Nederland staakt hulp aan Darfur BUITENLAND Fikse deuk voor 'uniek autoloos experiment' in Vicenza Iraakse tolken gaan gemaskerd door het leven Ir®akse president: sjiïet Winterweer houdt huis in midden van Europa Vaticaan sleutelt aan standpunt condooms Spelen met touwtjes Broeder doodde 29 patiënten 0 zal regering gaan leiden li gispt VS roeikasgas oot-Brittannië wil rnigde Staten veel om de uitstoot van ssen te verminderen, m milieu Beckett zei n bij het begin van conferentie. Ze zei rarming van de aarde »n, maar niet zonder ing de VS. Amerika is grootste uitstoters asgas. Maar de rege- Areigert het Kyoto- t onderschrijven praken zijn gemaakt jidering van de uit- 2t vorige week ver- ipport 'Meeting The ïallenge' staat dat de nen tien jaar onvoor- ïmpen wacht, als de temperaturen twee Isius hoger worden niddelde tempera wereld in 1750. De ids 1750 is al 0,8 ius. irverdachten irt gepakt )e Spaanse politie ren vier Marokkanen rd die worden ver betrokkenheid bij de op 11 maart vorig inen in Madrid. In Jete de Belgische poli- rokkaan op die even- anje wordt gezocht logelijke rol in de die 191 levens eisten. Is diender Ft bank A - Een Zweedse poli- eeft een bank beroofd zelf het onderzoek ■nomen en op dood st. Collega's van de en onraad, toen de erwege januari een ito kocht en die deels net biljetten die uit de waren verdwenen. »nder Parijse I geduwd n ogenschijnlijk ver- >oon heeft in de Pa- een man onder een trein geduwd. Het r overleed ter plekke, ^d hij al geprobeerd jb voor de trein te Dlgens het Parijse vervoerbedrijf RATP jelijke incidenten zich <en of twee keer per m" voor. na cycloon 19 vermisten arivo - Ruim een -jat een cycloon het ;n van Madagascar len nog 139 personen )at heeft de VN laten ilgens de VN zijn on anisten ongeveer ssers. Zeker 11.000 in- jn dakloos geworden. >vo wil jerdenken - De voormalige Bos- vische president Ka- zijn legerleider Mladic tog dit jaar worden op- i uitgeleverd aan het ië-Tribunaal. Dat idaanklaagster Carla gisteren gezegd in „De wereld herdenkt z, maar Sarajevo kan niets herdenken, als rtvluchtigen niet wor- resteerd", zei ze. Het ril het tweetal onder- echten wegens oor aden bij de belegering evo. kabinet wil >d neonazi's Ie Franse minister van mdse zaken Domini- 411epin wil dat alle neo- he groeperingen wor- jpden. Volgens De Vil- A ongeveer 3000 Fran- m een neonazistische *g- levic weer week ziek s - De zittingen van het c-proces voor het Joe- Tribunaal zijn gisteren rgegaan. De verdachte iek. 'Slobo' heeft weer i dat blijft zo de rest week. Het is de acht- ;er dat het proces tderbroken wegens n de verdachte. raf voor iven lijken ston - Een rechtbank in ikaanse staat Georgia 132-jarige directeur van patorium tot twaalf jaar 9rdeeld voor het begra- B34 lijken op zijn ter- Jdat zijn verbrandings- bot was, begroef hij de er en der bij zijn be- nabestaanden kregen met as van verbrand verkruimeld cement. Eerst einde bloedvergieten den haag/anp -De Nederlandse geldkraan voor de Sudanese re gio Darfur blijft voorlopig dicht. Minister Van Ardenne (Ontwik kelingssamenwerking) wil het geld pas overmaken als het „bloedvergieten" in het gebied gestopt is. De minister zegde de Sudanese regering gisteren de wacht aan op de tweede dag van de inter nationale conferentie 'Water for food and ecosystems' in Den Haag. De VN-voedselorgansia- tie FAO en de ministeries van landbouw en buitenlandse za ken hebben deze vijfdaagse bij eenkomst opgezet om de strijd tegen honger in de wereld een nieuwe impuls te geven. Sleutel