'Beste liedjes tot laatst bewaard' KUNST 8f CULTUUR George Michael op het filmfestival van Berlijn Kinderen kunnen mee naar nette Japanse erotiek in Kunsthal Lowlands laat dit jf minder bezoekers 1? Kunstgeschiedenis Ook MoK; van Paenf»1 gaat weg Meulenh; vrijdag 4 februari 20c Kees Brusse. Foto: ANP/Rick Nederstigt Eerbetoon aan Kees Brusse (80) Amsterdam - Kees Brusse maakte in 1936 als 11-jarige zijn debuut als acteur in de film 'Merijntje Gijzen's Jeugd'. Op 26 februari wordt hij 80 jaar en wacht hem een landelijk eerbe toon. Het Filmmuseum in Am sterdam organiseert een retro spectiefvan zijn werk, met on der meer de films 'Ciske de rat' (1955), 'Dokter Pulder zaait pa pavers' (1975) en 'Mensen van morgen'. De films zijn van 17 februari tot en met 23 maart te zien in het Filmmuseum zelf. Vanaf 17 februari is in filmhui zen in Amsterdam en Den Haag ook de vers gerestaureerde film 'Dakota' (1974) van Wim Ver stappen te zien, waarin Brusse schittert naast Willeke van Am- melrooy en Monique van de Ven. Aansluitend komt de film in theaters in het hele land. Klein Essink neemt rol over leiden - Mare Klein Essink neemt de rol van Bram van der Vlugt over in de toneelversie van 'Max Havelaar' naar Multa- tuli. Van der Vlugt heeft proble men met zijn gezondheid. De vervanging van de rol van Slij- mering is tijdelijk. 'Max Have laar' gaat op 12 februari in pre mière in de Leidse Schouw burg. Klein Essink speelt Slij- mering vermoedelijk tot half april. Nieuw album en film van Asterix Amsterdam - Fans van Asterix en Obelix krijgen nieuw lees voer. Vijfenveertig jaar na de verschijning van het eerste stripalbum verschijnt op 14 ok tober een boek met nieuwe avonturen van de Galliërs. Te kenaar Albert Uderzo is mo menteel met het boek bezig. In tussen werkt hij ook aan de film 'De Vikingen', die volgend jaar uitkomt. Portretten voor wijkbewoners alphen aan den rijn - Tien be- woners van de Alphense wijk Het Groene Dorp hebben giste ren hun geschilderde portret ontvangen. De schilderijen zijn gemaakt door kunstenares Jeanne Johns uit Noorden in het kader van het project 'Be woners in Beeld'. Zes kunste naars en fotografen portretteer den vorig jaar bewoners van wijken waar aan stedelijke ver nieuwing wordt gedaan. De mensen die door Chris Nobels, Lein Kaland en Wil Kokelaar zijn vastgelegd, ontvangen op een later moment hun portret. De grotere schilderijen van Ma rianne Meester en Liesbeth de Jong krijgen een plek in het stadhuis en het kantoor van de woningstichting. den hjlag/gpd - Berlijn staat van 10 tot 20 februari weer in het teken van het in ternationale filmfestival. Dit behoort met Cannes en Venetië tot de belang rijkste festivals ter wereld. Talloze ster ren maken hun opwachting op de 55ste editie. „De thema's zijn voetbal, seks en politiek", aldus festivaldirecteur Dieter Kosslick. Bij de 21 kanshebbers voor een Gouden Beer (de hoogste onderscheiding van het festival) is ook 'Paradise Now1 van de Nederlands-Palestijnse regisseur Hany Abu-Assad. De film gaat over de laatste 24 uur uit het leven van twee Palestijnse jongens die in Tel Aviv een zelfmoord aanslag gaan uitvoeren. Verder dingen films mee uit Duitsland, Frankrijk, de VS, Groot-Brittannië, Zuid-Affika, China, Italië, Denemarken, Rusland en Japan. Het Filmfestival Berlijn heeft dit jaar een documentaire over de Britse popzanger George Michael in de programmering opgenomen. De vertoning van de film 'A Different Story' wordt op 16 februari bij gewoond door George Michael. Ook re gisseur Southan Morris is aanwezig. Michael praat in de 93 minuten durende film over zijn vroege hoogtijdagen in de hitfabriek Wham! in de jaren tachtig en over het vervolg van zijn carrière. Ook zijn juridisch steekspel met platenlabel Sony over zijn contract en zijn protesten tegen de oorlog in Irak komen aan de orde. Verder vertelt Michael over zijn ar restatie wegens 'ongepast gedrag' in een openbaar toilet in Beverly Hills in 1998 en over zijn aan aids overleden vriend Anselmo Feleppo. Andere bijdragen aan de documentaire komen van Michaels vroegere Wham!