Patrick Wijsman popelt weer SPORT Jan Smeets wil richting tophonderd Leidsch Dagblad Spelbepaler Docos was bijna voetballer-af na enkelblessure duiventil DAGKLASSEMENT TUSSENKLASSEME Coacn Toine wint dankzij KRAS| voetballer van het jaar Elftal van de week Team Coach Toine Grasshoppers bekert morgen katwijk - De basketbalsters van Grasshoppers spelen morgen avond de halve finale van de beker tegen Jolly Jumpers. De eredivisionist uit Katwijk plaatste zich via een zege in de kwartfinale op Celeritudo. De wedstrijd in Cleyn Duijn begint om 20.30 uur. Grasshoppers won de laatste competitieont moeting van Jolly Jumpers met 76-71. Jalal Zriouil volgt Martin Verkerk op alphen aan den rijn - Taek- wondoka Jalal Zriouil is gister avond uitgeroepen tot sport man van het jaar in Alphen aan den Rijn. Hij volgt tennisser Martin Verkerk op, die de ereti tel vorig jaar kreeg. Zriouil is 'tweede dan' in zijn sport en maakt deel uit van de nationale selectie. In oktober werd hij in Zuid-Korea met het Nederlands team wereldkampioen en haal de hij individueel brons. Een maand later werd Zriouil Euro pees kampioen en Nederlands kampioen. Sportvrouw van het jaar werd karateka Mariska Steenbeek, beste sportploeg was opnieuw AZC (waterpolo). Twaalf keer goud De Columbiaan zwemmen - De Columbiaan is andermaal de grote winaar ge worden van de Nederlandse zwemkampioenschappen voor junioren. De club uit Voorhout vergaarde twaalf gouden, drie zilveren en twee bronzen me dailles. Twee zwemsters waren voor het leeuwendeel van de plakken verantwoordelijk: Na- dine Straten won vijf individue le nummers, Miranda Nijen- huis stond vier keer op het hoogste treetje. Straten en Nij- enhuis maakten ook deel uit van de estafetteploeg, die drie keer goud haalde. Ook andere regioclubs waren succesvol in Vlissingen. Namens De Zijl- LGB won Niels van Polanen zo wel de 100 als de 200 meter vlinderslag. In die laatste disci pline werd Columbiaan-zwem- mer Jorick Hendriksen tweede. De 200 meter rugslag werd een prooi voor LZ'er Dingeman van der Pluijm, die ook nog twee keer zilver en een bronzen me daille bemachtigde. Feike Zandstra (AZC) won de 200 me ter rugslag in een andere leef tijdscategorie. woensdag 2 februari' Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 tussen 10.00 en 14.00 mag ook: 071-5356415. E-mail: sportredactie.ld@hd door Robbert Minkhorst leiden - Na veertien maanden gedwongen rust is het geduld van Patrick Wijsman (23) op. Wachten hoefde ook niet langer meer. Zondag maakte de spelbe paler van Docos zijn rentree op het voetbalveld. Dat die rentree in het tweede was en maar een half uurtje duurde, deert de Lei- denaar niet. „Ik heb lang genoeg stilgestaan." Een tijd lang zag het ernaar uit dat een van de grotere talenten uit de Docos-jeugd helemaal niet meer aan voetballen zou toekomen. Het LUMC voor spelde hem het einde van zijn carrière. Een operatie aan zijn beschadigde enkel in een ander ziekenhuis logenstrafte die eer dere diagnose. Maar dat kostte hem wel een extra half jaar. Het ging mis in de inhaalwed strijd tegen Schipluiden op 30 november 2003. Docos en de tegenstander waren verwikkeld in de strijd om de titel in dat seizoen en er was de Leidse club alles aan gelegen om het duel die dag te laten doorgaan. Docos verloor het duel, een van zijn beste spelers en later dat seizoen ook de titel en de na- competitie. Thuis, op een steenworp afstand van het Do- cos-complex, blikt de student bedrijfskunde aan de Erasmus Universiteit terug op de lange nasleep van die 30ste novem