hiertoe is duurzaam waterbe heer zodat landbouw weer mo gelijk wordt in verdroogde ge bieden. Minister Bot (Buitenlandse Za ken) pleitte deze week in Brus sel opnieuw voor het opleggen van sancties aan Sudan. Europa moet wat hem betreft het be loofde geld voor wederopbouw maar even bij zich houden zo lang de oorlog daar voortwoedt. Van Ardenne heeft afgelopen zomer 100 miljoen euro voor de wederopbouw in Darfur gere serveerd. Daarnaast betaalde Nederland al 53 miljoen euro aan noodhulp via de Verenigde Naties. De mensenrechtenorganisatie Amnesty International wil dat de VN-Veiligheidsraad de situa tie in Darfur „onmiddellijk" voorlegt aan het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. De in de Sudanese streek gepleeg de misdaden zijn „niet minder ernstig dan genocide", aldus de mensenrechtenorganisatie in een reactie op een maandag uitgebracht VN-rapport waarfin wordt geconcludeerd dat er weliswaar heel veelk geweld is in Dardur, maar dat er geen sprake is van een georganiseer de genocide, volkerenmoord. Eerder sprak de VS van genoci de in het gebied, en afgelopen zondag nog adviseerde VN-chef Kofi Annan de Veiligheidsraad om stappen te ondernemen te gen Sudan voor „grove schen dingen van de mensenrechten" in Darfur. In Darfur, in het oos ten van Sudan, vechten Arabi sche milities en de regering te gen rebellengroepen. Vooral de zwarte bevolking is daarvan het slachtoffer. Het afgelopen jaar vielen er minstens 70.000 doden en zijn honderdduizenden mensen ge vlucht. hamburg/zagreb/anp-dpa - Sneeuwbuien hebben gisteren flink huisgehouden in Duits land. Door talrijke verkeerson gelukken kwamen zeker vijf mensen om en raakten tiental len personen gewond. Trein- en autoverkeer liepen hinder op. Op het internationale vliegveld van München werden veel vluchten geannuleerd. In Bei eren en Saksen zaten automo bilisten uren vast op de snel weg, omdat ze niet verder kon den rijden door de hevige sneeuwval. Nadat het slechte weer naar het noorden was getrokken, zorg den sneeuwbuien later op de dag ook in onder meer Noordrijnland-Westfalen en Nedersaksen voor chaos op de wegen. In Tsjechië werden door de sneeuw talrijke dorpen van de buitenwereld afgesneden. Hier ontspoorde een locomotief en verloor een gekantelde vracht wagen duizenden liters benzi ne. Ook de noordelijke Balkan gaat gebukt onder ijzige vrieskou. Kroatië maakt met temperatu ren tot -23 graden Celsius de strengste winter in vijftig jaar mee. Terwijl Midden-Europa kampt met de winter, registreerden metereologen in Groot-Brittan- nië een warmterecord. vaticaanstad/gpd - De Vati caanse Curie bereidt een paus elijke uitspraak voor over het gebruik van condooms in 'spe cifieke, extreme omstandighe den'. Die lijkt een versoepeling in te luiden van het pauselijk verbod op het gebruik van voorbehoedmiddelen, inclusief condooms. Volgens de Nederlandse Curie prelaat Karei Kasteel, secretaris generaal van Cor Unum, een pauselijke raad die zich bezig houdt met humanitaire bij stand aan ontwikkelingslanden, zou een pauselijke uitspraak helpen 'omdat die altijd wettig is'. Binnen de katholieke kerk is al meer dan tien jaar een verhit te theologische discussie gaan de over aanpassing van het leergezag over voorbehoedmid delen. Aanleiding is de preven tieve functie van condoomge bruik bij aids-bestrijding. Gezaghebbende prelaten als de Belgische kardinaal Danneels en de Oostenrijkse kardinaal Christoph Schonborn zeiden al in 1996 dat het gebruik van een condoom 'een minder kwaad' is, als dat