechte geesten te verdrijven. Tegenwoordig domineren myhische figuren als heksen, duivels en trollen nog steeds het carnaval in Luzern en ook de oorverdoven de herrie is onderdeel van het spektakel. De kostuums en maskers van de traditionele muzikanten worden elk jaar door de plaatselijke bevolking met de hand gemaakt. Foto: Reuters vaticaanstad/gpd/reuters - Een groep kardinalen in Vati caanstad heeft een voorstel in beraad voor een pensioenleef tijd voor toekomstige pausen. Dat meldt de Ierse krant The Irish Independent, die zich bas- seert op 'bronnen in de rooms- katholieke kerk'. Nu blijft een paus in functie tot aan zijn dood. De kardinalen zouden de ambtstermijn van toekomstige pausen willen beperken tot waarschijnlijk 80 jaar. Sinds 1294 is een paus niet meer vroegtijdig afgetreden. Het gaat inmiddels weer zo goed met paus Johannes Paulus II dat hij mogelijk dit weekein de een speciale toespraak tot de pelgrims op het Sint-Pieters plein in Vaticaanstad zal hou den. De toespraak wordt waar schijnlijk zaterdag in zijn kamer in het Gemelli-ziekenhuis in Rome opgenomen om zondag middag te worden uitgezonden via een groot beeldscherm. Volgens de artsen gaat de ge- moskou/gpd - In Georgië is ge schokt gereageerd op de dood van premier Zoerab Zjvania. Hij overleed woensdagnacht ver moedelijk als gevolg van kool- monoxydevergiftiging. Zjvania was één van de voortrekkers van de rozen revolutie die eind 2003 leidde tot het aftreden van president Eduard Sjevardnadze. President Michail Saakasjvili riep de regering bijeen voor een spoedvergadering. „Zoerabs dood is een grote klap voor het land en voor mij per soonlijk", sprak Saakasjvili ge ëmotioneerd. ,,Ik heb mijn bes te vriend, mijn meest loyale ad viseur, mijn grootste bondge noot verloren." De 41-jarige Zj vania was op bezoek bij een vriend. Lijfwachten vonden zijn levenloze lichaam 's nachts in een leunstoel bij de kachel. Op tafel stond een spel backgam mon. Een slecht functionerende gas kachel zou de oorzaak van Zjva- nia's dood zijn. Een ventilatie systeem was afwezig. Ook zijn vriend Raoel Joesoepov, vice- gouverneur van een Georgische provincie, kwam om. In het ap partement was enkele dagen eerder door onbekenden een nieuwe gaskachel van Iraanse makelij gemonteerd. In Georgië valt 's winters geregeld de ener gievoorziening uit. „Dit was klaarblijkelijk een on geluk", verklaarde Nano Mera- bisjvili, minister van binnen landse zaken, op de Georgische televisie. Een forensische des kundige bevestigde dat er geen aanwijzingen van een misdaad op Zjvania's lichaam zijn ge vonden. Om alle eventualiteiten uit te sluiten heeft de procu reur-generaal tien dagen de tijd genomen om een definitief oor deel over de dood van de pre mier, te vormen. Zjvania, ooit een bondgenoot van oud-president Sjevardnad ze, koos eind 2003 tijdens een revolutie de zijde van de oppo sitie die president Sjevardnadze verjaagde. Duizenden mensen waren de straat op gegaan in een protest tegen vermeende verkiezingsfraude en de armoe de en corruptie in de voormali ge Sovjetrepubliek. Saakasjvili creëerde na zijn aan treden het ambt van premier. Hij gaf die functie aan Zjvania en erkende daarmee de belang rijke rol die de voormalig parle mentsvoorzitter speelde bij het vreedzame verloop van de re volutie. Zelfs de afgezette presi dent Sjevardnadze bedankte hem voor zijn steun. kinshasa/anp/reuters - Een kolossaal stand beeld van de vroegere Belgische koning Leopold II, dat onder dictator Mobutu Sese Seko was neergehaald, werd gisteren voor korte tijd in ere hersteld in de Congolese hoofdstad Kinshasa. Het beeld werd echter dezelfde dag weer wegge haald. Het drie ton wegende bronzen beeld van de Belgische vorst, gezeten op een paard, stond op een rotonde in de buurt van het centraal sta tion van Kinshasa, midden in het stadshart. „Ik heb besloten alle monumenten te herstellen die behoren tot het Congolese erfgoed, ook die uit de koloniale tijd", zei minister van Cultuur Chris- tophe Muzungu. Waarom het beeld dan toch weer is neergehaald, is niet duidelijk. Mogelijk heeft Leopolds reputa tie als meedogenloos heerser een rol gespeeld. De huidige Democratische Republiek Congo was van 1885 tot 1908 privé-domein van Leopold II. In die periode plunderde hij op brute wijze de voorraden rubber en ivoor die het land rijk was. Daarbij werd de plaatselijke bevolking uitgebuit op een manier die zelfs andere koloniale mach ten diep