ber. „Het was wel frustrerend, want je bent echt in je eentje. Om zeven uur 's ochtends naar de fysio in Voorschoten; er zijn leukere dingen te verzinnen." Wel bleef hij de wedstrijden van zijn elftal bezoeken en kwam hij meestal ook op de trainin gen langs. Wijsman kiest zijn woorden zorgvuldig. Die timide presen tatie staat in contrast met de onbesuisde actie waarbij hij zich blesseerde én in contrast met zijn speltype. Ja, hij is zeker gedrevener dan hij overkomt, beaamt hij, en hij laat zich ook gelden in het veld, als dat moet. Wijsman houdt er niet van als medespelers niet thuis geven. „Als iemand er niet vol voor gaat, laat ik dat merken." Patrick Wijsman: „Om zeven uur 's ochtends naar de fysio in Voorschoten; er zijn leukere dingen te verzinnen." Archieffoto: Henk Bouwman Tegen Schipluiden verdraaide de voetballer zijn enkel. „Ik maakte een sliding en mijn been draaide weg. Ik ben gelijk naar het ziekenhuis gegaan. Daar dachten ze dat het mijn enkelbanden waren. Ge scheurd, waarschijnlijk. Voor de zekerheid ging ik een week in het gips. Uiteindelijk moest het met rust, fysiotherapie en weer trainen vanzelf goed ko men." Dat gebeurde niet. „Die enkel bleef maar dik worden. Zelfs met wandelen had ik nog steeds last. Ik vroeg in het LUMC: Kun je niet verder kij ken? Ik wilde op zijn minst van die pijn af. Zij zeiden: meer rust, en als het niet weggaat, moet je stoppen. Wij kunnen niets meer doen." Wijsman wil de het niet geloven. „Het was een klap, maar dat besefte ik toen niet. Ik vroeg het aan mijn fysiotherapeut en die zei: Ik ken wel wat goede sportartsen. Als zij nou hetzelfde zeggen, kun je het misschien accepteren." De sportartsen zeiden wat an ders. Een speciaal team van het ziekenhuis in Leidschendam onderzocht het gewricht en be sloot tot een kijkoperatie, waar bij het onder meer wat zwe vend kraakbeen weghaalde. De operatie was op vier oktober vorig jaar - een dag na de be ruchte ontmoeting van Docos tegen Voorschoten. Wijsman was erbij en zag zijn teamgeno ten de tol betalen voor een avondje stappen ervoor, tijdens Leidens Ontzet. De schade: driemaal rood en een neder laag. Wijsman verwijt zijn me despelers onprofessioneel ge drag. „Ik houd er altijd wel re kening mee, als ik moet voet ballen." Hij snapt bovendien niet waarom de spelers uitgere kend de avond voor het belang rijke duel met concurrent Voor schoten het ervan namen. „Omdat drie oktober op een zondag viel, had je dit jaar een dag extra om uit je dak te gaan. Ik vond het niet kunnen." Want, gaat Wijsman verder, „stel nou dat we aan het eind van de competitie net die drie punten missen voor het kampi oenschap. Dan krab je jezelf toch wel even achter de oren." In de titelkansen gelooft de spe ler nog altijd, mede dankzij het rare verloop van de competitie. Hij citeert zijn trainer Pieter van Zoest, die vorige week verklaar de dat 'het erom gaat wie een serie neerzet'. Van Zoest zei toen nog meer, over Wijsman. Hij noemde de speler, die hij al leen kent van de trainingen, balvast, en zijn 'ontbrekende schakel'. De speler in kwestie relativeert. „Nou, ik kreeg wel sms'jes van mensen. Ik vind het ook mooi dat hij dat zegt, maar motivatie moet uit mezelf ko men. Ik hoop het waar te ma ken. Al is nooit één man de missende schakel. We zijn met zijn allen." Cees Juffermans uit Stomp- wijk heeft de afsluitende wedstrijd van de nationale shorttrackcompetitie over 1000 meter heeft in Leeuwarden ge wonnen. Lissenaar Dave Ver steeg werd tweede. Niels Kerst- holt won het algemeen klasse ment. Melanie de