-partner Andrew Ridge- ley, hun achtergrondkoortje Pepsi en Shirley, Sting, Mariah Carey, Noel Gal lagher en Geri Halliwell. Leidenaar Darre van Dijk in laatste voorronde Nationaal Songfestival door Theo de With leiden - Darre van Dijk wil in de voetsporen treden van Teach In, dat in 1975 voor Nederland de laatste overwinning boekte op het Eurovisie Songfestival. Met zijn zelfgeschreven ballad 'De Liefde' treedt de 34-jarige Leide naar donderdag aan in de vierde en laatste voorronde van het Na tionaal Songfestival. „Ik hoef niet van de muziek te leven." De songfestivaldeelnemer ver dient een goed belegde boter ham als creatief directeur van reclamebureau Amsterdam Ad vertising. Van Dijk is net terug uit Zuid-Affika, waar hij tv- spotjes heeft gedraaid voor het Alphense textielconcem Zee man. „Het geeft mij een kick om mooie campagnes te be denken voor grote merken", zegt hij. Zijn bureau maakte bij voorbeeld de commercials voor Manpower, de busreclame voor National Geographic en bill boards voor de film 'The Hulk' en won daar tal van prestigieu ze onderscheidingen mee. Daafnaast heeft muziek altijd een belangrijke rol gespeeld in het leven van Darre van Dijk. Hoe kan het ook anders. Hij is de zoon van Martin van Dijk, die vroeger met Cuby The Blizzards speelde en momen teel een theatertournee maakt met cabaretier Hans Dorrestijn. „Al jong ging ik mee naar con certen en kreeg ik pianoles. Toch wilde ik zelf niet de mu ziek in. Ik zag donders goed dat het niet allemaal rozengeur was. Mijn vader deed bijvoor beeld eens een show met Adèle Bloemendaal. Halverwege de tournee kreeg zij een inzinking en de muzikanten stonden werkloos op straat." Desondanks kon Darre - op het songfestival laat hij zijn achter naam vallen - het niet laten. Van 1986 tot 1994 maakte hij als rapper deel uit van de hiphop formatie Just Two. „Ik zat hele maal in die scene van break dance en graffiti. Je kent het wel: veel schunnige teksten en verbaal geweld." Sinds hij in dienst trad van een reclamebu reau veranderde hij in een keu rige kerel, die met vrouw en kinderen in de Leidse Vogel- buurt woont. Omdat hij muzi kaal onderlegd is, componeert hij geregeld de muziek onder zijn eigen commercials. Zo be dacht hij het lied 'Jij kan de hele wereld aan' onder een spotje van Sense, waarin schaatsster Annamarie Thomas figureerde. Darre van Dijk zong het liedje zelf in en wist de opdrachtgever daarmee tot tranen toe te ont roeren. Daarom werd besloten het nummer op single uit te brengen. En opeens stond hij in de hitlijst met deze winterhit. „Heel kortstondig heb ik het bestaan van artiest geleid. Ik draafde als zanger van het Ne derlandse lied op in alle moge lijke tv-programma's. Ik leefde even in een roes. Maar altijd was er het besef: dit is niet mijn beroep, maar mijn passie." Ook andere artiesten ontdekten de schrijfkwaliteiten van Van Dijk. Hij schreef liedjes voor Danny de Munk, Marco Bakker en Maarten van Roozendaal. „Ik ben nu bezig voor Franklin Brown, die ooit met Maxine op het Eurovisiepodium stond. Maar dat zit weer meer in de dance-hoek. Ja hoor, geen pro bleem, het schrijven van Neder landstalige liedjes en dance- nummers doe ik gewoon naast elkaar." En nu dus het Eurovisie Song festival, de jaarlijks felbekriti- seerde liedjeswedstrijd waar toch altijd weer massaal naar gekeken wordt. „Ik kijk al mijn hele leven met pen en papier op schoot. Ik heb altijd kritiek en roep steeds: 'volgend jaar ga ik ook een liedje inzenden'. Dat heb ik nu dus gedaan." Hij componeerde-samen met zijn vaste tekstschrijver Lars Boom een stevige ballad. Het num mer, dat door