fraudeurs op straat BINNENLAND 2 ANWB: Deken mee in de auto naar Oostenrijk (]]<iSin.O ZCt valt wat kleiner uit ANWB vraagt uitstel mistlampverplichting 'Etnische achtergrond daders vermelden' Hard verhoor van medewerkers Nieuwe afdeling terrorisme IND Verdachte Van Gogh-roof mishandeld in cel Driekwart alle jongeren kopieert software illegaal HulSiirtSCntckort me erector Snaar je toe .tor-magnificus J. NU /an de TU in Delt zal 'er maanc* studenten NU leken voor een debat 69,- rwerpen uit het is re rector wil informeel Sdenten praten om peeld te krijgen van ^er hen leeft. Hij e horen wat beter Duimpje schotels Ie werkgroep Klein ;aat de strijd aan met im te voorkomen dat dorp Burum schotels jplefoon- en dataver- «rroristen moeten af- Pefensie heeft van de [Kollumerland een g gekregen om der- jerschotels te bou- lingen van de Socia- rtij hebben de han dslagen om als Klein Pegen 'grote reus' De- echten. teirwetten niet met EU ."'ki.jlc(lerland heeft in ide mate de Europese bn voor natuurbe- overgenomen. De m i de Europese Unie p 06 terming van vogels C... tlijn) en voor de ïn- ling van natuurlijke ing (Habitatrichtlijn) jlledig terug te vin- Mederlandse wetge- :oncludeert advocaat- bkott in een advies jropees Hof. mile verhoogt rj ?rmogen De kerncentrale in aat in 2006 meer Wen door een ver- prhoging van de tur- n nieuwe generator en S[de aanpassing legaWatt (MW) extra S gfcewekt, goed voor tend huishoudens. U arters Wilnis anie rechter (in groep van 23 ge- jewoners in Wilnis derde rechter om de ijkheid van de dijk- ïg alsnog bij het iraadschap Amstel, Hcht (AGV) te leggen, fjfstus 2003 schoof 60 ■Lldijk aan de Ring- het land in, ^Hionderden inwoners p onder water zagen j totale schade be- liljoen euro. k ren Boxtel houden e politie heeft vier Tit Boxtel aangehou- ^Uand met ongeveer •indelingen en negen IDe verdachten, in iërend van 16 tot 20 in enkele straten r tientallen autoban- j de inbraken had het vooral voorzien op telefoons, bankpas- it pakt pteelt aan )e thuisteelt van de gemeente Utrecht ik voor overlast, vin- Itrechtse organisa- gisteren nkomst waarin ze af- innepkwekers stevig ten. Naast de ge recht, zetten ook de 10penbaar Ministe- jcorporaties, energie- jco, Belastingdienst iringsinstanties UWV Ji handtekening on- tract" d schudden - De Rotterdamse L. Geluk (Onderwijs a tie) gaat voortaan alle de hand schudden. [stelde zich onzeker lat dij het benaderen van n "Je gaat twijfelen of een hand moet ge- de om- ®"llle moslima's. De amiitterdam is dus dat ien hand geven." 'irkaart dicapten a - De gehandicap- ,t kaart, waarmee inva- 1 kunnen parkeren, eliefde prooi voor „*3. Ondanks verwoede e ^en om de kaart min- ckelijk te maken voor naar schat- alleen al in Am- JJle honderden gehan- Un speciale parkeer- j in de stad wil nu Jen normale parkeer- e geven zonder dat ze peven te betalen. vrijdag 4 februari 2005 Bond verwacht morgen geen extra problemen bij uittocht den haag/gpd - De ANWB verwacht geen extra problemen bij de uittocht, morgen, naar de diverse wintersportge bieden. Ondanks de hevige sneeuwval in Zuid- Duitsland en Oostenrijk ziet de bond geen reden automobilisten een alterna tieve route te adviseren. „Zo dramatisch is het nu ook weer niet' aldus een woordvoerder. Bovendien zien de weervoorspellingen voor de ko mende dagen er goed uit. Droog en een paar graden boven nul. Prima reisweer. De ANWB denkt dat de problemen op de A8 tussen München en Salzburg in de loop van vandaag grotendeels zijn opgelost. Met name tussen Rosenheim en de Chiemsee liep het verkeer vast doordat vrachtwagens door de hevige sneeuwval niet bergopwaarts konden. Tientallen automobilisten hebben woensdagnacht in hun auto moeten doorbrengen. Naar verluidt ook Neder landers, maar de ANWB kan dat niet be vestigen. „Ons steunpunt in München heeft twee telefoontjes gehad van men sen die alleen om advies vroegen." De bond adviseert voor de uittocht geen alternatieve routes. Niet nodig en bovendien zijn ze er niet echt. „Wat overblijft is de Bundesstrasse en dat lijkt ons geen goed alternatief." De ANWB adviseert wel goed voorbereid op pad