GESPREK VAN DE DAG "t Krokodilletje 5schnappf zich vast in Nederland Geldof: Afrika verveelt me 'Als je geld hebt, komt alles wat slecht is op je af Kalfsvel 'P DAGELIJKS LEVEN N tl<s VA-/V AANTREkkEW MENSELIJK De Britse zanger Bob Geldof heeft het helemaal gehad met zijn imago als internationaal campagnevoerder voor hulp aan arm Afrika. In een vraaggesprek met het Britse blad Ra dio Times zegt de voormalige zanger van de Boomtown Rats, dat „Afrika hem steeds vaker verveelt". „Het tempo van verandering gaat veel te langzaam en Afrikanen verontschul digen hun eigen medeplichtigheid op dezelfde wijze als onze politici dat doen." Geldof zegt er ook genoeg van te hebben dat hij en U2-zanger Bono meer aandacht krijgen voor hun Afrika-acties dan voor hun mu ziek. De 50-jarige Geldof stond in 1984 aan de basis van Band Aid, een verzameling artiesten die de werel dhit Do They Know It's Christmas uitbracht. In 1985 organiseerde hij het Live Aid-concert, dat zowel in Groot-Brittannië als in de Verenigde Nederlands gezegde Als er met Lichtmis zon schijnt op de toren, krijgt men nog zoveel sneeuw als tevoren Bob Geldof. Foto: EPA Staten wereldberoemde artiesten op de bühne bracht. Geldof krijgt volgende week een Brit Award voor zijn gehele oeuvre. De Brit Awards zijn de belangrijkste Britse muziekprijzen. Ex-leden van de Boomtown Rats hebben zich af gelopen zondag nog beklaagd over de prijs die Geldof krijgt. Ze vinden dat hun voormalige bandleider hun bestaan ontkent. De muzikanten menen dat zij als voormalige leden van de groep net zoveel recht heb ben op een oeuvreprijs. In reactie daarop zei Geldof dat de prijs niet al leen voor de muziek is, maar juist ook voor zijn muzikale inspanningen voor Afrika, anp Een VISAGISTE heeft rapper SNOOP DOGG aangeklaagd omdat de ster haar na een tv-show van ABC achter de schermen zou hebben bedwelmd en verkracht. De vrouw wil 25 miljoen dollar zien. De 32-jarige rapper heeft de vrouw zelf eer der beschuldigd van afpersing. De vrouw, voor haar make-up-werk in Six Feet Under bekroond met een Emmy, stelt eind januari 2003 door de artiest en vier vrienden te zijn verkracht in Snoops kleedkamer nadat hij had opgetreden in de Jimmy Kimmel Live Show. Na het incident spraken beide partijen na veel gehar rewar af dat Snoop Dogg de vrouw zou betalen, maar daar stak zijn verzekeraar een stokje voor. Daarop kwam de visagiste met haar eis tot schadevergoeding. Bij de NEDERLANDERS komt voor al op maandag GROENTE OP TA FEL. Hoe verder in de week, hoe va ker de makkelijke maaltijd het wint van het gezonde voedsel. Dat is gis teren gebleken uit een onderzoek van het Productschap Tuinbouw. Het gaat om voorlopige resultaten. In maart is het volledige onderzoek over het eetgedrag van consumen ten gereed. In het weekeinde, vooral op zaterdag, kiezen Nederlanders het vaakst voor het gemak. Een New Yorkse politieagent liep snij- wonden aan zijn hals en mond en een gebroken tand op, nadat hij bij McDo nalds zijn tanden had gezet in een HAMBURGER die volzat met GLAS SCHERVEN. Een 18-jarige medewer ker van het hamburgerrestaurant in de wijk de Bronx is gearresteerd op ver denking van mishandeling. De krant New York Daily News meldde dat de jongen met opzet glas in de hambur ger had gedaan. „Hij wilde iemand pijn doen die dag", aldus de krant. De Britse premier TONY BLAIR kreeg maandag een onverwacht 'compli ment' uit vreemde hoek. Tijdens een bezoek aan een buitenwijk van Man chester werd hij harts tochtelijk omhelsd door een vrouwelijke bewon deraar. „Hij heeft BABY LIPPEN, ze zijn echt heel zacht", verklaarde de vrouw. Blair, die een bezoek bracht aan een sociale werkplaats, had nauwelijks tijd om te rea geren. Zijn lijfwachten konden ook niet verhin deren dat de 42-jarige Jean Peterson, moeder van drie kinderen, hem vol op de mond zoende, tot hilariteit van de vele om standers. ,,lk weet ook niet waarom ik dat deed. Ik denk dat het een vriend schappelijk gebaar was. Ik denk dat hij een beetje verrast