Schoolkosten 100 euro lager BINNENLAND 2 •Jieuw operatiecentrum Defensie kan elke crisis aan Moord blijft levenslang strafbaar Oudervereniging hoopt op afschaffen lesgeld Annette Nijs bedankt voor Kamerlidmaatschap Gemeenten laks bij aanpak extreemrechtse jongeren Zegen Fietser zonder voorrang op rotonde veiliger Dordrecht echte rampenstad Grote steden vrezen korting op budget stadsvernieuwing Schooldirecteur sceptisch over 'rugzakleerlingen' trein eerder Idstation :o Nobel verwacht 'olgend jaar de van het spoor te len. De omstreden isporten zouden aan- ias medio 2006 be- irden. Het einde van ransporten per spoor en met de oplevering euwe chloorfabriek Aanvankelijk liep de de fabriek vertraging is grotendeels ele Ikt. nu ^bij ongeval heftruck 5/en - Een 46-jarige is na een aanrijding leftruck bij een hout- igsbedrijf in Leeuwar- et leven gekomen. Dat politie gisteren be- lk ^nan kwam dinsdag- nder een achteruitrij- i Jtruck terecht. De be- (05!een 26-jarige Leeu- ,n <»ed daarna weer voor bij het slachtoffer klem _jitten onder de hef- as een tweede hef- ig om het slachtoffer langs stpakken' en - Burgemeester Leeuwarden gaat de :ers van overlast in £elf bezoeken. „Ik wil in oog staan met zei Dales gister- rolgens Dales heeft oofdstad een stevige iie hij wel eens wil be- Vk ga bij die mensen 5en aanbellen. Daar- dak- en thuislozen, es en probleemjonge ren. Iedereen heeft Meze mensen. Ik wil wat er aan de hand is", ^.eerste burger. rsq J» files )tterdam t i >«m - Een technische ^jj de Botlektunnel en itauto die een lading ^jterloor, hebben gister- a^p de Al5 bij Rotter- -;e files veroorzaakt, im dat bij de Botlek- Ij» hoogte van vrachtwa- j troleert, was van slag, J r de tunnel omstreeks n automatisch werd ?'h. Anderhalf uur later vop de Al5 een file van ;ter gevormd. Een "jlgen die rond half acht Hierop bij het knoop- lerkerk een noodstop ken, verloor een grote |eid modder. Van de loken was er nog maar {schikbaar voor het 'aar ontstond een file lometer. ht steunt atiënten De gemeente Utrecht iners met een nier een laag inkomen een financiële tege- g van maximaal 85 maand. Dat hebben de iting Nederland en de Utrecht bekend ge- $e regeling is nodig, 'fironisch zieken extra riaken voor onder meer ;en bijdragen voor g en een hogere ener- |ing- donderdag 3 februari 2005 Annette Nijs tijdens haar laatste debat in de Tweede Kamer, naast minister Van der Hoeven. Foto: ANP/Juan Vrijdag den haag/gpd - Ouders van middelbare scholieren betalen vanaf volgend schooljaar ten minste honderd euro minder voor schoolboeken en lesmateri aal. Dat komt door afspraken tussen ouderorganisaties en scholen. Het nog vertrouwelijke conve nant tussen scholen en ouders wordt volgende week aangebo den aan minister Van der Hoe ven van Onderwijs. Zij had school- en ouderorganisaties gevraagd om een einde te ma ken aan de explosieve stijging van de schoolkosten. Volgens directeur Wemer van Katwijk van Ouders Coo scheelt vooral het loslaten van de vaste boekenprijs 'een slok op een borrel'. „Voorheen kre gen scholen een maximale kor ting van tien procent bij de in koop van schoolboeken. Dat kan nu opgerekt worden tot zestien a zeventien procent. Al leen daarmee besparen ouders al tientallen euro's." De scholen en ouderorganisa ties hebben afgesproken 'terug houdend' te zijn met dure schoolreisjes. „De afgelopen ja ren boden scholen steeds meer tegen elkaar op", zegt Van Kat wijk. „De één ging naar Parijs, dus de ander ging naar Barcelo na. We adviseren scholen hier over met ouders te overleggen." Van Katwijk erkent dat de af spraken de recente explosieve stijging van de schoolkosten niet ongedaan maken. Hij zegt dan ook te rekenen op een te genprestatie van de minister. „Als ze alleen onze adviezen in ontvangst neemt en 'dank u' den haag/gpd - Eén dag precies heeft ze geaarzeld, maar giste ren was haar besluit definitief: Annette Nijs bedankt voor het Kamerlidmaatschap. Op haar website maakte zij bekend een verzoek van de WD-kamerfrac- tie