sommigen als Borsato-achtig wordt geken schetst, werd geselecteerd als één van de 24 liedjes waaruit het Nederlandse volk en de vakjury een keuze mag maken. Per voorronde mogen drie nummers door naar de finale van het Nationale Songfestival op zondag 13 februari. „Ik heb het idee dat de beste liedjes voor de laatste voorronde zijn bewaard", zegt Darre. „De con currentie is zwaar. Er zit bij voorbeeld een liedje van John ny Logan bij, gezongen door mensen als Tony Neef en Laura Vlasblom. Ook Glennis Grace doet donderdag met een ballad mee. Zij won ooit als Whitney Houston de Soundmix Show en heeft nog altijd een geweldige strot. Ik zing het enige Neder landstalige liedje in deze ronde. Dat kan een voordeel zijn, maar ook een nadeel omdat iedereen opeens echt naar de tekst luis tert." „Ik sta voor honderd procent achter mijn nummer. Dat kan ook niet anders, want ik heb het zelf geschreven. Ik ben geen ar tiest die zich een lied van ie mand anders in de maag laat splitsen. Nee, ik ga donderdag Darre van Dijk: „Bij een Nederlandstalig liedje luistert iedereen opeens echt naar de tekst." Foto: Henk Bouwman niet zelf achter de vleugel. Ik wil me volledig op de zang kunnen concentreren. Aan.het einde van mijn nummer zing ik met mijn kopstem en ik wil de laat ste noot ook halen en niet zoals Justine Pelmelay en Gerard Jo ling daarmee de mist ingaan. Als ik de finale haal, heeft mijn vader toegezegd achter de vleu gel plaats te nemen." Darre van Dijk heeft ook al een Engelse versie van 'De Liefde' klaar lig gen. „Stel dat ik ons land zou mogen vertegenwoordigen op het Eurovisie Songfestival in Kiev, dan lijkt het me aardig om het Nederlandse publiek vooraf te laten bepalen of ik het num mer in het Nederlands of het Engels zing." NOODZAKELIJK KWA 1 F| AD VAN KAAM Herman van der Velde gaf vori ge week in de Pieterskerk het jaarlijkse feestje van Djoser. De Leidse organisatie in verre en culturele reizen beleefde zijn twintigste verjaardag. Van Velde had voor het weekeinde maar liefst 12.000 vrienden, kennis sen, klanten en relaties uitgeno digd op deze onderhand flink uit de hand gelopen beurs an nex ver jaarspartij. Want zoveel mogelijk mensen moeten weten dat hij apetrots is op zijn Djo ser. Dat hij, de volwassen leef tijd toch gena derd, nog altijd beschouwt als zijn kindje. Ik heb een groot zwak voor mensen als Herman van der Velde. Het enthousi asme waarmee hij over de or ganisatie en over het reizen praat, werkt zeer aansteke lijk. Je hebt bij hem nooit het idee dat je naar een glad ver kooppraatje zit te luisteren. Dat hij commercieel denkt. Dat hij met Djoser een dusdanige groei meemaakte dat hij een be langrijke pion in de reiswereld werd. Dat hij daarmee een for tuin vergaarde. Dat hij als ge volg daarvan woont in een van de allermooiste optrekjes van Oegstgeest. Dit omdat hij gelijk zijn geesteskind Djoser zelf ook net een groot kind is - compleet met adhd en een betrokkenheid, bezetenheid en enthousiasme waar je bang van wordt - blijft hij toch heel gewoon. En vooral ontzettend leuk. Zijn verhaal is vaker verteld. Maar hij deed het tijdens de fraai opgetuigde beurs in de Pie terskerk voor een select gezel schap van journalisten nog maar een keertje uit de losse pols. Dit ter leringhe ende ver- maeck. Hoe hij als student kunstgeschiedenis naar Egypte wilde om met eigen ogen de py- ramides van Gizeh en het Dal der Koningen te aanschouwen. Een studiereis die uitgerekend zijn hoogleraar hem ten stellig ste afraadde. Want die vond dat je de plaatjes van Egypte net zo goed in de bibliotheek kon be kijken!?). Van der Velde zelf lacht twintig jaar na dato zelf nog steeds het hardst om die verstrooide professor met zijn louter theoretische kijk op het vak kunstgeschiedeni toch eerst zien om te k loven! Het eigenwijze Leidst was derhalve niet van nemen af te brengei geld, want