Commissarissen klussen flink bij BINNENLAND 1 Hoe veilig zijn onze karbonades? Schrijfproef bij Jermaine W. ontkracht theorie moordplan Hirsi Ali MIL 'Hells Angels Amsterdam gaven moordbevel' Opleiding imams niet naar Universiteit Leiden 'Desnoods komen we met de boot uit Mexico terug' t geding over foontaps 'Bijbanen Alders goed voor €90.000 per jaar' Reuma? Naar buiten, bij voorkeur zonder jas! Minder mensen in de bijstand tervolgde man >pt fietser tDAM - Een 18-jarige man jistermiddag met een ge- auto een ongeluk veroor- vaardoor een fietser [ewond raakte. De ver- reed op dat moment )te snelheid door de ndat de politie hem ach- de. De politie arresteer- 8-jarige chauffeur uit- jk in de Kinkerstraat. lonk laat vier ■wen weer toe ag - Vier Marokkaanse :n die in hun land van ist waren achtergelaten, van minister Verdonk terugkeren naar Neder- (aarom deze vier wel, en fcenoten niet in aanmer- *men voor een verblijf in ^id, meldt de minister Erdonk zou de aanvragen "ueel beoordelen. lag - De Nederlandse ging van Strafrechtadvo- JNVSA) spant deze ijl een kort geding aan te- ^stitie. De NVSA eist tech- [mogelijkheden om een nte maken aan het afluis- vertrouwelijke tele- a$sprekken tussen advoca- cliënten. gelijk rentree in politiek lag - Formeel hoeft ze al 'ja' te zeggen, dan is ig jaar in ongenade geval- •staatssecretaris (WD, ivijs) Annette Nijs terug in ïtiek. Gisteren werd be- lat Nijs een Kamerzetel pmen, nu de liberaal Jan het parlement verlaat, factieleider Van Aartsen ter eerst met haar bijpra- ni vorig jaar dwong de >p haar tot aftreden, na- zich in een interview had gd over de samenwer- et onderwijsminister van der Hoeven. ;d ook dupe online pesten tDAM - Van de jongeren 11 en 15 jaar zegt 12 it wel eens online te wor- lest. Het percentage zou loeten liggen, want 30 it zegt zelf wel eens te via MSN, mail of op in- en 40 procent zegt dat pesten voorkomt in zijn Idas. iw onderzoek rk-straling ag - Staatssecretaris Van aap van defensie laat een onafhankelijk onderzoek en naar de mogelijke ri- van de straling van luchtafweerraketten, die kan veroorzaken. ia toneel soefening tDAM - De Amsterdam vormt op 6 april het de- )r een grootscheepse cri- ning, getiteld Bonfire, etbalstadion, dat op dat nt bomvol mensen zit, is eiwit van een terreuraan- e regering en de bestuur- tn Amsterdam nemen m in de oefening. :c rijn klaagt ictiechef aan - LPF-Tweede Ka- a j Hilbrand Nawijn dient ^je acht in tegen Tony van eulen, hoofdredacteur :t Brabants Dagblad. De iechef bracht Nawijn in met een 'neo-fascis- ei taatje' naar aanleiding bezoek onlangs aan ~ims Belang. woensdag 2 februari 2005 den haag/gpd - Het briefje met een plan voor een moordaanslag op WD-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali tijdens de afgelopen oudjaarsnacht is niet van de hand van terrorismeverdachte Jermaine W. Ook vertoont het getekende pand op het briefje, gevonden op het werk van W. in Leusden, geen gelijkenissen met het onderduikadres waar Hirsi Ali zich rond de jaarwisseling bevond. Dat blijkt uit onderzoek van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) en de Nationale Recherche, zo melden ingewijden. De resultaten zijn een tegenvaller voor justi tie. Het openbaar ministerie (OM) moet nu proberen aan te tonen of de schets en het handschrift op het briefje van andere ver dachten van het zogeheten Hofstadnetwerk kunnen zijn. Justitie heeft Jermaine W. een uitgebreide schrijfproef