om zitting te nemen in het parlement te hebben afgewe zen. „Nederland ligt na aan mijn hart, maar ik heb besloten om het niet te doen", aldus de ex-staatssecretaris. In de WD-fractie was enige on gerustheid ontstaan over de mogelijke terugkeer van Nijs, die vorig jaar moest aftreden nadat fractieleider Van Aartsen het vertrouwen in haar als staatssecretaris van Onderwijs had opgezegd. Aanleiding was een interview waarin Nijs zich beklaagde over de samenwer king met minister Maria van der Hoeven. Van Aartsen bezwoer gisteren dat die breuk geen bittere ge voelens had achtergelaten. WD-kamerlid Pieter Hofstra liet niettemin weten dat Nijs er wellicht verstandig aan zou doen de functie af te wijzen. Annette Nijs heeft sinds zij poli tiek Den Haag verliet nog geen betaalde baan. Wel is zij com missaris geworden bij een Chi nees energiebedrijf en adviseur bij een organisatie die zich be zighoudt met hoger onderwijs. Gisteren werd bekend dat Nijs een Kamerzetel kon claimen, nu de liberaal Jan Geluk zijn ka merlidmaatschap verruilt voor een baan als dijkgraaf. de aanpak vooral aan andere organisaties over. ,,Als gemeen ten al iets doen, komen ze niet verder dan een zak met geld uitdelen aan betrokken partij en", zegt T RR-medewerker Gé Grubben. „Die moeten het dan maar verder zelf uitzoeken." De aanpak van extreemrechtse jongeren verloopt daardoor niet optimaal, vindt Grubben. Vol gens hem moeten gemeenten 'de spin in een web zijn'. Hij noemt het voorbeeld van de politie in Aalsmeer die vorig jaar alle extreemrechtse jonge ren en hun ouders op het poli tiebureau uitnodigde. „Een deel van de ouders schrok zich helemaal rot en had geen idee wat er aan de hand was. Andere ouders haalden de schouders op en zeiden het helemaal met hun zoon of dochter eens te zijn. De politie kan daar vervolgens weinig aan doen. Op zo'n mo ment moet een gemeente in ac tie komen en bijvoorbeeld de school inschakelen." den haag/gpd - Gemeenten zijn te passief bij de aanpak van extreemrechtse jongeren. Ze la ten andere partijen het werk opknappen zonder zich er zelf mee te bemoeien. Dat blijkt uit onderzoek van het Landelijk Bureau ter bestrijding van Ras sendiscriminatie (LBR). Door de lakse houding van ge meenten loopt de aanpak van jongeren met extreemrechtse sympathieën te vaak spaak, stellen de onderzoekers. Vol gens hen ontbreekt het vooral aan coördinatie en sturing. Be trokken partijen, zoals de poli tie, scholen en jongerenwerkers werken daardoor onvoldoende samen en weten niet van elkaar waar ze mee bezig zijn. Het LBR deed onderzoek in vier regio's: Aalsmeer, Dokkum, Eindhoven en Landgraaf. Bij de laatste drie gemeenten kregen de onderzoekers nul op het re kest: zij hielden zich niet met de extreemrechtse jongeren be zig. Aalsmeer vormt een uitzon dering, maar die gemeente laat utrecht - Rabbijn Soetendorp sprak gistermiddag zijn zegen uit over het Joods Cultureel Centrum in Utrecht. Het centrum isondergebracht in het voormalig joods weeshuis aan de Nieuwegracht. Foto: GPD/Jaap de Boer zegt, dan slaat ze echt een slecht figuur. Het leeuwendeel van de schoolkosten wordt nog altijd door de overheid opge legd. Alleen het lesgeld is al 956 euro per jaar. Ik hoop en ver wacht dat de minister het les geld zal afschaffen. Wij hebben begrepen dat daar een meer derheid voor is in de Tweede Kamer. Nu hopen dat de minis ter daar ook van overtuigd is." leidschendam/anp - Fietsers op rotondes met vrijliggende fiets paden zijn veiliger als ze geen voorrang hebben op autover keer. Als op al deze rotondes auto's voorrang krijgen op fiet sers, kan dat per jaar vijftig tot zeventig ziekenhuisgewonden schelen, blijkt uit een onder zoek van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV). In Nederland liggen binnen de bebouwde kom zes- tot acht honderd rotondes met vrijlig gende fietspaden. De voor rangsregeling is niet overal het zelfde. In 60 procent van de ge vallen hebben fietsers voorrang. De SWOV heeft voor beide vari anten