dat ha Daarom interesseerd groepje studiegenoten den voor de trip. In ru organiseren van de r rondleiding door het l hij zelf nog nooit wc liet hij voor de draaien* hij zelf 1 Wie nil moet sli een stu mertje i kaanho] i onderne staan, een kin geboren. Van dei. organist daaimee zijn finai komst en die van veiligstelde. Het Britse afgestemd op precipe' golflengte als Djoser. kunst staan onverai in het vaandel bij hel van de bestemmingen Velde blijft gewoon Voor een uurtje oftiei In Londen moesten zi nen aan deze rare sn\ zijn aparte methodi Velde steekt enorm zijn fantastisch gedoi de reisgidsen - waal, nommeerde literaire meewerken - en bi vermogen aan zijn beurs in de Pietersi wanen de vaste klantL wisselend in China, in van Botswana, in een Tibet of aan de Nijl t'nL Zijn Engelse par Piers nu voor iets dergelijksl St. Pauls' Cathedral, hem met opgetrokk brauwen aan. Zelf zotr tussen naar een ruim Die is er in Leiden schien is twee kerkei Een paar continenten terskerk en de ande >e Hooglandse Kerk. Cul en kerken gaan go<e Maar dat weet Hermèj Velde al heel lang. den haag/gpd - Er worden dit jaar minder mensen toegelaten op het festival A Campingflight to Lowlands Paradise. De maxi mum capaciteit van het festival wordt terug gebracht van 60.000 naar 55.000. Het festival vindt dit jaar plaats op 19, 20 en 21 augustus op het evenemententerrein Walibi World in Biddinghuizen. De or ganisator heeft ook de entree prijs voor het festival verlaagd. Wie vóór zaterdag 14 mei een Lowlands-kaartje kooQ| 105 euro. Dat is vijf der dan in 2004. Var wordt de ticketprijs 1 Lowlands-bezoekers camper of caravan na jjj tival gaan moeten eerst een Camper Ca ket kopen van 25 kaartverkoop begint de zaterdag, hoewt geen namen van oBn artiesten en bands zij gemaakt. P® k' tri door Francoise Ledeboer Rotterdam - De expositie 'Len- telust. Erotische fantasieën in Edo Japan' in de Kunsthal Rot terdam geeft een overzicht van erotische kunst uit de periode 1600-1920. 'Sex in Edo Japan. Nu open!' roepen de adverten ties. Komt dat zien, komt dat zien, deze wereldprimeur was vanwege de 'expliciete' afbeel dingen nergens anders te reali seren. Als publiciteitsstunt leuk bedacht, maar deze expositie houdt het zo netjes dat zelfs de kinderen mee kunnen. Gastconservator Chris Uhlen- beck, eigenaar van Hotei Japa nese Prints en publicist Japanse kunst, selecteerde uit museale en particuliere collecties ruim 200 houtsneden en schilderin gen. Er zijn weinig woorden no dig om te beschrijven wat daar op gebeurt: er wordt de liefde bedreven tot in de hoogste staat van opwinding. En dat bij dag en bij nacht, op de veranda en bij de waterput, alleen of in ge zelschap, extatisch of verveeld, half aangekleed of naakt, enzo voort. Met zicht op alle details van zowel de mannelijke als vrouwelijke geslachtsdelen, waarbij die van de mannen hier en daar zijn uitvergroot tot kari katurale proporties. Ondanks deze niets verbloe mende thematiek zijn de 'shun- ga' (letterlijk Tentebeelden') op deze expositie nergens plat por nografisch broeierig. Al heeft Uhlenbeck natuurlijk een repu tatie hoog te houden, het ver rast bij dit onderwerp toch hoe veel bijzondere bruiklenen hij wist te regelen waarbij de es thetiek van de cöitus voorop staat. De kleuren zijn prachtig en de lijnvoering is tot in de minuti euze details subtiel. De compo sities zijn opvallend sterk om dat er ook zoveel extra's te ge nieten valt aan de weergave van de kleding, de inrichting van de huizen, zomaar een regenbui of een rondscharrelend kind dat tussentijds om aandacht vraagt. Een soortgelijke tentoonstelling over Nederland samenstellen, zou moeilijk en waarschijnlijk zelfs onmogelijk zijn geweest. Hollandse kunstenaars hadden wel wat beters te doen dan ero tische kunst produceren omdat daarmee in zo'n tolerant kli maat toch geen droog brood