yuto op aardgas gaat er toch nog komen WEG WIEL 2 Een jeugdliefde mag best wat geld kosten b 'Ongeïdentificeerde showbink' voor slingerwegen QD935 Kg («iinTfnurri !pen Helemaal weer in de ban van de buggy Historie 'big Mack' in Nederland Onschatbare Klassieker 15 jaar Ni" AARDGAS D D 31? 1 Bedrag Mack-liefhebber Gerlof Buur man uit Den Haag verzamelde lange tijd alles over dit Ameri kaanse vrachtwagenmerk: fo to's, boeken, folders, etc. De 'big Mack' stond voor hem symbool voor puur en stoer en was een onbereikbaar ide aal. Tot hij de kans kreeg zelf zo'n ongepolijste rijmachine aan te schaffen. Als lid van de Dutch Mack- fanclub dook Buurman zijn uitgebreide archief in en haal de een hoop interessant mate riaal naar boven. Hij maakte er een boek van dat als titel kreeg: De historie van Mack Trucks in Nederland. Van alle typen die sinds de Eerste We reldoorlog naar ons land zijn verscheept, geeft Buurman ge detailleerde informatie en boeiend fotomateriaal. Chro nologisch beschrijft hij de rol van de majestueuze Mack op de Nederlandse wegen. Het boek telt 224 pagina's in kleur, meer dan 500 afbeeldin gen en heeft een harde kaft en is ingebonden. De prijs is 39,50 euro -exclusief verzend kosten- en het is in een be perkte oplage van 2000 stuks gedrukt, te bestellen via de Stichting Dutch Mack Fan club, telefoon 06-5338 0394. pi met e jongens' tM - De European Tu- 1n met showcars, spec- performanceauto's, ieerd podiumpro- |>n allerlei bedrijven en is wordt op zaterdag dag 13 maart gehou- Amsterdamse Rai. De jj p zaterdag open van I jur, op zondag van 10 De entree is 15 euro. an brengt iek op peil £j)e oudste Britse auto- t Morgan heeft zijn ^gij de tijd gebracht, frde klassiek gelijnde Bjiter is een gegalvani- l:n chassis van de JJJlus 8 en een carrosse- •\3iminium plaatdelen, "^igd zijn aan een skelet Itiout. De vorm is de leven, de techniek is I. De 3.0 liter V6 van 1225 pk in huis, het- 10 kilo lichte auto een bezorgt van 4,9 se- Vfin 0 naar 100 km/u. 'Us afkomstig van Ja- VCuto kost 77.995 euro. LENDER vrijdag 4 FEBRUARI 2005 2005 (Vinter Trial, t-Monaco. k^aiMOS, Rai, Ii. www.autorai.nl jmobile, Paris Expo, irsailles, Parijs. nobile.fr nationale Voorjaars •urs, Autotron 073 6293 262. tron.nl dia.nl r van Assen, Assen. actie Weg Wiel, u::ioo3 PA Haarlem, hdwegenwiel@hdc.nl V onder verantwoording organisatie. De uit- n Verantwoordelijk voor af- f gewijzigde data. ie informatie: bel het ver- nnummer of ga naar het Iternetadres. Zo introduceerde Schollen zijn buggy 35 jaar geleden. Foto: Archief door Rien van der Steen Hij was eindjaren zestig in de ban van de buggy. Nu hij in ruste is, is hij bezig met het opknappen van een exem plaar met Porschemotor. Henk Schol len vond een Woestijnrat terug, die hij 35 jaar geleden zelfvan de hand deed. Als een kind zo blij is Schollen. Hij heeft zijn jeugdliefde weer ontdekt. Hij was de man die in 1969 de buggy naar Nederland haalde. „Na een paar jaar had ik daar genoeg van, hoewel het me erg veel geld opleverde." In tussen in ruste, ontdekte Schollen in Zwolle een van zijn oude buggy's. Hij kocht hem terug en is hem nu aan het opknappen. Niet in originele staat, want veel is verouderd. En vooral onveilig. Schollen heeft lange tijd de kost ver diend met een schadebedrijf, poets middelen en glasreparatie. Vorig jaar introduceerde hij nog een zelfbe dachte borstelmachine, waarmee je een boot vanaf de wal kunt poetsen onder de waterlijn. Want 'koop een boot, dan poets je je dood' is een veelgehoord gezegde in de vaarwe- reld. In de garage van zijn spierwitte wo ning in Berkel-Enschot nabij Tilburg koestert Schollen (64) zijn hervonden kleinood op vier wielen. „Moet je kij ken. Ik ga zoveel mogelijk vernieu wen. Alles moet eraf. Want vooral de remmen kunnen heel wat beter." Eind jaren zestig begint de buggy aan deze kant van de aardbol een feno meen te worden. De Amerikaanse