de consequenties onder zocht en komt tot de conclusie dat een fietser zonder voorrang veiliger is. Een eenduidige ver klaring hebben de onderzoe kers niet. Mogelijk denken au tomobilisten ten onrechte dat ze voorrang hebben. De aanbeveling van het natio nale kennisplatform voor infra structuur (CROW) luidt al jaren dat fietsers voorrang' moeten hebben op rotondes. „In af wachting van vervolgonderzoek is het beter om fietsers op ro tondes binnen de bebouwde kom uit de voorrang te halen", aldus een woordvoerder. Kamermeerderheid steunt wetsvoorstel CDA en D66 dordrecht/anp - Dordrecht krijgt een levensecht rampenoefen- centrum. De bouw van dit voor Nederland bijzondere centrum be gint in april. Brandweerlieden kunnen er oefenen in een compleet nagebouwde woonwijk, een kerk, bedrijfsverzamelgebouwen en een parkeergarage. Voor enscenering van levensechte situaties krijgt het centrum extra faciliteiten als een schip, een chemische installatie, een snelweg en een spoorwegovergang. Met de bouw wordt gehoor gegeven aan de roep van het kabinet meer realistischere oefeningen te houden.Dat gaat nu in Dor drecht gebeuren. Er kunnen echte branden worden gemaakt en echte rookontwikkelingen. den haag/gpd - Ernstige misdrijven als moord en zware mishandeling met de dood als gevolg blij ven levenslang strafbaar. Een meerderheid van de Tweede Kamer besloot gisteren dat de daders van dergelijke misdrijven niet langer aan vervol ging kunnen ontkomen. Voor verkrachting on derzoekt de Kamer nog of de verjaringstermijn moet worden afgeschaft. „Het is onverteerbaar dat daders nu weten dat ze na achttien jaar vrij uit gaan", aldus D66-Kamerlid Lousewies van der Laan. „De nabestaanden hebben immers wel levenslang." Een grote meerderheid van CDA, WD, PvdA, D66, ChristenUnie en LPF steunde gisteren het wetsvoorstel van D66'er Dittrich en CDA'er Van Haersma Buma om de verjaringster mijn van ernstige misdrijven af te schaffen. Het gaat om die delicten waar levenslang op staat in het wetboek. De opsporingstechnieken zijn, on der meer door DNA-onderzoek, dermate verbe terd, dat zware zaken ook jaren later nog opge lost kunnen worden. „Wie gestraft kan worden met levenslang, moet ook levenslang worden vervolgd", stelde PvdA'er Wolfsen. De LPF wil ook verkrachting, dat nu na achttien jaar verjaart, daar onderbrengen. „Dat is een zeer traumatise rend misdrijf, waarbij DNA vaak de oplossing kan brengen", betoogde Kamerlid Eerdmans. „Het kan niet zo zijn dat de Utrechtse serieverkrachter na 2015 niet meer gepakt mag worden." CDA, PvdA en D66 staan wel sympathiek tegenover het voorstel, maar willen dat onderzocht wordt of het zin heeft. Bovendien moeten slachtoffers niet tot in het oneindige hoop krijgen dat de da der wel gepakt kan worden, aldus CDA'er en oud-officier van justitie Van Fessem. Het pleidooi van de LPF om ook het voorberei den van terroristische aanslagen levenslang te kunnen vervolgen, haalde het niet. Eerdmans wilde dat ook de mensen die paspoorten voor vermeende terroristen regelen 'niet mogen profi teren van de rechtsstaat die zij bestrijden'. De rest van de Kamer vindt dat er echter nogal wat verschil zit tussen een koerier en degene die de bommen legt. de woonmarkt openbreken en de huizenbouw stimuleren. Via dit nieuwe beleid wilde Dekker 250 miljoen euro bezuinigen. Een meerderheid van de Twee de Kamer keerde zich tegen de plannen. Volgens het CDA zou het huurbeleid de middeninko mens te veel aantasten en is huurliberalisering in een over spannen markt onmogelijk. Volgens de vier grote steden be staat de kans dat de bewinds vrouw bezuinigt op stadsver nieuwing nu het huurbeleid op de helling staat. den haag/anp - Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, verenigd in de G4, roe pen minister Dekker (VROM) op het budget voor stadsver nieuwing intact te laten. De Haagse wethouder Norder liet gisteren namens de G4 weten dat zij bezuinigingen vrezen „nu het nieuwe huurbeleid van minister Dekker dreigt te