te gaan. Met sneeuwkettingen bij voorbeeld en een extra fles vloeistof voor de ruitenwissers. En ook om wat extra proviand en 'n warme deken in de auto mee te nemen, mocht men toch lange tijd in de file staan. Wat die zijn op de route naar de skigebieden onvermij delijk, sneeuw of geen sneeuw. Het verkeer in de deelstaat Beieren on dervond woensdagavond, zoals gezegd, de meeste hinder van sneeuwval. De sneeuw legde het verkeer in Beieren vol ledig lam. De A8 was gisterochtend vroeg weliswaar weer vrijgegeven, maar lange rijen stilstaande auto's en vracht auto's bemoeilijkten het sneeuwruimen. Het verkeer kwam daardoor opnieuw muurvast te staan. ADAC, de Duitse zusterclub van de ANWB sprak van chaotische situaties. Op veel autosnelwegen was alleen de rechterrijstrook te berijden. Verder waren veel lokale wegen en klei nere grensovergangen dicht. Ook moch ten vrachtwagens in een deel van Bei eren tijdelijk niet rijden. amsterdam/gpd - Holland Casi no heeft vier werknemers van de Scheveningse vestiging op staande voet ontslagen wegens fraude in het restaurant. Nog eens tien werknemers zijn ge schorst. De vakbond ABC heeft bezwaar aangetekend tegen de methode waarmee de eigen be wakingsdienst de fraude heeft opgespoord, met verborgen ca mera's en keiharde verhoren, zonder aangifte te doen bij de politie. De Algemene Bond Casinoper- soneel (ABC) zegt 'geschrokken' te zijn, en intern wordt gespro ken van toepassing van de 'Zaanse verhoormethode', naar de omstreden, confronterende manier van ondervragen die in gebruik was bij de politie van Zaanstad. Vorige week zijn door de Secu rity and Risk Control (SRC), de veiligheidsafdeling van het staatsbedrijf, zeker veertien me dewerkers van de afdeling Food and Beverage (horeca) van het casino in Scheveningen onder handen genomen. De veertien werden in het casino soms vier, soms vijf, en in een enkel geval zelfs zeven uur verhoord door SRC-medewerkers. Een aantal van hen heeft de lei ding van de Scheveningse vesti ging schriftelijk laten weten de gang van zaken niet te accepte ren en de afgelegde verklarin gen in te trekken. De verklarin gen zouden 'onder dwang en intimidatie' zijn afgelegd. Volgens de casinodirectie heb ben de werknemers in het Scheveningse restaurant op grote schaal gefraudeerd, door minder consumpties op de kas sa aan te slaan, dan daadwerke lijk werden uitgeserveerd. De beweerde fraude is aan het licht gekomen door verborgerr observatiecamera's, die mede tot doel hebben het eigen per soneel in de gaten te houden. Volgens Nicole Lamberts, direc teur Corporate Identity van Holland Casino, vonden de ver horen op vrijwillige basis plaats. „Als er sprake is van malversaties, wil je als bedrijf uiteraard weten wat er aan de hand is. En wij willen mede werkers niet meteen als ver dachte aan de politie overdra gen." Over de omvang van de zaak wil Lamberts nog niet zeg gen. „Het onderzoek is nog vol op gaande." Voor caravans, vouw- en aanhangwagens den haag/anp - De ANWB heeft het bureau Verkeershandha ving gevraagd mistachterlam- pen voor Caravans, vouw- en aanhangwagens pas juli vol gend jaar verplicht te stellen. De nieuwe verlichtingseisen gelden sinds 1 januari, maar volgens de ANWB zijn nog maar weinig bezitters van aan hangers daarvan op de hoogte. Aan de invoering van de mist- lampverplichting is tot nu toe nauwelijks ruchtbaarheid gege ven, heeft de ANWB in de brief aan het bureau geschreven. Zo wel de branche als de naar schatting 250.000 bezitters van caravans en andere aanhangers weten niets van de nieuwe be paling. In principe lopen de ca ra vanners sinds 1 januari kans op een boete van maximaal 90 euro als ze niet aan de eisen voldoen. Hoe zwaarder en groter een aanhanger, des te meer extra verlichting moet er op. Cara vans tot 750 kilo die niet langer zijn dan zes meter en niet bre der dan 2.10 meter moeten een of twee mistachterlichten heb ben. Aanhangers breder dan 2.10 meter moeten tevehs gele markeringslichten aan de zij kant bezitten en bij aanhangers langer dan zes meter moeten die markeringslichten ook aan de voorkant zitten. Volgens de ANWB kost