laten doen en diens handschrift vergeleken met de tekst op het briefje. Vol gens het NFI is de 18-jarige verdachte 'hoogst onwaarschijnlijk' de schrijver van de tekst. De aanklacht tegen twaalf Hofstadleden, onder wie Jermaine W., is tot nu toe voor een be langrijk deel gebaseerd op het briefje, stelt een woordvoerder van justitie. Het gaat dan om samenspanning tot moord op Hirsi Ali en andere politici. Justitie wil niet ingaan op de uitkomsten van het forensisch onderzoek. Jermaine W. heeft steeds ontkend dat het briefje van hem was. Het papiertje is gevon den in de bakkerij in Leusden waar Jermaine werkte. Dat gebeurde kort na zijn aanhouding op 10 november thuis in Amersfoort. Zijn broer Jason W. (19) werd met een andere ter rorismeverdachte op dezelfde dag aangehou den na een urenlange belegering van zijn pand in het Haagse Laakkwartier. Samen met de tien andere verdachten uit het Hofstadnetwerk moeten de gebroeders W. komende maandag in Rotterdam voor de rechter verschijnen wegens diverse terroristi sche delicten. Journalisten komen aan bij de extra beveiligde rechtbank in Rotterdam, waar het proces tegen de Hells Angels gisteren werd voortgezet. De locatie was tot het laatste moment geheim gehouden. Foto: ANP/Ed Oudenaarden rotterdam/gpd - De Hells Angels Amster dam hebben een jaar geleden de opdracht gegeven om drie leden van de Limburgse Nomads te vermoorden. Dat heeft Angelo D, de kroongetuige van justitie, gisteren gezegd tijdens zijn verhoor in het proces tegen vijftien Limburgse Hells Angels. Om veiligheidsreden werd de Antil liaan niet in Amsterdam, maar in de zwaar bewaakte rechtbank in Rotterdam aan de tand gevoeld. „Big Willem wist er alles van," aldus de kroongetuige op de tweede dag van het proces. De ex-president Willem van B. van het Amsterdamse 'chapter' was tot voor kort de baas van de Hells Angels in Neder land. De verklaring van D. sloeg in als een bom. De Hells Angels in Amsterdam en Big Willem en zijn advocaat houden rekening met nieuwe arrestaties. Als uitvoerders van de Amsterdamse moordopdracht wees D. gisteren opnieuw de Nomads-leden Jack S. en Marco H. aan. Ze moesten de drie latere slachtoffers ver moorden omdat ze betrokken waren ge weest bij het stelen van 293 kilo cocaïne. Binnen kringen van de Angels wordt dat niet geaccepteerd. Getuige Angelo D. zit zelf vast voor de invoer van die bewuste partij coke. Inmiddels is kroongetuige Angelo D. het ook eens over een deal met justitie. Na het n rookverbod erpleeghuizen lag - Als verpleeg- en be nhuizen zelf rookvrije zo or bewoners inrichten is ale rookverbod dat mi- Hoogervorst de instellin- nvankelijk wilde opleg- in de baan. De minister t gas terug, na kritiek van- Kamer. este koffers ijt bij KLM <ol - Van alle luchtreizi- Dpen KLM-passagiers het »te risico hun koffer kwijt en. Dat blijkt uit een ver ing van de Association of lean Airlines (AEA). In 3»leven bijna twee op de 5rd KLM-koffers achter op 310I of een andere lucht- De KLM eindigde daar- Jp een 26ste en laatste 3. De irritatie over het kof- Tibleem zou een van de be- jjkste redenen zijn voor fdwongen vertrek van (tioneel directeur Marike Ier Leis van Schiphol. door Hans van Soest den haag - Er is niets aan de hand met ons voedsel, zegt de diervoederindustrie. Toch waar schuwt de politie in een rapport ervoor dat de sector een gemak kelijk slachtoffer kan zijn van zware criminelen. Er is immers veel geld te verdienen met het verwerken