stran den". De WD-minister wilde vanaf juli 2006 via een grotere vrije sector, op termijn extra huur verhogingen en minder regels ik van de Poll i g - Op het eiland Eridor ïntische Oceaan is een pnflict uitgebroken. De net Westelijk halfrond ^or de NAVO als een he ervaren en de bondge- 'aaronder Nederland, is te helpen het conflict sen. ensie Operatie Centrum p hartje Den Haag is al r dagen in rep en roer. fenorm hypermodern jscherm bestaande uit kblokken, wordt mans- formatie verstrekt aan p operators met com- jn andere communica- elen. itie die binnenkomt op puter kan direct voor ie- tichtbaar worden ge- ip het grote scherm. Te- lijd krijgen de militairen paste vensters informa- !n van CNN en het ANP. b eerste testcase voor iwe operatiecentrum ministerie van defensie. 'O-oefening rond het ëiland is bedoeld om de i en de effectiviteit van jitvorming van het bootschap te testen. Het vee weken geleden ge loor minister Kamp, is ipend hart van de 'expe- Te krijgsmacht' die de sman gestalte wil geven. Drukte in het gloednieuwe Defensie Operatie Centrum in Den Haag, waar wordt geoefend met het be heersen van een militair conflict op het fictieve eiland Eridor. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Nog geen vijftien jaar geleden was er nog vrijwel niets wat leek op een centrale aansturing van Nederlandse militairen die deelnamen aan vredesmissies in het buitenland. Pas na de val van de muur en de grootschali ge operaties in voormalig Joe goslavië, drong de noodzaak van een centrale, efficiënte aan sturing zich op. In 1993 werd in de roemruchte 'bunker' onder het ministerie aan het Plein, het Defensie Crisis Beheersings Centrum (DCBC) opgericht. De bunker speelde bij voorbeeld een dramatisch rol bij het vol gen van de val van de moslim enclave Srebrenica in 1995. Toenmalig premier Kok en de ministers Voorhoeve (Defensie) Van Mierlo (Buitenlandse Za ken) en Pronk (Ontwikkelings samenwerking) hebben er toen benauwde uren in doorge bracht. Eind vorige eeuw werd de bun ker buiten gebruik gesteld. De leef- en werkomstandigheden voldeden niet meer aan de ei sen van deze tijd. Bovendien was de noodzaak verdwenen om ondergronds te blijven. Ne derland hoefde na het uiteen vallen van de Sovjet Unie voor lopig niet meer bang te zijn voor een grootschalige aanval op haqr grondgebied. Het bestaansrecht van een mo derne Nederlandse krijgsmacht verschoof nadrukkelijk naar het uitvoeren van vredes- en crisis operaties. Om die nieuwe am bitie gestalte te geven moeten Defensie en Buitenlandse Za ken echter terdege rekening houden met de politieke gevoe ligheden voorkomend uit het drama van Srebrenica. Het in schatten van de risico's van een missie en een goede planning en voorbereiding zijn van cruci aal belang om steun van de Tweede Kamer te krijgen. Inmiddels is het nieuwe onder komen van het tot DOC omge doopte operatiecentrum klaar. Het centrum moet iedere crisis aan kunnen. Het DOC adviseert de minister over de haalbaar heid van een missie en draagt zorg voor de planning de voor bereiding en de uitvoering. Lo pende operaties worden nauw lettend in de gaten gehouden en dagelijks worden minister en stafofficieren gebrieft over de gang van zaken. Het DOC bestaat nu uit drie zwaar beveiligde verdiepingen die onderdak bieden aan 72 mi litairen van alle krijgsmachton derdelen. Via 40 kilometer glas vezel en koperdraad kan ieder een razendsnel toegang krijgen tot (super) geheime netwerken van Defensie zelf of van de NAVO. De filosofie is iedereen die er toe doet zo dicht moge lijk bij het vuur te houden. Daarom is er ook een aparte ca lamiteiteneenheid gekoppeld aan het crisiscentrum, dat bij voorbeeld kan worden ingezet bij een terroristische crisis als onlangs in het Laakkwartier in Den Haag. Maar ook de 'Special Forces', de doorgaans onzicht bare eenheden die de gevaar lijkste klussen moeten opknap pen, hebben een eigen 'opera tiekamer' gekregen, vertelt ka pitein luitenant ter zee Quien Buizert, hoofd communicatie