Lange uit Lei derdorp pakte de eindoverwin ning bij de vrouwen, na een tweede plaats achter de Wou- brugse Liesbeth Mau-Asam. Anouk Zoutendijk (IHCL) be haalde de derde plaats overall bij de junioren. FC Lisse heeft René Ras aan gesteld als trainer van het twee de elftal. Ras is bezig aan zijn derde seizoen als hoofdtrainer van Foreholte. Daarvoor speel de hij zeven jaar bij FC Lisse. Cees Tempelaar wordt trainer van Scheveningen-zaterdag. Hij volgt John Blok op. Tempelaar wil Cor van Hoeven als assis tent. De twee werkten eerder samen bij Westlandia. Erik Tanis volgt John de Wolf op bij zondaghoofdklasser SWSMC. Waar De Wolf zijn trainerscarrière vervolgt is nog onduidelijk. Bij Deltasport (za terdag hoofdklasse B) vertrekt Ton Pattinama na tien jaar. De amateurtak van Ajax en Bob de Klerk zijn een contract verlenging van twee jaar over eengekomen. De trainer is be zig aan zijn derde seizoen. SJC heeft het contract met A- jeugdtrainer en technisch jeugdcoördinator Eugene Vijl- brief verlengd tot juli 2008. Brit van der Star uit Rijpwete- ring is zaterdag in Groningen Nederlands schaatskampioene bij de pupillen geworden. De jongere zus van topsprintster Sanne greep een dag later ook de titel van Zuid-Holland voor 11- en 12-jarigen. Onder leiding van de Wou- brugse oud-shorttracker Vin cent Wolvers heeft de Neder landse shorttrackploeg in Zwit serland brons behaald op de Jeugd Olympische Dagen (jon gens tot 18 jaar). De KNVB heeft de speelkalen- der van de hoofdklasse voor het seizoen 2005/2006 al vastge steld. Opvallend is dat de com petitie niet meer op de laatste zaterdag van augustus begint, maar op de eerste zaterdag van september. Ook zal worden be gonnen met wedstriji afgelopen drie seizoe' wedstrijddag 23 als e( werkt om daama geli' kunnen houden met ten. De winterstop zd ken duren. Dat is eert ger dan nu. De slotda zien voor 13 mei. In verband met het; jubileum van Ter Lee voetbalvereniging op! reünie voor alle (oud! van de vereniging. A?j kan via mail (jan@ter, of per telefoon (0252- Het 75-jarige Alphei speelt op 4 juli tegen oord. Het is de eerstej reidingswedstrijd var, oord op het seizoen Op 10 juni is de jubilt tie van Alphense Boy| Secretaris Theo Akej vorige week benoemt van FC Boshuizen. Al zat 28 jaar in het bestl club, die eerder LDW, WS heette. Hij houdt' seizoen mee op. De Almeerse wethoi, Smeeman heeft het me over betaald voetl mere getemperd. FC world wacht nog op vergunning voor het stadion, er moet ook milieuvergunning wq geven. De gemeenterj nog niks beslist over van parkeerplaatsen.. Trudy Hamerling he pen vrijdag de goudei, fé-speld voor bijzond: diensten voor de Leicj ontvangst mogen ner merling is vrijwilUigei balclub GHC. Vv Noordwijk houdf maart tot en met 26 n avondvoetbal voor rel Wedstrijden worden tussen teams van zevf op een half veld. Inscj www.wnoordwijk.nl. Dartster Rilana Eraq den haalde dit weeke: laatste zestien van he; Open in Veldhoven. E eerder bereikte ze de i het open toernooi in j waarin ze verloor van Hoenselaar. Erades si, derde op de nationale een punt achter Hoer vier punten achter lij^ der Mieke de Boer. door Willem Spierdijk oegstgeest - Schaker Jan Smeets (19) voelt zich thuis op het Corus-toernooi. Vorig jaar behaalde hij op het bekende toernooi in Wijk aan Zee de grootmeestertitel, dit jaar eindigde hij in de grootmeestergroep B op een fraaie tweede plaats. In één idap lijkt de vormcrisis waar hij mee kampte verdwe nen. „Ik wil nu een rating bereiken van 2600 elo-punten, dat betekent dat ik tot de beste 110 van