van afvalstoffen in diervoer. Verdachtmakingen, roepen var kenshouders en veevoerprodu- centen in koor. In een rapport van het Korps Landelijke Poli tiediensten (KLPD) uit 2003 wordt de integriteit van de dier voederindustrie in twijfel ge trokken; er komt troep in ons eten. Maar Kamerleden van re geringspartijen CDA en WD en het Productschap Diervoeder (de organisatie die de regels op stelt waar alle bedrijven in de sector zich aan hebben te hou den) zijn niet onder de indruk. „Het is een raar rapport van de KLPD", vindt Johan den Hartog van het productschap. „Er wordt gesteld dat de varkens sector de grootste afvalverwer ker van Nederland is, maar vrij wel alle problemen van de laat ste jaren, zoals de vogel- en de varkenspest, hadden daar niets mee te maken." Toch kan ook het Productschap Diervoeder niets uitsluiten. Voorzitter Wim Meijer zei maandagavond: Biggen in een varkensfokkerij in het Limburgse Beesel. Foto: ANP/Koen Suyk „Kwaadwillenden zijn er altijd, maar er is veel gedaan om een herhaling van bijvoorbeeld de MPA-affaire te voorkomen." De MPA-affaire leidde er in de zomer van 2002 toe dat 50.000 varkens uit voorzorg werden af gemaakt, nadat met het verbo den hormoon MPA besmet var kensvoer was ontdekt. De be smetting kwam van een bedrijf uit Ierland dat oude anticon ceptiepillen verwerkte. Veront reinigd suikerwater van die on derneming kwam via een Belgi sche glucosestroopfabriek te recht bij een Nederlands vee- voerbedrijf. Bewijzen voor nieuwe voedsel schandalen'draagt de KLPD niet aan. Maar de door het rap port gesignaleerde risico's zijn voor de oppositiepartijen in de Tweede Kamer reden het roer om te gooien'. „Nu is het zo dat de sector toezicht houdt op zichzelf. Maar klaarblijkelijk is dat niet voldoende, gezien de schandalen van de afgelopen jaren", zegt PvdA-Kamerlid Jac ques Tichelaar. Hij pleit voor een betere controle van de overheid, naar Belgisch model. Daar is naar aanleiding van de schandalen rond de hormo nenmaffia een apart overheids orgaan opgericht dat controle houdt op alles wat met voedsel productie te maken heeft. „In Nederland werken de betrok ken ministeries van VROM, LNV, VWS en justitie nog langs elkaar heen." Voor GroenLinks is het KLPD- rapport aanleiding een parle mentaire enquête naar de han- proces krijgt hij een nieuw leven en een nieuwe identiteit en worden zijn kinderen in veiligheid gebracht. In ruil daarvoor heeft Angelo toestemming gegeven om nog „in de twintig" geheime verklaringen uit de kluis te halen. In deze verklaringen zou Angelo alles gezegd heb ben wat hij weet over de moorden en de drugshandel. Komende vrijdag worden de verklaringen aan de advocaten gegeven als de onder handelingen over de deal tussen kroonge tuige D. en justitie helemaal zijn afgerond. Dit betekent dat de advocaten D. daarna nogmaals mogen verhoren op een geheime locatie. Het proces gaat morgen verder. den haag/gpd - Commissaris sen der koningin klussen flink bij. Sommigen van hen verdie nen er ruim een modaal jaarsa laris (30.000 euro bruto) bij. Dat blijkt uit een onderzoek van het weekblad Elsevier. Ka binet en Tweede Kamer willen dat de neveninkomsten van alle politieke ambtsdragers zo snel mogelijk openbaar worden ge maakt. De meesten mogen ove rigens wel bijklussen, met uit zondering van bewindslieden. PvdA-commissaris Hans Al ders uit Groningen spant wat betaalde nevenfuncties betreft de kroon. Hij weet zijn inko men met bijbanen bijna