overtreding van het goddelijke gebod om niet te do den verhindert. In hun gezel schap voegde zich begin deze week de Zwitserse Curie-kardi naal Georges Cottier, de 'huist heoloog' en vertrouweling van de paus. Cottier betoogde dat in gebieden waar levensbedrei gende epidemieën heersen (hij noemde Afrika en Azië) „het ge bruik van een condoom legi tiem moet worden geacht." Zijn uitspraak is een aanwijzing dat binnen het Vaticaan ge dacht wordt aan een 'verschui ving' van het condoomstand punt. Kasteel wil zich daarover inhoudelijk niet uitlaten. Volgens Kasteel moet de katho lieke kerk als het ware op eieren lopen bij het bepalen van een standpunt over condoomge bruik. ,,We zijn een wereldkerk, we moeten rekening houden met verschillende culturen.En we moeten zeker niet de indruk maken dat we iets gaan opleg gen." Hij zegt geen idee te hebben wanneer een pauselijke uit spraak 'ex cathedra' kan wor den verwacht. Aangenomen mag worden dat een pauselijke uitspraak de nu al gedoogde praktijk zal beves tigen: geen algemene richtlijn die kan worden uitgelegd als aanprijzing van het condoom voor aids-bestrijding, maar in dien daarom wordt gevraagd priesterlijke advies (uiteraard formeel bestemd voor gehuwde partners) om in gevallen van le vensbedreiging voor 'het min dere kwaad' van het condoom te kiezen. kabul - Een Afghaans kind speelt tussen de touwen waarmee tenten zijn vastgezet in een vluchtelingenkamp bij Kabul. De Af ghaanse hoofdstad heeft een bar klimaat en dezer dagen daalt de temperatuur er tot 18 graden onder nul. De internationale leger macht ISAF in Afghanistan heeft daarom elk van de 450 gezinnen in het kamp een lading brandhout gegeven om de tenten deze win ter warm te stoken. De afgelopen dagen zijn er al zeker vijf mensen van de kou omgeko men. Foto: Reuters kempten/anp-afp-dpa - Een Duitse verpleegkundige heeft mogelijk 29 patiënten gedood. De 26-jarige broeder heeft be kend dat hij zestien veelal ou dere mensen een dodelijke in jectie heeft gegeven. Volgens hem zou hij de ernstig zieke pa tiënten uit hun lijden hebben verlost. De Duitse recherche heeft de stoffelijke overschotten van 42 overleden patiënten la ten opgraven en onderzoeken. Dertien van hen bleken een overdosis van hun medicatie te hebben gekregen, aldus het openbaar ministerie'. door onze correspondent Hans Celeijnse rome/vicenza - Heel Italië keek er van op. Vicenza, een pareltje in de provincie Veneto, werd door zijn burgemeester voor een week lang 'autovrij' verklaard. Helaas voor de milieubewuste burger vader liepen zijn onderdanen massaal te hoop tegen zijn opmerkelijke 'milieu-ex periment'. Symboliek genoeg. Gisteren, op de dag dat de centrum-rechtse gemeenteraad van Vicenza besloot om een autoloze periode van zeven dagen tot een lang weekeinde terug te brengen, werd een koolmonoxyde-uitstoot van tweemaal het wettelijk toegestane gemiddelde gemeten. In het autoparadijs Italië een doodgewone zaak. Vicenza, een welvarend centrum van textielindustrie en goud- en juwelen- beurzen, kent een autodichtheid van 61 op 100 inwoners. Enrico Hullweck, kinderarts van professie maar sinds 2003 burgemeester van het 108.000 in woners tellende stadje, zag de koolmo- noxyde-statistieken maandenlang aan zich voorbijkomen. „Ik moest iets doen, ik ben verantwoordelijk voor de gezondheid van de burgers hier", zegt hij ter verdediging van de opzienba rende 'ordinanza blocco auto' die hij enkele weken terug afkondigde. Ruim een derde van de stad zou met ingang van vandaag een week lang van 's morgens negen tot 's avonds zes verboden terrein zijn voor auto's. De verordening was niet alleen uniek van wege de tijdsduur. Hullweck is rechts, lid van Berlusconi's partij Forza Italia. Milieu gold als een stokpaardje van (ecologisch) links. Maar Hullweck had de buik vol van halve maatregelen als autoloze zondagen en alternerende rij verboden voor even- en oneven kente- kens.