Blauwbekken en winterpret op de Kronplatz TOERISME verwachtingen Djoser Junior Skivakantie voor dikke kinderen rijk hb~ wêêêê al in yaditioneel de pe- feestelijk of gek uit [aar waarom dos- ich op een bepaal- E arsvakantie (van za- fuari tot en met tbruari) kunnen be- Dierenrijk Europa Eindhoven, tijdens j d' Animal, een iden op deze iderpresentaties en •orden in het park hoe de lelijkste dieren van Euro leden. Ook vertel- s hoe de dieren in aan de winter, februari tot zater- ari kunnen kinde- j n schminken. Kin- :h als dier verkleed >n een cadeautje. iformatie bellen 38 240 of internet: ijkeuropa.nl. water in rkthallen van de onderwater en op 18,19 en 20 r terecht in het nplex in Utrecht 3de editie van rordt gehouden, ntal exposanten, o touroperators en jties tot importeurs n, laat zien wat zij Ook kun je er '(wel vantevoren onderwatervideos naar ervaringen laten informeren gen. Entree 12 eu- ing zie via ker.nl). tijden zijn op vrij- ls D tot 22.00 uur za- ).00 tot 18.00 uur in 10.00 tot 17.00 Ïivasie se York iad York kent de e weken de vie- 0ste Jorvik Viking :n met 20 februari :rden Vikingstrij- elaren, maar ook F rs uit heel Groot ss Europa naar het loogtepunt van zaterdag 12 febru- le beroemde strijd d Bridge uit 1066 ingen en de Engel- gespeeld. iweekend staan tal. Ze leren hoe gven en te strijden 'Viking. Verder zijn delingen te ma- een traditioneel jk nagespeeld en is arkt. De laatste festival wordt ge ien en liedjes uit tijdperk. Vanuit jYork snel te berei- ^1 Ferries vanuit 7 jen driedaagse Ci- pc is er vanaf 64 eu- m, inclusief bus- n naar York vanuit Itie over het Yorvik is de vinden op: irvik.com of [etinvolved festi- ie over P&O, tel. .f i.com. vrijdag 4 februari 2005 Het Pustertal en het Tauferer Ahrntal in het Italiaanse Zuid-Tirol zijn onder Nederlandse wintersporters niet zo bekend, 't Zou niet hoeven, want de kleinschalige skigebieden bieden win terpret genoeg. En rechtstreeks per trein te bereiken. door Gerard Chel Koud. Stervenskoud. Het is min 20 op de top van de Kronplatz. Op bijna 2300 meter pijnigt de wind ons ge laat. 't Is 'maar' kracht 3, maar het voelt als op de Noordpool. En al hele maal als we met enige snelheid aan de eerste afdaling beginnen. Ge voelloze vingers, ijskoude tenen. Ie mand doet halverwege zijn jas ach terstevoren aan, zodat de hoge kraag het gezicht bedekt. Maar ook kou went, al is het niet van harte. Wanneer de pistes op deze ochtend hun beste kant tonen en de zon zich schoorvoetend laat zien, weegt het plezier dat we aan de afda lingen beleven, niet op tegen het lij den. En ach, voor dat laatste dient toch ook de grappa, achterover te slaan in een van de vele drank- en eethutjes op de flanken van deze Kronplatz. De kou belet ons wel alle 25 liften - slechts drie ervan sleep - op deze top in het Pustertal te gebruiken om zo de veertig verschillende afdalingen uit te proberen. De meeste pistes zijn blauw en heerlijk breed, prima-de- luxe voor ons carveskiërs dus. En naar verhouding ook lekker lang. Het mengsel van kunstsneeuw en vers ge vallen witte vlokken bezorgt ons grote pret. Ook de enkele rode afdaling ne men we even later met groot genoe gen. Alleen de zwarte steile Sylvester, die ons tot aan het dalstation zou moeten brengen, slaan we over. We hoeven niet zo nodig in de banaan naar huis. Echt druk is het er niet en dat zal wel aan de temperatuur liggen, want het nabij Bruneck gelegen Kronplatz is