te verdubbelen. Die leveren hem 90.000 euro extra op. Het jaar salaris van een commissaris der koningin bedraagt 122.000 euro bruto, hetzelfde bedrag als een minister verdient. Collega Boele Staal (D66) uit Utrecht behoort volgens Else vier ook tot de grootverdie- del en wandel van de veevoer- industrie te bepleiten. Maar het productschap is het zat in het beklaagdenbankje te zitten. „Na de MPA-affaire zijn de re gels flink aangescherpt", aldus Den Hartog. „Leveranciers van grondstoffen en producenten moeten verplicht een certificaat halen waaruit blijkt dat ze bo nafide zijn. Wereldwijd doen al ruim 5000 bedrijven mee. Zo'n 35 onafhankelijke certificatie- instellingen zien daarop toe. Wie de regels overtreedt, is al snel zijn certificaat kwijt." Tot slot moet voortaan elke ko per van een grondstof verplicht weten waar het vandaan komt en wat er met de stof is ge beurd. Den Hartog: „Zo had dat Belgische bedrijf destijds kun nen zien dat het suikerwater af komstig was van een bedrijf waar de pil werd verwerkt. Dan had er een belletje kunnen gaan rinkelen. En iedereen heeft daar baat bij. De MPA-affaire heeft de getroffen bedrijven tiental len miljoenen euro gekost. Ie dereen die zijn bedrijf wil laten voortbestaan, krabt zich wel achter de oren voordat ze die ren iets verdachts te eten ge ven." Vandaag voelt de Kamer de mi nisters Donner (justitie), Veer man (landbouw) en Hooger- vorst (volksgezondheid) en staatssecretaris Van Geel (mi lieu) aan de tand over de ver meende misstanden in de vee- voerindustrie. ners. Hij pakt er bovenop zijn normale salaris nog eens 50.000 euro bij. Ed Nijpels (WD) uit Friesland doet het wat kalmer aan. Zijn bijbanen leveren ongeveer 36.000 euro op. Groenlinks-politicus Har ry Borghouts van Noord-Hol land strijkt met overwerk bui ten het provinciehuis ruim 33.000 euro op. Minister van binnenlandse za ken Johan Remkes (WD) zei gisteravond in een eerste reac tie dat hij geen moeite heeft met het bijklussen van com missarissen der koningin. „Zo lang de bijbanen maar goed zijn te combineren met het werk als commissaris. En zo lang er geen sprake is van be langenverstrengeling of de schijn van belangenverstren geling", aldus Remkes. In het recente verleden zijn in Bra bant stemmen opgegaan dat commissaris Hanja Maij (CDA) te weinig tijd nam voor haar reguliere werkzaamheden groningen/anp - Reumapa- tiënten moeten meer tijd buitenshuis doorbrengen, bij voorkeur zonder jas. Dat stelt bioloog W. Patberg van de Rijksuniversiteit Gronin gen (RuG). Patberg heeft jaren onder zoek gedaan naar reuma. De onderzoeker lijdt zelf aan reumatoïde artritis. Sinds 1983 houdt hij zijn eigen ge wrichtspijnscores bij. Bij hemzelf werden de ge wrichtsklachten minder als hij langer dan twee uur per dag buiten was. De bioloog promoveert 16 februari op zijn bevindingen. „De mate van pijn hangt sa men met de vochtigheids graad van de lucht op de huid", legt de bioloog uit. „Dat koud vochtig weer slecht zou zijn klopt dus niet helemaal. De vochtigheid is de boosdoener, niet de kou." Door kleding, verblijf bin nenshuis of airconditioning verschilt het microklimaat aan de huid vaak van het meteorologische weer. Dat veroorzaakt meer pijn bij de patiënten. „Over het algemeen is het buiten droger dan in huis, ook als het koud is. Door minder kleding te dragen neemt de ventilatie aan de huid bovendien toe, waar door de luchtvochtigheid daar nog verder daalt." Een paar uur zonder