botenbouwer Bruce Meyers knutselt op basis van dunne buggy's -voor de oorlog al populair- wat lichtere rij dende onderstellen in elkaar met al leen het hoogstnoodzakelijke aan boord: motor, transmissie, wielen, een stuur en een zittinkje. Wat er op deze manier allemaal aan goedbe doelde mechaniekjes in elkaar ge knutseld is, tart elke beschrijving. Maar goed, de oversteek naar Ameri ka wordt steeds korter en veel ver baasde vakantiegangers zien de ge motoriseerde wastobbe met de naam Meyers Manx daar rondtuffen. In 1969 staat er zelfs eentje op de stand van Volkswagen op de autoshow van Genève. In hetzelfde jaar worden Armstrong en Aldrin naar de maan geschoten. Ook Schollen vindt de tijd rijp een sprongetje te wagen. Hij stapt op het vliegtuig en bestudeert gefascineerd de buggyscène aan de westkust van de Verenigde Staten. Hij neemt voor 635 dollar per stuk uit Boston wat bouwpakketten mee naar huis en korte tijd later lanceert Schol len de FB 8251 in Udenhout. In drie jaar tijd verkoopt hij er 750, aange dreven door een boxermotor uit een Volkswagen Kever. Zijn 'Woestijnrat' wordt een hit. Opgebouwd en wel kost hij 6325 gulden, als bouwpakket vraagt de ondernemer er 2200 piek voor. Dat waren nog eens tijden. Met hetzelfde open funkarretje met badkuipcarrosserie had een paar jaar later ook de Nederlander Arie Ruska veel succes. Dat gebeurde overigens pas, nadat hij er eentje voor fotograaf Paul Huf gebouwd had. De Buggy was in zekere zin een anti auto. En het kortstondige succes van de simplistische blitskever stelde Schollen in staat een succesvolle doorstart te maken met zijn schade bedrijf, waarop hij met de buggyhan- del stopte. En onlangs, bijna 45 jaar later, kwam Schollen in contact met i zijn schuur zorgvuldig een buggy had met Porschemotor bewaard had. Dezelfde die Schollen zelf 35 jaar geleden aan iemand uit Winterswijk verkocht. Die verkocht hem weer aan de Zwolle naar, die er een Porsche-motorblok inbouwde en er alles bij elkaar 1500 kilometer mee reed voordat het voer tuig in de schuur belandde. Met een kenteken van een VW Kever uit 1962, in 1970 tot buggy getransformeerd. De buggy met 4-cilinder 1.6 S uit een Porsche 356 moest nu 3500 euro op brengen. Schollen had het er graag voor over. Want een jeugdliefde mag, vooral na zoveel jaar, best wat geld kosten. Schollen wil zijn jeugdliefde opnieuw tot leven wekken. In maart gaat hij weer de weg op. Ondertussen speelt hij met de gedachte opnieuw een bouwpakket voor buggy's te maken. Een Woestijnrat met schijfremmen, dat is wel wat, mijmert de gelegen heidsuitvinder. BOEKEN door Rob van Ginneken Eigenlijk is er maar één auto waar je de Ya maha MT-oi met goed fatsoen naast kunt zetten: een Hummer. We zijn op pad met de allereerste machine in ons land en dat zullen we weten ook. Zelfs op de chique Amster damse PC Hooftstraat zorgt de exotische V- twin voor een opstootje. De MT-01 heeft een merkwaardig effect op alle omstanders. Wanneer we even op de PC Hooftstraat stilstaan, komt een toevallig passerende Hummer met piepende ban den tot stilstand, de bestuurder springt uit de auto en die staat er op dat hij de Yama ha voor het eerst van zijn leven 'live' van al le kanten mag bekijken. „Precies zoals ik me hem had voorgesteld", luidt zijn oor deel. Even later zet een motorrijder subiet de achtervolging in wanneer hij de exoti sche Japanner ziet. Verderop staan we net stil en een toevallige passant komt melden dat hij de gitzwarte motorfiets 'foeilelijk' vindt. De allereerste Yamaha MT-01 in ons land laat een diepe dreun van de uitiaten horen. Als wij netjes voor een zebrapad wachten, stopt een wat oudere dame halverwege om gebiologeerd naar het ongeïdentificeerde object te kijken. Alsof we er mee van een andere planeet zijn komen aanvliegen. En daar zit iets in. Veel exotischer kun je een motorfiets niet ontwerpen. Vier jaar geleden vielen tijdens