Kinderopvang steeds duurder asen niet nalatig bij 3d van baby Rincon' ilen lucht niet op Dekker belooft de huurder nog eventjes te beschermen S □ns'ch Tuchtcollege doet uitspraak FNV: Bedrijven en instellingen laten personeel in de steek Een veeg van kleur v.S» Mandela vecht voor armen Honderden wintersporters afgesloten van buitenwereld ■BIBB Goed Wonen Hoe scherp durf jij te sturen? Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Omzet aansteker Zippo loopt terug: tijd voor actie! hdagblad.n Darre van Dijk in laatste voorronde van songfestival KNAU bemiddelt bij crisis binnen Leiden Atletiek lb< ™Jleiden - Het Regio- jSch Tuchtcollege in twee Weidse art- Hrantwoordelijk voor baby Ringon van Een assistente op ienpost zou wél te- zijn. Ringon 11 mei 2003, als ge- meningokokken- n^(ij was toen vijftien j z0»nte op de huisart- de Doezastraat is te tuchtcollege nalatig aar dat is de arts van t te verwijten. De as- ieeft niet duidelijk ?d na een melding Ier over rode vlek- ïuid van haar baby. lewerkster van de )st zouden ze van belang' geweest een simpele test juist snel uitsluitsel op de vraag of er een levensgevaar- ïgokokkeninfectie. ite lijkt zich niet ge- Tebben aan de vra- i leidraad is in de ze de assistente', uitspraak van het te lezen, ïoende arts in de lost valt deze nala- aan te rekenen, om- "aedisch tuchtcollege ;S raken doet over za- 1 /persoonlijk verwijt- )e arts had, naar ei- - De oude volks- huilen zou opluch- et. Dat concludeert spsychologe Mi- riks in haar onder- zij 25 februari aan eit van Tilburg pro- idie liet Hendriks velijke studenten cumentaire van Na- raphic en de 'emo- n Once were war- Voor en na de film COMMENTAAR i Kamer heeft deze langrijke stap gezet t te komen aan het I van burgers, tware mishandeling Id als gevolg kunnen verjaren. De Kamer in initiatiefvoorstel D66 de huidige ver- jn van 18 jaar uit de mj. Het wachten is nog 15 ling van 'net deze liefg van de eeier moet ende re ien toegejuicht. De t plegers van een jVerjaring van hun itief aan berech ten, strookte niet Jtsgevoel van men- rijflien hebben nieuwe als DNA-onderzoek gemaakt ook jaren last te verzamelen der veroordeeld te lemoedigende prak- eheten cold cases - aai£ politie opnieuw in leemt - leert dat de 0 ^n justitie in strafza- eikt dan vroeger. MOORD gen zeggen, 'goede afspraken met deze zeer ervaren asisten- te'. Ze mocht erop vertrouwen dat de assistente haar werk goed deed. De huisarts bij wie de ouders zich eerder meldden, is volgens het tuchtcollege ook niet nala tig geweest. Er zou voor haar geen aanleiding geweest zijn om de ouders direct door te verwijzen naar een ziekenhuis. Bij onderzoek van de baby con stateerde de huisarts geen nek- stijfheid, het kind braakte niet, had geen diarree en was niet suf. Rode plekjes op het been van Ringon zouden volgens de huisarts het gevolg zijn van krabben. De huisarts stuurde de ouders naar huis met het ad vies paracetamol aan de baby te geven. Bij verslechtering zou den ze opnieuw contact met haar op moeten nemen. Toen de toestand van Ringon inder daad verslechterde, kwamen de ouders bij de huisartsenpost te recht. Na een tweede raadpleging bij de huisartsenpost bekeek een arts het jongetje en werden de ouders onmiddellijk doorge stuurd naar het Rijnland Zie kenhuis. Nog dezelfde dag ging de baby naar het AMC in Am sterdam en op 11 mei overleed hij. De ouders van Ringon, P. van Schie en S. van der Weij- den, hebben daarna een klacht ingediend bij het Regionaal Me disch Tuchtcollege en bij de politie aangifte gedaan van 'dood door schuld'. amsterdam/anp - Bedrijven en instellingen zijn steeds minder bereid de kosten van kinderop vang te dekken als de werkgever van een van de ouders weigert hiervoor te betalen. Dat blijkt volgens de FNV uit een reeks CAO's die zijn afgesproken. De vakcentrale wijt de verslech tering aan de nieuwe Wet Kin deropvang, die sinds begin dit jaar geldt. „Vorig jaar gaf nog ongeveer de helft van de werk gevers ook een bijdrage als de werkgever van de partner niet meebetaalde. Nu is dat nog maar 15 procent", aldus de vakcentrale. Ook werkgeversor ganisatie VNO-NCW en de be langenvereniging voor ouders in de kinderopvang BOinK sig naleren de trend. VNO-NCW vindt het echter lo gisch dat de werkgever van de ene partner niet wil opdraaien voor de weigering van de werk gever van de andere ouder. De nieuwe Wet Kinderopvang gaat ervan uit dat overheid, werkge vers en ouders samen de kosten dragen. Werkgevers zijn echter niet ver plicht een bijdrage te