de wereld behoor. En dat be tekent waarschijnlijk ook dat ik dan deel uitmaak van het Nederlands Olympiade team." Hoe is je het eerste jaar als profschaker ver gaan? „Het is niet zo goed gegaan. Er is op zich niets raars gebeurd, maar het liep gewoon niet. Het was een rare ervaring. Je denkt dat het wel over gaat, maar het duurde alle maal veel te lang. Je doet stomme dingen en je vraagt je af: waar slaat dit op." En ineens kwam de vorm terug? „Ik ben in Wijk aan Zee voorzichtig begon nen, omdat het zo slecht ging. Maar na een paar ronden kreeg ik in de gaten dat het wel lekker liep. Ik ben toen meer risico geen nemen. Belangrijk is ook dat dit toer nooi me ligt. Je zit in een hotel, je speelt pas 's middags, je weet wie je tegenstan ders zijn, dus daarop kan je je voorberei den. Je won een behoorlijk prijzengeld. „De tweede prijs leverde 2250 euro op. Af gelopen jaar heb ik natuurlijk niet veel ver diend. De competitie heeft me wel wat op geleverd. Ik woon nog thuis, dus veel on kosten heb ik niet. Maar je denkt er natuur- Jan Smeets: Je speelt soms partijen van ze ven uur. Dan moet je wel fit zijn." Archieffoto: Hielco Kuipers lijk wel over na. Als profschaker moet het natuurlijk wel beter gaan, wanneer je dit beroep over 20 jaar nog wil uitoefenen." Studeer je veel? „Ik heb moeite om acht uur per dag met schaakstudie bezig te zijn. Het is anders dan op school. Daar was ik wel, maar daar deed ik niet zoveel. Ik probeer iedere dag m'n uren te maken. Als het niet lukt, dan maar niet. Begeleiding heb ik incidenteel. Ik zit in Jong Oranje, we trainen wel eens met een Russische grootmeester. Bij mijn club HSG krijg ik training van Loek van We- iy" Waarop oefen je vooral? „Ik ben niet praktisch genoeg. Wat dat wil zeggen? Ik kom te vaak in tijdnood. Ik moet eraan wennen de tijd beter in te delen. Het gaat steeds beter. Daarnaast ben ik veel met openingen bezig. Ik probeer nieuwe dingen te bedenken. Dat is al een paar keer gelukt. Het zijn geen spectaculaire dingen, maar daar gaat het niet om. Het is ook de bedoeling om je tegenstander te verrassen. Dat werkte bijvoorbeeld in de laatste ronde van het Corus-toernooi. Mijn tegenstander moest op een gegeven moment lang den ken over een nieuwtje. Hij deed het goed, maar het kostte hem wel tijd." Wordt er nog getafeltennist? „Dat doe ik eigenlijk veel te weinig. Een goede conditie is wel belangrijk voor een schaker. Je speelt soms partijen van zeven uur, waarin je heel geconcentreerd moet zijn. Dan moet je wel fit zijn. Ik zou eigen lijk meer aan mijn conditie moeten doen." Wat zijn de plannen voor de komende tijd? „Ik wil me proberen te plaatsen voor het NK. Ik vind het vervelend dat ik daar nog nooit aan heb meegedaan. Binnenkort zijn de halve finales. Je moet je plaatsen door drie matches te winnen. Dat is me tot nu toe niet gelukt. Over twee weken doe ik mee aan het toernooi in Moskou. Ik speel in de tweede groep met schakers met een rating tussen de 2400 en 2550. Het prijzen geld is daar interessant. Maar ik heb al ge zien dat er een boel Russische schakers meedoen met een rating van 2548. Het zal moeilijk worden om daar te winnen." Coach van het Jaar is een voetbalspel, wa; lezers van deze krant uit het spelersaanb de eredivisie een eigen elftal samen De deelnemers scoren punten o| van de wedstrijdresultater informatie op www.leidschdagi of bel op woensdag* j 15.00 tot 16.00 uur via 072 51S Positie Coach Woonplaats Punten Positie Coach Woonplaats Pj 1 Toine Leiden 61 1 Dennis Kort Leiderdorp 'i 2 R. van Rijn Katwijk 57 2 Hookipa Valkenburg 3 M van Winsen Warmond 55 3 Diego Rijswijk 4 Andre Mohlmann Lisse 55 4 Mike Molkenboer Leiderdorp 5 Koossie Zoeterwoude 55 5 Leoz Sassenheim 6 Aconohme Nieuwe Wetering 54 6 Gijs Nijmegen 7 Ingetjuh Rijpwetering 54 7 Geert vd Weiden Noordwijkerhout! 