een geliefd skigebied. Vooral bij de Italianen zelf, op de voet gevolgd door Oostenrijkers. Nederlanders ko men wij er nauwelijks tegen, onze Belgische vrienden hebben het al wel ontdekt. De skigebieden in dit deel van Zuid- We gunnen ons een blik op de parmantige en steile 'drie pieken' die als wakkere wakers over het dal heersen. Foto's: Zuid-Tirol Tirol zijn niet zo groot. Klein maar fijn, zouden wij zeggen. Lastig is het wel dat ze nogal verspreid door de dalen liggen en niet aan elkaar zijn gesmeed, zodat de bus ons van het ene naar het andere gebiedje moet brengen. Een week de auto niet ge bruiken en toch alles willen zien lukt hier niet. Kleinschaligheid eist z'n tol. Minder koud is het op de Klausberg, in het Tauferer Ahrntal, met zeven lif ten die ons naar zo'n 2.000 meter brengen. Hier zijn de afdalingen overwegend rood en ietsje minder geschikt voor de carveski's en ook wat korter dan op de Kronplatz. Be halve dan die geweldige en eindeloos lijkende zigzag afdaling door het bos, die ons van halverwege de 'hang' te rugbrengt tot op de parkeerplaats. Zoals overal, dus ook in Zuid-Tirol, genoeg alternatief sneeuwplezier. We doen mee aan een wedstrijd sleetje rijden op een monoski. Een soort melkkruk met handvatten, gemon teerd op een ski. Geen idee hoe het heet. 'Buckel race' zeggen ze hier, maar dat roept bij ons andere associ aties op. Hoe het ook zij, in 'n wankel evenwicht slalommen wij om de be kende rood en blauw bevlagde palen naar de finish. Waarna het volgende vertier volgt. In grote luchtbanden ra cen we met hoge snelheid, half opge vouwen en meest achterstevoren, over een gladde holle baan. 'Snow rafting' heet het in Zuid-Tirol, 'Schneerutschbahn' zeggen de Zwit sers, 'snow tubing' de Britten. Verschillende termen voor eenzelfde tak van sport. Komen we vaker tegen. Wat de een rodelen noemt, is voor een ander gewoon sleeën. Dat doen we ook, zij het op de flanken van Monte Baranci, oftewel de 1.500 me ter hoge skiberg Haunold bij Inni- chen. Op de baan, meer een breed bospad, zoeven wij met hoge snel heid in luttele minuten naar bene den. Opvliegende sneeuw snijdt ons als ijspegels in het gezicht. Nee, dan is het ochtendje langlaufen dat we vanuit Toblach ondernemen van een geheel andere orde. 't Was toch al weer dik twintig jaar geleden dat wij voor het laatst op langlopers hadden gestaan en twee decennia hebben hun innovatieve sporen ach tergelaten. De ski's zijn superdun en dito licht geworden, de speciale schoenen uiterst soepel en simpele klikbindingen vergemakkelijken het in- en uitstappen. En dan de loipes. Wij maar denken dat de twee diepe groeven door voor gangers waren getrokken, maar hier is een speciale sneeuwkat aan het werk geweest. De machinale sporen gaan door overwegend kunstsneeuw, want zelfs voor de ruim 200 kilometer aan loipes zijn mobiele sneeuwka nonnen beschikbaar. Terwijl bij het nabijgelegen Cortina d'Ampezzo nota bene een sneeuwdepot is ingericht om de witte kristallen naar de loipes te kunnen vervoeren als de weergo den het aflaten weten. Ze moeten wel, hier in de Sextner Do lomieten, want vanaf eind november tot begin april wordt de garantie ge geven dat je er kunt langlaufen. Er hangt wel een prijskaartje aan: voor 3 euro moet je een dagkaart kopen als je van de loipes gebruik wilt maken. Je kunt er ook meerdaagse tochten maken, waarbij je 's nachts in een hut overnacht. Wij schuiven in een afwisselend tem