leveren. Volgens het ministerie van soci ale zaken is het nog te vroeg om te concluderen dat veel werkge vers de bijdrage ontlopen. De GroenLinks-fractie in de Twee de Kamer roept minister De Geus op in actie te komen. De partij wil werkgevers alsnog verplichten bij te dragen in kos ten van kinderopvang. Volgens VNO-NCW is de kritiek op de nieuwe Wet Kinderop vang voorbarig. De organisatie is juist positief gestemd over het aantal CAO's waarin afspra ken komen over kinderopvang. „Het aantal afspraken is ge groeid en wij verwachten dat die verder zullen toenemen", aldus een woordvoerster. Bovendien kunnen ouders met een inkomen tot anderhalf keer keken onderzoekers naar de stemming van de studenten en hun pijnwaarneming door het geven van prikkels. Ook legden zij fysiologische reacties vast, zoals hartslag, ademhaling en bloeddruk. Huilen tijdens de film verbeter de de stemming van de studen ten volgens de onderzoekster niet. Wel stelde ze vast dat er een lichamelijke reactie plaats vond die het herstel bevordert. Volgens Hendriks is het huilen daarbij eerder een uiting van het herstel dan de oorzaak van dat herstel. Volgens de onderzoekster heeft huilen bij volwassenen vooral sociale voordelen. Ze liet proefpersonen ook situa tiebeschrijvingen lezen met een huilende en niet-huilende hoofdpersoon. Daaruit bleek dat de hoofdpersoon in tranen op meer sympathie kon reke nen dan de hoofdpersoon die het droog hield. Amsterdam - Het is gebreid en er is een blacklight-lamp opgezet. En dan krijg je een prachtige veeg van kleur. Te zien in de Beurs van Berlage in Amsterdam, waar tot en met morgen een kleurenbeurs gehouden wordt. De beurs is een initiatief van de Sik- kens Foundation, die het gebruik van kleur wil bevorderen. Foto: ANP/Juan Vrijdag den haag/gpd - De kabinetsplannen om de huurprijzen van een kwart van de woningen vrij te geven gaan voorlopig niet door. Eerst moeten er voldoende huizen worden gebouwd. Zolang er niet genoeg woningen zijn, stelt minister Dekker (volkshuisvesting) zelf een maxi male huur vast. Het akkoord over het toekomstige huur beleid is tot stand gekomen na coalitie- beraad op topniveau. Twee weken gele den sprak CDA-fractieleider Maxime Verhagen zijn onaanvaardbaar uit over de plannen van Dekker (WD). Het CDA vreesde dat de huren omhoog zouden schieten bij een tekort aan woningen. D66 en de PvdA sloten zich daar bij aan. Op dit moment is er een groot tekort aan huurwoningen. Nu Dekker het vrijgeven van de huren tot 2008 heeft uitgesteld (als er dan ten minste voldoende woningen zijn bijge bouwd) zijn CDA en D66 overstag. De PvdA blijft ontevreden. De grootste op positiepartij spreekt van „uitstel van executie". Voor de meeste huurders verandert er overigens niets. Die krijgen de komende jaren te maken met een gematigde huurstijging van een paar procent, voor het grootste deel gebaseerd op de infla tie. Bij de rest van de huurwoningen wil Dekker de huren na 2008 loslaten. Het gaat om circa 600.000 woningen met een WOZ-waarde van meer dan 100.000, 115.000 of 130.000 euro, afhankelijk van de regio. Hoewel de plannen zijn bijgesteld, gaat de demonstratie van zaterdag in Am- De verjaringstermijn voor moord dateert nog uit de eerste helft van de negentiende eeuw. Destijds was de opvatting dat plegers van een moord, die hun straf waren ontlopen, na 18 jaar weer moesten worden opgeno men in de samenleving. Deze compassie met de dader is in onze hardere samenleving al lang verdwenen. Tegenwoordig geldt het medelijden in de eerste plaats voor het slachtoffer en zijn familie. Want zij hebben levenslang, zo wordt in brede kring geoordeeld. Het is goed dat aan de gedateer de verjaringstermijn van de zwaarste categorie misdrijven een eind komt Het is tegelijk jammer dat de Kamer niet zo ver ging om ook de verjarings termijn voor verkrachting af te schaffen. Het initiatiefvoorstel de verjaring van moord te schrappen, kwam pas na veel getraineer in behandeling. Om de verjaringstermijn voor ver krachting uit de wet te krijgen, is de maatschappelijke druk kennelijk nog niet groot genoeg. Kees van der Malen MAKEPOVERT' HISTORY londen - Nelson Mandela roept op Trafalgar Square de leiders van rijkste landen op een einde te maken aan de armoede in de wereld. In Londen komt de G7 bijeen en de Britse premier Tony Blair heeft armoedebestrijding tot speerpunt van de vergade ring van de rijkste industrielan den gemaakt. Foto: EPA. graz/den haag-anp - Circa 530 wintersporters zijn in Oosten rijk van de buitenwereld afge sloten