was, maar ik weet ze ker dat hij me begrijpt", verklaarde Peterson achteraf. Foto: EPA Hij nam 'het grootste risico om mil jonair' te worden en kreeg zater dag een cheque van 20,8 miljoen. Hoe benijdenswaardig is de status van multimiljonair Laurens Otte uit Goor eigenlijk? „Een leven zonder financiële zorgen, is geen garantie voor een zorgeloos leven." Als je geld hebt, komt alles wat slecht is op je af, zei Johan Cruijff ooit. Met een winnend lot in je handen zul je Cruijff niet snel ci teren. Dan wil je dansen, sprin gen, huilen van geluk. Want wie droomt er niet van? En wie heeft de afgelopen dagen niét de vraag gesteld: wat zou jij doen met 20,8 miljoen? Laurens Otte, de 37-jarige financi eel adviseur uit Goor, die het afge lopen weekend de grootste Ne derlandse geldprijs aller tijden in de wacht sleepte, was maandag morgen gewoon op z'n werk. Nou ja, gewoon? Hij zou willen dat het gewoon was. Aan het eind van de dag was de balans toch wat bitter. De lotto-miljonair mag nu een schatkist hebben waarvan de bodem nooit en te nimmer in zicht komt, zijn gezin wil op het moment maar één ding: rust, be grip, respect en een beetje terug houdendheid. En zeker geen ca mera's die inzoomen op zijn ge zin. Inmiddels zijn bij de familie Otte ook de eerste 'vervelende reacties' en twee bedelbrieven binnen. Het is de gitzwarte keerzijde van rijk dom. Alsof er opeens een prijs kaartje aan zijn familie hangt. „Je beseft in het begin niet zo góed wat er allemaal op je afkomt. We willen nu even met rust gelaten worden. Ik hoop dat mensen dat respecteren." Er zijn buitenstaanders die het lottomiljonairs ten zeerste afra den de schijnwerpers op te zoe ken en met naam en toenaam in de media te verschijnen. Maar op het hoofdkantoor van de Lotto in Rijswijk denken ze daar wat an ders over. „Laat ik voorop stellen Voor dit seizoen zit de televisieserie 'Het Lagerhuis' erop. Jammer, want het is temidden van het grijze aanbod een aardig programma, hoewel minder aar dig dan op maandag 'De rechtvaardige rechters' op België 2. Ik blijf er niet voor thuis. Ik zet evenmin de video op scherp. Een mens moet niet overdrijven, maar de stampij die een uur vanaf de banken knet tert, is vermakelijk. De setting is afgekeken van de Britten. In Londen doen ze het uiteraard in hun ech te Lagerhuis een stuk beter. Op dat eiland wonen nou eenmaal 60 miljoen eigenheimers van wie de eerste nog op zijn mondje moet vallen. Het zijn daar acteurs van de wieg tot het graf. Maar het Lagerhuis van de Vara is geen bleek afgietsel. De opgewonden klanten op de bank moeten een zorgvuldige afspie gelingzijn van Neder land in het echt. Mannen, vrouwen, autochtonen, allochtonen, oud, jong, ge zond van lijf en leden of slech t ter been, een beetje van links en een beetje van rechts, voorzover van dat laatste tegenwoordig nog chocolademelk te maken is. Het moeten doorsnee-Nederlanders zijn en bij hun debuut onbekend. Daar ligt tevens de valkuil van het programma, want veel deelnemers bereiken snel de status van semi-bekend. Ze gaan zich daarnaar ge dragen. Bij de kijker groeit voor een aantal van hen interesse. De spontaniteit van het eerste uur lost op in een rollenspel. Ik blijf kijken. In de loop van de acht jaar dat het Lagerhuis bestaat, hebben een aan tal van de kemphanen het tot wethouder gebracht, een enkeling zelfs tot de Tweede Kamer. Zo gaan die dingen. Je kop op de televisie biedt meer garan tie voor een carrière dan een schriftelijke cursus spreken in het openbaar bij de Leidse Onderiuijsinstellingen. Henk Bres, de super-Hagenaar uit de prehistorie van het Lagerhuis, is tegenwoordig op de lokale televisie net zo'n recalcitrante held als Maarten van Rossem op de nationale. In het huis-aan-huisblad van zijn woonplaats verzorgt hij wekelijks de veelgelezen ru briek 'Stappen met Henk'. Presentator Witteman kreeg een rubriek in een landelijk ochtendblad over klassieke muziek. Dat is wat sjieker, maar Paul zelf is ook chiquer dan Henk. Ze hadden geen