United duwt Arsenal van troon SPORT Zieltogend Fortuna kan alleen nog hopen Omkoopschandaal deed Bundesliga al beven in 1971 'Leverkusen titel ontnomen door omgekochte arbiter' Kettinkjes Koploper Chelsea grote winnaar na intense klassieker op Highbury »ri" rbalbond p Blangé =a - Peter Blangé is de ste kandidaat om :h te worden van de ïannen. De Neder- jleybal Bond (NeVo- ranmiddag een eerste >ad gesprek met de hd Ortec.Nesselande. ?k liet de door de Ne- ..jlste Zweed Anders ^bn weten geen trek te 3e een functie als &h. sh af afpersers ildam )e rechtbank in Alme- steren gevangenis- slopend tot drie jaar, }Paan drie Enschedeërs J~';naar van het olym- ^ïgpaard De Sjiem af giet dier is van ruiter "bbeldam. Het trio 'ei tussen 30 augustus J1? april 2004 de eige- Set paard af te persen, ^erd geregeld lastig '.pivluchtte zelfs een Mallorca. Uiteinde- ^e hij 300.000 euro ceinnen. n« iiikeyan Jordan' i - De Indiase autora- Karthikeyan rijdt dit Jordan in de Formule ^jft zijn zaakwaarne- "jd. „Narain heeft een ikregen om eerste H worden bij Jordan en et geaccepteerd", al- S Sharma. Sportdirec- ei>r Carlin van de Britse r *akte later op de dag ?n van Sharma iets af: i inderdaad een aan- ®*gen, maar hij moet 'Sn aantal sponsor- 1(tiden. Pas dan is er eitief akkoord." De 28- efoiikeyan is de eerste jie Formule 1. ,'rs Willem II in kaartjes 'FDe spelers van Willem en gebaar maken acfans, na het blame- 'eiiltaat tegen Roda JC l<3fgelopen vrijdag. De ^eft besloten de mee- e,upporters schadeloos 1 en hun kaartjes te be- gebaar kost de spe reer 1000 euro. il( yi verliest alige rentree Martina Hingis heeft li Thailand een kort- Ptentree in het tennis- jimaakt. De 24-jarige Uverloor in een bene- Jijd van de Duitse Weingartner. De eerste 1 de voormalige num- ij de wereld nog win- 5 Daarna gaf Weingart- feadeautjes meer weg: lingis nam in 2002 af- |fi het hoogste tennis- ttgens aanhoudende Ln met haar linkervoet. Jin Thailand in actie Vi een project voor jongeren te onder- pe zege m Astronauts De basketballers van stronauts hebben gis pin de FIBA Euroliga '•pe zege geboekt op ms-Hanaut, waarvan met zes punten ver- verloren. De Amster- zegevierden in België l, na een voordelige van 35-31. Joe Spinks torer in de ploeg van 14c Shivek. Hij maakte a. Vileita kwam tot 21. iresultaat hebben de fs zowaar nog uitzicht eende ronde. Dan ■ende week in het slot- Skoploper Izmir wor- Jnnen. fasten iccu thuis i|n - Marco van Basten ■''er Phillip Cocu in liet op voor de oefen- I Engeland - Neder - lop 9 februari wordt i Cocu herstelt van een ieking en wordt in het is onderzocht, omdat hien een ontsteking in jltes heeft. Gisteren e international alleen jchthonk en deed hij aop. BASKETBAL IA. fiets - Boston Celtics 97-94, Phi- ers - Indiana Pacers 89-88. Atlan- Orlando Magjc 80-79, Memphis W Orleans Hornets 98-91 Prijsvragen f Day 3620, d.d. 01.02.2005 128 29.32.36 43.51.55.57.59. [73 79 fehoud van typefouten) I TENNI5 nen. woensdag 2 februari 2005 door Sven Remijnsen den haag - Het is niet voor het eerst dat het Duitse voetbal in verlegen heid wordt gebracht door een om koopschandaal. In 1971 kwam aan het licht dat voetballers in de Bun desliga zich op grote schaal schuldig maakten aan