wegens hevige sneeuw val. Het gaat volgens het Oos tenrijkse persbureau APA om vakantievierders in het skige bied Planneralm, ten zuiden van Salzburg. Verscheidene toegangswegen naar het gebied zijn afgesloten wegens sneeuwval en lawinege vaar. Volgens de plaatselijke au toriteiten zijn de betrokken toe risten, die op een hoogte ver blijven van 1600 meter, niet in gevaar. Er is voldoende water en voedsel voorhanden. Telefoneren is evenwel alleen mogelijk met noodtelefoons. Het mobiele netwerk ligt eruit. De ANWB zei dat de organisatie geen meldingen heeft gekregen van Nederlanders die in het ge bied zouden vastzitten. Van daag wordt geprobeerd de we gen naar het skigebied te her openen. Morgen begint de kro kusvakantie in Zuid-Nederland. De ANWB verwacht geen grote moeilijkheden op de wegen naar de wintersportgebieden. Pagina Binnenland 2 'Deken mee in auto'. (advertenties) BIJ UW DAGBLAD! Leidsch Dagblad Goed Wone. Doe mee aan hét F1-spel van het Leidsch Dagblad. Aanstaande zaterdag start de inschrijving. vrijdag 4 februari 2005 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via Mfww.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 modaal (45.000 euro) door de nieuwe wet compensatie krij gen als hun werkgever weigert bij te dragen. De FNV springt in de bres voor de hogere inkomens. „Bij een hoger gezinsinkomen wordt deze compensatie lager en na 2008 wordt deze zelfs voor mensen met een gezinsin komen van 45.000 euro en ho ger afgeschaft", aldus de vak centrale. sterdam tegen het huurbeleid van Dek ker wel door. Volgens het Actiecomité Stop de Afbraak Sociale Huisvesting (SASH) is sprake van uitstel in plaats van afstel en blijven er nog voldoende zaken over die de huurder tegen de borst stui ten, zoals de voorgenomen sloop van tienduizenden woningen en de korting op de huursubsidie. De betoging begint om 13.00 uur op de Dam met een aantal sprekers en muziek. Een uur later ver trekken de actievoerders naar het Muse umplein waar de slotmanifestatie volgt. Premier zwakt uitspraak af den haag - Premier Balkenende heeft gisteravond een uitspraak over de invoering van de geko zen burgemeester afgezwakt nadat bleek dat de D66-top er gepikeerd over was. D66-vice- premier De Graaf vroeg Balke nende, die op de Antillen ver blijft, onmiddellijk telefonisch om opheldering. In een inter view in het CDA-blad Bestuurs forum had de premier zich af gevraagd of het wel verstandig is om de gekozen burgemeester in alle gemeenten tegelijk in te voeren, zoals het kabinet eerder heeft aangekondigd. Annan: Ex-hoofd VN verdient straf new york - Secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties zal de gewezen directeur van het olie-voor-voedselpro gramma voor Irak straffen. Sevan is er in een gisteren ver schenen rapport over corruptie in het olie-voor-voedselpro- gramma van beschuldigd zijn positie te hebben misbruikt ten gunste van een in Zwitserland gevestigde handelsmaatschap pij. In ieder geval zal Annan de diplomatieke onschendbaar heid van Sevan, die al met pen sioen is, opheffen. Taxi's noorden op weg naar zuiden emmen - Het plan van enkele Drentse en Groninger taxibe drijven om komend carnavals weekeinde in Maastricht en omgeving snel geld te verdie nen, valt niet alleen slecht bij taxi-ondememers in het zui den. Ook noordelijke collega's veroordelen de actie scherp. Het lucratieve uitstapje wordt betiteld als 'zeer dom' en 'ont zettend oncollegiaal'. Generaal geniet van het schieten Washington - Een Amerikaan se generaal die zei dat 'het leuk is om op mensen te schieten' zal niet worden bestraft. Hij heeft slechts te horen gekregen dat hij zijn woorden zorgvuldi ger had moeten kiezen, zo heb ben legerwoordvoerders in Washington verklaard. De ge neraal die het commando heeft gevoerd over troepen in Afgha nistan en Irak, deed die uit spraak op een conferentie. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! I Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang I de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) DM/DV Naam: Adres: Pqgtoode: Plaats: TMafbOn: GiTm 'i ti-d.itum e-mail: 1 Bank/giro" Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso Stuur deze bon 1 op in een i de envelop naar Leidsch Dagblad, t.a afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) E-mail lezersservice^'hdc nl of surf naar www.leidschdagblad.nl Deze aan bieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan zorgvuldig om ra gegevens In net colofon vi Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1