„Dat soort korte stops sorteert geen enkel effect. Om iets goed te kun nen meten heb je een langere tijd no dig", betoogde hij. Maar hij had buiten de waard gere kend. Het plaatselijke bedrijfsleven was in alle staten, bang dat hun klan ten de stad zouden mijden. Hevige protesten kwamen er ook van ouders, die hun geliefde kroost niet meer met de auto naar school konden brengen. Al gauw was duidelijk dat een autovrije week niet haalbaar was. Gisteren, een dag voor de autoblokka de had moeten beginnen, wist milieu wethouder Valerio Sorrentino een compromis te bereiken. De autoloze periode werd teruggebracht tot het ko mende weekeinde: van vrijdag tot en met maandag, van negen tot zes. Dat kwam goed uit, want het is het carna valsweekeinde. De scholen zijn op vrij dag en maandag gesloten en het stads centrum is vanwege de feestelijkheden voor auto's sowieso moeilijk bereik baar. Milieuwethouder Sorrentino, sarcas tisch: „We krijgen te weinig steun. Maar wat me vooral opviel was dat al die milieufreaks en linkse critici van de aardbodem verdwenen leken. Dat be wijst eens te meer dat hun acties slechts politiek gemotiveerd zijn en niets met bezorgdheid voor milieu van doen hebben. 'Mario', de gemaskerde tolk (I) van de Amerikanen, vertaalt voor een Amerikaanse militair tijdens een patrouille in zuidwest Bagdad. Foto: GPD/Harald Doornbos door onze correspondent Harald Doornbos bagdad - Hij is 31 jaar oud, Ira kees, sjiïiet en natuurlijk heet hij geen Mario, zoals hij zich voorstelt. Maar in deze tijden van gevaar en geweld, is het on mogelijk om zijn echte naam te noemen. Mario is namelijk Iraaks vertaler in dienst van het Amerikaanse leger in Bagdad. Dagelijks gaat hij mee op pa trouille waarbij hij de taalbar rières tussen Amerikaanse sol daten en de bevolking slecht. Tijdens die lange uren in een Amerikaanse jeep of tank, draagt hij standaard een mas ker. Want Mario is als de dood dat andere Irakezen uitvinden dat hij voor 'de vijand' werkt. „Het is een hele vervelende en angstige situatie," zegt hij, zit tend in een jeep, tijdens een patrouille door Bagdad. „Ik maak me vooral zorgen over mijn familie. Mijn vrouw en kinderen wonen alleen thuis. Tegen de buitenwereld houden ze vol dat ik als taxichauffeur werk, en daarom zo weinig thuis ben. Het zou veel te ge vaarlijk zijn om te vertellen dat ik als tolk werk voor de Ameri kanen." Vijf minuten later roept een Amerikaanse soldaat: „Mario, kan je helpen met vertalen." Terwijl de Amerikanen wel we ten hoe hij echt heet, noemen ze hem in het openbaar altijd Mario. Zijn echte voornaam ge bruiken zou veel te gevaarlijk zijn. De tolk springt snel uit de jeep om te vertalen tussen een Amerikaanse soldaat en een Iraakse politieman, die ook al een masker draagt. „Iedereen die met de coalitietroepen sa menwerkt is een doelwit voor de terroristen," zegt Mario. Het is al een keer mis gegaan. Een van de tolken werd afgelo pen zomer door het Irakese ver zet te grazen genomen. Op de een of andere manier waren ze er achter gekomen dat hij voor de Amerikanen werkte. De ver taler werd thuis door een groep mannen gepakt en meegeno