competitievervalsing. In totaal 53 spelers moesten zich verant woorden. De ontknoping van het seizoen 1970/1971 is een krimi waardig. Op de laatste speeldag ontspringen Ar- minia Bielefeld en Rot-Weiss Ober- hausen de degradatiedans ten koste van Kickers Offenbach. Bielefeld brengt in Berlijn Hertha BSC de enige thuisnederlaag van het seizoen toe (0-1), terwijl Oberhausen gelijkspeelt bij Eintracht Braunschweig (1-1). Of fenbach verliest bij FC Köln (2-4) en zakt naar de Regionalliga; de Tweede Bundesliga bestaat nog niet. Op de tribune kan Waldemar Klein zijn ogen niet geloven. Hij is namens Offenbach-voorzitter Horst Gregorio Canellas naar Berlijn gereisd met 140.000 Mark op zak. Dat bedrag is de spelers van Hertha BSC toegezegd bij een overwinning op Bielefeld. De concurrent blijkt echter nog meer ge boden te hebben: 200.000 Mark, per speler 15.000 Mark. Bielefeld wint, Offenbach is de grote verliezer. Kort daarop viert Canellas zijn vijftig ste verjaardag met een groot feest, waarvoor vele prominenten uit de Duitse voetbalwereld zijn uitgeno digd. Canellas zet een cassetterecor der op tafel en laat zijn gehoor getui ge zijn van de telefoongesprekken die hij heeft gevoerd met een aantal cor rupte spelers: Köln-keeper Manfred Manglitz en Bernd Patzke en Tasso Wild van Hertha BSC. Canellas wordt uitgemaakt voor nest bevuiler, maar de Duitse voetbalbond (DFB) kan niet om de geleverde be wijzen heen. Tijdens het onderzoek gaat de beerput open: achttien duels blijken dat seizoen gemanipuleerd te zijn. Het totaalbedrag aan smeer- en zwijggeld wordt becijferd op 2 mil joen Mark. De verenigingen Offen bach en Bielefeld raken hun licentie kwijt; 53 spelers, 6 bestuurders en 2 trainers belanden in de beklaagden bank. De grootste zondaars krijgen levens lange schorsingen en hoge boetes op gelegd. Onder hen Manfred Manglitz. De viervoudig international is te ho ren in een gesprek met Canellas, waarin de Keulse doelman 25.000 Mark vraagt - en krijgt - om zich te gen Rot-Weiss Essen 'niet bijzonder in te spannen'. De gevolgen voor het voetbal zijn groot. De Duitsers kijken, evenals nu, uit naar een WK in eigen land, maar na de corruptie op en rond het veld blijven ze weg uit de stadions. In 1971 1972 heeft de Bundesliga 800.000 minder toeschouwers dan voorheen, het seizoen daarop is de terugloop zelfs 1,3 miljoen. Het ge middeld aantal van 16.300 bezoekers is een ongeëvenaard dieptepunt. Toch levert het schandaal ook iets op. In 1974 voert de DFB de Tweede Bundesliga in, die voorkomt dat prof clubs bij degradatie meteen op ama teurniveau belanden. Saillant is dat de huidige omkoopaffaire voor een deel juist in die Tweede Bundesliga speelt. De meeste opgelegde straffen worden in de loop van de jaren zeventig te ruggebracht. Sommige spelers ko men de klap nooit meer te boven, an deren lopen een bloeiende loopbaan mis. De Schalke-spelers Herbert Lütke- bohmert en Rolf Rüssmann verliezen hun plaats in de Duitse selectie, die in 1974 wereldkampioen wordt. Rüss mann heeft van het smeergeld een kleurentelevisie gekocht voor zijn ou ders. Wrang genoeg vernemen ze niet veel later via dat apparaat de aan klacht tegen hun zoon. arnhem/gpd - Het gokschan daal in Duitsland