po door de bossen rond Toblach en het gelijknamige meer. Vooral de Mahler-fan zal deze plaats wel ken nen als geboortestad van de negende en tiende symfonie van de compo nist. Het huisje waar hij componeer de staat er nog en kan worden be zocht. Met een antisliplaag onder de ski's voor een stukje klimmen, nemen wij in het stille landschap bezit van de loipes die genoemd zijn naar beken de sporters. Voor een deel over de oude spoorlijn uit Wenen die behalve Mahler ook koninklijke gasten bracht die logeerden in het statige Grand Hotel, nu conferentiecentrum en jeugdhotel. We gunnen ons een blik op de par mantige en steile 'drie pieken' die als wakkere wakers over het dal heersen en ons doen denken aan de reuzen over wie hier vele sages de ronde doen. Brokstukjes eigen cultuur die de Zuid-Tirolers koesteren. Ze horen ook niet bij Italië, vinden ze, al is dat sinds 1919 het geval. Ze voelen zich Oostenrijkers. Hun voertaal is Duits, maar ook bij hun noorderburen wil len ze niet horen. Geef ons maar on afhankelijkheid, roepen ze in koor. Wat ze overigens in Rome jaren gele den voor een deel hebben afgedwon gen. Zegt onze gids Deborah: je hoeft hier echt niet thuis te komen met een Ita liaan. 'Snow rafting' in Zuid-Tirol. Het Italiaanse Zuid-Tirol (Alto Adige zeggen ze in Rome) ligt op een kleine 1100 km van Utrecht en is makkelijk met de auto te bereiken. Per vliegtuig wordt las tiger, want internationale lucht havens liggen niet in de buurt. Per trein kan sinds kort ook, want de Bergland Expres rijdt t/m 11 maart elke vrijdagnacht (via Oostenrijk) naar diverse win tersportplaatsen in Italië. Vertrek 19.12 uur vanaf Brussel-Zuid/Mi di, aankomst zaterdag begin van de middag. Terugreis zaterdag aan het eind van de middag, aankomst zondag om 09.45 uur. Prijzen vanaf 218 euro voor een (lig)plaats in het laagseizoen, tot 1376 euro voor een zespersoons couchette compartiment in het hoogseizoen. Roken niet toege staan, huisdieren op aanvraag. In de trein zijn o.m. een bar en res taurant. Info: tel. 030 2320 430, e- mail info@ttconline.nl, www.tt- conline.nl. Zuid-Tirol kent vier grote skire gio's: Ortler Skiarena (300 km pistes, 70 liften, www.ortlerskiarena.com), Südtirol Wipptal (51 km pistes, 16 liften), Tauferer Ahrntal (38 km pistes, 15 liften, www.tauferer.ahrntal- .com) en Dolomiti Superski (1220 km, 450 liften, www.dolomitisuperski.it). Waarbij aangetekend dat deze regio's opgedeeld zijn in kleinere afzonderlijke skigebieden, waar van de meeste niet onderling aaneengesloten zijn, maar waar je wel met dezelfde skipas te recht kunt. Overal zijn sneeuwkanonnen en skischolen. Aan overig vertier (rodelen, ijsklimmen, arrenslee- en, langlaufen, snowboard, sneeuwschoenlopen, Nordic Walking etc.), après-ski, hotels en restaurants geen gebrek. Informatie over Zuid-Tirol: www.suedtirol.info, e-mail info@suedtirol.info, callcenter +39 0471 999 999. Italië algemeen: Italiaans Ver keersbureau, e-mail: enitams@wirehub.nl, internet: www.enit.it, tel. 00800 0048 2542, Skiën op de Klausberg. hel iel ►ayptologie maak- ®pr af, maar op beur Herman van y Djoser heeft er IHi gekregen dat i student liever ht dan over stu- t gebogen. Het ïn windeieren ir verkocht hij .2,75 miljoen eu- Itse Holiday- land ook al eige- er meer Euro- 'camp en van de Ikendjeweg' en 11 met Djoser, al niging voor Reis- ittan dat haar Ie le weinig profite- pjnededelingen op Herdienen de -»/Djoser 'ver