schokte. Slavenarbeid, verminking, moord en marteling waren aan de orde van de dag. Hoewel de Belgische vorst nooit in Cöngo is geweest, wordt hij verantwoordelijk gehouden voor de dood van tussen vier en acht miljoen on schuldige burgers. Zijn schrikbewind wordt wel aangemerkt als de eerste genocide van de mo derne tijd. In 1908 droeg Leopold II Congo over aan de Bel gische staat. Nadat Mobutu in 1965 de macht had gegrepen en de naam van het land had ver anderd in Zaïre, liet hij het standbeeld van de Belgische vorst verwijderen. Daarna lag het meer dan dertig jaar stoffig te worden in een opslag plaats. Mobutu werd eind jaren negentig ten val ge bracht door rebellenleider Laurent Kabila, de va der van de huidige president Joseph Kabila. Kort daarop stierf hij in ballingschap. Leopold II. londen/anp - De Tsjetsjeense rebellencommandant Shamil Basajev bereidt nieuwe acties voor zoals die in Beslan afgelo pen september. Basajev heeft dit zelf laten weten in een inter view met de Britse zender Channel 4 News. De 40-jarige commandant zegt weliswaar geschokt te zijn ge weest over de afloop van de gij zeling, waarbij zeker 344 men sen om het leven kwamen, maar vindt dat de Russische politiek in Tsjetsjenië hem dwingt dergelijke acties op touw te zetten. Basajev had al eerder laten weten de organisa tor te zijn van de gijzeling van honderden kinderen en volwas senen in een school in het Noord-Ossetische Beslan door enkele tot de tanden toe bewa pende Tsjetsjeense rebellen. In het interview laat Basajev weten dat het Russische leger de bloedige afloop van de actie heeft geprovoceerd. Hij zegt nooit te hebben verwacht dat de Russen kinderen zouden op offeren. De bedoeling, aldus de Tsjetsjeen, was dat de gijzeling net zolang zou duren tot de Russische troepen uit Tsjetsje nië zouden zijn vertrokken. Oo- spronkelijk waren de rebellen van plan om een of meerdere scholen in Moskou of Sint-Pe tersburg binnen te dringen, maar geldgebrek dwong hen uit te wijken naar de Tsjetsjeense buurrepubliek Noord-Ossetië. Basajev noemt Noord-Ossetië een „Russisch garnizoen op de Noordelijke Kaukasus'.De Tsje tsjeense rebellenleider Asian Maschadov riep eerder deze week alle strijders op een wa penstilstand in acht te nemen. Het staakt-het-vuren zou tot 22 februari moeten gelden. Vol gens de website van de Tsje tsjeense opstandelingen, kav- kazcenter.com, zou ook Basajev bereid zijn aan de oproep van Maschadov gehoor te geven. zondheid van de paus duidelijk vooruit. De keelontsteking waaraan hij lijdt, is minder ge worden en hij heeft geen nieu we ademhalingsproblemen ge had. Dinsdagavond werd de 84- jarige kerkvorst met spoed in het ziekenhuis opgenomen met ernstige ademhalingsproble men, mede als gevolg van griep. Kardinaal Giovanni Battista Re, hoofd van de Congregatie voor de Bisschoppen, zei gisteren „dat het gevaar voorbij is". Hij ontkende dat de paus hart- of longproblemen heeft. Vaticaan-woordvoerder Joaquin Navarro-Valls zei te verwachten dat de paus ovpr een dag of zeven het ziekenhuis mag verlaten. Een ontmoeting die de paus dinsdag zou heb ben met de nieuwe Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Condoleezza Rice is afge last. Zij wordt nu ontvangen door de 'minister van buiten landse zaken' van het Vaticaan, kardinaal Angelo Sodano. hanoi/gpd/reuters - De vogel griep in Vietnam is zo ernstig, dat het land de hulp heeft inge roepen van de internationale gemeenschap. Het vims, dat het land is binnengebracht door overtrekkende watervo gels, maakte alleen in de afgelo pen maand al dertien dodelijke slachtoffers. In Vietnam zijn in totaal 32 mensen overleden aan het virus. De Vietnamese regering heeft de Wereldgezondheidsorgani satie WHO en de VN- voedsel- en landbouworgaiüPtie FAO gewaagd om materiaal en sur veillanceteams naar het gebied te sturen. Het virns heeft zich al verspreid over de helft van de 64 provincies. De vogelpest heeft inmiddels ook Cambodja bereikt. Vrijwel alle besmettin gen waren het gevolg van direct contact met besmette watervp- gels. Peter Cordingly, woord voerder van de WHO, waar schuwde dat regeringen him bevolking beter moeten inlich ten over de risico's die kleven aan het aanraken van dode vo gels. Deskundigen denken dat hóe langer de uitbraak duurt, hóe groter de kans wordt dat het vi rus overslaat op andere dier soorten. En uiteindelijk ook mensen zal besmetten.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7