heeft nu ook het hoogste niveau, de Bundes liga, bereikt. Trainer Klaus Toppmöller opende gisteren een nieuw hoofdstuk in de af faire. De coach werd eerder dit seizoen ontslagen bij HSV, me de door de veelbesproken ne derlaag tegen Paderborn. De spil in het Duitse gokschan daal, scheidsrechter Robert Hoyer (25), beschuldigt zijn collega-arbiter Jürgen Jansen ervan in de wedstrijd Bayer Le verkusen - St. Pauli uit Ham burg in 2002 bewust tégen Le verkusen, toen de club van Toppmöller, te hebben geflo ten. In die wedstrijd, waarin het Duitse kampioenschap werd beslist, kreeg St. Pauli in de laatste minuut een dubieuze strafschop toegekend waardoor de match eindigde in 2-2. Volgens Toppmöller verspeelde zijn club Bayer Leverkusen de titel door de onjuiste beslissing van arbiter Jürgen Jansen. „Hadden wij die wedstrijd ge wonnen met 2-1 dan waren wij, en niet Borussia Dortmund, kampioen geworden". Efe trai ner kondigde gisteren aan dat hij juridische stappen zal ne men tegen iedereen die hem schade heeft berokkend. Daarnaast lekte gisteren uit dat de Duitse justitie en de voetbal bond onderzoek doen naar de eerder dit seizoen gespeelde Bundesliga-wedstrijd l.FC Kai- serslautem-Freiburg. Dezelfde scheidsrechter Jansen zou de thuisploeg met twee dubieuze beslissingen aan de zege heb ben geholpen. Jansen werd dit weekeinde door de Duitse voet balbond DFB op het laatste moment uit de competitie te ruggetrokken. 'Uit voorzorg', luidde de argumentatie. Enkele spelers van FC Freiburg uitten gisteren hun bedenkin gen over het verloop van de wedstrijd tegen de 1. FC Kai- serslautern. Er vielen twee om- Dubieus luchtje aan Telstar-Zwolle uit '93 Bij de onthullingen over de omkoopzaak in het Duitse voetbal gaan de gedachten van Telstar-supporters onge twijfeld terug naar 27 maart 1993. De Velsense eerstedivi- sionist leidde thuis tegen FC Zwolle vijf minuten voor tijd met 1-0 toen Telstar-verdedi ger Jan Mulder op zijn minst de verdenking van omkoping op zich laadde. De ex-prof van Feyenoord maakte vlak voor tijd opzichtig hands, waarna scheidsrechter Jerrol Elburg niet anders kon doen dan een strafschop geven aan de gasten. Na de gelijk maker zorgde Mulder in de voorlaatste minuut voor de Zwolse overwinning door een schot in eigen doel te glijden. Na afloop braken er vechtpartijtjes uit tussen de Telstar-spelers onderling. Het verhaal ging dat Mulder in de illegale toto op Zwolle had gewed. Telstar besloot uiteindelijk geen aangifte te doen en zette de verdediger - die was gehuurd van Dor drecht - op non-actief. Mul der ontkende de sabotage in alle toonaarden. Tot op de dag van vandaag zijn de du bieuze verwikkelingen rond het duel onopgehelderd. streden doelpunten voor Kai- serslautern. „Dat ging allemaal nogal maf", zei aanvaller Ellery Cairo, voormalig speler van Feyenoord, Excelsior en FC Twente. „Maar je denkt natuur lijk niet onmiddellijk aan een omgekochte scheidsrechter". Dynamo Dresden heeft beves tigd dat enkele spelers voor een overwinning in de Regionalliga in 2003 zo'n 15 duizend euro aan premie hadden ontvangen van een onbekende. A Is je naar sportende mensen /I kijkt, krijg je sympathie of antipathie. Dat kan komen door een beweging, de manier