jas buiten lopen zou al helpen, stelt Patberg. Daarnaast geeft hij het advies om 's nachts het slaapkamerraam open te houden en geen pyjama aan te trekken. Een onderzoek onder 88 pa tiënten met reumatoïde ar tritis bevestigt zijn bevindin gen. Hij voegt er wel aan toe dat reumapatiënten pas de kou moeten opzoeken na overleg met hun huisarts of reumatoloog. Patberg gaat nog vervolgonderzoek doen naar de verschillen in reumafactor in het bloed van de patiënten. en te veel voor bijbanen. Elsevier heeft grote moeite ge had om de neveninkomsten van commissarissen der ko ningin precies vast te stellen. Die worden officieel niet bijge houden en de commissarissen willen dat ook zo houden. „Uit privacy-overwegingen", zo verklaarde Wim van Gelder, commissaris van de provincie Zeeland, mede namens zijn collega's. „Ik zie niet in waar om er nu een uitzondering ge maakt zou moeten worden voor de twaalf commissaris sen." Mede om die reden willen ka binet en Kamer dat de extra inkomsten van alle politieke ambtsdragers inzichtelijk wor den. „Voorop staat een goede vervulling van de publieke functie", aldus Remkes. Het openbaar maken van nevenin komsten zou op den duur ook moeten gaan gelden voor top functionarissen in het bedrijfs leven. Bijstandsuitkeringen leiden/anp - De Vrije Universi teit (VU) in Amsterdam krijgt 1,5 miljoen euro van het minis terie van onderwijs voor een opleiding voor imams. Zo'n Ne derlandse opleiding is volgens de overheid nodig, omdat veel van de huidige imams niet zo veel voeling hebben met de Ne derlandse samenleving. De keuze is dus niet gevallen op de Universiteit van Leiden, die nadrukkelijk heeft meegedon- gen. Volgens staatssecretaris Rutte had de Leidse universiteit wel een goed plan, alleen sluit het niet aan bij het kabinetsbeleid. Leiden richt zich in haar plan op Turkse studenten van bui ten Nederland. Rutte riep een aantal weken geleden de universiteiten op plannen in te dienen om we tenschappelijke islamitische opleidingen te ontwikkelen. „De VU heeft veel ervaring met islam-onderwijs en goede contacten met de moslimwe reld", aldus het ministerie. Passagiers houden vertrouwen ondanks malaise bij vliegmaatschappij HollandExel door Henk Ceist schiphol - Vlucht HXL 0341 naar Pun- ta Cana is flink vertraagd. Maar hij gaat tenminste nog. Ook de volgende vlucht van HollandExel naar Cancun vertrekt, zonder noemenswaardige vertraging. Of de reizigers met dezelf de maatschappij zullen terugkeren naar Nederland is nog maar de vraag. Vandaag dient bij de rechtbank in Eindhoven de faillissementsaanvraag voor AirExel, evenals HollandExel on derdeel van de ExelAviationGroup, het instortende vliegimperium van zaken man Erik de Vlieger. Gisteren vertrokken er drie vluchten van HollandExel vanaf Schiphol. „Ge woon zoals gepland, we vliegen nog alle bestemmingen", laat een mede werker van de afdeling vluchtvoorbe- reiding op het hoofdkantoor in Am sterdam weten. Ook vandaag zal het wel goed komen, want er staan alleen binnenkomende vluchten op het pro gramma. Maar of het er morgen of overmorgen nog allemaal zo 'gewoon' zal uitzien is een vraag die de verschillende mede werkers ontwijken. Ze hullen zich in stilzwijgen, hooguit klinkt er 'geen commentaar'. Achter de schermen lijkt er van alles gaande. Zo bleek Hol landExel gisteren plotseling niet meer voor te komen als partner op de web site van de ExelAviationGroup. Volgens de medewerkster achter de ticketbalie