van beiden die rubriek gekregen, als hun bekendheid hen niet bemind had gemaakt, zelfs niet als Henk nog meer van stappen en Paul nog meer van Felix Mendels- sohn-Bartholdy zou hebben geweten dan ze al doen. Het Lagerhuis heeft iets van een symfonieorkest op tv om bij de klassieke muziek te blijven. Daar ga je na enige tijd ook je favorieten krijgen bij blazers en strijkers. Ik was bijvoorbeeld altijd geobsedeerd door een mooie hoorniste in het Concertgebouworkest als ze inzette in Mahler's Zevende. In deze jaargang van het Lagerhuis werd mijn voorkeur een pittige mevrouw op de eerste rij met een noordelijke tongval, leuk grijsblond haar, altijd goed gekleed en nogal middle of the road gestemde opinies. Ze zal toch niet van het CDA wezen, dacht ik wel eens bezorgd. Zaterdag had ze ten afscheid een prachtig roodviolet mantelpakje aan. Eén van de heren dit seizoen bleek een collega van vroeger. Diplomaat geweest op Jamaica, daar geposteerd naast een bodemloze put voor ontivikkelingsgeld, vervolgens kortstondig topambtenaar bij Justitie. Toen ik Jaap later nog eens tegenkwam dreef hij een profijtelijke handel in golfspullen. Op de tribune bij Lagerhuis oogde en sprak hij van achter zijn korpsdas nog altijd behoudend en stellig. Stel lig als Van Dam zelf. Of bijna zo stel lig. Want Marcel ging in het orkest over de pauken. Acht jaar beukte hij op de grote trommel. Toen lag het kalfsvel dan ook helemaal aan flarden. Na Duitsland verovert krokodilletje Schnappi nu ook Nederland. Het populaire deuntje 'schni schna schnappi, schnappi schnappi schnapp' is bij tieners geliefd als ringtone voor hun mobieltje. Deze week stormt het nummer de hit lijsten binnen. Leuk of niet: het refrein van het liedje 'Schnappi, das kleine Kro kodil' blijft maar in je hoofd zitten als je het een keer hebt gehoord. Dat is natuurlijk hét recept voor een megahit, weten ze inmiddels in Duitsland. Van het krokodillen- liedje zijn ruim 400.000 singles over de toonbank gegaan. Het aandoenlijke krokodilletje wordt nu ook in Nederland om armd. In de Mega Top Vijftig is de Duitstalige versie van Schnappi op nummer twee binnengeko men: andere muzieklijsten krijgen volgende week te maken met het groene krokodilletje. Bij vrijwel al le aanbieders van ringtones voor mobiele telefoons staat Schnappi hoog in de top-10. Schnappi is een lief, simpel gete kend krokodilletje. De bedenkster is Rosita Blissenbach, die al meer dan honderd liedjes en verhaaltjes voor Duitse kinderprogramma's heeft gemaakt. Het bijbehorende liedje is vier jaar geleden met een nasaal stemmetje ingezongen door de nu 9-jarige Joy Grutt- mann, het nichtje van Iris Grutt- mannn die de melodie van het liedje heeft bedacht. Joy is nu een kindsterretje in Duitsland. Toch is Schnappi pas sinds kort een hype. Enkele Duitse uitbaters van après-skitenten vonden het nummer zo leuk, dat ze het in hun feesttenten draaiden, waarna het nummer op internet terecht kwam. Vervolgens verspreidde het nummer zich razendsnel. Evenals Schnappi-producten zoals petjes, T-shirts, dekbedden, klokken en behang. Vrijwel iedere Duitser kent het re frein: 'schni schna schnappi, schnappi schnappi schnapp'. Het liedje gaat over het eerste le vensuur van Schnappi, dat uit een éi komt nabij de Egyptische rivier de Nijl. Schnappi doet mama voor hoe ze moet bijten, door in het been van zijn vader te 'schnap- pen'. In Nederland heeft de krokodil voet aan wal gekregen dankzij Ed win Evers, de populaire ochtend- dj van radio 538. Medewerkers van Evers ontdekten het nummer op wintersportvakantie in Duits land. Nadat het nummer één keer was te horen, werd het radiosta tion overspoeld met verzoekjes van luisteraars om Schnappi nog een keer te draaien. Vooral door wintersporters die het nummer tijdens hun vakantie in Duitsland en Oostenrijk hebben gehoord in après-skihutten, waar de plaat el ke avond een keer of drie wordt gedraaid. De Duitse versie van Schnappi is afgelopen week vanuit het niets op nummer twee van de Mega