de Tokyo Motor Show alle monden van verbazing open toen Yamaha het futuristische MT-01 studiemodel liet zien. „Schitterend ge maakt, maar alleen een praatplaatje", wist menig kenner toen. Die voorspelling kan in de prullenbak, want onder dezelfde naam MT-01 wordt nu een vrijwel ongewijzigd productiemodel gelanceerd. Zo wild en zo gedurfd dat er nauwelijks vergelijkingen met andere motoren te trekken zijn. Of het moet een Buell zijn, de sportieve broer van Harley-Davidson. Een pure showbink dus? Hij moet het ab soluut voor een groot deel van zijn karakte ristieke uitstraling hebben. En het zal nie mand verbazen dat deze bruut niet be paald bovenaan de lijst staat wanneer je een vakantierit naar -pakweg- Italië hebt uitgestippeld. De MT-01 heeft zijn nukken. Veel nuleken zelfs. Het veercomfort is niet bepaald zijdezacht. Hij trilt, je zit zeldzaam onbeschermd in de rijwind en zelfs mét hy draulische bekrachtiging vraagt de bedie ning van de koppeling ferme knuisten. Te rugschakelen voor een bocht dient boven dien met enig beleid te gebeuren om te voorkomen dat het achterwiel opzij stapt. En het meenemen van een passagier grenst bovendien aan masochisme. Zie het mi nuscule zitkussen en de onder de dikke uit laten weggeborgen voetsteuntjes. Een kniesoor die erop let. Yamaha zet een macho-machine neer die zowel showbink is als pretpakket. De 1.7 liter V-twin geeft rake klappen. Met zijn 90 pk lijkt hij niet erg sterk, maar de werkelijkheid is anders. Over het hele gebied van 1500 tot 5000 toe ren brengt hij namelijk een enorme trek kracht op de been en de motor pakt ver bluffend levendig op. Dat maakt het op trekken tot een waar genot. Hij gaat er fors vandoor en flitst zelfs soepel door de ver snellingen heen. Met een top van ver over de 200 km/u is hij trouwens ook aanzienlijk sneller dan je zou denken. Een bescher mend ruitje zou mooi zijn, maar een echte ramp is het ontbreken daarvan niet. De snelweg is sowieso niet zijn domein. Slin gerende binnenwegen, daar hoort hij thuis. Je zit ontspannen overeind achter het bre de stuur, met een riant uitzicht op je eigen ellebogen in de spiegels en de MT-01 laat zich met speels gemak door het verkeer jongleren. Yamaha hing het dikke motor blok in een rijwielgedeelte van een super sport motorfiets. Dat verklaart waarom de toch heus 240 kilogram zware motor zich in de praktijk toch verbluffend handelbaar gedraagt. Maar misschien wel de grootste troefkaart is het geluid. De diepe snork uit het inlaat - systeem mengt zich met goedgedempte maar toch stevige klappen uit de uiüaten. Bij gas loslaten zo nu en dan onderbroken door plofgeluiden. Praktisch? Van geen kant. Maar je kunt er een fikse wedden schap op afsluiten dat de Japanse ontwik kelingsafdeling hem grijnzend bij de bazen heeft ingeleverd. En terecht. De MT-01 kost 15.999 euro. Eigenlijk hoort daar een Hum mer bij. Voor 113.399 euro heb je ze allebei. _j van Hamersvelt en - De -spotgoedkope en milieu- geneugten van aardgasrijden wa- e slechts voorbehouden aan de re- r en Almelo. Over een halfjaar itsen als Assen, Groningen en Em- ikchikken over aardgaspompen voor ihet dan toch nog wat worden? lerslicht lijkt het wel of je in een Inent cv-ketel rijdt. Ferme, witte nappen aan de uitlaatpijp van de Dpel Zafira. En ook tijdens het rij- I en toe in je spiegels zo'n wolk wa- r verder merk je aan niets dat je lop aardgas rijdt. De met een be- 6 liter benzinemotor uitgeruste Za- kaald de klinkers niet uit de straat, iet hij op benzine al evenmin. iefend oor valt wel op dat de motor Hinder lawaai maakt dan op benzi- "Jggebruikers merken wel direct op y« nonstratie-Opel met aardgas wordt :t staat er namelijk in kloeke letters fira wordt vanaf de fabriek als geleverd. De 110 liter grote tank ';o'n 300 kilometer) is onder de ach- reggewerkt dat je er helemaal niets Onaangenaam aspect van het aard- jwel het zeer pittige