viel te verdienen. Uit Japan zijn echter al erotische schilderin gen uit de twaalfde eeuw be kend. Het motto oefening baart kunst verklaart dan ook het ho ge niveau van veel latere wer ken in dit genre. Het begin van de tentoonstel ling loopt parallel met de Het spel van de amoureuze liefde op een tekening van Suzuki Harunobu. De kimono zegt ons dat het winter is. Foto: GPD/Kunsthal machtsovername in Japan door Tokugawa Leyasu in 1603, de eerste uit deze dynastie van ho ge militaire adel die door de keizer werd benoemd tot sho- gun. De Tokugawa's bestuur den het land als een gecentrali seerde politiestaat vanuit de nieuw gestichte hoofdstad Edo, terwijl de goddelijke keizers zo als voorheen hun schaduwbe staan bleven leiden in Kioto. De vazallen van deze dictatoria le shoguns konden er niet on deruit geld te steken in gebou wen, tempels en andere publie ke werken van de nieuwe stad. En ook middenstanders uit het hele land zochten in het spoor van deze bouwwoede hun ge luk in het stadse leven. Het re sultaat mocht er wezen: de stad groeide in zo'n opzienbarend tempo dat er rond 1700 een miljoen mensen woonden. Volgens de expositie bevonden de middenstanders van Edo zich in een lastige positie: ze behoorden in de starre klassen maatschappij van Japan tot de laagste stand, maar waren door hun zakelijke initiatieven de edellieden vaak in vermogen voorbij gestreefd. Ze verstrek ten zelfs leningen aan de adel, maar mochten niet deelnemen aan het culturele en sociale le ven van de aristocratie. Geen wonder dat ze hun eigen we reld van amusement ontwikkel den met restaurants, theehui zen, theaters, muziek en dans. En vanzelfsprekend hoorde daar ook 'eigen' seksueel vertier bij. De bordeelwijk Yoshiwara opende in november 1618 met goedkeuring van het Tokuga- wa-shogunaat en groeide al snel uit zijn jas. Maar ook na de verhuizing naar de rand van de stad bleven de activiteiten be perkt tot een klein terrein van 326 bij 218 meter. Om de orde te handhaven was de wijk om ringd door muren en een gracht en de klanten moesten zich melden bij de Grote Poort en zich kunnen identificeren. De prostituees mochten het terrein zonder schriftelijke toe stemming van hun bordeelhou der niet verlaten. Hun behui zing was zeer krap: een bron uit 1642 maakt bijvoorbeeld mel ding van 987 courtisanes en 125 bordelen. Tijdens een telling aan het eind van de 18de eeuw werden er 2500 permanente be woners geteld, maar dat was in clusief 'overig personeel' als winkel- en restaurantbedien den. De bordelen waren opgedeeld in rangen, zodat er voor elke beurs vermaak was te vinden. Van hoog tot laag kwam de Ja panse standenmaatschappij er zich afreageren. Buiten de Gro te Poort moest iedereen weer terug in het gareel van de sho guns, maar dan waren er voor thuis tenminste de erotische houtsneden en schilderingen die nu in de Kunsthal zijn te zien. 'LentelusL Erotische fantasiën in Edo Japan' in de Kunsthal Rotterdam (Museumpark, Westzeedijk 341), t/m 17 april, tü. t/m za. van 10.00 tot 17.00 uur, zon- en feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur. TT-K 'St den haag/gpd - schr^ a nika van Paemel stapt er uitgeverij Querido. >os komt er een einde aa| menwerking met Meulenhoff die mee entwintig jaar heeft „Door alle veranderii uitgeverij en de onze) daardoor ontstaat, genoodzaakt om Met verlaten en te kiezer veilig huis", aldus Vi in een toelichting. Monika van Paemel de diverse romans, 'Marguerite', 'Rozen eerste steen', 'Het vi het epos 'De vermal ders', dat haar in te doorbraak betekendf verscheen 'Celestien' nedijde moeders). De leegloop bij uitg Meulenhoff lijkt mei groter te worden. B week was Amos Oz buitenlandse auteur bij het uitgevershui! teurs H.C. ten Berge, Mutsaers, Stefan J.M.A. Biesheuvel enP der Linden gingen heflanj

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16