en informatie van het DOC. Het nieuwe operatiecentrum is het visitekaartje van Defensie geworden. Het DOC symboli seert het veranderde denken bij de krijgsmacht. Voor wie alleen het eigen wapenonderdeel voorop staat is geen plaats meer. Het gaat om de kracht van het gezamenlijk optreden van de laijgsmachtonderdelen, merkt generaal-majoor Cobe- lens op. De voormalige souschef opera ties trad deze week aan als di recteur van de eenheid en heeft er daarom een tweede ster bij gekregen. Zijn ambitie is het DOC uit te bouwen tot een per manent vredeshoofdkwartier, zoals de Britten dat al kennen. „Maar dan zijn we een paar jaar verder en hebben we weer een nieuw onderkomen nodig." ren met hun klasgenootjes. On geveer de helft meent dat de kinderen een grotere kans lo pen te worden gepest dan 'ge wone' leerlingen. Eveneens bij na de helft van hen (47 procent) concludeert dan ook dat veel van deze leerlingen beter af zijn op een speciale school. In het basisonderwijs is maar 17 pro cent van de directeuren die me ning toegedaan. Het blijkt dat ruim de helft van de 'rugzakleerlingen' die naar een reguliere middelbare school komen, kinderen zijn met gedragsstoornissen, zoals ADHD, autisme of aan autisme verwante stoornissen. Daar door vertonen ze storend ge drag in de klas, ontberen socia le of communicatieve vaardig heden of maken moeilijk con tact. In het basisonderwijs is die groep beduidend kleiner. Daar gaat het vaker om kinderen met een lichamelijke handicap en leerlingen met ernstige spraak moeilijkheden. „Vast staat dat bij de aard van de handicap verschillende pro blemen komen kijlua. Een rol stoel brengt minde^roblemen met zich mee dan autisme: dat leidt tot een sociaal isolement", concludeert Severien. „Het gaat nog te ver om te zeggen dat de regeling niet werkt voor kinde ren met een gedragsstoornis, maar die indicatie is er nu wel." De stichting wil de uitkomst van het onderzoek voorleggen aan het ministerie van OCW. De meeste schooldirecteuren ervaren een toenemende werk druk door de aanwezigheid van rugzakleerlingen. Ook vinden ze dat docenten er niet goed op zijn voorbereid en dat het mi nisterie van OCW tekort is ge schoten in de begeleiding. Wel zijn vo-directeuren ook hier tel kens iets negatiever dan hun collega's in het basisonderwijs. den haag/gpd - Veel leerlingen met een handicap of gedrags stoornis zijn beter af op een speciale school. Dat vindt bijna de helft van de directeuren in het reguliere voortgezet onder wijs. Zij zijn veel negatiever dan hun collega's in het basisonder wijs. Ze hebben vaker te maken met kinderen met gedrags stoornissen, die moeilijker meekomen op reguliere scho len dan andere gehandicapte kinderen. Dit blijkt uit onder zoek van de Stichting Nationaal Fonds 'Het Gehandicapte Kind' (Stinafo) en platform Jopla voor gehandicapte jongeren. In augustus 2003 ging de wet Leerlinggebonden Financiering van kracht, die ouders de keuze geeft of ze hun kind met handi cap of stoornis naar het regulier of speciaal onderwijs sturen. Kiezen ze voor een reguliere school, dan krijgt hun kind een 'rugzakje' met geld mee, waar mee de school ondersteuning en begeleiding kan betalen. Stinafo en Jopla vroegen direc teuren uit het reguliere onder wijs naar hun ervaringen met zulke leerlingen. „Wij hebben namelijk onze twijfels of deze regel wel zou werken. Kunnen scholen ermee omgaan? En ou ders, die nu de keuzevrijheid hebben, overschatten hun kind vaak", legt Martin Severien van Stinafo uit. „Wij zijn voor inte gratie, maar een kind moet er wel beter van worden. En dat is niet in alle gevallen zo." Op zich is een ruime meerder heid van de schoolleiders posi tief over de integratie van deze scholieren met hun medeleer lingen. Wel blijken directeuren in het voortgezet onderwijs veel negatiever te zijn over de aan wezigheid van deze kinderen dan basisschooldirecteuren. Eenderde van hen ervaart dat de leerlingen moeilijk integre-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5