on- 'iiumloon'. ident Van der A twintig deelne- tocht naar ldels boeken "Vs bij deze tour zijn bestemmin- i niet via de reis- pie man brengt, eeks. Inmiddels I |f in 86 landen, ioutes in de aan- Vorig jaar begon de Leidse reisorganisator met Djoser Ju nior, avontuurlijke reizen die ook geschikt zijn voor gezin nen met kinderen tussen de vier en veertien jaar. Niet dat deze leeftijdsgrenzen zo strikt liggen, uitzonderingen zijn al tijd mogelijk, maar 'je moet niet met een kind van twee naar Nepal willen', zegt Van der Velde. Hij rekent dit jaar op 1700 klanten voor Djoser Junior, waarmee Van der Velde een groei van liefst 60 procent ziet. Het succes heeft hem zelf ook verrast. „Het is ongekend populair, re den waarom wij nu met een aparte brochure voor deze ju- niorreizen zijn gekomen. Ou ders die vroeger met z'n twee- en met ons meegingen en nu kinderen hebben, zijn enthou siast." Gezinnen die er wel de nodige euro's voor over hebben, want met een gemiddelde reissom van 1700 euro p.p. zijn met name de verre bestemmingen niet voor elke beurs wegge legd. „Tijd is voor onze klan ten het belangrijkste", zegt Van der Velde dan ook. Bij Djoser reis je in groepen van minimaal twaalf en maximaal 24 personen, bij Djoser Junior ligt dat op minimaal acht en maximaal twintig. De touroperator werkt voor een goed doel in Sri Lanka sa men met Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Na ties. Van elke klant wordt daarvoor 3 euro gevraagd, een bedrag dat Djoser verdubbelt. Zo werd vorig jaar 130.000 eu ro naar Unicef overgemaakt. Van der Velde verwacht overi gens dat het toerisme naar door de zeebeving getroffen landen binnen 2 a 3 maanden weer op koers ligt. „Voor onze groepen die eind februari weggaan hebben wij het pro gramma uiteraard aangepast, maar er is al wel belangstelling voor." Nieuwe bestemmingen dit jaar zijn onder meer Martini que, Guadeloupe, Oekraïne, Botswana en de Zijderoute. Djosers langste en duurste trip is 'Van hier tot Tokio', waarbij je in 27 dagen met de trein van Amsterdam naar de Japanse hoofdstad reist. Kosten 3400 euro p.p. Van der Velde: „De eerste boekingen daarvoor zijn al weer binnen." Informatiedagen van Djoser zijn in Groningen (5 februari), Zwolle (12 februari), Maas tricht (26 februari) en Roosen daal (12 maart). Info: www. djoser. n l, tel. 071 5126 400, e-mail info@djoser.nl. door Anouk Middelkamp Met leeftijdsgenoten een week skiën en tegelijkertijd werken aan een gezonde leefstijl. Dat is de insteek van Victory Snow Challenge, een nieuwe vakantie voor jonge mensen met overgewicht tus sen de 17 en 26 jaar. Het initiatief komt van de Utrechtse stichting Victory for Li fe, die al twee jaar vakantiekampen voor tieners met overgewicht organiseert. Altijd al willen slaën, maar het nog nooit gedaan? Omdat je bang bent dat je, door je overgewicht, altijd de langzaamste van de groep bent? Of omdat je niet in een flitsend skipak past? Carolien van Wersch (27) en Sanne Nuijten (28) van Victory for Life kunnen zo tien redenen noemen waarom jongeren met overgewicht wel een actieve vakantie zouden moeten on dernemen. Complete onzin dat ze het niet aan zou den durven, vinden de twee. Want juist als je overgewicht hebt, is bewegen be langrijk. En het is al helemaal niet nodig om je te schamen voor de overtollige ki lo's. Vooral niet in een groep mensen die allemaal met hetzelfde probleem zitten. „Samen kun je heel veel bereiken", zegt