het aan brengen van deze voorzienin gen veel tijd. Voor de werk zaamheden moet nieuwe beka beling worden getrokken en stoppendozen en stekkers wor den vervangen. „We hebben grote twijfels of een en ander voor het vakantieseizoen door garages kan worden ondervan gen, nu het aanhangwagenpark voor recreatieve doeleinden mi nimaal 250.000 stuks betreft", aldus de ANWB. De belangenorganisatie heeft aangeboden een bijdrage te le veren aan de voorlichting over de nieuwe bepalingen. Omdat er veel tijd gaat zitten in het op zetten van goede communica tie. wil de ANWB dat justitie de handhaving op de verlichtings eisen opschort tot minimaal 1 juli 2006 en bij voorkeur tot 31 december van dat jaar. den haag/anp - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) stelt dertien mensen aan die zich specifiek gaan bezighou den met terrorismebestrijding. Dit team moet dossieronder zoek doen naar verdachte vreemdelingen. De IND ver wacht dat het jaarlijks om vijf honderd onderzoeken gaat. De dienst werkt hierin nauw sa men met de Algemene Inlich tingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en Justitie. Onderling worden tips en informatie uit gewisseld. Dat kan ertoe leiden dat iemand Nederland wordt uitgezet, tot ongewenst vreem deling wordt verklaard of dat van iemand het Nederland schap wordt afgenomen. De IND heeft al langere tijd een team dat zich bezighoudt met het opsporen van vreemdelin gen die oorlogsmisdaden of misdrijven tegen de menselijk heid hebben gepleegd. Zij wa- ren ook belast met de zoge noemde lijst van 150 van de AIVD. Deze in Nederland ver blijvende personen zouden banden hebben met terroristi sche netwerken. Nu blijkt dat het werk zich niet beperkt tot deze groep van 150 en alleen maar toeneemt. Daarom is een meer structurele aanpak van terrorismebestrijding nodig. Directeur Landelijk Bureau ter bestrijding Rassendiscriminatie Amsterdam - Een van de verdachten van Van Gogh-roof is woensdag ernstig mishandeld door een arrestanten be waarder nadat hij was aangekomen bij cellencomplex Meer en Vaart in Amsterdam. De man brak daarbij een paar tanden, liep enkele kneuzingen op en verloor uit eindelijk even zijn bewustzijn. Dat liet zijn advocaat N. Meijering weten in het gerechtshof, waar de zitting over de schilderijenroof eind 2002 gisteren verder ging. Een bewaarder zou de verdachte twee keer met zijn hoofd tegen de grond hebben geslagen omdat de verdachte zijn veter niet snel genoeg uit zijn schoen verwijderde. Volgens Meijering had zijn cliënt niet de intentie te wil len vluchten. Hij heeft inmiddels aangifte gedaan. Het incident had woensdagmorgen plaats. De verdachte werd naar het dagverblijf in Meer en Vaart overgebracht om tijdig bij de schouw in het Van Gogh Museum (foto) te zijn. Foto: WFA lang bij de afkomst van betrokkenen stil staat." Ook na een recente moord in Amsterdam ontstonden spanningen, nadat op de inter netsite Maroc.nl het gerucht was gelan ceerd dat het slachtoffer een Marokkaan was. De boosheid bekoelde pas toen de naam van het slachtoffer bekend werd: Martin Egthuijsen, geen Marokkaanse naam. Fermina vind dat Nederland te lang ge makkelijk is geweest. „Tegen de donderste nen zijn we te slap geweest. Dat heeft ge leid tot angsten en vooroordelen. Racisme kun je alleen bestrijden met openheid, door kritisch te staan tegenover tegen wel ke groep dan ook. Dat racisme noemen lost niets op." dader de lont uit het kruitvat had kunnen halen", zegt hij. Fermina denkt daarbij bij voorbeeld aan Volkert van der G. en de vrouw die een Marokkaanse tasjesdief doodreed op de Tweede Oosterparkstraat. „Er werd direct vanuit gegaan dat het ging om een autochtone vrouw. De spanningen tussen de bevolkingsgroepen liepen-daarbij hoog op. Achteraf blijkt dat het om een vrouw ging van Surinaamse afkomst. Als dat meteen bekend was geworden, had dat een hoop gescheeld." Vooral internet heeft veel veranderd, meent Fermina. „In bijvoorbeeld chatrooms wordt kort na incidenten druk gespecu leerd over de etniciteit van daders. Dat leidt tot oplopende spanningen, verkeerde con clusies en heeft tot gevolg dat men