men. Hij stierf een paar uur la ter met twee schoten in zijn hoofd. Amerikaanse troepen vonden zijn lichaam langs de kant van de weg. „Dat was ver schrikkelijk," vertelt kapitein Tim Healy, „maar het enige goede is dat we de daders kon den pakken." Sindsdien wonen de honder den Iraakse tolken op Ameri kaanse bases. Ze eten en slapen in dezelfde barakken als de Amerikaanse soldaten. Iedere maand mogen ze een dag of drie naar huis. „Het kan niet anders," zegt een andere tolk, een 28-jarige sjiïiet, met als bij naam de schaakmeester, omdat hij de beste schaker is van de basis. „Ze hebben al eens bij mij thuis een bom geplaatst, gelukkig ging dat ding niet af. Maar daarna heb ik mijn fami lie naar een andere plek in Bag dad gebracht. Ze vertellen ie dereen dat ik in het Jordanië werk. Afgezien van mijn vrouw weet niemand dat ik op een Amerikaanse basis woon. De meeste Iraakse tolken doen het werk voor het geld zodat ze hun families kunnen onder houden. Maandelijks verdienen ze 800 dollar, een fortuin in het huidige Irak. Maar voor de schaakmeester spelen nog meer redenen mee. „Ik was blij met de Amerikaanse inval," beweert hij. „Eindelijk bevrijd van Sad dam Hoessein." En de schaak meester heeft even weinig op met radicale moslims als de Amerikaanse soldaten. „Dat zijn terroristen, ik heb er geen andere woorden voor. Ik hoop dat nu de verkiezingen redelijk zijn verlopen, Irak een demo cratie wordt waar religie geen rol meer gaat spelen. Religie en politiek moeten gescheiden worden." Maar dat zal nog wel even du ren, geeft de schakende tolk on middellijk toe. „Pas als de soennitische mos lims hun deel van de macht hebben gekregen, zal het ge weld afnemen. Ik verwacht dat ik mijn masker misschien over een jaar of vijf kan afzetten, niet eerder." bagdad/rtr-gpd - De Iraakse interimpresident Ghazi al-Ya- war heeft gisteren gezegd dat de nieuwe premier van Irak vrijwel zeker een sjiïet zal zijn. Zijn uitspraak is een signaal dat er onder vooraanstaande Iraak- Saddam stemde niet Saddam Hussein heeft bij de verkiezingen in Irak zondag niet zijn stem uitgebracht. Volgens een woordvoerder had hij mogen stemmen omdat hij een Iraakse burger is zonder strafblad. Saddam is weliswaar beschuldigd van misdaden tegen de mense lijkheid en volkerenmoord, maar hij is daarvoor (nog) niet veroordeeld. Om te stemmen had hij wel naar een stembureau moeten gaan. Het Amerikaanse leger, dat hen gevangen houdt in een kamp vlakbij Bagdad, heeft bevestigd dat de Sad dam zondag in zijn cel ge bleven is. se politici overeenstemming is over de verdeling van de be langrijkste regeringsposten in een nieuwe overgangsregering. De huidige interimpremier Ayad Allawi is een sjiïet, Yawar zelf is een soenniet, en de twee vice-presidenten zijn een sjiïet en een Koerd. Yawar denkt dat de verdeling van die posten ovearie verschil lende etnische groepen gelijk zal blijven, waarbij de Koerden ook nog de functie van parle mentsvoorzitter zullen krijgen. Hij benadrukte wel dat deze verdeling geen permanente re gel moet worden, maar alleen geldt voor de overgangsregering die een definitieve grondwet voor Irak moet opstellen. Daar na. waarschijnlijk in december, worden nieuwe parlementsver kiezingen gehouden en een nieuwe regering samengesteld. De Koerdische Alliantie zal waarschijnlijk een kwart van de 275 zetels in het Iraakse over gangsparlement bemachtigen. De definitieve uitslag van de Iraakse verkiezingen wordt rond 10 februari verwacht.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7