Top Vijftig terechtgekomen. Vreemd is dat niet: het diertje ver keert ook al wekenlang in de top van de Duitse hitlijst, waarvan drie weken op de eerste plaats. Artiesten als Robbie Williams en Kylie Minogue hebben het nakij- ken. Er komt nog een album van Schnappi en zijn vriendjes, aldus een zegsman van Universal Mu sic. De eerste Schnappi-produc ten volgen waarschijnlijk snel. De Nederlandstalige versie van de krokodil ligt sinds vorige week in de winkel. „Het is een heel popu lair liedje. Vooral bij kinderen en carnavalvierders", zegt Adrie van den Berk van Berk Music, dat 'Snappie, de kleine krokodil' heeft uitgebracht. In twee dagen tijd zijn er al duizenden singles ver kocht. „Dat diertje bezorgt ons veel plezier." Toch zijn er ook velen die ;n Schnappi haten. Op het liedjj e veel parodieën verschenen. (Lti internet circuleert sinds kort In- spelletje kill krokodil, waarinie groene Duitse beestje als schL] schijf fungeert. Schiet Schna^Sj z'n ogen en zijn hoofd valt er^ Zo ontkomen zelfs de Schnap haters niet aan het baby-kroL4 letje. i' Rudi Buis Opeens barstje van het geld. Een sportwagen, een groot huis of een peperdure cruise op de Carnival Conquest is geen enkel probleem meer. Alle drie trouwens ook niet. Toch heeft zo'n zak geld ook schaduwzijden. Foto: AP dat wij er als organisatie natuur lijk blij mee zijn dat mensen de publiciteit zoeken. Maar aan de andere kant hebben we het in dit geval over zo'n grote geldprijs dat het een illusie is te denken dat je dat geheim kunt houden, zeker in een relatief kleine gemeenschap als Goor," bezweert marketing manager Roelant Reizevoort. „Bovendien, leert de ervaring, dat binnen twee k drie dagen de grootste belangstelling wel weg ebt, dan gaat de buitenwereld over tot de orde van de dag. Be halve mensen die echt dichtbij staan. We hebben door de jaren heen al veel mensen miljonair ge maakt en wat bleek: de meeste problemen hebben deze winnaars met de manier waarop ze moeten reageren naar de buitenwereld." Mensen die dichtbij staan of mensen die denken dat ze dicht bij staan, daar zit de lastigheid, zegt ook K. Breukelaar, financieel adviseur in Amsterdam van voor namelijk self-made-miljonairs. Vorig jaar schreef hij met zijn compagnon het boek 'Miljonair worden en miljonair blijven' met praktische handreikingen voor de kersverse miljonair. „Ik snap niet dat die lotto-miljonairs met hun kop op de buis gaan. Je hebt het recht om dat te weigeren en ik zou ze ook zeker aanraden dat te doen." Als Breukelaar nog een tip mag geven, is het: houd afstand. „Familie, vrienden en bekenden - en vooral die laatste groep is ge vaarlijk- iedereen zal met een on-, dernemersplan op je afkomen. Om eindelijk eens zelf dat restau rantje te beginnen en om te vra gen of ze geld kunnen lenen. Daar moet je voorzichtig mee zijn." Verder wijst Breukelaar op het zo geheten sudden wealth syndrome (vrij vertaald: het plotseling-rijk- syndroom). „Een psychologische aandoening die veroorzaakt wordt door plotselinge rijkdom die men sen ten deel valt." Laurens Otte, die zelf financieel adviseur is zal zijn geldzaakjes wel kunnen rege len, vermoedt de auteur. „Maar een leven zonder financiële zor gen wil in dit geval niet zeggen dat je ook een zorgeloos leven leidt. Je kinderen hebben op school ook wat uit te leggen." Kortom: ieder voordeel heeft zijn nadeel, zou Jo han Cruijff zeggen. Femke Nales Miljonair dankzij t; koffieverpakking „U lijkt sprekend op de mt11 op mijn pak koffie", zei eei vrouw bijna drie jaar geled j tegen de Amerikaan Russe Christoff. Tot zijn verbazin I stond zijn foto op de verpa king van Taster's Choice vr! de firma Nestlé-USA. Een r ter in Los Angeles heeft Ne a opgedragen Christoff 15,6 a joen dollar uit te keren om de foto zonder zijn instem 1 ming jarenlang op verpakk gen is afgedrukt. Het is eer to uit 1986 toen Christoff ne fotomodel en acteur was, g1 nomen door een fotograaf voor Nestlé op pad was.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2