van optreden van de betrokkene, de spraak of de manier waarop zij of hij zich gedraagt. Sinds jaar en dag heb ik iets te gen sportende mensen die een juweliersfabriek rond de nek hebben hangen. Vraag me niet waarom, ik kan niet tegen die lieden. Mannen met kettingen; het zou zwaar verboden moeten wor den. Langdu rige schorsin- gen graag. Of erger. Twee kettin gen, dat is nog erger, maar drie en dan de laatste nog le lijk, goedkoop en nietserig, het is een kwelling. Heeft u naar het kindmens Marat Safin gekeken? Vaardige ten nisspeler, een etter ook wel omdat hij altijd en eeuwig zijn rackets kapotgooit, een lastige, soms vervelende en in ieder geval onvolwassen spor ter; verwend en over het paard getild (zegt zijn omgeving) en in ieder geval niet levensblij, en thousiast en leuk. Mopperen begint bij hem het al fabet. En ja, hij heeft zo'n hele sliert zilver of goud om de nek en heeft dat dus afgetopt met een lelijk schelpje aan een koordje; ajfreuzer kan het bijna niet. Safin won de Australian Open en versloeg de op het oog veel 'natuurlijker' spelende Aussie Lleyton Hewitt. In die wedstrijd gebeurde iets geks. Safin was aan het moppe ren en klieren, smeet een racket kapot en kwam met 4-1 achter in de derde set. Ik had me al aan zijn juwelen zitten ergeren en was zwaar op de hand van de Australiër. Deze nu maakte een enorme tactische blunder. Hij liet vier redelijk goed te bespelen ballen van Safin lopen, want 4-2 kon hij immers, bij het behoud van service uitbouwen naar een tweede setivinst. De manier van denken van He witt gaf onvolwassenheid aan. Safin, die tot dat momerit rond uit vervelend bezig was geweest, kreeg ineens de geest. Hij liet zich niet kleineren door de punk tegenover hem; die min of meer gratis punten pakte hij volgaarne mee en zat precies in de juiste 'mood' om He witt een gewel dige oonvas- sing te geven. De Rus mepte zijn frustraties van zich af, Hewitt kon niet beter en de strijd was gespeeld bin nen twee mi nuten. En toch En toch bleef ik met die ket tinkjes zitten. Waarom doet een weldenkend mens die om? Ik was geen fan van hem, alleen om dat uiterlijk vertoon en dat is eigenlijk gek. Je behoort een sportend mens toch te beoordelen oade dingen die zij of hij op het Jbrti 'eld uitvoert, uiterlijk hoort toch im mers niet te tellen! Uhhh, dat is waar, maar Safin was a: niet prettig als hij nors was en met rackets gooide en mopperde en boos keek en weet ik wat hij nog meer deed en b: hij droeg zo'n hele vitrine van een juwelier om de nek. Dat kon niet goed zijn. Toch won hij verdiend de Au stralische titel. Hewitt blunder de in de zesde game van de der de set en zulke beoordelingsfou ten moeten hard afgestraft wor den, zelfs door spelers die. ach. laat maar. Maar een man met drie kettin gen om. dat kan toch niet. door Mark Caldenhoven Eerste ronde: Seppi (Ita) - Vico (Ita) 6-2 7-6 (3), Ancic (Kro) - Ulihrach CTsj) 6-4 7-5. Stachovski (Oek) - Olivier Rochus (Bel) 6-2 6- 3, Heuberger (Zwi) - Galimberti (Ita) 4-6 6-3 7-6, Stepanek (Tsj/4) - Bracciali (Ita) 7-6 (3) 6-4. Schüttler (Dui/6) - Sanguinetti (Ita) 7-5 4-6 6-3. Delray Beach (VSt). Mannen. Eerste ronde: Spadea (VSt/1) - Armando (VSt) 6-2 6-3. Malisse (Bel/3) - Morrison (VSt) 6-2 4-6 7-5. Mello (Bra/5) - Zib (Tsj) 7-6 (4) 6-3. Carlsen (Den/7) - Nunez (VSt) 7-5 6-4, Kim (VSt/8) - Dancevic (Can) 6-4 6-1. Widom (VSt) - Mutis (Fra) 7-6 (6) 6-7 (4) 6-3. Kohlschrei- ber (Dui) - Odesnik (VSt) 6-3 6-4. Sun (Chn) - Boeker (VSt) 6-3 6-4. Vina del Mar (Chl). Mannen. Eerste ronde: Volandri (lta/3) - Garcia Lopez (Spa) 6-1 6-3, Zabaleta (Arg/5) - Lapentti (Ecu) 6-1 6-2. Saretta (Bra) - Parada (Chl) 6-4 4-6 6-3. Mathieu (Fra) - Hernandez (Spa) 6-2 7-6 (3). Almagro (Spa) - Corretja (Spa) 7-5 6- 2, Sanchez (Spa) - Montanes (Spa) 5-7 6-4 6- 4, Mantilla (Spa) - Garcia (Chl) 6-4 3-2 opgave Garcia, Luzzi (Ita) - Tipsarevic (SMo) 7-6 (6) 6- 0, Ferrer (Spa/4) - Portas (Spa) 6-4 6-4 Tokyo. Vrouwen. Eerste ronde: Vinei (Ita) - Sugiyama (Jap/5) 2- 6 6-3 6-2, Benesova (Tsj) - Jankovic (SMo/7) 1-6 6-3 6-1. Obata (Jap) - Saeki (Jap) 6-0 6-1, Kirilenko (Rus) - Shuai (Chn) 6-3 6-2, Mikae- lian (Zwi) - Pratt (Aus) 6-4 6-3. Pattaya City. Vrouwen. Eerste ronde: WeingSrtner (Dui) - Hingis (Zwi) 1-6 6-2 6-2, Pascual (Spa/8) - Obziler (Isr) 6-3 6-4. Voskobojeva (Rus) - Fedak (Oek) 6-2 6-1, Peer (Isr) - Domachowska (Pol) 6-3 6-2. Aman- moeradova (Oez) - Antonella Serra Zanetti (Ita) 6-3 6-2. Talaja (Kro) - Bachmann (Dui) 6-2 6- 1Martinez (Spa/3) - Uberoi (Ina) 3-6 6-3 6-4, Zvonareva (Rus/1) - Salerni (Arg) 6-1 6-3, Bar na (Dui) - Perebijnis (Oek) 6-4 4-6 7-5 VOETBAL Engelse competitie: Portsmouth - Middlesbrough 2-1. West Bromi- ch - Crystal Palace 2-2, Arsenal - Manchester United 2-4, Bolton - Tottenham 3-1. Charlton - Liverpool 1-2. Stand aan kop: 1 Chelsea 24-61. 2 Man. United 25-53, 3. Arsenal 25- 51, 4 Everton 24-44. 5 Liverpool 25-40, 6 Middlesbrough 25-37. 7. Charlton 25-37. Franse competitie: Bastia - Lyon 1-1 Stand aan kop: 1 Lyon 24-49. 2 Lille 24-44. 3. Monaco 23-42, 4. Auxerre 24-41. 5. Mar seille 24-416. Toulouse 24-35. WIELRENNEN Ronde van Langkawi (Mai). Vijfde etappe, Kota Bharu - Kuala Terengganu: 1 Brown (Aus) 164 km in 3.47.06, 2. Bon- giorno (Arg). 3 Lancaster (Arg). 4 Grisjkine (Rus), 5 Lequatre (Fra). 6. Salomone (Ita). 8 Van Di|k, 47. De Kort Algemeen klassement: 1. Fukushima (Jap) 15 05.38, 2. O'Neill (Aus) 1.20. 3 Cox (ZAf) 1.22, 4. Rujano (Ven) 1.36. 5. Kannemeyer (ZAf) 1 41. 6. Barry (Can) 1.44. 25. De Kort 2.54,68. Van Dijk 4.17 Doha. Ronde van Qatar. Tweede etappe. Camel Race Track - Qatar Olympic Committee: 1 Boonen (Bel) 167 km in 3 59.52, 2 Guidi (Ita). 3 McEwen (Aus). 4. Hunter (ZAf). 5 Mondory (Fra). 6. Baumann (Dui). 8. Bos. 12. Tiallingn, 20. Knaven 0.26. 24. Van Bon 1.04. 32 Kemna 6 41. 53. Van Heeswijk, 58. Vierhouten. 60. Ten Dam, 80 Van Katwijk 15 29. 81 Schmitz. 91. Reine- rink, 93 Giling. 95. Hoffman. 101. Van der Wal Algemeen klassement: 1. Boonen 7 44.49, 2 Hunter 0.14, 3. Guidi. 4 Bos. b. Tfalhngu 0.16, 20. Knaven 0 46. 27. Van Bon 1.24, 32. Kemna 7 01, 40. Vierhouten, 59. Van Heeswijk, 71. Ten Dam 7 15. 77 Reinennk 15 47, 79 Van Katwijk 15 49. 82. Giling. 83 Van der Wal. 84 Schmitz. 109. Hoffman Gardanne. GP La Marseillaise 1 Sörensen (Den) 128 km in 3.20.40. 2 Goessev (Rus), 3 Masolino (Ita). 