veel te den haag/gpd - Het huisartsen- tekort blijkt kleiner uit te vallen dan verwacht. Aanvullende maatregelen kunnen het tekort voor 2012 zelfs nog verder doen teruglopen. Dat blijkt uit nieu we cijfers van het Capaciteitsor gaan. Vorig jaar waarschuwde het or gaan dat Nederland bij onge wijzigd beleid in 2012 bijna 2400 huisartsen tekort komt. Dat komt neer op een tekort van twintig procent. Inmiddels kan dat percentage bijgesteld worden naar 16 procent, door dat er sinds 2002 meer artsen worden opgeleid. Aanvullende maatregelen kun nen het tekort nog verder terug dringen. Het Capaciteitsorgaan heeft daarom vijf scenario's ontwikkeld, variërend van het verkorten van de opleidings duur van huisartsen, het ver groten van de instroom in de opleiding en het langer laten doorwerken van oudere huis artsen. Afhankelijk van de geko zen maatregel daalt het tekort tot 10 procent in het meest rooskleurige scenario. Volgens directeur Henk Lelie- feld kan met een combinatie van maatregelen mogelijk een nog groter effect bereikt wor den. Of het tekort daarmee he lemaal weggewerkt kan wor den, durft hij niet te zeggen. „Dat laat zich moeilijk voor spellen. Bij een mix van maat regelen ontstaat er ook een in teractie. Het effect van iedere afzonderlijke maatregel kan daardoor worden verzwakt." Voorzitter Bart Vos van de Lan delijke Huisartsen Vereniging (LHV) zegt de cijfers 'voor ken nisgeving aan te nemen'. „Het zegt me in ieder geval dat het veel is. Die 16 procent gaat uit van het beste denkbare scena rio. Met enige tegenslag wordt geen rekening gehouden." Vos is dan ook kritisch over de scenario's, die het Capaciteits orgaan schetst. „Dat zijn nogal open deuren. Iedereen begrijpt dat als je het aantal opleidings plaatsen vergroot, het aantal huisartsen zal toenemen. Maar je moet nog maar afwachten of die plekken ook allemaal inge vuld worden." amsterdam/anp - Driekwart van de jongeren tus sen 13 en 19 jaar kopieert wel eens computerpro gramma's. Omdat veel scholieren niet beseffen dat dat illegaal en strafbaar is, heeft de amuse mentsindustrie gisterochtend in Amsterdam een grote campagne tegen softwarepiraterij gelan ceerd. Het is vooral onduidelijk dat het maken van een reservekopie van computerspellen- of program ma's voor eigen gebruik niet mag. Ruim tweeder de van de jongeren weet dat niet. Ook denkt eenderde van de ondervraagden dat aanbieden van software op uitwisselnetwerken zoals Kazaa legaal is. Jongeren kopiëren er lustig op los omdat ze de pakkans klein achten, blijkt uit een meting van de Nederlandse Vereniging voor Producenten en Importeurs van beeld en geluidsdragers (NVPI). Vier op de vijf jongeren speelt computerspelletjes op de pc of spelcomputer. De meerderheid (61 procent) van de spelers heeft vooral originele spellen in het bezit maar het andere deel speelt vooral illegale versies (gekopieerd dan wel ge- download). Misdaadverslaggever Peter R. de Vries krijgt een prominente rol in de voorlichtingscampage die twee jaar gaat duren en bestaat uit advertenties, radio- en televisiespotjes. Promotieteams gaan voorlichting geven aan scholieren in het voortge zet onderwijs en op computerbeurzen en evene menten. STEVENHAGEN RWNekl-- C0MMISS4PIS- /AM Pe KOMlNGfiN V&ppitwr 122.000 êupö (Vier zum fuei-TiMè 8AAN- Hoeveeu Houpr Hu hêtto ovê£ A: 155 .000 euro 100 000 eupo amsterdam/gpd - De etnische achtergrond van daders moet gewoon worden vermeld in de media, vindt Hubert Fermina, direc teur van het Landelijk Bureau ter bestrij ding van Rassendiscriminatie. Fermina vindt dat 'de krampachtigheid waarmee de afkomst wordt verzwegen, averechts werkt'. Lange tijd heeft Fermina's antidiscrimina tie-bureau, dat twintig jaar bestaat, volge houden dat de etniciteit van daders 'niet relevant' is bij de berichtgeving in de me dia. Vermelding werkte volgens Fermina indertijd: 'stigmatiserend' en 'leidde tot scheve beeldvorming'. Maar de directeur, zelf Antilliaan, heeft zijn mening herzien. „Er is een aantal incidenten geweest waar bij het vermelden van de etniciteit van de

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5