van HollandExel op Schip hol valt het met de ongerustheid on der het personeel wel mee. „Ik heb in ieder geval vertrouwen in de goede af loop. Altijd gehad. We gaan het red den. Met Air Holland (de voorganger van HollandExel, red.) kwam het ook goed. Er zal wel weer een geldschieter opduiken of zoiets." Passagiers heb ben nog geen vluchten geannuleerd, verzekert ze. „De vluchten voor mor gen zit allemaal vol. Natuurlijk vliegen we dan nog." Bij incheckbalie 32 verdringen zich de passagiers voor de vlucht naar Cancun in Mexico. De meeste passagiers zijn op de hoogte van de problemen bij de ExelAviationGroup. „Bij het reserve ren wisten we het al", zegt een stel uit Den Bosch, „maar er zat voor ons niet veel anders op. We hadden bij ons reisbureau een compleet pakket van verblijf en vlucht. Of we met dezelfde maatschappij nog terugvliegen mer ken we over dertien dagen wel. We maken ons geen zorgen en laten ons vakantieplezier er niet door beder ven." „Of we een risico nemen door met HollandExel te vliegen? We weten dat ze vandaag in ieder geval nog in de lucht zitten", reageert een vrouw. „Op de terugweg zien we het wel. Ons reis bureau moet er toch voor zorgen dat we weer terug in Nederland komen? Ik was vooraf ongerust, omdat ze mis schien al failliet zouden gaan voordat we zouden vliegen. Het is vervelender als je in Nederland zit en nog weg moet." Een familie uit Den Haag wijst ook op de vervoersplicht van de reisorganisa tor. „Dan is er niks aan de hand, we kunnen dus terugkomen. Met een an dere vliegmaatschappij, desnoods gaan we met de boot terug. Of we blij ven wat langer in Mexico. Je moet niet zo moeilijk leyen." Bijstanduitkeringen van thuis wonenden onder de 65 jaar (x1000) mannen vrouwen 330 336 339 338 335 I30 sept 30 sepl 31 dec 31 mrl 30 juni 3 02 '03 '03 '04 '04 I1 15-24 |r. 16 25-34 jr. 42 35-44 jr. 49 45-54 jr. 40 55-64 jr. 38 mannen 15-24 |r. 25-34 jr. 35-44 jr. 45-54 jr. 55-64 jr. 10 28 31 27 voorburg/anp - In het derde kwartaal van vorig jaar is het aantal mensen in de bijstand met ongeveer 3000 gedaald. De daling van het aantal bijstands trekkers in het tweede en derde kwartaal deed zich volgens het CBS vooral voor bij jongeren. Een mogelijke verklaring is dat gemeenten heel erg inzetten op voorkoming van jeugdwerk loosheid. Ze proberen jongeren langer in het onderwijs te hou den. Die maken dan geen aan spraak op de bijstand. Jongen (20) dood na klap bij disco doetinchem/gpd - Hij stond buiten bij disco De Radstake in Doetinchem na te praten toen iemand hem 'zonder aanlei ding' tegen het hoofd sloeg. De 20-jarige Raun Leisink overleed gisteren, twee dagen later, aan zijn verwondingen. Raun - levensgenieter ondanks zijn broze gezondheid, hij had nierproblemen - zat in het eindexamenjaar cdÉkmunicatie en marketing. In luttele secon den veranderde een gezellige zaterdagavond in een zwarte dag. „We waren met onze vaste vriendenclub gaan stappen in de disco", vertelt Rauns vriend Mink ten Brundel. Na afloop stond de groep op de parkeer plaats van de uitgaansgelegen heid bij de bussen te wachten, toen een bezoeker naar buiten kwam, op Raun afliep en hem een klap gaf. Volgens de vrien den was daar geen enkele aan leiding voor. De politie, die een 18-jarige jongen uit Doetin chem heeft gearresteerd, stelt dat Raun zelf in ieder geval niet heeft geslagen. Van een vecht partij is dan ook geen sprake geweest.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3