8 Miesje2002 Leiden 53 8 Marcelo Dordrecht 9 Ralph Hage Noordwijk 53 9 Stefan van Zeil Rijpwetering 10 Jeroen Wijts Leiden 53 10 H. Wanders Warmond j '1 anao 1 art' Van Schiéïïr Groot m Onderwater TS l'Ami (ARC) W Winsb' Boys) W (UVS) W (Katwijk) Freke W Van Es Tff Kluivers (Rijnsb' Boys) (UVS) (V'schoten '37) Davidson (UVS) De Kievit (UVS) Molenaar (Katwijk) Spelersklassement Speler Club Gem. 1. Hendrik van Beelen Quick Boys 7,28 2. Eef Schoneveld Quick Boys 7,23 3. Edgar van Schie ARC 7,19 4. Martin Bekx Quick Boys 7,17 Remco Tuinenburg ARC 7,17 6. Brian Mussche Quick Boys 7,11 Bart jan Onderwaater Rijnsburgse Boys 7,11 8. Justin Stuy Rijnsburgse Boys 7,07 Kevin Winter FC Lisse 7,07 10.10 spelers scoorden gemiddeld een 7,00 Clubklassement Club 18de speeldag Gem. 1. Quick Boys (6,42) 6,75 2. Rijnsburgse Boys (6,33) 6,66 3. FC Lisse (6,67) 6,57 4. ARC (6,36) 6,55 5. Ter Leede (6,50) 6,51 6. Noordwijk (6,18) 6,48 7. Katwijk (6,92) 6,41 8. UVS (7,36 6,30 9. Voorschoten '97 (6,38) 6,22 Coach van een voetbalclub. Het is een zwaar vak. Vraag maar aan Ruud Gullit of aan Edward Sturing. Gullit heeft het bij Feyenoord al weken moeilijk. En Sturing, die vorige week nog bij Vitesse de ge vierde technische man was, staat eveneens weer met beide benen op de grond. Eerst met 1-2 winnen in De Kuip om vervolgens met zijn ploeg Vitesse in de eigen Gelredome door rode lantaarndrager RBC met 1-3 te worden afgetroefd. De deelnemers aan ons spel Coach van het Jaar weten op deze manier ook niet waar ze aan toe zijn. De misschien wel opvallendste man in het met 20.000 toe schouwers gevulde Gelredome was namelijk Igor Gluscevic. Vorige week hielp hij niet alleen Vitesse als invaller met twee doelpunten aan de winst, ook de weekwinnaars van competitieronde 18 had den hun prijs aan de lange spits te danken. Zaterdag mocht hij van af het beginsignaal aantreden en hielp hij de prachtigste kansen om zeep. Het kan verkeren. Gluscevic liet zijn fans dus duidelijk in de steek, maar hij was in speelronde 19 niet de enige. Dirk Kuijt, Ken neth Perez, Denny Landzaat, Salamon Kalou en Wesley Sneijer, ze gaven dit keer niet thuis. Jan Vennegoor of Hesselink vormde een positieve uitzondering op de aanvallende malaise. Hij scoorde voor PSV drie belangrijke treffers in Waalwijk bij RKC. De 23-jarige Bra ziliaan Robert die bij PSV de aanval moet versterken weet meteen wat hem te wachten staat. Weekwinnaar Toine Groenendijk uit Lei den heeft in elk geval geen spijt van zijn keuze om voor1 Lange Jan' zoals Vennegoor of Hesselink ook wel wordt genoemd een plekje in Teamgroenendijk' voor de voormalige spits van FC Twente in te ruimen. Met 21 punten was de Eindhovense spits goud waard voor Toine Groenendijk. jlotel Zuiderduin www.zuiderduin.nl NIKËTIMING Keeper Sander Boschker FC Twente Verdedigers Youssef El Akchaoui ADO Den Haag Kurt Elshot FC Groningen Danny Hesp RBC Roosendaal Alje Schut FC Utrecht Middenvelders Ivan Vicelich Roda JC Denny Landzaat AZ Bart Goor Feyenoord Aanvallers Jan Vennegoor of Hesselink PSV Mauro Damian Rosales Ajax Klaas-Jan Huntelaar SC Heerenveen Reserves Dragoslav Jevric Vitesse Frank van der Struijk Willem II Wouter Jansen De Graafschap Thijs Hendriks NEC

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 20