4 Joly (Fra). utrecht/londen - Chelsea koerst in een comfortabele fau teuil naar de Engelse titel. De lijstaanvoerder in Engeland was gisteravond na de klassieker Ar senal - Manchester United (2-4) de grote winnaar. United greep de laatste strohalm en duwde en passant kampioen Arsenal van zijn troon. Chelsea komt pas vanavond in actie, in Blackburn tegen de Rovers. Zelden zal een kraker in Enge land de voorbije dagen de voor pagina's hebben beheerst als de 171ste editie van Arsenal - Manchester United. Daar was, op zijn zachtst gezegd, alle re den voor. Vooral de hoogopge- lopen controverse tussen de coaches Arsène Wenger en Sir Alex Ferguson, die door autori teiten tot rust werden ge maand, hielden de gemoederen bezig. Bij het treffen van gisteravond was de spanning en voor Ne derlandse begrippen onbeken de en ongekende intensiteit tot in de poriën voelbaar. Vooral óp het veld. Scheidsrechter Poll moest vanaf de eerste seconde alle zeilen bijzetten. Het was wonderlijk dat de arbiter het bij 'slechts' één rode kaart (United-verdedi- ger Silvestre die Bergkamp sloeg) en zes gele hield. Vooral het Engelse troetel - en wonderkind Wayne Rooney mocht blij zijn dat hij na negen tig minuten nog op het veld stond. De tiener van United had het bijna met alles en ie dereen aan de stok. Rooney, die alleen in positieve zin opviel door een vrije trap op de lat, kan een voorbeeld ne men aan Ryan Giggs, de maes- Manchester-spelers bespringen de (onzichtbare) Ryan Giggs nadat hij voor United heeft gescoord. Foto: EPA/Sean Dempsey tro van de avond. Met twee as sists en een goal had de Welsh man een aanzienlijk aandeel in de zege van United. Vooral de voorbereiding op het derde doelpunt van de Red Devils was fabuleus. Giggs omzeilde de Spaanse Arsenal-doelman Al- munia, die als een wildeman zijn doel had verlaten, en legde de bal vanaf de achterlijn, en nota bene met zijn rechtervoet, op de pantoffel van Ronaldo. Het was de tweede treffer van de talentvolle Portugees, die vier minuten eerder de achter stand had weggepoetst na een subtiel passje van Giggs. Arsenal liet zich in de fase na de hervatting de kaas van het brood eten. Doelpunten van Vieira en Bergkamp, de enige Nederlander binnen de lijnen, bezorgden Arsenal een terechte voorsprong bij de rust. Daarna viel vooral het ideeënloze spel van Arsenal op, dat kansloos over de eigen mat slenterde. Zelfs de overtalsituatie bezorg de Arsenal geen inspiratie. Uit geblust deed de kampioen af stand van zijn troon, de eerste nederlaag in 33 thuisduels. Want veel had Wenger vooraf dan niet gezegd, wel dat de kansen van zijn club tot een nulpunt zouden dalen bij ver lies. Tien punten achter Chel sea, en een duel meer gespeeld, en twee punten minder dan het aanklampende United hebben het seizoen voor Arsenal - in ei gen land althans - vrijwel in het slot gegooid. Slechts gemeenteraad Sittard-Geleen kan vanavond voetbalclub redden sittard/anp - De zieltogende voetbalclub Fortuna Sittard gaat de moeilijkste uren van zijn bestaan in. Alleen de ge meenteraad van Sittard-Geleen kan de Limburgse club, die een acuut financieel probleem van één miljoen euro heeft, nog redden. Als die vanavond tegen het voorstel van het college van B en W stemt om Fortuna te redden, vraagt de club morgen surseance van betaling aan. „Als we woensdag geen defini