prijskaartje dat Ito hangt. De Zafira is 4000 euro p zijn benzinebroertje. [erbruik in kilo's en niet in liters ikt is op deze wijze een vergelij- jgelijk. Vandaar dat domweg tien euro als uitgangspunt wordt genomen. Voor dat bedrag rijdt een modale aardgasauto 342 kilometer. Hetzelfde voertuig haalt op lpg voor dat bedrag 228 kilometer, de dieselvariant komt op 202 kilometer en de benzineauto staat na 118 kilometer stil. De aardgasauto is voor alle soorten uitstoot -ook voor de beruchte broeikasgassen- aanmerkelijk schoner dan au to's op benzine en diesel. Het kleine energiebedrijf Cogas in Almelo bouwde in 1992 uit milieuoverwegingen twee bedrijfsauto's om op aardgas. Inmiddels heeft het bedrijf er 50 rondrijden. Nog eens 60 auto's van andere bedrijven en particulieren tanken bij de aardgaspomp van Cogas. dat zijn er veel minder dan de 500 waarop het bedrijf de gas- pomp heeft gebouwd. „De investering is he laas veel te groot geweest", meldt Tonnie Kroe ze, die het gasproject voor Cogas trekt. En voordat de pomp in bedrijf was, heeft Kroeze ontelbare ambtelijke hobbels moeten nemen. „Het is een illusie te denken dat je dat in een half jaartje geregeld hebt. Het is allemaal on voorstelbaar in een land dat groot is geworden door het aardgas." Aardgastanken is kinderspel. Je drukt een slang op een nippel in de auto. Die zit naast de ope ning van de benzinetank. Vervolgens duw je een pasje in een gleuf, toetst een code in en mag vervolgens een knop indrukken, waarna de tank zich gestaag vult totdat de pomp auto matisch afslaat. Op het telwerk van de pomp verschijnen doorgaans prettige bedragen van ver onder de tien euro. Aardgas is veiliger dan lpg en benzine omdat het bij ontsnapping en lekkages niet bij de grond blijft hangen, maar vervliegt. De kans op brand is daarom veel kleiner dan bij de andere brandstoffen. 51, prototype werd werkelijkheid. Omstanders reageren lit de ruimte is komen aanvliegen. Foto: GPD Tanken met de aardgasauto is een aangename bezigheid. Foto: GPD De Onschatbare Klassieker is jarig. Het bekende naslagwerk bestaat alweer 15 jaar en uit gever Haakman in Naarden viert dat met een speciale edi tie. Deze is twee keer zo groot als alle eerdere afleveringen en alles zit weer in één band. Het standaardwerk op het ge bied van klassieke auto's is een zwaarlijvig ding geworden van ruim 2 kilo met 720 pagi na's, een toename van 8,4 pro cent. Het nieuwe formaat is niet een exacte verdubbeling maar biedt 11,5 procent meer ruimte. Met een wat andere indeling van de begeleidende gegevens konden de zwartwit- foto's van de klassieke auto's zo 42,5 procent groter worden, terwijl er toch tien op een pa gina passen. Da's mooi mee genomen. Verder is de wijze van presenteren hetzelfde ge bleven, behalve dat hier en daar nu wat 'tips voor de toe komst' staan aangegeven. Au to's die nu nog te jong zijn, maar over enkele jaren als aantrekkelijke klassieker door het leven kunnen gaan. Hoe onschatbaar de vele klas siekers in dit naslagwerk ook mogen zijn, de taxateur geeft nu vijf waarden op in plaats van drie. Deze indicaties vor men een gemiddelde tussen diverse verkoopprijzen die be kend zijn. Bijvoorbeeld na transacties tussen particulie ren, bij handelaren, op veilin gen, in tijdschriften, bij auto clubs of op internet. De taxa teur maakt in deze 15de editie onderscheid tussen de volgen de prijscategorieën: A) Excel lent, in winnende concours- staat. B) In goede tot perfecte staat. C) In voldoende tot goe de staat. D) In redelijke tot voldoende staat. E) In onvol doende tot matige staat. In de ze laatste categorie hebben we het over een betaalbare klas sieker, die niet compleet is en ook niet rijdt. Een aardig res tauratie-object derhalve. De 15de Onschatbare Klassie ker kost met slappe kaft 19,95 euro. Een luxe uitvoering met harde kaft kost 40 euro.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19