Nuijten. „En het is een stuk gezelliger." De dames weten waarover ze praten. Twee jaar geleden ontstond het idee om zomerkampen voor tieners met overge wicht te organiseren. Inmiddels zijn 170 jongeren tussen de elf en zeventien jaar op Victory Camp in Putten geweest. Daar leerden ze op een andere manier met eten omgaan, te werken aan zelfvertrou wen en meer te sporten. Alle deelnemers boekten, op hun eigen manier, succes. „De een heeft de knop helemaal omge draaid en is compleet anders gaan leven, terwijl het kamp voor een ander een eer ste stap is geweest", zegt Van Wersch. Carolien van Wersch (links) en Sanne Nuijten organiseren skivakanties voor jonge vol wassenen met overgewicht. Foto: Jos Poulissen/Utrecht „Maar van veel deelnemers kregen we enthousiaste reacties." De twee initiatiefneemsters realiseerden zich al snel dat overgewicht niet ophoudt op achttienjarige leeftijd. Ook oudere jongeren worstelen regelmatig met hun gewicht. En voor hen is er nog helemaal niets. Nuijten: „We zijn ervan overtuigd dat veel jonge volwassenen nog niet vol doende weten over een gezonde levens stijl". Ze geeft een voorbeeld: „In mijn vriendenkring zijn veel mensen die niet weten waarom het zo belangrijk is om te ontbijten. Dat verwacht je niet bij vol wassenen". De vakanties voor jonge volwassenen zijn er in drie varianten: eind maart is er Vic tory Snow Challenge in Frankrijk, waar deelnemers kunnen (leren) skiën en een stap zetten richting een gezonde levens stijl. Twee maanden later kunnen jonge ren tussen de 17 en 24 jaar op Victory Ad- venture, met outdooractiviteiten in de Belgische Ar dennen. Wie iets minder ac tief vakantie wil vieren, kan in juli op Summer Experience in Nederland. Tijdens alle vakanties wordt het bewegen gecombineerd met bijeenkomsten over voeding en psychologie. De aanwezige diëtist en psycholoog leren de deelne mers alles over een gezonde levensstijl. Dat gebeurt op een iets andere manier dan tijdens Victory Camp. „Natuurlijk passen we alles aan op de leeftijds groep", zegt Nuijten. „We mikken op de eigen verantwoordelijkheid van de jonge ren. Vaak wonen ze al op zichzelf of zijn ze dat van plan. Dus we gaan ook met z'n allen koken. De gezelligheid binnen de groep is voor de initiatiefneemsters ook erg belangrijk. „We hebben tijdens Victory Camp gezien dat de combinatie van alle activiteiten heel goed werkt. Na afloop is er vaak een heel hechte groep ontstaan. Sommige mensen maken vrienden voor het leven." Het enthousiasme van de deelnemers geeft Van Wersch en Nuijten ve«l energie om de activiteiten van de sticlnmg uit te breiden. Inmiddels zijn er naast de va kanties en zomerkampen ook langdurige begeleidingstrajecten, genaamd Real Vic tory, voor tieners met overgewicht in Rot terdam en Sittard. Er zijn ook plannen om Real Victory in Utrecht en andere grote steden op te zetten. Ook wordt de stichting regelmatig gevraagd informatie te geven over (het voorkomen van) over gewicht. Van Wersch: „We willen het onderwerp uit de taboesfeer halen. Het is toch bela chelijk dat er nog steeds heel lacherig en denigrerend over wordt gedaan?" Dan. beslist: „Mensen met overgewicht zijn absoluut niet zielig. Als we dat beeld met onze activiteiten kunnen veranderen, hebben we al veel bereikt". Meer informatie over de vakanties voor jongeren met overgewicht van 11 t/m 26 jaar: www.victorycamp.ni

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21