tief 'go' krijgen", zegt Emmo Meijer, een van de commissa-' rissen van de club, „dan stop pen we ermee. Ik denk dat het dan zelfs verstandig is de KNVB te vragen, of we donderdag (te gen FC Dordrecht) niet meer hoeven te spelen. Maar stemt de gemeenteraad wel in met het plan én slagen we erin om 2 miljoen euro los te krijgen, dan is alles opgelost." Het reddingsplan van Sittard- Geleen behelst het versneld op zetten van een bedrijventerrein rondom het stadion, waarvan ook Fortuna Sittard zou kunnen profiteren. De mededeling dat het einde van de club mogelijk donder dag al kan worden ingezet, komt voor trainer Chris Dekker en aanvoerder Ronald Dassen hard aan: „Als Meijer het zo stelt, komt het ineens wel heel dichtbij", vindt Dassen. Dekker: Fortuna-fans protesteerden vorige week bij het gemeentehuis van Sittard-Geleen. Foto: ANP „Het is een penibele situatie, maai' we houden ons vast aan hoop en vertrouwen in de com missarissen. Ik probeer in mijn selectie het voetbal centraal te stellen, maar dat lukt natuurlijk niet." De kern van het probleem van Fortuna Sittard zit 'm in het sta dion. In het gebied tussen Sit tard en Geleen staat de beton- kolos, als een baken van hoop op betere tijden. De club kan het onderkomen echter niet be talen en wacht al sinds 22 maart 2002, toen de vereniging ook al op het randje van een faillissement verkeerde, op een definitieve oplossing van de 'historische schuld' van de club, inmiddels 24 miljoen eu ro. Verkoop van het stadion is de enige oplossing. Daarvoor moet het bestemmingsplan voor het gebied worden verruimd, zodat er ook winkels gevestigd kun nen worden. De gemeenteraad vergadert vanavond over het voorstel. „Als het aangenomen wordt en het plan wordt daarna goed uitgevoerd, is de club schuldenvrij", zegt commissa ris Meijer. „Maar als er een po sitief besluit komt, hebben we nog geen geld voor de korte ter mijn. Dat moet er dan komen via een overbruggingskrediet van de gemeente óf uit een U I TS LAGEN voorfinanciering door de pro jectontwikkelaars. „Wij kunnen niet meer doen dan hopen", zegt aanvoerder Dassen. „Het is heel spannend en woensdag weten we meer. We proberen ons als spelers groep zo veel mogelijk te dis tantiëren, maar dat is niet ge makkelijk. We merkten het voor het eerst echt, toen we geen sa laris meer kregen. Voor de meeste jonge jongens is dat niet zo erg, zij wonen nog thuis. Maar ik heb twee kinderen en een hypotheek. Dan kan zo'n situatie niet te lang duren. Dassen merkt dat de spelers groep sterk op alle onrust rea geert. „Gelukkig kunnen we ons af en toe nog richten op het voetbal. Tijdens de trainingen kun je even je hoofd vrij maken en alle ellende vergeten." Dek ker beaamt dat: „Ik probeer de oefensessies aan te passen. Veel korte partijtjes spelen en het leuk houden. Maar de situatie werkt door en dat is lastig. Als trainer leef je van wedstrijd naar wedstrijd, maar nu komen daar raadsvergaderingen tus sen." Dassen: „Ik kan me gewoonweg niet voorstellen dat de gemeen te de club laat stikken. Het zou ze zelf ook miljoenen kosten. Sittard-Geleen profileert zich als sportstad en daar hoort een betaald-voetbalorganisatie bij."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21